Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.102.691
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kupujes nešto samo zbog toga jer ima ROG etiketu a neznas ni sta ce ti ni kako to iskoristiti i overklokati uopce, jer da znas znao bi da se za intel ako želiš izvuci max iz rama kupuje Hynix A die ddr5 (sigurno nisi nikad ni čuo za to) z690 ili z790 matična sa samo 2 utora za RAM da možes uopce overklokati RAM iznad 7GHz uz zategnute latencije (a sigurno ni neznas kako overklokati komolicirani DDR5) itd...

 

A za sve sta nije Hynix A die, ti je dovoljna Z690 matična od 250-300e tipa Msi Tomahawk ili Asus TUF gaming Plus da overklokaš procesor kolko ide ako imas adekvatno hlađenje.

 

Ostatak sta si uštedio na matičnoj prebaci na jaču grafu ili ako vec imas 4090 u planu onda na 13900K ili ATX 3.0 napajanje od 1000-1200w tipa SuperFlower Leadex VII ili Asus ROG Strix Aura 

 

Ove preplačene ploče od 500e i sa 4 utora za RAM su žešće pušenje para... I onda još kad saznaš da z790 imaju problema sa LAN kontrolerom a platiš kolko platiš 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2023 17:29 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
d4rkd3atH kaže...

Pozdrav, slažem PC za gaming 2k,planirao sam uzeti i7 13700k,e sada zanima me stručno mišljenje da li je bolje uzeti ryzen 7 neki novije generacije ili ovaj intel i dati 100 eura vise

 

lp

Imaj u vidu, da Intel prečesto mjenja sockete i da u 2024 godini izlazi(LGA-1851/samo DDR5 memorija)još jedan novi Intel Desktop socket.

 

https://videocardz.com/newz/intels-2024-arrow-lake-s-desktop-cpus-to-feature-up-to-24-cores-and-support-ddr5-6400-memory

 

Na drugoj strani znaš situaciju, AM5 je lansiran nedavno i bit če aktualan ili živ sljedečih nekoliko godina.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2023 19:36 (rambox).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...
d4rkd3atH kaže...

Pozdrav, slažem PC za gaming 2k,planirao sam uzeti i7 13700k,e sada zanima me stručno mišljenje da li je bolje uzeti ryzen 7 neki novije generacije ili ovaj intel i dati 100 eura vise

 

lp

Imaju u vidu, da Intel prečesto mjenja sockete i da u 2024 godini izlazi(LGA-1851/samo DDR5 memorija)još jedan novi Intel Desktop socket.

 

https://videocardz.com/newz/intels-2024-arrow-lake-s-desktop-cpus-to-feature-up-to-24-cores-and-support-ddr5-6400-memory

 

Na drugoj strani znaš situaciju, AM5 je lansiran nedavno i bit če aktualan ili živ sljedečih nekoliko godina.

aha ajde sad nam javi koliko ljudi u današnje vrijeme ima potrebu mjenjat cpu na godinu dvije osim ako ne seru pare ili žive od toga???

Tko god da kupi danas npr 12 ili 13 generaciju Intela ili eto i zadnju generaciju AMD-a nema doslovno nikakve potrebe dirat cpu sljedećih minimalno 3-4 godine - puno više se isplati mjenjat grafičnu ako nabijaš igre nego CPU.

 

Tako da "upgradebility" AMD je bulshitt za AMD fanboje da opravdaju kupovanje iako i sami znaju da sljedeći put kad budu kupovali novi CPU će mjenjat i matičnu... 

 

Bek on subđekt:

Ako budget nije problem onda iskreno ne kontam zašto gledaš išta ispod 13900K ili ako mora bit AMD onda Ryzen 9 7950 - ubodeš 64GB DDR5 RAM-a, 4090, defintitivno vodeno hlađenje i jašeš konja sljedečih ohoho godina. Da se razumjemo 13700K je odličan procesor ali obično ga biraju oni kojima je budget limitiran a ipak žele bit pri vrhu jer im treba sirova snaga procesora. 13600K je neka zlatna gornja sredina jer nudi najviše za najmanje.

 

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

bolje da nisam ni pitao,jer vidim da ovdje dobiješ bukvicu a ne savijet šta kupiti

 

i vidim pametni su svi i znaju šta ja znam i koliko znam

 

hvala i lp

 

 

na šta se sveo ovaj forum..

16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nemoj se ljutiti, napisao sam ti komentar na malo "grublji" način da me shvatiš ozbiljnije i da stvarno to šta si imao u planu je totalno bacanje para u vjetar. Večina ovih koji traže savjete dođu u stvari samo jer ocekuju potvrdne i odobravajuce komentare na njihove odabire pa ionako kupe po svome na kraju jer eto njima se bas to sviđa bez obzira na logičnost kupnje.

 

Napiši najbolje kompletan budžet i šta sve kupuješ i šta planiraš od komponenata koje vec posjeduješ iskoristiti.

 
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Planiram uzimati 4070ti ili 4080,zadnje 3 maticne ploce su bile asus rog i zbilja mi se svida jednostavan bios i vizualno su mu lijepe,atx3.0 napajanje od 1000w platinum,za napajanje mislim da cu uzimati rog sfx loki,za rame nisam jos ni gledao njih mislim da cu zadnje...to sve ide u fractal define 7 TG a procesor ce hladiti corsair h150i capellix xt,2k monitor,ssd pcie4 i mislim da je to to

9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dreadmoore kaže...

 uzburkat ces duhove ako vec nisi, pa da amd sad  vise trosi nemoj zajebavati nije mu dbar video 

 Dobar je video, tip je testirao real life aplikacije na način na koji barem 90% kućnih korisnika stvarno i upotrebljava računalo. Ako netko koristi računalo 90% vremena za renderiranje, naravno da će gledati omjer performanse/potrošnja za tu aplikaciju koju koristi.

16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Za 1440p ekran onda rtx 4080 ako ti je u cilju lock-at 165Hz, također imat ces i dovoljno snage u grafi i za nadolazece next gen naslove pošto kazes slažeš konfu za par godina.

4090 je na toj rezi nepotreban overkill koju nece ni jedan procesor moci napuniti do kraja i uvijek ces imati bottlenck pa ju svakako nema smisla ni razmatrati.

 

U tom slučaju za 1440p i rtx 4080 ganjaj i7 13700k ako treba biti intel da imas 8P jezgri za rezervu iako je i 13600k sasvim dovoljan, ali eto da malo future proofaš.

 

Za matičnu uzmi Asus Tuf Z690 Gaming Plus ddr5 (ovo je bitno jer ima i ddr4 verzija koja ima na kraju imena prefiks D4). Bios ti je isti kao na ROG pločama samo je drugačije boje, žuto-crn umijesto crveno-crn na ROG pločama.

 

I za RAM gledaj Hynix M die tipa gskill trident Z 6000MHz CL30 ili 6400MHz CL32, također možes i Kingston Fury Renegade 6400MHZ CL32, to su neki bang4buck moduli.

 

Od skuplje ploče nikakve koristi ako ne ides na Hynix A die ddr5 module, u tom slučaju ides na Asus ROG z790 Apex, Gskill Trident Z5 7200MHz CL34 oko 250e ili skok na 7800CL36 oko 340e.

 

Samo sta budi svijestan da intel slabo skalira sa overklokom memorije i ako vidis 3% napretka sa tim najbrzim modulima pod overklokom na 8GHz spram ovih jeftinijih na 6000c30 ili 6400c32 budes sretan, tako da po meni se to ne isplati gledati ni zamarati se i jos toliko love ububati u matičnu samo da to radi.

 

Od napajanja zaboravi ta mala SFX govanca i gledaj creme de la creme napojne jedinice koje su trenutno na tržištu a to je 

1. Coler master V850i 850w

2. Asus ROG Strix Aura Gaming 850 ili 1000w

3. Superflower Leadex VII 850 ili 1000w

 

Čak i 850w ti je overkill ali možeš 1000w da si miran iducih 7-8 godina za sta god poželiš ugraditi.

 

Edit

 

I to šta ti mislis ako je napajanje Platinum da nesto vrijedi to zaboravi, eto novi BeQuiet Dark Power 13 je Titanium certificirano flagship napajanje pa ga išamaraju ovi gore spomenuti GOLD-ovi kako se sjete.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2023 23:01 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Uzet z690 plocu i 13gen cpu koja ne podržava usb bios flashback je velika lutrija, zato postoji rog, i nije samo razlika u bojama.
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...
Uzet z690 plocu i 13gen cpu koja ne podržava usb bios flashback je velika lutrija, zato postoji rog, i nije samo razlika u bojama.

 BIOS flashback imas na pločama od 250e na Z690 chipsetu nema to veze sa ROG reklamom. Ok ova TUF ga nema ali nemora nužno nju, preporučio sam mu i MSI z690 Tomahawk koja ga ima a još je bolja ploča od te. Na B550 AM4 pločama taj feature ide od 1000kn, nije to nikakva premium opcija u danasnje vrijeme vec Asus voli derati cijenom pa distancira opremu na skupljim i jeftinijim modelima, dok konkurencija cesto nudi vise opreme za isto novaca u tom nižem i srednjem segmentu.

 

I to kaj ima par opcija vise u BIOS-u na ROG ploči naspram jeftinije TUF koje mu apsolutno nista ne znače za overklok procesora na vodi ili zraku su samo gimmick i rasipavanje love, doslovno za dovesti Alder Lake ili Raptor Lake na maximum sa overklokom mu je dovoljna i MSI z690 Pro A koja je koštala kakvih 1700kn, i ima brdo opreme, kvalitetan vrm i sve sta treba od opreme vecini korisnika.

 

To jel ploča ima 70A ili 105A power stages ili 16 ili 24 vrm faza je samo šminka i reklama a ne potreba jer mu i za LN2 nebude potrebno.

 

Da ne pričam kako Asus ROG ploče imaju i velikih gafova zadnje vrijeme klikklik, ovo je generalni problem na z790 klik.

 

 Edit

 

A kad pricamo o Asus BIOS-u i jednostavnosti zapravo i nije toliko jednostavan jer za razliku od konkurencije za dosta postavki u BIOS-u ima svoj naziv pa netko tko nije upoznat sa njihovim sučeljem treba googlati kad trazi neku opciju kako se zove na Asus ploči.

 

Kao netko tko je imao desetak platformi i matične ploče svih proizvodaca za AMD bi se drzao Asusa kao broj jedan jer ima neke opcije koje imas samo na njihovim pločama a i BIOS i software im oduvijek najbolje šljaka sa AMD-om. 

Za Intel bi definitivno prvo MSI zbog preglednosti i jednostavnosti BIOS-a, dobrih performansi i opcenito sučelja gdje kada mišem prođes preko vecine postavki imas desno odma objasnjenje sta radi ta postavka, na Asus pločama to imas samo za par opcija.

 

Ovdje imas prikaz za VRM da i ove jeftine ploče bez problema guraju 12900k, tako da sve ovo iznad je samo obično natjecanje proizvodaca tko ce vise overkillat i nabubat opreme i usb utora pa da ih na kraju kupi lajbek koji ce proc drzat na stocku kako to bude uglavnom jer ovi koji kuze znaju sta kupuju i koliko placaju.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2023 14:25 (Morgoth Bauglir).
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...

Za 1440p ekran onda rtx 4080 ako ti je u cilju lock-at 165Hz, također imat ces i dovoljno snage u grafi i za nadolazece next gen naslove pošto kazes slažeš konfu za par godina.

4090 je na toj rezi nepotreban overkill koju nece ni jedan procesor moci napuniti do kraja i uvijek ces imati bottlenck pa ju svakako nema smisla ni razmatrati.

 

U tom slučaju za 1440p i rtx 4080 ganjaj i7 13700k ako treba biti intel da imas 8P jezgri za rezervu iako je i 13600k sasvim dovoljan, ali eto da malo future proofaš.

 

Za matičnu uzmi Asus Tuf Z690 Gaming Plus ddr5 (ovo je bitno jer ima i ddr4 verzija koja ima na kraju imena prefiks D4). Bios ti je isti kao na ROG pločama samo je drugačije boje, žuto-crn umijesto crveno-crn na ROG pločama.

 

I za RAM gledaj Hynix M die tipa gskill trident Z 6000MHz CL30 ili 6400MHz CL32, također možes i Kingston Fury Renegade 6400MHZ CL32, to su neki bang4buck moduli.

 

Od skuplje ploče nikakve koristi ako ne ides na Hynix A die ddr5 module, u tom slučaju ides na Asus ROG z790 Apex, Gskill Trident Z5 7200MHz CL34 oko 250e ili skok na 7800CL36 oko 340e.

 

Samo sta budi svijestan da intel slabo skalira sa overklokom memorije i ako vidis 3% napretka sa tim najbrzim modulima pod overklokom na 8GHz spram ovih jeftinijih na 6000c30 ili 6400c32 budes sretan, tako da po meni se to ne isplati gledati ni zamarati se i jos toliko love ububati u matičnu samo da to radi.

 

Od napajanja zaboravi ta mala SFX govanca i gledaj creme de la creme napojne jedinice koje su trenutno na tržištu a to je 

1. Coler master V850i 850w

2. Asus ROG Strix Aura Gaming 850 ili 1000w

3. Superflower Leadex VII 850 ili 1000w

 

Čak i 850w ti je overkill ali možeš 1000w da si miran iducih 7-8 godina za sta god poželiš ugraditi.

 

Edit

 

I to šta ti mislis ako je napajanje Platinum da nesto vrijedi to zaboravi, eto novi BeQuiet Dark Power 13 je Titanium certificirano flagship napajanje pa ga išamaraju ovi gore spomenuti GOLD-ovi kako se sjete.

 

 

 

 uzeo sam na kraju i7 12700k koji je na mindfactory-u danas 300 eura što mi se čini odličan deal naspram ulozeno dobiveno za i7 13700k

i da asus rog strix aura 1000w 260 eura

188 eura G.SKILL Trident Z5 RGB Memory Module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6400 MHz

112 eura WD_BLACK SN850X NVMe SSD 1 TB

thermal grizzly contact frame 47 eura

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2023 18:50 (d4rkd3atH).
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
d4rkd3atH kaže...

 uzeo sam na kraju i7 12700k koji je na mindfactory-u danas 300 eura što mi se čini odličan deal naspram ulozeno dobiveno za i7 13700k

i da asus rog strix aura 1000w 260 eura

188 eura G.SKILL Trident Z5 RGB Memory Module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6400 MHz

112 eura WD_BLACK SN850X NVMe SSD 1 TB

thermal grizzly contact frame 47 eura

 Hjooo pa sta si davao 50e za komad lima na contact frame, ionako ce ti benefiti od toga biti neprimjetni u 2 stupnja, a imas po 10-12e na Amazonu istu stvar od Thermalright-a 

 

12700K vs 13600KF za 10e razlike mi je isto inferiorna kupnja, pošto ce MT performanse biti jako slične uz malu prednost na 13600KF ali je 13600KF osjetno brži u gamingu, a iGPU ti nije bitna stavka kada kupuješ i grafičku odma.

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...
d4rkd3atH kaže...

 uzeo sam na kraju i7 12700k koji je na mindfactory-u danas 300 eura što mi se čini odličan deal naspram ulozeno dobiveno za i7 13700k

i da asus rog strix aura 1000w 260 eura

188 eura G.SKILL Trident Z5 RGB Memory Module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6400 MHz

112 eura WD_BLACK SN850X NVMe SSD 1 TB

thermal grizzly contact frame 47 eura

 Hjooo pa sta si davao 50e za komad lima na contact frame, ionako ce ti benefiti od toga biti neprimjetni u 2 stupnja, a imas po 10-12e na Amazonu istu stvar od Thermalright-a 

 

12700K vs 13600KF za 10e razlike mi je isto inferiorna kupnja, pošto ce MT performanse biti jako slične uz malu prednost na 13600KF ali je 13600KF osjetno brži u gamingu, a iGPU ti nije bitna stavka kada kupuješ i grafičku odma.

Kupio je i stvar je zaključena, a ja iskreno nebi nikad kupio CPU bez iGpu-a, da, istina 95% vremena ga nečeš trebat ali tih 5% odvagne tih mizernih 20ak eura razlike u cijeni. Šteti ne nikako pogotovo ako radiš sa obradom videa i fotografija jer je QuickSync odlična stvar. A razlika između 13600 in 12700 meni iskreno nije vrijedna spomena za tih potencijalnih par fps-ov u nekim igrama jer ionako največu razliku u igrama radi GPU.

Uglavnom uživaj sa kompom i super da nisi otiša na RED Dark side 

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Tako je, cjepidlačit jel negdje mogao kupit nešto par % bolje ili jeftinije je absolutno nebitno.

Sad još izabrat ploču recumo ASUS ROG Strix Z690-F Gaming 350eur ili ASUS Prime Z690-A 250eur te prst u uvo.

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Kupio je i stvar je zaključena, a ja iskreno nebi nikad kupio CPU bez iGpu-a, da, istina 95% vremena ga nečeš trebat ali tih 5% odvagne tih mizernih 20ak eura razlike u cijeni. Šteti ne nikako pogotovo ako radiš sa obradom videa i fotografija jer je QuickSync odlična stvar. A razlika između 13600 in 12700 meni iskreno nije vrijedna spomena za tih potencijalnih par fps-ov u nekim igrama jer ionako največu razliku u igrama radi GPU.

Uglavnom uživaj sa kompom i super da nisi otiša na RED Dark side 

 Pa ako vec imas toliko potrebe za iGPU kod tih tranzicija u promjeni grafe onda za tih 20-30e kupis neku polovnu grafu i imas za stalno a ne da svaki put ulupavaš tih 30e (nekad je to i oko 50e) u proc sa iGPU.

Nije uopce poanta da 12700K nije dobar ali je 13600KF bolji na svim poljima, negdje vise negdje manje i nova je serija a ljudi i kod prodaje vole prvo gledati novije stvari za chipset koji kupuju, a staroj seriji ce samo jos padati cijena spram nove pa ce biti i razlika veca kod prodaje, no nebitno šta je tu je.

Zato se i dolazi po savjet da maximalno iskoristiš budžet.

PS.

Samo nemoj sada debelo preplatiti neki egzotičan model 4080ke, doslovno nema hladnjaka koji nece tu grafu drzati do 65c u dobrom kučištu, a odabirom flagship modela dolazis jako blizu teritoriju 4090ki koje idu vec od 1750e

Matičnu isto, žali bože bacanja 3000kn na ploču i još za taj proc koji može maxati i ploča za 200e.

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...
nikonja kaže...

Kupio je i stvar je zaključena, a ja iskreno nebi nikad kupio CPU bez iGpu-a, da, istina 95% vremena ga nečeš trebat ali tih 5% odvagne tih mizernih 20ak eura razlike u cijeni. Šteti ne nikako pogotovo ako radiš sa obradom videa i fotografija jer je QuickSync odlična stvar. A razlika između 13600 in 12700 meni iskreno nije vrijedna spomena za tih potencijalnih par fps-ov u nekim igrama jer ionako največu razliku u igrama radi GPU.

Uglavnom uživaj sa kompom i super da nisi otiša na RED Dark side 

 Pa ako vec imas toliko potrebe za iGPU kod tih tranzicija u promjeni grafe onda za tih 20-30e kupis neku polovnu grafu i imas za stalno a ne da svaki put ulupavaš tih 30e (nekad je to i oko 50e) u proc sa iGPU.

Nije uopce poanta da 12700K nije dobar ali je 13600KF bolji na svim poljima, negdje vise negdje manje i nova je serija a ljudi i kod prodaje vole prvo gledati novije stvari za chipset koji kupuju, a staroj seriji ce samo jos padati cijena spram nove pa ce biti i razlika veca kod prodaje, no nebitno šta je tu je.

Zato se i dolazi po savjet da maximalno iskoristiš budžet.

PS.

Samo nemoj sada debelo preplatiti neki egzotičan model 4080ke, doslovno nema hladnjaka koji nece tu grafu drzati do 65c u dobrom kučištu, a odabirom flagship modela dolazis jako blizu teritoriju 4090ki koje idu vec od 1750e

Matičnu isto, žali bože bacanja 3000kn na ploču i još za taj proc koji može maxati i ploča za 200e.

 proesor sam uzeo samo zato sta je cijena bila 300 eura,meni igpu ne treba nikako

 

matična je da z690 gaming f asus rog ali je ona plačena 300 eura nova,tako da mi nije zao dati 50 eura vise za dobru plocu

 

sve u svemu ostao još gpu,a to cu vidjeti sta ce biti

16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

To i kažem, bolje da si uzeo 13600KF onda za 315e, a svakako si bacio 50e na komadić običnog lima koji vrijedi 2 eura u obliku tog contact frame sa kojim nebus nis dobio, a imas i za 12e istu stvar na Amazonu.

 

Znači isto bi te koštao 13600K da si išao za 340e + Thermalright contact frame 12e = 352e (u slučaju 13600KF bi te ispalo 327e)

 

Nego 12700k za 300e i 47e Thermal Grizzly contact frame = 347e

 

Matična Asus Rog Z690-F ako je 300e to je super, i sve ostalo si poslušao sta sam ti preporučio samo mi je žao ko budali za tih 50e bačenih na contact frame...

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2023 17:01 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...

To i kažem, bolje da si uzeo 13600KF onda za 315e, a svakako si bacio 50e na komadić običnog lima koji vrijedi 2 eura u obliku tog contact frame sa kojim nebus nis dobio, a imas i za 12e istu stvar na Amazonu.

 

Znači isto bi te koštao 13600K da si išao za 340e + Thermalright contact frame 12e = 352e (u slučaju 13600KF bi te ispalo 327e)

 

Nego 12700k za 300e i 47e Thermal Grizzly contact frame = 347e

 

Matična Asus Rog Z690-F ako je 300e to je super, i sve ostalo si poslušao sta sam ti preporučio samo mi je žao ko budali za tih 50e bačenih na contact frame...

 evo otkazao sam taj contact frame,na amazonu sam narucivao a nisu jos poslali,jel se isplati na kraju uopce uzimat taj bilo koji contact frame ili ne?

 

i meni se cinilo dosta novca za taj frame al rekoh svi ga hvale valjda vrijedi haha

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2023 17:57 (d4rkd3atH).
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Pozz da se ubacim u raspravu, imam i5 13600kf i maticnu rog strix b760-i, sutra mi dolazi kraken z63, jel te nove serije maticnih imaju problem kao prethodne sa savijanjem pa dobro ne sjeda hladnjak, narucio sam i tu plocicu thermalright preko aliexpresa, sad nezz da to sutra sklapam ili da cekam tu plocicu, 🤔
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma ništa od toga prodava je magle, čak ni da lapate IHS

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Nepotreban ne taj frame sa svim normalnim cpu hladnjacima. Problem se desavao kod ekstremnih overklokera koji su previše pritiskali cpu zbog boljih temp da bi na kraju skontali da nema koristi od toliko pritiska. Na mojem 13600k je grdosija Noktua D15 inema apsolutno ni pol mm bendinga ploče.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Zavežite pojas 

 

Intel’s Super-Massive LGA 7529 Socket Pictured, Ready For Next-Gen Xeon CPUs With Up To 132-Core P-Cores & 512 E-Cores

 

Socket ko šapa u međeda 

 

Plavci su navalili pošteno, Arrow Lake se izgleda vec testira po labovima

 

Intel Arrow Lake-S support now in HWINFO 1.41 BETA

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.3.2023 12:42 (Morgoth Bauglir).
 
2 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Čeka se rambox da objasni kako je to sve zaqratz

16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo još malo zanimljivosti... Procesori za laptope na desktop matičnim pločama.

 

Intel Alder Lake-H CPUs up to Core i7-12700H are now available with desktop motherboards

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.3.2023 16:14 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
d4rkd3atH kaže...
Morgoth Bauglir kaže...

To i kažem, bolje da si uzeo 13600KF onda za 315e, a svakako si bacio 50e na komadić običnog lima koji vrijedi 2 eura u obliku tog contact frame sa kojim nebus nis dobio, a imas i za 12e istu stvar na Amazonu.

 

Znači isto bi te koštao 13600K da si išao za 340e + Thermalright contact frame 12e = 352e (u slučaju 13600KF bi te ispalo 327e)

 

Nego 12700k za 300e i 47e Thermal Grizzly contact frame = 347e

 

Matična Asus Rog Z690-F ako je 300e to je super, i sve ostalo si poslušao sta sam ti preporučio samo mi je žao ko budali za tih 50e bačenih na contact frame...

 evo otkazao sam taj contact frame,na amazonu sam narucivao a nisu jos poslali,jel se isplati na kraju uopce uzimat taj bilo koji contact frame ili ne?

 

i meni se cinilo dosta novca za taj frame al rekoh svi ga hvale valjda vrijedi haha

vrijedi, ako imas plocu koja ima lose napravljen socket.

 

to savijanje socketa nije do tezine hladnjaka, vec sa jako lose odradenim poslom od pojednih proizvodaca na pojedinim plocama

 

NH-L9i je perce od hladnjaka, a imam savijanje u obliku mosta 

 

stavio sam taj frame, i pomoglo je smanjiti temperaturu za 6-7 stupnjeva, iako ni to ne rjesava stvar 100%, jos uvijek je savijeno, ali puno manje

 

ne treba ti to, ako ploca nema taj problem

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mitohondri kaže...

vrijedi, ako imas plocu koja ima lose napravljen socket.

 

to savijanje socketa nije do tezine hladnjaka, vec sa jako lose odradenim poslom od pojednih proizvodaca na pojedinim plocama

 

NH-L9i je perce od hladnjaka, a imam savijanje u obliku mosta 

 

stavio sam taj frame, i pomoglo je smanjiti temperaturu za 6-7 stupnjeva, iako ni to ne rjesava stvar 100%, jos uvijek je savijeno, ali puno manje

 

ne treba ti to, ako ploca nema taj problem

Koju ploču imaš? Jesi siguran da ti je hladnjak kompatibilan sa cpu i pločom? :)

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...
Mitohondri kaže...

vrijedi, ako imas plocu koja ima lose napravljen socket.

 

to savijanje socketa nije do tezine hladnjaka, vec sa jako lose odradenim poslom od pojednih proizvodaca na pojedinim plocama

 

NH-L9i je perce od hladnjaka, a imam savijanje u obliku mosta 

 

stavio sam taj frame, i pomoglo je smanjiti temperaturu za 6-7 stupnjeva, iako ni to ne rjesava stvar 100%, jos uvijek je savijeno, ali puno manje

 

ne treba ti to, ako ploca nema taj problem

Koju ploču imaš? Jesi siguran da ti je hladnjak kompatibilan sa cpu i pločom? :)

Možda se varam ali koliko sam čitao sama matična sa time nema skoro nikakvog utjecaja, jer sve imaju doslovno u milimetar isti socket jer ga rade prema točnim specifikacijama od Intela. Problem je u samom CPU jer je izuženiji od starijih i je zato pritisak neravnomjeran preko cijele površine cpu-a. Sad problem nije ludo problematičan ali eto ja sam svoj contact frame uzeo na alibabi za 5 eura i spustio temp za cca 4 stupnja tako da to smatram kao dobro uložene pare. Nisam neki ludi overclocker ali sa ovim frejmov, undervoltanjem i još par drugih caka sam svoj 12700K digao na 5.2Ghz, spustio max potrošnju sa 230W na 180W,  i time spustio temp sa 100C (gdje bi završio npr sa CineBenchom) na cca 75C u maximalno mogućem loadu.

 

 

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Contact frame nije loša stvar ali opet ne rješava problem nekompatibilnog hladnjaka i loše montaže.

https://www.extremetech.com/computing/324228-reusing-your-current-intel-heatsink-for-alder-lake-may-be-a-bad-idea

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2023 17:48 (bik).
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

 Več viđeno, Intel pokazuje sve ili svašta ali ništa konkretno i vrjedno pažnje.Čitaj razne komentare ispod tog članka ili vijesti.

 

Tablice i čitabe za marketing mahanje(još smo živi), ali kad vidiš cijenu+potrošnja struje=performanse Intel serveskih procesora, e onda padneš na rit.

 

Jedna stara ali zlatna tablica napretka, ili epska tablica kao da su bacili grah tu negdje je ispalo slično.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa 90% tog kašnjenja na koje se referiraš stalno je bilo zbog složenog nacina crtanja 10nm procesa, kasnili su i zen 3 Threadripperi poprilično i to je sve normalno da se događa, u dansnje vrijeme jer imas stvari na koje nekad nemozes ni uztjecati i traze dodatno usavrsavanje i optimizacije.

 

Intel je zadnje 2 godine riješio vecinu zastoja i krenuo je kao lokomotiva, desktop linije im uredno izlaze i na vrijeme, i iduca serija je vec na testiranju po labovima, također 7nm ili intel 5 proces je spreman za drugu polovicu ove godine, isto tako napokon su izbačeni i novi Xeoni i sada je utaban put za dalje.

 

Stvari su se pokrenule a i ne ovise o nekom drugom nego imaju unutarnju proizvodnju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 14:44 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice