Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

poruka: 127
|
čitano: 32.482
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Ne mogu ti dati univerzalan odgovor, samo da procesor kupljen 2011. koji 12 godina radi overclockan 37-38% i u temperaturama znatno višim od preporučenih ima isti cinebench score ko prvi dan.
Ono što definitivno znam da degradira su SSD i RAM a i GPU upravo zbog usporavanja vlastitog i sistemskog RAM-a. Koliko je to vezano s temperaturama a koliko s ciklusima zapisivanja, ne znam.
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
picajzla0707 kaže...
A možda sam u krivu, jbga. Više puta sam čitao tvrdnje da visoka temperatura i visoka voltaža uzrokuju degradaciju, ima i testova po netu koji to jasno pokazuju.
Kažem, možda se varam, ali što je onda degradacija? Mit?

nista se nije promijenilo, temp i napon utjecu na degradaciju, sto je oboje vece to ce prije nastupiti degradacija, nije to nista znacajno cak niti za overclockere tak da spavajte mirne duše i udri
 https://www.anandtech.com/show/2468/6

2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
BlueMax kaže...

 Ne krčka se. To mu je normalna radna temperatura. Rezultat toga je da je danas overclock izgubio smisao. Prije si imao jedan procesor jedne vrste danas ih imaš 4-5 u seriji kojima je jedina razlika stock takt. Kupiti najbržeg pa ga undervoltati nema baš smisla. Radije uzmeš onog s tvornički nižim taktom ako nije cilj izvući zadnji atom snage iz njega. Ako je cilj izvući maksimum onda i tog najjačeg iz serije dodatno overclockaš i ne brinu te temperature od 95°C.

Procesor na računalu s kojeg tipkam overclockan je 37% (s 3.8 na 5.2 24/7; zna po par dana CPU usage biti zakucan na 100% (Cinerender, Corona). Danas takve stvari možeš zaboraviti. Prodaju se K procesori, skupe overclockerske matične, masivni i skupi hladnjaci a ako izvučeš 8-10% bez throtlanja na konju si. Shvatila ekipa da se više isplati da oni overclockaju procesor nego da to prepuste korisniku.

 Naravno da se krčka i da je zbog toga undervoltan, nema smisla da radi na tom naponu, bolje je kad je undervoltan i curve optimizerom natjeran da daje isti ili veći klok kao i na difoltnom naponu, to je win-win, hladniji procesor na istom ili većem taktu a ovisi samo o kvaliteti komponenti koju si lutrijom i izborom ploče dobio a to što govoriš vrijedi za amdove non x procesore zbog broja jezgri koji je jednak na istobrojčanom x i non x procesoru.

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
picajzla0707 kaže...
A možda sam u krivu, jbga. Više puta sam čitao tvrdnje da visoka temperatura i visoka voltaža uzrokuju degradaciju, ima i testova po netu koji to jasno pokazuju.
Kažem, možda se varam, ali što je onda degradacija? Mit?

Prije ce degradirati od prevelikog napona, od temperature tesko jer ima sigurnosne mehnizme da se ugasi ako temp bude previsoka.

Em sta intel i AMD nisu ni isti po tom pitanju, AMD je puno osjetljiviji i lakse ga je ubiti, intel i da želiš ubiti naponom prije ces ubit ploču nego CPU kao Jayz u videu koji ni sa 1.7v nije ubio proc nego je otišao BIOS na ploči.


A kaj se tice degradacije to mora biti stvarno visok i kontinuiran napon, ima Der8auer dobar test sa zen 3 modelima koji su dosta osjetljiviji od intela na napon pa je drzao godinu dana 3 modela 2 x 5600x i jedan 5800x na 1.45v uz ukljucen stres test bez gašenja tokom tog perioda, 5800x je ostao isti kakav je, dok je jedan 5600x trebao 20mv više a drugi 40mv više, sta je u granicama normale i ocekivano jer procesori sami po sebi kao i sva elektronika gube na efikasnosti kroz vrijeme tako da bi se to dogodilo svakako, i pošto je to sitna korekcija u potrebi napona nakon godinu dana bez gašenja sistema pod visokim temp nema nikakve brige oko degradacije cak niti sa 1.4v koji su daleko iznad napona koje ljudi inace koriste kod koristenja i overkloka.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 10:00 (Legacy).
4 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
BlueMax kaže...
Ne mogu ti dati univerzalan odgovor, samo da procesor kupljen 2011. koji 12 godina radi overclockan 37-38% i u temperaturama znatno višim od preporučenih ima isti cinebench score ko prvi dan.
Ono što definitivno znam da degradira su SSD i RAM a i GPU upravo zbog usporavanja vlastitog i sistemskog RAM-a. Koliko je to vezano s temperaturama a koliko s ciklusima zapisivanja, ne znam.

Nije to ista prica danas kakva je sad, evo uzmi novi Ryzen 5 5600x on dode s PBO opcijom koja odradi "overclock" za tebe a da mu ti rucno vadis mast tako nista uglavnom. Nema vise tolikog guranja procesora kao sto je nekad bilo. Doci ce uskoro i vrijeme ARM arhitekture jer x86 vec ocigledo vadimo dusu a iz godine u godinu a napredci u cistim performansama su minimalni. Na kraju krajeva sam i ja nakon dugog broja godina prešao na Ryzen i nije mi žao, za one pare koje sam ga platio, Intel to nije mogao bar u mom use caseu.

 

Na kraju krajeva nisam siguran u novu generaciju AMD-a 7000 ali  3000 i 5000 serija su puni pogodak, vrtio sam 3600 u serverskom okruzenju I malo je rec da je bio jeftin te uz to se moglo oslonit na njega. Smatram da je za prosjecnog korisnika AMD sasvim dobar ako ne i bolji odabir od Intela barem 3 i 5 serija Ryzena. A o radnim satima servera s Ryzenon 3600 da ne govorim, odradili su i prekovremeno bez greške i problema s stabilnosti. Bio je u skoro istom cjenovnom rangu ko i i9-9900K opcija koja se grijala kao radijator. Xeon uopće nije ni bio na listi jer nije bio sposoban vrtit game servere kao desktop lineup radi single core performansi. Zakljucak mog razmisljanja je da je AMD sasvim advekvatan te možda uopće nema greške koju stranu odabrao.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 10:51 (Šima99).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Pozdrav,
Gdje si nabavio thermalright-ov cpu contact frame?
Pokušavam ga nabaviti bez sreće...
Vrke
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Imas u adm, samo sto narucuju po potrebi, nije odma dostupno

https://www.adm.hr/thermalright-am5-secure-frame-black-am5-cpu-contact-frame/78389/product/

DS
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice