Intel i5 8400-100c

poruka: 36
|
čitano: 7.405
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Intel i5 8400-100c

@Stepanj, mogao si na 100 milijuna procesora nanijeti pastu (ili preći s vozilom milijun kilometara), ali to ipak ne znači da je nešto točno ili netočno (znaš ili ne znaš voziti). Da se razumimo, nema pravilnog ili nepravilnog nanošenja termalne paste, ali je najjednostavniji način dokazano i najučinkovitiji, tj. po sredini procesora staviti točkicu nešto veću od zrna riže, dovoljno da se pod pritiskom hladnjaka ne razlijeva van površine procesora. Dva su razloga (a možda i više, da ne razbijam glavu) za to, prvo pod paralelnim pritiskom hladnjaka pasta će se ravnomjerno raspodijeliti na površinu procesora, a gledano na procesor pod termalnim skenerom može se vidjeti da se najviše grije jezgra/e procesora, gledano iz ptičje perspektive, to je sredina procesora, tako da razmazivanje termalne paste nema smisla. 

Festina lente
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i5 8400-100c
mrki_tua kaže...

@Stepanj, mogao si na 100 milijuna procesora nanijeti pastu (ili preći s vozilom milijun kilometara), ali to ipak ne znači da je nešto točno ili netočno (znaš ili ne znaš voziti). Da se razumimo, nema pravilnog ili nepravilnog nanošenja termalne paste, ali je najjednostavniji način dokazano i najučinkovitiji, tj. po sredini procesora staviti točkicu nešto veću od zrna riže, dovoljno da se pod pritiskom hladnjaka ne razlijeva van površine procesora. Dva su razloga (a možda i više, da ne razbijam glavu) za to, prvo pod paralelnim pritiskom hladnjaka pasta će se ravnomjerno raspodijeliti na površinu procesora, a gledano na procesor pod termalnim skenerom može se vidjeti da se najviše grije jezgra/e procesora, gledano iz ptičje perspektive, to je sredina procesora, tako da razmazivanje termalne paste nema smisla. 

 odakle ti to da su jezgre u sredini procesora?

12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 8400-100c
Jezgre jesu u sredini, ali kolko ja znam ihs bas i sluzi da bi tu toplinu prenio na malo vecu povrsinu.

Kad sam kolegi isao posuditi stari 6600k da si stavi novi bios prvi put sam razmazivao pastu, nakon toga stavio zrno rize na sredinu, razlike u temp nisam primjetio..
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Intel i5 8400-100c
dmanz kaže...
mrki_tua kaže...

@Stepanj, mogao si na 100 milijuna procesora nanijeti pastu (ili preći s vozilom milijun kilometara), ali to ipak ne znači da je nešto točno ili netočno (znaš ili ne znaš voziti). Da se razumimo, nema pravilnog ili nepravilnog nanošenja termalne paste, ali je najjednostavniji način dokazano i najučinkovitiji, tj. po sredini procesora staviti točkicu nešto veću od zrna riže, dovoljno da se pod pritiskom hladnjaka ne razlijeva van površine procesora. Dva su razloga (a možda i više, da ne razbijam glavu) za to, prvo pod paralelnim pritiskom hladnjaka pasta će se ravnomjerno raspodijeliti na površinu procesora, a gledano na procesor pod termalnim skenerom može se vidjeti da se najviše grije jezgra/e procesora, gledano iz ptičje perspektive, to je sredina procesora, tako da razmazivanje termalne paste nema smisla. 

 odakle ti to da su jezgre u sredini procesora?

 Rekao mi Brian Krzanich.  U nekom videu, od Linusa mislim (nemoj me sad hvatat koji) sam to vidio, ali ne da mi se tražit, mada iskreno u komentaru nisam ciljao na fizički položaj jezgri, već gdje se njihova temperatura najviše oslobađa. 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.6.2018 22:11 (mrki_tua).
11 godina
offline
Re: Intel i5 8400-100c
war3_tft kaže...
Jezgre jesu u sredini, ali kolko ja znam ihs bas i sluzi da bi tu toplinu prenio na malo vecu povrsinu. 

 ihs služi da bi zaštitio jezgru od fizičkog oštećenja

u termalnom smislu ihs je smetnja između hladnjaka i jezgre

 

nadalje, ako jezgra zauzima nekih 50% srednje površine ihs-a (otprilike) i na toj površini uspijevaš osigurati dobro provođenje topline prema hladnjaku, onaj ostatak od 50% okolnog dijela ihs-a kurcu sviri 

zato i pasta na rubovima ihs-a isto tako kurcu sviri i ne služi ničemu

10 godina
offline
Intel i5 8400-100c

Na kraju je ovo dobar topic, nauči se ponešto..

Koliko paste, gdje najviše grije, i tako dalje..

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice