IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 616.406
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...
PzKpfw kaže...

Općenito pitanje?

 

Dal' ste imali ikakvih problema zato što ste stranci u DE/AT?

Ste kad osjetili mržnju prema strancima??

 

Mrznja ne, ali ces ponekad dozivjeti nesto izmedju ignoriranja ili hladnoce.

No s obzirom da je "hladnoca" sveprisutna, tesko je to svrstati u netreperljivost prema strancima, vise bih rekao da je to generalno obiljezje ovog podneblja.

 

Opcenito, mislim da je prihvacenost u drustvu blizu 100% kad kazes da si iz Hrvatske odnosno iz EU, dok osobe iz Turske, Kosova ili sjevera Afrike vrlo vjerojatno imaju drugacija iskustva.

 

 

 

 

 

 Definitivno se slazem.

 Cesto u razgovoru sa Nijemcima o istoj temi dodem do saznanja kako oni cijene Hrvate kao narod sa radnim navikama.

 Vecina Hrvata fakat sljaka u Njemackoj (naravno da ima klosara kao svugdje, ali generalno nas smatraju radisnima).

 

 Ako cu mijenjat posao, idem iz HR i definitivno u Njemacku/Austriju. Doma mogu stic relativno brzo, a uvjeti su primamljivi u vecini slucajeva kad se radi u IT bransi.

Truth in engineering.
10 godina
offline
IT posao Njemačka

E, ekipo hvala na konkretim odgovorima.

 

Zanimlao bi me baš za Berlin. Kolike su cijene tamo što se tiče mjesečnog najma za samca, te režije i hrana.

Koliko ti troškovi života(najam/ režije / hrana / gradski prijevoz) uzmu  samcu u Berlinu, eura iz džepa na mjesečnoj bazi??

 

Okay, znam da mogu guglati, što bum i napravil, al' ak' se nekome da i zna, neka malo opiše troškove života u DE, ne mora biti samo Berlin...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
IT posao Njemačka

iz mog iskustva generalno:

jeftinije:

- namirnice, cuga i sve ostalo što inače kupuješ (obleka, tehnika itd itd..)

 

skuplje:

- javni prijevoz

- stanovi (u velikim gradovima samo, mene ne izađe skuplje nego kaj bi koštalo u zg.)

- luksuz (restorani, birtije, cigarete itd..)

 

auto osiguranje je nešto skuplje nego u HR., ali s obzirom na standard podnošljivo..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

da taj standard.

Ovako u münhenu sam i cjene ko u hr. minus tih 6% razlike u porezu nemojmo gledati na nutelu i takve proizvode koji su im domače proizvodnje pa samim time i jeftiniji, primijo sam se nutele za primjer jer zam danas jednu uzeo od 750ml za 2.20eura.

Stanovi su od 800 do 1300 i malo više za dvosobni. ovo zavisi koliko je star na što liči i ima li lift u zgradi. P.S. moj je koma 1947. i instalacije od struje se več dvaput rastopile pa krpam i tako o liftu do 5 kata sanjam.

Za obične poslove satnica je 10 eura bruto ispadne 7 eura neto i to su poslovi čistačica i pomočnih radnika jer se nezna jezik pa ljudi nemogu birati.

Moja je malo bolja kao kovino tokara 14 eura. I to nakon godine i pol sa 12 digli mi na 14 bio je u pitanju sindikat.

E sad zašto to radim obradu metala. Prvo jer mi je jezik koma a o pisanju njemačkog bolje ni nečemo, drugo na klasičnim strojevima niko više ne želi ni raditi a meni je svejedno bila klasika ili cnc dan mi prođe. Usput ima i dosta varenja i poliranja a i slaganja montiranja elektro motora iz komponenata sve pokrivam pa uskoro idemo tražiti veče novce je je ovo malo.

14 eura puta 160 radnih sati je 2240 eura bruto dobijem 1600 neto na račun sa poreznom klasom 4. Svi vikendi su mi slobodni, petkom radim do 12 sati i 30 dana godišnjega.

E sad kod žene druga priča ona je čistačica ganjaju je u bolnici ko vraga radi samo oko 6 sati u danu i zadnji put imala slobodan dan prije tri tjedna. Fali ljudi i te priče. dobije 1100 neto i to je to.

 

Cigarete su 8 eura kutija od 30 komada osim u piceriju nepada mi na pamet otiči u neki restoran i sl. jer mi je skupo.

Prijevoz mjesečna karta mi je 97 eura od centra do petog ringa 1-5 znači radijus kretanja 15 km bilo kojim prijevozom.( tramvaj, podzemna ili lokalni vlak kojim i idem na posao).

U vezi auta to mi je bez veze potroši više nego mjesečna karta a i parkiranje oko stana je koma po sat vremena tražiš mjesto.

 

Van grada nije loše ali dva auta obavezno problemi sa prijevozom zbog djece i td.. ko ima malu. i kada ste udaljeni nemožeti iči raditi dodatni neki posao do 450 eura bez poreza jer se vremenski ne isplati a o umoru da i ne pričam.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
9 0 hvala 4
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Kad sam dosao u Njemacku nisam znao jezik, doslovno, osim danke i aufwiedersehen.

Za mene je bio problem navecer sjesti i ici uciti njemacki, mrtav umoran, nakon citavog dana provedenog na poslu (pricao engleski). 

Doma sam pricao hrvatski (sa suprugom) pa je i to bio jedan faktor zasto je sve skupa islo sporo sa jezikom.

 

Nakon nekog vremena, supuga je otisla uciit jezik na LMU, trajalo je 10 ili 12 mjeseci i kostalo poprilicno i vremena i novaca (4 sata predavanje, 4-6 sati domace zadace, iz tjedna u tjedan), na kraju je polozila DSH ispit (da se moze studirati u Njemackoj). Za to vrijeme ja sam muku mucio sa mojim njemackim, promijenio sam firmu, imao sam velikih poteskoca sa razumjevanjem sto uopce trebam napravit.. u novoj firmi, naravno, nisu govorili engleski (stovise, ostao sam iznenadjen koliko malo ljudi je uopce bilo u stanju pricati na engleskom).

 

Kako sam imao 30 dana godisnjeg odlucio sam otici na Göte Institut na intenzivni kurs njemackog, trajalo je oko 5-6 mjeseci (4 sata predavanja, 5 dana tjedno). Krenuo sam, mislim, u Listopadu.

Sa poslodavcem sam dogovorio da cu raditi pola dana, a drugu polovicu cu ici na kurs njemackog i za to cu korisiti godisnji odmor. Tako sam potrosio skoro dva puna godisnja odmora (iz tekuce i naredne godine) da bih naucio njemacki malo bolje. Nisam bas stizao sve domace zadace napravit, ali bilo je OK. Tad sam bio zavrsio C1.

 

No i dalje je to sve skupa bilo na klimavim nogama, s obzirom da sam na poslu relativno malo pricao njemacki i vecinu dana provodio programirajuci, vokabular mi je bio relativno siromasan i nisam mogao parirati mojim kolegama.

Nakon nekog vremena sam promijenio firmu, postao sam konzultant i prva godina mi je bila poprilicno teska, jer mi je njemacki jos bio relativno los (gledajuci relativno na nivo na kojem sam se nalazio). No prednost je bila sto sam poceo puno vise komunicirati, sto verbalno sto pisano. Fast forward par godina, sad vodim projekte, pregovaram sa klijentima, prepirem se oko specifikacija... na njemackom.

 

Kad napravim retrospektivu, mislim da bi bilo bolje da sam na samom pocetku investirao vrijeme/novac za intezivno ucenje njemackog, jer je upravo jezik bio bloker zasto nisam brze napredovao (i na kraju vise zaradjivao).

 

Stoga, za one koji namjeravaju ici na njemacko govorno podrucje, preporucio bih ili da dodju sa solidnim predznanjem ili da na samom pocetku intezivno uce njemacki. Investicija ce se kroz povecanje place brzo isplatiti jer ce te biti u stanju i dobro pregovarati.. trenutno ima posla na sve strane.

 

Sto se tice zivota u Münchenu, to nije bas grad za pocetnike, cijene su visoke, samac sa 4K bruto placom ima na kraju mjeseca oko 2400 EUR netto. Soba u WG (Wohngemeinschaft) dodje oko 500-600€ ili stan 40m2 oko 900€ (sa grijanjem i topolom vodom). Obvezno osiguranje za auto, jer se ne priznaje bonus iz HR, moze iznositi i 120€/mjesecno u prvoj godini, poslije padne na neku razumnu razinu, 60-80€ /za BMW 3er/.

Ovisno o velicini firme, neke imaju menzu, pa rucak kosta oko 4-5€, u protivnom rucak u restoranima oko firme kosta oko 8-10€, sok ili voda kosta jos 2-3€. Mjesec ima 20 radnih dana, pa racunaj...

Potrepstine su na nivou cijena u HR (proslo ljeto smo bas usporedjivali cijene), plus minus 10-tak posto. Ostale stvari se mogu ovdje, mislim, jefitnije nabavit. Amazon is your friend, ima akcija i snizenja, biznis cipele sam u ducanu platio 70€, te iste sam poslije kupio na amazonu jednom za 50 drugi put za 38€.

ebay-kleinanzeigen.de je u zadnje vrijeme postao moj glavni izvor kad kupujem ili prodajem neku tehniku npr. pojacalo ili gitaru, foto-objektiv, smartphone...

Ono sto je skupo je rad (ruke) npr. kad ides popravit auto, frizer (u okolici gdje zivim cijene su za sisanje 27€ plus 3€ trinkgeld, sad sam nasao drugog frizera, platim 12+3, ali moram malo voziti) ili npr. ucitelj gitare/klavira.

Participacija za ljekove je 5€ po lijeku, a medikamenti su relativno skupi npr. sirup za kasalj ili neoangin, kapi za nos... no proslo ljeto smo u HR za djecu kupovali u apoteci neke stvarcice, ostao sam iznenadjen koliko su visoke cijene bile (na nivou njemackih).

Zubar - amalganske plombe su besplatne ali keramicke se placaju ovisno o orinaciji od 50-150€ (svak odredjuje svoju cijenu).

Naocale se mogu jeftino kupiti na brille24.de.

Izlazci su skupi, pizza kosta oko 8-10€, pivo oko 4€, u restoranu, 2 osobe (posteno meso sa grilla i vino) 100-120€.

Clanarina u klubu, npr. za sport kosta mjesecno od 15€ pa na vise.

IsarCard (1-4 Ring) kosta 80€ mjesecno (u-bahn/s-bahn).

I tako to...

 

 

 

 

 

 

 

 

 
11 0 hvala 8
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
spojka kaže...

...

Van grada nije loše ali dva auta obavezno problemi sa prijevozom zbog djece i td.. ko ima malu. i kada ste udaljeni nemožeti iči raditi dodatni neki posao do 450 eura bez poreza jer se vremenski ne isplati a o umoru da i ne pričam.

 Da ne ubacujem cijeli citat. Hvala na podijeljenom iskustvu. Zakljucak je da se i sa obrtnickim zanimanjima moze zivjeti gore osim ako nemas namjeru trositi na luksuz, ili radiit sljedecih 40 godina, da bi sa za 70 dosao u novoj Q7. Salu na stranu, al znam masu primjera, emigrirali '70-tih godina proslog stoljeca, i doslovce se ubili od posla, ponedjeljak do nedjelje, po 13 sati da bi se vratili u mirovini u RH. 

MMX kaže...

...

 

 

 MMX, kako njemci gledaju na izostanak diplome? Konkretno me zanima Linux/DevOps pozicija, i prema ovome sto vidim, dosta su fleksibilni ako si strucan, no jos nista ne pokrecem da barem malo ne usavrsim njemacki jezik. 

13 godina
offline
IT posao Njemačka

Ja sam se isto jedno vrijeme zagrijao za DE, pa me prošlo, pa me opet uhvatila želja i tako vrtim.

 

Nije nigdje idealno, kao ni u DE, ali standard je definitvno bolji nego ovdje. Tko ima djece i želi ostati za stalno, isplati se zbog njihovog boljeg života.

 

E sad, pitanje je koliko se isplati nekome ići vani, ako ovdje ima riješeno stambeno pitanje i neku ok plaću. Osim ako nije u dobroj i traženoj branši vani.

 

Primjera radi, ja sam sa SSS (Elektrotehničar) i meni se osobno, ispod 1500-1800 eura netto vjerojatno nebi ni isplatilo ići. Ako računam stan od kakvih 500-600 eura, ostane 1000 eura za život.

A zbog 100-200 eura veće plaće, pitanje je koliko se isplati ići u drugu zemlju.

 

 

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Ne znam ti reci, odnosno procijeniti.

Ono sto sam do sada dozivio je da se izuzetno gleda na strucnu spremu. Dakle ako si zavrsio za npr. automehanicara, onda neces moci raditi kao autoelektricar tj. neces moci dobiti tu poziciju iako se sve vrti oko auta.

 

S obzirom da je sad velika potraznja za radnom snagom, sansa za dobijanje posla je skoro 100% (tim vise sto si iz EU, ne trebas radnu dozvolu, dozvolu boravaka i sl.) samo je pitanje koja pozicija i za koji novac.

Ako mozes dokazati radno iskustvo, a to se radi putem "radnih svjedodzbi" (Arbeitszeugnis) koje dobijes od prethonih poslodavaca, u startu ces dobiti i visu placu (koliko, to ne mogu procijeniti).

 

Posalji par molbi za posao vec sada, da opipas bilo marketa, pa ces vidjeti.. osobno bih isao preko head huntera.

 

 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
dv14 kaže...

Ja sam se isto jedno vrijeme zagrijao za DE, pa me prošlo, pa me opet uhvatila želja i tako vrtim.

 

Nije nigdje idealno, kao ni u DE, ali standard je definitvno bolji nego ovdje. Tko ima djece i želi ostati za stalno, isplati se zbog njihovog boljeg života.

 

E sad, pitanje je koliko se isplati nekome ići vani, ako ovdje ima riješeno stambeno pitanje i neku ok plaću. Osim ako nije u dobroj i traženoj branši vani.

 

Primjera radi, ja sam sa SSS (Elektrotehničar) i meni se osobno, ispod 1500-1800 eura netto vjerojatno nebi ni isplatilo ići. Ako računam stan od kakvih 500-600 eura, ostane 1000 eura za život.

A zbog 100-200 eura veće plaće, pitanje je koliko se isplati ići u drugu zemlju.

 

 

To je dobro pitanje, rekao bih da se ne isplati.

 

Svatko se muci sa odredjenim pitanjima, ja sam u razmisljanju da li bih presao u Zürich za ca 2-3K € visu neto placu, nova zemlja, drugi skolski sistem, cudni njemacki  naglasak, troskovi zivota su skuplji nego u Münchenu...

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
dv14 kaže...

Ja sam se isto jedno vrijeme zagrijao za DE, pa me prošlo, pa me opet uhvatila želja i tako vrtim.

 

Nije nigdje idealno, kao ni u DE, ali standard je definitvno bolji nego ovdje. Tko ima djece i želi ostati za stalno, isplati se zbog njihovog boljeg života.

 

E sad, pitanje je koliko se isplati nekome ići vani, ako ovdje ima riješeno stambeno pitanje i neku ok plaću. Osim ako nije u dobroj i traženoj branši vani.

 

Primjera radi, ja sam sa SSS (Elektrotehničar) i meni se osobno, ispod 1500-1800 eura netto vjerojatno nebi ni isplatilo ići. Ako računam stan od kakvih 500-600 eura, ostane 1000 eura za život.

A zbog 100-200 eura veće plaće, pitanje je koliko se isplati ići u drugu zemlju.

 

 

 Slazem se da nigdje nije idealno, tako ni u Njemackoj. Ovisi sto je tebi ok placa. Meni je OK placa 2k Eura, sto kao Ops mogu tesko dobiti ovdje osim ako necu dobiti cir na zelucu. Stambeno pitanje imam rijeseno, jer mogu uvijek raditi offsite, tj remote, no kao zalog za buducnost isao bi van. Imas rubnih slucajeva gdje ljudi idu doslovce trbuhom za kruhom, do ljudi koji idu na istu, manju ili nesto sitno vecu placu. S druge strane kako nam je mirovinski sustav u kolapsu, otisao bi i na manju placu. Kako trazim posao u ICT-u, mogao bi dobiti dobre, ako ne i vrhunske uvjete, u uredjenoj zemlji. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...

Ne znam ti reci, odnosno procijeniti.

Ono sto sam do sada dozivio je da se izuzetno gleda na strucnu spremu. Dakle ako si zavrsio za npr. automehanicara, onda neces moci raditi kao autoelektricar tj. neces moci dobiti tu poziciju iako se sve vrti oko auta.

 

S obzirom da je sad velika potraznja za radnom snagom, sansa za dobijanje posla je skoro 100% (tim vise sto si iz EU, ne trebas radnu dozvolu, dozvolu boravaka i sl.) samo je pitanje koja pozicija i za koji novac.

Ako mozes dokazati radno iskustvo, a to se radi putem "radnih svjedodzbi" (Arbeitszeugnis) koje dobijes od prethonih poslodavaca, u startu ces dobiti i visu placu (koliko, to ne mogu procijeniti).

 

Posalji par molbi za posao vec sada, da opipas bilo marketa, pa ces vidjeti.. osobno bih isao preko head huntera.

 

 

 

 

 Hvala MMX. Napravio sam profil na xing.de, pa sam poceo dobivati prve upite recuritera. Ispitujem malo teren, no koliko sam vidio, recimo za senior DevOps u manjoj firmi, nudi se 80k Eur brutto. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

 Hvala MMX. Napravio sam profil na xing.de, pa sam poceo dobivati prve upite recuritera. Ispitujem malo teren, no koliko sam vidio, recimo za senior DevOps u manjoj firmi, nudi se 80k Eur brutto. 

Opcenito vrijedi, vece firme veca placa...

Za taj novac, 80K, ne bih previse u HR cekao. Nemoj bit razocaran ako u pocetku dobijes manje, s obzirom na manjak referenci i jezika.

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...
solaris kaže...

 Hvala MMX. Napravio sam profil na xing.de, pa sam poceo dobivati prve upite recuritera. Ispitujem malo teren, no koliko sam vidio, recimo za senior DevOps u manjoj firmi, nudi se 80k Eur brutto. 

Opcenito vrijedi, vece firme veca placa...

Za taj novac, 80K, ne bih previse u HR cekao. Nemoj bit razocaran ako u pocetku dobijes manje, s obzirom na manjak referenci i jezika.

 Kazem to je za Senior poziciju. Otisao bi, tj. otici cu i za manje, no zelio bi prvo usavrsiti jezik. 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...

Obvezno osiguranje za auto, jer se ne priznaje bonus iz HR, moze iznositi i 120€/mjesecno u prvoj godini, poslije padne na neku razumnu razinu, 60-80€ /za BMW 3er/.

 

bonus iz HR se priznaje (nisam siguran dali djelomično ili kako već).. ja sam došao sa potvrdama o razdoblju osiguranja bez štete od svih osiguranja kod kojih sam u Hr. zadnjih 10+ godina bio.

platio sam 500€ za golfa IV 1.4 benz. 75ks za razdoblje od 11-og mj. 2017. do kraja 2018. (ako sam to dobro shvatio)..

u Hr. mi je osiguranje za 2.0 benz 100kW koštalo oko 1600kn sa max bonusom.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

da bonus se priznaje samo treba neke potvrde izvaditi i igra ulogu koliko imate vozačku i kakav je predhodni auto bio (koliko konja).

Usput za stanove polog za stan je tri mjesecne stanarine plus jedna stanarina unaprijed u prijevodu 4 soma u naprijed i moliti boga da ima barem kuhinju.

 

Realne cjene stanova su 1200 eura za München plus struja( skoro svi kuhaju na struju) i grijanje sa vodom. U nekim stanovima voda i grijanje plus smeče se plača u njihovom izrazu (neben kosten).

Ja sam imao dvosoban stan za 950€ plus taj neben kosten 150€ i onda struja je bila 180€. Instalacije su bile neispravne i sat se vrtio ko mutav ko da režem sa cirkularom drva cjeli dan a u stanu niti jedne sijalice i svi osigurači spušteni jedva se toga riješio a plačao ga šest mjeseci a ni jedan dan prespavao u njemu i sad mi suza krene kad se sjetim love. Plus novu kuhinju(1300€) koja nikad korištena bacio u smeče jer sve moraš maknuti van.

 

Riješenje za početak je da se nađe stan i da se živi sa cimerima dok se ne skupe liste od plače minimalno tri.

Kod mene u zgradi kad i ima nešto slobodno to dođe taj tjedan do dvjesto tristo ljudi i ostavljaju molbe pa ovi biraju. (uvjeti su bez djece, ljubimaca i po mogučnosti da niste nikad doma).

I mora se izvaditi ( schufa ) to je potvrda da niste nikom ostali ništa dužni nekih 20€ košta dobije se poštom za dva tjedna.

 

Znači začarani krug: da bi dobili posao moraš imati stan ili još bolje motel za prvu ruku ( soba se djeli sa ostalima nekad i pet šest ima unutra zavisi koiko plačaš po danu, sve što imaš vrijedno nosiš sa sobom ali imaš adresu da bi prijavio boravak i dobio porezni broj), da bi iznajmio stan treba 3 platne liste ma muka od svega.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
MMX kaže...

Obvezno osiguranje za auto, jer se ne priznaje bonus iz HR, moze iznositi i 120€/mjesecno u prvoj godini, poslije padne na neku razumnu razinu, 60-80€ /za BMW 3er/.

 

bonus iz HR se priznaje (nisam siguran dali djelomično ili kako već).. ja sam došao sa potvrdama o razdoblju osiguranja bez štete od svih osiguranja kod kojih sam u Hr. zadnjih 10+ godina bio.

platio sam 500€ za golfa IV 1.4 benz. 75ks za razdoblje od 11-og mj. 2017. do kraja 2018. (ako sam to dobro shvatio)..

u Hr. mi je osiguranje za 2.0 benz 100kW koštalo oko 1600kn sa max bonusom.

Odlicno, nazalost, raspolazem sa zastarjelim informacijama, hvala za info.

 

Ovo sto je spojka napisao mogu potvrditi jer znam par decki iz moje firme, spanjolci, muku su mucili dok se nisu smjestili. Jedan je odustao nakon 2 mjeseca i otisao u drugi grad. Zacarani krug.

Stanje na marketu je toliko napeto da stanodavci prakticno mogu birati koga hoce uzeti i dobiti cijenu koju hoce. Ma kaos.

 

Ako mogu, iskomentirao bih ovu situaciju oko neispravnih instalacija (narano nisam odvjetnik, tako da ovo uzmite ipak samo kao ideju):

 

Ako su instalacije neispravne odnosno ako se struja trosi i nakon sto iskljucis sve potrosace, a to se moze testirati, ako treba dovedes vjestaka (Gutachter) onda imas 2-3 opcije:

a) traziti da ti vlasnik stana popravi instalacije i nadoknadi nastalu stetu (npr 180-80=100€ mjesecno)

b) svojevoljno smanjiti placanje stanarine upravo za taj iznos, dakle za 180€ (dok ne popravi instalacije), to se zove mieteminderung

c) s obzirom da i a) i b) vode u konflikt sa stanodavcem ukoliko se on opire, isplati se uclaniti se u udruzenje za zastitu stanara i zaprijetit tuzbom (oni to rade za tebe, imaju vraske odvjetnike).

 

Na kraju krajeva, neispravne instalacije mogu izazvati kratki spoj i pozar te puno vece probleme za stanodavca i nisam bas siguran da li bi mu osiguranje nadoknadilo stetu ukoliko je on znao za problem a nije nista poduzeo.

Teoretski bi mogao, ukoliko ti Gutachter utvrdi opasnost od kraktog spoja / pozara tj. ukoliko se procijeni da je u takvom stanu opasno zivjeti, otici u hotel na racun vlasnika stana sve dok on ne otkloni opasnost.

 

Najmoprimci su ko bubreg u loju zasticeni, ali ako ne znas jezik ne mozes niti znati koja prava imas. Ovdje sa Mietrecht nema zezancije.

 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
spojka kaže...

Usput za stanove polog za stan je tri mjesecne stanarine plus jedna stanarina unaprijed u prijevodu 4 soma u naprijed i moliti boga da ima barem kuhinju.

 

ja sam dobio stan bez pologa, iako je to rijetkost kao i namješteni stanovi.

od namještaja sam na sreću isto nešto dobio.. spavaću sobu komplet, krevet (bez madraca), noćni ormarići i ormar. kupaona isto komplet, od kuhinje samo stol i stolice i jedan regal. sav namještaj koji je bio u stanu sam otkupio odmah u startu za 600€.

ostatak namještaja sam kupio i sam složio.. malo sam se razguzio od posla dok sam sve to posložio (pogotovo kuhinju), ali barem nisam morao nikome platiti dienstleistung  veliku većinu alata sam oko božića donio iz hr. pa mi ni to nije trebalo (ubodna pila, bušilica i hrpa drugih potrepština).

sa najmodavcem sam između ostaloga ugovorio da će on u slučaju mog izlaska iz stana otkupiti sav namještaj nazad (ukoliko ga ja želim prodati), uz gubitak vrijednosti od 10% godišnje. mislim da sam ukupno gledano jako dobro prošao.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Vecina frendova i rodbine mi je u Njemackoj pa i sam razmisljam. Nisam ispipavao teren jos, rodbina me konstanto napada da dodjem cak su mi i stanove neke pronasli ukoliko se odlucim no jos nisam siguran. Koliko bi mogao ocekivati kao iOS engineer sa 2 godine iskustva i VSS?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Zavisi od vise faktora:

- u koji grad mislis ici

- koliko ocajno firma trazio iOS developere.

- koliko dugo mozes traziti/cekati na odgovarajucu placu/firmu/poziciju

- koliko dobro se znas prodati

 

U mom teamu, imam dva decka, zavrsili su fax prije godinu i pol dana. Jedan se izborio za placu od 50K a drugi za 65K.

 

 

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

U Munich sam planirao. Mogu dosta dugo jer trenutno imam posao u Hrvatskoj tako da mi se nigdje ne žuri. Zanimalo me samo okvirno.
Ovih 50k i 65k je brutto?

To je onda oko 2.5-3.5k neto za samca?

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2018 22:38 (Stryder).
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Stryder kaže...

U Munich sam planirao. Mogu dosta dugo jer trenutno imam posao u Hrvatskoj tako da mi se nigdje ne žuri. Zanimalo me samo okvirno.
Ovih 50k i 65k je brutto?

To je onda oko 2.5-3.5k neto za samca?

 4k brutto ispadne 2400 za samca, ako si ''samo'' oženjen skače na 2700€

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
kostolomac kaže...
Stryder kaže...

U Munich sam planirao. Mogu dosta dugo jer trenutno imam posao u Hrvatskoj tako da mi se nigdje ne žuri. Zanimalo me samo okvirno.
Ovih 50k i 65k je brutto?

To je onda oko 2.5-3.5k neto za samca?

 4k brutto ispadne 2400 za samca, ako si ''samo'' oženjen skače na 2700€

 Tak sam negdje imao i u Irskoj kad sam počeo prije 4 godine, s razlikom da u Irskoj za svoj porez od države dobiješ doslovno qrac i daleko skuplji svakodnevni život.

Odlazak u Njemačku je no brainer.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Kad navode godišnju brutto plaću, 13. i 14. u Austriji su uračunate tu?

Je li to zakonski rješeno i moraju se isplatit ili ovisi o dobroj volji poslodavca?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

Kad navode godišnju brutto plaću, 13. i 14. u Austriji su uračunate tu?

Je li to zakonski rješeno i moraju se isplatit ili ovisi o dobroj volji poslodavca?

 To svi isplacuju i ne ovisi o nikome, imas 13. i 14. penziju. Tak se isplacuje i nije oces neces nego je to fixno. Zena je u svojoj firmi dobivala jos i bozicnicu na sve to a moja firma na svoju ruku isplacuje jos i 15. placu.

13. i 14. placa su vece od obicne place jer ih drzava manje oporezuje pa ako neto imas 1.748,65 € onda je 13. placa 1.984,88 € a 14. placa 1.947,68 €.

Ovo je bruto neto kalkulator radnicke komore https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/ pa mozes racunat na temelju bruto kolko ti bude neto i kolko budu 13. i 14. placa.

6 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Kakva je situacija s poslovima sto se tice SEO optimizacije ? Ima li neko da se susretao s takvom ponudom ili da je naletio ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bocasa kaže...

Otvorena pozicija u jednoj firmi, kako saznajem - nije se mnogo ljudi prijavilo pa evo - ko voli nek izvoli...

Poznavanje njemackog jezika je prednost, ali moze se i bez - samo je potrebno pokazati volju za ucenjem njemackog

https://www.arthrex.com/job-seeker/open-positions/2472/software-developer-m-w

Evo i malo informacija, sto kazu zaposlenici o firmi: https://www.kununu.com/de/arthrex1/kommentare
Kununu je jedan od servicsa koji obavezno gledam, kad pratim firme.

last.fm/user/jolly_bravo
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Kolega MMX je pisao da je teže napredovati u firmi kao developer, a i zaposliti se općenito bez završenog fakulteta.

Kakva je situacija s time ako nemamo završen IT faks, nego neki drugi tehnički, npr. strojarstvo, ali imamo radnog iskustva kao developer?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
oddball kaže...

Kolega MMX je pisao da je teže napredovati u firmi kao developer, a i zaposliti se općenito bez završenog fakulteta.

Kakva je situacija s time ako nemamo završen IT faks, nego neki drugi tehnički, npr. strojarstvo, ali imamo radnog iskustva kao developer?

Samo trebas naci poslodavca koji je spreman pozvati te na razgovor, eventualno probni dan/zadatak i ako vidi da znas onda ce te primiti.

Placa bi mogla biti jednaka, jer je eto neki faks na papiru kao dokaz da je zavrsen. Dovoljno je da je srodan faks prema zanimanju. Ali naravno nema pravila. Bitno je samo dokazati se da se zna raditi posao.

last.fm/user/jolly_bravo
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...
Da se prijavim u FFM, ovdje sam od prosinca prošle godine. Spadam u one 40+ sa SSS, međutim iz hobija i vlastitih potreba ušao sam u web development 2000 godine. Od 2008 koristim CakePHP framework, koji mi je upravo otvorio vrata u jednoj manjoj IT tvrtki.

Prije nego što sam krenuo u njemačku, slao sam prijave u razne tvrtke koje razvoj svojih web aplikacija temelje na cakephp. Nisam dobio niti jedan odgovor. Spakirao sam kufere isti dan kada mi je legla uplata zadnjeg freelancer projekta, došao ovdje i počeo raditi na baustelle. Istovremeno sam aktivno tražio posao CakePHP developera.

Prvi razgovor za posao imao sam sa Sony music, moj njemački nije bio dobar, rekli su da se javim kada savladam isti.

Slijedili brojni pozivi recrutera, kao i kontakti iz nekih firmi. Sve do prije desetak dana, bez uspjeha. Onda naletim na oglas javim se preko xinga, dobijem odgovor da sam ih usrećio :D par dana ranije su vidjeli moj profil, ali su ga zagubili.

Pozvali me na razgovor, gdje sam rekao da ne vladam dobro njemačkim ALI da želim raditi i učiti njemački jezik.

Poslije par dana zvali su me, tražili broj socijalnog , hoće preko grada ili arbeitsamta da mi obezbijede tečaj njemackog. Danas zvali, šalju ponudu u kojoj kažu da će plaća rasti sa napredovanjem jezika. Krećemo od junior levela :) u ponedjeljak.

Inače u ovih par dana dobio sam zahvalnicu iz dusseldorfa, upit iz Hannovera tražim li posao (firma koju sam kontaktirao prošle godine), te poziv iz Sony music munchen.

Ostvario sam prvi korak ka cilju.

 

Zavrsava i moj sestomjesecni probni rad, na obostrano zadovoljstvo u narednim danima potpisujemo novi ugvor, uz vecu placu, itd.  Placaju mi tecaj njemackog, imam fleksibilno radno vrijeme ukljucujuci i remote work, sprijateljili smo se pravo. Vec su mi rezervirali kartu za konferenciju u Rovinju krajem kolovoza.  

 

Radim na razvoju nove verzije jednog od najvecih njemackih oglasnika (zute stranice), itd. Zivim zivot bez stresa :) ex-Domovina me moze vidjeti samo na par dana, ovdje gdje zivim je nova domovina.

 

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Koliko sam vidio, diploma sa faksa je kao ulaznica, otvara ti vrata.

Poslodavci ce radje zaposliti neku osobu sa IT-faksom nego sa prometnim, samo zbog toga sto je rizik manji, odnosno ako zaposlis krivog covjeka to moze poprilicno kostati.

 

Npr. zaposlis covjeka, on se nekako provuce kroz probni rok, a ti naknadno skuzis da on ipak konstantno podbacuje. U Njemackoj ga ne mozes tako lako otpustiti.

 

Ja sam nedavno imao jednog decka u timu, Alex, dosao je u sjecnju prosle godine u firmu. U lipnju sam preuzeo tim u kojem je on bio. Prethodni projektleiter mi je skrenuo paznju na njega da nikako ne usjpjeva biti na nivou ostalih clanova tima. Razgovarao sam sa njegovim sefom i dogovorili smo se da dobije jos jednu sansu.

U srpnju mu je prosao probni rok, sjecam se da je bio sav u komi hoce li biti problema ili ne.

 

Nakon sto sam se vratio sa godisnjeg, u listopadu sam ponovno razgovarao sa njegovim sefom i rekao sam mu da sam prilicno nezadovoljan sa Alexovom kvalitetom rada (a i stavom koji ima prema poslu). Da sam ja radio job interview sa takvom osobom, on ne bi prosao prvi screening kod mene.

Kad smo taj dio projekta zavrsili, rekao sam mu da vise ne racunam na njega (to je rezultat, razgovor je trajao 90 min).

I sad je njegov sef imao problem, jer sto ce sa tim radnikom napravit... no to nije vise bio moj problem, ja sam uzeo drugog developera iz poola.

 

Prije par godina sam imao jednog tipa, doktor iz bio-informatike. Bio mi je dodjeljen na jedan one-person projekt. Trebao je programirati Eclipse RCP aplikaciju. I tip se nalazio na probnom roku. Na zalost morao sam napravit eskalaciju do naseg zajednickog managera jer dottore nije mogao lifrati ni tri linije koda nit je ispostovao rokove, cak i one koji je sam predlozio. Nije potrajao niti 4 mjeseca.

 

Razlika izmedju ova dva slucaja je u tome sto se u prvom slucaju radi o firmi sa 1600 zaposlenika gdje se voda moze lako zamutiti.

U drugom slucaju se radilo o firmi sa 80-tak zaposlenih, gdje je moj direktni sef bio jedan od partnera (vlasnika) firme i radilo se o njegovim novcima.

 

Dakle, za one koji nemaju IT-diplomu, ovo su neki od aspekata o kojima Abteilungsleiteri (oni sa kojima uglavnom radite job intervirew) u pozadini razmisljaju.

 

 
4 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice