Macbook za development

poruka: 26
|
čitano: 5.390
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Macbook za development

Ovako ekipa, pokrenuo bih raspravo jer me stvarno zanimaju mišljenja.

 

Prvo da elimiram komentare kako je Apple overpriced i da za duplo manje para se dobije jednako dobar laptop: nikad nisam koristio mac OS, odlučio sam da želim probati i kupujem Macbook kako god okreneš, pitanje je samo koji. 

Laptop bi bio korišten u poslovne svrhe - dakle programiranje (android development -android studio), Office paket i photo editing (Adobe Lightroom i Photoshop).

 

Meni se osobno kao najidealniji izbor čini 2018 Macbook Air, ali vidim da ima i nekih modela 13" Macbook Pro-a za približnu cijenu pa nisam pametan što uzeti. Naravno da bih volio proći što jeftinije pa zato gledam najjeftinije modele. Sve dolazi u obzir osim starog Aira. 

 

Volio bih čuti mišljenja ekipe koja je na Macbooku, isplati li se to te do koliko novca da idem.

 

Edit: Isključivo u domaćim trgovinama kupujem.

 

Edit2: Zanima me još jedna bitna stvar - koliko je teško raditi isključivo na ekranu laptopa? S obzirom da je ekran samo 13.3", jel' moguće raditi što na tome?

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.1.2019 17:57 (Cordas).
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Macbook za development
Ja bi ti preporučio Mac mini ako ti prijenosnik baš nije uvjet.
Nakon njega ide MacBook pro.
16gb rama i min 256 SSD...
Air bi ostavio na zadnja mjesta kad se govori o developanju...

Imam 15" MacBook pro i mogu raditi na njemu bez beda, ali nema do eksternog monitora.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.1.2019 19:27 (parizer).
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Macbook za development
Cordas kaže...

Ovako ekipa, pokrenuo bih raspravo jer me stvarno zanimaju mišljenja.

 

Prvo da elimiram komentare kako je Apple overpriced i da za duplo manje para se dobije jednako dobar laptop: nikad nisam koristio mac OS, odlučio sam da želim probati i kupujem Macbook kako god okreneš, pitanje je samo koji. 

Laptop bi bio korišten u poslovne svrhe - dakle programiranje (android development -android studio), Office paket i photo editing (Adobe Lightroom i Photoshop).

 

Meni se osobno kao najidealniji izbor čini 2018 Macbook Air, ali vidim da ima i nekih modela 13" Macbook Pro-a za približnu cijenu pa nisam pametan što uzeti. Naravno da bih volio proći što jeftinije pa zato gledam najjeftinije modele. Sve dolazi u obzir osim starog Aira. 

 

Volio bih čuti mišljenja ekipe koja je na Macbooku, isplati li se to te do koliko novca da idem.

 

Edit: Isključivo u domaćim trgovinama kupujem.

 

Edit2: Zanima me još jedna bitna stvar - koliko je teško raditi isključivo na ekranu laptopa? S obzirom da je ekran samo 13.3", jel' moguće raditi što na tome?

 Ovisi koliko dobro barataš sa shortcutsima i koliki dio koda ti je dovoljno da vidiš, meni je dosta da vidim red-dva povise linije u kojoj pišem pa mogu koristit bez nekih poteškoća

Trust nobody, become the best !
12 godina
offline
Re: Macbook za development
parizer kaže...
Ja bi ti preporučio Mac mini ako ti prijenosnik baš nije uvjet.
Nakon njega ide MacBook pro.
16gb rama i min 256 SSD...
Air bi ostavio na zadnja mjesta kad se govori o developanju...

Imam 15" MacBook pro i mogu raditi na njemu bez beda, ali nema do eksternog monitora.

Volio bih baš prijenosnik imati zbog praktičnosti. Svakako mislim koristiti eksterni monitor, ali pitam za on-the-go situacije.

Kombinacija 16gb + 256gb ssd Macbook pro je daleko iznad mojih financijskih mogućnosti. Gledaj to ovako; imam trenutno 8gb i5 8th gen windows laptop i sasvim ok mi je za posao koji radim. U tom kontekstu, je li Air dovoljan?

Mr.ddevil kaže...

 

Edit2: Zanima me još jedna bitna stvar - koliko je teško raditi isključivo na ekranu laptopa? S obzirom da je ekran samo 13.3", jel' moguće raditi što na tome?

 Ovisi koliko dobro barataš sa shortcutsima i koliki dio koda ti je dovoljno da vidiš, meni je dosta da vidim red-dva povise linije u kojoj pišem pa mogu koristit bez nekih poteškoća

Trenutni laptop koji imam je 1080p i na 14" je sve full sitno, nemoguće je raditi. Kad upscaleam sve je mutno i taj windows scaling je jednostavno užasan, nisam ga uspio namjestiti da radi. 

Pa mislim na taj način koliko je to upotrebljivo?

12 godina
protjeran
offline
Macbook za development

Imam mbp (pogledaj pod "moj Pc"). Koristim ga za Android development i sve super radi.

Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Macbook za development
Cordas kaže...

Trenutni laptop koji imam je 1080p i na 14" je sve full sitno, nemoguće je raditi. Kad upscaleam sve je mutno i taj windows scaling je jednostavno užasan, nisam ga uspio namjestiti da radi. 

Pa mislim na taj način koliko je to upotrebljivo?

 Slažem se , windows scaling se ni meni ne sviđa, a mislim da si tip kojemu bi više odgovarao 15.6", ali i 13.3" bi trebao moći koristiti bez nekih problema, ja sam na 13.3" xiaomi air-u i linuxu, kad se navikneš nemaš brige

Trust nobody, become the best !
10 godina
offline
Macbook za development

Uzmi Pro ako možeš financijski i što više RAM-a.

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Macbook za development

Ja bi uzeo neki Hp/Lenovo laptop i5, 8gb rama i jedno 512 gb ssd'a, stavio na njega Mac OSX (hackintosh) i uštedio 5x više para, bolje testiraj na hakintošu kako ti to okruženje sjeda a ne potrošit skoro bubreg da skužiš da ti se nešto ne sviđa ili da ti nije to to. Osim ako ti fali malo staleža pa mora biti Mac book.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 18:05 (Cryogenic).
Moj PC  
2 1 hvala 1
12 godina
offline
Macbook za development

S obzirom da stvarno ne mogu financijski kupiti pro sa 16gb rama, odustao sam. Raspolažem sa 10k do max 12k, a u tom rangu se ne može pristojan macbook kupiti nažalost. 
Hvala svima na pomoći.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Macbook za development
Napravi si brate hackintosh. Pa to ti je u 2019.god mačji kašalj za uraditi. Ja također furam macos mojave na HP 2570p elitebooku. Sve ide ko po loju. Ako gledaš ljepotu, kupi si Mac ali znaj da će te koštati 3x vise.
12 godina
offline
Re: Macbook za development
Chico12 kaže...
Napravi si brate hackintosh. Pa to ti je u 2019.god mačji kašalj za uraditi. Ja također furam macos mojave na HP 2570p elitebooku. Sve ide ko po loju. Ako gledaš ljepotu, kupi si Mac ali znaj da će te koštati 3x vise.

Odlučio sam se za Asus Zenbook UX533. Kakve su šanse da će to šljakat na njemu kako treba?

10 godina
offline
Re: Macbook za development
Mojave ne podržava nvidiu, već samo Intel HD i amd grafiku. Mogao bi instalirati sierru i high sierru, Mojave još nije dobio podršku.
https://www.tonymacx86.com/threads/guide-asus-zenbook-ux430-i7-8550-kaby-lake-r-alc294.243618/
Eto ti jedan primjer na zenbooku.
12 godina
offline
Macbook za development

"POST INSTALL: (the rest of my journey configuring and patching the system continues over the next several pages, and possible even into the future). I hope you will enjoy this guide.
I spent this entire week trying to get the ELAN1300 trackpad working. Finally by using VoodooI2C, GPIO pinning, many attempts and lots of DSDT patching I was successful. For me was quite difficult to follow the install guide."

 

Ovo mi je bilo sasvim dovoljno za pročitati. Ne pada mi napamet trošiti tjedan dana da bih osposobio laptop. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Macbook za development
Vidi si onda najprikladnije laptopa za hackintosh out of the box. Ili uzmi macbook
13 godina
odjavljen
offline
Macbook za development

Imam Mac i, najiskrenije, mislim da ti je za te potrebe bolje da uzmeš windows laptop s Windowsima, s obzirom da Android development možeš raditi i na Windowsima, Photoshop i Lightroom također. Trenutno nema nikakve dobre "izlike" da se kupi nova generacija Macbooka pokraj Windows mašina, barem za te navedene potrebe. I ja sve više naginjem na Hackintosh laptope, jer mi je MacOS zakon a novi modeli laptopa su neopravdano skupi i ima puno boljih i jačih. 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Macbook za development
Chico12 kaže...
Vidi si onda najprikladnije laptopa za hackintosh out of the box. Ili uzmi macbook

 

footballer kaže...

Imam Mac i, najiskrenije, mislim da ti je za te potrebe bolje da uzmeš windows laptop s Windowsima, s obzirom da Android development možeš raditi i na Windowsima, Photoshop i Lightroom također. Trenutno nema nikakve dobre "izlike" da se kupi nova generacija Macbooka pokraj Windows mašina, barem za te navedene potrebe. I ja sve više naginjem na Hackintosh laptope, jer mi je MacOS zakon a novi modeli laptopa su neopravdano skupi i ima puno boljih i jačih. 

Koliko god sam htio probati MacOS, laptopi su stvarno preskupi i nisam si mogao kraj zdrave pameti dozvoliti kupovinu takvog proizvoda. Ok mi je uložiti u top spec MBP, ali ove jeftinije verzije nemaju baš nikakvog smisla. A za ove najskuplje nemam novca.

Uzeo sam Zenbook ux533, time imam 15.6" ekran u kućištu 14" laptopa, dobar hardware, a za manju cijenu od MacBook Air-a.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook za development
Cordas kaže...

Koliko god sam htio probati MacOS, laptopi su stvarno preskupi i nisam si mogao kraj zdrave pameti dozvoliti kupovinu takvog proizvoda. Ok mi je uložiti u top spec MBP, ali ove jeftinije verzije nemaju baš nikakvog smisla. A za ove najskuplje nemam novca.

Uzeo sam Zenbook ux533, time imam 15.6" ekran u kućištu 14" laptopa, dobar hardware, a za manju cijenu od MacBook Air-a.

 Ali nije Mekbuk. 

13 godina
odjavljen
offline
Re: Macbook za development
Cordas kaže...

Koliko god sam htio probati MacOS, laptopi su stvarno preskupi i nisam si mogao kraj zdrave pameti dozvoliti kupovinu takvog proizvoda. Ok mi je uložiti u top spec MBP, ali ove jeftinije verzije nemaju baš nikakvog smisla. A za ove najskuplje nemam novca.

Uzeo sam Zenbook ux533, time imam 15.6" ekran u kućištu 14" laptopa, dobar hardware, a za manju cijenu od MacBook Air-a.

 

Ma za isprobavanje MacOSa možeš iskoristiti i Virtual Box, to sam ja koristio prije nego što sam odlučio preći, i, iako je bilo opcija koje nisu radile (jer nije bilo kextova i bilo je masu kernel panica) svidio mi se kao sustav. Sada bih radije hackintosh laptop koji je razumne cijene i dobre kvalitete izrade, pa ako je ok čak bi i pregrizao os i vratio se na Windowse, iako bi mi radije bila opcija MacOS-a. 

10 godina
offline
Re: Macbook za development
Dobar laptop. Po meni se ne isplati uzimati MacBook pro, najviše zbog tipkovnice koja je teško sranje. Kako god su napravili dobar laptop, usrali su ga sa tipkovnicom. Googlaj i vidjet ćeš kakva je to prdacina.
13 godina
odjavljen
offline
Macbook za development

To je najveći minus koji me odbija. Jest da je stvarno odličan travel i meni osobno paše, ali ti problemi su veoma bitni. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook za development
Chico12 kaže...
Dobar laptop. Po meni se ne isplati uzimati MacBook pro, najviše zbog tipkovnice koja je teško sranje. Kako god su napravili dobar laptop, usrali su ga sa tipkovnicom. Googlaj i vidjet ćeš kakva je to prdacina.

 Zasto mislis da je tipkovnica tesko sranje? I zasto bi Googlao? Problem je rijesen na novim generacijama, a i na starim je lako rijesiv. Imao sam i prvu generacija sa Butterfly mehanizmom, i pazi, nikada nikakav problem. Sad trosim drugu generaciju MBP-a, i da tu se je pojavio problem koji sam rijesio doslovce u 10 sekundi. 

 

Toliko sam se naviknuo na tipkovnicu, da mi je sve ostalo dok usporedjujem , meh. 

 

10 godina
offline
Re: Macbook za development
Ne mora znaciti da ces ikad i imati, ali za razliku od tebe mali milion ljudi ima problem.
12 godina
offline
Re: Macbook za development
Chico12 kaže...
Dobar laptop. Po meni se ne isplati uzimati MacBook pro, najviše zbog tipkovnice koja je teško sranje. Kako god su napravili dobar laptop, usrali su ga sa tipkovnicom. Googlaj i vidjet ćeš kakva je to prdacina.

 

solaris kaže...

 Zasto mislis da je tipkovnica tesko sranje? I zasto bi Googlao? Problem je rijesen na novim generacijama, a i na starim je lako rijesiv. Imao sam i prvu generacija sa Butterfly mehanizmom, i pazi, nikada nikakav problem. Sad trosim drugu generaciju MBP-a, i da tu se je pojavio problem koji sam rijesio doslovce u 10 sekundi. 

 

Toliko sam se naviknuo na tipkovnicu, da mi je sve ostalo dok usporedjujem , meh. 

 

Vidim da je taj problem s tipkovnicom nekako na 50-50. Neki kažu da ne mogu preći preko toga, dok neki kažu da uopće nije ozbiljan problem. Meni osobno se sviđa MacBook kao uređaj i MacOS ono malo što sam ga imao prilike koristiti. 

Meni, nažalost, kao junior devu cijena je ipak bila presudna i možda si jednom budem mogao opravdati kupovinu. Do tada, windows it is.

15 godina
offline
Re: Macbook za development
Cordas kaže...

Uzeo sam Zenbook ux533

 Žao mi je

10 godina
offline
Macbook za development

Tipkovnica je meni dobra, imam 2016. model i nikakv problema. jedno je koristiti a drugo Googlati.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Macbook za development

Tipkovnica je odlicna. Godinama sam koristio previous gen, kad je stigao novi mac bila mi je usrana, priznajem. Ali ravno 1 dan. Nakon tog jednodnevnog privikavanja, sve ostalo je meh.. kako je i kolega malo iznad naveo.

Kill or be killed!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice