AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.897
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3700x svakako. Uvijek zatreba malo više.
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Chico12 kaže...
3700x svakako. Uvijek zatreba malo više.

Zatreba za kaj vise? Za obradu fotografije bas i ne.

bojan111111 kaže...

Nakon 10 godina korištenja i7 prve generacije odlucio sam promijeniti procesor. Stari još solidno radi jer sam sa vremenom dodavao koju pločicu rama, promijenio grafičku, napajanje, dodao ssd ali došlo vrijeme za novo. Odlucio sam kupiti ryzen7 3700x (za multimediju i obradu forografija te tu i tamo odigrat Battelfield)  i trebam par savjeta jer ne pratim više toliko informatiku kao prije.

Za to ti je po meni vise nego dovoljan 3600. Kaj se ploce tice ne vidim smisao u bacanju para za te, kada imas npr: https://www.computeruniverse.net/en/asus-crosshair-vi-hero s dostavom u HR ili u HR neka B450. Nije grijeh uzeti X570, onda mozes komotno i jeftinije gledat jer su sve overkill za bilokoji Ryzen.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ako mu je gušt što da ne, pogotovo ako lova nije problem. Zašto bi se poslije mučio prodavanjem lošijeg procesora ako hoće da ubaci bolje. Ako ti se nešto sviđa uzimaš to odmah, nema nedoumica!
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...
..

2. da li staviti orginalni hladnjak ili kupiti neki drugi, bitna mi je tišina pošto je komp u boravku i skoro stalno je upaljen, klokati ne mislim dokle god sve radi bez trzanja

...

Ram cu kupiti 16gb(2x8gb) i novo kuciste a od starih komponenti ostavljam napajanje 650w, graficku rx480, ssd i hard. 

Svaki savijet je dobrodošao, hvala

Scythe Ninja 5 je skoro nečujan (push-pull ventovi na 800 rpm) a i pri ovim ljetnim vrućinama drži 3900X do 85 C kod 100% loada (izdrži to i stock Prism ali se i zavrti, pa je glasan).

Naravno, tu su i nešto skuplji teškaši a la Noctua D15 ili BeQuiet DarkRock Pro.

 

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...

Gledao sam taj ryzen5 3600 pa da vidim koji je malo bolji, pa koji je još malo bolji i došao na 3700x, ja sam manijak koji ima 20 stvari otvoreno istovremeno pa si zato mislim možda bolje više jezgri, uvijek gledam možda bolje koju kn više pa sam duže miran, ne znam možda se varam, kod maticne mi je bitan audio jer sa kompa puštam muziku i da ima što više prikljucaka jer ce mi mozda jednog dana trebati, slažem komp na duže staze

  Za matčnu si uzmi ovu i nek ti BIOS upgrade naprave. Odlična matična, sve što trebaš ima - https://www.adm.hr/product.asp?product=msi-b450-gaming-pro-carbon-ac-am4&code=094%2E500%2E086

 

 

  Za CPU si uzmi Ryzen 7 3700X i miran si. Što se tiče hladnjaka, dobar si već sa bilo kojim dobrim zračnim od 300 - 400kn ili neko vodeno. Ali realno nemaš potrebe, s obzirom da CPU nije rastrošan i ne clocka se ići na išta skuplje ili bolje od provjerenih zračnih cooler-a od oko 300 - 400kn.

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nastavno na ono testiranje od jucer, palo mi je jos nesto napamet, pa sam probao.....

 

Naravno, prvo, steta sto ne mogu ista mjerenja ponoviti s kvalitetnijom memorijom, no ovo je most case scenario, neka mid range cl16 memorija, pa opet mislim, vecina ljudi bas tako nesto ima, proizvodjac nebitan.

 

e sad u nastavku, svi testovi jucer su radjeni s overclockom procesora, pa me zanimalo kakva je situacija sa stock brzinama procesora...

 

stock 3200/3400, stock memorija

 

AVG Framerate - 98fps

MAX Framerate - 198,02fps

MIN Framerate - 29,26fps

 

stock 3200/3400, memorija 3400 16-18-18-38

 

AVG Framerate - 101fps

MAX Framerate - 202,92fps

MIN Framerate - 34,74fps

 

Znaci, oc memorije je donjeo 3fps (zaokruzeno) povecanje frameratea.

 

Kad ovo usporedim sa overclockom cpu/stock memorija

 

3700mhz cpu, 3000 stock memorija - AVG Framerate - 105,14fps

- MAX Framerate - 208,29fps

- MIN Framerate - 33,56fps

 

poboljsanje je cca 5-10fps u najboljem slucaju kod max fps.

 

Ili, stock cpu/oc cpu, oc memorija na 3400mhz

 

3400 16-18-18-38 - AVG Framerate - 105,85fps

- MAX Framerate - 227,27fps

- MIN Framerate - 36,00fps

 

E sad, ispada, u kojem god smjeru da ides, dolazis na isto. Bilo da oc-as cpu a memoriju ne diras, ili da oc-as memoriju a cpu ne diras, doci ces do vrlo slicnih rezultata na kraju, unutar 5fps u avg i min framerateu, sto moze biti i posljedica greske u mjerenju, premala je razlika.

 

Sumirano, bilo da covjek overclocka memoriju sa 3000 na 3400mhz, uz zadrzavanje stock latencija (16-18-18-38), ili overclocka cpu sa 3200mhz na 3700mhz - doci ce na prakticki identicne vrijednosti fps-a, unutar margine pogresnog mjerenja.

 

 

Jedino zanimljivo je, sto je cpu usage na stocku 45-65%,avg 50%, dok kod overclocka na 3700mhz cpu usage ide od 10-25%.

 

Ono sto me zanima, pa se nadam da ce netko prokomentirati, su prakticki identicni rezultati 720 i 1080p.... 

 

Mislio sam da ce razlika biti drasticnija u korist 720p, pa mi nije jasno....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije mi žao 2800kn za 3700x jer sam prvo htio uzeti novi i7 za 3500kn tako da promjenom odluke sam vec usparao a za b450 ploce nisam ni znao da ide nova generacija na njih, vagao sam između x470 ili x570 pa isao logikom novije je bolje, samo me zanima taj updejt biosa na b450 plocama, da li mi je ducan u zg recimo adm ili links duzan to napraviti ili se ta usluga "potkupi" i da li je potrebno sastaviti cijeli komp i donjeti njima na updejt ili se to napravi na ploci bez ostalih komponenti? Pitam jer cu kupiti komponente na više mjesta zbog razlike u cijeni od ducana do ducana

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uzmes MSI B450-A PRO/Tomahawk/Pro Carbon i sam azuriras bez potrebe za procesorom prijasnje generacije i ne platis nista

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...

Nije mi žao 2800kn za 3700x jer sam prvo htio uzeti novi i7 za 3500kn tako da promjenom odluke sam vec usparao a za b450 ploce nisam ni znao da ide nova generacija na njih, vagao sam između x470 ili x570 pa isao logikom novije je bolje, samo me zanima taj updejt biosa na b450 plocama, da li mi je ducan u zg recimo adm ili links duzan to napraviti ili se ta usluga "potkupi" i da li je potrebno sastaviti cijeli komp i donjeti njima na updejt ili se to napravi na ploci bez ostalih komponenti? Pitam jer cu kupiti komponente na više mjesta zbog razlike u cijeni od ducana do ducana

 

Za sve starije ploče (B350, X370, B450 i X470) trebaš update BIOSa, osim od nedavno za osvježene B450 (Max) koje već dolaze sa novim.

Kao što ti je ibme74 već napisao, možeš to i sam uz odgovarajuću ploču (meni je spomenutoj MSI Carbon Pro prošlo iz prve).

U trgovini ti to nisu dužni napraviti besplatno ali obično ako kupiš kod njih i ostatak konfe onda hoće, uostalom, pitaš, to ništa ne košta :)

 

 

 

 

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...

Nije mi žao 2800kn za 3700x jer sam prvo htio uzeti novi i7 za 3500kn tako da promjenom odluke sam vec usparao a za b450 ploce nisam ni znao da ide nova generacija na njih, vagao sam između x470 ili x570 pa isao logikom novije je bolje, samo me zanima taj updejt biosa na b450 plocama, da li mi je ducan u zg recimo adm ili links duzan to napraviti ili se ta usluga "potkupi" i da li je potrebno sastaviti cijeli komp i donjeti njima na updejt ili se to napravi na ploci bez ostalih komponenti? Pitam jer cu kupiti komponente na više mjesta zbog razlike u cijeni od ducana do ducana

  Pitaš ih bi li ti to napravili, a ta ploča koju sam ti spomenuo ima opciju da upgrade napraviš s USB dika bez procesora uopće na matičnoj, što znači da ti ne treba ništa osim USB sticka, šti je najbolji mogući scenarij za takve stvari. Definitivno si onda uzmi R7 3700X i imaš 8 core 16 thread CPU najmodernije arhitekture i miran si s tim realno godinama.

 

 Što se ploča tiče, idu Ryzeni radi dobre politike AMD-a ina one još starije ploče iz 300- generacije, ali su ti voe B450 taman sweet spot po svemu. Nova X570 ploča ti apsolutno ne treba nužno, no bazične nisu puno skupe sada pa si malo još istraži.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...

Gledao sam taj ryzen5 3600 pa da vidim koji je malo bolji, pa koji je još malo bolji i došao na 3700x, ja sam manijak koji ima 20 stvari otvoreno istovremeno pa si zato mislim možda bolje više jezgri,uvijek gledam možda bolje koju kn više pa sam duže miran, ne znam možda se varam, kod maticne mi je bitan audio jer sa kompa puštam muziku i da ima što više prikljucaka jer ce mi mozda jednog dana trebati, slažem komp na duže staze

Normalno da je bolje, uostalom nisi jedini koji istovremeno na kompu vrti koš posla.Eto i ovaj Jutuber je privremeno sa starog 16/32 Tredripera skočio na "gejmerski R5 3600" pa zapao u probleme.Njemu je i žutanjak premalo, pa eto čeka 16/32 Ryzen 3000 kao budaletina šamarčinu.

 

Žutanjak je onako jedini logičan izbor, osim ako ti ubuduče ne bude zatrebalo još više CPU resursa.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...
bojan111111 kaže...
..

2. da li staviti orginalni hladnjak ili kupiti neki drugi, bitna mi je tišina pošto je komp u boravku i skoro stalno je upaljen, klokati ne mislim dokle god sve radi bez trzanja

...

Ram cu kupiti 16gb(2x8gb) i novo kuciste a od starih komponenti ostavljam napajanje 650w, graficku rx480, ssd i hard. 

Svaki savijet je dobrodošao, hvala

Scythe Ninja 5 je skoro nečujan (push-pull ventovi na 800 rpm) a i pri ovim ljetnim vrućinama drži 3900X do 85 C kod 100% loada (izdrži to i stock Prism ali se i zavrti, pa je glasan).

Naravno, tu su i nešto skuplji teškaši a la Noctua D15 ili BeQuiet DarkRock Pro.

 

Taj Scythe je fakat debela mrcina :)

Da li postoji problem sa visinom rama kod ovog kulera?

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Da postoj problem: moraš uzet one niže, ne s velikim limom. Ja ima Ninju 4 i zamjenil njegov ventilator 120 s Nocuta ventilatorom.

 

edit evo slika:

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2019 20:52 (rokonja).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
evincar kaže...
Mladen kaže...

Scythe Ninja 5 je skoro nečujan (push-pull ventovi na 800 rpm) a i pri ovim ljetnim vrućinama drži 3900X do 85 C kod 100% loada (izdrži to i stock Prism ali se i zavrti, pa je glasan).

Naravno, tu su i nešto skuplji teškaši a la Noctua D15 ili BeQuiet DarkRock Pro.

 

Taj Scythe je fakat debela mrcina :)

Da li postoji problem sa visinom rama kod ovog kulera?

Da, baš je hrga :), jedno 3-4 većeg volumena nego Prism.

Ne bi trebalo biti problema sa visinom jer je u tom donjem dijelu koji dolazi iznad RAMa malo povišen a i ventovi se mogu pričvrstiti gdje ti paše po visini (zakače se za limiće hladnjaka (finove))

Ja imam keksiće normalne visine (Corsair Vengeance LPX) i ostane dosta prostora a i da vent sjedne na RAM nije problem jer ima gumirane vrhove.

 

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

pozdrav svima.

htio bi zamjenjiti trenutni procesor s Ryzen 3600

zanima me ako bi jos sta trebalo kupiti osim nove maticne za postaviti navedeni procesor.

moja konfiguracija je:

Intel CPU Desktop Core i5-6500 (3.2GHz, 6MB,LGA1151) box

MSI GF GTX950 2GD5, 2GB,GDDR5,DVI, HDMI,DP, DX12

Asrock H110M-DGS (s1151,DDR4,USB 3.0,SATA III,LAN,DVI) mATX

Crucial 8GB DDR4 2133MHz (PC4-17000) CL15

Toshiba HDD 1TB,7200rpm, 32MB

Optički uređaj LG GH24NSD1 SATA Bulk Black 24x

Zalman Z1, USB3.0 black, 2x120mm

Fortron Hyper 500W, 80+ - 60mj.

Kingston UV400 240GB SSD, 2.5” 7mm, SATA 6 Gbit/s, Read/Write: 550 MB/s / 490 MB/s,

hvala puno na odgovorima

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

rađe prvo nabavi jaču grafu pa onda tek razmisljaj o promjeni platofrme jer s r5 3600 neces nista dobiti ako ostanes na toj gtx950

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

a nije mi za igrice, treba mi za posao.

pisao samo na temi i7/i9 zadnjih dvije stranice pa da ne pisem i tu isto.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Pa na cijelom forumu čim spomeneš CPU, odma ti prvo kažu za igre, tek onda za bilo šta drugo. 

 

P.S. Inače, ako bi rado samo upgrade procesora, što si spominjao, dosta ti je samo ploču i procesor uzeti. Sve drugo ti je kompatibilno s tim.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2019 10:57 (itomic009).
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

u redu, hvala. :)
koju plocu da uzmem za taj procesor?

ne mislim nista clockat. uzeo bi novu maticnu i procesor namontirao i ne bi nista dirao iducih par g. i onda sve u kompletu prodao pa kupio novi.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
feel like kaže...

u redu, hvala. :)
koju plocu da uzmem za taj procesor?

ne mislim nista clockat. uzeo bi novu maticnu i procesor namontirao i ne bi nista dirao iducih par g. i onda sve u kompletu prodao pa kupio novi.

 Ni ram nije bas bajan, 2133mhz cl15 nije neki ram za ryzen a i za intela isto tako... Na tvom mjestu bi gledao ram, proc i maticnu. 

 

R5 3600 - cca 1650kn

B450 A-PRO - cca 750kn

2X8 G.SKILL Aegis 3000MHZ cca 600-650kn

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

onda cu uzeti ove 3 stvari, isto mi je netko preporucio na i7/i9 temi.

nasao sam na adm sve tri komponente za 3179kn. ima mozda negdje jeftinije, a da mogu sve iz istog mjesta naruciti?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

može li na Athlon 200 GE ići wraith stealth cooler? 

13 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
korbu kaže...

može li na Athlon 200 GE ići wraith stealth cooler? 

 Može

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znam da je do sada bilo nebrojeno puta, ali ja i dalje nisam ništa pametniji pa vas molim za savjet. Koje biste rame uzeli za R5 3600? Ove pa ih pokušati podići do 3600 ili ove pa se poigrati s latencijama? Neke treće možda?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Bilo koje normalne rame od 3200Mhz do 3600 Mhz i dobar si. To "poigravanje" i tjuniranje rama ti ima smisla samo za benchmark i k..čenje. Inače, za realan život i korištenja kompa, kako za gaming tako i za bilo šta drugo, nema smisla trošiti novac i živce na to.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav,

pošto je na prethodnoj stranici bilo već govora, može malo detalja oko 3700x proca i njegovog okoliša.

 

Upgrejdo bi računalo sa navedenim procom, biram ga kao sredinu ryzen ponude i trebao bi biti miran iduće 5 god s njim.

Računalo se koristi za obradu fotki, video editing i 3d motion graphics. Nije pravi workstation, što je jasno, ali komp se ne koristi full time već povremeno.

Gaminga nema niti malo.

 

E sad, trebam odabrati komponente, prema slijedećim uvjetima:

1. stabilnost

2. performanse

3. cijena

 

Proc bi clocko isključivo one click metodama, ništa ručno. Rama 32GB. Novi SSD za system.

 

1. Prva dilema je ploča, x470/450 ili x570. Nekako naginjem na x570 ali nisam čitao detalje. Kako je gore navedeno, 450 tomahawk bi dao iste performanse kao x570?

Preferiram gigabyte zbog iskustva... Da li bazne verzije podržavaju sve bitno u odnosu na high end?

 

2. Dugo nisam pratio RAMe, cijene su dobre odma bih uzeo 16x2 pack, koje frekvencije? 3000, 3200?, 3600? nešto vidjeh da ryzeni imaju neki omjer 1:1  sa procom, treba li to gađati?

Npr: Corsair dominator platinum 2X16GB DDR4 3200 C16 cca 1600kn?

 

3. Postojeća grafička je  GTX1070, dodati ću još jednu takvu, znači ploča bi trebala to dobro hendlati (2x pcie x16 slot), ništa sli ili amdova verzija.

 

4. Novi ssd za sistem bi bio obični a ne m.2, jedino ako nađem baš nešto povoljnije. Mislim da je razlika vrlo mala.

 

Ako netko ima šta pametno za preporučiti, hvala, ili je slagao nešto slično. Napominjem, bitno da sve radi kao urica, složno, a 5% gore dolje performansi je manje bitno.

Koja je online trgovina najbolja za obročno plaćanje? Hvala još jednom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 8:36 (tommy5).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
tommy5 kaže...

 

3. Postojeća grafička je  GTX1070, dodati ću još jednu takvu, znači ploča bi trebala to dobro hendlati (2x pcie x16 slot), ništa sli ili amdova verzija.

 

 

SLI/Crossfire su totalno neefikasni u "zadnje vrijeme", kupovanje druge kartice samo radi toga nema nikakvog smisla.

ili prodaj gtx1070 pa uzmi jacu, ili ostavi i koristi "dok ide".

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

tommy5

Za gaming nema smisla SLI/CF. Za bilokakvo računanje, npr. neuralne mreže (tu je Nvidia >> AMD), ima velikog smisla. Za 3d motion graphics je vjerojatno bolja jedna jača grafa, iako ne mora bit. Preporuka je pogledat tko ima bolje drivere (AMD ili Nvidia) za program u kojem bi se radilo s 3d motion graphics. Obrada fotki je 2D pa nemaš brige, a za video editing je dosta bilokoji novi Ryzen.

 

Dođe mi da sam uzeo 3600 uz Crosshair VI da dokažem kolko je jednostavno stavit Ryzen 3. generacije na ploču 1. generacije, ali dat 1000kn više samo radi toga mi nije imalo smisla. Ima kolega koji su uzeli CH6 ili drugu ploču oko 900kn pa se nisu namučili, nakon BIOS flashback-a s USB-om plug and play (znači nije potreban Ryzen 1. ili 2. generacije za upgrade). Izgleda da ovo moram ponavljat jer dolaze novi ljudi koji postavljaju upite za X570.

 

Best buy AM4 matična (od B350 do X570):

https://www.computeruniverse.net/en/asus-crosshair-vi-hero - 127 eura s dostavom, prije je koštala 250 eura :)

https://www.nabava.net/search.php?q=+MSI+B450-A+PRO - treba BIOS flashback preko tipke, isto kao kod CH6

https://www.nabava.net/search.php?q=msi+b450+tomahawk+max - ne treba BIOS flashback, plug and play

 

BIOS flashback:

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice