Vodič kroz matične ploče za početnike izdvojena tema

poruka: 2.016
|
čitano: 691.175
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Vjerovatno memorija nije podrzana.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.9.2020 17:29 (MGloc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
ToJeTo kaže...

Poštovani

Imam matičnu Gigabyte GA-P41T-D3 u kojoj je procesor Intel E8500 i RAM  Corsair Vengeance DDR3 sa 4 GB na 1.600 MHZ. U namjeri da poduplam RAM, kupio sam preko njuškala RAM sve isto, samo od 8 GB. Izvadio ovaj od 4 RAM i utaknuo ovaj od 8 RAM. Dogodilo se to da se komp uključivao, vrtio, pa isključio, pa opet uključio, i sve ponovo, bez da se na monitoru išta pojavilo.  I sve tako dok ga ja nisam isključio  na stražnjem prekidaču. Vratio sam svoj RAM 4 i sve je opet radilo normalno.  

Nakon toga sam ponukan viđenim  malo proučavao  matičnu  na webu i našao podatak da ona nažalost podržava memoriju do samo 4 RAM-a.

 

Zanima me da li je to ponašanje normalno jer nije mogao učitati 8 RAM (ili je trebao pa u radu ignorirati sve iznad njegovih radnih 4 RAM-a) ili je taj od 8 RAM neispravan, što bi značilo da mi je netko prodao mačka u vreći?

 

Hvala.  

izgleda da ne podržava iznad 4GB

  1. 2 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 4 GB of system memory(Note 1)
10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Nadam se da nisam fulao temu. :)

 

Imam matičnu Gigabye ga z170x gaming 3 i koliko vidim ona nema ugrađen WI-FI.

 

Da li mogu i kako napraviti da komp spojim na WI-FI? Možda neki adapter?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pa možeš kupiti vanjsku usb wifi karticu , radit će bez problema.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 12:09 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Može preporuka s obzirom da ih ima od 50 kuna do 1000 kuna? :)

 

Što je bitno za gledati?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Imam ASRock AB350 Pro4  i u zadnje vrijeme često mi se gubi zvuk na zvučnicima a koristim 5.1 sustav zvučnika spojen na stražnju stranu matične.
Usred igre ili filma prestane raditi lijevi zvučnik, ili centralni.

Probao sam nove drivere, nove kabele od matične do zvučnika, novi Realtek HD audio manager, čak sam stavio i noviji BIOS


Problem se manifestira da recimo centralni zvučnik prestane raditi i jedino rješenje jest da petljam/okrećem konektor zvučnika na matičnoj, kada napnem lagano prema gore konektor tada radi centralni zvučnik ali mi se izgubi bass zvučnik.
Da otklonim i mogućnost kvara mojeg 5.1 sustava zvučnika, ako spojim na utor za bass/centralni (ne radi centralni) -> stražnje zvučnike, tada mi ne radi lijevi stražnji, tako da je problem konektora.
Uglavnom, katastrofa, zadnjih par dana je borba sa time i nasumično ispadanje nekog zvučnika.
Očito su u banani sami konektori za zvuk na matičnoj.

Matična ima jamstvo, nije do kabela (jer sam promijenio kabele), čak sam spojio i obične dummy zvučnike (kupio sam one koje se napajaju preko usb-a) i isti problem, nakon par minuta rada ili nekog "jačeg zvuka", izgubi se zvuk na lijevom ili desnom i tada moram malo "dodirnuti" ili okrenuti konektor (zeleni) pa radi par minuta.

Ima li tko kakav savjet (prije predaje na servis u HGspotu matičnu na novu/zamjensku)?

Jako mi je važan komp za rad, ne bi volio bez matične biti mjesec-dva dana i da mi vrate "nama je sve u redu" i koliko bi se uopće moglo čekati na dijagnozu i dobavu nove ili neke zamjenske?
https://www.hgshop.hr/maticne/504

video problema:

Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ma samo gledaj da je neki poznatiji brend dlink isl. Ja se ne bi zaebavao sa noname nekim, pogotovo jer je razlika u cijeni minimalna.
10 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Crkla mi je dell t1600 ploca i imam xeon e3-1245 proc

Zanima me da li standardne ploce koje podrzavaju i7 3gen,podrzavaju i ovaj xeon ?

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Jimmy Lenard kaže...

Crkla mi je dell t1600 ploca i imam xeon e3-1245 proc

Zanima me da li standardne ploce koje podrzavaju i7 3gen,podrzavaju i ovaj xeon ?

 

uglavnom da čak i h61 low end msi i asus npr.,najbolje prije kupnje na starnicu prodavača i cpu support list provjerit

ja imam e3-1245v2 na asus ploči iz potpisa i sve radi

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 0:02 (dejo74).
10 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

A kako ploca moze tek tako crknuti,znaci zadnje sto sam uradio stavio sam navecer da se ugasi komp i posto je se nesto dugo gasio iskljucio sam ga iz struje..

Da li je to uzrok i sta sam u stvari uradio ?

 

Sljedeci dan da upalim i nista,nikakav znak..

Probao drugo napajanje,bez procesora,nista..

 

 

Update:Uspijevam upalit komp ali nece mi ocitat tastaturu,kao da nije ukljucena,ne mogu uci u bios..

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 17:20 (Jimmy Lenard).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Koliko bi bio u zaostatku ako uzmem za nove  komponente b550 tomahawk naspram x570?

 

 5800x i 6800xt

 

Kolko sam shvatio b550 nema cpu lane pcie 4.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 17:35 (matecro007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
matecro007 kaže...

Koliko bi bio u zaostatku ako uzmem za nove  komponente b550 tomahawk naspram x570?

 

 5800x i 6800xt

 

Kolko sam shvatio b550 nema cpu lane pcie 4.

Skoro pa nista, odnosno neprimjetno...Prevagni za neke druge stvari koje su ti mozda vaznije, pcie4 je 1-2 Fpsa trenutno kroz 2-3 godine tko zna, mozda isto, a mozda malo vise, i to opet zanemarivo...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 3:27 (Tomo53nja).
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav.

 

Prema ovoj stranici https://drivers.softpedia.com/get/BIOS/Asrock/ASRock-H81M-DGS-R2-0-BIOS-1-81-Beta.shtml može li se zaključiti da je ova Asrock MBO napravljena tj. izašla na tržište 2015-e?

 

Hvala.

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Spiridon kaže...

Pozdrav.

 

Prema ovoj stranici https://drivers.softpedia.com/get/BIOS/Asrock/ASRock-H81M-DGS-R2-0-BIOS-1-81-Beta.shtml može li se zaključiti da je ova Asrock MBO napravljena tj. izašla na tržište 2015-e?

 

Hvala.

 Bump.

 

Naime, ima na Njuškalu konfa sa i3 i tom pločom, bez grafe za šaku dolara (PSU je vjv šrot ali...). A Haswella su još isporučivali 2015.

I piše da HDD od 500 GB, prema Hard disk Sentinelu, ima samo 40 sati rada (vjerojatno 40 dana ali ipak...).

Nisam ja ništa prčko.
7 godina
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Gle, nikad ne skidas BIOS-e sa lijevih stranica, imas sve na ASRock homepageu:

https://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-DGS%20R2.0/index.asp#BIOS

 

Date: 2018/8/3

[Beta] 1.81:

1. Microcode Update
2. NVMe Support

 

https://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-DGS%20R2.0/index.asp#CPU

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Čitatelj kaže...

Gle, nikad ne skidas BIOS-e sa lijevih stranica, imas sve na ASRock homepageu:

https://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-DGS%20R2.0/index.asp#BIOS

 

Date: 2018/8/3

[Beta] 1.81:

1. Microcode Update
2. NVMe Support

 

https://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-DGS%20R2.0/index.asp#CPU

 Hvala, ali... Nije BIOS ono što me zanima, samo pokušavam procijeniti starost ploče jer su i3 Haswella isporučivali u periodu 2013-2015.

Na proizvođačevoj stranici (na tabletu sam pa ne mogu linkati), navode da ima USB 3.1 gen 1 što je od 2015-e novi naziv za USB 3.0 (isti jarac samo je Udruga proizvođača prekrstila USB 3.0 u USB 3.1 gen 1).

Po tome kontam da bi MBO mogla biti proizvedena 2015... 

Nisam ja ništa prčko.
7 godina
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike
Model: H81M-DGS R2.0
Gelistet seit: 23.02.2015
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Čitatelj kaže...
Model: H81M-DGS R2.0
Gelistet seit: 23.02.2015

 Hvala puno.

Daj mi, molim te, objasni kako si došao do podatka?

Npr. dotični CPU iz te konfe je i3 4130, pogledao sam opis na cpu-world.com (dao bih link ali touch ekran...) i u komentarima čitatelja lik stavi opširan opis proca i iz podatka A1 (mislim da je A1), sazna datum proizvodnje proca.

Nisam ja ništa prčko.
7 godina
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Od tog datuma se ploca prodaje u EU trogovinama i webshopovima - prije tog datuma

nije bila u prodaji, eventualno je tek dosla kod distributera, ali nije bila u javnoj prodaji.

 

Nije bitno kad je procesor proizveden - ploce se proizvode i nakon sto je procesor proizveden.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Čujem da na b550 ploćama ne možeš iskoristiti sve konekcije. Npr, htio bih uključit.

 

6 x sata 3 (2 SSD, 3 HDD, i čitač DVD-ova ili još jedan HDD)

2 x nvme (jedan koji imam 3.gen pcie i kupit cu 4. kad mi bude trebalo)

1x pcie (za firewire karticu na koju mi se spaja vanjska zvučna)

 

Bio bih jako zahvalan kad bi mi netko objasnio, je ovo mi je kritično. Tražim, čitam, ali nikako da nađem konkretno osim par ljudi gdje su naveli da ako staviš drugi Nvme ne radi ti pcie za firewire npr. Da li je to moguće? Ako je onda idem na x570, a ako nije onda neki b550 tomahawk ili gaming edge ili nešto drugo da je dobro.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

koju uzet ASRock steel legend ili MSI tomahawk max b450?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Ako ti obje ispunjavaju potrebe, uzmes jeftiniju. Za 99% korisnika ce biti zadovoljavajuce.

To su ATX ploce, vecinom imaju sve moderne konektore. Ne moras toliko pazljivo traziti kao kod ITX ploca.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
16 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pozdrav svima.
Nisam slagal konfiguracije valjda vec 10 god. i iskreno nemam pojma o danasnijm trendovima. Procital sam par stranica foruma i sad mislim da znam nekaj.

Zagrijal sam se za AMD orijentiranu konfu temeljenu na ASRock B550 Pro4 pločom, jednostavno mi se sviđaju hladnjaci, cijena i zalog za budučnost. Za proc bi uzel slabiji ryzen 1600AF a kasnije nadogradil novim serijama. RAM nek ide 2x8gb Patriot viper4. Trebaju mi samo mbo, cpu i ram zasad i to do 2200kn. Konfa bi trebala biti kolko tolko timeproof makar znam da to ne postoji. Skuzil sam u zadnji cas da B550 ploče (u pravilu) ne podrzavaju zen+ procesore ali ima nekoliko slucajeva gdje zen+ procesori rade na njima bez problema:
Kaj vi predlazete da uzmem B550 pro4 i riskiram ili da uzmem neku B450 ploču? B450 tomahawk isko kosta ko i ta B550 pro4.
lp
Intel Core 2 Duo E6300 @3500Mhz - 1.4000V, CoolerMaster Hyper-TX, ASUS P5B deluxe, Crucial Ballistix DDR 677 2x1024MB 1000Mhz 4-4-4-8 - 2.45V, Gainward 8800GT 512MB, TV tuner ASUS P7131 Hybrid, HITACH
4 godine
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

koju najjeftinija ploča bi bila dovoljna za 10900k (f), 10 jezgri, bez overclocka?

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Zdravo,

 

trebao bi malu pomoć ako netko zna/razumije o čemu je riječ.

 

Naime, planirma složiti novi PC i konfiguraciju, gdje bi spadale sljedeće komponente (rtx 3070, ryzen 7 3700x), i premišljam se između x570 i B550 chipseta.

 

B550 su cjenovno prihvatljiviji po svemu, ali su x570 future proof, i nisam siguran hoće li mi predstavljat ikakve značajne razlike? Tim više šta sam pod opcije gledao ove dvije:

 

Gigabyte X570 Gaming X

 

ASUS Prime X570-P

 

Čitam malo po netu, i kod ove Gigabyte se navodno javljaju smetnje kod reprodukcije zvukova, i sad ne znam dal se to odnosi konkretno na audio output na zvučnicima, ili isto i na headset kvalitetu zvuka?

Isto tako, da li će možda potencijalno biti izdan upgrade BIOS-a gdje bi se moglo pogurat performanse RTX-ica, koji bi bili usklađeni kao što su radeonove grafičke zajedno sa Ryzen procesorima?

 

Sve u svemu, ako može itko kakve konkretne savjete oko svega dat bio bi zahvalan.

(Napomena, svakako bi ciljao do 1.500 kn max matičnu)

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Don_Pingu kaže...

Zdravo,

Ni jedna od tih ploča nije više ovo što ti kažeš "future proof", sljedeći AMD socket je novi AM5 sa DDR5 memorijom, obje ploče su "mrtva" platforma tako i tako, na obje ide bez problema bilo koji procesor iz serije 5000 i to je maksimum što se tiče nadogradnji.

Za ovo ostalo ne bih znao, probaj malo pogledati recenzije, mislim da kod RTX modela nema one opcije koju AMD omogućuje sa svojim grafičkim karticama, jednostavno ne vidim nikakav razlog zbog kojega bi AMD poboljšavao performanse glavnoga konkurenta.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 8:03 (Valentin17).
6 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Zdravo,

 

hvala na savjetu, malo cu jos provjerit gdje, šta, kako pa odluku naknadno donijet šta ću, ovisno kak ću stajat s budžetom.

 

Glede ovog Smart Access Memory, navodno će se implementirat na matične u BIOS-u...pa sad zato pitam ak itko išta više zna.

 

https://hardwaresfera.com/en/noticias/hardware/msi-resize-bar-nvidia-rtx-3000/

7 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

ASROCK B450 Gaming K4 jel ovo ok ploča za upariti ryzen 2700 oko 650kn dođe? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav,

ima li tko iskustva sa Asrock B450-PRO4 ?

Naime, prijatelju slažem konfu i ima Ryzen 3 1200 i računalo se jednostavno pokrene i nakon 15s restarta i tako u krug... BIOS je 4.20 (došla ta verzija sa pločom).

Pazite napomenu kod BIOS-a:
"*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system."

+ pod support listi od CPU-a odem i te ploče nigdje nema na popisu ?!?!

Dakle koliko sam skužio na novijim BIOS-ima su maknuli podršku za Ryzene prve genracije :/

i naravno ovo pod specs piše: "- Supports AMD AM4 Socket Ryzen™ 2000, 3000 and 5000 Series Desktop Processors"

ASRock definitvno otpisujem za ubuduće.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
BOOMboy kaže...

ASROCK B450 Gaming K4 jel ovo ok ploča za upariti ryzen 2700 oko 650kn dođe? 

 Uzmi si MSI B450-A Pro Max.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice