Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 958.309
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Rezultat HZZO putešestvija - osoba koja mi je rekla da moram tražiti potvrdu iz ambasade, nakon dobivanja i slanja iste mi kaže da sam već odjavljen i da to nije trebalo.

 

 
 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2018 23:05 (Djuro von Prekoplotovich).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Rezultat HZZO putešestvija - osoba koja mi je rekla da moram tražiti potvrdu iz ambasade, nakon dobivanja i slanja iste mi kaže da sam već odjavljen i da to nije trebalo.

 

 
 

 Meni je mama provjerila stanje u HZZO. Ja sam bio odjavljen kada me poslodavac odjavio a na burzi nisam bio. Jedina odjava koja treba nakon odlaska je kod MUP-a prebivaliste (moze i u ambasadi). Za poreznu nisam siguran.

15 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pa ima i ova stranica ovdje

http://www.hzzo-net.hr/statos_OIB.htm

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Noctifer kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Rezultat HZZO putešestvija - osoba koja mi je rekla da moram tražiti potvrdu iz ambasade, nakon dobivanja i slanja iste mi kaže da sam već odjavljen i da to nije trebalo.


 

 Meni je mama provjerila stanje u HZZO. Ja sam bio odjavljen kada me poslodavac odjavio a na burzi nisam bio. Jedina odjava koja treba nakon odlaska je kod MUP-a prebivaliste (moze i u ambasadi). Za poreznu nisam siguran.

 

I mene je odjavio poslodavac, pa sam išao kasnije ipak provjeriti da nije ostalo repova.

Tada sam dobio informaciju da nisam odjavljen.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mitch kaže...

Pa ima i ova stranica ovdje

http://www.hzzo-net.hr/statos_OIB.htm

 

Ako dobijem odgovor "Nema podataka za uneseni uvjet " ti znaci da sam odjavljen?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Mitch kaže...

Pa ima i ova stranica ovdje

http://www.hzzo-net.hr/statos_OIB.htm

 

Ako dobijem odgovor "Nema podataka za uneseni uvjet " ti znaci da sam odjavljen?

 To sam i ja dobio. Ja znam da sam odjavljen ali ta poruka po mom misljenju nije dobar indikator.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Mitch kaže...

Pa ima i ova stranica ovdje

http://www.hzzo-net.hr/statos_OIB.htm

 

Ako dobijem odgovor "Nema podataka za uneseni uvjet " ti znaci da sam odjavljen?

 Ma u principu nema potrebe za odjavljivanjem. Ukoliko se nakon prekida radnog odnosa u roku od 30 dana ne javi na HZZO i promjeni osnova osiguranja gubi se pravo na zdravstveno (cak i na ono za nezaposlene).

Jedino, ako si bio nezaposlen i po toj osnovi imao osiguranje, a onda se moras (od)javiti.

6 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ja bi ipak svima savjetovao da se redovno odjavite i dobijete neki papir sa odjavom, to ce vam ionako trebati za odjavu sa porezne.

A kad se odjavite s porezne, svakako od njih trazite "Potvrdu o nerezidentnosti" (kosta par kuna biljega). Nevjerojatno je sto se dogada u poreznoj, kako babe odlucuju i mijenjaju odluke o datumu odjave tako da je dobro imati papir sa zigom porezne od kad ste odjaviti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Steve79 kaže...

Ja bi ipak svima savjetovao da se redovno odjavite i dobijete neki papir sa odjavom, to ce vam ionako trebati za odjavu sa porezne.

A kad se odjavite s porezne, svakako od njih trazite "Potvrdu o nerezidentnosti" (kosta par kuna biljega). Nevjerojatno je sto se dogada u poreznoj, kako babe odlucuju i mijenjaju odluke o datumu odjave tako da je dobro imati papir sa zigom porezne od kad ste odjaviti.

 Kako ide odjava iz porezne? Ja sam se tek nedavno privremeno ojdavio u ambasadi i nisam niti 6 mjeseci vani.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Nakon 6 mjeseci možeš od Revenua dobiti Certificate of Residence, budi uporan, zovi ili odi osobno tamo jer im se bas ne žuri sa slanjem tog dokumenta.

Popuni T1 obrazac (imaš na stranicama hrvatske porezne).

Priloži dokumente koji dokazuju da si platio porez u Irskoj (P45, P60, payslip), priloži ugovor o najmu stana da porezna vidi da ti je centar životnih interesa u Irskoj. Pošalji im Certificate of Residence iz Revenua, odjavu iz ambasade, odjavu sa HZZO.

Morat ćeš hrvatskoj platiti razliku poreza na plaću iz Irske za 2017 godinu ali od ove godine si porezni rezident u Irskoj, osim ako nisi ostavio ženu i djecu u Hrvatskoj ili u Hrv imaš nekakvi biznis i slične situacije koje ukazuju na to da ti je u Hrv i dalje centar životnih interesa.

Po pričama na Facebook grupama vidim da porezna zna zezati i tražiti i prijevode svih tih dokumenata i ostale druge papire, to većinom ovisi o babi na koju naletiš, tako da je najbolje da nazoveš i svoju poreznu upravu i nek ti kažu da li trebaju još koji papir osim gore navedenih.

 

Edit: 183 dana moraš provesti u Irskoj u određenoj godini da budeš irski porezni rezident za tu godinu, s obzirom da si bio u irskoj na prijelazu godine pitaj Revenue da li možeš ranije dobiti Certificate of Residence.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2018 16:25 (Steve79).
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Steve79 kaže...

Nakon 6 mjeseci možeš od Revenua dobiti Certificate of Residence, budi uporan, zovi ili odi osobno tamo jer im se bas ne žuri sa slanjem tog dokumenta.

Popuni T1 obrazac (imaš na stranicama hrvatske porezne).

Priloži dokumente koji dokazuju da si platio porez u Irskoj (P45, P60, payslip), priloži ugovor o najmu stana da porezna vidi da ti je centar životnih interesa u Irskoj. Pošalji im Certificate of Residence iz Revenua, odjavu iz ambasade, odjavu sa HZZO.

Morat ćeš hrvatskoj platiti razliku poreza na plaću iz Irske za 2017 godinu ali od ove godine si porezni rezident u Irskoj, osim ako nisi ostavio ženu i djecu u Hrvatskoj ili u Hrv imaš nekakvi biznis i slične situacije koje ukazuju na to da ti je u Hrv i dalje centar životnih interesa.

Po pričama na Facebook grupama vidim da porezna zna zezati i tražiti i prijevode svih tih dokumenata i ostale druge papire, to većinom ovisi o babi na koju naletiš, tako da je najbolje da nazoveš i svoju poreznu upravu i nek ti kažu da li trebaju još koji papir osim gore navedenih.

 

Edit: 183 dana moraš provesti u Irskoj u određenoj godini da budeš irski porezni rezident za tu godinu, s obzirom da si bio u irskoj na prijelazu godine pitaj Revenue da li možeš ranije dobiti Certificate of Residence.

 

 A kako se racuna porez na placu za tu razliku? Ja npr na svoju bruto placu placam veci porez u Irskoj nego sto bi to radio kod nas za istu placu.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

To je već pitanje za nekog iskusnog poreznog savjetnika. Ne znam da li se PRSI priznaje u hrvatskoj kao doprinos jer ne postoji analogija u hrvatskom sustavu, ne znam što sa eventualnim privatnim/nestandardnim uplatama za mirovinsko od strane poslodavca i ostalim doprinosima. Također je pitanje koliko osobnog odbitka ti se priznaje u Hrvatskoj, da li za cijelu godinu ili ne. Bitno je također i na kojem iznosu počinje određeni porezni razred u Hrvatskoj vs u Irskoj a ne samo maksimalna porezna stopa tako da se i tu može pojaviti neka razlika.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

mene zanima kak cu ja sebi jednog dana penziju pribrat, jer po svemu sudeci morat cu lovit administraciju u 3-4 drzave najmanje..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Koliko ti imaš godina ako si stekao pravo na mirovinu u 4 države?

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

31, nisam jos stekao u 4 al relativno uskoro planiram u 3. po redu i nekako mislim da necu na tome stati.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

I mene je to onomad zanimalo. Rečeno mi je da je u osnovi bitno ostvariti uvjete za mirovinu u barem jednoj od država, ostale moraju automatizmom priznati vremenski proporcionalno svoje. Pogledaj prethodne Djurine postove.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2018 13:00 (VanBorder).
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kakvo odjavljivanje Petko?? Nisi valjda otkaz dobio? Simulacija bacanja banana preko nebodera u Qbasicu im nije bila dovoljna za testni period?

It is always darkest just before the dawn.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Cemu i zasto se odjavljivat sa hr porezne?
Nisam u HR vec sedam godina i osim promjene adrese na policiji nisam nigdi radil nikakve odjave.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Pojednostavljeno, ljudi se boje "repova". Poreznici će te prilikom ažuriranja podataka negdje morati smjestiti u neku kategoriju.

Možeš se nadat da će to proći bezbolno ili sam raščistiti stvar do kraja.

Kada ćeš na red za ažuriranje doći i u kojoj mjeri nitko sa sigurnošću ne zna. Vjerujem da je okidač za ovo ažuriranje usklađivanje poreznih podataka

na nivou EU i EU zakonodavstvo jer ide razmjena podataka s EU.

Sjeti se samo izmjene zakona o osobnim iskaznicama i probleme oko toga.

 

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Planiram u sljedecih godinu dana uzet drugo drzavljanstvo i oprostit se od rh drzavljanstva. Nadam se da ne budu srali i trazili neke povrate poreza za to kaj sam zaradil vani a oni osjecaju potrebu da mi ukradu.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Nada je kurva, znaš kako kažu.

 

Čisto sumnjam da će oni to samo "zaboraviti" jer gdje god banda može uzeti lovu uzet će ju na ovaj ili onaj način.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
krunop kaže...

..... rekli za manjak c++ developera na tržištu,.....

 

@krunop

 

Znači, postoji manjak C++ majstora na IRE tržištu?

Što je inače većinom ekipa sa znanjima Java i C# kao potencijalni posloprimci?

 

Može, mi netko iskusni sa puno tekmi u nogama ovo komentirati?

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Evo nakon dugo vaganja odlučio da se i ja okušam abroad. 

 

Napravio sam CV poslao sam ga na nekoliko stranica, prijavio se na nekoliko poslova i poslao sam CV irishrecruiter.  Pitanje na koliko ste se poslova prijavili prije nego ste uspjeli pronaći adkevatni posao i da li vam na većinu netko odgovori ili je veća vjerojatnost da je mrak sa druge strane linije :-(

 

Poz

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2018 11:09 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
daseparo kaže...

Pitanje na koliko ste se poslova prijavili prije nego ste uspjeli pronaći adkevatni posao i da li vam na većinu netko odgovori ili je veća vjerojatnost da je mrak sa druge strane linije :-(

 

0.

 

Napravi linkedin profil kako spada i recruiteri ce tebe zvat, a ne ti slat CV okolo i nadat se odgovoru.

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Svakako podrzavam preporuku za linkedin ali isto tako i preporucujem da nastavis slati cv-e.

Ne znam kakav posao trazis ali vjerujem da ces pronaci nesto, barem za prvu ruku.

Ako nisi trenutno u Irskoj, vjerujem da ce biti teze da dobijes neku konketnu ponudu. Cisto iz logickih razloga.

Zasnji prijedlog je da trazis smjestaj i sakupljaj pare (i kada dodjes i pocnes raditi). Nedavno je bio slucaj da je netko isao kuci iz Irske, let mu bio otkazan a on nije imao para ni za hostel. Tako nesto si nemoj dozvoliti.

Nadam se da ce ti ovo pomoci.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
sHOCKRE kaže...
daseparo kaže...

Pitanje na koliko ste se poslova prijavili prije nego ste uspjeli pronaći adkevatni posao i da li vam na većinu netko odgovori ili je veća vjerojatnost da je mrak sa druge strane linije :-(

 

0.

 

Napravi linkedin profil kako spada i recruiteri ce tebe zvat, a ne ti slat CV okolo i nadat se odgovoru.

 ja se pripremam za dolazak u Irsku, kupljena karta za 23.5.

što se tiče LinkedIn-a, popunio sam ga 100%, ali nitko se nije javio, kao i na par oglasa na koje sam se javio prije vremena.

Možda web dizajneri se ne traže toliko u Irskoj? (iako mi svejedno što ću raditi kada dođem)

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...
sHOCKRE kaže...
daseparo kaže...

Pitanje na koliko ste se poslova prijavili prije nego ste uspjeli pronaći adkevatni posao i da li vam na većinu netko odgovori ili je veća vjerojatnost da je mrak sa druge strane linije :-(

 

0.

 

Napravi linkedin profil kako spada i recruiteri ce tebe zvat, a ne ti slat CV okolo i nadat se odgovoru.

 ja se pripremam za dolazak u Irsku, kupljena karta za 23.5.

što se tiče LinkedIn-a, popunio sam ga 100%, ali nitko se nije javio, kao i na par oglasa na koje sam se javio prije vremena.

Možda web dizajneri se ne traže toliko u Irskoj? (iako mi svejedno što ću raditi kada dođem)

 Koiko godina iskustva imas i koje jezike/frameworkove znas? Za Irsku je dobra ideja staviti CV na monster.ie, tako su mene nasli.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Jesi stavio u postavkama ln-a da tražiš posao i da te kontaktiraju recruteri?

 

I stavi svoj cv na neki od stranica za traženje posla, tipa monster.ie.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

Jesi stavio u postavkama ln-a da tražiš posao i da te kontaktiraju recruteri?

 

I stavi svoj cv na neki od stranica za traženje posla, tipa monster.ie.

 Uključeno odavno, stavljen je CV na monster.ie, indeed.ie, irishjobs.ie, jobs.ie, cpl.ie.

Poslao sam čak i nekim recruit agencijama CV, ali je slabo.

 

Mislim da je radi toga što je HR adresa i HR tel, ali planiram staviti datum dolaska u Irsku, te se nadam da će više zvati unutar 30-ak dana do dolaska

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...

 

Mislim da je radi toga što je HR adresa i HR tel, ali planiram staviti datum dolaska u Irsku, te se nadam da će više zvati unutar 30-ak dana do dolaska

 Ja sam isto imao HR adresu i telefon i nije bilo problema. Ne znam koliko je pametno ici tamo ako nemas osiguran posao. Barem uzmi dosta novaca sa sobom.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice