Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

poruka: 70
|
čitano: 9.362
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

-ne, za ubuntu imaš odličan howto.. za sve kombinacije, kreiranje installa s bilo kojeg osa i preporučeni alati.

-na kraju svi rade istu stvar.

-ne vidim logiku, kako možeš na ubuntu, skinuti-napraviti.. a ne možeš isto to s win? Ako imaš funkcionalan win tad je izrada msctoolom stvar izbora verzije i klikanja next..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Idem posle k jednom susedu koji nema extra net i hoće da to što kraće traje...

Znači hoću tu najkraću opciju, samo da si posle morem doma sam potegnuti, skinuti i instalirati kupljene windowse.

Je to dobar način?

https://tutorials.ubuntu.com/tutorial/tutorial-create-a-usb-stick-on-ubuntu?_ga=2.242101184.312878947.1548059243-1810196892.1548059243#0
15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

-koliko možeš biti nesnalažljiv? To je howto za ubuntu, ako imaš funkcionalan win, tad gledašovaj howto (vidi naslov!) kojeg pronađeš ovako.. dok na dnu stranice imaš linkove za alternativne-ostale OSeve, win-lin-osx..

 

- Rufus, alat kao svaki drugi, nudi potrebne opcije, izrada MBR-GPT-oba.. Kad imaš ''pravi'' ISO (odgovarjući, ispravan boot koji podržava nove-stare modove kao UEFI) lako ga je snimiti. S MSovim alatom online mctool-om, ne možeš pogriješiti jer ne nudi opcije, ili ako skineš (ili imaš ISO) možeš ga jednako snimiti (kao s Rufusom) MSovim (kupljen sysinternals) alatom DVD2USB (for windows 7, nema veze što se tako zove, radi na svim win, naravno za win mora biti funkcionalan win-os s npr .net2-3-4, ie, sp itd...). Rufusom možeš sve, ali on služi kad moraš kemijati tj opcije su za one koji to znaju i može ti se desiti da napraviš nešto pogrešno, rabunalo-bios i bootmedij moraju biti kompatibilni. To je preduvijet da bi bilo koji OS mogao raditi-bootati (win-lin-osx) dok je na svim tim platformama već desetljeće identičan hardware. Svaki OS, software to može, svi rade istu stvar, isti rezultat, kao što svaki cd snimač snima audio cd tj isti rezultat.

 

+ podesi BIOS.

 

win iso je 2,5-4-7GB (ovisi što izabereš, posljednji je za 32-64, home/pro.. + jezik) dok je ubuntu cca 1,5gb.. dvd/usb.

-moraš imati stikić 4-8 ili više gb..

 

-svaki OS bez dodatnih alata može kreirati sve za boot, jer da to OS ne može, ne bi ni mogao raditi. To ne radi alat kao rufus nego samo koristi OS tj olakšava korisniku klikanje ili (ne)znanje. (imaš temu kako se radi boto medij, par sekundi, nakon čega ide obično kopiranje (raspakiravanje) sadržaja iso-a ili ako je na cd-dvd-usb copy.. stvar koju obaviš u par minuta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Hvala.

Moraš razumjeti da sam nekih 6 godina potpuno bez kompa i sve radim s mobom... :)

Veliki je problem i kad nemam kod koga poigrati se s tim.

Zato hoću dojti sa znanjem kak to napraviti, a ne tam učiti - i zbog toga pitam.

Vjeruj, već me je ovo tolko umorilo da bi taj laptop najrađe u kutiju spremil.

Kupiš lap, kupiš wins i već 4. dan moreš ga samo gledati i puniti...
15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

-ok.. ali kad vidim da imaš 10g staža jednostavno 'ne vjerujem' da je tako teško znati .. i sve je tu na par klikova. (ali ako nemaš PC.. tad to objašnjava). :)

-zato se kod kupnje licence, ako nemaš ništa, kupuje key-kutija S MEDIJEM!! ne prazno.. (+100kn viša cijena mada je realno 28kn razlika za original hologrami i sl.) ili se kupi s predinstaliraniom OSom i samo upališ. (freedos to nije, to je tek toliko da nešto piše, moglo bi se čak tumačiti kao prevara trgovca..). Jer uvjek postoji problem što ti za izradu bilo kojeg medija treba funkcionalan PC, može u školi, na poslu, kod susjeda.. ali ne može bez. .. ili posudiš laptop/PC na jedan dan ili .. itd.

 

baš ništa ne možeš bez ''alata'', rufus ili OS-funkcionalan PC.. kao ni bez interneta, stikića. Nerazumljivo mi je da bez ičeg nužnog korisnik nešto želi napraviti. Da želiš rastaviti getribu morao bi imati ključeve-gedore i garažu, da želiš skuhati grah morao bi imati lonac+vatru+sastojke.. banalne usporedbe, ali jednako vrijede za PC kao i kuhanje graha (bilo koji posao). Naravo i znanje je jedan od requirementsa, samo to može pomoći ovaj forum-tema-google.. ostalo moraš ti.

:)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Nekad sam znal prilično ali zaboravil sam skoro sve.

Bi se to valjda i vratilo da mi je komp na par sati ali nema kafića, a još manje od koga posuditi...

Živim u, može se reći, izrazito antitehnološki nastrojenom selu/općini.



Samo me još muči USB, valjda ga bude Bios prepoznal budući da ga nudi u boot opcijama.


Update: evo, niti sad ne paše tom susedu nego sutra ujutro, pa sad ti složi nekaj...
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.1.2019 15:37 (Armor).
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Ubuntu je gore i spojen sam na net! Napokon!

E sad, treba instalirati Windows 10 za koji imam original key...

Kak točno?

Vidim da se tutoriali razlikuju.


Update: molim nekog za što jednostavnije rješenje...

Ne znam kak, samo mi nudi ISO download i uvjetuje USB stick - dal je to zbilja nužno?

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 12:00 (Armor).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Moj savjet ti je da prvo skineš drivere za Windows i onda tek skineš Windows ISO. Dakle, kada skidanje završi, rebootaj računalo u Windows, instaliraj drivere i onda možeš krenuti raditi bootabilni DVD/USB.

Ako si uz drivere skinuo i ISO datoteku Windowsa, skini i instaliraj program Windows DVD/USB Download Tool; s njim ćeš napraviti bootabilni DVD ili USB, ovisno o tebi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 12:33 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Nemam više Windowsa.

Čista instalacija Ubuntua.

Mislil sam da bude sad lako ali očito nebu.

Znači imam original key za 10 pro.
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Nisi trebao instalirati Ubuntu, samo ga pokrenuti i skinuti drivere, Windows ISO i program za izradu bootabilnog DVD-a/USB-a. Sada si malo zakomplicirao postupak.

 

Upute za izradu bootabilnog USB-a nalaze se ovdje. Ako planiraš raditi bootabilni DVD, nisam siguran hoće li postupak biti isti budući da nikada nisam koristio Linux za izradu bootabilnog medija.

15 godina
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

-skidanje ISOa, svaki korak izrade bootabilnog medija (bilo kojeg, razlika je samo u kapacitetu ..) je uredno dokumentirana i dovoljno je čitati sadržaj, izabrati i klikati next..

nakon izrade usb-a (zbog kapaciteta je problem cd-dvd) za svaki slučaj skineš potrebne drivere sa stranica proizvođača i snimiš ih na isti stikić u neki folder npr 'driveri'.. (ovisno o OSu, linux-novi ili w10 će 99% obaviti sami, imaju support, suprotno od 'problema' kojeg imaš pod win7..).

-prije installa podesti BIOS, opcije, po želji ili potrebama, ovisno o OSu tj kompatibilnost.

 

iz linuxa ne možeš koristiti MS-win appse ili mctool, dvd2usb.. jer su to win ovisne app (kao i svaka druga app, radi na svom OSu).. pa se pod ubuntuom moraš snaći, tj downloadati sam ISO i kreirati ga npr rufusom (ili bilo kojim drugim alatom, pa i ručno kopiranjem..)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Ne znam ni kak odabrati Pro verziju, nudi samo jezik i 32/64bit
15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

u isou je 'sve'.. home/pro, pojavi se opcija u tijeku installacije.

btw, zašto koristiš eng. stranicu, kad te klasičan redirect npr googlanjem šalje na hr stranicu (ako je jezik problem snalaženja..). Sve postoji, klikaj next.. radi :) + ako i promašiš, ponoviš i tad znaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
WoeUSB - veliki problem!

Napravim c/p ovog kaj piše u terminal ali niš, jedino me traži moj password, koji niti nemrem upisati... :(

Nisu mogli dati neki download link
15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Armor kaže...
WoeUSB - veliki problem!

Napravim c/p ovog kaj piše u terminal ali niš, jedino me traži moj password, koji niti nemrem upisati... :(

Nisu mogli dati neki download link

 win10.. mctool ne podržava druge OSeve, nemaš npr .net, ie-edge.. nemaš windowse, imaš ubuntu-linux.

-nema nikakav pass, dok za w7-8 traži key prije skidanja, w10 ide bez..

 

edit.. linux-howto.. te opet šalje na isti ownload-iso.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 14:12 (ihush).
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Armor kaže...
WoeUSB - veliki problem!

Napravim c/p ovog kaj piše u terminal ali niš, jedino me traži moj password, koji niti nemrem upisati... :(

Nisu mogli dati neki download link

Microsoft nudi Media Creation Tool za izradu bootabilnog DVD-a/USB-a na Windowsima. Doslovno skineš program, pita te koja verzija, jezik i koji da se medij napravi bootabilnim; sve ostalo radi sam program.

 

Takvog programa nema za Linux. WoeUSB je jedini za koji sam mogao pronaći; sigurno ih ima još, ali su doslovno sve moguće upute napisane baš za ovaj program. Napravio si totalnu glupost nepotrebnom instalacijom Ubuntua.

 

Ako se ne snalaziš na Linuxu (što vidimo), instaliraj Windows 7 ponovno i onda Ubuntu koristi za skidanje drivera, ISO datoteke i Windows DVD/USB Download Toola. Ili samo skini drivere, pa ćeš preko Windowsa skinuti taj MCT koji skida ISO i bootabilni DVD/USB radi sam.

Ovaj puta nemoj instalirati Ubuntu već koristi opciju isprobaj Ubuntu.

 

Jest da je ponovna instalacija Windowsa gubljenje vremena, ali ako se ne snalaziš na Linuxu, to je najbolje rješenje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 14:55 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Nakon 100 muka napokon instaliral i sad mi veli da je s tim ključem već aktiviran drugi sistem!

Na početku instalacije mi ga je uredno priznalo...

101 jad
7 godina
protjeran
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Taj laptop ne podrzava stariji OS, tako da nista od drivera za W7/8/8.1.

 

A sto se tice kljuca, jedan kljuc = jedan stroj, osim ako nije WL.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Čitatelj kaže...

Taj laptop ne podrzava stariji OS, tako da nista od drivera za W7/8/8.1.

Podržava.

7 godina
protjeran
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Da, ali djelomicno - nisu svi driveri dostupni za W7 sluzbeno.

Primjerice:

RTL8821AE DA
NFA435 NE
AC3165 DA

 

Qualcomm nema sluzbenih drivera za W7, ali postoji "Lenovo" driver za W7 za taj chipset (moguce malo konfigurirane INF datoteke).

 

No svejedno je sluzbeno NE za W7, dok god ne postoji cijela kolekcija svih drivera. A i nema smisla stavljat stari OS, osim zbog Legacy softwarea koji ne radi,

a i tad bi radije u Virtual Boxu vrtio 32bit W7 za stare stvari.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Pročitaj temu ispočetka. Rekli smo mu da skine drivere tek toliko da može pristupiti internetu i napraviti si bootabilni DVD/USB. Nitko mu nije savjetovao da koristi Windows 7, a i sam kolega je izrazio želju za instalacijom Windowsa 10.

15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Armor kaže...
Nakon 100 muka napokon instaliral i sad mi veli da je s tim ključem već aktiviran drugi sistem!

Na početku instalacije mi ga je uredno priznalo...

101 jad

 -a mislio si da to fercera? -key koji si iskoristio je.. (pogađaš?), -iskorišten, za neko konkretno računalo. Ako je retail, tad ga se službeno/formalno može prenjeti na drugo, deaktivirati stari, aktivirati novi, ili korištenjem ms-acc za aktivaciju i sl.

 

btw, naravno da ti je u početku installa dozvoljavao, jer tad još nije na internetu, na ms-serveru, gdje provjerava id-key.. a kad se jednom spoji tad dobiješ odgovor, važeći ili ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Ne, OEM key je kupljen digitalno kak sam i rekel na početku teme.

Baš kupljen, za eure...

Al izgleda da i oni muljaju pa još uvek nemam aktivirani os.
7 godina
protjeran
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Ti pokradeni kljucevi sa Ebaya, Amazona itd mozes zaboraviti.

 

Nebi se smjeli prodavati iz vise razloga:

1. Nekad su to WL kljucevi koji su ostali visak u firmi, ne mogu ih iskoristiti,

pa ih ilegalno tako prodaju - Microsoft zadrzava prava da te ljuceve onemoguci, te kazni poduzece

2. OEM kljucevi koji su vezani uz jedno racunalo - prije unistavanja ili zamjene racunala ih firme deaktiviraju,

i onda te kljuceve prodaju - sto isto nije legalno - jer taj kljuc je vezan za jedan fizicki stroj, jednu plocu, jedan HW ID.
Nije Retail da bi se mogao prebaciti na drugi stroj.

3. Najgori su kljucevi koji su kupljeni ukradenim kreditnim karticama - Microsoft takve kljuceve nakon nekog vremena deaktivira,

a nekad lopovi kupe kljuceve od Microsofta, makar im je brze kupiti kljuceve iz skupine 1 i 2, tako da su jos vece sanse da nece raditi.

 

Ako zelis koristiti Windows 10 - ne treba ti kljuc, instaliraj ih bez kljuca, odaberi Home ili Pro, sto vec hoces, na istom ti je Imageu,

nakon instalacije mozes kupiti kljuc preko Windows Marketa, i taj kljuc ce ti se vezati za Microsoft Account. Isto vrijedi i za Office.

 

Ili koristi neaktivirane Windowse sa watermarkom, ili udji u Insider program u Release Preview ring, i onda koristis Windowse besplatno.

(s mogucim bug-ovima ranih updatea, ali opet, besplatno je besplatno)

Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Armor kaže...
Ne, OEM key je kupljen digitalno kak sam i rekel na početku teme.

Baš kupljen, za eure...

Al izgleda da i oni muljaju pa još uvek nemam aktivirani os.

Gdje si točno kupio ključ? Moj prijedlog ti je da kontaktiraš prodavača.

Čitatelj kaže...

Ti pokradeni kljucevi sa Ebaya, Amazona itd mozes zaboraviti.

 

Nebi se smjeli prodavati iz vise razloga:

1. Nekad su to WL kljucevi koji su ostali visak u firmi, ne mogu ih iskoristiti,

pa ih ilegalno tako prodaju - Microsoft zadrzava prava da te ljuceve onemoguci, te kazni poduzece

2. OEM kljucevi koji su vezani uz jedno racunalo - prije unistavanja ili zamjene racunala ih firme deaktiviraju,

i onda te kljuceve prodaju - sto isto nije legalno - jer taj kljuc je vezan za jedan fizicki stroj, jednu plocu, jedan HW ID.
Nije Retail da bi se mogao prebaciti na drugi stroj.

3. Najgori su kljucevi koji su kupljeni ukradenim kreditnim karticama - Microsoft takve kljuceve nakon nekog vremena deaktivira,

a nekad lopovi kupe kljuceve od Microsofta, makar im je brze kupiti kljuceve iz skupine 1 i 2, tako da su jos vece sanse da nece raditi.

 

Ako zelis koristiti Windows 10 - ne treba ti kljuc, instaliraj ih bez kljuca, odaberi Home ili Pro, sto vec hoces, na istom ti je Imageu,

nakon instalacije mozes kupiti kljuc preko Windows Marketa, i taj kljuc ce ti se vezati za Microsoft Account. Isto vrijedi i za Office.

 

Ili koristi neaktivirane Windowse sa watermarkom, ili udji u Insider program u Release Preview ring, i onda koristis Windowse besplatno.

(s mogucim bug-ovima ranih updatea, ali opet, besplatno je besplatno)

https://pcchip.hr/softver/must-have/windows-10-licenca-za-20kn-na-ebayu-o-cemu-se-radi/

15 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Armor kaže...
Ne, OEM key je kupljen digitalno kak sam i rekel na početku teme.

Baš kupljen, za eure...

Al izgleda da i oni muljaju pa još uvek nemam aktivirani os.

 -već po formulaciji rečenice je jasno da baš ništa ne znaš, ne razumiješ.. :)) ili, kakva je to digitalna kupnja?

.. a retail-OEM, ako ne znaš razliku..? Pa upravo to, što sam ti već odgovorio. Retail ključ bi zapravo jedini trebao biti u maloprodaji, dok je oem za oem-proizvođače računala, vezan uz hardware-id-aktivacija.. (može se, .. ali u pravilu ne). OEM licencu po pravilima gubiš kad baciš računalo na kojem je došao oem soft. Nevažno je to što si ga kupio, nisi kupio retail verziju-licencu (u pravilu duplo skuplje, upravo zbog tog razloga).

 

a sad još malo.. :) nepotrebno, jel kupljen za eure, žvake, kune, dobiven, pronađen.. ako imaš problem uvjek možeš tražiti od trgovca odgovor, .. formalno u slučaju OEMa MS nema nikakav support-odgovornost (ali realno, jer sve je muljaža, oduvjek, MS daje support, ako nazoveš ms-0800-300.. možda ti pomognu i dobiješ key.)

 

lakši način, kupiš key na ebayu za 3-5$... ili koristiš bez aktivacije, radi. (nema trial perioda kao w7-8, ms je darežljiv i praktički sve daje samo da juzer pređe na w10, pa ako treba i đabe).

 

edit:

Čitatelj kaže...

Ti pokradeni kljucevi sa Ebaya, Amazona itd mozes zaboraviti.

 

Nebi se smjeli prodavati iz vise razloga:

1. Nekad su to WL kljucevi koji su ostali visak u firmi, ne mogu ih iskoristiti,

pa ih ilegalno tako prodaju - Microsoft zadrzava prava da te ljuceve onemoguci, te kazni poduzece

2. OEM kljucevi koji su vezani uz jedno racunalo - prije unistavanja ili zamjene racunala ih firme deaktiviraju,

i onda te kljuceve prodaju - sto isto nije legalno - jer taj kljuc je vezan za jedan fizicki stroj, jednu plocu, jedan HW ID.
Nije Retail da bi se mogao prebaciti na drugi stroj.

3. Najgori su kljucevi koji su kupljeni ukradenim kreditnim karticama - Microsoft takve kljuceve nakon nekog vremena deaktivira,

a nekad lopovi kupe kljuceve od Microsofta, makar im je brze kupiti kljuceve iz skupine 1 i 2, tako da su jos vece sanse da nece raditi.

 

Ako zelis koristiti Windows 10 - ne treba ti kljuc, instaliraj ih bez kljuca, odaberi Home ili Pro, sto vec hoces, na istom ti je Imageu,

nakon instalacije mozes kupiti kljuc preko Windows Marketa, i taj kljuc ce ti se vezati za Microsoft Account. Isto vrijedi i za Office.

 

Ili koristi neaktivirane Windowse sa watermarkom, ili udji u Insider program u Release Preview ring, i onda koristis Windowse besplatno.

(s mogucim bug-ovima ranih updatea, ali opet, besplatno je besplatno)

-bezvezarije. (što je pokradeno?)

-ebay/amazon su poznate javne firme, ms zna za njih, da je nešto nezakonito platili bi kaznu itd. -nema ni jedne tužbe/slučaja, tak da ne treba izmišljati nepostojeće .. nasuprot tome npr .com je u zatovru, tpb suđen itd.

-1. -glupost. btw, MS ne može kažnjavati, to pravo ima samo država-sud. MS može tužiti po ugovoru koji ima sklopljen s firmom i ako je ugovor prekršen, dobije presudu-novac.. opet, ima li takav primjer? Kakve veze ima s juzerom-temom ako i postoji takav primjer? To je odnos dviju firma-kompanija, ugovor, privatna tužba.

-2. -glupsot na kvadrat, npr naša (i većine EU-emea) licenca ne dozvoljava prijenos licence, ali npr njemačko-austrijska dozvoljava. To je ugovor MSa-države, kao za svaki ugovor, vrijedi ono što u njemu piše, ne ono što ti tu pišeš. Pročitaj njemačka-oem-licenca pa razmisli što je kod ovakve tvrdnje (ne)točno. .. i ne širi dezinformacije. :)

3. -khm.. postaje zamorno, glupost? .. možeš kupiti žvake-auto ukradenim novcem, .. ? o čemu zapravo pišeš?

 

-da,

-da.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 11:16 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

 

AT/DE dozvoljava prenosenje OEM licence - ali zato sve nove licence su upisane kao kljuc u BIOS-u,

pa ti "prenesi" tu licencu ako mozes. Tesko

Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7
Čitatelj kaže...

 

AT/DE dozvoljava prenosenje OEM licence - ali zato sve nove licence su upisane kao kljuc u BIOS-u,

pa ti "prenesi" tu licencu ako mozes. Tesko

 

Nadogradjuj stalno svoje znanje jer se u it-u stvari jako brzo mjenjaju. Ms je znatno olabavio politiku licenciranja. Key imaš kad kupiš key, a ako imaš oem win onda si bliži pojmu digitalna licenca koja se formira na osnovu hardverskog id-a i info o tome je pohranjen na ms poslužiteljima. Bios/uefi se može refreshati, zamijeniti, modati, čip možeš skuriti pa zamijeniti, i kaj bi onda sa keyem koji bi tu bio upisan ?

 

....

7 godina
protjeran
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

Imas poduzece koje imao 1000 OEM HP racunala,

svi kljucevi su upisani u BIOS-u, preko domene iscitani i regani na firmin VL server i povezani sa MS accom.

 

Kako mislis onda te kljuceve prebaciti nekom privatno? Nemoguce je, cim je taj OEM kljuc upisan za korporaciju,

gotovo je. Drugo je ako imaju VL, pa sa istim kljucem aktivira hrpu masina, ali tu je drugi problem,

osobito u pridukcijskim firmama gdje bi kljucevi curili ko golovi protiv brazila.

 

Primjerice, Autodesk ti prati svoje kljuceve, i prije par godina se desilo da je netko s posla

uzeo kljuc i doma si fino instalirao. Problemi za firmu, placanje dodatne licence (ACAD) od 76.000€,

i tek onda istrazivanje tko sta kako i gdje.

 

Covjek nije mislio nista lose, jer je bio bolezljiv i crtao je od kuce. Da je bar pitao.

 

Otkad sam ja preuzeo IT u tom odjelu, korisnici nemaju admin ovlasti, licence su floating sa USB dongleom,

i nema nikakvih problema, sve fino radi. Ako nema dongle - ne radi ACAD. Ako zele nesto instalirati,

ne mogu - mogu mailat super-usera da im pogleda o cemu se radi, i ako treba, on proslijedi dalje adminima,

kupuje se licenca, ili ako je trial verzija, stavlja se flag i instalira program za probu.

 

Licenciranja su vrag. No u HR ionako 90% stvari nije licencirano kako spada. Tu me nista ne cudi.

Kako ja kao krajnji korisnik mogu uci u trgovinu, i kupit OEM licencu? To nije legalno - OEM licenca

ide samo uz novo racunalo, zato nema kutuje, uputstva, live podrske Microsofta, i cijena je manja.

 

Al u HR se to moze. Dovoljno je nazvat Microsoft i reci im da to ta i ta IT trgovina radi, i sigurno se nebi dobro proveli.

Bolje da su davali piratske medije, nego OEM licence - manja kazna.

 

PS - U vezi tvog pitanja "Bios/uefi se može refreshati, zamijeniti, modati, čip možeš skuriti pa zamijeniti, i kaj bi onda sa keyem koji bi tu bio upisan ?",

u praksi je to tako, da kad bios reflashas, kljuc ti i dalje ostaje upisan, jer taj dio memorije se ionako ne brise. Modanje chipa nije dozvoljeno

u pravne svrhe, a i nema potrebe za tim, jer Enterprise podrska proizvodjaca ce ti rijesiti svaki zahtjev za izmjeni BIOS-a, za vrijeme jamstva (3-5 godina).

I ako BIOS chip umre (sto je gotovo nemoguce, EEPROM je toliko pouzdan, kao i cache memorija na CPU-u, tako da se to "samo od sebe" desi je gotovo nemoguce),

u jamstvu ce ti OEM Enterprise proizvodjac zamjenit, van jamstva ce ti takodjer zamjeniti i upisati kljuc, koji imaju u bazi po SN-u ploce,

ili ono sto u HR navise mrze - racunalo ce se otpisati kao neispravno i koristiti za dijelove, radionice, trening mladih IT-ovaca i slicno.

 

No jedno je jasno - kad je to racunalo mrtvo - ta licenca je takodjer umrla s njim. OEM je zato OEM, a ne Retail ili VL.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 12:41 (Čitatelj).
Moj PC  
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Lenovo V110-15 nema interneta! | win 7

 

@čitatelj

 

Oem znači da je vezan uz odredjeni hardver i zato je oem verzija znatno jeftinija. Nisam proučavao sa pravne strane, no logično mi je da je svejedno da li će krajnji korisnik ili pak neki trgovac-servis kupiti oem i ugraditi na neki pc. Rezultat će biti isti, taj oem os će biti vezan uz taj hardver.

 

Licenci i načina aktiviranja licence ima raznih, no nesmije "key" biti u "biosu". Hardver si kupio, i nitko tebi nemože osporiti flash modanog biosa da bi neku komponentu natjerao na suradnju ( zanemarimo garanciju u ovakvom scenariju ) i ta radnja nikako nemože biti osnova da bi ti bilo tko osporio validnost oem licence. Nema niti pravne zapreke da zamijeniš i cjelu ploču, jer hardver id je kreiran na osnovu serijskih brojeva komponenti koje je os uspio prikupiti kroz firmware od tih komponenti. Možda bi bilo malo natezanja s microsoftom, no kako nigdje nema službene tabele koja bi rekla koliko % hardvera smiješ zamijeniti onda se uvjek možeš oko toga cjenkati. Ploča može i krepati pa buš dobil drugu ako pokriva jamstveni rok....  Puno je tu podverzija...

 

😀

 

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice