AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.734
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Da Intel je u banani to znamo.

 

Na Desktopu je Intel mrtav, a serverski dio visi na koncu powered by koš sigurnosnih rupetina=IPC u minusu

 

 

 Ono kad te fanatizam pojede.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 15:26 (mislioc).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sorry na offtopic, ali rambox i 3dfx kao da su ista osoba... obojici je "Č" negdje zapeo na tastaturi, pa obojica imaju moguČnost samo "Č" pisat, koliko god boli čitati to kasnije.

 

Ali da, u jednom su u pravu, a to je da je AMD u dobrom zaletu.

 

Nemojte samo pisat tako, neće Intel propast, imaju kapitala izvršit akvizicije, sredit se i vratit proizvodnju on track. Vjerujem da imaju i neki plan, koliko god izgleda da ko nojevi guraju glavu u pijesak.

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 
Zadnji video od Hardware Unboxeda, neki primijetili 5700 XT na polici lijevo od Stevea. Na pitanje je li to nova Navi kartica odgovor je bio samo "Maybe....".

 

Možda su i Zen 2 čipove također već poslali reviewerima. Prilično rano. Što je super, po meni. Imaju puno pouzdanja u svoje proizvode.

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 17:38 (Apocalypso722).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Manje bitno, ali opet vrlo očekivano to sigurno.

 

Eto nekaj konkretnije ili zanimljivije, vezano za Ryzen Desktop 3000 TDP i još neke sitnice.Recimo uzmimo Ryzen 5 3600/65W TDP ili Ryzen 5 3600X/95W TDP koji če se realno najviše i prodavat.

 

- Ryzen Desktop 3000 I/O Controller, uz njega ide 15W TDP

 

- Ryzen Desktop 3000 I/O Controller ispečen na 12nm

 

- serverski Epyc 2 Rome I/O Controller ispečen na 14nm

 

 

 

Dakle kaj se tiže žutanjaka ili zelenaša, dakle samo CPU jezgre imaju znatno niži TDP. Dakle ovisno o verziji proca, CPU jezgre/ili CCX imaju 50W ili 80W TDP-a.Ipak na kraju je najvažnije kolko troši cjeli SoC. Ali opet eto nek se vidi, kolko malo TDP-a požderu samo CPU jezgre na 6/12 procu.Dolnji primjer potrošnje, to je išlo za 8/16 Ryzen 3000 ali opet eto sad je zanimljivije kad imaš sve detalje.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=368&jumpto=5920689&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 20:52 (rambox).
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://wccftech.com/amd-x590-chipset-ryzen-3000-cpus-spotted/  a cijena vjerojatno ko iphone od 256 gb memorije.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
rambox kaže...

Da Intel je u banani to znamo.

 

Na Desktopu je Intel mrtav, a serverski dio visi na koncu powered by koš sigurnosnih rupetina=IPC u minusu

 

 

 Ono kad te fanatizam pojede.

 Kad ti to napišeš.... e da pronašao sam jednu sliku, tvoje prognoze za 3 generaciju ryzena tj kako će se jedva boriti sa sandy bridge-om u gamingu, jednostavno sam morao takvu prognozu slikati čisto da potvrdimo tvoju reputaciju na ovom forumu kao zadnjeg preostalog trolla od one skupine. 

 

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Manje bitno, ali opet vrlo očekivano to sigurno.

 

Eto nekaj konkretnije ili zanimljivije, vezano za Ryzen Desktop 3000 TDP i još neke sitnice.Recimo uzmimo Ryzen 5 3600/65W TDP ili Ryzen 5 3600X/95W TDP koji če se realno najviše i prodavat.

 

- Ryzen Desktop 3000 I/O Controller, uz njega ide 15W TDP

 

- Ryzen Desktop 3000 I/O Controller ispečen na 12nm

 

- serverski Epyc 2 Rome I/O Controller ispečen na 14nm

 

Dakle kaj se tiže žutanjaka ili zelenaša, dakle samo CPU jezgre imaju znatno niži TDP. Dakle ovisno o verziji proca, CPU jezgre/ili CCX imaju 50W ili 80W TDP-a.Ipak na kraju je najvažnije kolko troši cjeli SoC. Ali opet eto tek se vidi, kolko malo TDP-a požderu samo CPU jezgre na 6/12 procu.Dolnji primjer potrošnje, to je išlo za 8/16 Ryzen 3000 ali opet eto sad je zanimljivije kad imaš sve detalje.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=368&jumpto=5920689&sort=asc&view=flat

a na tom kontroleru je  IF i ram ocito?! najnovija pojava IF2 je taj "famozni" pci-e 4.0...  stavili su vent na  maticni cip msi, jel zbog raid-a ili zbog neceg drugog treceg, neznam... ali ako je AMD ovaj puta odlucio raditi svoj ih-house chipset za maticne sigurno se sve skalira... neznam bas ako neko sad nabuba sve te pcie linije kojekakvim brzim sto dolaze M.2 diskovima, koliko ce tih 15w biti 15w ili sve skupa koliko vec sa tim kontrolerom i jezgrama onda jel ipak TDP je samo na basis stocku, iako amd ima malo drugu filozofiju o tome

jedino zamjeram sto su dali mj dana release-a, pa daj da probamo ako si vec sve izjavio

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 20:39 (HCgamingCRO).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

a na tom kontroleru je  IF i ram ocito?! najnovija pojava IF2 je taj "famozni" pci-e 4.0...  stavili su vent na  maticni cip msi, jel zbog raid-a ili zbog neceg drugog treceg, neznam... ali ako je AMD ovaj puta odlucio raditi svoj ih-house chipset za maticne sigurno se sve skalira... neznam bas ako neko sad nabuba sve te pcie linije kojekakvim brzim sto dolaze M.2 diskovima, koliko ce tih 15w biti 15w ili sve skupa koliko vec sa tim kontrolerom i jezgrama onda jel ipak TDP je samo na basis stocku, iako amd ima malo drugu filozofiju o tome

jedino zamjeram sto su dali mj dana release-a, pa daj da probamo ako si vec sve izjavio

 

 Nema to veze sa matičnom pločom. Zaboravil sam stavit fotku, I/O die ili controller je na procesoru ili SoC-u pogledaj opet moj prijašnji post.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
HCgamingCRO kaže...

a na tom kontroleru je  IF i ram ocito?! najnovija pojava IF2 je taj "famozni" pci-e 4.0...  stavili su vent na  maticni cip msi, jel zbog raid-a ili zbog neceg drugog treceg, neznam... ali ako je AMD ovaj puta odlucio raditi svoj ih-house chipset za maticne sigurno se sve skalira... neznam bas ako neko sad nabuba sve te pcie linije kojekakvim brzim sto dolaze M.2 diskovima, koliko ce tih 15w biti 15w ili sve skupa koliko vec sa tim kontrolerom i jezgrama onda jel ipak TDP je samo na basis stocku, iako amd ima malo drugu filozofiju o tome

jedino zamjeram sto su dali mj dana release-a, pa daj da probamo ako si vec sve izjavio

 

 Nema to veze sa matičnom pločom. Zaboravil sam stavit fotku, I/O die ili controller je na procesoru ili SoC-u pogledaj opet moj prijašnji post.

 znam kako izgleda chip vidio sam ga, to je bilo moje misljenje da ima veze sa maticnom jel ipak nesto sto konektira sve jezgre i arhikt. i protok inf, plus je AMD dizajnirao ovaj puta svoj chipset sam..ali ako nema veze IF sa maticnom onda oke 

 

neznam jel bilo price vamo o ovome ali sada bas gledam x570 ploce i vidim ovu asrock-ovu ima 2 Thunderbolt-a type c he?

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 22:13 (HCgamingCRO).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Shockwave  ako počnem tražit tvoje citate to će bit pravi urnebes.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 10:33 (mislioc).
 
0 4 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Shockwave  ako počnem tražit tvoje citate to će bit pravi urnebes.

Bolje ti se poklopit ušima. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Da Intel je u banani to znamo.

 

Na Desktopu je Intel mrtav, a serverski dio visi na koncu powered by koš sigurnosnih rupetina=IPC u minusu

 aj dobro.

nisam fan ni jedne firme niti političko informatičke populacije...

 

sjećam se sa nickom iz 2008 kada se pojavio buldožer (2011) da si izbacivao milijun grafova , analiza eksperata da če taj buldogžder pojesti intel kada izađe.

to se kao što znamo nije dogodilo...

tada si dobivao milijun Td ali si bio uporan....

 

sada si i ti došao na svoje jer AMd je napokon nakon dvojezgrenog Athlona koji na 1.9 MHz razbijao u svim segmentima tada omraženog Intel Prescotta na 3.4 konačno napravio relativno pristupačne procesore koji u puno slučajeva (za upola manje novaca) dominiraju nad intelom i to je OK.

neka se takmiče a ne da sad AMD deset godina dominira kao donedavno Intel i da nas ubiju cijenama.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nek se govori pa i nek je slabiji amd ali nek ima pristupačnu cijenu.Eto njima intel neka ga cuclaju ako žele samo nek je amd jeftiniji.

kradem mine iz minskog polja
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...

 aj dobro.

nisam fan ni jedne firme niti političko informatičke populacije...

 

sjećam se sa nickom iz 2008 kada se pojavio buldožer (2011) da si izbacivao milijun grafova , analiza eksperata da če taj buldogžder pojesti intel kada izađe.

to se kao što znamo nije dogodilo...

tada si dobivao milijun Td ali si bio uporan....

 

sada si i ti došao na svoje jer AMd je napokon nakon dvojezgrenog Athlona koji na 1.9 MHz razbijao u svim segmentima tada omraženog Intel Prescotta na 3.4 konačno napravio relativno pristupačne procesore koji u puno slučajeva (za upola manje novaca) dominiraju nad intelom i to je OK.

neka se takmiče a ne da sad AMD deset godina dominira kao donedavno Intel i da nas ubiju cijenama.

 Pusti stari promašeni Bulldozer nek spava, kaj nemaš ništ drugo za napisat u Ryzen temi?Uostalom reda radi, pa mogel si i napisat zakaj si promjenio nik fučkaj ga sad.

 

Bulldozer je bio pokus ukrivo, jer do tad takva CPU arhitektura na Desktopu nije ranije viđena.CPU Eksperti su samo nagađili/teško je bilo procjenit, a jedan jedini tip sa ukradenim Bulldozerom testnim procom bacal je van lažne testove i eto.Uostalom i AMD je bacal ono IPC will be higher, za razliku od Zen-a oko kojeg je restruktuirani AMD šutio kao jež.Oko Zen-a nije bilo potrebe za halabukom, osim onog angažirali smo Jim Keller-a i to je to.Dalje se nije imalo kaj pričat, sve je bilo jasno kaj dolazi ali eto Intel očito nije pratio situaciju.

 

"To kaj sam ja za čudnovati Bulldozer samo fulal tuđe procjene je najmanji problem".Eto ti opet dolnji video, pa pogledaj kakve su sve teške nebuloze prognozirali razni stručnjaci ili Intelovi umovi.Bulldozer je mali miš, u usporedbi sa procom od 10ghz do 2011 godine.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=320&jumpto=5889139&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

 

 

Nazad na Ryzen, ne kužim čemu tolko smotanih Geekbench pokusa kao da se bore sa bikovima.Kaj recimo tri pokusa nisu dosta, pa eto kao da se vlasnik R5 3600 bori sa što višim brojčanim bikovima.Pa znamo da če taj proc bit najprodavaniji, dosta više tog proca poderat če Geekbench tepihe fučkaj ga sad.

 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/search?dir=desc&q=AMD+Ryzen+5+3600+windows+10&sort=multicore_score

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 16:53 (rambox).
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Trebam novi cpu cooler jer ovaj stock na Ryzen 2600 je preslab za trenutne temperature, još ne pomaže što sam u potkrovlju pa je prava sauna u cijelom stanu.

Koji bi mi zračni ( ili vodeni čak ako nije preskup ) preporučili da kupim. 300-400kn. Može novo a može i polovno.

 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
iAvenger kaže... 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

Biraj između LC CC 120, ARCTIC Freezer 34 eSports, ARCTIC  Freezer 34 eSports DUO, Fortron Windale 6.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
iAvenger kaže... 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

Biraj između LC CC 120, ARCTIC Freezer 34 eSports, ARCTIC  Freezer 34 eSports DUO, Fortron Windale 6.

 eSports duo najbolji od navedenih? Njega bi uzeo ako je. Imao sam prije LC CC 120 na intel setupu prošle godine i bio sam zadovoljan temperaturama.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
iAvenger kaže...
Valentin17 kaže...
iAvenger kaže... 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

Biraj između LC CC 120, ARCTIC Freezer 34 eSports, ARCTIC  Freezer 34 eSports DUO, Fortron Windale 6.

 eSports duo najbolji od navedenih? Njega bi uzeo ako je. Imao sam prije LC CC 120 na intel setupu prošle godine i bio sam zadovoljan temperaturama.

 samo pazi da ti stane u kučište jer je malo viši. oko 160mm ti ima Freezer 34.

12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jack Sparrow kaže...
iAvenger kaže...
Valentin17 kaže...
iAvenger kaže... 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

Biraj između LC CC 120, ARCTIC Freezer 34 eSports, ARCTIC  Freezer 34 eSports DUO, Fortron Windale 6.

 eSports duo najbolji od navedenih? Njega bi uzeo ako je. Imao sam prije LC CC 120 na intel setupu prošle godine i bio sam zadovoljan temperaturama.

 samo pazi da ti stane u kučište jer je malo viši. oko 160mm ti ima Freezer 34.

 Trebalo bi stati, imam MS Black Widow kućište.

12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://wccftech.com/retailer-leaks-prices-of-amd-ryzen-3000-cpus-x570-motherboards/ zanimljive cijene ploča, nekad je cijena rama bila problem, no matične će ove godine nadmašiti sve rekorde. Možemo i službeno reći da su prošla vremena jeftinog high end igranja, doslovno je sve poskupilo za duplo, komponente za pc, smartphone uređaji itd, a životni standard u najbolju ruku isti.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 22:39 (Shockwave).
 
3 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Shockwave kaže...

https://wccftech.com/retailer-leaks-prices-of-amd-ryzen-3000-cpus-x570-motherboards/ zanimljive cijene ploča, nekad je cijena rama bila problem, no matične će ove godine nadmašiti sve rekorde. Možemo i službeno reći da su prošla vremena jeftinog high end igranja, doslovno je sve poskupilo za duplo, komponente za pc, smartphone uređaji itd, a životni standard u najbolju ruku isti.

 pa msi je vec na computexu dao cijene svojih x570 ploca prije nkih mj dana..i to nista cudno nije jel intel ima vec godinama takve high end cijene ploca, a za msi znam da godlike i kreacija dolaze sa LNT featuerim-a tipa jumperom za cold boot ect.. i npr 10g lan karticom onak https://de.msi.com/Motherboard/MEG-X570-GODLIKE/Overview

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 23:08 (HCgamingCRO).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
iAvenger kaže...

 Trebalo bi stati, imam MS Black Widow kućište.

 Do 175 mm ide, nemaš straha.

 

 

Nego.... Ima kakva vijest za B550, kad će izaći? Kad i procesori ili kasnije? Mislim da su ove x570 cijenovno overkill za 3600(X) kojeg planiram uzeti

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

vrinho

Mislim da je za najnoviju generaciju Ryzena trenutno najisplativija X370 ASrock Gaming X Fatal1ty. Kosta od 770kn nadalje, prije mjesec dana je isla od 850-900kn nadalje, prije godinu dana od 1000-1100kn nadalje. Intelov LAN, alc1220 zvuk, sasvim dobar VRM, cak i debug display itd. Ako je vjerovat AMDu da ce X370 podrzavati 3. generaciju, tj. Zen onda ne vidim zasto to Asrock ne bi ispostovao. Ako X370 nece podrzavati 3. generaciju, neka me netko ispravi. Isto, ako netko misli da ima bolja Ryzen ploca za te i vise para, neka me ispravi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 0:08 (The_Fichek).
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
vrinho kaže...
iAvenger kaže...

 Trebalo bi stati, imam MS Black Widow kućište.

 Do 175 mm ide, nemaš straha.

 

 

Nego.... Ima kakva vijest za B550, kad će izaći? Kad i procesori ili kasnije? Mislim da su ove x570 cijenovno overkill za 3600(X) kojeg planiram uzeti

 evo sudeci po tajvancima AMD je ipak ASMedia-u iskoristio za chipsete u srednjoj klasi b550 i 520(iako neznam zasto ova A520 i A320 postoje-valjda za OEM buildove).. sad nece ni b550 podrzavato pcie4.0 na pocetku sudeci po clanku

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 0:19 (HCgamingCRO).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma nista od toga, amd ce se deklarativno drzati da ce novi cpu biti kompatibilan sa svim plocama, a u stvarnosti, sve ce se svesti na nabavku novih modela  s novim chipsetom, da bi se procesor mogao maksimalno iskoristiti, sto ce cijenu prelaska dici u nebesa, totalno ce biti neisplativo obicnim korisnicima prelazak na novu generaciju procesora...

 

s time sto ce cijena "stare" platforme znacajno opasti.... i zbog 10% boljih performansi dati 40-50% vise novaca.... rijetko tko ce ici na tu opciju, osim ako mu bas stvarno nije potrebna.

Moj PC  
1 3 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

vrinho

Mislim da je za najnoviju generaciju Ryzena trenutno najisplativija X370 ASrock Gaming X Fatal1ty. Kosta od 770kn nadalje, prije mjesec dana je isla od 850-900kn nadalje, prije godinu dana od 1000-1100kn nadalje. Intelov LAN, alc1220 zvuk, sasvim dobar VRM, cak i debug display itd. Ako je vjerovat AMDu da ce X370 podrzavati 3. generaciju, tj. Zen onda ne vidim zasto to Asrock ne bi ispostovao. Ako X370 nece podrzavati 3. generaciju, neka me netko ispravi. Isto, ako netko misli da ima bolja Ryzen ploca za te i vise para, neka me ispravi.

Potvrdio je Asrock na službeno stranici da će podržavati.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
6 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

kada budem ove godine kupovao novi ryzen meni je normalno dati za ploču isto toliko novaca kao što dam i za CPU.

uvijek sam tako razmišljao pa i kada sam imao intele.

 

ne kontam ljude koji tresnu 3500 kn za CPu pa kupe ploču za 100 € i još se čude što su skupe ... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
2 4 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Zasto bi dao 3500 za plocu (ili 2200 kolko sam platio proc) ako ova za 100e nudi sve sta mi treba. Nisam budala...
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
15 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
iAvenger kaže...
Jack Sparrow kaže...
iAvenger kaže...
Valentin17 kaže...
iAvenger kaže... 

Gledam nešto tipa ovo ako je s njuške. Na što treba pripazit kad se uzima vodeno, pogotovo polovno?

Biraj između LC CC 120, ARCTIC Freezer 34 eSports, ARCTIC  Freezer 34 eSports DUO, Fortron Windale 6.

 eSports duo najbolji od navedenih? Njega bi uzeo ako je. Imao sam prije LC CC 120 na intel setupu prošle godine i bio sam zadovoljan temperaturama.

 samo pazi da ti stane u kučište jer je malo viši. oko 160mm ti ima Freezer 34.

 Trebalo bi stati, imam MS Black Widow kućište.

 Imam MS Black Widow i u njemu Freezer 34 Duo tako da slobodno. Ima prostora za jos veci kuler 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice