AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.592
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promjeni smooth time ili fan spin up time ili kak ti se vec zove na nekolko sekundi da ne mijenja naglo brzine. Ja trenutno doma imam i Noctuu i SW3 i Arctic i svi su glasni pri visim brzinama i nijedan nije savrsen. Taj zvuk ti dolazi od motora inace i najnormalnije je ustvari po meni. Moji pustaju isto neki cudan zvuk na nekim brzinama, ali to je zato sto imaju prepreku ispred sebe. Arctic je super tih po meni samo za coolere i mozda straga.
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav. Gledam malo itx konfe, i nešto razmišljao da bih uzeo ryzen 5 3500x i gb aorus pro wifi itx ploca..
Mada je prvotni plan bio uzet proc 4650G radi APUa, pa poslije lako ubacim grafu..
U planu je bila 1650S grafa, dobra za fhd, mid-high postavke, za igre starosti unazad 2-4god.
Inace gledao sam zen2 procesore, 3500x, 3600 ili 4650g, pretpostavljam da potonja moze parirat ovom dvojcu bez apu-a?

A ako ne naletim na neko itx kućište, plan bi bio uzet opet SSF komp tj R5 4650G i bubnut u Asrock desk mini x300..
Trenutno imam i5 8400, sad kolko je taj proc bolji od ovih navedenih, vjerojatno su tu negdje..

Da li slagat sad neku konfu ili pricekat da se cijene unormale odnosno pricekat sljedecu godinu dolaskom novijih ryzen procesora kao i novih APUa?

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 16:04 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Jesi ustanovio koji od ventova to radi ili rade svi?

Prvo hvala svima na odgovorima. 

 

Ustanovio sam da to rade svi, iako rijetko dva odjednom, čak i kad sam ih odspojio sa hladnjaka. Ono do čega sam došao je da vjerovatno vent upadne u određenu brzinu ili samo ubrzava ili usporava gdje se javlja neko trenje koje rezonira.

Fanu kaže...
Blader kaže...

Uzeo sam Liquid Freezer II 360 i instalirao u define r6. Testirao sa 5900x i danima twekao sve živo.

 

U cine20 dobivam MC 8800, a u SC 840. Bustaju se jezgre do 5100 Mhz...za par dana cu napisati što sam sve twekao i koliko, trenutno nemam vremena.

 

Nego imam problem... Freezer mi hladi super, ali mi fanovi na određenoj brzini proizvode neki rezonantni zvuk. I to samo pri srednjim brzinama pa je oscilirajuće. Zvuk je tih ali se čuje u tišini i prolazi i kroz slušalice jer je high pitch. Najsličnije je onim  tibetanskim posudama, čak i potpuno isto. Evo kao ovaj dio u video kad vrti po zdjeli. Traje po par sekundi dok ubrzava ili usporavaju fanovi, a kad je neki ravnomjerni load i duže. 

 

 

Pet puta sam vadio cijeli cooler i puštao ga da radi u ruci. Nije kučište. Jedini što je ostalo sumnjivo je da zrak prolazi kroz hladnjak i proizvodi neku rezonancu. Danas sam skinuo fanove sa hladnjaka i testirao i ispada da baš ventovi proizvode na određenoj frekvenciji. Zvuk je malo niži nego u video, ali baš tako zvuči. Zanima me da li je to normalno. Prvi put imam vodeno, iako ovo ima veze sa ventovima, a ne sa vodenim. Uglavnom, zvuk je iritirajuči jer se ne uklapa. Zrak i puhanje mi ne smeta toliko čak i kad u benchevima rade max, ali ovo je skoro kad je u idleu i odvrača pažnju stalno. 

 

Molim vas mišljenja, a pogotovo od onih koji imaju Liquid Freezer II. Hvala 

 

 

jbg, nije ti se posrecilo sa ventovima - ili ih vrti na drugim okretajima ili ih zamjeni

zato su noctua i be quiet toliko cijenjeni - vrhunske performanse a iznimno tihi i bez oscilacija (osim ako nije rijec o defektu)

 A kod mene sve na teži način...  a glupo mi je držat pojačane kad ne treba, dosta radim u tišini po noći, pa me zato i možda ovo mući više nego prosječnog korisnika.

nicky.sl kaže...

Ja sam probao moje na svim brzinama i nema nikakvih zvukova pa smatram ga je tebe zapala loša serija. Reklamiraj ih

 A moguće, nažalost. Zvao sam u trgovinu pa cu to obavit ovih dana, ako se neko čudo ne dogodi.

frey85 kaže...
Blader kaže...

Uzeo sam Liquid Freezer II 360 i instalirao u define r6. Testirao sa 5900x i danima twekao sve živo.

 

U cine20 dobivam MC 8800, a u SC 840. Bustaju se jezgre do 5100 Mhz...za par dana cu napisati što sam sve twekao i koliko, trenutno nemam vremena.

 

Nego imam problem... Freezer mi hladi super, ali mi fanovi na određenoj brzini proizvode neki rezonantni zvuk. I to samo pri srednjim brzinama pa je oscilirajuće. Zvuk je tih ali se čuje u tišini i prolazi i kroz slušalice jer je high pitch. Najsličnije je onim  tibetanskim posudama, čak i potpuno isto. Evo kao ovaj dio u video kad vrti po zdjeli. Traje po par sekundi dok ubrzava ili usporavaju fanovi, a kad je neki ravnomjerni load i duže. 

 

 

Pet puta sam vadio cijeli cooler i puštao ga da radi u ruci. Nije kučište. Jedini što je ostalo sumnjivo je da zrak prolazi kroz hladnjak i proizvodi neku rezonancu. Danas sam skinuo fanove sa hladnjaka i testirao i ispada da baš ventovi proizvode na određenoj frekvenciji. Zvuk je malo niži nego u video, ali baš tako zvuči. Zanima me da li je to normalno. Prvi put imam vodeno, iako ovo ima veze sa ventovima, a ne sa vodenim. Uglavnom, zvuk je iritirajuči jer se ne uklapa. Zrak i puhanje mi ne smeta toliko čak i kad u benchevima rade max, ali ovo je skoro kad je u idleu i odvrača pažnju stalno. 

 

Molim vas mišljenja, a pogotovo od onih koji imaju Liquid Freezer II. Hvala 

 

 

 Ja koristim 280 i ventilatori mi uvlače vazduh, postavljeni su vertikalno i nemam problem. Jako su tihi u poređenju sa nekim LC kulerima koji izvlače vazduh i jednim Cooler Masterom Airflow 120. Pa probaj ako si ih stavio vertikalno da ih staviš na krov vodoravno i obratno. Također stavi da uvlače ili izvlače vazduh pa vidi kakva će biti buka, a kakve temperature.

 

Kako si dobio 8800 poena? Na koji overklok i koje su temperature?

 

 Da, zaboravi sam napisati da sam ih stavio gore vodoravno. Tu ima mjesta, ako ih stavim vertikalno mislim da će mi pumpa biti najviša točka, a nešto sam gleda po netu da nije dobro. Ovako je masu tih, osim te rezonance koja je više problem jer je preumjetna, nego glasna. Ali to mi je ostalo još jedina opcija da isprobam. Danas, sutra kad uhvatim snage, umoran od posla. Inaće cooler je top što se tiće hlađenja, čak i na najjače nije preglasan. Bio je frend kod mene koji ima cijeli život high end opremu i osta je začuđen kad sam ga pustio na 100%... A namjestio sam curve optimizer, i stavio sam +300 mhz, 10x scalar, 170w da može povući. Navećer ću pogledati točno što sam sve namjestio. Temperatura u cine20 u loopu ne prelazi 85. Iako sam ciljao najviše single core jer mi je najbitniji.

The_Fichek kaže...
Promjeni smooth time ili fan spin up time ili kak ti se vec zove na nekolko sekundi da ne mijenja naglo brzine. Ja trenutno doma imam i Noctuu i SW3 i Arctic i svi su glasni pri visim brzinama i nijedan nije savrsen. Taj zvuk ti dolazi od motora inace i najnormalnije je ustvari po meni. Moji pustaju isto neki cudan zvuk na nekim brzinama, ali to je zato sto imaju prepreku ispred sebe. Arctic je super tih po meni samo za coolere i mozda straga.

 Igrao sam sve sa svim opcijama. Mjenjao vremena ubrzavanja, usporavanja, pa pokušao krivuljama minimizirati vrijeme na tim okretajima, ali ništa nije pomoglo. To se događa od 40-60 posto, a cooler stalno ide gore dole, pa kao da sljeće avion. Daleko, ali ga dobro čuje onaj koji ga sluša;D. Ja sam prvo mislio da je zbog prepreka, ali na kraju ventovi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 16:16 (Blader).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moguce da je coil whine iz zavojnica unutar motora jednog ili vise ventilatora. Probaj nosit na garanciju ako te jako smeta.

 

Btw. instalirao sam 3600, clear cmos, odma stavio xmp i par gluposti, povuko je neke drivere i sad krecu eksperimenti..

 

EDIT: kaze golden sample, reference freq 4450 Mhz, ref. voltage 1250 mV. Jesu ovi oznaceni brojevi 100 okej? To je multiplier ili?

 

Btw. vrtio je dijagnostiku mila majko, 55 minuta. Prije toga sam stavio LLC lv4 u BIOSu jer je na Linusovom CTR tutorialu debeli rekao lv4 za Asus ploce, dok na Guru3d vodicu i jos na nekim videjima kaze lv3, ali nema veze, mislim da nije neka razlika. Sad overclockat..

 

EDIT2: ne kuzim zasto kad ide overclockat, kad stisnem start nakon dijagnostike on ide OC-at od 4050Mhz, iako mu je referenca 4450Mhz i onda jos spusta napon po 6mV za tih 4050Mhz. Znaci do 4450Mhz nece do ponoci doc.. Nekak mi se cini da je ovo bolje koristit kao vodic, nego ustvari OC alat, jedino sto je ovdje zgodno je sto bi mogao OC-at per CCX, a u BIOSu mogu ili sve jezgre ili PBO koji se bas ne isplati za 3000 ryzene.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 19:14 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Daj par benchmarka  ili reci otprilike koliko si dobio u kojoj igri naspram r5 1600.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jucer sam napisao da nemam kaj igre testirat jer imam sve prastare i ne igram bas.. Cinebencheve i CPU-Z skorove sam sejvo od 1600. Budem ti poslao cim zavrsi ovaj automatski overclock od CTR-a, znaci za par sati.. Ide 25 po 25Mhz krenuvsi od 4050Mhz i onda za svaku frekvenciju spusti jednom za 6mV i svaki CCX zasebno clocka i testira. Zao mi ga sad prekinut kad mu tak dobro ide, evo uskoro ce na 4175Mhz... Ne kuzim zasto ide od tako niske frekvencije kad je stavio referentnu 4450Mhz i max. 4650Mhz.

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo ljudi našao sam točno to što se meni događa. I ovo prolazi kroz slušalice i rezonira kroz prostoriju. Po noći kad je tišina i samo žar od peći na drva grije, ovo se čuje kao da je u mozgu samom 

 

https://www.youtube.com/watch?t=363&v=QwftVMGPOiI&feature=youtu.be

 

5:47 premotajte 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...

Evo ljudi našao sam točno to što se meni događa. I ovo prolazi kroz slušalice i rezonira kroz prostoriju. Po noći kad je tišina i samo žar od peći na drva grije, ovo se čuje kao da je u mozgu samom 

 

https://www.youtube.com/watch?t=363&v=QwftVMGPOiI&feature=youtu.be

 

5:47 premotajte 

 

 

 Ja bi na tvom mjestu samo podesio krivulju ventilatora tako da izbjegnem skroz to područje gdje se neugodno čuje. 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma ne treba mu par sati,sve od dijagnostike do stress testova tj do momenta da otprilike znaš na čemu si, traje pola sata max.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hudibitek kaže...
Blader kaže...

Evo ljudi našao sam točno to što se meni događa. I ovo prolazi kroz slušalice i rezonira kroz prostoriju. Po noći kad je tišina i samo žar od peći na drva grije, ovo se čuje kao da je u mozgu samom 

 

https://www.youtube.com/watch?t=363&v=QwftVMGPOiI&feature=youtu.be

 

5:47 premotajte 

 Ja bi na tvom mjestu samo podesio krivulju ventilatora tako da izbjegnem skroz to područje gdje se neugodno čuje. 

Nemre to napravit, osim ako nikad ne zeli preko 1000, tj. 950 rpm. Krivulja mora preci kad tad preko tog podrucja, ako zeli nesto vislje okretaje..

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa koji je hladnjak pa mora preko 1000 rpm ? meni je 3600 OC-an na 4250 MHz preko CTRa na 1.25V  i nastimao sam krivulju da ne ide preko 1000 rpm . Drzi ga do 65C (i to u heavyload scenarijima i stress testovima) , gaming do 55  sa oko 940 do 980 rpm max ( idle oko 300 do 400 )  . Koristim arctic freezer 34duo 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probao, tako mi je sad posložen, ali i dalje on pogađa dosta te frekvencije pri srednjem loadu. Npr, chrome sa 60-ak tabova, slušam youtube i  obrađujem slike. Ipak je to malo šire područje, ali je najjače na tom djelu. 

 

Hvala ljudi... sad sam našao masu tema koje baš to govore o ovim ventovima. Vratit cu u trgovinu, ali problem je što u linksa nema noctue d15, tako da cu morati uzeti zamjenu ili u najgorem slučaju neće ovo smatrati kvarom. To je to, da ne spamam sa offtopic porukama. Uskoro se javljam sa detaljnim OC tutorialom. Zasad stabilno, testirano u cinebenchu i aidi64

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znaci 2 i pol sata cekam za ovo sranje:

Moguce da je puklo jer sam kliknuo na HWInfo, nemam pojma, nek se stera..

 

Doduse greska je bila moja jer sam prije bzvz ukljucio initial frequency smart offset i onda je umjesto da je krenuo testirat od 4400Mhz krenuo od 4050, ali ok, sad znam za ubuduce.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 21:19 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Daj par benchmarka  ili reci otprilike koliko si dobio u kojoj igri naspram r5 1600.

Evo za sada.. ali ima jos posla za OC i moram probat LLC 3 umjesto 4 i tako to.

 

3600 ima 3839 multicore C20, a 1600 je imao 2484.

3600 ima 504 single core C20, a 1600 je imao 369.

 

1600 sam prije drzao na 3.8Ghz vcore 1.264V, LLC 3, odnosno lagani + offset u odnosu na stock, tako da nisu bajni rezultati.

 

3600 je kom se neda kliknut na sliku za sada 4450Mhz CCX1 i  4425Mhz CCX2, nije se puno pomaklo od one dijagnostike (za sada).

 

Kad sve sredim cu ljepse poslat slike i jos par testova..

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dobar te primjerak potrefio :). Meni daje 4250 MHz CCX1 i 4225 CCX2 na 1.25 V. Sve u svemu, nije loše.
Btw,kad smo kod LLC-a meni se najbolje pokazuju viši leveli (4 ili 5),najbolje peglaju napon i nema vdrop-a ni malo (Strix B450 i ryzen 3600)

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Level 5 je max. kod mene, to nije sredina, a preporucuje se srednji napon kao optimalni. Budem vidio.

 

Dobar je primjerak da :) Btw. nije da testiram radi perf., nego cisto isprobavanja maximuma radi, iz znatizelje.

 

Sa 25 mV vise daje 50Mhz vise i stavlja deltu izmedju CCX-ova i dalje 25, iako sam stavio 50.

 

EDIT: izgleda da nisam stavio neke postavke na enabled koje sam trebao i Power phase je bio na auto, a ne standard.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 23:07 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
I kod mene je 5 max, ali kažem, na mojoj ploči kad je na sredini, na 3 oscilira napon i ima drop-a.pa držim na višem.
Ma odlično je to sve, ako su temp ok nemaš šta puno petljat
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 23:07 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Temp su vise nego ok, uglavnom oko 62 stupnja tokom svih tih testova, 72 sa screenshota je bio peak.

 

PSS enabled koji mi je slucajno ostao na auto i C state enabled mislim da su glavni da nemas peakove s naponom i naravno PBO disabled posto imamo Zen2. Core performance boost isto disabled.

 

Evo sad nakon ovih izmjena iz proslog posta je upravo CCX2 opet pao na 4500Mhz, majku mu sto ne moze biti okrugli broj :P

 

EDIT: sa LLC 4 i Power phase na Extreme prolazi 4500Mhz na oba CCX-a, napon je prosao i 1276 i 1270 mV. Na 4525 je pukao CCX2.

 

EDIT2: ostavio LLC 4, vratio Power phase na Standard, isto prolazi 4500Mhz. Znaci problem je prije bio u PP auto i sto nisam imao enabled CPPC.

 

EDIT3: max. koji sam izvukao je 4550 Mhz CCX2, sto automatski locka CCX1 na 4575 Mhz, 1.325 V.

 

EDIT4: mislim da se najvise isplati na pocetku dignut napon za 6mV u odnosu na ono na kaj ciljate jer CTR za svaku frekvenciju koja prodje spusti jos za 6mV pa testira ponovno i s nizim naponom, npr. 1244mV i onda naravno da ce puknut. Evo primjer s 1250 i 1256 startnim naponima:

 

I primjetio sam da program ustvari stavlja fixne napone sta got radio u Windozima sto mi je malo cudno i taj fixni napon vrti 6mV gore dolje. Nema npr. spustanja na 1V u idle, ako sam dobro primjetio. To bi onda znacilo da je manual overclock bolji, ali samo sa offsetom sto zahtjeva najvise truda i vremena. Klasicni overclock s fixnim naponom je manje efikasan od CTR..

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 14:00 (The_Fichek).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Izašao novi bios F32 za Aorus x570 Pro i vratili su performanse kao i na F30 BIOSU, temperature i voltaža su i dalje isti. Nešto mi je sumnjivo, kao da sam imao nestabilnost sa memorijom, ali nisam još testirao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Eh sa tim sam kuburio danima i na kraju se pomirio da nema spuštanja napona i clocka kod AMDa čim mrdnes sa defaultnih postavki
Nebitno, manualno radio oc ili preko CTRa uvijek radi na max naponu i frekvenciji. Glupo, al šta bi.
Samo se mijenja dinamički ovisno o opterećenju kada je na defaultnim postavkama i koristi boost. Tako pada na 3200 MHz(iako je i to visok takt za moj ukus za idle), i 0.800V, inače je stalno na zadanih oko 1.25V ( sa - 0.2V offsetom)
Što se offseta tiče, da, treba malo vremena da se pronađe prava vrijednost, meni ploča dozvoljava -0.2V da sve bude stabilno i radi kako treba bez nekih velikih penala na performanse.
Tako imam 4.25GHz na otprilike 1.25V sa offsetom i više mi se ne da petljat oko toga. Bolje nego tvornički, i što je najvažnije manje temperature i buka,a bolje performanse. Ja zadovoljan :)


Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2021 12:34 (error_666).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...

Uzeo sam Liquid Freezer II 360 i instalirao u define r6. Testirao sa 5900x i danima twekao sve živo.

 

U cine20 dobivam MC 8800, a u SC 840. Bustaju se jezgre do 5100 Mhz...za par dana cu napisati što sam sve twekao i koliko, trenutno nemam vremena.

 

Nego imam problem... Freezer mi hladi super, ali mi fanovi na određenoj brzini proizvode neki rezonantni zvuk. I to samo pri srednjim brzinama pa je oscilirajuće. Zvuk je tih ali se čuje u tišini i prolazi i kroz slušalice jer je high pitch. Najsličnije je onim  tibetanskim posudama, čak i potpuno isto. Evo kao ovaj dio u video kad vrti po zdjeli. Traje po par sekundi dok ubrzava ili usporavaju fanovi, a kad je neki ravnomjerni load i duže. 

 

 

Pet puta sam vadio cijeli cooler i puštao ga da radi u ruci. Nije kučište. Jedini što je ostalo sumnjivo je da zrak prolazi kroz hladnjak i proizvodi neku rezonancu. Danas sam skinuo fanove sa hladnjaka i testirao i ispada da baš ventovi proizvode na određenoj frekvenciji. Zvuk je malo niži nego u video, ali baš tako zvuči. Zanima me da li je to normalno. Prvi put imam vodeno, iako ovo ima veze sa ventovima, a ne sa vodenim. Uglavnom, zvuk je iritirajuči jer se ne uklapa. Zrak i puhanje mi ne smeta toliko čak i kad u benchevima rade max, ali ovo je skoro kad je u idleu i odvrača pažnju stalno. 

 

Molim vas mišljenja, a pogotovo od onih koji imaju Liquid Freezer II. Hvala 

 

 Kod mene nema nikakvih zvukova od Freezera II, doduse ne vrtim stress testove nego samo gejmam i u gamingu se graficka cuje jace od Freezera u svim scenarijima. Doduse ja imam 280, dakle 140 mm fanove koji su vjerojatno tisi sami po sebi, i vrtim ih na manje rpm nego sto bih sa 120tkama.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

error_666  Default mi je cak okej, 0.937 - 1.024 V, ventilatori na 350 rpm, ~41.5 stupanj, 3600Mhz sto je skroz okej za surfanje, programiranje itd.

 

CTR je dobar jer mozes radit druge gluposti, npr. gledat jutub, dok program testira. Kasnije samo stability check i eventualno jos nekim programom test i to je to. Uglavnom solidan program. Ja sam izgubio dosta vremena samo jer sam trazio neku perfektnu granicu oko 1.25V, ali inace da nisam stavio freqency offset i da sam bio upoznat s programom bi bio gotov za dva-tri sata. Evo nekih rezultata, makar znam da nikom nista ne znaci:

 

1,250 V -> CCX1: 4450 Mhz, CCX2: 4425 Mhz

1,256 V -> CCX1: 4475 Mhz, CCX2: 4450 Mhz

1,263 V -> CCX1: 4500 Mhz, CCX2: 4475 Mhz

1,266 V -> CCX1: 4500 Mhz, CCX2: 4475 Mhz

1,272 V -> CCX1: 4500 Mhz, CCX2: 4475 Mhz

1,275 V -> CCX1: 4500 Mhz, CCX2: 4475 Mhz

1,325 V -> CCX1: 4575 Mhz, CCX2: 4550 Mhz

 

Treba pazit da nije ukljucen profil prilikom testiranja novih postavki. Znalo mi se desit da testiram 1.256V (screenshot iz proslog posta), a program je vjerojatno imao ukljucen profil od 1.275V i onda je preporucio malo bolje vrijednosti, nego recimo ovdje kada sam testirao "autoload profile with OS", iz nule. Mozda mi se i ucinilo jer zna imat devijacije od 25Mhz kako koji put ga potrefi test, ali uvijek je pucalo na thread 8.

 

Mislim da preporucuje malo bolje vrijednosti kada vidi core tagove sto meni prvi dan nije htjelo. Rjesenje je izbrisat sve logove iz Event Viewera. Kod mene su te brojke ustvari dosta niske kao sto se vidi na slici, ljudi na YT sa 8+ jezgrenim Ryzenima su znali imat te brojke i preko 160, dok je kod mene izmedju 130-116. Tako da ustvari mislim da i nemam zlatni primjerak sto se tice zadnje proizvedenih 3000 Ryzena, nego zlatni primjerak u odnosu na sve 3600 Ryzene. Btw. ima i Platinum primjeraka itd.

 

Zakljucno, program je dosta dobar jer ipak sve radi, profil stvarno radi, nema BSOD, lako se spremi i aktivira. Ako ikad naprave dinamicno mijenjanje napona ovisno o loadu bit ce jos bolje.

 

Rezultati testova:

Evo i slika za 3600 4500-4450Mhz vs 1600 3.8Ghz. MC je znao skakati izmedju 3800-3500, iako su u HWinfo jezgre bile lockane, sto nije bio slucaj sa SC testom gdje je boost divljao, a rezultat bio isti, ~500 sto bi znacilo 35% bolje od 1600 koji je bio dogshit primjerak u mom slucaju. Prema CPU-Z je razlika manja, 3600 u SC 25% bolji. U MC je 3600 prema R20 50% bolji, a prema CPU-Z svega 32%. Za kraj u R23 je 3600 u SC 40% bolji, a u MC 45% bolji. U odnosu na i7-7700K kojeg Cinebench izgleda voli, 1600 ima multicore perf. istog, a 3600 malo bolje singlecore perf.

 

Btw. nemam pojma utjecu li chipset driveri na sve ovo, mozda i da. Ja sam ih instalirao na zadnji dan sluzbe 1600.. Jedino sto sam primjetio osim Ryzen plana, koji se cini useless, je da vidim EDC i TDC vrijednosti u HWinfo, makar je i to useless jer ih ocitava CTR posto vadi podatke iz Ryzen mastera. Inace nemam pojma sto ima najtocnija ocitavanja, HWinfo/AI Suite ili CTR/Ryzen master.. I malo je iritantno sto nema finih podesavanja u CTR, npr. 1.264 V je ustvari 1,2625 V kad vidis Ryzen Master.

 

Nadam se da nikom nisam digao tlak sa laganim spamanjem.. Bilo bi bolje da sam sve testirao pa onda napisao jedan post.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2021 14:06 (The_Fichek).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam pitanje, da li je netko probao stavit Ryzen 5000 na MSI B450 Tomahawk Max ploču. Da li se isplati mjenjati 3600 za 5600x ili 5800x na istoj ploči ili ići na B550/570?

 

 

p.s. Oh, vidim da sam pitao više od jednog pitanja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

U igrama ces dobit dosta bolji average fps , posto imas b450 i na nju vise nece ici noviji CPU od 5xxx onda bi bolje uzeo 5800x ili 5900.Upitno je isto da li ce ici ryzen 6xxx na b450 jer evo ipak je moguce stavit ryzen 5600 na x370 ili b350 plocu...Ja ne bi sada kupovao nista po ovim ludim cijenama.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...

Imam pitanje, da li je netko probao stavit Ryzen 5000 na MSI B450 Tomahawk Max ploču. Da li se isplati mjenjati 3600 za 5600x ili 5800x na istoj ploči ili ići na B550/570?

 

 

p.s. Oh, vidim da sam pitao više od jednog pitanja.

 Kratko i jasno, ne isplati se pogotovo samim time sto si na 1440P, pa i da si na 1080P nebi ti se isplatilo (osim ako zaradjujes pare gejmajuci). Pak, ako si gledao 5800X onda mozda mislis radit render ili bit u programima gdje ti treba vise jezgri/threadova ?

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma kakvi render, znam tu i tamo streamat na YT dok igram wow, ali to je i i7-7700k hendlo bez problema. Ok, budem razmislio o kupovini, a vidim i da msi ima neke čudne biose, odnosno niti jedan iz ove godine tak da ono, ovo radi ok, kak bude ako stavim 5000 seriju, who knows, mozda budem plakao. Ok, ty za info i razmišljanja dečkovi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2021 15:57 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Isplati se preći, dobićeš značajno unapređenje, ali samo kad 5600x dođe u poziciju povoljnog procesora, što sada nije. Ako imaš novca i misliš na duže staze, gledaj prema 5800x, 6 jezgri je za štedni gejming.

Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...

Ma kakvi render, znam tu i tamo streamat na YT dok igram wow, ali to je i i7-7700k hendlo bez problema. Ok, budem razmislio o kupovini, a vidim i da msi ima neke čudne biose, odnosno niti jedan iz ove godine tak da ono, ovo radi ok, kak bude ako stavim 5000 seriju, who knows, mozda budem plakao. Ok, ty za info i razmišljanja dečkovi.

 Ma kakvi onda... Nemoj nista gledat, tek kad 5600/X dodje na 1500kn onda si ga kupi, iako i tad ce ti bit bezveze jer imas 1440p tak da neces vidjet skoro nikakvu razliku u fpsu.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da 5600/X nikad nece kostati 1500kn :(

 

Taraba Kakav ti je bio prijelaz sa i7-7700K na 3600? Ja sam tog i7 prije ganjao, ali nikad ga nije polovnog za normalnu cijenu..

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Mislim da 5600/X nikad nece kostati 1500kn :(

 

Taraba Kakav ti je bio prijelaz sa i7-7700K na 3600? Ja sam tog i7 prije ganjao, ali nikad ga nije polovnog za normalnu cijenu..

 Ma oce, ali tad ce vec bit Zen 4 vani, jedino sta ce prodat taj 3600, kupit 5600/X i na 1440p dobit skoro pa nikakav pomak 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice