Koji CPU cooler kupiti? izdvojena tema

poruka: 7.956
|
čitano: 1.420.112
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
8 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
protjeran
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

eywa33 

 

Alphacool Eisbär 360 + Eiswolf 280mm Custom Loop eto i ovdje sa gtx 1080 temp 50c... 

 

custom loop je custom loop sa razlogom  

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

eywa33 

 

Alphacool Eisbär 360 + Eiswolf 280mm Custom Loop eto i ovdje sa gtx 1080 temp 50c... 

 

custom loop je custom loop sa razlogom  

 Ovo je uvod u custom loop. Eiswolf je proširiv na sve moguće načine. Bio sam korak do naručivanja full custom loopa sa ekwb za 400€, no nije bilo gpu bloka ni backplate-a... Reko neću, jer ionako planiram spojit D5 pumpu i još radova sa Eiswolfom... Eiswolf će dat, ako je normalno spojen, još niže temperature na core-u od full cover bloka. Razlog je jednostavan, a to valjda znaš. Imaš testove po netu. 

 

Sa ovim blokom su izveli vrhunsku stvar: ohladili su vrm podjednako kao neki full cover blokovi (uglavnom dostatno), a core temp im je uvijek na vrhu po performansama, jer hlade samo core sa cold plate-om, a ostatak komponenti je pasivno, i odlično, ohlađen. Što u konačnici znači da će NUŽNO core temp biti manji na bloku koji hladi samo core, od onog koji hladi ostale komponente.

 

Na tom linku, lik ima odlične temperature! Imaš drugog dolje koji javlja temp na 3770k oko 50-60C, a dvije 300w grafe između 45-48. To su temperature koje pariraju full customu. Ne znam šta kontaš reć s "custom loop je custom loop"? Pa lik goni procesor na prime-u, i furmark, i temp gpu NE IDE do 50. Vidiš na shotu da je na "mrzlih" 46C dok gori prime i furmark. Na gpu bound testu to ne prelazi 43C, a Anshi ide do 43C na gpu bound testu, da rokne i on prime otišlo bi mu sigurno par stupnjeva gore, i eto ti full custom loopa na temperaturi AIO loopa :/

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

eywa33 

 

Alphacool Eisbär 360 + Eiswolf 280mm Custom Loop eto i ovdje sa gtx 1080 temp 50c... 

 

custom loop je custom loop sa razlogom  

Na slici je 46° u furmarku sa max p. limitom i uz to prime. Bolje od toga ne ide bez puno radiatora i jakih ventova... Cak je i super slabasna pumpa dovoljna za 2 radiatora i dva bloka, samo sta je mora drzat na max vjerojatno. 

Ja sam uzeo overkill pumpu (DDC 3.2) zbog potencijalnog prosirenja loopa a i da je mogu vrtit na djelicu max snage. Na 100% PWM-a je na oko 4500-4600rpm, ja je nikad ne vrtim preko 2000rpm i pumpa je apsolutno necujna (tek na 3k postaje primjetna, na max je bucna jer voda podivlja).

11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
ansha kaže...

Na slici je 46° u furmarku sa max p. limitom i uz to prime. Bolje od toga ne ide bez puno radiatora i jakih ventova... Cak je i super slabasna pumpa dovoljna za 2 radiatora i dva bloka, samo sta je mora drzat na max vjerojatno. 

Ja sam uzeo overkill pumpu (DDC 3.2) zbog potencijalnog prosirenja loopa a i da je mogu vrtit na djelicu max snage. Na 100% PWM-a je na oko 4500-4600rpm, ja je nikad ne vrtim preko 2000rpm i pumpa je apsolutno necujna (tek na 3k postaje primjetna, na max je bucna jer voda podivlja).

Kakva je ta DDC 3.2? Zašto nisi išao na D5? vele svi da je tiša i hladnija, a ddc da se zna ugrijat i bučit. Ako je doduše držiš na low pwm onda ti je tiha sigurno. I voda svakako podivlja, za max rpm bi bilo dobro imat malo veći rezervar. DDC ima veći head, ali manji flow od D5, tako da ne znam zašto si išao na ddc varijatnu kako taj radijator nije uopće restriktivan, a 1gpu i cpu blok sigurno neće napravit neki problem D5ici. DDC bi stavljao na, ono, hard tubing sa 30 x 90degree bendova, soft tubing na d5, premda i ona može izdržat prilično restriktivne setupe. Meni dolazi jedan polovni ddc, al mislim da ću je prodat i ići na d5 varijantu. Budem vidio kako radi kad stigne.

 

ps @ansha taj sa lucijevog linka vrti dvi pumpe u seriji. inače bi jedan eiswolf imao malo problema sa dva bloka i dva rada. Kažu iz alphacoola da može gurat dva bloka i radijatora ali ne bi se pouzdao u to baš. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 9:52 (eywa33).
14 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Ma DDC se grije i cuje samo kad je na max. Imas racunicu za flow na ekwb siteu i vec u mom loopu DDC ima bolji flow od D5 zbog jaceg pritiska. 

U planu mi i je uzet vecu cijev za rezervar (20cm) kad budem uzimao jos jedan rad za na "plafon".

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Ako je neko zainteresiran za 140mm 1000rpm PWM Silent Wings 3, nek baci PM, imam 3 komada...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
eywa33 kaže...

 Ne znam šta kontaš reć s "custom loop je custom loop"? Pa lik goni procesor na prime-u, i furmark, i temp gpu NE IDE do 50. Vidiš na shotu da je na "mrzlih" 46C dok gori prime i furmark. Na gpu bound testu to ne prelazi 43C, a Anshi ide do 43C na gpu bound testu, da rokne i on prime otišlo bi mu sigurno par stupnjeva gore, i eto ti full custom loopa na temperaturi AIO loopa :/

 Pa nije isto, u custom loop ce ici bakreni radijatori i deblji od ovih standardnih 27/30mm, a isto tako i jaca pumpa i vise vode pa ce zagrijavanje biti sigurno manje. Ansha ima jedan radijtor i kuciste slabog airflowa kao i prosjecne ventove zato i je sa te strane bottleneckan, dok covjek u testu ima i kuciste sa airflow prednjim panelom, ima mocne ventove na radijatorima i dva radijatora pa bas i nema razlika u tom scenariju, samo da uzme kuciste sa airflow panelima i stavi one Corsair ML u test sigurno bi presiao taj polu vodeni sistem.

 

EDIT:

 

Naravno, najveci problem ce mu biti sa tim velkim radijatiorom na krovu kada ce prosirit, tu ce pusit 5-6 stupnjeva garant naspram kucista sa otvorenim krovom kako spada... ja bi podhitno prije takve ugradnje modirao i prednji panel i gornji panel sa airflow panelom kaoo kod sebe da to sve prodise kak spada.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 16:08 (Lucidius).
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

 Pa nije isto, u custom loop ce ici bakreni radijatori i deblji od ovih standardnih 27/30mm, a isto tako i jaca pumpa i vise vode pa ce zagrijavanje biti sigurno manje.

Nisi baš "na ti" s nekim osnovama termo/hidrodinamike kad govorimo o vodenom hlađenju.

 

1. Eiswolf i svi ostali alphacoolovi proizvodi ne koriste aluminij, već bakar. Tako da i u Eiswolfa, Eisbaera i ostale idu svi radijatori kao u bilo koji drugi loop, svih debljina.

 

2. Količina vode, za sve praktičke svrhe custom loopa, NE UTJEČE na temperaturu u konačnici. Dakle, imaj rezervar od 100l, i rezervar od 200ml, u KONAČNICI ćeš imat iste temperature. Naglasak - u konačnici. Jedino možeš dobit to da će rezervaru od 200mml trebat par minuta više da postigne ekvilibrium, odn. da se ugrije, nego rezervaru od 100ml. Dakle, osim ako ćeš imat pipu spojenu na loop, 100l i 100ml će u konačnici dati ISTE temperature. Toplinu iz sustava ne odnosi količina vode, već zrak koji puše kroz radijator. Dakle, površina radijatora i količina zraka koji puva kroz tu površinu ti donose manje temperature... Ja mislio da znaš sve te osnove s obzirom kako nastupaš kao apologeta "custom loopa" u zadnje vrijeme. 

 

3. jača pumpa (pritisak i flow) utječe na hlađenje, ali samo toliko i onda kada možeš taj flow komplementirat adekvatnim hlađenjem koje se odvija U RADIJATORU, odn. na njegovoj površini, zrakom. Glavni cilj vodenog hlađenja je da delta T bude najviši između vode koja ulazi u blok i one koja izlazi, a ona se povećava u radijatorima. Ako dakle, imaš 500l/h flowa, i samo jedan 240mm radijator, slobodno možeš smanjit više od duplo flow i imati iste temperature čipa jer si bottleneckan veličinom radijatora, a ne količinom flowa/snagom pumpe. Flow svakako pomaže, ali u praksi i nije toliko važan koliko se misli, a kudikamo bitnija karakteristika od flowa pumpe je head pumpe koji, u restriktivnijima sustavima, pomaže više negoli sami protok.

 

4. I evo nas opet... Expandable aio rješenja su... proširiva. I možeš spojit na njih što god možeš i na "custom loop", pa i jaču pumpu (evo provjerio na nekoliko mjesta, pa i sa Alphacoolom: možeš spojit i D5 na Eiswolfa i imat bolje performanse, ali samo ako si ubacio još radijatorA, jer ako si na "stock"1 radijatoru ova DC-LT pumpa radi dovoljan flow za jedan blok i jedan 120mm radijator hladeći samo jedan čip). Na eiswolfa gledaj kao na bilo koji drugi blok jer ga možeš proširit kao i bilo kojeg drugog. Samo što dobiješ blok/pumpu, rad, fan, tubing, fittinge i tekućinu. To platiš 170€, 20€ u prosjeku skuplje od ekwb full covera na kojeg moraš opet potrošit još 200€ da imaš efektan loop.

 

Naposljetku... U istom loopu, matematički se može izračunat koliko će blok koji hladi samo gpu core imati bolje temperature core-a od full cover bloka. U konačnici hoće i bez imalo dvojbe. To je prosto ko pasulj. Full cover blokovi su korisniji samo kad te sputava temperatura vrm-a, a oni mogu gurat i do 100C i davat dovoljno struje za prosječan overklok moderne kartice. Dakle, čak bih rekao da su nebitni za današnje kartice koje su ograničene puno prije power limitom u biosu kartice, nego trotlanju vrm-ova. Dakle, ako ćeš otključavat bios i ići u nebesa sa voltažom - onda je full cover svakako korisniji. Za naše rekreacijske potrebe klokanja - rekao bih da je nepotreban, pa čak i kontraproduktivan ako će (a hoće, jer hladi osim jezgre i ostatak pcb-a) podići temperaturu vode kojom moramo ohladit sami core, a znamo da je naročito u Pascala core temp prilično važan čimbenik u održavanju kloka.

Lucidius kaže...

Naravno, najveci problem ce mu biti sa tim velkim radijatiorom na krovu kada ce prosirit, tu ce pusit 5-6 stupnjeva garant naspram kucista sa otvorenim krovom kako spada... ja bi podhitno prije takve ugradnje modirao i prednji panel i gornji panel sa airflow panelom kaoo kod sebe da to sve prodise kak spada.

 A za što mu treba? I o kakvim 5-6 stupnjeva govoriš? Osim ako ne ubaci još 3 grafičke i otključa im voltažu, onda da, možda dosegne razliku od 5C. Ovako, sa jednom grafom i procesorom, što će? Ići sub-zero lol? Pa nije sad da mu sustav gori pa pati od dodatnih 4-5C. Niti mu je klok nešto osakaćen sa vrućih 43C na gpu core-u... Čovjek valjda hoće tišinu i ima razloga zašto je dao 2000kn za kućište koje je uzeo. Dodavanje radijatora je nepotrebno u njegovom slučaju, ali... ni vodeno zapravo nije potrebno pa ga opet volimo ;)

 

na temu flowa odn. jačine pumpe i utjecaja istog na konačne temperature:

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 18:49 (eywa33).
8 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
eywa33 kaže...

 

1. Eiswolf i svi ostali alphacoolovi proizvodi ne koriste aluminij, već bakar. Tako da i u Eiswolfa, Eisbaera i ostale idu svi radijatori kao u bilo koji drugi loop, svih debljina.

 

2. Količina vode, za sve praktičke svrhe custom loopa, NE UTJEČE na temperaturu u konačnici. Dakle, imaj rezervar od 100l, i rezervar od 200ml, u KONAČNICI ćeš imat iste temperature. Naglasak - u konačnici. Jedino možeš dobit to da će rezervaru od 200mml trebat par minuta više da postigne ekvilibrium, odn. da se ugrije, nego rezervaru od 100ml. Dakle, osim ako ćeš imat pipu spojenu na loop, 100l i 100ml će u konačnici dati ISTE temperature. Toplinu iz sustava ne odnosi količina vode, već zrak koji puše kroz radijator. Dakle, površina radijatora i količina zraka koji puva kroz tu površinu ti donose manje temperature... Ja mislio da znaš sve te osnove s obzirom kako nastupaš kao apologeta "custom loopa" u zadnje vrijeme. 

 

3. jača pumpa (pritisak i flow) utječe na hlađenje, ali samo toliko i onda kada možeš taj flow komplementirat adekvatnim hlađenjem koje se odvija U RADIJATORU, odn. na njegovoj površini, zrakom. Glavni cilj vodenog hlađenja je da delta T bude najviši između vode koja ulazi u blok i one koja izlazi, a ona se povećava u radijatorima. Ako dakle, imaš 500l/h flowa, i samo jedan 240mm radijator, slobodno možeš smanjit više od duplo flow i imati iste temperature čipa jer si bottleneckan veličinom radijatora, a ne količinom flowa/snagom pumpe. Flow svakako pomaže, ali u praksi i nije toliko važan koliko se misli, a kudikamo bitnija karakteristika od flowa pumpe je head pumpe koji, u restriktivnijima sustavima, pomaže više negoli sami protok.

 

4. I evo nas opet... Expandable aio rješenja su... proširiva. I možeš spojit na njih što god možeš i na "custom loop", pa i jaču pumpu (evo provjerio na nekoliko mjesta, pa i sa Alphacoolom: možeš spojit i D5 na Eiswolfa i imat bolje performanse, ali samo ako si ubacio još radijatorA, jer ako si na "stock"1 radijatoru ova DC-LT pumpa radi dovoljan flow za jedan blok i jedan 120mm radijator hladeći samo jedan čip). Na eiswolfa gledaj kao na bilo koji drugi blok jer ga možeš proširit kao i bilo kojeg drugog. Samo što dobiješ blok/pumpu, rad, fan, tubing, fittinge i tekućinu. To platiš 170€, 20€ u prosjeku skuplje od ekwb full covera na kojeg moraš opet potrošit još 200€ da imaš efektan loop.

 

Naposljetku... U istom loopu, matematički se može izračunat koliko će blok koji hladi samo gpu core imati bolje temperature core-a od full cover bloka. U konačnici hoće i bez imalo dvojbe. To je prosto ko pasulj. Full cover blokovi su korisniji samo kad te sputava temperatura vrm-a, a oni mogu gurat i do 100C i davat dovoljno struje za prosječan overklok moderne kartice. Dakle, čak bih rekao da su nebitni za današnje kartice koje su ograničene puno prije power limitom u biosu kartice, nego trotlanju vrm-ova. Dakle, ako ćeš otključavat bios i ići u nebesa sa voltažom - onda je full cover svakako korisniji. Za naše rekreacijske potrebe klokanja - rekao bih da je nepotreban, pa čak i kontraproduktivan ako će (a hoće, jer hladi osim jezgre i ostatak pcb-a) podići temperaturu vode kojom moramo ohladit sami core, a znamo da je naročito u Pascala core temp prilično važan čimbenik u održavanju kloka.

 

 

 A za što mu treba? I o kakvim 5-6 stupnjeva govoriš? Osim ako ne ubaci još 3 grafičke i otključa im voltažu, onda da, možda dosegne razliku od 5C. Ovako, sa jednom grafom i procesorom, što će? Ići sub-zero lol? Pa nije sad da mu sustav gori pa pati od dodatnih 4-5C. Niti mu je klok nešto osakaćen sa vrućih 43C na gpu core-u... Čovjek valjda hoće tišinu i ima razloga zašto je dao 2000kn za kućište koje je uzeo. Dodavanje radijatora je nepotrebno u njegovom slučaju, ali... ni vodeno zapravo nije potrebno pa ga opet volimo ;)

 

na temu flowa odn. jačine pumpe i utjecaja istog na konačne temperature:

 

2. kolicina vode itekako utjece na temperaturu, pogotovo kod benchmarkanja, 0.40/50ml vode koliko okvirno sadrze ovi gotovi sistemi se zagrije taj cas u roku 5-6min, dok 0.4/5L vode se nebude zagrijalo ni nakon 40 minuta na full temperaturu pod PRIME-om/FURMARKOM, a kamoli u gejmingu na 50c zagrijavanja procesora.... (za primjer na LF 240, H100i mi se voda odma zagrijala i isao je u roku 5 min vruc zrak iz radijatora, na swiftechu i nakon 20minuta nejde vruc zrak van a zbog toga i hladi bolje od oba, plus ostatak stvari naravno koje su jace)

 

3. povezano sa brojem 2. i snaga pumpe također utjece na to koliko ce se brzo ta voda hladiti i voziti svjezu vodu na blokove (sto vise radijtora to ej veci ucinak)...

 

4. full blok u pravom sistemu sa par radijatora gotovo i nema razlike jel hladis samo cip ili i vrm jer radijatori konstantno hlade tekucinu i pumpa brzo salje hladnu vodu na blok.

 

5. U vezi anshe, kazem da naspram nekoga sa airflow panelima ce imati 5c manje temperature ako ne i vise to ej sasvim sigurno, na to se zali masa ljudi, pogotovo na taj krov, ne kazem da mora ubacit radijator to je i on sam rekao skupa sa novim rezarvarom od mislim litru il kolko vec...

 

Eto, objasnjeno sve 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 19:06 (Lucidius).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

 

5. U vezi anshe, kazem da naspram nekoga sa airflow panelima ce imati 5c manje temperature ako ne i vise to ej sasvim sigurno, na to se zali masa ljudi, pogotovo na taj krov, ne kazem da mora ubacit radijator to je i on sam rekao skupa sa novim rezarvarom od mislim litru il kolko vec...

 

Eto, objasnjeno sve 

Nope, imam najbolji postojeci airflow panel - nema panela, vrata su skinuta, samo filter koji je nerestriktivan i nije nabijen na radijator i utjece manje od 1°C na temperaturu. 

Ja temperaturu mogu spustit jedino boljom pastom 1-2°C (Kryonaut recimo) i u slucajevima dugotrajnog opterecenja sa jos jednim radiatorom. 

11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

2. kolicina vode itekako utjece na temperaturu, pogotovo kod benchmarkanja, 0.40/50ml vode koliko okvirno sadrze ovi gotovi sistemi se zagrije taj cas u roku 5-6min, dok 0.4/5L vode se nebude zagrijalo ni nakon 40 minuta na full temperaturu pod PRIME-om/FURMARKOM, a kamoli u gejmingu na 50c zagrijavanja procesora.... (za primjer na LF 240, H100i mi se voda odma zagrijala i isao je u roku 5 min vruc zrak iz radijatora, na swiftechu i nakon 20minuta nejde vruc zrak van a zbog toga i hladi bolje od oba, plus ostatak stvari naravno koje su jace)

 

3. povezano sa prvim i snaga pumpe također utjece na to koliko ce se brzo ta voda hladiti i voziti svjezu vodu na blokove...

 

4. full blok u pravom sistemu sa par radijatora gotovo i nema razlike jel hladis samo cip ili i vrm jer radijatori konstantno hlade tekucinu i pumpa brzo salje hladnu vodu na blok.

 

5. U vezi anshe, kazem da naspram nekoga sa airflow panelima ce imati 5c manje temperature ako ne i vise to ej sasvim sigurno, na to se zali masa ljudi, pogotovo na taj krov, ne kazem da mora ubacit radijator to je i on sam rekao skupa sa novim rezarvarom od mislim litru il kolko vec...

 

Eto, objasnjeno sve 

Ti jednostavno postaješ u(na)poran u dokazivanju pogrešne poante.

 

Da, objasio si sve tako što si rekao što i ja, ali ti ćeš samo još jednom ponovit i probat odvuć vodu na svoj mlin i doći do pogrešnog zaključka." bravo.

 

Da ponovim što sam ti gore već napisao:

 

2. "u KONAČNICI ćeš imat iste temperature. Naglasak - u konačnici."  - A ta konačnica, za praktičke svrhe prosječnog UBER CUSTOM WC BUILDA je neprimjetna, praktički zanemariva. I nemoj mi molim te reći da si probao povući zaključak o razlici u temperaturi procesora kod dva POTPUNO DRUGAČIJA AIO hladnjaka, DRUGAČIJIH POVRŠINA, drugačijeg materijala... tako što si zanemario sve ovo i zaključio da je tih par mililitara tekućine više u swiftechu ona prevaga koja donosi bolje temperature?!?! "Plus ostatak stvari koje su bolje", ali volumen vode je ono bitno? ma ne shvaćam te više ozbiljno. ovo je gore od one baze sa IPC-om.

 

Nećeš većim rezervarom postić manje temperature koje ćeš moći izmjeriti, jer će svaki sustav u kratkom vremenu postići temperaturni ekvilibrij. Uzmi pumpu koja pumpa 500l/h, ona će, teoretski, u jednoj sekundi ispumpat razliku od skoro dec i po vode. JEDNOJ SEKUNDI. Dakle, molekula vode u rezervaru od 100ml će 1 sekundu prije proći loop, od one koja je u rezervaru od 250ml... mislim. Daj promisli malo. U loopu koji ima restrikcija, flow će biti manji, no to prosto nećeš moći izmeriti u normalnim i prosječnim vodenim buildovima.

 

I ispravak, gore sam napisao da će 200ml rezervar trebat nekoliko minuta više da temp vode postigne ekvilibrij - gotovo sigurno neće, već par par sekundi. Nisam uopće išao za tim kao bitnim, a trebao sam da ti pokažem apsurd kojeg tvrdiš. Deltu T ne povećavaš količinom vode. TOČKA!

 

3.Opet ću copy-pejstat što sam već napisao: "jača pumpa (pritisak i flow) utječe na hlađenje, ali samo toliko i onda kada možeš taj flow komplementirat adekvatnim hlađenjem koje se odvija U RADIJATORU, odn. na njegovoj površini, zrakom.

 

Da lakše shvatiš: ako je flow bottleneck, a ne radijator, onda će veći flow pomoći u hlađenju. U suštini, svaka današnja pumpa ima dovoljan flow za prosječni loop, a bottleneck je radijator. Ako želiš bolje temperature, nećeš stavit petnest D5/DDC pumpa u seriju na max, već ćeš kupit radijator i ventove.

 

4. Opet pejstam: U istom loopu, matematički se može izračunat (ako imaš sve potrebno podatke) koliko će blok koji hladi samo gpu core imati bolje temperature core-a od full cover bloka. 

 

Dakle, isti loop. I bit će razlike. Koliko? Nebitno, bit će je. Zamisli da isti blok odrežeš i ostaviš samo dio koji hladi čip. Temperatura vode će bit manja onoliko koliko je topline u nju otišlo iz ostatka pcb-a. Jel to mjerljivo? Ne baš jednostavno, ali zaključak je neumoljiv - bit će viša. Najviše wati ode kroz sami čip, ali imaš memoriju, imaš vrm-ove, mosfete... i sve to radi puno trošnije kad klokaš, a ta "trošnja" ide pogodi gdje?

 

...

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
14 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Eywa sa vecinom se slazem al veca kolicina vode moze vrlo znacajno utjecat na brzinu hladjenja/grijanja tekucine. Da komp spojis na tank od 500 litara vode ne bi ti trebali ni radijatori ni ventovi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
ansha kaže...

Eywa sa vecinom se slazem al veca kolicina vode moze vrlo znacajno utjecat na brzinu hladjenja/grijanja tekucine. Da komp spojis na tank od 500 litara vode ne bi ti trebali ni radijatori ni ventovi.

 Taman kontam napisat :)

 

Zato i govorim - u praktičkim uvjetima, za prosječni build, makar bio uber, ultra, 10000X moćan, 5000€ vrijedan - veličina rezervara ima valjda 0.5% utjecaja u prvim sekundama pod loadom. Ako je netko spreman natočit i održavat metar (pola metra u tvom slučaju) kubni rashladne tekućine, onda taj u svakom pogledu izlazi van okvira "praktičkih uvjeta"... Radije uzet jedan chiller, i chillat. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
ansha kaže...

Nope, imam najbolji postojeci airflow panel - nema panela, vrata su skinuta, samo filter koji je nerestriktivan i nije nabijen na radijator i utjece manje od 1°C na temperaturu. 

Ja temperaturu mogu spustit jedino boljom pastom 1-2°C (Kryonaut recimo) i u slucajevima dugotrajnog opterecenja sa jos jednim radiatorom. 

 Aha, ok ako si skinuo vrata, ja sam mislio sa vratima dok su zatvorena. Ovo sta pricam sam se uglavnom osvrtao na radijator koji bi stavio na krov a koji je banana teska kod tebe, osim ako ne mislis i njega skidat kada ces prosirit sistem...

eywa33 kaže...

 

 

2. "u KONAČNICI ćeš imat iste temperature. Naglasak - u konačnici."  - A ta konačnica, za praktičke svrhe prosječnog UBER CUSTOM WC BUILDA je neprimjetna, praktički zanemariva. I nemoj mi molim te reći da si probao povući zaključak o razlici u temperaturi procesora kod dva POTPUNO DRUGAČIJA AIO hladnjaka, DRUGAČIJIH POVRŠINA, drugačijeg materijala... tako što si zanemario sve ovo i zaključio da je tih par mililitara tekućine više u swiftechu ona prevaga koja donosi bolje temperature?!?! "Plus ostatak stvari koje su bolje", ali volumen vode je ono bitno? ma ne shvaćam te više ozbiljno. ovo je gore od one baze sa IPC-om.

 

Nećeš većim rezervarom postić manje temperature koje ćeš moći izmjeriti, jer će svaki sustav u kratkom vremenu postići temperaturni ekvilibrij. Uzmi pumpu koja pumpa 500l/h, ona će, teoretski, u jednoj sekundi ispumpat razliku od skoro dec i po vode. JEDNOJ SEKUNDI. Dakle, molekula vode u rezervaru od 100ml će 1 sekundu prije proći loop, od one koja je u rezervaru od 250ml... mislim. Daj promisli malo. U loopu koji ima restrikcija, flow će biti manji, no to prosto nećeš moći izmeriti u normalnim i prosječnim vodenim buildovima.

 

I ispravak, gore sam napisao da će 200ml rezervar trebat nekoliko minuta više da temp vode postigne ekvilibrij - gotovo sigurno neće, već par par sekundi. Nisam uopće išao za tim kao bitnim, a trebao sam da ti pokažem apsurd kojeg tvrdiš. Deltu T ne povećavaš količinom vode. TOČKA!

 

3.Opet ću copy-pejstat što sam već napisao: "jača pumpa (pritisak i flow) utječe na hlađenje, ali samo toliko i onda kada možeš taj flow komplementirat adekvatnim hlađenjem koje se odvija U RADIJATORU, odn. na njegovoj površini, zrakom.

 

Da lakše shvatiš: ako je flow bottleneck, a ne radijator, onda će veći flow pomoći u hlađenju. U suštini, svaka današnja pumpa ima dovoljan flow za prosječni loop, a bottleneck je radijator. Ako želiš bolje temperature, nećeš stavit petnest D5/DDC pumpa u seriju na max, već ćeš kupit radijator i ventove.

 Ti uopce ne citas samo bubas po svom.

 

Za podebljano:

Pricas napamet neke stvari a nisi vidio ni probao nisto osim tog H110, dok sam ja izmjenio jedno 5 AIO hlađenja svih vrsta i slozio nekoliko full custom WC buildova i vidio sta koliko i gdje utjece, tako da ja ne pricam neke teorije nego stvari na djelu. Uprati forume pa vidi sta pise ekipa nakon kolko im na swiftechu voda bude topla a za kolko na obicnom AIO bez rezervara.

 

Kaj se tice rezervara da objasnim jos jednom:

Za swiftech koji god uzmes a imas i onaj od 240mm H220X2 sa apsolutno identicnim komponentama kao i vece verzije jedino manjim radijatorom i apsolutno na svakom ces trebat oko 30-40min stress testa ovisno od verzije sa velicinom radijatora da se ta voda zagrije i kad stavis ruku gore gdje ventovi izbacuju zrak da osjetis toplinu, a to se prica na svakom forumu da Swiftechu treba puno duze da se ta voda zagrije i krene izbacivat vruc zrak nego kod prosjecnih AIO sistema sa 0.3ml vode u cijelom sistemu, dok swiftech ima samo u rezervaru 109ml tolko a di je jos ono sta je u tubama i bloku te radijatoru... dođes na oko 150-160ml vode znaci oko 5 puta vise.

 

Također kod veceih rezrvara ili cak nekoliko njih (2 x 450ml) u sistemu ta voda da se zagrije ce trebat 5 sati gejminga da postane mlaka, i prema tome ce i znatno utjecati na temperaturu komponenata naspram sistema gdje se voda odma zagrije.

 

EDIT:

Kao da pricas kada stavis đezvu vode za čaj i kada stavis lonac za grah na plamenik pa kazes da ce zakipit u istom vremenu, eto takve su tvoje teorije  

 

EDIT 2:

 

Eto zamisli dva ista sistema, sve isto osim rezervara, ujednom su ovakva dva KLIK, a u drugom ovakav jedan KLIK, i ti sad meni reci da ce vodeni ekvilibrij biti odmah an jednom i drugom 

 

U vezi pumpe:

Odma sam rekao da ovisi o broju radijatora, naravno da sa jednim ili dva mala prakticki ne dobivas razlike jer si ogranicen povrsinom hlađenja, ali kod sistema sa 2 ili 3 velika i debela radijatora ces svakako ubrat razliku na pumpi, pogotovo na AIO prosirenom sistemu gdje je flow niskih tipa 70-100L/H (kod vecine oko 15-30ml/H), i na custom loop-u tamo gdje je 500-1500L/H snaga pumpe.

 

Ovo je iz prakse, niakve teorije i napametni zaključci 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 22:06 (Lucidius).
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

 Ti uopce ne citas samo bubas po svom.

 

Za podebljano:

Pricas napamet neke stvari a nisi vidio ni probao nisto osim tog H110, dok sam ja izmjenio jedno 5 AIO hlađenja svih vrsta i slozio nekoliko full custom WC buildova i vidio sta koliko i gdje utjece, tako da ja ne pricam neke teorije nego stvari na djelu. Uprati forume pa vidi sta pise ekipa nakon kolko im na swiftechu voda bude topla a za kolko na obicnom AIO bez rezervara.

 H110i gt. Novija inačica ;)

 

Inače, iskustvo =/= znanje, ali nemojmo u filozofiju. Na tom tragu, pogrešna praksa je uvijek pogrešna bez obzira koliko je imao, pa makar sastavio 1000 buildova. PS da pratiš bolje forume ne bi izgovorio pola ovog što pišeš, jer nema veze sa fizikom osnovne škole. 

 

PS, jedno pitanjce - kako se "pipa" voda na običnom AIO tipa ovog mog h110i gt? Pipanjem radijatora? 

Lucidius kaže...

 

Kaj se tice rezervara da objasnim jos jednom:

Za swiftech koji god uzmes a imas i onaj od 240mm H220X2 sa apsolutno identicnim komponentama kao i vece verzije jedino manjim radijatorom i apsolutno na svakom ces trebat oko 30-40min stress testa ovisno od verzije sa velicinom radijatora da se ta voda zagrije i kad stavis ruku gore gdje ventovi izbacuju zrak da osjetis toplinu, a to se prica na svakom forumu da Swiftechu treba puno duze da se ta voda zagrije i krene izbacivat vruc zrak nego kod prosjecnih AIO sistema sa 0.3ml vode u cijelom sistemu, dok swiftech ima samo u rezervaru 109ml tolko a di je jos ono sta je u tubama i bloku te radijatoru... dođes na oko 150-160ml vode znaci oko 5 puta vise.

 

Također kod veceih rezrvara ili cak nekoliko njih (2 x 450ml) u sistemu ta voda da se zagrije ce trebat 5 sati gejminga da postane mlaka, i prema tome ce i znatno utjecati na temperaturu komponenata naspram sistema gdje se voda odma zagrije.

 Nevjerojatno da još goniš svoj "rezervar" argument i dublje se kopaš. Stani, dok je vrijeme. Prolistaj malo forume na kojem pišu oni koji su prošli bar dva razreda fizike ;)

Lucidius kaže...

 

EDIT:

Kao da pricas kada stavis đezvu vode za čaj i kada stavis lonac za grah na plamenik pa kazes da ce zakipit u istom vremenu, eto takve su tvoje teorije  

 

 Pazi sad. Trik pitanje: što će se prije ohladit, đezva ili teća? Da je matematički lakše: 200ml u teći ili 2L u istoj teći (da ne bi u vrijablu ušla površina teće kao rashladnog tijela, kao u loopu, govorimo samo o količini tekućine na istim blokovima/radijatorima). Ajde, fiziko.

Lucidius kaže...

 

EDIT 2:

 

Eto zamisli dva ista sistema, sve isto osim rezervara, ujednom su ovakva dva KLIK, a u drugom ovakav jedan KLIK, i ti sad meni reci da ce vodeni ekvilibrij biti odmah an jednom i drugom 

Nisam rekao "odmah", ne izmišljaj. Bio sam kristalno jasan. Rekao sam "u konačnici". Boldao sam nekoliko puta, ponovio... Ali JESAM rekao da nećeš primjetit razliku u stvarnim temperaturama za realne i normalne uvjete, bio to bench, igranje, majnanje ili išta drugo. Odgovor na gornje pitanje ti može pomoć, tj. ako ga znaš.


Lucidius kaže...

 

Također kod veceih rezrvara ili cak nekoliko njih (2 x 450ml) u sistemu ta voda da se zagrije ce trebat 5 sati gejminga da postane mlaka, i prema tome ce i znatno utjecati na temperaturu komponenata naspram sistema gdje se voda odma zagrije.

 

 Ajde prolistaj malo temu, i ovu ovdje, molim te, radi sebe. Evo scenarij iz linkane teme (druge). 

 

Dođe tip na forum (status "new to overclock.net), postavlja pitanje: koliki je idealni rezervar za moju konfu od 700w? 

 

Horda odgovara: "koliko god hoćeš". Otprilike i ukratko.

 

Tip uzvraća: "A ja mislio da je uvijek bolje imati što veći rezervar jer će se teže ugrijat od manjeg"

 

Horda odgovara: nema praktički NIKAKAV primjetni utjecaj.


Lucidius kaže...

 

U vezi pumpe:

Odma sam rekao da ovisi o broju radijatora, naravno da sa jednim ili dva mala prakticki ne dobivas razlike jer si ogranicen povrsinom hlađenja, ali kod sistema sa 2 ili 3 velika i debela radijatora ces svakako ubrat razliku na pumpi, pogotovo na AIO prosirenom sistemu gdje je flow niskih tipa 70-100L/H, i na custom loop-u tamo gdje je 500-1500L/H snaga pumpe.

Ajde sad objasni kako jedan AIO sa 70l/h, duplo manje površine radijatora, nekoliko puta sporijom pumpom... ohladi kao custom loop?

 

Custom: 

 

AIO:

 

Pauziraj prvi dakle na 8:41, drugi na 2:01.


Lucidius kaže...

Ovo je iz prakse, niakve teorije i napametni zaključci 

Praksa sa očito jako malo tehničkog znanja i koja je u suprotnosti sa praksom svakog kompetentnijeg tipa na internetu. Mislim, možeš ti dokazat svima da si u pravu.

 

Ako budeš išao na custom loop, nemoj uzimat ništa manje od ovog :

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

ajde da se malo ohladite od vodenog 

 

cisto kao info, da li i3 8100 treba bolji cooler od stocka ili je stock dovoljan u 99,9% slucajeva? 

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Ako si spreman slušat ovo:

 

...onda nema problema ;)

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

hehe kratko, jasno i slikovito (zvucno) 

 

sto preporucas za 'sitne' pare a da je (dosta) tise od stocka?

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Striko2009 kaže...

hehe kratko, jasno i slikovito (zvucno) 

 

sto preporucas za 'sitne' pare a da je (dosta) tise od stocka?

 Nešto ovako je sasvim dovoljno, i tiše, puno tiše.

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
eywa33 kaže...

 

1.

PS, jedno pitanjce - kako se "pipa" voda na običnom AIO tipa ovog mog h110i gt? Pipanjem radijatora? 

 

2.

Pazi sad. Trik pitanje: što će se prije ohladit, đezva ili teća? Da je matematički lakše: 200ml u teći ili 2L u istoj teći (da ne bi u vrijablu ušla površina teće kao rashladnog tijela, kao u loopu, govorimo samo o količini tekućine na istim blokovima/radijatorima). Ajde, fiziko.

 

3.

Nisam rekao "odmah", ne izmišljaj. Bio sam kristalno jasan. Rekao sam "u konačnici". Boldao sam nekoliko puta, ponovio... Ali JESAM rekao da nećeš primjetit razliku u stvarnim temperaturama za realne i normalne uvjete, bio to bench, igranje, majnanje ili išta drugo. Odgovor na gornje pitanje ti može pomoć, tj. ako ga znaš.

 

4.

Ajde prolistaj malo temu, i ovu ovdje, molim te, radi sebe. Evo scenarij iz linkane teme (druge). 

 

5.

Ajde sad objasni kako jedan AIO sa 70l/h, duplo manje površine radijatora, nekoliko puta sporijom pumpom... ohladi kao custom loop?

 

Pauziraj prvi dakle na 8:41, drugi na 2:01.

 

6. Ako budeš išao na custom loop, nemoj uzimat ništa manje od ovog :

1. Ja sam pricao o zagrijavanju vode na nacin kakav radijatori zrak izbacuju.

 

2. Neznam zasto je sad bitno sta ce se prije ohladit kada ti je za sistem bitnije sta ce se sporije ugrijat... ali dobro, ohladit ces sistem u roku 5minuta na sobnu temperaturu kada izađes iz igre/stress testa i ostavis sistem na MAX RPM-u (pumpa, ventovi) dok si u IDLE. Naravno ako je sistem bio full zagrijan tokom par sati gejminga ili stress testa, u protivnom ga ohladis u daleko manje vrmena.

 

3. Rekao si u roku par sekundi, nije odmah ali skoro odmah, ispricvam se ovdje 

 

tvoj post:

"I ispravak, gore sam napisao da će 200ml rezervar trebat nekoliko minuta više da temp vode postigne ekvilibrij - gotovo sigurno neće, već par par sekundi. Nisam uopće išao za tim kao bitnim, a trebao sam da ti pokažem apsurd kojeg tvrdiš. Deltu T ne povećavaš količinom vode. TOČKA!"

 

4. Nemam potrebe citat jer sam testiranjem dosao do svog zakljucka.

 

5. Koliko vidim kod JayZ je grafa na vecim taktovima tokom testa nekih 40MHz, a drugi pojam je sta i on ima full blok pa hladi i vrm, a treca stavka je sta neznamo kolika je ambijentalna temperatura kod oba u prostoriji...

 

EDIT:

Ovaj video ti također nejde u korist jer sam upravo skuzio da je JayZ hladio RX64, a ovaj u tvom videu RX56

 

6. Naravno kod mene ce ici oko 500ML rezervar minimum, ne samo zbog termalnig razloga nego i sta je puno jednostavnije punit sistem iz velikog nego iz malog rezrvara.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.12.2017 0:04 (Lucidius).
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

1. Ja sam pricao o zagrijavanju vode na nacin kakav radijatori zrak izbacuju.

To je traljavo za ikakav mjerodavni zaključak. Ako nemaš temp senzor za vodu, nemamo šta pričat. H110i gt ima ;)

Lucidius kaže...

2. Neznam zasto je sad bitno sta ce se prije ohladit kada ti ej za sistem bitnije sta ce se sporije ugrijat... ali dobro, ohladit ces sistem u roku 5minuta na sobnu temperaturu kada izađes iz igre/stress testa i ostavis sistem na MAX RPM-u (pumpa, ventovi) dok si u IDLE.

 Bitno je da shvatiš samo jednu stvar: Glavnu ulogu u smanjivanju temperature imaju: radijator, ventilator, a onda podjednako važna je efikasnost bloka, a NE količina vode (ako govorimo o normalnim setupima, pa kontaj da je tu i 150ml isto kao 500ml, i da su razlike zanemarive, realno, praktički). To je prvi i osnovni zaključak kojeg si MORAO negdje pročitat da si iole listao forume kako tvrdiš. Nije greda stavit što veći rezervar, ali nećeš postić ništa u konačnici. 

Lucidius kaže...

 

4. Nemam potrebe citat jer sam testiranjem dosao do svog zakljucka.

 Kojim testiranjem? Tako što si držao ruku iznad radijatora? Daj, molim te. Neozbiljan si.

Lucidius kaže...

 

5. Koliko vidim kod JayZ je grafa na vecim taktovima tokom testa nekih 40MHz, a drugi pojam je sta i on ima full blok pa hladi i vrm, a treca stavka je sta neznamo kolika je ambijentalna temperatura kod oba u prostoriji...

Imaš pravo, sve to utječe, kao i činjenica da je ovaj sa aio vrtio fanove na stocku, vjerojatno uštekane u nasumični fan header na matičnoj na fiksnoj brzini, a oni mogu MASU utjecati na rezultate. Nije mjerodavan test jer ne znamo sve te sitnice, koje jesu važne, svakako važnije od držanja ruke iznad radijatora i izvođenje zaključaka iz toga. 


Lucidius kaže...

6. Naravno kod mene ce ici oko 500ML rezervar minimum, ne samo zbog termalnig razloga nego i sta je puno jednostavnije punit sistem iz velikog nego iz malog rezrvara.

Termalni razlozi ti mogu biti samo imaginarni, a ti i dalje lupaj po svome. što se tiče teme rezervara - eod. Nemam tu što drugo reći, ionako nema smisla. Imaš sve podatke i činjenice na internetu.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

 

EDIT:

Ovaj video ti također nejde u korist jer sam upravo skuzio da je JayZ hladio RX64, a ovaj u tvom videu RX56

Bios flash. Praktički isti tdp, a i performanse.

 

KLIK:

 

2:20

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Tko je shvatio shvatio je, neda mi se mlatit prazna slama, odoh gejmat, zzz

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
eywa33 kaže...
Lucidius kaže...

1. Ja sam pricao o zagrijavanju vode na nacin kakav radijatori zrak izbacuju.

To je traljavo za ikakav mjerodavni zaključak. Ako nemaš temp senzor za vodu, nemamo šta pričat. H110i gt ima ;)

 Ne, to je old school nacin i najsigurniji među ostalim jer softwer moze i pogrijesit, a osjet dodira nece nikad falit.

11 godina
odjavljen
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Lucidius kaže...

Tko je shvatio shvatio je, neda mi se mlatit prazna slama, odoh gejmat, zzz

Znamo tko sigurno nije shvatio 

Lucidius kaže...

 Ne, to je old school nacin i najsigurniji među ostalim jer softwer moze i pogrijesit, a osjet dodira nece nikad falit.

 mhm.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Posto mi se procesor počeo pregrijavati, možete li mi prepručiti koji cpu cooler da uzmem. Kupovao bih s gearbest.com ili iz hrv. trgovine.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.12.2017 10:03 (The_K).
15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
LC cc 120, nema na gearbestu nikakvih dobrih coolera.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Imam lc cc 120 vec godinu dana, al sam prosao sa amda na intel. Vidim da sam negdje izgubio one dvije metalne pločice koje su potrebne za montažu intel procesora. Pa ako ih netko ima viška i voljan je prodati samo njih ili cijeli cooler s njima molim da mi se javi :)

 

Ukoliko mi se nitko ne javi, mogu li kupit nešto bolje (do 300 kuna) ili da kupim isti takav cooler ponovo za 180kn? 1151 socket.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice