IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.451
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Re: IT posao Njemačka

Hvala na savjetima.

 

Koliko otprilike kostaju ti agenti (Makler, ako sam u pravu) za trazenje stanova.

Ja sam dobio posao u Troisdorfu, tako da za sada trazim tamo, u Bonnu i okolnim mjestima. Koln bi za sada htio izbijeci, a mozda cu morati i tamo.

Trazim 2-soban stan da ima kuhinju, do 900e worm sam spreman platiti.

 

Trebat ce puno srece, za sada dobivam samo odbijenice.

 

Netko je pitao za posao. Ja sam samo trazio na linkedinu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.9.2018 11:18 (agent_00klc).
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
agent_00klc kaže...

Hvala na savjetima.

 

Koliko otprilike kostaju ti agenti (Makler, ako sam u pravu) za trazenje stanova.

Ja sam dobio posao u Troisdorfu, tako da za sada trazim tamo, u Bonnu i okolnim mjestima. Koln bi za sada htio izbijeci, a mozda cu morati i tamo.

Trazim 2-soban stan da ima kuhinju, do 900e worm sam spreman platiti.

 

Trebat ce puno srece, za sada dobivam samo odbijenice.

 

Netko je pitao za posao. Ja sam samo trazio na linkedinu.

Makler kosta u visini 2-3 mjesecne stanarine, koliko sam cuo.

A stan u vecini slucajeva nemos dobit bez tri njemacke platne liste.

Ljudi vecinom zive u hostelu dok ne dodu do platnih lista.

 

Trazi pomoc od firme za pronalazak stana, prije ce ti oni naci preko poznanstava nego ti samostalno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.9.2018 12:03 (Steve79).
12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Evo i ja krecem za Njemacku, specificno Berlin.

Nasao sam posao kao Senior Frontend Engineer. Zapravo sam dosao do kraja sa tri itervjua ali odabrao sam firmu koja mi se najvise svidjela.

Posao sam nasao preko LinkedIn i Xing oglasa. Pocinjem 1.12. pa sad vec gledamo short-term stanove. Berlin je dosta skup sto se rente tice, a trajni smjestaj je gotovo nemoguce dobiti bez barem tri payslipa, tako da inicijalno idemo na malo skuplji privremeni smjestaj dok ne sredimo sve papire.

Dodatni izazov je sto mi zena nije iz EU pa moramo sredjivati i njene papire.

Posao je stvarno bilo lako naci, bas im fali developera. Ja sam vec imao sjajan posao ovdje (i relativno cemo imati manje para u Berlinu) ali shvatili smo kao i mnogi da od Hrvatske nema nista i da je bolje da preselimo negdje gdje barem vidis rezultat tvojeg ulaganja u porezni sistem. Takodjer je tech scena neusporediva, tako da iskreno jedva cekam :) Njemacki ne znam ali u firmi svi pricaju na engleskom, za ostalo cemo se nekako snaci, Berlin je jedan od laksih gradova sto se toga tice.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 18:59 (OriginalEXE).
 
9 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Je li plus ako znam njemački koji sam naučio na svoju ruku bez ikakvog certifikata? 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Kolacic kaže...

Je li plus ako znam njemački koji sam naučio na svoju ruku bez ikakvog certifikata? 

 

Za jezik ti ne treba certifikat, bitno je da ga znaš..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
OriginalEXE kaže...

Evo i ja krecem za Njemacku, specificno Berlin.

Nasao sam posao kao Senior Frontend Engineer. Zapravo sam dosao do kraja sa tri itervjua ali odabrao sam firmu koja mi se najvise svidjela.

Posao sam nasao preko LinkedIn i Xing oglasa. Pocinjem 1.12. pa sad vec gledamo short-term stanove. Berlin je dosta skup sto se rente tice, a trajni smjestaj je gotovo nemoguce dobiti bez barem tri payslipa, tako da inicijalno idemo na malo skuplji privremeni smjestaj dok ne sredimo sve papire.

Dodatni izazov je sto mi zena nije iz EU pa moramo sredjivati i njene papire.

Posao je stvarno bilo lako naci, bas im fali developera. Ja sam vec imao sjajan posao ovdje (i relativno cemo imati manje para u Berlinu) ali shvatili smo kao i mnogi da od Hrvatske nema nista i da je bolje da preselimo negdje gdje barem vidis rezultat tvojeg ulaganja u porezni sistem. Takodjer je tech scena neusporediva, tako da iskreno jedva cekam :) Njemacki ne znam ali u firmi svi pricaju na engleskom, za ostalo cemo se nekako snaci, Berlin je jedan od laksih gradova sto se toga tice.

Pozdrav,

ja se isto spremam na traženje posla u Njemačkoj kao Frontend Dev.

Da li bi mogao podijeliti iskustva što se najviše traži u Berlinu što se tiče frontenda? Angular, React, nešto treće?

Kakvi su bili intervjui - specifični za frontend ili su više naginjali computer science testovima (gang of four i sl.)?

 

Kakve ponude mogu očekivati kao mid-to-senior frontend dev u Berlinu?


Hvala

12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Pozdrav,

 

Najvise oglasa sam vidio za React. Ja konkretno najbolje vladam sa Vue.js-om a React trenutno ucim sa strane, medjutim ispostavilo se da sve tri firme od koje sam dobio ponudu koriste Vue.js (iako to nisu specificno navele, osim jedne). Za Angular isto ima relativno mnogo poslova. Primjetio sam da na dosta oglasa ne inzistiraju na poznavanju njihovog frameworka (sto je i ok), ali traze poznavanje i iskustvo sa barem jednim.

 

Intervjui su bili razliciti. U jednoj firm sam samo pricao sa njihovim lead developerom i to je bilo to. Kod drugih sam imao intervju sa recruiterom, zatim me njihov lead fronted developer ispitivao konkretna frontend pitanja preko Skypea (samo razgovor, nije bilo kodiranja), te sam na kraju pricao sa njihovim CTO-om o big-picture stvarima. Kod trecih (ove koje sam i prihvatio) sam imao intro razgovor sa dva njihova frontend developera, zatim zadatak za kod kuce za koji mi je trebalo par sati, te finalno razgovor o obavljenom zadatku, neka njihova pitanja itd. (tu je bio prisutan i CTO). Uglavnom nije uopce bilo CS pitanja (njih sam imao dosta vise kada sam se prijavljivao za remote poslove pred godinu dana).

 

Mislim da najvecu ulogu igra iskustvo i portoflio (GitHub itd.).

 

Za mid-to-senior mozes ocekivati od 45k bruto pa na gore. Meni je najniza ponuda bila 55k, a prihvatio sam 65k.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
OriginalEXE kaže...

Pozdrav,

 

Najvise oglasa sam vidio za React. Ja konkretno najbolje vladam sa Vue.js-om a React trenutno ucim sa strane, medjutim ispostavilo se da sve tri firme od koje sam dobio ponudu koriste Vue.js (iako to nisu specificno navele, osim jedne). Za Angular isto ima relativno mnogo poslova. Primjetio sam da na dosta oglasa ne inzistiraju na poznavanju njihovog frameworka (sto je i ok), ali traze poznavanje i iskustvo sa barem jednim.

 

Intervjui su bili razliciti. U jednoj firm sam samo pricao sa njihovim lead developerom i to je bilo to. Kod drugih sam imao intervju sa recruiterom, zatim me njihov lead fronted developer ispitivao konkretna frontend pitanja preko Skypea (samo razgovor, nije bilo kodiranja), te sam na kraju pricao sa njihovim CTO-om o big-picture stvarima. Kod trecih (ove koje sam i prihvatio) sam imao intro razgovor sa dva njihova frontend developera, zatim zadatak za kod kuce za koji mi je trebalo par sati, te finalno razgovor o obavljenom zadatku, neka njihova pitanja itd. (tu je bio prisutan i CTO). Uglavnom nije uopce bilo CS pitanja (njih sam imao dosta vise kada sam se prijavljivao za remote poslove pred godinu dana).

 

Mislim da najvecu ulogu igra iskustvo i portoflio (GitHub itd.).

 

Za mid-to-senior mozes ocekivati od 45k bruto pa na gore. Meni je najniza ponuda bila 55k, a prihvatio sam 65k.

 

OK, hvala na detaljnom odgovoru.

To je plaća za rad na in-house projektima ili su to firme koje izbacuju x projekata mjesečno za svoje klijente?

Koliko godina iskustva imaš ako smijem pitati?

I kakvi su u Berlinu što se tiče tech-stacka, da li prate trendove, koriste TDD i slične stvari? Možda glupo pitanje ali nagledao sam se svega po svijetu...

I kako stoje opremom za testiranje (device lab), ako si se dotaknuo te teme?

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 21:16 (Tomdev).
12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Sve firme za koje sam se ja prijavljivao rade na in-house projektima jer mi je dosta skakanja sa klijenta na klijenta i zelim malo promjenu (od pocetka sam uvijek radio za agencije sa klijentima). Imam oko 6-6.5 godina iskustva, makar sam dosta radio i na backendu tako da nije cisto frontend.

 

Sto se tech stackova tice, to ovisi od firme do firme, ali dosta su moderni. Ova firma za koju idem raditi konkretno ne koristi npr. Docker za development sto se nadam promjeniti, ali testiraju kod. Dosta njih koji su vec duze na trzistu imaju i legacy kod (ovi jedni su imali neki interni tool za moderatore napisan u Angularu), ali to je neizbjezno. Kakvo je relano stanje stvari necu znati dok ne pocnem za pravo raditi za njih.

 

"I kako stoje opremom za testiranje (device lab), ako si se dotaknuo te teme?" -> Ne bih znao, iskreno nije mi to palo na pamet pitati posto sam se do sada navikao na Browserstack.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 21:25 (OriginalEXE).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
OriginalEXE kaže...

Sve firme za koje sam se ja prijavljivao rade na in-house projektima jer mi je dosta skakanja sa klijenta na klijenta i zelim malo promjenu (od pocetka sam uvijek radio za agencije sa klijentima). Imam oko 6-6.5 godina iskustva, makar sam dosta radio i na backendu tako da nije cisto frontend.

 

Sto se tech stackova tice, to ovisi od firme do firme, ali dosta su moderni. Ova firma za koju idem raditi konkretno ne koristi npr. Docker za development sto se nadam promjeniti, ali testiraju kod. Dosta njih koji su vec duze na trzistu imaju i legacy kod (ovi jedni su imali neki interni tool za moderatore napisan u Angularu), ali to je neizbjezno. Kakvo je relano stanje stvari necu znati dok ne pocnem za pravo raditi za njih.

 

"I kako stoje opremom za testiranje (device lab), ako si se dotaknuo te teme?" -> Ne bih znao, iskreno nije mi to palo na pamet pitati posto sam se do sada navikao na Browserstack.

I mene više zanimaju in-house projekti, nekak mi se čine fleksibilniji dedlajni nego kad se radi za klijente.

Hvala na odgovorima, ako završim u/oko Berlina javim se ja pivu ili čaj

12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Nema na cemu, sretno, i vidimo se na toj pivi (realnije caju s obzirom na vremenske uvjete )

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
OriginalEXE kaže...

Nema na cemu, sretno, i vidimo se na toj pivi (realnije caju s obzirom na vremenske uvjete )

 

Da sutra odem u Berlin pio bi vjerojatno čaj s obzirom kolike su cijene pive tijekom oktoberfesta   a čujem i da svake godine rastu kao hrvatski inozemni dug.

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Malo je offtopic, no mozda netko moze pomoci. U Austriji ukoliko pise na oglasu da nude 3200 bruto ( vise naravno po dogovoru), koliko bi vise trazili u odnosu na taj iznos s 4 godine iskustva i dosta znacajnih cerifikata?
After Effects,Sony Vegas Pro,Nuke i Maya tutoriali na hrvatskom: http://www.youtube.com/user/AdobeTemplate
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Malo je offtopic, no mozda netko moze pomoci. U Austriji ukoliko pise na oglasu da nude 3200 bruto ( vise naravno po dogovoru), koliko bi vise trazili u odnosu na taj iznos s 4 godine iskustva i dosta znacajnih cerifikata?
After Effects,Sony Vegas Pro,Nuke i Maya tutoriali na hrvatskom: http://www.youtube.com/user/AdobeTemplate
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
BugHacker kaže...
Malo je offtopic, no mozda netko moze pomoci. U Austriji ukoliko pise na oglasu da nude 3200 bruto ( vise naravno po dogovoru), koliko bi vise trazili u odnosu na taj iznos s 4 godine iskustva i dosta znacajnih cerifikata?

 Ovisi o poziciji i o certifikatima. Inace, koliko iz iskustva znam, mozda sam u krivu, u Austriji su place nize nego u Njemackoj. O kojoj se poziciji radi? Mozda bi ti firma gdje ja radim mogla ponuditi konkurentnu placu, cak i u usporedbi sa placama u AU i DE.

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

solaris, gdje i što ti radiš? 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
BugHacker kaže...
Malo je offtopic, no mozda netko moze pomoci. U Austriji ukoliko pise na oglasu da nude 3200 bruto ( vise naravno po dogovoru), koliko bi vise trazili u odnosu na taj iznos s 4 godine iskustva i dosta znacajnih cerifikata?

 Ovisi o poziciji i o certifikatima. Inace, koliko iz iskustva znam, mozda sam u krivu, u Austriji su place nize nego u Njemackoj. O kojoj se poziciji radi? Mozda bi ti firma gdje ja radim mogla ponuditi konkurentnu placu, cak i u usporedbi sa placama u AU i DE.

 Network Security, no i Cyber Security / Pentesting me takoder zanima.

After Effects,Sony Vegas Pro,Nuke i Maya tutoriali na hrvatskom: http://www.youtube.com/user/AdobeTemplate
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Pero Dinamit kaže...

solaris, gdje i što ti radiš? 

 Radim kao DevOps engineer. Ovdje u Zagrebu. 

BugHacker kaže...
solaris kaže...
BugHacker kaže...
Malo je offtopic, no mozda netko moze pomoci. U Austriji ukoliko pise na oglasu da nude 3200 bruto ( vise naravno po dogovoru), koliko bi vise trazili u odnosu na taj iznos s 4 godine iskustva i dosta znacajnih cerifikata?

 Ovisi o poziciji i o certifikatima. Inace, koliko iz iskustva znam, mozda sam u krivu, u Austriji su place nize nego u Njemackoj. O kojoj se poziciji radi? Mozda bi ti firma gdje ja radim mogla ponuditi konkurentnu placu, cak i u usporedbi sa placama u AU i DE.

 Network Security, no i Cyber Security / Pentesting me takoder zanima.

 Dosta nezahvalno s obzirom na ponudu. S takvim necim se bavi mozda samo ReversingLabs ako se ne varam. Imas neke industry grade certifikate? Mozda bi mogao pitati frenda ako zna nekog. 

Offtopic: Ja sam isto dosta razmisljao o odlasku van, tj. i dalje razmisljam, no ne bi navrat-nanos. Ako ides preko agencije, tj. recruitera, nude dosta nizu placu nego da se zaposlis direktno. Uz ovaj trend koji je prisutan u RH, top-cap cak i za operativu je narastao na 3K Eur netto. 

13 godina
offline
IT posao Njemačka

Ne radi se o IT, ali ipak da pitam.. 

 

Završio sam SSS elektroniku, međutim u struci imam ništa do jako malo iskustva. 

Zadnje dvije godine, ovdje radim dosta specifičan posao koji vjerojatno nigdje drugdje nebi mogao raditi. 

 

Iako ovdje imam ok plaću, sve me više vuče odlazak iz zemlje. Što zbog novaca, a još više zbog sređenije i normalnije države. 

 

Sad mene muči, što ja mogu raditi? Traže li uopće u DE ljude koje nemaju iskustva u struci?

 

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
dv14 kaže...

Ne radi se o IT, ali ipak da pitam.. 

 

Završio sam SSS elektroniku, međutim u struci imam ništa do jako malo iskustva. 

Zadnje dvije godine, ovdje radim dosta specifičan posao koji vjerojatno nigdje drugdje nebi mogao raditi. 

 

Iako ovdje imam ok plaću, sve me više vuče odlazak iz zemlje. Što zbog novaca, a još više zbog sređenije i normalnije države. 

 

Sad mene muči, što ja mogu raditi? Traže li uopće u DE ljude koje nemaju iskustva u struci?

 

 U Njemackoj se dosta trazi i u Elektrotehnickoj bransi. I upoznao sam dosta ljudi i cuo za dosta slucajeva gdje se dobiva posao i bez iskustva. 

13 godina
offline
IT posao Njemačka

To mi je drago za čuti, znači postoji šansa i bez iskustva. 

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Ako je slučajno netko zainteresiran, meni bi dobro došao jedan pomoćnik - Junior Windows desktop developer za forms over data aplikacije za planiranje in pratnju radnog procesa. Ja sam klasični freelancer, a radim za nekoliko naručnika po Njemačkoj. Programiram module za razmjenu podataka, manje/pomoćne desktop aplikacije i funkcionalna razširenja za ERP sisteme (SAP, Infor COM, PSI PENTA) i ostale "ad hoc" stvari, koje su potrebne za optimiranje procesa u proizvodnji i logistici. 

 

Poželjeno je poznavanje pojmova:

  • Windows desktop development
  • Database development
  • Forms over data
  • Delphi, C#, VBA, T-SQL
  • VCL, WinForms, ASP.NET, WebForms, Reporting
  • DevExpress Components

 

Rokovi i obim:

nastup ca. 07.01.2019 (po dogovoru)

puno radno vrijeme 


Način suradnje:
Zapošljenje za neodredjen period

 

Ugodnosti:

- mali team brez nepotrebne birokracije
- 25 radnih dana / 5 tijedana dopusta (u prvoj godini, dodatak po jedan radni dan svaku slijedeću)

- fleksibilno radno vrijeme u iznosu 37,5 sati na tijedan (pon-pet / medju 8:00 i 20:00)

 

Primanja:

- plaća ca. 30 - 36.000 EUR p.A. (ovisno od predznanja kandidata)

- Urlaubsgeld u visini 1/2 plaće 30.06. za tekuću godinu

- Weihnachtsgeld u višini 1/2 plaće 30.11. za tekuću godinu


Lokacija:
Parkstraße 1, 21244 Buchholz i. d. N.

 

Budite slobodni, da stupite u kontakt i postavite vaša dodatna pitanja, i potrudit ću se odgovorit detaljnije, što vas bude zanimalo. Ujedno mi napišite i vaša očekivanja u vezi plaće odnosno satnice, ovisno o načinu sudjelovanja, koji preferirate.

 

P.S.: Za pravopisne pogreške se unaprijed ispričavam.

 

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.11.2018 12:15 (F.R.C.).
14 godina
online
Re: IT posao Njemačka
Našao sam si stan u Bonnu. Nova zgrada, prvi put iznajmljen stan.
Dali mi netko može reći ako ima iskustva s procedurom odabira dobavljača električne energije. Dali se može online, koji su najbolji itd.
Hvala.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
agent_00klc kaže...
Našao sam si stan u Bonnu. Nova zgrada, prvi put iznajmljen stan.
Dali mi netko može reći ako ima iskustva s procedurom odabira dobavljača električne energije. Dali se može online, koji su najbolji itd.
Hvala.

 Vjerojatno je Vatenfall jedan od boljih odabira. Mozes se i poigrati sa online kalkulatorom ovdje.

May the source be with you.
16 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Bok svima,

 

Generalno se spremam zapalit van (+ klinac i žena)pa propitkujem još situaciju.

 

Ovako imam generalno dva pitanja za sve Vas.

 

1.) u kakvim ste uvijetima bili u HR prije odlaska u DE ?

Konkretno me zanima koliko je stvarno bolje u IT-u naspram hrvatskog IT-a ?

Stambeno pitanje riješeno ili ne u HR ? PLaća  -  manja od 10k kn ili veća

Radni uvijeti - rad po cijele dane ii normalno radno vrijeme

 

2) Vaša procijena i realna očekivanja

 

Sad cu iznijet svoju situaciju pa Vas molim samo OZBILJNE odgovore.

Njemački sam učio 2 god. -ali čitaj nema pojma

Imam 11 godina IT iskustva bez faxa - SSS

(nazive projekata i firmi ne mogu spominjat)

Radio sam svašta od

- sysadministracije

- impementacije kompletnih virualizacijskih okolina -vmware

- kompletnog solutiona za određene projekte - oracle db,WEB AS, redhat etc...

- supporting većih health projekata 

- backup solucija

- handling 24/7 emergency sustava na razini cijele države više VPN siteova

- impementacija, maintenance i support DMS & BPM workflow-a za 5 kompanija (financije, logistika,ugovori,sales)

- plus još neki koji nisu toliko bitni

Uz to imam dosta extra edukacije sa strane 

 

 

Iskreno ne privlači me vise okolina ovdje i tražim nešto novo - vidim se u virtualizaciji i cloud tehnologijama,

a ovdje kod nas je to sve "jadno" i nema nekih pravih mogućnosti.

 

I da djelomićno sam stambeno pokriven...drugi dio nije otplaćen.

Ne mogu reć da sam gladan, i da sam bez posla pa idem trbuhom za kruhom ali znam da nisam više motiviran i ne nalazim se tu, ali svakako nebi htio ići na gore ako me shvaćate !?

 

Šta mislite kakve su mi mogučnosti ?

Koliku plaću bi mogao očekivati u nekom bavarskom dijelu recimo Munichen ? 50-60 K ? više ili manje

Kakvi su ostali okolni gradovi po pitanju IT-a Numberg recimo ?

I da nebi htio ići sjevernije od Franfurkta.

 

Thx

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
dirtyjack kaže...

Šta mislite kakve su mi mogučnosti ?

Koliku plaću bi mogao očekivati u nekom bavarskom dijelu recimo Munichen ? 50-60 K ? više ili manje

Kakvi su ostali okolni gradovi po pitanju IT-a Numberg recimo ?

I da nebi htio ići sjevernije od Franfurkta.

 

Thx

 

Što se tiće plaće možda i više nego što si naveo iz razloga što je život skuplji u Bavarskoj nego u ostatku države pa su prema tome i plaće više. Ali na kraju ti ne ostane više u džepu. Govorim o radnom mjestu koje odgovara tvom opisu posla. Što se tiće SSS, pošalji par CV-ova u razne firma pa ćeš vidjeti kako gledaju na to, nekima je više važno da radnik ima faks nekima manje.

Jedino je nezgodno što želiš živit oko Minhena a bavarci su poznati po tome što ne žele pričati engleski. Preostaje ti internactionalna firma u Minhenu ili ići dosta sjevernije od Frankfurta. Ne kažem da nije moguće naći posao sa engleskim u bavarskoj ali čuo sam više negativnih iskustava nego pozitivnih.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.11.2018 13:47 (Tomdev).
16 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Ma ne želim živjet u Minchenu...čak ako je moguće zelio bi rade izbjeći te megalomanske gradove i svakodnevne gužve.

Napomenuo sam Munichen samo iz razloga što predpostavljam da je tamo koncentracija posla najveća..

Ako bi selio ne bi htio ići iznad Frankfurta.

Predpostavljam da većina koja je otišla u IT svijetu zna samo engleski a njemački naučiš kroz tečajeve i posao.

 

Da li je NJemačka decentrlizirana zemlja ili bas i ne ?

 

Da li se javljate na poslove koji su na njemačkom jeziku i gdje nije specificirano znanje engleskog...da li to ima smisla ?

12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Mi odlazimo za manje od mjesec dana pa da ti odgovorim na neka pitanja:

 

1.) u kakvim ste uvijetima bili u HR prije odlaska u DE ?

Konkretno me zanima koliko je stvarno bolje u IT-u naspram hrvatskog IT-a ?

Stambeno pitanje riješeno ili ne u HR ? PLaća  -  manja od 10k kn ili veća

Radni uvijeti - rad po cijele dane ii normalno radno vrijeme

 

Mi smo sa financijske strane ovdje u HR bili i vise nego zadovoljni. Radio sam preko pausalnog obrta remotely i mjesecno zaradjivao puno vise od 10k - neki prosjek zadnjih par mjeseci je bio 30-35k. Moja zena takodjer solidno zaradjuje (oko 10-15k). Radio sam kako koji dan, u prosjeku oko 5-6 realnih sati, iako se to protegne na cijeli dan jer kada radis od kuce, teze je disciplinirano imati odredjeno radno vrijeme. Ne pomaze ni to sto kada ne radim za posao, radim na svojim side projektima :)

 

Stan smo imali najam u Rijeci, 400eura za 75 kvadrata. Razmisljali smo par puta o dizanju kredita i kupovini stana ali smo znali da to nema velikog smisla jer cemo kad-tad ici iz HR (realno nismo ocekivali da ce se to ovako brzo desiti).

 

Mi konkretno selimo jer vise ne mozemo izdrzati u ovoj okolini (ljudi, njihovi stavovi, siromastvo, politika, korumpiranost itd.). Takodjer zelimo u grad/drzavu koji nudi vise sadrzaja, zabavnih ali i edukacijsko-poslovnih (meetupovi itd). U Njemackoj necemo imati ovoliko para na kraju mjeseca ali barem znam da ne placam ove seljake u saboru da se sprdaju sa mnom i rugaju mi se u facu - neke se stvari ne mogu kupiti novcem.

 

Sto se tice place, to uvelike ovisi o gradu, ali i o samoj firmi. Konkretno u Berlinu mislim da bi mogao komotno ocekivati 60k+ sa toliko iskustva. SSS ne bi trebao biti problem, iako neke firme znaju traziti bachelors.

 

U svakom slucaju, mislim da ne mozes pogrijesiti sa odlaskom. Mi konkretno nemamo dijete tako da je nama lakse, ali mislim da to moze biti i dodatni + za tu odluku, jer je Njemacka sigurno bolja zemlja za odrastanje.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.11.2018 10:47 (OriginalEXE).
12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
dirtyjack kaže...

Predpostavljam da većina koja je otišla u IT svijetu zna samo engleski a njemački naučiš kroz tečajeve i posao.

 

Da li je NJemačka decentrlizirana zemlja ili bas i ne ?

 

Da li se javljate na poslove koji su na njemačkom jeziku i gdje nije specificirano znanje engleskog...da li to ima smisla ?

 Mi nemamo pojma njemacki, ja sam ga imao 4 godine u srednjoj ali me tada nije niti najmanje zanimao (I was an idiot). Oboje znamo engleski odlicno, a za njemacki je plan upisati ubrzani tecaj kada dodjemo gore za vrlo bazicni nivo, a onda kako vrijeme bude dozvoljavalo. Konkretno u Berlinu mozes bez problema funkcionirati samo sa engleskim, a cuje se i puno naseg :)

 

Rekao bih da je dosta decentraliziranija zemlja od Hrvatske, iako ne potputno. Imas par vecih centara, ali bi i manji gradovi trebali biti vise nego ok za zivot i rad.

 

Ja se nisam javljao na poslove na njemackom jer sam pretpostavio da ce ga takvi i zahtjevati, to ne znaci da je to tocna pretpostavka.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Imate već dogovorene poslove Oriđiđi? 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice