AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.636
|
čitano: 424.930
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Da, bilo bi super da ima više proizvođača ali srećom još nije pravi duopol, konkurencije još ima. Da nije Alder Lake ispao ok, možda ne bi ni vidjeli 5600 i 5800X3D.

5950X je sa više od 7k pao na 4.5k ... trenutno ga ima i za 4.200. Dovoljna je neka pristojna B550 ploča i malo jači zračni hladnjak, i sa 64GB RAM je kompletić ispod 10k Kn, do prije 5-6 godina nezamislivo za tu cijenu.

 

Zen 4 će donijeti solidan pomak, ako ne sam procesor onda cijela platforma a možda i naprave neku kombinaciju sa Zen 4c jezgrama pa dobijemo 24/48 hibrid, a ima potencijala i za puno jaču grafiku umjesto drugog chipleta. Baš su dobre te Lego-kockice :)

 

 

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Zen4 će prvo donijet solidan pomak u cijeni. Za procesore su već navikli derat, što se bar donekle kompenziralo nižom cijenom matičnih, no sad će i matične biti skupe, tak da će rajzen zapravo postat ono što su najavili - premium brend, aka (pre)skupa igračka
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...

(1) Koji to poslovni potez Intela kopira AMD ? *  * *

(2) Za razliku od njih, AMD ispunjava roadmap već 6. godinu za redom.

 

Pretprodukcijski primjerak Zen 4 Ryzena je prikazan na CESu i nedavno na Computexu (demo na 5.5GHz) pa teško da će i finalni proizvod biti lošiji.

 

Ako se već hoćeš razbacivati bebama, razbijanjem i zvečkama, to se može reći za spuštanje 8 (Zen 1), 12 i 16-core procesora (Zen 2) u mainstream a nikako za Alder Lake vs. Zen 3 jer niti je u svemu bolji a i to u čemu jest je uz suludo veliku potrošnju. Dobar jest, ali ni 5800X3D nije loš, kažu gameri :). Ustvari jedino bi Threadripperi zaslužili takve dramatične izjave jer su doslovno pomeli cijelu Intelovu HEDT kategoriju.

 

(3) Kakve veze ima big.Little dizajn sa Zen 4 !? * * *

 

 

 

(1) Apsolutno svaki. Jo od Athlona X2 označavali su procesore koju kao ekvivalentni procesorima Intela, sličnui stvar rade i sa konkurennom Nvidiom
(2) Najavljuje 6 gopdina i uspoiju jednu godonu da bi to sve Intel anulilirao sa Alder Lakeom. Bidio sam njihov Roadmap sa 4800U procesorima. Čista laž. U svemu.

X3D nove procesore nema smisla porediti niti kao Threadripper jer to običnom juzeru može biti samo san i poster obješen na zid. 

(3) Niakve nema veze, osim što su svi rekli da je to notorna glupost Intela, a eto ga sada i u AMD-u. Čisti Wintel savez na djelu. Jer AMD mora pratiti Intel jer ako želiš WIn 11 u punom sjaju moraš imati BIG.little.

 

hahhaajaads kaže...
* * *

 Zato je prijasnji gen 5800x3d razbio intel armadu nit oro nit kopo, znaci ak sadasnji zen razbija aldera, zamisli sto ce tek Zen 4 radit 

Neće ništa. Živjeti na slavi predhodnih godina. Ti se možeš kao ovaj smajli tvoj smijati ali taj CPU nećeš imati.

 

forumaš kaže...

* * *

 

Po meni je problem što će AMD to i debelo naplatiti...znam, kapitalizam, nisu oni kartas...* * *

 

 

Sa tobom se slažem. Bili bi karitas kao gore spomenuti Athlon X2 64 5000+ da imaju vlasite proizvodne pogone. Ode AMD top model na 950 USD. Jer i TSMC želi svoju maržu dok to Intel jednostavno iskalkulira i servisira dok nekome ne pukne film. Sve mi ovo liči na gašenje Plazme panela od strane Panasonica.

AMD jednostavno ratuje na nekoliko frontova: s CPU-om sa Intelom, sa GPU-om i sa Nvidiom i sada sa Intelom. Ne vidim čemu takva polita. Trajat će dok bude zabavno a kada ne bude zabavno reći čemo svi "bilo je dobro dok smo se zabavljali". 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...

(1) Da, bilo bi super da ima više proizvođača ali srećom još nije pravi duopol, konkurencije još ima.

(2) Da nije Alder Lake ispao ok, možda ne bi ni vidjeli 5600 i 5800X3D.


(3) 5950X je sa više od 7k pao na 4.5k ... trenutno ga ima i za 4.200. Dovoljna je neka pristojna B550 ploča i malo jači zračni hladnjak, i sa 64GB RAM je kompletić ispod 10k Kn, do prije 5-6 godina nezamislivo za tu cijenu.

 

(4) Zen 4 će donijeti solidan pomak, ako ne sam procesor onda cijela platforma a možda i naprave neku kombinaciju sa Zen 4c jezgrama pa dobijemo 24/48 hibrid, a ima potencijala i za puno jaču grafiku umjesto drugog chipleta. Baš su dobre te Lego-kockice :)

 

 

 

(1) Nema više proizvođača jer licencu za x86 ima Intel, AMD, VIA i Cyrixs. To bi barem trebao znati.

(2) Nije isoao ok, ispao je Game Changer.

 

(3) Pomnoži tu svoju konfiguraciju za X2 ili X3 za GPU tip RTX 3090.

(4) Da, AMD će nešto donijeti... slušam tu priču od 2. srednjeg kada su konkurisali valjda onom 486 porcesoru.

PS: Lego kockice su za nas inforamtičare koji deremo djecu koji su nešto zabrljali čuvši da je AMD novi "Mercedes". Evo u mjesec dana: 5 servisa sam odradio.

PS2: Imam 5600G i znam o čemu govorim. Pišem ovaj sa njega.

10 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ovo su igre bez granica ali dok je kupaca nema problema.

Šta god da izbacuju bilo  bi lijepo da taj srednji segment procesora nema potrosnju 150w 

Trenutno gledajući prosječni gamer sa ryzen 5 5600x nema problema sa bottenlockom .

S ovzirom da se radi o cpu koji ce radit na ddr5 memoriji ne ocekujem veliki skok dok ne bude neke postene optimizacije.

Ne treba letit druga, treća serija bi mogla imat zanimljiv skom

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Envy kaže...
Evo u mjesec dana: 5 servisa sam odradio.


PS2: Imam 5600G i znam o čemu govorim. Pišem ovaj sa njega.

5 servisa čega?

16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Envy kaže...
Mladen kaže...

(1) Koji to poslovni potez Intela kopira AMD ? *  * *

(2) Za razliku od njih, AMD ispunjava roadmap već 6. godinu za redom.

 

Pretprodukcijski primjerak Zen 4 Ryzena je prikazan na CESu i nedavno na Computexu (demo na 5.5GHz) pa teško da će i finalni proizvod biti lošiji.

 

Ako se već hoćeš razbacivati bebama, razbijanjem i zvečkama, to se može reći za spuštanje 8 (Zen 1), 12 i 16-core procesora (Zen 2) u mainstream a nikako za Alder Lake vs. Zen 3 jer niti je u svemu bolji a i to u čemu jest je uz suludo veliku potrošnju. Dobar jest, ali ni 5800X3D nije loš, kažu gameri :). Ustvari jedino bi Threadripperi zaslužili takve dramatične izjave jer su doslovno pomeli cijelu Intelovu HEDT kategoriju.

 

(3) Kakve veze ima big.Little dizajn sa Zen 4 !? * * *

 

 

 

(1) Apsolutno svaki. Jo od Athlona X2 označavali su procesore koju kao ekvivalentni procesorima Intela, sličnui stvar rade i sa konkurennom Nvidiom
(2) Najavljuje 6 gopdina i uspoiju jednu godonu da bi to sve Intel anulilirao sa Alder Lakeom. Bidio sam njihov Roadmap sa 4800U procesorima. Čista laž. U svemu.

X3D nove procesore nema smisla porediti niti kao Threadripper jer to običnom juzeru može biti samo san i poster obješen na zid. 

(3) Niakve nema veze, osim što su svi rekli da je to notorna glupost Intela, a eto ga sada i u AMD-u. Čisti Wintel savez na djelu. Jer AMD mora pratiti Intel jer ako želiš WIn 11 u punom sjaju moraš imati BIG.little.

 

(1) to je marketing i označavanje proizvoda a ne poslovni potez ... što se desilo sa ostatkom pitanja ? ponestalo primjera ? :)

 

(2) U tih 6 godina su ispunili sve najavljeno za razliku od Intela. Kako je moguće sve anulirati ako nije bolji u svim scenarijima ? (a i potrošnja/grijanje su mnogima bitna karakteristika)

 

Zašto nema smisla uspoređivati X3D Ryzene, jer se tebi ne sviđaju rezultati ? 3D cache je napredak u pakiranju procesora i vjerojatno će biti korišten i na Zen 4 modelima.

Threadrippere nisam ni uspoređivao jer nemam s čime, ali to su isti chipleti i Zen jezgre (samo ih je malo više), a budući da su u najavi i Zen 4 modeli i dalje je on topic :).

Zašto bi TR bio san ? Svakom tko koristi skupi softver je ustvari povoljan upravo zbog tolike koncentracije snage u jednom kompu (licence). Btw., neobični useri nemaju pravo glasa na temi ? :)

 

(3) zašto me citiraš ako ne želiš odgovoriti na pitanje ? Tko su ti "svi" koji su rekli da je big.Little notorna glupost ?, ja sigurno nisam pa ne moraš opet podmetati u odgovor meni.

Nije ni glupost a nije ni Intelova nego ARMova (ideja, a ne glupost :).

Ako te baš veseli kartel, tvoja stvar, ali to te uopće nisam pitao.

 

16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Envy kaže...

(1) Nema više proizvođača jer licencu za x86 ima Intel, AMD, VIA i Cyrixs. To bi barem trebao znati.

(2) Nije isoao ok, ispao je Game Changer.

 

(3) Pomnoži tu svoju konfiguraciju za X2 ili X3 za GPU tip RTX 3090.

(4) Da, AMD će nešto donijeti... slušam tu priču od 2. srednjeg kada su konkurisali valjda onom 486 porcesoru.

PS: Lego kockice su za nas inforamtičare koji deremo djecu koji su nešto zabrljali čuvši da je AMD novi "Mercedes". Evo u mjesec dana: 5 servisa sam odradio.

PS2: Imam 5600G i znam o čemu govorim. Pišem ovaj sa njega.

 


(1) Ti bi trebao znati što je hipotetska rečenica ... teoretski je moguće kupiti licencu ili platiti za dio patenata i proizvoditi bilo što.
Npr. Apple ima novca ali ga očito x86 više ne zanima.

(2) Tebi je par % "game changer" ? Toliko više platiš struje godišnje.

(3) Zašto bi trebao množiti ?, radi se o snazi procesora za odgovarajuće namjene, grafička je nebitna, RAM i sve ostalo može biti isto na obje platforme.

(4) Da, donijet će kao što je donio 64-bit proširenje za x86, dual-core CPU, APU, sada chiplete, 64-core CPU i 3D cache ili za par mjeseci 96-core Epyc ("Genoa").
Prouči malo hrvatsku gramatiku, ne treba biti ni futur egzaktni jer su već proizvedene i prikazane Zen 4 jezgre na 5.5GHz.


Sa P.S.om neka se pozabave moderatori, varanje bilo koga a posebno djece na prodaji rabljenog hardvera nije baš na nivou BUGa.

 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...

Sa P.S.om neka se pozabave moderatori, varanje bilo koga a posebno djece na prodaji rabljenog hardvera nije baš na nivou BUGa. 

Pa nemoj Envy-ja dirati, on je kupio najnoviji dostupni desktop APU

da bi ga mogao pljuvati - gdje je drugim fanboyima predanost cilju?! 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Bero_ng95 kaže...

Ovo su igre bez granica ali dok je kupaca nema problema.

Šta god da izbacuju bilo  bi lijepo da taj srednji segment procesora nema potrosnju 150w 

Trenutno gledajući prosječni gamer sa ryzen 5 5600x nema problema sa bottenlockom .

S ovzirom da se radi o cpu koji ce radit na ddr5 memoriji ne ocekujem veliki skok dok ne bude neke postene optimizacije.

Ne treba letit druga, treća serija bi mogla imat zanimljiv skom

Ako si gamer, kakve ti onda veze ima peak potrosnja procesora kad joj se nikad neces priblizit?!

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ok živi bili pa videli, 15.9 kao dan lansiranja ili početak prodaje procesora i AM5 matičnih ploča.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-could-go-on-sale-on-september-15th

 

https://twitter.com/greymon55/status/1537852496080961537

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 12:06 (rambox).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Človek misli na Raphael Zen 4 X3D/V-Cache, pa eto prema informacijama Desktop modeli stižu znatno ranije.

 

https://twitter.com/greymon55/status/1539170441775853568

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ukratko, radi se o nekakvom GPU/gejming baziranom testu.Bezimeni 6 Core Zen 4 primjerak u kratkoj usporedbi sa R9 5950X.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-6-core-cpu-with-4-4-ghz-clock-and-gigabyte-x670e-motherboard-spotted-together

 

 

https://powerboard.basemark.com/

 

Test koristi samo nekoliko CPU jezgri, to je očito ili manje više Singlecore CPU usporedba ili napredak za Zen 4.

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Ukratko, radi se o nekakvom GPU/gejming baziranom testu.Bezimeni 6 Core Zen 4 primjerak u kratkoj usporedbi sa R9 5950X.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-6-core-cpu-with-4-4-ghz-clock-and-gigabyte-x670e-motherboard-spotted-together

 

 

https://powerboard.basemark.com/

 

Test koristi samo nekoliko CPU jezgri, to je očito ili manje više Singlecore CPU usporedba ili napredak za Zen 4.

 

Kolika misliš da će gpu na 7000 seriji biti brži nego gpu na trenutnoj r7 5700g?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
love2ml86 kaže...
Envy kaže...
Evo u mjesec dana: 5 servisa sam odradio.


PS2: Imam 5600G i znam o čemu govorim. Pišem ovaj sa njega.

5 servisa čega?

5 servisa AMD-ovih konfiguracije. Servis = popravljanje pokvarenog računara ili koji ne radi više kako treba.

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
love2ml86 kaže...

Kolika misliš da će gpu na 7000 seriji biti brži nego gpu na trenutnoj r7 5700g?

Ukratko, debelo slabije ili nije za gejming. To je mali iGPU+VCN hardver ili glavna namjena su multimedijske video encoding/decoding potrebe.

 

Sasvim logično, ako su planirali da R7 7800X ostave za 3D V-Cache verziju ili R7 7800X3D.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2022 13:41 (rambox).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...
love2ml86 kaže...

Kolika misliš da će gpu na 7000 seriji biti brži nego gpu na trenutnoj r7 5700g?

Ukratko, debelo slabije ili nije za gejming. * * *

 

 

Zašto nije za gaming?! Igram Age of Empires na 720p i sve ostale igre na datoj rezoluciji. Da li me to odbijaš od AMD-a ili će slično Intelovo rješenje podmiriti moje 720p potrebe za Age of Empires II: Definitive Edition? 

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Malo ranije od očekivanja, ali eto to su vrlo vjerojatno očekivani Zen 4 datumi.

 

https://videocardz.com/newz/amd-to-announce-ryzen-7000-on-august-29th-launching-september-15th

 

- 29.8 okvirna najava ili prezentacija novih procesora

 

- 15.9 službeno lansiranje

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Ne vjerujem da ce ovo biti neki ipc improvement u odnosu na 5000 seriju ako ce i uopce…
Gledajuci ovaj tdp i clockove, to ce izgleda biti samo dizanje frekvencije i nista drugo.
Moj PC  
0 3 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vidjeti ćemo, ali informacije govore upravo suprotno od tvog mišljenja. 

10 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
20 do 30 posto za sam gaming mozete sigurno ocekivat, ovisno od igre do igre
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vrlo vjerojatno konačne tehnikalije, "ali cijene nisu točne to su stavili onako kao okvirno ili želje bez pozdrava".

 

 

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-7950x-ryzen-9-7900x-ryzen-7-7700x-ryzen-5-7600x-cpu-specs-leaked-up-to-16-zen-4-cores-5-7-ghz-boost-170w-tdp/

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Chico12 kaže...
Ne vjerujem da ce ovo biti neki ipc improvement u odnosu na 5000 seriju ako ce i uopce…
Gledajuci ovaj tdp i clockove, to ce izgleda biti samo dizanje frekvencije i nista drugo.

 

 

AMD je od Ryzen serije uvijek povećavao performanse i ako netko nije skužio trenutno su favorit za gaming i performanse uz dosta manju potrošnju od Intela.

I ne nisu to fanboy spike jer koristim Intel/AMD u PC-u.

 

Za 16 jezgri, normalno da raste i TDP, obzirom da su nabili frekvenciju preko 5 Ghz.

Računam uz dobro hlađenje i matičnu 5.2 Ghz na 12 jezgrenoj verziji, sve jezgre.

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Malo oko podrške za ddr5 memoriju, "pa eto po najavama DDR5 6000mhz/1:1 IFC ratio bit če onako optimalan izbor".

 

https://wccftech.com/ddr5-6000-memory-sweet-spot-for-amd-ryzen-7000-zen-4-desktop-cpus/

 

"From what we have learned, it looks like AMD's Ryzen 7000 Zen 4 CPUs will most definitely have DDR5-6000 as their sweet spot, allowing a 1:1 IFC ratio. A 1:1 ratio means that the memory is running with the same frequency as the memory controller on the processor and that should offer a best-case scenario. With Alder, Intel has broken down the memory ranks into two categories, a 2:1 mode known as Gear 2 which is the default for DDR5, and a 4:1 model known as Gear 4. The advantage that a 1:1 brings to the table is that it will allow for lower latencies and a balanced speed while a higher ratio will allow for better overclocking, & faster data transfer rates but will also lead to poor latencies

 

So DDR5-6000 for AMD Ryzen 7000 "Zen 4" CPUs already sounds great for AM5 and that will be DDR5-5600 by default. Higher frequency DIMMs are supported but as soon as you go above the DDR5-6000 limit, you will drop down to a 1:2 IFC.We are told that DDR5-6400 running at 1:2 will produce poor results and is not recommended if you are looking for better gaming performance"

 

Na kraju samo ostaje cijena DDR5 memorije, "pa eto osim ako ne padne sa kamiona" to nekak treba i platit.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.8.2022 13:39 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 1
20 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ne vidim gdje je toliki problem u cijeni za ddr5... Tih 6GHz kaj ce biti za 1:1 ratio kosta oko 1200kn 2x8GB i to su ultimativni hynix moduli koji se odlično klokaju pa se u ovom slucaju moze zadrzati frekvencija a dobro utegnuti latencije, a da bi imao 1:1 ratio na zen 3 trebas 3800MHz a takvi bdie moduli su po 1000kn 2x8GB.

 

Ova hynix smeca ddr4 tipa 3200 c16 nema smisla vise gledat ni kupovat jer popusis oko 15% perfoemansi u gamingu spram dobrog bdie

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 1:19 (Avalanche).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Znači tebi je isplativo dat 100% više za rame za 15% bolje performanse?

 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
BinaryJesus kaže...

Znači tebi je isplativo dat 100% više za rame za 15% bolje performanse?

Naravno da je isplativo jer se gleda ukupna cijena kompa, a na ukupnoj cijeni je to recimo 5% vise a ne 100%....

13 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Kako i kome je "isplativo" dati recimo 300kn ili 500 kn više da ima 175 fps umjesto u prosijeku recimo 160 fps i what is the difference? Kakva isplativost? Nema tu isplativosti nego halo efekt.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 8:46 (itomic009).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
itomic009 kaže...

Kako i kome je "isplativo" dati recimo 300kn ili 500 kn više da ima 175 fps umjesto u prosijeku recimo 160 fps i what is the difference? Kakva isplativost? Nema tu isplativosti nego halo efekt.

Pa kupujes komp da ti da te faking frameove, naravno da je isplativo dati 5% vise za 15% vise toga sta zelis i kupujes, o cemu pricamo? 

Nastranu to sta to vrijedi samo za niske rezolucije i idiotske igre :)

20 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
itomic009 kaže...

Kako i kome je "isplativo" dati recimo 300kn ili 500 kn više da ima 175 fps umjesto u prosijeku recimo 160 fps i what is the difference? Kakva isplativost? Nema tu isplativosti nego halo efekt.

 Tih 15% ti je recimo razlika između rtx 3060ti i 3070 samo kaj je u ovom slucaju razlika u cijeni oko 1500kn pa opet ekipa kupi skuplju grafu jer eto, tako da mi nije jasno kako je onda loše dati 500kn vise za taj rang performansi kada je ram u pitanju

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice