IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 613.516
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

 Pa IT Jobs Croatia je smijesna grupa. Ekipa uglavnom sere po firmama za koje nisu culi, a dok treba doci na razgovor ili nedaj boze intervju...zali boze vremena. Vrti se uglavnom par firmi i to je to. Za placu uglavnom pita ekipa koja nemoze deliverati niti za 1k Eura, pa bi svakom tko je ozbiljan, rekao nek slobodno zaobidje grupu. 

 

Svi su u deficitu, kao i van, i ekipa ide iz firme u firmu. Sto je ok, al dugorocno...

 Čudno, nikada nisam čitao da ljudi seru po firmama već po oglasima za neki posao, na način na koji su složeni i što sve traže. Ali i to bude rijetko.

 

Znam da je jedna vanjska firma koja radi remote u toj grupi našla 4 čovjeka, baš se lik pohvalio tako da ne znam zašto je baš tako loše. A opet, svatko ima svoje mišljenje.

Vjerojatno oni koji se prijave preko moj-posao ne pitaju za plaću.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Bit ću slobodan malo se pojadati i ja, kako bi na taj način možda i nekom pomogao prilikom traženja posla u inostranstvu odnosno točnije u DACH. Zemlje DACH (Njemačka, Austrija i Švajcarska) su poprilično industrializirane zemlje i prilično dosta IT poslova je usmjereno k podržavanju produkcije, transporta i logistike. U toj njiši se nalazimo ponudnici u tri nivoa: velike firme, koje distribuiraju velike sisteme i ne bave se mikro-sistemima (najpoznatiji, ali ne jedini su SAP, MS sa svojim Dynamics NAV i ostalim produktima, Infor - t. j. nekadašnji BaaN, isl.). Onda su tu manje firme, koje su specializirane na neke njišne proizvode u duhu "Plug and produce". Na kraju dolazimo freelanceri, koji smo orientirani na mikrosisteme, koji zapunjavaju manjko velikih sistema. Većina naših radova je takoreći "na ključ". Ja npr. imam dva vlastita produkta, koja nekako tržim, ali u praksi to znači, da s tim što sam jedan od njih prodao u tri velika konzerna, to de facto znači, da se te tri verzije tijekom godina toliko razlikuju, da tezko govorim o istom produktu. To bi bilo sa strane pristupa poslu.

 

Kako je u Njemačkoj manjko kadrova prisutan već duže vremena, ja se ponekad okrenem u Sloveniju i u zadnje vrijeme i u Hrvatsku u potrazi za kadrovima. Nalazim se u trećoj grupi, koju sam gore naveo, što znači dvoje:

 

  • posao koji radim je specializiran, veoma njišno usmjeren i veoma detajlno (pred-)definiran. To znači, da developeru ne mogu ponudit neku "pjesničku slobodu" u smislu "šta i kako", nego moram tražit čovjeka, koji je u stanju predpostavit, čemu služi produkt, kojeg radimo i precizno pratit upute, koje mu proslijedim
  • kao "mali obrtnik" nemam neke velike rezerve u cash-flowu, kao što to imaju velike firme, gdje se efikasnost pojedinca kompenzira kvantitetom resursa, što znači, da kolega, kojeg zaposlim, treba da u što kraće vrijeme postane rentabilan. Treba znači biti suveren, znatiželjan i ciljno usmjeren. 

 

Tu se pojavljeje jedan kulturološki problem, ako to tako nazovem, a to se ponajviše vidi samoocjenivanju. Uzet ću za primjer oznake tipa početnik, junior, craft/medior i/ili senior. Dok kod nas na jugu (smatram, da je u Hrvatskoj slično kao u Sloveniji) mnogo znači neki postignuti rezultat u obrazovanju, u Njemačkoj ćete više puta sresti paradigmu "Mene ne interesira, gdje ste vi sakupili znanja, o kojim se izričete, nego me interesuje, koliko ste u stanju riješti problem, koji je meni predočen.". Zato ćete u oglasima dosta put moći vidjet "... neka strukovna diploma... ili relevantno izkustvo". Kad pišete životopis i/ili cover letter uz njega tako ocijente sebe prema očekivanjima vašeg budućeg poslodavca, po nekim grubim smijernicama (t.z. pravilo 10.000 projektnih sati):

 

  • ako imate manje od 2.000 projektnih sati na poslovima, koje pokriva informatički vidik, kojim se bavite (znači. ako govorimo o hemijskoj proizvodni, programiranje igrica nisu relevantna izkustva), onda ste početnik. Treba vam osoba, koja vam stoji na razpolaganju, da bi vi mogli obaviti zadatak. I to košta.
  • ako imate tamo negdje od 2 tisuće do 5 tisuća projektnih sati radnog izkustva na sličnom području, onda se možete predstavljati kao junior. Junior je u stanju samostalno programirati (ili odraditi) prema uputama, brez potrebe supervizije. 
  • kad ste negdje u rangu izmedju 5 i 10 tisuća projektnih sati, možete se predstavljati kao sa izkustvom (medior ili craft). To znači, da dobro poznajete IT područje, kojim se bavite, kao i problematiku procesa, kojeg informatizirate.
  • kad prijedjete granicu 10.000 sati možete se predstaviti kao senior (majstor obrti, kojom se bavite, ako gledamo generalno). Kao senior ste u stanju dizajnirati arhitekturu sistema, davati konstruktivne prijedloge za najefikasnije pristupe ka riješenjima, delegirati taskove gore navedenima i uvoditi početnike u procesne probleme, isl.

 

Izbjegavajte precijenjivanje samih sebe, je u Njemačkoj su rijedko mnogo tolerantni prema razlici medju opisanom i de facto mogućnošću produktivnog rada. Senior sa 5 godina izkustva zvuči malo da ne smiješno, kao primjer. Ali isto tako i junior, koji nema nikakvog izkustva ili ga ima tek nešto malo sa problemskim poljem, koga će pokrivati. Radije se fokusirajte na zahtjeve izvan samih tehničnih znanja i prikažite, kako dobro poznajete područje, koje treba informatizirati, te kako aplicirati izkustva, koja posjedujete na to problemsko polje. Imajte u mislima i to, da Nijemci vrlo detajlno procijenjuju budget, koji stoji na razpolaganju. Ako uzmemo za primjer moj oglas, to znači, da velika odstupanja nisu poželjena ni o predstavi o visini plaće (recimo do max ca. +/- 10%), niti, što je još važnije, u produktivnosti (ako znači uzmemo 35 tisuća, koje sam ponudio, granica rentabilnosti je negdje oko 1.200 eur efektivnog produkta na tjedan prisutnosti).

 

Eto, malo sam se izjadao, ali ipak se nadam, da je poruka napisana u nekom konstruktivnom tonu, koji može biti nekom od pomoći.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 11:42 (F.R.C.).
Moj PC  
9 0 hvala 6
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Evo, prihvatio sam i tvoj prijedlog ozbiljno i objavio i na Centar kariera - FER, pa cu javiti osnovne podatke o odazivu kroz neko vrijeme.

May the source be with you.
8 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Danas obavljam prvi intervju za poziciju u DE. Zasada nisam nesto specifican oko lokacije, makar bi kao svaki pravi 'rvat odabrao nesto relativno blizu doma, tj. Munchen, Ingolstadt, Nurnberg, Ingolstadt, odnosno u tom radijusu, no za dobru poziciju, prihvatio bi i daleli i hladni Berlin. 

 

Nadam se da cu do 2, 3 mjeseca, uzevsi u obzir praznike i sve ostalo, odnosno krajem godine imati gotovu pricu. 

 
3 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

Danas obavljam prvi intervju za poziciju u DE. Zasada nisam nesto specifican oko lokacije, makar bi kao svaki pravi 'rvat odabrao nesto relativno blizu doma, tj. Munchen, Ingolstadt, Nurnberg, Ingolstadt, odnosno u tom radijusu, no za dobru poziciju, prihvatio bi i daleli i hladni Berlin. 

 

Nadam se da cu do 2, 3 mjeseca, uzevsi u obzir praznike i sve ostalo, odnosno krajem godine imati gotovu pricu. 

 U Ingolstadtu sam se 2006 sredi ljeta smrzavao. Ne zezam se, ne znam, da li je od Juna do decembra bilo dana, da je temperatura presla 20 stupnjeva. 

 

 

P.S.: Javi, kako ti je bilo.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 13:43 (F.R.C.).
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
solaris kaže...

Danas obavljam prvi intervju za poziciju u DE. Zasada nisam nesto specifican oko lokacije, makar bi kao svaki pravi 'rvat odabrao nesto relativno blizu doma, tj. Munchen, Ingolstadt, Nurnberg, Ingolstadt, odnosno u tom radijusu, no za dobru poziciju, prihvatio bi i daleli i hladni Berlin. 

 

Nadam se da cu do 2, 3 mjeseca, uzevsi u obzir praznike i sve ostalo, odnosno krajem godine imati gotovu pricu. 

 U Ingolstadtu sam se 2006 sredi ljeta smrzavao. Ne zezam se, ne znam, da li je od Juna do decembra bilo dana, da je temperatura presla 20 stupnjeva. 

 

 

P.S.: Javi, kako ti je bilo.

 Zasada sam u kontaktu s par agencija, posto trazim iskljucivo English Speaking position, jer ne bi se usudio reci da imam working proficiency u njemackom jeziku. Nekako mi se cine da agencije pokusaju prodati kandidate za manje novaca nego inace, jer "ne sluzbeno" place se krecu oko 45k per annum za moje zanimanje/specijalnost. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
F.R.C. kaže...
solaris kaže...

Danas obavljam prvi intervju za poziciju u DE. Zasada nisam nesto specifican oko lokacije, makar bi kao svaki pravi 'rvat odabrao nesto relativno blizu doma, tj. Munchen, Ingolstadt, Nurnberg, Ingolstadt, odnosno u tom radijusu, no za dobru poziciju, prihvatio bi i daleli i hladni Berlin. 

 

Nadam se da cu do 2, 3 mjeseca, uzevsi u obzir praznike i sve ostalo, odnosno krajem godine imati gotovu pricu. 

 U Ingolstadtu sam se 2006 sredi ljeta smrzavao. Ne zezam se, ne znam, da li je od Juna do decembra bilo dana, da je temperatura presla 20 stupnjeva. 

 

 

P.S.: Javi, kako ti je bilo.

 Zasada sam u kontaktu s par agencija, posto trazim iskljucivo English Speaking position, jer ne bi se usudio reci da imam working proficiency u njemackom jeziku. Nekako mi se cine da agencije pokusaju prodati kandidate za manje novaca nego inace, jer "ne sluzbeno" nude se place oko 45k per annum za moje zanimanje/specijalnost. 

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
F.R.C. kaže...
solaris kaže...

Danas obavljam prvi intervju za poziciju u DE. Zasada nisam nesto specifican oko lokacije, makar bi kao svaki pravi 'rvat odabrao nesto relativno blizu doma, tj. Munchen, Ingolstadt, Nurnberg, Ingolstadt, odnosno u tom radijusu, no za dobru poziciju, prihvatio bi i daleli i hladni Berlin. 

 

Nadam se da cu do 2, 3 mjeseca, uzevsi u obzir praznike i sve ostalo, odnosno krajem godine imati gotovu pricu. 

 U Ingolstadtu sam se 2006 sredi ljeta smrzavao. Ne zezam se, ne znam, da li je od Juna do decembra bilo dana, da je temperatura presla 20 stupnjeva. 

 

 

P.S.: Javi, kako ti je bilo.

 Zasada sam u kontaktu s par agencija, posto trazim iskljucivo English Speaking position, jer ne bi se usudio reci da imam working proficiency u njemackom jeziku. Nekako mi se cine da agencije pokusaju prodati kandidate za manje novaca nego inace, jer "ne sluzbeno" place se krecu oko 45k per annum za moje zanimanje/specijalnost. 

Ne znam zašto si navalio ići preko recruitera kad posao možeš naći i bez njih. Recruiteri su tu za 5% oglasa koji (još) nisu na portalima za posao i copy-pastaju / screenshotaju oglase na web stranicama i takve oglase šalju kandidatima. Nećeš preko njih ništa dobiti što sam ne možeš pronaći. Plaće se ne kreću 45k per annum nego 55-65k a agencija će si uzeti razliku za trivijalan posao kao što je spajanje kandidata sa firmama a da pri tome ni sami recruiter ne znaju što rade jer ne znaju objasniti pet pojmova iz tvog CV-a. U normalnim zemljama kandidat dobije tržišnu cijenu (55-65k) a agencija postotak NA taj iznos a ne OD tog iznosa. Savjetujem i tebi i drugima koji se spremaju u Njemačku da zaobiđu recruitere u širokom luku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 15:57 (Tomdev).
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Tomdev kaže...

Ne znam zašto si navalio ići preko recruitera kad posao možeš naći i bez njih. Recruiteri su tu za 5% oglasa koji (još) nisu na portalima za posao i copy-pastaju / screenshotaju oglase na web stranicama i takve oglase šalju kandidatima. Nećeš preko njih ništa dobiti što sam ne možeš pronaći. Plaće se ne kreću 45k per annum nego 55-65k a agencija će si uzeti razliku za trivijalan posao kao što je spajanje kandidata sa firmama a da pri tome ni sami recruiter ne znaju što rade jer ne znaju objasniti pet pojmova iz tvog CV-a. U normalnim zemljama kandidat dobije tržišnu cijenu (55-65k) a agencija postotak NA taj iznos a ne OD tog iznosa. Savjetujem i tebi i drugima koji se spremaju u Njemačku da zaobiđu recruitere u širokom luku.

 Hvala Tomdev. Niti nisam iskreno navalio preko recruitera, ali da u pravu si. 

 

 

Koje platfrome koristite za trazenje posla? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 16:06 (solaris).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
Tomdev kaže...

Ne znam zašto si navalio ići preko recruitera kad posao možeš naći i bez njih. Recruiteri su tu za 5% oglasa koji (još) nisu na portalima za posao i copy-pastaju / screenshotaju oglase na web stranicama i takve oglase šalju kandidatima. Nećeš preko njih ništa dobiti što sam ne možeš pronaći. Plaće se ne kreću 45k per annum nego 55-65k a agencija će si uzeti razliku za trivijalan posao kao što je spajanje kandidata sa firmama a da pri tome ni sami recruiter ne znaju što rade jer ne znaju objasniti pet pojmova iz tvog CV-a. U normalnim zemljama kandidat dobije tržišnu cijenu (55-65k) a agencija postotak NA taj iznos a ne OD tog iznosa. Savjetujem i tebi i drugima koji se spremaju u Njemačku da zaobiđu recruitere u širokom luku.

 Hvala Tomdev. Niti nisam iskreno navalio preko recruitera, ali da u pravu si. 

 Dobronamjerno kažem, zašto izgubit 10k eura ili više ako ne moraš. Dosta sporo se odvijaju razgovori u DE vezano uz zapošljavanje, ima dosta krugova i tako. Recuiteri nek ti budu fallback ako vidiš da se ništa ne događa 3+ mjeseca s time da vrijeme počni brojati od kad se manageri vrate sa skijanja iz Austrije. 

 

Platforme su ti stepstone.de, indeed.de, Arbeitsagentur Svi oni većinom agregiraju sa raznih strana. Googlaj "germany startup jobs" ako te zanima to područje, ima više portala.

I prije svega pretraži stranice od pojedinačnim firmi jer mnogo firmi ima natječaje na svojim web stranicama i oglasi im nisu na portalima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 16:14 (Tomdev).
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Ja sam tri put radio tako, da me je unajmio HAYS i jedanput EUROSTAFF u oba slucaja su mi platili satnicu, koju sam imenovao, a oni su se, kao sto je napomenuo kolega, sami obracunali sa narucnikom. Od ta cetiri narucnika za jednog radim jos redno, a sa jednim povremeno. Kad radite preko agencije pazie na detajle:

 

  • zahtjevajte, da uklone prohibitivnu klavzulu (da npr. 2 godine ne smijete sklopit ugovor sa narucnikom mimo njih) ili je skrate na neko za vas prihvatljivo vrijeme!
  • razjasnite, ko je vas narucnik i tko vas placa - narucnik ili agencija unaprijed i kakvi su rokovi, isl. Meni je npr. Eurostaff htijo podturit 45 dana rok placanja
  • ako imate rad na vise lokacija, zahtjevajte unaprijed definiciju povrata troükova putovanja i eventuelno hotela i Selbstverpflegung(!!!) - mislim, da se to kod nas zove dnevnica ili kako vec

 

Kao sto je kolega rekao, ne gubi vremena sa quasi rekruterima, koji nemaju pojma, o cemu je rijec. Mozes mu slobodno napisat:

 

--- BEGIN ---

 

Sehr geehrte(-r, za muskarca) Frau/Herr xyz,

 

vielen Dank für Ihres Angebot, aber derzeit ist es mir nicht interessant / habe ich keine Interesse dafür. Wenn Sie aber eine Stelle / einen Projekt haben, wo Gehaltsrahmen zwischen 55 und 65 k EUR p. A.  wären / wo Stundesatz ca. 65 EUR beträgt, wenden Sie sich gerne auf mich wieder.

 

Danke und Gruß,

Ante Severinin ;-)

 

--- END ---

 

Vidjet ces, da ce se vratit k tebi vrlo brzo.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 19:07 (F.R.C.).
Moj PC  
4 0 hvala 3
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Tomdev kaže...

 Dobronamjerno kažem, zašto izgubit 10k eura ili više ako ne moraš. Dosta sporo se odvijaju razgovori u DE vezano uz zapošljavanje, ima dosta krugova i tako. Recuiteri nek ti budu fallback ako vidiš da se ništa ne događa 3+ mjeseca s time da vrijeme počni brojati od kad se manageri vrate sa skijanja iz Austrije. 

 

Platforme su ti stepstone.de, indeed.de, Arbeitsagentur Svi oni većinom agregiraju sa raznih strana. Googlaj "germany startup jobs" ako te zanima to područje, ima više portala.

I prije svega pretraži stranice od pojedinačnim firmi jer mnogo firmi ima natječaje na svojim web stranicama i oglasi im nisu na portalima.

 Hvala, Tomdev. Primjetio sam da dosta recruitera nudi osjetno nize iznose. Na zalost Arbeitsagentur i indeed su mi trenutno "nedostupni", jer se njemackim ne sluzim na profesionalnoj razini. No, ima oglasa na engleskom jeziku, pa cu svakako poslati prijavu. 

F.R.C. kaže...

Ja sam tri put radio tako, da me je unajmio HAYS i jedanput EUROSTAFF u oba slucaja su mi platili satnicu, koju sam imenovao, a oni su se, kao sto je napomenuo kolega, sami obracunali sa narucnikom. Od ta cetiri narucnika za jednog radim jos redno, a sa jednim povremeno. Kad radite preko agencije pazie na detajle:

 

  • zahtjevajte, da uklone prohibitivnu klavzulu (da npr. 2 godine ne smijete sklopit ugovor sa narucnikom mimo njih) ili je skrate na neko za vas prihvatljivo vrijeme!
  • razjasnite, ko je vas narucnik i tko vas placa - narucnik ili agencija unaprijed i kakvi su rokovi, isl. Meni je npr. Eurostaff htijo podturit 45 dana rok placanja
  • ako imate rad na vise lokacija, zahtjevajte unaprijed definiciju povrata troükova putovanja i eventuelno hotela i Selbstverpflegung(!!!) - mislim, da se to kod nas zove dnevnica ili kako vec

 

Kao sto je kolega rekao, ne gubi vremena sa quasi rekruterima, koji nemaju pojma, o cemu je rijec. Mozes mu slobodno napisat:

 

--- BEGIN ---

 

Sehr geehrte(-r, za muskarca) Frau/Herr xyz,

 

vielen Dank für Ihres Angebot, aber derzeit ist es mir nicht interessant / habe ich keine Interesse dafür. Wenn Sie aber eine Stelle / einen Projekt haben, wo Gehaltsrahmen zwischen 55 und 65 k EUR p. A.  wären / wo Stundesatz ca. 65 EUR beträgt, wenden Sie sich gerne auf mich wieder.

 

Danke und Gruß,

Ante Severinin ;-)

 

--- END ---

 

Vidjet ces, da ce se vratit k tebi vrlo brzo.

 Kao sto je i Tomdev rekao, rijec je o agencijama koje "posreduju" pri zaposljavanju, no poprilicno su neozbiljni, cak i toliko da sam vidio oglase za "DeveOps" poziciju. Zasada cu ih izbjegavati i javljati se direktno. 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

Sehr geehrte(-r, za muskarca) Frau/Herr xyz,

 

vielen Dank für Ihr Angebot, aber derzeit entspricht es nicht meinen Vorstellungen. Wenn Sie aber eine Stelle oder ein Projekt haben, wo der Gehaltsrahmen p.A. zwischen 55 und 65k EUR wäre, oder der Stundesatz ca. 65 EUR betragen würde, können Sie sich gerne wieder an mich wenden.

 

Danke und Gruß,

 

Ime Prezime

 

Inače nisam grammar nazi, ali moradoh ovo lektorirati u slučaju da bi se ipak netko odlučio kopirati i poslati 

Rado ću ti lektorirati i ove oglase na Hrvatskom, samo šibni PP prije nego objaviš.. Mislim da ne moram objašnjavati da oglas izgleda puno ozbiljnije ako je sve pravopisno i gramatički ispravno.

 

BTW ako itkome drugome treba pomoć oko pisanja nekog dopisa/molbe na Njemačkom, slobodno se javite.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 19:35 (nine).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

Ja sam tri put radio tako, da me je unajmio HAYS i jedanput EUROSTAFF u oba slucaja su mi platili satnicu, koju sam imenovao, a oni su se, kao sto je napomenuo kolega, sami obracunali sa narucnikom. Od ta cetiri narucnika za jednog radim jos redno, a sa jednim povremeno. Kad radite preko agencije pazie na detajle:

 Zanimljivo je takvo iskustvo kad dogovaraš projekt po satnici i zanimljivo je bilo čuti kakve sve taktike te kompanije imaju

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

 Hvala, Tomdev. Primjetio sam da dosta recruitera nudi osjetno nize iznose. Na zalost Arbeitsagentur i indeed su mi trenutno "nedostupni", jer se njemackim ne sluzim na profesionalnoj razini. No, ima oglasa na engleskom jeziku, pa cu svakako poslati prijavu.

I na Arbeitsagentur i na indeed.de imaš oglase na engleskom.

Ima oglasa na njemačkom u kojima stoji da se u dev teamu službeno priča engleski a njemački je poželjan u budućnosti za druženja i team buildinge, ali eto oglas je na njemačkom.

Ima oglasa koji nude da možeš startati na poslu s engleskim ali se očekuje od tebe da u roku kojeg potpišeš s poslodavcem dođeš do B1/B2 razine njemačkog.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 20:06 (Tomdev).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
F.R.C. kaže...

Sehr geehrte(-r, za muskarca) Frau/Herr xyz,

 

vielen Dank für Ihr Angebot, aber derzeit entspricht es nicht meinen Vorstellungen. Wenn Sie aber eine Stelle oder ein Projekt haben, wo der Gehaltsrahmen p.A. zwischen 55 und 65k EUR wäre, oder der Stundesatz ca. 65 EUR betragen würde, können Sie sich gerne wieder an mich wenden.

 

Danke und Gruß,

 

Ime Prezime

 

Inače nisam grammar nazi, ali moradoh ovo lektorirati u slučaju da bi se ipak netko odlučio kopirati i poslati 

Rado ću ti lektorirati i ove oglase na Hrvatskom, samo šibni PP prije nego objaviš.. Mislim da ne moram objašnjavati da oglas izgleda puno ozbiljnije ako je sve pravopisno i gramatički ispravno.

 

BTW ako itkome drugome treba pomoć oko pisanja nekog dopisa/molbe na Njemačkom, slobodno se javite.

 

Prvo malo off topic: odrastao sam u Sloveniji i priznajem, da me je danas malo sram, jer ne znam dobro materin jezik. U stvari ga nisam nikako ni koristio sve do prije neke dvije godine, kad je hći počela plakati, kako nije razumila baku. Tek tad se nešto pomaklo u meni i uveo sam pored slovenskog i jedanput tjedno hrvatski jezik u nasu familiju. Jer tako govore djed i baka. 

 

Nazad na on topic: hvala na korekturi kao i na ponudi. Ja se drzim pravila "what you see is what you get". Ne vidim problema u tom, da nesto nije OK napisano, dok je vise manje razumljivo. Kako radim i kao stalni vanjski savjetnik u jednoj firmi tu na pozicijo Applications manager, dosta put se nadjem i na drugoj strani stola i mogu vam reći, da sam već nekoliko puta dozivijo, da je tip odletijo zbog brezprijekornog dopisa i slabog jezika u praksi, dok je u slucaju slabijeg dopisa, a dobre predstave tijekom razgovora bilo obrnuto - pridobijo je na simpatijama, ostavijo bolji utisak. Jer prvi slucaj budi sumnju u duhu "koliko vjerovati ovome sto pise". Moj savjet bi zato bio, da radije koristite slab Njemacki, nego da posaljete brezprijekorne dokumente i blamirate se na razgovoru. Kad Nijemac govori sa Poljakom, Cehom, Slovencem, Hrvatom, Bugarom,... on ocekuje, da ce ovaj imat nekoliko problema sa jezikom i to mu ne zamjeri (ukoliko se trudi).

May the source be with you.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Ima istine i u tome što pišeš, ali ja bi na kvalitetnu molbu gledao više kao uloženi trud/vrijeme, nego zanje ili ne znanje jezika, jer onaj tko i malo poznaje jezik će uz dovoljno uloženog vremena moći sklepati kvalitetan tekst bez grešaka.

Soft-skillsi su uz znanje i iskustvo također jedan velik faktor kod odabira kandidata u puno grana IT-a.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...

Ima istine i u tome što pišeš, ali ja bi na kvalitetnu molbu gledao više kao uloženi trud/vrijeme, nego zanje ili ne znanje jezika, jer onaj tko i malo poznaje jezik će uz dovoljno uloženog vremena moći sklepati kvalitetan tekst bez grešaka.

Soft-skillsi su uz znanje i iskustvo također jedan velik faktor kod odabira kandidata u puno grana IT-a.

 

Pa u pravu si do neke mjere. Vrijedi se potrudit. Ali perfekcionizam je upitan u smislu pozitivnog vrijednovanja. A prevelik razkorak izmedju jezikovne kvalitete teksta na papiru i kasnijeg nastupa u praksi isto tako ne ostavlja utisak, da se je netko potrudio, nego da se je posluzio "fake it 'till you make it" metode, sto dobro prolazi npr. u anglosaksonskim zemljama, ali slabije u zemljama DACH.

 

I te tzv. soft skills su uvjek nekako fluidne sa aspekta interpretacije i u ovisnosti od onog, tko je na drugoj strani. U razvoju SW je recimo (kad smo vec kod pogreski) cesto bitno i to, kako se netko snosi sa svojim (i tudjim) pogreskama. U mojoj branzi npr. (proizvodna informatika) o pogreskama, cak i o mogucnosti pogreske, treba biti vrlo otvoren, jer... kad vidite u praksi viljuskarista, koji s brzinom od 10 ili 15 km/h dojuri na prihvatnu lokaciju i staje nekoliko centimetara pred zutom crtom i ne pomislja, da bi ga 20 tonska zvjer, koja se mu primice, mogla prijeci tu istu zutu crtu... onda to mora tako biti.

 

Tako i pogreske u zivotopisu i pratecem pismu na neki nacin govore o tim mekim vjestinama i prihvatanju samog sebe (i kao nekoga, ko zna da moze i pogrijesit i to ne krije). Dosta je ovisno od toga, tko je na drugoj strani i sta ocekuje. A i prepoznavanke konkretnih ocekivanja je jos jedna izmedju tih mekih vjestina... Ima tu mnogo dobrih stvari, o kojima se moze i trebalo bi kvalitetno diskutirat, ali je pitanje, da li je to jos uvjek u kontekstu ove teme. 

May the source be with you.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Tomdev kaže...
F.R.C. kaže...

Ja sam tri put radio tako, da me je unajmio HAYS i jedanput EUROSTAFF u oba slucaja su mi platili satnicu, koju sam imenovao, a oni su se, kao sto je napomenuo kolega, sami obracunali sa narucnikom. Od ta cetiri narucnika za jednog radim jos redno, a sa jednim povremeno. Kad radite preko agencije pazie na detajle:

 Zanimljivo je takvo iskustvo kad dogovaraš projekt po satnici i zanimljivo je bilo čuti kakve sve taktike te kompanije imaju

Bitno je procitati ugovor. I razumit ga. Narocito, ako se radi o freelancingu (ili tzv. Freiarbeitsvertrag). Ugovor o radu je dosta zakonski reguliran i nekih velikih pokusaja obmanjivanja tu ne moze biti (iako su sitnice ponekad bitne). Dok freelancing... Jedan od trikova, na koje padne dosta nas "balkanaca" je stavka alles inklusiv, sto znaci tocno to sto pise: da ste kao freelancer za postavljenu cijenu potrebni odradit dogovoreni posao. U satnicu u tom slucaju trebate uracunat i sve ostale troskove (laptop, rezervni laptop, licence za potreban software, prijevoz i ostalo rezijsko utroseno vrijeme, hotel, hranu,...). Kad podpisete ugovor, sve skupa postaje vas problem.

 

Ako podpisujete za tzv. fest Preis (znaci cijena na kljuc), moze vam se dobro isplatit, ako promislite o svemu. Ali i tu treba u ugovoru pazit, da jasno stoje vase obaveze, koje trebate ispunit (Pflichtenheft), kao i to, da je unaprijed definirano, kakav je postupak, ako se tijekom rada pokaze, da obaveze nisu bile dovoljno dobro predvidjene. Jer ako vam se to desi poslije tri mjeseca rada, nekako jedan mjesec pred kraj... cijeli projekt se moze naci pod upitnikom.

 

Ima toga... 

May the source be with you.
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka - Specialist za baze podataka

Ako nekog zanima, kod jednog mog klienta traze Specialista za baze podataka (Database Specialist - Architect). Radi se o arhitekturi i kasnijem odrzavanju (te programiranju i optimiranju za aplikativne potrebe). Kolektiv je super a i placaju solidno (manja internacionalna firma). Javite mi na PM, pa cu vam proslijedit kontaktne podatke.

 

EDIT: Originalan tekst oglasa:

 

Datenbank-Spezialist (m/w/d)


Ihre Aufgaben

  • Mitarbeit an der Konzeption und Implementierung eines landseitigen Servers zur Verwaltung von Schiffsdaten und daraus gewonnenen Metainformationen
  • Design, Implementierung und Maintenance eines Database Abstraction Layers mit Schnittstellen zu einem webbasierten Visualisierungstool, dem Schiffsdatenserver, dem Datenbank-Management-Programm, MATLAB
  • Systemoperator-Tätigkeiten für die unterschiedlichen Datenquellen auf Basis von PostgreSQL und Linux, mit Anwendersupport und Wartungsaufgaben des Servers
  • Performance-Optimierung und Stabilitätssicherung der DB-Prozesse
  • Anwendung statistischer Methoden im Bereich Data Processing
  • Qualitätssichernde Maßnahmen im Bereich der Software- und Datenbank-Applikationen

 

Ihr Profil:

  • Eine erfolgreich abgeschlossene Ausbildung im IT-Umfeld oder Studium der Informatik, Physik, Ingenieurswissenschaften oder vergleichbare Qualifikation
  • Mehrjährige Berufserfahrung als Datenbank-Spezialist mit einschlägiger Erfahrung im Bereich der Datenbankarchitektur
  • Fundierte Kenntnisse in SQL sowie relationalen Datenbanken
  • Hohes Maß an Eigeninitiative mit selbstständiger, systematischer und sorgfältiger Arbeitsweise
  • Teamplayer mit Hands-on-Mentalität
  • Aufgeschlossenes Auftreten gegenüber internen und externen Kunden
  • Gute Englischkenntnisse in Wort und Schrift
  • Erfahrungen im Big-Data Sektor (PostgreSQL DBs > 5TB) und mit cloudbasierten DB-Hosting Lösungen
  • Grundkenntnisse mit webbasierten Datenbankvisualisierungstools
  • Erfahrungen mit ETL und Zusammenführen unterschiedlicher Datenquellen

 

Wir bieten:

  • Arbeit im jungen, sympathischen und internationalen R&D Bereich mit flachen Hierarchien am Standort Hamburg. Die crossfunktionalen Teams arbeiten in Projektstruktur nach agilen Entwicklungsmethoden mit kurzen Entscheidungswegen
  • Hohes Maß an Mitgestaltungsmöglichkeiten bei der Produktentstehung
  • Förderung der Eigenverantwortlichkeit durch Modelle wie 4+1 mit selbst initiierten Projekten
  • Flexible Arbeitszeit
  • Eine qualifizierte Einarbeitung und individuelle Weiterbildungsmöglichkeiten
  • Attraktive Sozialleistungen
  • Betriebliche Altersversorgung
May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.12.2018 14:48 (F.R.C.).
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka - Specialist za baze podatak
F.R.C. kaže...

Ako nekog zanima, kod jednog mog klienta traze Specialista za baze podataka (Database Specialist - Architect). Radi se o arhitekturi i kasnijem odrzavanju (te programiranju i optimiranju za aplikativne potrebe). Kolektiv je super a i placaju solidno (manja internacionalna firma). Javite mi na PM, pa cu vam proslijedit kontaktne podatke.

 

EDIT: Originalan tekst oglasa:

 

Datenbank-Spezialist (m/w/d)

 

 Toliko oglasa na njemackom citam u posljednje vrijeme, da sam razumio cijeli tekst oglasa. Da sam vise u DB vodama, odmah bi se javio. Makar, osobno ne bi preporucio PostgreSQL za Big Data driven okoline, no za manje sampleove podataka je dobar. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Ekipa u njemackoj, 50k godisnje pocetna, za Berlin? Koliko je to dovoljno?
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
Ekipa u njemackoj, 50k godisnje pocetna, za Berlin? Koliko je to dovoljno?

Jel si samac ili oženjen? To ti utječe na porezni razred. I da li namjeravaš živit samostalno (WG sharing / svoj stan) ili dvoje u kući rade pa dijelite troškove.

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Tomdev kaže...
solaris kaže...
Ekipa u njemackoj, 50k godisnje pocetna, za Berlin? Koliko je to dovoljno?

Jel si samac ili oženjen? To ti utječe na porezni razred. I da li namjeravaš živit samostalno (WG sharing / svoj stan) ili dvoje u kući rade pa dijelite troškove.

Samac, no na ljeto bi mi i draga trebala doci. Cijene WG-a su skoro kao i manjih stanova, tako da cu uzeti nekakav manji stan tipa 800-900 Eur sa Nebenkosten prvih 3 - 6 mjeseci. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...
Tomdev kaže...
solaris kaže...
Ekipa u njemackoj, 50k godisnje pocetna, za Berlin? Koliko je to dovoljno?

Jel si samac ili oženjen? To ti utječe na porezni razred. I da li namjeravaš živit samostalno (WG sharing / svoj stan) ili dvoje u kući rade pa dijelite troškove.

Samac, no na ljeto bi mi i draga trebala doci. Cijene WG-a su skoro kao i manjih stanova, tako da cu uzeti nekakav manji stan tipa 800-900 Eur sa Nebenkosten prvih 3 - 6 mjeseci. 

Trebalo bi ti biti dosta za početak (izračunaj ovdje). Gradski prijevoz je 80 eur mjesečno, u-bahn/s-bahn/bus vozi svakih svakih 3-10 minuta, tako da za početak ti ni ne treba auto, hrana je jeftina.

Da ne bude zabune, ako hoćeš kupovati grafičke kartice od 1000 eura svaki mjesec i ženi parfeme od 200 eura onda ti ni dupla plaća neće biti dovoljna. Ali za neki normalni život i da ti ostane sa strane ti je dovoljno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.1.2019 11:54 (Tomdev).
16 godina
offline
IT posao Njemačka

...

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.2.2020 21:29 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

informacije radi, kolko je Europass CV bitan u njemackoj?

moji iz recruitinga u irskoj dobiju slom zivaca kad im ljudi posalju europass

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
IT posao Njemačka

Ne previse, no njemac voli pedantnost, u europassu zna gdje ce pogledati ono sto ga najvise zanima.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
IT posao Njemačka

čitao sam u nekim guide-ovima kada sam tražio posao u njem. da europass nije preporučljivo koristiti osim u rijetkim slučajevima di ga poslodavac izričito traži.

radije si složi neki custom (znači ne iz nekog template-a ) vizualno upečatljiv CV..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Evo nakon početnog uhodavanja u sustav, društvo i posao odlučio sam krenuti u aktivnu potragu stana. Kao što sam ranije napisao planirao sam nekih 4k eura za uređenje i kauciju stana. Internet je pun sličnih savjeta i znam da se tu nema nešto pretjerano još dodati na to sve, ali ako netko ima volje objasniti svoja dobra/loša iskustva tijekom potrage i na što treba obratiti pozornost bio bih jako zahvalan. 

 

Uglavnom se držim immowelta i svaki dan pretražujem stanove preko njega. Da napomenem da mi Njemački jezik nije toliko dobar da mogu bez problema obavljati telefonske pozive, tako da, nadam se da je netko bio u sličnoj situaciji. 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice