Stvarna potrošnja sustava

poruka: 49
|
čitano: 20.610
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
online
Stvarna potrošnja sustava

  Ima puno naklapanja oko potrošnje kompova i komponenti, poglavito procesora. Evo napokon sam nabavio uređaj za mjerenje potrošnje ( zahvala Wolverinu što je napisao u jednoj od tema da ima u Baumaxu takav uređaj za male pare, uzeo sam na rasprodaji Njemački neki za 57 kn, inače košta 180 kn ali ih rasprodaju jel ih više neće nabavljati ) što sam imao želju dugo vremena kupiti, da vidim sam, i testiram potrošnju u raznim scenarijima. Htio bih da ova tema bude pokazatelj realne potrošnje, i da stanemo na kraj raznim naklapanjima i čudnim rezultatima sa svakakvih stranica. Postajte ovdje svoje rezultate koje ste dobili mjerenjm, a ne prepisivanjem sa neke stranice. Dakle, ovdje će mo stavljati svoje rezultate dobivene mjerenjem, a ne gluposti.

 

  Za mjerenje potrošnje CPU-a sam zamislio da koristimo P95 Blend test. Ako ima netko drugu ideju, neka napomene pa će mo promijeniti. Za test potrošnje grafe je možda Heaven 3.0 dobar jel mi se neda sada instalirati neke igre ili skidati. Imam F1 2012 na kompu, i tu igru bih uzeo kao možda dobru referencu za gaming potrošnju, budući da iskoristi grafu full, a i CPU optereti dosta solidno. Malo koja igra optereti CPU tako kao F1, i još GPU je u full loadu  ( naravno ako imate quad core ili bolje ). Možda BF 3 Multiplayer još bolje optereti, ali to nemam i neću sad ni instalirati. Ionako 90% igara u gamingu troši sigurno manje nego F1 2012 tako da ostajem pri tome. Imati će mo referencu idle potrošnje gdje ostavim komp recimo 5 minuta da ništa se nedešava, i zabilježimo nekakv podatak o potrošnji. Load potrošnja naravno P95 i igre pa da vidimo. 

 

 Što se tiče napajanja i brojeva o potrošnji, riječ dvije i o tome. Primjetih da se ne spominje baš pojam "efikasnost" napajanja previše u raspravama oko potrošnje, mada je to vrlo bitna stavka. Dakle, ako komp vuče u nekakvom load scenariju recimo 400W iz zida, a to je brojka koju pokazuje watt meter. Ako imate napajanje efikasnosti recimo 85%, to znači (400 x 0,85 ) da računalo troši u tome trenutku 340W, a ne 400W kako piše na watt meter-u. To je vrlo bitna informacija koja dovodi do dodatnih dezinformacija po forumima. Za napajanje i njegovu efikasnost bih zamolio sve koju se uključe u temu da prilože link sa stranice Plug Load Solutions . To je neovisna stranica, gdje mjere efikasnost napajanja i promoviraju 80+ efikasna napajanja. Dakle priložite link od vašeg napajanja gdje imamo navedenu testiranu efikasnost. Evo za primjer moje napajanje LC6560GP3 V2.3 GREEN POWER EDITION. Moje napajanje po testiranju njihovom ima vrlo visoku efikasnot od oko 88% do 89% kroz standardni radni spektar. Ja ću za svoje uzeti recimo 85% brojku jel je sigurno nešto izgubilo na efiksnosti s vremenom. Tako se i vi ravnajte, ako je novo ili staro par mjeseci onda stavite brojku koja je, ako je nešto starije onda je efikasnot opala malo sigurno. Treba navesti komponente i naravno taktove te napone. Još naravno za CPU treba uslikati CPU-Z za napon i za grafu GPU-Z ili CPUID HWMonitor koji bilježi sve napone.

 

Evo dosta uvoda, sad ću krenuti testirati razne scenarije pa da ubacimo malo rezultata {#}. Slobodno se sad i vi ubacite sa svojim rezultatima mjerenja ili komentarima {#}.

Moj PC  
14 0 hvala 13
12 godina
neaktivan
offline
Stvarna potrošnja sustava

Izmjeri molim te amplitudu stock@p95 i OC@p95 za taj FX, zivo me zanima.

clock2much
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

  Bit će sad toga hrpa, moram samo neš oko moba instalirat da slike ili clipove učitam na komp.

 

 P.S. Komp je pod Moj PC a za napajanje link već sam stavio. Testiram sad malo takt 4.0Ghz, load napon 1.28V. P95 Blend je potrošnja oko 250W jel to varira, nije stalna vrijednost pa da napišem točno. Spike je bio do 275W ali to može biti neki pozadinski program tipa antivirus ili nešto. Dakle max je bio SUSTAVA 275W x 0.85 = 234W potrošnja u špici, a prosjek je bio 250W x 0.85 = 212W. To je dakle potrošnja FX 8120 sa mojim komponentama u P95 Blend testu sa 4.0Ghz na 1.28V !!! Heaven 3.0 ( postavke na slici ) sa GTX 560 Ti stock je oko 225W ( 265W x 0,85 ) sa spike-om do 255W ( 300W x 0,85 ). F1 2012 maxed out benchmark odvrtio i potrošnja je otprilike tokom bencha oko 300W iz zida, dakle oko 255W stvarna potrošnja sustava. Idle potrošnja isto fluktuira, ali negdje oko 70W je otprilike. Trebao bih pogasiti sve pozadinske programe da točno dobijem, ali ovako okvirno je oko 70W. Mislio sam sve snimati mobitelom ali loše osvijetljenje i loša kamera je rezultiralo da odbacim tu ideju. Ako nabavim bolji mob snimit ću koji clip.

 

http://www.pohrani.com/?r/cK/10BWtpXB/test-potrosnje-40ghz-p95.png

 

http://www.pohrani.com/?18/qc/2gnZIZFU/test-potrosnje-40ghz-p95.png

 

http://www.pohrani.com/?42/Eo/4IrNxDzb/test-potrosnje-heaven.png

 

http://www.pohrani.com/?1k/eH/35cDXvPN/img20121006183445.jpg

 

http://www.pohrani.com/?K/mZ/1nIBbfvH/img20121006183203.jpg

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 19:46 (itomic009).
16 godina
neaktivan
offline
Stvarna potrošnja sustava

Znači full load je oko 370W(430W iz zida)? Mislim na prime95 + furmark(ali ne burn-in nego najblaži mogući oblik stressa)

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 20:38 (Penryn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

  Tako nekako bi vjerojtano bilo, nisam probao sa Furmarkom. Probao sam P95 + Heaven maxed out, ali mi onda neradi Heaven kako treba pa to nije baš gas do poda. Bilo je do 410W iz zida, znači oko 345W. Ali GPU nije bio zakucan na 99% nego je padao i bio možda oko 60 do 70%. Mislim da bi bilo jedno 450W iz zida P95 + Furmark a to je oko 370W stvarne potrošnje. Ali to je sve sintetika, i takvu potrošnju nemožeš dostići u normalnoj upotrebi. Probao sam Cinebench, i on vuče oko 30W manje od P95. F1 2012 je po mom sudu dobar pokazatelj za gaming. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 23:08 (itomic009).
13 godina
offline
Stvarna potrošnja sustava

Kolega , odlicna tema ! Nadam se da cu u sljedecih par dana kupit tu spravicu da malo testiram{#}

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Probaj ako možeš do Baumax-a. Imaju na rasprodaji tu neku Njemačku za 57 kn ( koštala je 180 kn ). Kaže tip da više neće nabavljati iako je dobra kvaliteta i sad rasprodaju zalihu ( Njemčko original ;).

13 godina
online
Stvarna potrošnja sustava

 CPU 4.4Ghz @ 1.38V, GPU stock clocks ( spustio sam svoju na taktove i napon referentne GTX 560 Ti ).

 

X264 FHD Benchmark : potrošnja je oko 300W iz zida odnsono oko 255W stvarna potrošnja sustava ( taj test je trošio oko 240W iz zida na 4.0Ghz )

 

F1 2012 : oko 345W je potrošnja tokom bencha, maximum koji sam vidio tokom bencha je bio jedan skok na 360W iz zida. To je dakle max 306W zabilježeno, odnosno oko 293W prosjek. Oko 255W je bio prosjek na 4.0Ghz. 

 

P.S. Cinebench postavke ove iznad : 285W zid = 240W stvarna potrošnja. Cinebench je trošio oko 230W na 4.0ghz zid. P95 troši nešto malo više od X264 bencha, oko 320W zid ( oko 270W stvarna potrošnja ). Nisam još vrtio P95 jel mi se ruši nakon par minuta na ovim postavkama. Mislim da me ploča hebe. Probat ću Cinebech na 4.6 ili 4.7Ghz sa još višim naponom.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 22:30 (itomic009).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stvarna potrošnja sustava

Ajde ovako odvrti: Cinebench R11.5, a taktove koje želiš, recimo stock, 4GHz i 4.4GHz.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Cinebench 64bit 11.5: CPU FX 8120 4.6Ghz @ 1.425 load voltage. Maximum je bio 315W iz zida ( oko 268W stvarna potrošnja sustava ).

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 22:58 (itomic009).
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Evo da ubacimo još malo rezultata. FX 4170 @4.8Ghz 1.44v load voltage ( ugasio sam pola procesora da simuliram FX 4170 ). Cinebench 11.5 64 bit: 240w wall wattage ( oko 205W stvarna potrošnja ).

16 godina
neaktivan
offline
Stvarna potrošnja sustava

Haha, ajde pokaži nam koliko svih 8 jezgri povuče na tih 4.8GHz. {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

Hehe bi rado, samo moja ploča nema LLC i to me dosta hebe kod clockanja. Neće me na kladi da si uzmem poštenu ploču a sad još moram iskeširat love ( koje ni nemam ) za školarinu, a faxa ni nevidim {#}.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.10.2012 19:14 (itomic009).
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava
Penryn kaže...

Haha, ajde pokaži nam koliko svih 8 jezgri povuče na tih 4.8GHz. {#}

 Imaš dva posta iznad 4.6Ghz 1.425v. Sad ću probat odvrtiti Cinebench i na 4.8 Ghz pa se nadamo da neće ploča otići u vječna lovišta. Nasvirao sam ventove na Noctui do daske pa da vidimo {#}.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.10.2012 19:19 (itomic009).
15 godina
online
Stvarna potrošnja sustava

Jesi siguran u ovo?

 

Primjetih da se ne spominje baš pojam "efikasnost" napajanja previše u raspravama oko potrošnje, mada je to vrlo bitna stavka. Dakle, ako komp vuče u nekakvom load scenariju recimo 400W iz zida, a to je brojka koju pokazuje watt meter. Ako imate napajanje efikasnosti recimo 85%, to znači (400 x 0,85 ) da računalo troši u tome trenutku 340W, a ne 400W kako piše na watt meter-u. To je vrlo bitna informacija koja dovodi do dodatnih dezinformacija po forumima.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Jesam.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava

Taj mjerač potrošnje sam ja uzeo u lidlu cca nekih 100 krznaša...često ga imaju..jako zgodna stvar

Nadovezao bi se na tu efikasnost..da tocno je to sto tomic govori..jer ako i na samom uređaju pogledaš PFC koji pokazuje nema šanse da bude 1 (govorimo o srednjem razredu napajanja, ne za neke uber pro serije) što bi bilo idealan scenario (koliko komp uzima toliko napajanje daje) nego je obično 0.8-0.92 što opravdava činjenicu da je efikasnost napajanja 80-90%...Dodao bih da napajanje koje ima aktivni pfc na sebi i uz korištenje tog uređaja koji pokazuje također kakav je prijenos enegrije pokazuje koliko nam je kvalitetna "čitaj : loša struja" pa pfc ima pun vrag posla u običnom idle-u. Barem je kod mene tako.

ps-možda je ispravnije reći da je ona iz utičnice prava potrošnja (ipak nju plaćaš na računu) nego ona koliko kroz matematiku povuće konfa + kad dodaš liniju ili 5.1 zvučnike + monitor + neku stolnu lampu skupi se prava svotica watti :)

samo krupno, ništa sitniš
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Da, što se tiče plaćanja računa treba gledati što komp "vuče" iz zida. Ali kada komentiramo koliko šta troši, onda treba uračunati efikasnost, jel je to prava slika. Ako komp vuče iz zida 600W, a ima efikasno napajajne od recimo 85%, znači da troše komponente 600 * 0,85 = 510W što je bitno manje od 600W koliko bi netko neupućen rekao.

12 godina
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
itomic009 kaže...

 Da, što se tiče plaćanja računa treba gledati što komp "vuče" iz zida. Ali kada komentiramo koliko šta troši, onda treba uračunati efikasnost, jel je to prava slika. Ako komp vuče iz zida 600W, a ima efikasno napajajne od recimo 85%, znači da troše komponente 600 * 0,85 = 510W što je bitno manje od 600W koliko bi netko neupućen rekao.

Znači komp iz zida izvuče-potroši 600W ali ubiti ako ima napajanje efikasnosti 85% potroši 510W,gdje je otišlo 90W.

Znači kad bi postojalo napajanje 100% efikasnosti uštedili bi 90W struje koja se negdje ipak potroši!

AUDIOFIL
12 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
volegradele kaže...

Znači kad bi postojalo napajanje 100% efikasnosti uštedili bi 90W struje koja se negdje ipak potroši!

PA da.

clock2much
12 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
volegradele kaže...
itomic009 kaže...

 Da, što se tiče plaćanja računa treba gledati što komp "vuče" iz zida. Ali kada komentiramo koliko šta troši, onda treba uračunati efikasnost, jel je to prava slika. Ako komp vuče iz zida 600W, a ima efikasno napajajne od recimo 85%, znači da troše komponente 600 * 0,85 = 510W što je bitno manje od 600W koliko bi netko neupućen rekao.

Znači komp iz zida izvuče-potroši 600W ali ubiti ako ima napajanje efikasnosti 85% potroši 510W,gdje je otišlo 90W.

Znači kad bi postojalo napajanje 100% efikasnosti uštedili bi 90W struje koja se negdje ipak potroši!

ne baš..upravo zbog toga i je poanta kupit što kvalitetnije napajanje kako bi što manje rasipao struju iz zida...

nemoš tako računat da bi bacio 90w...kad bi bilo 1naprema1 tj 100 posto prijenos koliko bi komp zahtjevao toliko bi napajanje povuklo iz utičnice i bok živio..npr konfa troši 300w uz 100 posto efikasnosti 300w bi bio usis iz utičnice...

ajmo tri primjera:
1..najkvalitetnije 550w, neka i postoji ovako nešto sa 100% efikasnosti da bi dalo 550w konfi iz utičnice bi uzimalo čistih : 550w
2..kvalitetno napajanje 550w eto nek bude 85%efikasno da bi dalo 550w baš konfi iz utičnice mora sisat : 632,5w (poznato je da dobra napajanja daju više od navedenog)
3.. šroteks napajanje 550w recimo 60% efikasnosti da bi dalo 550w konfi iz utičnice mora sisat : 770w (što je naravno teško ostvarivo prije će izgorit) (poznato je da piše i pi*ka na plotu)

kvalitetno napajanje uzima 135w manje struje, tj šroteks rasipa 135w za istu stvar sa kvaltitetnim napajanjem..x dani, mjeseci, godine korištenja i starenja dijelova unutar napajanja..ovo kvalitetno bi spalo na razinu šroteksa možda, a šrotekst na razinu da ti uredno povuče par komponenti zajedno sa sobom :P

 






samo krupno, ništa sitniš
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.10.2012 22:31 (oly570).
13 godina
online
Stvarna potrošnja sustava

 Evo još malo informacija o potrošnji kompa. Radi se o mom drugom kompu. CPU je Intel E5300 @ 3.150Mhz na 1.26v i HD 4850 stock. Ostatak je uobičajen i nema prevelikog utjecaja na potrošnju, ploča je qATX. OCCT test komp vuče oko 120W iz zida {#}. OCCT power suplay test ( OCCT CPU i nešto kao Furnakr skupa, dakle najžešće moguće ) komp vuče oko 215W iz zida.  

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
oly570 kaže...

Nadovezao bi se na tu efikasnost..da tocno je to sto tomic govori..jer ako i na samom uređaju pogledašPFC koji pokazuje nema šanse da bude 1 (govorimo o srednjem razredu napajanja, ne za neke uber pro serije) što bi bilo idealan scenario (koliko komp uzima toliko napajanje daje) nego je obično 0.8-0.92 što opravdava činjenicu da je efikasnost napajanja 80-90%...Dodao bih da napajanje koje ima aktivni pfc na sebi i uz korištenje tog uređaja koji pokazuje također kakav je prijenos enegrije pokazuje koliko nam je kvalitetna "čitaj : loša struja" pa pfc ima pun vrag posla u običnom idle-u. Barem je kod mene tako.

 

Malo si tu pomijesao neke stvari, pa ispravak vezan uz ovo - kod PC napajanja, cesto se brka PFC (Power Factor Correction) i efikasnost (Efficiency), pa cisto da razlucimo ta dva pojma sto je moguce jednostavnijim rijecima.

 

Short story: valja gledati iskljucivo efikasnost, a PFC je gotovo moguce ignorirati - vecina danasnjih iole kvalitetnijih napajanja (> 200 kn) ima barem tzv. pasivni PFC, a i da nema, gotovo je svejedno - nizu efikasnost osjeti potrosac (na racunu), a nizi PFC osjeti Elektra (jer im je "teze" isporuciti trazenu snagu). Bolja napajanja obicno imaju aktivni PFC koji je najcesce 0.99 ili bolji (dakle je gotovo zanemariv).

 

Long story:

1) efikasnost napajanja je jednostavno vrijednost koja nam govori koliko je ucinkovita pretvorba izmjenicne (AC) u istosmjernu struju (DC). Najcesce je izrazena kao postotak u intervalu [0, 100] , a pokazuje zapravo gubitke energije prilikom pretvorbe AC -> DC u nasem trosilu. Te gubitke snosi potrosac, tako da ce napajanje sa efikasnoscu 85% i PFC = 0.7 trebati 1000 W snage (iz uticnice) da bi isporucilo 850 W snage racunalnim komponentama (ostatak su gubici, najvise toplinski). Mi cemo platiti Elektri 1 kWh ako je takvo napajanje radilo, recimo, 1 h.

 

Da budemo jos malo precizniji, treba spomenuti da efikasnost napajanja nije uniformna s obzirom na trazenu snagu (postoji optimalan inteval opterecenja, obicno od 40 - 70% od maksimalne snage koje moze isporuciti napajanje, a u kojem napajanje radi s maksimalnom, tj. navedenom efikasnoscu). Takodjer, efikasnost nije uniformna s obzirom na napon (u pravilu, veci napon, veca efikasnost), ali to nije previse bitno za nas, buduci da svi koristimo isti napon na mrezi, tj. 220-230 V.

 

2) PFC napajanja je vrijednost koja nam govori koliko trosilo opterecuje/otezava prijenos elektricne energije kroz strujnu mrezu. Preciznije, to je odnos realne snage (one snage koju je moguce pretvoriti u koristan rad) i prividne snage (snaga potrebna da bi se svladali tzv. reaktivni efekti elektricnih sklopova koji nastaju kao rezultat opiranja sklopova promjeni elektricne struje ili napona, a mogu biti induktivni ili kapacitivni). Izrazava se skalarno u intervalu [0, 1] i pozeljno je da sto vise tezi u 1, jer se time reduciraju gubici prijenosa energije kroz zice, olaksava se regulacija napona u strujnoj mrezi i produzuje vijek trajanja svih trosila na danoj strujnoj mrezi.

 

Te gubitke snosi prozivodjac, buduci da se radi o energiji koju ne trosi trosilo, vec se trosi za transport energije (proizvodjac za bilo koji PFC < 1, mora isporuciti vise snage nego sto je nazivna snaga uredjaja). U nasem primjeru iznad, imamo napajanje od 1 kW, efikasnosti 85% i PFC = 0.7. Nasa racunica iznad jos uvijek vrijedi i mi cemo za 1 h rada tog napajanja platiti Elektri 1 kWh, medjutim, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.7 ~ 1428 W (zapravo VA, ali pustimo to sad) u nas uredjaj, a 428 W nece nam naplatiti, jer su to troskovi transporta, a ne potrosnje (transport do trosila placa Elektra). Za PFC = 0.99, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.99 ~ 1010 W, pa je ocito da je Elektri itekako u interesu da PFC bude sto je blizi 1.

 

Zasto je to tako? Pa procjena Elektre je da prikljucci za gradjane u pravilu nikad nece ici u tako niske PFC vrijednosti iz razloga sto za to niti ima potrebe, a niti mogucnosti, pa se strujni prikljucci za gradjane ugovaraju s fiksnim PFC-om koji se ne mjeri zasebno. Za velike ili industrijske potrosace, PFC faktor se ili mjeri direktno na prikljucnom mjestu / trafostanici (pa se obracunava mjesecno) ili se stavlja u ugovor fiksno, ali u nizi razred nego za gradjane (nisam sad do kraja ziher kako je to zapravo rijeseno).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
Quantum kaže...

 

Te gubitke snosi prozivodjac, buduci da se radi o energiji koju ne trosi trosilo, vec se trosi za transport energije (proizvodjac za bilo koji PFC < 1, mora isporuciti vise snage nego sto je nazivna snaga uredjaja). U nasem primjeru iznad, imamo napajanje od 1 kW, efikasnosti 85% i PFC = 0.7. Nasa racunica iznad jos uvijek vrijedi i mi cemo za 1 h rada tog napajanja platiti Elektri 1 kWh, medjutim, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.7 ~ 1428 W (zapravo VA, ali pustimo to sad) u nas uredjaj, a 428 W nece nam naplatiti, jer su to troskovi transporta, a ne potrosnje (transport do trosila placa Elektra). Za PFC = 0.99, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.99 ~ 1010 W, pa je ocito da je Elektri itekako u interesu da PFC bude sto je blizi 1.

 

kolega ja se nikako s ovim ne mogu složiti (koliki god ja noob i tukac bio) a evo i zašto:

nazivna i stvarna potrošnja uređaja su dva različita pojma, stvarna potrošnja varira tako i kod napajanja...eto nek imamo to 1kw napajanje iz tvog primjera mi ćemo itekako platiti elektri 1,428w odnosno 1.4 kw struje...toliko će napajanje povući iz utičnice i toliko će brojilo očitati tj zabilježiti, a to što ćemo mi dobit 1kw stvarno za potrebu naše konfe u full load-u je stvar efikasnosti napajanja i upravo zbog toga ta tema...

nema tu transport da je oprošten, sve ti to platiš na računu i kojekakve dađbine na cijenu 1kw struje, kao što ima voda (za razvoj, za odvod voda, gluparije) tako i struja...sve ti to platiš prijatelju moj..baš sve..brojilo je glup uređaj, ono bilježi sve što uređaji sisaju iz utičnice, brojilo i elektru ne zanima jel ti imaš prc 0.1 ili 1..

uštekaj klima uređaj na taj mjerni uređaj pa nek je nazivne snage 3.5kw ono nevuće ni približno toliko (znam i sam sam se uvjerio), bilo koji elektro alat, tipa brusilica od 2kw, nepovuče uopće toliko, bušilica itd...isto tako i napajanje njegova efikasnost je sposobnost transprota enegrije tj pretvorbe, da je što manje "baci" i bitno je reći da je on neće bacat u utičnici nego u tvom računalu, tj povući će više da ti da u pretvorbi onoliko koliko zahtjevaš..

a pfc (power factor correction) bitno za reći (korektor struje) je tu da napajanje ima još manje gubitke, zbog drkave i nestabilne struje koja je kod nas...baš zbog tog njihovog transporta struje do tvog doma..druga važna stvar pfc-a je sigurnost samog uređaja, gdje je dosta uređaja i elektro komponenata osjetljivo na oscilacije napona, amperaže, baš zato aktivni pfc, da elementi unutar napajanja održe svoju efikasnost, a samim time i stabilni naponi za tvoje računalo i komponente...

samo krupno, ništa sitniš
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.11.2012 16:01 (oly570).
12 godina
offline
Stvarna potrošnja sustava

moze mi neko rec koji je to uredja tj sam ime i ako moze neki link iz adma ili cipoteke pa si ga mozda piknem i istestiram oba kompa..:D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
oly570 kaže...
Quantum kaže...

 

Te gubitke snosi prozivodjac, buduci da se radi o energiji koju ne trosi trosilo, vec se trosi za transport energije (proizvodjac za bilo koji PFC < 1, mora isporuciti vise snage nego sto je nazivna snaga uredjaja). U nasem primjeru iznad, imamo napajanje od 1 kW, efikasnosti 85% i PFC = 0.7. Nasa racunica iznad jos uvijek vrijedi i mi cemo za 1 h rada tog napajanja platiti Elektri 1 kWh, medjutim, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.7 ~ 1428 W (zapravo VA, ali pustimo to sad) u nas uredjaj, a 428 W nece nam naplatiti, jer su to troskovi transporta, a ne potrosnje (transport do trosila placa Elektra). Za PFC = 0.99, Elektra ce morati isporuciti 1000 W / 0.99 ~ 1010 W, pa je ocito da je Elektri itekako u interesu da PFC bude sto je blizi 1.

 

kolega ja se nikako s ovim ne mogu složiti (koliki god ja noob i tukac bio) a evo i zašto:

nazivna i stvarna potrošnja uređaja su dva različita pojma, stvarna potrošnja varira tako i kod napajanja...eto nek imamo to 1kw napajanje iz tvog primjera mi ćemo itekako platiti elektri 1,428w odnosno 1.4 kw struje...toliko će napajanje povući iz utičnice i toliko će brojilo očitati tj zabilježiti, a to što ćemo mi dobit 1kw stvarno za potrebu naše konfe u full load-u je stvar efikasnosti napajanja i upravo zbog toga ta tema...

nema tu transport da je oprošten, sve ti to platiš na računu i kojekakve dađbine na cijenu 1kw struje, kao što ima voda (za razvoj, za odvod voda, gluparije) tako i struja...sve ti to platiš prijatelju moj..baš sve..brojilo je glup uređaj, ono bilježi sve što uređaji sisaju iz utičnice, brojilo i elektru ne zanima jel ti imaš prc 0.1 ili 1..

uštekaj klima uređaj na taj mjerni uređaj pa nek je nazivne snage 3.5kw ono nevuće ni približno toliko (znam i sam sam se uvjerio), bilo koji elektro alat, tipa brusilica od 2kw, nepovuče uopće toliko, bušilica itd...isto tako i napajanje njegova efikasnost je sposobnost transprota enegrije tj pretvorbe, da je što manje "baci" i bitno je reći da je on neće bacat u utičnici nego u tvom računalu, tj povući će više da ti da u pretvorbi onoliko koliko zahtjevaš..

a pfc (power factor correction) bitno za reći (korektor struje) je tu da napajanje ima još manje gubitke, zbog drkave i nestabilne struje koja je kod nas...baš zbog tog njihovog transporta struje do tvog doma..druga važna stvar pfc-a je sigurnost samog uređaja, gdje je dosta uređaja i elektro komponenata osjetljivo na oscilacije napona, amperaže, baš zato aktivni pfc, da elementi unutar napajanja održe svoju efikasnost, a samim time i stabilni naponi za tvoje računalo i komponente...

 

Nemamo se tu o cemu slagati ili ne slagati - to je fizika i to je tako i nikako drugacije.

 

Nema tu nikakvog oprastanja - ti placas tocno onoliko koliko potrosis, a potrosnja nema veze sa PF-om (tj. nema za gradjanstvo).

PF direktno utjece na tzv. generativne i transportne troskove elektricne energije; sto to znaci? Ako tvoje napajanje sa PF = 0.7 (tocnije bi bilo reci - ako je na strujnoj mrezi takav PF, ali ajmo maksimalno pojednostavniti i pretpostaviti da je napajanje s jedne strane, a s druge strane Elektrin generator) trosi 1 kW i to tijekom 1 h, ti ces platiti tocno 1 kWh i niti centa manje ili vise. Elektra, s druge strane, ce - da bi tebi isporucila potrebnih 1000 W - morati u svojoj elektrani generirati 1428 W i to je to (428 W ce potrositi na transportne gubitke). Tvoje brojilo ce ocitati 1 kWh, a Elektra ce ti upravo toliko i naplatiti (ne 1.428 kWh).

 

Postoje dva slucaja kada to nije tako:

1) industrijski si potrosac elektricne energije (imas ogromne zahtjeve na induktivna i kapacitivna opterecenja, pa stoga i daleko vise opterecujes elektricnu mrezu). U tom slucaju, ili ce ti Elektra izmjeriti/procijeniti tvoj PF, te ti ga naplatiti prilikom sastavljanja ugovora o prikljucku na elektricnu mrezu. Alternativno, mjerit ce ti cos(fi) direktno na tvojoj trafostanici i obracunavati ga.

2) kucni si potrosac koji ima elektronicko brojilo zadnje generacije koje mjeri/racuna i prividnu (reaktivnu, jalovu) snagu, to jest PF (odnosno, cos(fi)). Koliko ja znam, takva brojila su osjetno skuplja od obicnih kucnih brojila koja mjere samo rezistivnu snagu i Elektri se ne isplati gradjanima ugradjivati takva brojila, jer se ta razlika u cijeni nece nikada isplatiti. Zasto? Zato sto obican potrosac nema gigantske motore (induktivno opterecenje), hrpe strojeva za varenje (kapacitivno opterecenje) ili ne-linearna trosila tipa par desetaka ili stotina kW koja bi do te mjere radila distorzije u strujnoj sinusoidi da ih lokalna trafo-stanica ne bi mogla korigirati i u konacnici bi prisilila Elektru na povecanu proizvodnju struje. To se jednostavno u kucnoj potrosnji ne moze desiti - a ako se slucajno i desi, to je izoliran slucaj i lokalna trafostanica je dovoljno prekapacitirana da to podnese i korigira.

 

Sad.....tako je to bilo prije.....moguce je da su elektronicka brojila sada pocela biti jeftinija od mehanickih brojila, tu nisam sad do kraja siguran. Ako i jest tome tako, mogu samo reci ovo - zgrada u kojoj zivim izgradjena je 2008 i ima preko 170 stanova. Svi stanovi imaju mehanicka brojila, stoga ako su elektronicka brojila i pocela biti jeftinija od mehanickih, prilicno sam siguran da ih je instalirano zanemariv broj u odnosu na mehanicka i da vecina gradjana ne placa jalovu snagu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.11.2012 22:52 (Quantum).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava
tomislavivic kaže...

moze mi neko rec koji je to uredja tj sam ime i ako moze neki link iz adma ili cipoteke pa si ga mozda piknem i istestiram oba kompa..:D

to ti je nešto ovako

http://www.hama.hr/hr/dom_i_zivot/34ekm134_mjerac_potrosnje_elektricne_energije/47753

 

http://www.chipoteka.hr/artikl/6071050021

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.11.2012 14:00 (55pero).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Stvarna potrošnja sustava

od trošila
i7 3770k @3.5ghz tj default

asus poz68v

8 gigi rama
igpu (nema diskretne)

hdd + ssd
4 venta
potenciometar
cors 550vx
-------------------------

pogonio sam cinemu 4d animaciju radio gdje je dugo odrađivao posao, pa evo i potrošnje vatmetrom

naravno zakucan all the time na 100 posto svih 8 threadova, nije stress test ali je itekako realan test, tj više ni nemoš povuć u normalnim uvijetima a da nije gaming (jer tu grafa pocucla svoje)

rezultat potrošnje kučišta pri navedenom 106.7w (mjereno na napajanju)

inače idle, video, surf, tube, office alati...oko 50w mi se kreće potrošnja i eto sam da provjerim u 95 sati rada konfa je potrošila 2077w struje iz utičnice...

ps slika je moja samo mobom slikana i slabije se na uređaju vidi broj 1 tako je otkada sam ga kupio

hvala


samo krupno, ništa sitniš
13 godina
online
Re: Stvarna potrošnja sustava

 Strašno mala potrošnja {#}.  Ajde još rokni i P95 Blend da vidimo iako to nije realna potrošnja, ali reda radi da se zna.

15 godina
offline
Stvarna potrošnja sustava

Evo tko namjerava kupiti wat meter ima u lidlu za 89kn ja danas kupio u Rijeci(industrijskoj zoni u lidlu) i ostalo ih je jos desetak. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice