Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

poruka: 18
|
čitano: 12.857
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Pozdrav, dakle da predem na pitanje vezano za C++.

Pitanje: Zbog cega se mora koristiti "using namespace std;" i kada se koristi i cemu sluzi.

 

E sad nek mi neko od iskusniji programera pojasni u cemu je razlika u C++ , C#, za sta se koristi C++ a za sta C# , koji se vise koristiti itd.


Hvala, ocekujem odgovor.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

U sintaksi, razlika nije velika, ali razlika između C# i C++ je velika. Kao prvo C++ je nativni jezik, znači kompjalira se direktno u assembly, pa u mašinski, dok C# je managed jezik i prevodi se u MSIL (Microsoft Intermediate Language), koji je razumljiv .NET-ovoj virtualnoj mašini. Znači da bi pokretao neku C# aplikaciju moraš imati .NET framework instaliran, dok C++ aplikaciju (ukoliko ne koristi neki framework) možeš pokrenuti bez ikakvih potrebnih dodataka. C# bez .NET-a ne ide, a C++ ne zahtjeva framework. C# se koristi u poslovnim aplikacijama dosta više nego C++, i danas su za te aplikaciju C# i Java standard. Takvo nešto razvijati u C++ nema smisla, ima nekih dobrih frameworka (VCL), ali danas se većina radi u .NET (C# ili VB.NET) ili Java. Za stvari gdje ovisnost o frameworku ili operativnom sistemu nije poželjna, te gdje je potrebna brzina koristi se C++, ali se koristi dosta i u akademske svrhe.

Koji se više koristi je teško odgovoriti, sve ima svoje svrhe, kao što sam rekao u enterprise aplikacijama se više koristi C#, dok u recimo igrama C# nema što tražiti pored C++a.

 

Std je namespace u kojem se nalaze objekti cin, cout, pa onda string, vector... Recimo imaš dvije klase koje su u istom imenskom prostoru (namespace), da bi jednu instancirao u drugoj ne moraš navoditi da koristiš taj namespace, dok ako su klase u različitim namespace-ovima, moraš staviti namespace.klasa ili using direktivu.

14 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Ovo vezano uz namespace hoce ti reci:

 

1. primjer

 

#include <stdio.h>

#include <iostream.h>

...

 

using namespace std;

 

cout << "Primjer1 << endl;

return 0;

 

2. primjer (bez using namespace std)

 

#include <stdio.h>

#include <iostream.h>

...

 

std::cout << "Primjer2 << endl;

return 0;

 

A vezano u C# i C++:

 

C++ i nije tako težak kako ljudi misle, pogotovo uz neki dobar framework (VCL npr | C++ Builder ).

Aplikacije se dosta lako rade (možeš npr. moje aplikacije pogledati u temi "Programerski radovi")

 

Negdje sam čak čitao da C# (MSIL) čak i dostiže brzinu C++, nesto je mozda malo sporiji, nisam isprobavao pa ne mogu sa sigurnoscu tvrditi iako

sam oba jezika isprobao i radio dosta vremena u njima.

 

C++ ti se isto dosta koristi u embeded sustavima (makar ima i C# verzija za embeded sustave, ne mogu se sjetiti kako se zove), kod programiranja igara

(enginea) radi brzine, makar se tamo koristi i assembly u svrhu optimizacije time-critical radnji.

 

Inače u stvarnom svijetu kao što ti je kolega i rekao se koristi C# (kao i java) vise za poslovne aplikacije, rad s bazama podataka, itd ... 

Za Javu sam recimo čak pročitao da su se programirali marsovi roveri (koji rade na linuxu), ne znam koliko je to istina, ali eto jos jedna informacija.

 

Inace sto se tice C#-a moguće je programirati i igre u njemu, imaš managed directX (ili openGL) i čak je bio XNA framework u

verziji Visual Studia 2010 (kasnije su ga izbacili).

 

Vecinu ostalih stvari ti je kolega iznad objasnio.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.9.2013 15:12 (NiGHT_RiDER92).
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#
NiGHT_RiDER92 kaže...

makar ima i C# verzija za embeded sustave, ne mogu se sjetiti kako se zove

Zove se .NET Micro framework.

 

Ma XNA treba izbjegavati... Brzinu C# i C++ nisam puno spominjao, odmah bi krenuli ratovi. :)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Da, .NET Micro framework se zove, znao da sam vidio negdje :D.

 

Ma brzina je ionako skoro pa neprimjetna recimo u poslovnim aplikacijama.

To da se radio u nekoj žešćem engineu ili igri onda bi se primjetilo ...

 

Makar znam tipa koji je u XNA napravio ovo:

10 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Hvala , shvatio sam sve , night rider dobri programi ali to mi je jos 'rano' da mislim o tome da ja napravim jer tek ucim osnove C++ , pa cu kasnije preci na C# , Java.


Hvala jos jednom !

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#
_roodrd kaže...

 tek ucim osnove C++ , pa cu kasnije preci na C# , Java.

 

Nema problema, samo pitaj, i ja sam puno ispitivao ovdje ... :D

 

Inače, kad naučiš C++ (a pogotovo svladaš Win32 API koji je ogavan, barem meni) onda ces se lako prebaciti na programske jezike tipa C# ili Java.

 

Sintaksu ionako svladaš u manje od tjedan dana. 

 

U vezi učenja C++ jezika ti mogu preporučiti knjigu Željka Kovačevića (TracerCPP na ovom forumu): C++ Analiza i Primjena.

Imam je doma i sve je dosta detaljno objašnjeno uz ogroman broj primjera.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#
NiGHT_RiDER92 kaže...
Makar znam tipa koji je u XNA napravio ovo:

Nisam rekao da se ne može, ali managed jezici mi nisu za to. A XNA je, takoreći, mrtva tehnologija.

_roodrd kaže...

Hvala jos jednom !

Takav je i moj put bio.

 

Imaš dugme hvala.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Slažem se s tobom u vezi XNA.

Ionako za c++ ima koliko hoćeš wrappera DirectXa ili OpenGL-a (irrlicht, SDL , itd ...)

11 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

C#:

Poslovne desktop aplikacije, web aplikacije (asp.net) i servisi, Office aplikacije, Sharepoint, ..... ukratko sve što ti padne na pamet a da je vezano za krajnjeg poslovnog korisnika i izradu aplikacija po mjeri...

C++: Sistemske aplikacije i servisi, igre, off-the-shelf aplikacije teške kategorije (AutoCad, Office, Photoshop,...), driveri, ukratko sve osim onog gore.

 

To naravno ne znači da se u C++ ne može ili ne radi i ovo gore (može i radi se), ali osim ako ne radiš nešto što će se prodavati kao "zapakirani" proizvod u milionima primjeraka C# je znatno praktičniji i lakši (i brži) za razvoj....

 

Ovo je najgrublji i ne baš potpuno točan opis, tek da dobiješ sliku....

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

^Potpis na ovo što je Cognitor napisao.

 

NiGHT_RiDER92 kaže...

Ionako za c++ ima koliko hoćeš wrappera DirectXa ili OpenGL-a (irrlicht, SDL , itd ...)

Irrlicht nije samo wrapper, molit ću lijepo. To je potpuni 3d engine.

What Andy giveth, Bill taketh away.
8 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Ovako zapeo samo u ovom zadatku, dosao sam do ovog djela gdje treba kreirat novo polje u koje se smjestaju elementi koji imaju vise od a znamenaka, samo kod mene je taj a=n....Help somebody :D

Zadatak 1
Napisati program koji s tipkovnice učitava cijele brojeve u polje duljine 15. Ispisati najveći element tog polja. Zatim učitati broj a (0< a< 6) s tipkovnice te kreirati novo polje u koje ćete smjestiti samo elemente početnog polja koji imaju više od a znamenki. Ispisati to polje.

int main () {
   
    int n;
    int a[15], b[15], znam, brojac=0;
    cout << " Unesite clanove niza : "<<endl;
    for (int i=0; i< 15; i++){
        cin >> a[i];
    }

    int max=a[0];
    for (int i=0; i< 15; i++){
        if(max < a[i])
        {
            max=a[i];
        }
    }
   
    cout<<" Najveci element ovog polja je : "<<max<<endl;
   
    cout<<" Upisite broj : "<<endl;
    cin>>n;
   
    do {
      cout<< " Broj mora biti u rasponu od 1 do 5, upisi novi broj :"<<endl;
      cin>>n;
      } while (0>=a>6) ;

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

U drugi niz prebaciš sve članove n prvog niza za koje vrijedi n >= b, petlja ide do a sa kojim si unio broj znamenki.

Za ovaj primjer a = 1, dakle ti trebaš u drugi niz upisati sve brojeve veće ili jednake 10, nakon što petlja izvrti b = 10, to znači da brojeve prvog niza n usporediš n >= b

 

 

#include <iostream>

using namespace std;



int main()
{
   int a = 1, b = 1;
   for (int i = 0; i < a; i++)
      b *= 10;
   cout << b << endl;
   return 0;

 

Novi si, pa ti je oprošteno, ubuduće ne diži stare teme, nego za C++ piši ovdje

http://www.bug.hr/forum/topic/programiranje/programiranje-c-svega-pomalo/60641.aspx

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2015 22:47 (Floki).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Pozdrav, moze li mi netko rjesiti zadane zadatke, bio bih mu jako zahvalan 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.10.2018 17:25 (Gramer_pro123).
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#
Gramer_pro123 kaže...

Pozdrav, moze li mi netko rjesiti zadane zadatke, bio bih mu jako zahvalan 

 Koliko platis?

5 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Mogu ti dati 5 eura paysafe 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

Za 5 € pročitam prvu rečenicu zadatka. Može?

0100001001101111011010100110000101101110
10 godina
offline
Re: Pitanje vezano za C++ i razlika u C++ i C#

@Gramer_pro123 

 

 

Frendač, si sam probao nekaj riješavati?

 

Nije poanta da ti netko dadne gotova riješenja, nego da uz nečiju pomoć ti postaneš bolji riješavač radnih zadataka.

Nije život igra. 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice