AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.062.078
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sale_ds kaže...
Zasto bi dao 3500 za plocu (ili 2200 kolko sam platio proc) ako ova za 100e nudi sve sta mi treba. Nisam budala...

 Pa ono, da moš reć da imaš, kaj nije to najbitnije?

Jel vidiš kak je "Moj PC" cool stvar ovdje, nebuš u njega neko smeće naveo pa da ti se svi po forumu smiju?

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...

kada budem ove godine kupovao novi ryzen meni je normalno dati za ploču isto toliko novaca kao što dam i za CPU.

uvijek sam tako razmišljao pa i kada sam imao intele.

 

ne kontam ljude koji tresnu 3500 kn za CPu pa kupe ploču za 100 € i još se čude što su skupe ... 

 

Pa da CPU za 3500 i onda kupiti plocu za 5400 kn totalno ima smisla za jedno 98% korisnika.

twice the pride double the fall
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 9:31 (dad0r).
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 

Bolja podršla za nove cpue out of the box i bolja podrska za memoriju(sve kaj budu x470 ko bios update dobile) i to  je to ubiti nista posebno, PCIE 4.0 od kojeg prosjecan korisnik nema koristi neke baš.

twice the pride double the fall
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dad0r kaže...

 

Pa da CPU za 3500 i onda kupiti plocu za 5400 kn totalno ima smisla za jedno 98% korisnika.

 bit će, ima jeftinijih...zašto se odmah zakačite za ultra skupe.

 

https://wccftech.com/retailer-leaks-prices-of-amd-ryzen-3000-cpus-x570-motherboards/

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
dad0r kaže...

 

Pa da CPU za 3500 i onda kupiti plocu za 5400 kn totalno ima smisla za jedno 98% korisnika.

 bit će, ima jeftinijih...zašto se odmah zakačite za ultra skupe.

 

https://wccftech.com/retailer-leaks-prices-of-amd-ryzen-3000-cpus-x570-motherboards/

 Pa ima ali poznavajuci nase cijene, te ploce budu imale cijene van svake pameti nažalost.

twice the pride double the fall
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I to, ali ja i dalje jednostavno ne vidim sto ce to toliko promjeniti svijet, u odnosu na neku 2600/2700 kombinaciju sa nekom mid range (ispod 1000kn) plocom baziranom na 350/370/450 chipsetu....

 

Mislim, mozda ja to pogresno tumacim, no tu vidim pomake vrlo slicne "napretku" s prve na drugu generaciju, sto je 10-tak %, sto je vise ostvareno vecim taktom same jezgre, nego nekoj ultra mega novoj tehnologiji.

 

Pricam o normalnim kucnim korisnicima, nekom igranju i slicnim stvarima, gdje ce tu tocno biti taj pomak, koji bi opravdao prelazak s neke 2xxx platforme na 3xxx?

 

Naravno, kad konacno to sve bude dostupno, i kad se pojave neki objektivni VS testovi, onda mozda i promjenim misljenje, ali za sada, ovo je iskljucivo za mokre snove i masturbacijske tehnike, nema tu niceg konkretnog za veliku vecinu korisnika, osim vece cijene....

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...

I to, ali ja i dalje jednostavno ne vidim sto ce to toliko promjeniti svijet, u odnosu na neku 2600/2700 kombinaciju sa nekom mid range (ispod 1000kn) plocom baziranom na 350/370/450 chipsetu....

 

Mislim, mozda ja to pogresno tumacim, no tu vidim pomake vrlo slicne "napretku" s prve na drugu generaciju, sto je 10-tak %, sto je vise ostvareno vecim taktom same jezgre, nego nekoj ultra mega novoj tehnologiji.

 

Pricam o normalnim kucnim korisnicima, nekom igranju i slicnim stvarima, gdje ce tu tocno biti taj pomak, koji bi opravdao prelazak s neke 2xxx platforme na 3xxx?

 

Naravno, kad konacno to sve bude dostupno, i kad se pojave neki objektivni VS testovi, onda mozda i promjenim misljenje, ali za sada, ovo je iskljucivo za mokre snove i masturbacijske tehnike, nema tu niceg konkretnog za veliku vecinu korisnika, osim vece cijene....

 Nema kažeš?

 

15% veći IPC (impresivno samo po sebi), 10% veći taktovi, 100% više jezgri, i sve to uz manju potrošnju?

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...

I to, ali ja i dalje jednostavno ne vidim sto ce to toliko promjeniti svijet, u odnosu na neku 2600/2700 kombinaciju sa nekom mid range (ispod 1000kn) plocom baziranom na 350/370/450 chipsetu....

 

Mislim, mozda ja to pogresno tumacim, no tu vidim pomake vrlo slicne "napretku" s prve na drugu generaciju, sto je 10-tak %, sto je vise ostvareno vecim taktom same jezgre, nego nekoj ultra mega novoj tehnologiji.

 

Pricam o normalnim kucnim korisnicima, nekom igranju i slicnim stvarima, gdje ce tu tocno biti taj pomak, koji bi opravdao prelazak s neke 2xxx platforme na 3xxx?

 

Naravno, kad konacno to sve bude dostupno, i kad se pojave neki objektivni VS testovi, onda mozda i promjenim misljenje, ali za sada, ovo je iskljucivo za mokre snove i masturbacijske tehnike, nema tu niceg konkretnog za veliku vecinu korisnika, osim vece cijene....

12 i 16-core u mainstreamu isto ne vidiš ? :) Zašto taj dojučerašnji strogo kućni i "neozbiljni" korisnik ne bi mogao i nešto raditi, nastaje puno novih poslova a posebno je IT idealan za free-lancere i rad od kuće.

Za isti broj jezgri, jasno da nije neki veliki dobitak obzirom na drugu generaciju, ali ni manja potrošnja nije za bacit (više zbog grijanja nego cijene struje).

Onima sa još starijim konfama, nikad bolji trenutak za cijelu novu platfomu (jeftin RAM i SSD-ovi).

 

 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne kazem, pitam.....

I cekam da vidimo to u praksi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

 Znači cijena je takva jer je konkurencija nema što ponuditi? To je jedini razlog?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
dad0r kaže...

 

Pa da CPU za 3500 i onda kupiti plocu za 5400 kn totalno ima smisla za jedno 98% korisnika.

 bit će, ima jeftinijih...zašto se odmah zakačite za ultra skupe.

 

https://wccftech.com/retailer-leaks-prices-of-amd-ryzen-3000-cpus-x570-motherboards/

 Izgleda da američanci imaju problema sa matematikom/izbijanjem poreza...

 

:)

Hey, it’s George… I’ve got nothing to say...
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Paolo Maldini kaže...
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

 Znači cijena je takva jer je konkurencija nema što ponuditi? To je jedini razlog?

Shvatili napokon da imaju bolji proizvod nabili cijenu, možda je to?

kradem mine iz minskog polja
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
Paolo Maldini kaže...
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

 Znači cijena je takva jer je konkurencija nema što ponuditi? To je jedini razlog?

Shvatili napokon da imaju bolji proizvod nabili cijenu, možda je to?

 Intelova škola

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Paolo Maldini kaže...
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

 Znači cijena je takva jer je konkurencija nema što ponuditi? To je jedini razlog?

 Ne..msi je Reko zato sto je chipset Duplo skuplji nego prijasnji od asmedia-e.. pcb je deblji i kvalitetniji radi integriteta i kvalitete signala za pcie4.0...kazu da je i 4.0 Duplo skuplji nego 3.0...a msi je jos naveo da je Amd trazio high end pa zato ima Overkill po 14-16 faza vrm-a i jos dosta LNT Feature tipp jumper ja Cold bug boot ect...a asrock je cak ma jednom ploci bacio i thunderbolt Type c Port ...

Ali ima i malo istine u toni sto i ti kazes

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 17:34 (HCgamingCRO).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
HCgamingCRO kaže...
Paolo Maldini kaže...
I dalje mi nije jasno, zašto su toliko skupe? Što je toliko bolje nego na X470?

 znaci prvi puta nakon ikada AMD je uspio uci u High end vode i sada je svima to nejasno?! Intel je na toj grani vec godinama i niko nista nekaze...nista novo u indistriji samo novo za AMD..

 

 Znači cijena je takva jer je konkurencija nema što ponuditi? To je jedini razlog?

 Ne..msi je Reko zato sto je chipset Duplo skuplji nego prijasnji od asmedia-e.. pcb je deblji i kvalitetniji radi integriteta i kvalitete signala za pcie4.0...kazu da je i 4.0 Duplo skuplji nego 3.0...a msi je jos naveo da je Amd trazio high end pa zato ima Overkill po 14-16 faza vrm-a i jos dosta LNT Feature tipp jumper ja Cold bug boot ect...a asrock je cak ma jednom ploci bacio i thunderbolt Type c Port ...

Ali ima i malo istine u toni sto i ti kazes

 

Sumnjam da je PCB deblji, po standardu mora biti 1.6 mm. Možda jedino ima više slojeva, ali to i inače imaju high-end ploče.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
...

Sumnjam da je PCB deblji, po standardu mora biti 1.6 mm. Možda jedino ima više slojeva, ali to i inače imaju high-end ploče.

 sigurno više slojeva, definitivno puno puno puno bolji layout. na ne/sreču potrošača razlika se mjeri u možda 0.1fps jer je sam cpu limit i ovako i onako

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pratim temu, sviđa mi se što je napokon AMD presisao Intel. Nisam fan ni jednih, ali volim konkurenciju i dobar omjer uloženog-dobivenog.
Jedina zamjerka trenutnim ryzenima mi je što nemaju bilo kakvu integriranu grafiku. Jedina opcija su mi, budući da ne koristim već godinama fizički GPU, ryzen 2200/2400G.
Odlični procesori, nemojte me krivo shvatiti, ali me zanima hoće li biti ikakvog pomaka u nasljednicima istih? Koliko čitam, nisu još ni najavljeni? :)

Privlači me nova generacija radi 7nm, potrošnje, hladniji su te po nekoj logici tiši onda?! Volio bih kada bi i 3***G serija bila takva, premda budući da ne igram, i 2200g bi očito bio overkill za mene - ali ta ljudska glupost i pohlepa za novim i boljim je izgleda prisutna mi trenutno :D
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
x360gamer kaže...
Pratim temu, sviđa mi se što je napokon AMD presisao Intel. Nisam fan ni jednih, ali volim konkurenciju i dobar omjer uloženog-dobivenog.
Jedina zamjerka trenutnim ryzenima mi je što nemaju bilo kakvu integriranu grafiku. Jedina opcija su mi, budući da ne koristim već godinama fizički GPU, ryzen 2200/2400G.
Odlični procesori, nemojte me krivo shvatiti, ali me zanima hoće li biti ikakvog pomaka u nasljednicima istih? Koliko čitam, nisu još ni najavljeni? :)

Privlači me nova generacija radi 7nm, potrošnje, hladniji su te po nekoj logici tiši onda?! Volio bih kada bi i 3***G serija bila takva, premda budući da ne igram, i 2200g bi očito bio overkill za mene - ali ta ljudska glupost i pohlepa za novim i boljim je izgleda prisutna mi trenutno :D

Ako nisi pratio do sada, APUi izlaze kasnije ... u prvoj generaciji ih nije bilo (1xxx) a 2200G/2400G su Zen arhitektura kao prvi Ryzeni (na 14nm).

Uskoro bi trebali izaći 3x00G (07.07. ?) sa Zen+ jezgrama na 12nm i Vega grafikom a onda tek iduće godine sa Zen 2, vjerojatno jedan CPU chiplet a drugi sa Navi grafikom.

Takav 8-core APU bi već mogao bez problema zamijeniti puno starijih konfi sa nekom u to vrijeme prosječnom grafičkom karticom. Idealno za kućni komp, malo gaminga, HTPC, kućni NAS ... pravi multipraktik :)

 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
S time da.ce, ako je vjerovati najavama 3200 i 3400g biti identicni procesori, sve jednako kao i 2200 i 2400, osim malo viseg takta vega chipa, nekih 100-tinjak mhz. Cache, jezgre, brzina....sve ostaje isto.

Osim ako se nisu.pojavili kakvi novi leakovi....
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sale_ds kaže...
Zasto bi dao 3500 za plocu (ili 2200 kolko sam platio proc) ako ova za 100e nudi sve sta mi treba. Nisam budala...

Nisi u krivu, ali nisi u pravu..

 

Čudno je da ti treba proc za 300-500€ a ploča od 100€ zadoboljava tvoje uvjete. eto... jednostavnije od toga nejde...

 

Osim naravno.. ak si čisti ''GEJMER'', koji u kutiji ima MS napajanje, ploču od 500kn, proc od 300-400€ i grafu od 500-1000€.

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ok, ako netko moze,da objasni razliku izmedju neke medium range b450 ploce od 700kn, i neke high end x470 od 2000kn.

Ono, stvarne,mjerljive razlike, kad se na obadvije koristi isti cpu, ista memorija.....

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Ok, ako netko moze,da objasni razliku izmedju neke medium range b450 ploce od 700kn, i neke high end x470 od 2000kn.

Ono, stvarne,mjerljive razlike, kad se na obadvije koristi isti cpu, ista memorija.....

Pročitao si par opisa ploča i razlike B i X chipseta ? ... uz te razlike, ostatak ide na bolji VRM, bolje zvučne i mrežne kartice, nešto LEDica i oklopa radi izgleda, dodatni SATA kontroler i sl.

 

 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Ok, ako netko moze,da objasni razliku izmedju neke medium range b450 ploce od 700kn, i neke high end x470 od 2000kn.

Ono, stvarne,mjerljive razlike, kad se na obadvije koristi isti cpu, ista memorija.....

Nema se tu kaj objašnjavat, za normalne korisnike dakle 90% dosta je i matična do zelene cijene.

 

Od skupe overkill matične nema nikakve koristi to je glupost, ali eto i takve matične moraš ponudit za 10% kupaca lovaša bez mjere.Na jeftinije AM4 matične ploče, na njih ne ide 16/32 proc ali nebitno 80% kupaca niti ne treba takav proc.

 

Eto mog primjera, skoro deset godna stara Asrock matična kao nova je koštala 430kn eto još radi.

 

Kad smo kod napajanja, tu je overkill kvaliteta vrlo poželjna ako si to moš priuštit.Loše i nepouzdano napajanje ubije samo sebe=komp+ne traje dugo.Eto i moje napajanje je staro deset+godina, i gurat če dok ne krepa a to če bit ko zna kad.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/napajanja-vasu-konfiguraciju-po/51397.aspx?page=623&jumpto=5476831&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Ok, ako netko moze,da objasni razliku izmedju neke medium range b450 ploce od 700kn, i neke high end x470 od 2000kn.

Ono, stvarne,mjerljive razlike, kad se na obadvije koristi isti cpu, ista memorija.....

 ono stvarno imaš mjerljivo brži vrm/manji vdrop. u koliko megaherci na cpu se to prevodi je upitno ako uopče. bolje rutan ram šta se nemora nužno prevest u manje latencije.
kvalitetniji čipovi opčenito po ploči, kvalitetniji konektori, više featurea itd itd razlika ima al ako neznaš koje su ni ne trebaju ti, kvragu ako i znaš možda ti ne trebaju te stvari.
bar je amd zezni stvar s dobrom vrm specifikacijom pa doslovno možeš uzet šta god ti paše da nije baš 500kn i sve radi u par posto razlike.
na ryzenu je bolje uštedit na ploči a uzet bolje hlađenje za pola tih novaca...

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mladen sve 5, znam ja o cemu ti pricas.

 

Pitao sam iz perspektive obicnog korisnika, i pitao sam za mjerljive razlike. Znaci, uzmem neki 2600x cpu, primjerice.

 

Dali ce na x470 ploci taj cpu raditi tri puta brze nego na nekoj mid range 450 ili 350? Jer, ploca je tri-cetiri puta skuplja. Hoce li raditi barem duplo brze? No, ok, pretjerujem, radit ce barem 25% brze zar ne?

 

Isto tako, overclockat cu ga barem duplo vise nego sto mogu s budget plocom? Ne? Ok, barem 50% vise, mora ici... Ne, ni to nece...Hmm...

 

Dat ce mi 30fps vise u igrama? Ne? Ok, barem 10? Ni to....opet hmm...

 

Ok, kuzis poantu.... pitao sam za mjerljive razlike, kuzim ja sto su prednosti takvih ploca, ali kazem da to vecini ljudi nista ne znaci, i kazem da nema nikakve razlike u radu, furao ti neku napuhanu plocu od 2500 kn ili neku za 550kn.... Da, razlika je u buducem supportu, kvalitetnijim komponentama, vecoj garanciji, duzem radu, manjem grijanju.....

 

Ledice, armor i reinforced pci slot - who gives a f...k...

 

Dabar - tocno to. cak i kad tocno znas sto su razlike, ostaje ti samo zdrav razum da se pitas trebaju li ti bas.... 

 

Takve ploce su oduvijek bile samo sredstvo za kurcenje, nista drugo, i 99% ljudi koji su davali te pare uopce nisu ni znali sto kupuju, niti kako ce iskoristiti neke stvarne prednosti takve jedne kvalitetne ploce. 

 

Naravno, ovo je sala, samo kriticko razmisljanje.....

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 22:37 (Damir22).
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ma neće biti nikav hajp past će cijene i tih x570 bez brige

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...

Mladen sve 5, znam ja o cemu ti pricas.

 

Pitao sam iz perspektive obicnog korisnika, i pitao sam za mjerljive razlike. Znaci, uzmem neki 2600x cpu, primjerice.

 

.....

 

Dabar - tocno to. cak i kad tocno znas sto su razlike, ostaje ti samo zdrav razum da se pitas trebaju li ti bas.... 

 

Takve ploce su oduvijek bile samo sredstvo za kurcenje, nista drugo, i 99% ljudi koji su davali te pare uopce nisu ni znali sto kupuju, niti kako ce iskoristiti neke stvarne prednosti takve jedne kvalitetne ploce. 

 

Naravno, ovo je sala, samo kriticko razmisljanje.....

 

Da, sigurno ima i takvih kupnji, ali ako ljude veseli ... netko kupi i SUV od 100k € koji nikad ne siđe sa asfalta :)

Za prve dvije generacije Ryzena se pokazalo da su i jeftinije ploče dovoljne i za umjereni oc i za dugotrajni 100% load R7-mica. One skuplje bi možda zbog boljeg VRMa omogućile još koji MHz oc-a ali oc je jednadžba sa malo više varijabli (primjerak proca, ploča, RAM i hlađenje). Meni je još zanimljiva i mrežna kartica i tu se Intel pokazao bolji od Realtekovih i svakako vrijedi dodati par Kn ako je to razlika među pločama koje su ti užem izboru.

Što se mene tiče, LEDice, SLI/CF, Wi-Fi mogu izbaciti :) - naravno, nekom je baš to bitno.

 

Bit će zanimljivo vidjeti koje će se starije ploče nositi sa novim 12 i 16-core Ryzenima. Za one najbolje (i najskuiplje) neće biti problema (neki leakovi već potvrđuju oc 3950X na X470 Tajčici).

 

 

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice