T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.374
|
čitano: 6.326.451
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ljudovi, jel je moguce uzeti 1gb brzinu bez onih mesh uredaja? Kod mene je sve postimano, moj ruter nakon HTovog i ne bi htio mjesati mesh u to.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
Na stranicam HT-a vidim da u ponudi na adslu imaju brzine do 200mb/s i upload do 50 mb/s.... Pa me zanima jel netko zapravo i dobio takve brzine na adslu i o kojoj se tehnologiji radi kada je tako nešto moguće preko bakra?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
John710 kaže...
Na stranicam HT-a vidim da u ponudi na adslu imaju brzine do 200mb/s i upload do 50 mb/s.... Pa me zanima jel netko zapravo i dobio takve brzine na adslu i o kojoj se tehnologiji radi kada je tako nešto moguće preko bakra?

 Preko FTTC kabinineta na kratke udaljenosti do 500m petlje. 

 

Slična tehnologija ko FTTB što zna u zgradama biti. 

LP
2 godine
offline
Re: T-Com Internet
John710 kaže...
Na stranicam HT-a vidim da u ponudi na adslu imaju brzine do 200mb/s i upload do 50 mb/s.... Pa me zanima jel netko zapravo i dobio takve brzine na adslu i o kojoj se tehnologiji radi kada je tako nešto moguće preko bakra?

 https://forum.bug.hr/forum/post/povezivanje-internet/t-com-internet/6418075.aspx

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
Postoji li mogućnost da sam provjerim koje su lokacije pokrivene fttc ili moram zvati tehničare?
8 godina
offline
Re: T-Com Internet

https://www.hrvatskitelekom.hr/karte-pokrivenosti - plavo = moguće da je FTTC negdje blizu ili će biti u budućnosti

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Z_coSbn1YXHm6Y_3qD-vtd3Pl74&ll=45.358361121747876%2C14.404969992078218&z=12 - žuto su FTTC. Uživaj. Nije baš ažurna ali posluži.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.10.2021 10:31 (Nuclear_Phoenix).
10 godina
offline
T-Com Internet

Ma daj ta karta pokrivenosti HTa je smijeh, barem za moj grad. Onak, sredina ulice 10 kuća ima optiku, da da. Došlo zrakom do sredine :D Susjed kojem spojili pred par mj nije označen ljubičasto. Ja svjetlim žuto pa mi kaže može prijatelju 100-500 biraj :D Prošle godine sam na chatu isto rekao da nek to provjere. Makli boje i kao budu provjerili. Jesu junački posao odradili, apsolutno sve vratili kak je i bilo :D 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
T-Com Internet

Ta karta pokrivnosti je poprilično netočna, ko da ti neko kaže kako svugdje ruže cvjetaju , a ono korov oči bode.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.10.2021 13:49 (bonzai).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Jako ovisi o tome koliko su ažurni podaci a to ovisi o ljudima na terenu. Za zapadni dio Rijeke i okolicu je recimo poprilično točna (ne kažem da nema greška, ima, ali 95% je dobro).

9 godina
offline
T-Com Internet

Pustili i meni otvoreni profil danas. Sad još samo da me prebace na novu pločicu sa podrškom za 35b i supervectoring. 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: T-Com Internet
I kakvi su rezultati
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Mogu reći da Speedport Smart 3 radi odlično.Ne vidim razlike u odnosu na Fritzbox 7590

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: T-Com Internet

Za sad mjreri 60/30mbps. Pucanje linije neko nisam primjetio za sad iako i dalje ima dosta CRC gršaka. 

 

Sutra kad dođem sa polsa doma zalijepim parametre. 

4 godine
neaktivan
offline
T-Com Internet

Uzalud im trud svirači. I dalje Speedport Plus se blesira s random paljenjem i gašenjem DSL/Online lampica i pucanjem.

Zvao ja ponovo rekli su poslat ćemo tehničara k vama doma nakon što prođu Svi Sveti pa ćete vidjet šta ne valja.

Čak bi i pristao da mi vrate stari Speedport uz smanjenje brzine nazad na 50 Mbps, ali da mi je stabilna veza, a ne da 3x dnevno puca.

 

P.S. Odradio sam factory reset kako je jedan kolega ovdje na forumu napomenuo... Jel' možda treba firmware nadogradit?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

 { "vartype": "value", "varid": "dsl_sync_time", "varvalue": "2021-10-31 08:06:35" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_online_time", "varvalue": "2021-10-31 08:06:41" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_downstream", "varvalue": "66851" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_upstream", "varvalue": "35479" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_max_downstream", "varvalue": "75144" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "48410" },

{"vartype":"value","varid":"dsl_transmission_mode", "varvalue": "VDSL2-17A Annex B" },

{ "vartype": "value", "varid":"dsl_crc_errors", "varvalue": "255" },

{ "vartype": "value", "varid":"dsl_fec_errors", "varvalue": "4634" },

{"vartype":"value","varid":"dsl_snr","varvalue": "8.7 \/ 12.6" },

{ "vartype": "value", "varid": "dsl_atnu", "varvalue": "14.0 \/ 5.0" }

 

Zanimljivo je da dsl_max_upstream varira od 35mbps do 50mbps sa svakim syncom. Moram provjeriti u logu koliko mi veza puca češće. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 12:55 (froxie24).
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
T-Com Internet

I tebi puca veza? Jesi isto Speedport Plus ili ne?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: T-Com Internet
TrekkieDoctor kaže...

I tebi puca veza? Jesi isto Speedport Plus ili ne?

 A danas sam doma pa ću testirati dali puca ili ne. Vidim po logu jutros oko 8 je bio resync linije. Da isto Speedport plus.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 13:44 (froxie24).
15 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ja imam običan Speedport pa mi se to događa. Rekli su mi da će doći netko pa mi se nisu javljali i onda opet morao zvati.
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
Hrky kaže...
Ja imam običan Speedport pa mi se to događa. Rekli su mi da će doći netko pa mi se nisu javljali i onda opet morao zvati.

 

Huh, čudno? Na običnom? Meni na običnom Speedportu prije nikad takvih problema...

Možda je do T-Coma generalno u zadnje vrijeme... Sad zadnjih par mjeseci su počeli s tim otvorenim profilima i svim time, možda moraju raditi na mreži.

I meni su rekli da će netko doći provjeriti centralu u utorak, nakon Svih Svetih, jer kao, danas je nedjelja pa nemamo baš neke dežurne tehničare na vašem području.

Ja se nadam da neće biti samo ona klasična fraza nakon što obavi provjeru, nazove i veli: "Otišao sam na centralu i poštimao profil, bit će dobro doviđenja bok." 

Probat ću pokušati da neka tehničar dođe doma da vidim što je. Zadnja dva tjedna su mi stvarno infuriating. Zovem prije tjedan dana, poštima profil, bude dobro nekoliko dana, i sad opet to govno krene.

Zovem danas i onda eto, ostaje mi čekat utorak da vidim što će biti.

8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Profili se ne "štimaju" odlaskom do centrale.

15 godina
offline
Re: T-Com Internet
Što se štima na centrali?

Rekli su mi bili pretprošli tjedan da su nešto napravili i da pratim. Nakon toga su se opet prekidi počeli događati.
Najgore mi je kad usred sastanaka sa klijentom prekine.
Rekli su mi da će netko doći, bio dogovoren dolazak, a onda ni traga ni glasa pa ću morati opet zvati.
100/50 mi ne znači ništa, ako imam milijardu (doslovno) CRC i FEC grešaka i puca mi veza nekoliko puta dnevno.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 17:12 (Hrky).
4 godine
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
Hrky kaže...
Što se štima na centrali?

Rekli su mi bili pretprošli tjedan da su nešto napravili i da pratim. Nakon toga su se opet prekidi počeli događati.
Najgore mi je kad usred sastanaka sa klijentom prekine.
Rekli su mi da će netko doći, bio dogovoren dolazak, a onda ni traga ni glasa pa ću morati opet zvati.
100/50 mi ne znači ništa, ako imam milijardu (doslovno) CRC i FEC grešaka i puca mi veza nekoliko puta dnevno.

 Apsolutno se slažem. Sad ne znam do čega je...

Čovjek koji je prošli tjedan "radio" na ovome mojem rekao je da ne vidi problem u parici.

Što onda može bit' problem? 

13 godina
offline
Re: T-Com Internet
TrekkieDoctor kaže...
Hrky kaže...
Što se štima na centrali?

Rekli su mi bili pretprošli tjedan da su nešto napravili i da pratim. Nakon toga su se opet prekidi počeli događati.
Najgore mi je kad usred sastanaka sa klijentom prekine.
Rekli su mi da će netko doći, bio dogovoren dolazak, a onda ni traga ni glasa pa ću morati opet zvati.
100/50 mi ne znači ništa, ako imam milijardu (doslovno) CRC i FEC grešaka i puca mi veza nekoliko puta dnevno.

 Apsolutno se slažem. Sad ne znam do čega je...

Čovjek koji je prošli tjedan "radio" na ovome mojem rekao je da ne vidi problem u parici.

Što onda može bit' problem? 

 Ne znam ja kak je on to ispitao paricu ako se nije spojio sa akternom i izmjerio mjerenja prije modema ili bar na prvom stupu od privodnog kabla i pušto tdr da vidi stanje spojeva na mreži.. itd itd

 

A ako su vidjeli mjerenja iz modema i nisu vidili greške, mogli su bar zamjeniti modem, ovak i onak su više manje svi reparirani, pa se ni nebi čudio da on sam šteka.

 

 

LP
4 godine
neaktivan
offline
T-Com Internet

Čudo jedno da su na Svi Svete radili!

Došao tehničar, izmjerio brzinu na ruteru, brzinu na tavanu tamo di je ono što ide dole do telefona i dole na telefonu.

Na ruteru ide oko 114 megabita, na tavanu i kod telefona do 96.

Kaže da je to do toga da su kablovi tamo lošiji iako nisu toliko loši i te neke stvarčice još pa ima problema sa syncanjem DSL-a i zato se gubi veza jer je otvoren profil pa on pušta maksimalno koliko ruter gura inače, a ovi ne guraju toliko nego manje...

UTP kablove je malo prespojio, popeglao/skratio/odrezao one bakrene neke dijelove koji su stršili i na tavanu i kod rutera.

Onda je nazvao kolegu i kolega je uključio mi onda FR profil, brzina oko 85 Mbit, SNR margina oko 17 je sada, a prije bila je 10, nikad sretniji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.11.2021 11:15 (TrekkieDoctor).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: T-Com Internet

Jedva čekam da konačno nabavim fritzbox pa da mi se prestanu događati ovakve stvari
DSL Downstream 63054 kBit/s
DSL Upstream 24937 kBit/s
https://www.speedtest.net/result/a/7858543444.png

 

I onda nakon reboot-a speedšrota

https://www.speedtest.net/result/a/7858560264.png

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.11.2021 20:24 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Prošlo je više od 24 sata od zadnjeg synca, niti je pukla veza niti je rekonekcije bilo. SNR download je sa 6 koja je inace dosad bila skocila na 10. Mozda je zato stabilnije iako ima dosta CRC grešaka, u 24 sata 5000 CRC. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
T-Com Internet

Pozdrav, imamo T-Com optiku i paket 100 Mbps, te je i takva brzina. Danas stavio skidat nešto na UPlayu, vidim skida skoro 27 mb po sekundi, i idem na fast.com i pokazuje mi duplo nego inače, ~200 Mbps. Da li su se mijenjale kakve minimalne brzine koje nude? Pretpostavljam da da, pošto nakon guglanja tcom optike vidim da im je najjeftiniji paket 200 Mbps, ali nisam mislio da će se odnositi i na postojeće korisnike. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
Hrky kaže...
Što se štima na centrali?

Na samoj centrali tehničar nema što raditi previše - može vidjeti je li dobro ranžirano (da li je tvoja parica dobro spojena na odgovarajući port), da nije slučajno slab spoj ili tako nešto te može baciti mjerenje na samom portu da vidi je li on ispravan (znaju stradati od grmljavine, izgleda ispravno ali ili daje manju brzinu ili ne radi kako treba).

 

Put izgleda ovako nekako (jako pojednostavljeno) za ADSL/VDSL bez FTTCa:

 

provider --- (crna magija unutar centrale, rijetko kad je to problem jer onda svi na toj centrali imaju problem a ne samo ti) -- DSLAM --(ranžir žica)MDF - | izašli smo iz centrale | -(nekoliko stotina metara telefonskog kabela koji ide pod zemljom ili stupovima)- primarni izvod (kutija na stupu, u prizemlju zgrade, na tavanu (obično spojeno preko Krone regleta) - sekundarni izvod (manja kutija na fasadi ili tavanu, nekad je nema, isto može biti Krone) -- kućna instalacija (stari dvožilni, UTP, štogod drugo došlo električaru pod ruke) -- utičnica -- modem.

 

Kao što vidiš, to je dugi put sa puno prespoja, spojnica, raznih vrsta kablova u svakakvim uvjetima. Problem se obično traži unazad od modema - prvo utičnica, pa izvod u kući/zgradi ako ga ima i onda primar. Većina tehičara (tako sam bar ja radio) prvo ode do primarnog izvoda (ako imaš točne podatke nije problem naći koja je čija parica, ako nemaš, moraš na centralu, skineš žicu sa DSLAMa i staviš zujalicu (ovaj veći dio) i onda sa manjim otkriješ koji je dolazni kabel iz centrale). Nakon što otkriješ koja je parica, skineš zuju ako si ju koristio i vratiš nazad na DSLAM. Uzmeš acternu (u osnovi glumi modem sa boljom dijagnostikom, teoretski možeš spojiti i modem) i izmjeriš brzinu na izvodu. Sa acternom se da dobiti jako detaljan pregled parice koji unutar par metara može prikazati gdje je kakav slab spoj, paralelka i slično.

 

Ako je veća od one kod korisnika, problem je od izvoda do korisnika. Ako je ista, onda je problem od izvoda prema centrali. E sad, ovisno za koga radiš i koja je firma, možeš probati ako je moguće ići unatrag prema centrali po stupovima i gledati da nije kakav tamo kvar tj slab spoj ili loš kabel (ako ima smisla, da je tipa unutar 100tinjak metara i da bar okvirno znaš gdje je). Uglavnom se to ne radi, šalje se na firmu koja baš to radi i onda se oni penju, traže problem i mijenjaju kablove, spojeve po potrebi (pogotovo ako je podzemni kabel). Ako je onda druga varijanta, da je na izvodu ok a kod korisnika loše, onda ideš prema korisniku i kontroliraš spojeve dok ne nađeš točku gdje počinje manja brzina ili slabi parametri, puno CRCova i slično - u vrlo velikoj većini slučajeva problem je u dotrajaloj korisničkoj instalaciji koju onda sam korisnik mora popraviti. Do zadnje točke na kući/zgradi (neki izvod) je briga i vlasništvo telekoma, dalje prema utičnici (bilo to vertikala u zgradi ili kabel koji ide kroz kuću) je korisnikov problem - on ju mora zamijeniti. Ako se na zadnjoj točci ustanovi ispravna brzina, nalog se zatvara i korisnika se upućuje da sanira instalaciju.

 

Dosta puta bi naletio na razne probleme i rasprave kad je problem instalacija od zgrade - obično treba iz pričuve platiti električara da riješi tu vertikalu pa onda predstavnik baš i ne bi, skupo itd. Zna se dogoditi (pogotovo sad) da nafrlje prebrz profil pa onda veza puca, ima hrpu CRCova i slično jer je korisnik jednostavno predaleko ili je trasa preslaba da podnese tako nešto ali onda se daljinski može to poštimati, bez da itko ikamo odlazi.

 

Sa FTTCom je jako slično, "centrala" tj DSLAM je puno bliže korisniku i do tog ormara ide optika a od njega na dalje bakar pa vrijedi ovo gore od DSLAMa nadalje.

3 godine
offline
Re: T-Com Internet
Imperijas kaže...

Pozdrav, imamo T-Com optiku i paket 100 Mbps, te je i takva brzina. Danas stavio skidat nešto na UPlayu, vidim skida skoro 27 mb po sekundi, i idem na fast.com i pokazuje mi duplo nego inače, ~200 Mbps. Da li su se mijenjale kakve minimalne brzine koje nude? Pretpostavljam da da, pošto nakon guglanja tcom optike vidim da im je najjeftiniji paket 200 Mbps, ali nisam mislio da će se odnositi i na postojeće korisnike. 

 

Imperijas 

Di si ti zapeo, ima već barem nekoliko mjeseci otkako je HT podigao minimalnu brzinu na optici, sa 100/25 na 200/100 Mbps :D

 

Da, dižu brzine svima - i postojećim korisnicima.

 

Uživaj!

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.11.2021 11:16 (Tirkiz).
4 godine
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet

@Nuclear Phoenix. Meni ide od FTTCa prema kući. Kaže tehničar bilo je problema u syncanju brzine između rutera i instalacije pa su se dešavali glupi reconnectovi i CRC-ovi.

Router po otvorenom profilu kaže može 120 potegnut na svojem dijelu, a zapravo instalacije dopuštaju do 100 na njihovom pa je povisio marginu i smanjio brzinu FR profilom.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice