AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.082.543
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da je to normalno za taj cooler, barem po ovome što vidim po netu. Zamjeni ga sa nekim aftermarket coolerom i gg.

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nema kupovanja nikakvog novog coolera, previše sam se istrošio za ovaj setup.

 

 

Koliko vidim tu je sve na default, desno pokazuje 3.7GHz, ali i 1.4V, trebalo bi se negdje moći smanjiti, ali ne vidim gdje. Dolje ima upravljanje voltažom, ali ne vidim način da se upisuje broj na koliko želim smanjiti. Šta nebi ovi novi Ryzeni trebali imati nekekav software da se time upravlja izvan BIOS-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 19:04 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A to je to. Skinuo sam to odmah, ali mi se sve nekako čudno činilo. 

 

Smanjio sam voltažu na 1.15V i pokrenuo Stress test. Peak Speed je tada bio 3.7GHz, a najviša temperatura 58C, buka podnošljivija, možda bih čak rekao i prihvatljiva. 

 

Ako ima još netko kakav prijedlog neka kaže. Malo sam se na prošlom CPU-u (870k) igrao s time, ali inače nemam nekakvog iskustva u overclockiranju.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grisha kaže...

A to je to. Skinuo sam to odmah, ali mi se sve nekako čudno činilo. 

 

Smanjio sam voltažu na 1.15V i pokrenuo Stress test. Peak Speed je tada bio 3.7GHz, a najviša temperatura 58C, buka podnošljivija, možda bih čak rekao i prihvatljiva. 

 

Ako ima još netko kakav prijedlog neka kaže. Malo sam se na prošlom CPU-u (870k) igrao s time, ali inače nemam nekakvog iskustva u overclockiranju.

 

 

Nemas sta clockat 2700X, zato se i uzme 2700X da se ne treba zajebavat s clockanjem, kome se clocka malo ustedi i uzme 2700. 

Sta se buke tice, jednostavno u bios-u postavi krivulju za cpu vent koja ce imat maksimum na 2200-2300rpm i zdravo. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 19:22 (ansha).
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grisha kaže...

A to je to. Skinuo sam to odmah, ali mi se sve nekako čudno činilo. 

 

Smanjio sam voltažu na 1.15V i pokrenuo Stress test. Peak Speed je tada bio 3.7GHz, a najviša temperatura 58C, buka podnošljivija, možda bih čak rekao i prihvatljiva. 

 

Ako ima još netko kakav prijedlog neka kaže. Malo sam se na prošlom CPU-u (870k) igrao s time, ali inače nemam nekakvog iskustva u overclockiranju.

 

 

 

nemoj smanjivati nikakve voltaže i gluposti koje radiš jer si uništavaš debelo performanse sa tim kerefekama.

 

udervoltaj, pročitaj malo o tome da sad detaljno ne pišem.

 

Uglavnom pod voltage control staviš offset mode i probaj početi sa -0.1 i to je to saveaš i pustiš xfr da radi svoje. Ako bude nestabilan probaj sa manje ako se pokaže stabilan probaj još više. -0.1 je neki prosjek koji procesori mogu postići. Trebao bi definitivno biti nešto tiši jer neće tako jako spajkati voltage kod boosta, odnsono bit će hladniji i moći će više i duže boostati.

 

 

 

 

 

#YOLO
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Best buy B450 ploča? da radi ram na deklariranim brzinama(pod OC ne podrazumijevam sve iznad 2133) i ostale diđe miđe, a ne da moram biti sretan sa puno kućica u task manageru 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 21:03 (lav1000).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...

Best buy B450 ploča?

MSI B450 Tomahawk.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

DDR4 16GB (2x8GB) PC4-25600U 3200MHz CL16 G.Skill RipJaws , F4-3200C16D-16GVKB

 

ovaj RAM ovdašnji entuzijasti preporučuju ili treba uzet neki drugi? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...

DDR4 16GB (2x8GB) PC4-25600U 3200MHz CL16 G.Skill RipJaws , F4-3200C16D-16GVKB

 

ovaj RAM ovdašnji entuzijasti preporučuju ili treba uzet neki drugi? 

Može, lupaj...Kod mene radi bez ikakvih problema.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 21:27 (Promster).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...

Best buy B450 ploča? da radi ram na deklariranim brzinama(pod OC ne podrazumijevam sve iznad 2133) i ostale diđe miđe, a ne da moram biti sretan sa puno kućica u task manageru 

 https://www.telebit.hr/mb-msi-b450-gaming-pro-carbon-ac-am4-atx-4x-ddr4-amd-b450-s3-6x-dp-hdmi-wl-bt-36mj.html

 https://edigital.hr/ddr4-memorija/kingston-hyperx-predator-16gb-ddr4-memorija-kit-hx429c15pb3ak216-p577165?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

"samo" 500kn više za cl14 umjesto cl16?

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 21:41 (dabar_solta_V2).
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...

"samo" 500kn više za cl14 umjesto cl16?

 ma pricinjava ti se

Intel Core™ i7 Forever
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...
lav1000 kaže...

DDR4 16GB (2x8GB) PC4-25600U 3200MHz CL16 G.Skill RipJaws , F4-3200C16D-16GVKB

 

ovaj RAM ovdašnji entuzijasti preporučuju ili treba uzet neki drugi? 

Može, lupaj...Kod mene radi bez ikakvih problema.

 Kod mene na MSI B450 Gaming Pro Carbon na 3066MHz max, na 3200 nije stabilno i na 1.45v+ vDIMM.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo jedno pitanje nema niti mjesec dana ja sam uzeo ryzen 7 2700x,prime x470 pro,ddr4 16gb 2666mhz hyper x i m,2 500gb sam 860 evo.

sklopio radi uredno sve pet i sve je automatski se rijesilo i bios itd.i radi za 5.

htio sam jos rx590 nitro 8gb grafu.

e sad mene zanima kupio sam napajanje sad novo od 750w,radi se o forza 80plus gold sama.

iskreno nisam do sada imao takvo napajanje pa se bojim da nebum krivo kablove pospajao u napajanje

pa da nebum naskodio komponetima u pc.mene zanima imali ko kakvu skicu gdje koji kabal ide u koji utor.skuzio sam ovo za plocu,

e sad su mi ostali ti kabli za sata i kabal za recimo vetilatore.googlao sam nisam nista prnasao kao niti na yutubu,pa molim ako netko ima kakav link .

ili kava slicica dobro isto dođe.mislio sam da se uz napajanje dobiju kakve upute za slaganje kablova,kao kod maticne ali nista.bio bih zahvalan jer svaka pomoc dobro dođe.. 

Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dobio si user manual sa napajanjem, unutra su ti upute što je što u jednoj tablici kao na slici. Prvo razvrstaj kabele da znaš što je što i onda spajaš redom:

 

Lijevo ti pišem kako ide na matičnoj spajanje a desno na napajanju (ovo je samo primjer, tebi će biti slično):

 

24pin napajanje matična -> 18 + 10pin na napajanju gdje piše MAINBOARD ili 24PIN ATX (dva konektora)

4+4pin (ili 4pin ) napajanje procesora (koristiš ono što imaš na matičnoj za procesor, 4 ili 8) -> 8pin na napajanju gdje piše CPU/PCI-E

6+2pin ili 8pin napajanje grafičke (rx 590 ima jedan 8pin i jedan 6pin) - 8pin i 6pin na napajanju gdje piše CPU/PCI-E

SATA kabeli -> 6pin na napajanju gdje piše IDE/SATA

 

Sve se može staviti samo na jednu stranu, tako da nema greške, i koristiš samo od kabela što ti treba, dio njih koje si dobio sa napajanjem nećeš morati koristiti.

 

Ventilatore ako hoćeš da se vrte na 100% brzine spajaš sa većim konektorom molexom koji ide na kabel sa napajanja, sa 3pin na matičnu ili ako hoćeš imati kontrolu nad brzinom onda sa 4pin na matičnu. Isto tako venti koje si kupio moraju imati 4pin konektor onda i matična dovoljno 4pin utora za vente, to su obično oni skuplji.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 3:53 (Orwandill).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Intel predstavio novu arhitekturu. Nema više jezera, sad su uvale, i to sunčane

https://www.anandtech.com/show/13699/intel-architecture-day-2018-core-future-hybrid-x86

 

I Škot objavio video na reakcije svih 'Ryzen3 too good to be true' :) 

 

I jedan prigodni božićni džemper 'Naučio sam sastavljati računala na Vergeu'

 

Mislim, dakle half adder
 
7 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

uđeš u bios tamo imaš da ga podesiš opcija tipa normal,silent itd ,bar je kod mene tako ja sam postavio na normal i ništa se ne čuje više mi se čuju ventilatori od kučista.znaci ja tako imam na svojoj matičnoj ploči i sve pet probaj  i ti ili s uključio na krivi pin ,isprobaj dr 4 pinsku uticnicu...

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
fight kaže...

e sad su mi ostali ti kabli za sata i kabal za recimo vetilatore.googlao sam nisam nista prnasao kao niti na yutubu,pa molim ako netko ima kakav link .

Orwandill kaže...

Ventilatore ako hoćeš da se vrte na 100% brzine spajaš sa većim konektorom molexom koji ide na kabel sa napajanja, sa 3pin na matičnu ili ako hoćeš imati kontrolu nad brzinom onda sa 4pin na matičnu. Isto tako venti koje si kupio moraju imati 4pin konektor onda i matična dovoljno 4pin utora za vente, to su obično oni skuplji. 

 čisto za ventilatore da dodam - ta matična ima mogućnost kontrole 3-pinskih ventilatora putem napona

samo treba ventilatore od kućišta uštekati u utore na matičnoj gdje piše case fan i kasnije u asus suite ima podprogram fan xpert u kojem se pokrene opcija "fan tuning" da matična ispita svaki vent pojedinačno i odredi krivulju

kasnije se može staviti predefinirani profili poput silent, standard, turbo itd ili sam namjestiti krivulju prema temperaturi proca, matične i slično

 

ovako je složeno kod mene, prednja dva venta su y-splitterom spojena na jedan case fan header, zadnji vent na drugi

krivulja je namještena tako da se ventovi gase u idle, na 50°c se pokreću (može se podesiti i spin up i spin down time, da ne bude prenaglo paljenje) i maksimalno idu do 80% ili oko 1000rpm

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
fight kaže...

e sad su mi ostali ti kabli za sata i kabal za recimo vetilatore.googlao sam nisam nista prnasao kao niti na yutubu,pa molim ako netko ima kakav link .

Orwandill kaže...

Ventilatore ako hoćeš da se vrte na 100% brzine spajaš sa većim konektorom molexom koji ide na kabel sa napajanja, sa 3pin na matičnu ili ako hoćeš imati kontrolu nad brzinom onda sa 4pin na matičnu. Isto tako venti koje si kupio moraju imati 4pin konektor onda i matična dovoljno 4pin utora za vente, to su obično oni skuplji. 

 čisto za ventilatore da dodam - ta matična ima mogućnost kontrole 3-pinskih ventilatora putem napona

samo treba ventilatore od kućišta uštekati u utore na matičnoj gdje piše case fan i kasnije u asus suite ima podprogram fan xpert u kojem se pokrene opcija "fan tuning" da matična ispita svaki vent pojedinačno i odredi krivulju

kasnije se može staviti predefinirani profili poput silent, standard, turbo itd ili sam namjestiti krivulju prema temperaturi proca, matične i slično

 

ovako je složeno kod mene, prednja dva venta su y-splitterom spojena na jedan case fan header, zadnji vent na drugi

krivulja je namještena tako da se ventovi gase u idle, na 50°c se pokreću (može se podesiti i spin up i spin down time, da ne bude prenaglo paljenje) i maksimalno idu do 80% ili oko 1000rpm

 sve pet ali ja nemam ventilatore, koji se spajaju na matičnu direkt,nego ventilatori su svi spojeni na neki mali adapter kako bih to nazvao na njemu su i koja kava dugmad za brzinu,mijenjanje boja centa itd.i on ima na sebi čini koji se baš spaja na napajanje,tipa kao što su se spajali stare cd przilice ili hard diskovi jer bio je onaj široki kabal ide fata i onda posebni onaj za struju,široki što se spajao na hard ili cd .....

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ekipa, trebao bi pomoc oko podesavanja RAM-a.
Imam Ryzen 2600, Asus TUF B450-M i 32GB Corsair Vengeance (CMU32GX4M4C3200C16B).

Muci me to sto rami naravno rade na 2133 MHz. Ove informacije sam izvukao iz Thaiphoon Burnera o RAMima prije ikakvog cackanja.
U UEFI-u sam pokusao staviti onaj njihov DOHC profil od 3200 MHz, ali ne prolazi. 3 puta pokusa bootat i kako ne prolazi vrati na defaultne vrijednosti.
Nakon toga sam ove vrijednosti ubacio u DRAM calculator i izracunao SAFE profil i te sve vrijednosti sam pokusao ubacit u UEFI, ali niti tad nece bootat.

Prepared by Thaiphoon Burner Super Blaster
-------------------------------------------------------------
                         MEMORY MODULE
-------------------------------------------------------------
Manufacturer             : Corsair
Series                   : Vengeance LED
Part Number              : CMU32GX4M4C3200C16
Serial Number            : 00000000h
JEDEC DIMM Label         : 8GB 1Rx8 PC4-2133P-UA0-10
Architecture             : DDR4 SDRAM UDIMM
Speed Grade              : DDR4-2133P downbin
Capacity                 : 8 GB (8 components)
Organization             : 1024M x64 (1 rank)
Register Manufacturer    : N/A
Register Model           : N/A
Manufacturing Date       : Undefined
Manufacturing Location   : Taiwan
Revision / Raw Card      : 0000h / A0 (8 layers)
-------------------------------------------------------------
                        DRAM COMPONENTS
-------------------------------------------------------------
Manufacturer             : Samsung
Part Number              : K4A8G085WB-BCPB
Package                  : Standard Monolithic 78-ball FBGA
Die Density / Count      : 8 Gb B-die (20 nm) / 1 die
Composition              : 1024Mb x8 (64Mb x8 x 16 banks)
Clock Frequency          : 1067 MHz (0,938 ns)
Minimum Timing Delays    : 15-15-15-36-50
Read Latencies Supported : 16T, 15T, 14T, 13T, 12T, 11T, 10T...
Supply Voltage           : 1,20 V
XMP Certified            : 1600 MHz / 16-18-18-36-54 / 1,35 V
XMP Extreme              : Not programmed
SPD Revision             : 1.0 / January 2014
XMP Revision             : 2.0 / December 2013

Imate li kakav savjet sto da dalje pokusam i isto tako, sto sam radio krivo. Nisam bas strucan oko clockanja rama, ali bi to htio naucit.

 

EDIT: BIOS update je napravljen prekjucer, takoder sam pokusao stavit rame na 3000MHz i 2933MHz, ali banana.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 9:48 (Grozni_Zabac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
fight kaže...

e sad su mi ostali ti kabli za sata i kabal za recimo vetilatore.googlao sam nisam nista prnasao kao niti na yutubu,pa molim ako netko ima kakav link .

ili kava slicica dobro isto dođe.mislio sam da se uz napajanje dobiju kakve upute za slaganje kablova,kao kod maticne ali nista.bio bih zahvalan jer svaka pomoc dobro dođe.. 

 imam isto napajanje... pa ne možeš falit, svaki kabel je obilježen i svaki utor također... uopće ne znam kako možeš pogriješit, čini mi se da su i utori drugačije narezani za različite kabele pa krivi ne možeš ni teoretski ubost

 

inače to napajanje uopće nije loše, istina nisu japanski kondenzatori (već taepo) ali reviewe koje sam pročitao ga redom hvale, Sama inače osim za sebe proizvodi napajanja i za druge (OEM), evo jednog reviewa za 650 vatnu verziju tog napajanja, da ne pričam koji je bargain, 750w gold certifikacija ispod 500 kn... pa gdje to ima!

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 9:39 (Louis Pluto).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grozni_Zabac kaže...

Ekipa, trebao bi pomoc oko podesavanja RAM-a.
Imam Ryzen 2600, Asus TUF B450-M i 32GB Corsair Vengeance (CMU32GX4M4C3200C16B).

Muci me to sto rami naravno rade na 2133 MHz. Ove informacije sam izvukao iz Thaiphoon Burnera o RAMima prije ikakvog cackanja.
U UEFI-u sam pokusao staviti onaj njihov DOHC profil od 3200 MHz, ali ne prolazi. 3 puta pokusa bootat i kako ne prolazi vrati na defaultne vrijednosti.
Nakon toga sam ove vrijednosti ubacio u DRAM calculator i izracunao SAFE profil i te sve vrijednosti sam pokusao ubacit u UEFI, ali niti tad nece bootat.


Imate li kakav savjet sto da dalje pokusam i isto tako, sto sam radio krivo. Nisam bas strucan oko clockanja rama, ali bi to htio naucit.

Prvo uradi BIOS update.

Probaj opet i stavi memoriju na 3000Mhz nece sve da rade, brzina ram-a ne zavisi samo od same memorije vec i od procesora kog si dobio.

Znaci bios update ako nisi, stavi OC profil ali spusti brzinu na 3000mhz i probaj. Ako ne ide digni malo napon i proci ce.

Sve do 1.5V je ok za 24/7 pa spustaj polako dole

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

za vlasnike Crosshair VI Hero/Extreme:

 

BIOS 6401 AGESA 1.0.0.6 je vani

 

 

korisnici prijavljuju vece brzine memorije:

 

6401 is some pretty good stuff.
2x16GB Hynix AFR dual rank kit (H5AN8G8NAFR-TFC) with XMP of 3000 15-17-17-17-38:
vSoC: 1.15V, ProcODT: 68.6, 855 CLDO_VDDP, Performance Bias: Cinebench 15
400% Karhu Mem Test stable

 

 

Notbad managed to get 3500 cl14 fast timings stable to 20 cycles memtest5 across 2 cold boots now with the new AGESA, before i was only borderline stable with 3466cl14.

 

 

Well I'm happy to say after a year of owning this board we finally have a glorious BIOS update from AMD & Asus that totally improves (at least for me), RAM compatibility/RAM Overclocking. Holy crap I am impressed.
Ryzen 1700x @ 4GHz, 1.39375v
Trident RGB C14 3200MHz (2 X 8GB) @ 3533MHz 14-15-15-15-30 1T, 1.45v

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

za vlasnike Crosshair VI Hero/Extreme:

 

BIOS 6401 AGESA 1.0.0.6 je vani

 

 

korisnici prijavljuju vece brzine memorije:

 

6401 is some pretty good stuff.
2x16GB Hynix AFR dual rank kit (H5AN8G8NAFR-TFC) with XMP of 3000 15-17-17-17-38:
vSoC: 1.15V, ProcODT: 68.6, 855 CLDO_VDDP, Performance Bias: Cinebench 15
400% Karhu Mem Test stable

 

 

Notbad managed to get 3500 cl14 fast timings stable to 20 cycles memtest5 across 2 cold boots now with the new AGESA, before i was only borderline stable with 3466cl14.

 

 

Well I'm happy to say after a year of owning this board we finally have a glorious BIOS update from AMD & Asus that totally improves (at least for me), RAM compatibility/RAM Overclocking. Holy crap I am impressed.
Ryzen 1700x @ 4GHz, 1.39375v
Trident RGB C14 3200MHz (2 X 8GB) @ 3533MHz 14-15-15-15-30 1T, 1.45v

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Fanu kaže...

za vlasnike Crosshair VI Hero/Extreme:

 

BIOS 6401 AGESA 1.0.0.6 je vani

 

 

korisnici prijavljuju vece brzine memorije:

 

6401 is some pretty good stuff.
2x16GB Hynix AFR dual rank kit (H5AN8G8NAFR-TFC) with XMP of 3000 15-17-17-17-38:
vSoC: 1.15V, ProcODT: 68.6, 855 CLDO_VDDP, Performance Bias: Cinebench 15
400% Karhu Mem Test stable

 

 

Notbad managed to get 3500 cl14 fast timings stable to 20 cycles memtest5 across 2 cold boots now with the new AGESA, before i was only borderline stable with 3466cl14.

 

 

Well I'm happy to say after a year of owning this board we finally have a glorious BIOS update from AMD & Asus that totally improves (at least for me), RAM compatibility/RAM Overclocking. Holy crap I am impressed.
Ryzen 1700x @ 4GHz, 1.39375v
Trident RGB C14 3200MHz (2 X 8GB) @ 3533MHz 14-15-15-15-30 1T, 1.45v

 

 

C6H je maticna bazirana na prvoj generaciji novog chipseta namjenjenog prvoj generaciji novih AMD procesora

 

dok intel 8g izdaje iste procesore pa naravno da su svi bugovi i memory compatibility problemi rijeseni jos prije 5g

 

uostalom, dio odgovornosti je i na ASUSu koji nema dobar support svojih flagship maticnih

16 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...

 Vidis nije losa ideja, BOL verzija dzemperica bi bila "kupio sam Threadrippera za gaming" 

 Mogli bi tu ubacit i bottleneck i virtualke, uloženo/dobiveno i neki zeleni marker :)

 

Nego, u AMD-u se radi punom parom. Novi Adrenalin je vani

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2018/12/13/introducing-amd-radeon-software-adrenalin-2019-edition

 

Ali ni Raja i Keller nisu spavali. I Intel se pojačava na gpu sceni, nova integruša gen11 će biti kompetitivna. Navodno će raditi sa freesync monitorima uz pomoć 'adaptive synca'. 2019. 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 10:20 (hrvooje).
 
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...
hrvooje kaže...

Intel predstavio novu arhitekturu. Nema više jezera, sad su uvale, i to sunčane

https://www.anandtech.com/show/13699/intel-architecture-day-2018-core-future-hybrid-x86

 

I Škot objavio video na reakcije svih 'Ryzen3 too good to be true' :) 

 

I jedan prigodni božićni džemper 'Naučio sam sastavljati računala na Vergeu'

 

 Vidis nije losa ideja, BOL verzija dzemperica bi bila "kupio sam Threadrippera za gaming" 

 E Lafe što nisi ostavio orginalan post ?

 

Ajde budi mudo i pokaži zube na gostujućem terenu...

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grozni_Zabac kaže...

Ekipa, trebao bi pomoc oko podesavanja RAM-a.
Imam Ryzen 2600, Asus TUF B450-M i 32GB Corsair Vengeance (CMU32GX4M4C3200C16B).

Muci me to sto rami naravno rade na 2133 MHz. Ove informacije sam izvukao iz Thaiphoon Burnera o RAMima prije ikakvog cackanja.
U UEFI-u sam pokusao staviti onaj njihov DOHC profil od 3200 MHz, ali ne prolazi. 3 puta pokusa bootat i kako ne prolazi vrati na defaultne vrijednosti.
Nakon toga sam ove vrijednosti ubacio u DRAM calculator i izracunao SAFE profil i te sve vrijednosti sam pokusao ubacit u UEFI, ali niti tad nece bootat.

Prepared by Thaiphoon Burner Super Blaster
-------------------------------------------------------------
                         MEMORY MODULE
-------------------------------------------------------------
Manufacturer             : Corsair
Series                   : Vengeance LED
Part Number              : CMU32GX4M4C3200C16
Serial Number            : 00000000h
JEDEC DIMM Label         : 8GB 1Rx8 PC4-2133P-UA0-10
Architecture             : DDR4 SDRAM UDIMM
Speed Grade              : DDR4-2133P downbin
Capacity                 : 8 GB (8 components)
Organization             : 1024M x64 (1 rank)
Register Manufacturer    : N/A
Register Model           : N/A
Manufacturing Date       : Undefined
Manufacturing Location   : Taiwan
Revision / Raw Card      : 0000h / A0 (8 layers)
-------------------------------------------------------------
                        DRAM COMPONENTS
-------------------------------------------------------------
Manufacturer             : Samsung
Part Number              : K4A8G085WB-BCPB
Package                  : Standard Monolithic 78-ball FBGA
Die Density / Count      : 8 Gb B-die (20 nm) / 1 die
Composition              : 1024Mb x8 (64Mb x8 x 16 banks)
Clock Frequency          : 1067 MHz (0,938 ns)
Minimum Timing Delays    : 15-15-15-36-50
Read Latencies Supported : 16T, 15T, 14T, 13T, 12T, 11T, 10T...
Supply Voltage           : 1,20 V
XMP Certified            : 1600 MHz / 16-18-18-36-54 / 1,35 V
XMP Extreme              : Not programmed
SPD Revision             : 1.0 / January 2014
XMP Revision             : 2.0 / December 2013

Imate li kakav savjet sto da dalje pokusam i isto tako, sto sam radio krivo. Nisam bas strucan oko clockanja rama, ali bi to htio naucit.

 

EDIT: BIOS update je napravljen prekjucer, takoder sam pokusao stavit rame na 3000MHz i 2933MHz, ali banana.

 zdravo grozni zapce!

 

imao sam jako slican problem pred koji tjedan. ko i ti, jako malo (ili nista) nisam znao o clockanju RAM-a. Jos me dopao i dual rank ram koji se ni malo ne voli sa rajzenom. Dugo sam proucavao magiju oko oc-anja rama i na kraju sam ga uspio nastelat na 2933 14-15-15-15-29 sto je jako solidno. Ispod je nekoliko linkova na razlicite forume (neki su na svedskom/nizozemskom) pa koristi google translator da prevedes na engleski. u glavnom, ovo su najvaznije stvari:

 

- terminologija: 

razlicite voltaze imaju nekad vise razlicitih imena ne samo izmedju Intel-AMD platformi vec i unutar jedne platforme. Da stvar bude gora, na razlicitim biosima unutar ryzen platforme, stvari imaju drugacija imena. stoga, da bi razumio o cemu se radi, trebas naucit nekoliko osnovnih pojmova.

 

- voltaza:

da stvar bude kompliciranija, svaki ram ovisi o procesoru s kojim "suradjuje" i sa maticnom. ne mozes samo naci isti ram i plocu i kopirat settingse. pomaze ali nije fullproof. 

 

-ocanje

 

prvo namjesti voltazu na

DRAM 1.4v

SOC  1.1v

VTT_MEM, po difoltu ovo je pola voltaze DRAM-a. Medjutim, kad imas cold boot moze se desit da to nije dovoljno da "probudi" ram pa ti OC (i komp) radi samo dok ga ne upalis sljedeci put :D u glavnom, u mom slucaju je bilo presudno povecat ovo za par milivolta

 

zatim namjesti primary timinig prema onome sta pise na RAMu. Dakle 15-17-17-17-35 ili sta vec imas. nakon toga namjesti frekvenciju. Kreni od najnize koju ti ponudi (2133 ili 2400).

 

Ako se boota, i udje u w nakon tri pokusaja, recimo da je ok. opet odes u bios i podignes frekvenciju na sljedeci ponudjeni nivo (npr 2400 ili koliko vec). I tako ides sve dok se komp vise ne boota (vjerojatno oko 2933 do 3200).

 

u tom trenutku mozes ili olabavit primary timinig ili spustit frekvenciju na posljednju stabilnu. I potom kreces u stezanje tajminga o kojima ces saznat puno vise iz linkova. kad i to obavis, polako spustas voltazu na dramu, soc-u i ostalim stvarima dok oc ne postane nestabilan.

 

Ovo je vrlo sturo i ima puno krerefeka ovisno o procu, maticnoj, ramu... Inace, tvoj ram je izvrstan i ne bi trebao imati vecih problema da ga poguras na xmp. a ako oces, mozes ga i prilicno oc-at. jedini problem je sto je 2x16 gb ako se ne varam? u tom slucaju ces se mozda malo vise oznojit ali b-die je izvrstan za ryzen.

 

Tu su korisini linkovi:

 

terminologija:

https://www.hardwaresecrets.com/understanding-all-voltage-configurations-from-the-motherboard/2/

 

 

dual rank i ryzen

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/3200mt-s-mit-2x16gb-b-die-dual-rank-auf-asus-crosshair-vi-hero-am4-ryzen-1174556.html

 

iako je o clockanju na intelu, vrlo korisno da shvatis neke osnove:

https://linustechtips.com/main/topic/773966-comprehensive-memory-overclocking-guide/

 

izvrsno stivo o osnovama na ryzenu

https://www.sweclockers.com/forum/trad/1516576-amd-zen-minnesguide

 

ako ti bude trebalo, ja sam radio sazetke svih ovih (i jos nekih) postova, javi u pm pa ti posaljem fajlove da si isprintas. Medjutim, mislim da je jako vazno da prvo procitas ovo gore.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 12:25 (jovial).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice