Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 957.530
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Poljska je duže u EU, nisu imali rat, potres i privatizacijsku otimačinu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
forumaš kaže...
Poljska je duže u EU, nisu imali rat, potres i privatizacijsku otimačinu.

I ekipu sa punim prtljaznikom paradajza i pasteta da im potkapaju turizam 😅

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Zivot u Splitu je postao poprilicno skup..postali smo zrtve vlastitog uspijeha u turizmu..naravno oni koji rentaju vise apartmana ili imaju top restorane..njih i nije bas toliko briga!

Uvik poludim kad odem na teren i marendam u Metkovicu za 50 kn u ST ispod 70-80kn nema sanse!
A tek u Imotskom cevapi 7ica mjesana 28 kn u ST 44…pivi u gradu ispod 30-35 kn mos nac samo na izabranim mjestima…

Jebeno kako god okrenes…mogu zamislit kako je average jou u nas..

@Megatama
Prosa sam liso s upozorenjem..mislim da je 300 kn…ispravak 1000 kn…majketi mile
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.8.2022 20:28 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Al u njih je poginio vođa, a ovaj naš nikako... 😂
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
volegradele kaže...
Pa bogte mazo di se ja gubim..odi sve sporko,ruzno,neorganizirano,korumpirano,a priko grane sve cvijeta..jel ima ikog kome je dobro u ljepoj nasoj?!

Mislim znam da bih bio bolje placen van na zapadu..ali nije sve u parama mamu mu..evo jutros mi udrilo kaznu u srid kvarta zato sto mi pas nije bio na uzici..drzte se ljudi Europa polako dolazi..

 Naravno da ima, samo se ne osjećamo potrebitim piskarat u temi i čekat nekog punog žuči da se istrese, ili još gore, nekog s predrasudama pa da oplete 'faktovima'....

Eto ja sam cijeli život u privatnom sektoru, iz obitelji obrtnika, radim za privatnike cijeli svoj radni vijek od 25 godina rada neprekidno, i imao sam hrpetinu prilika da odem preko ili kod bliske rodbine van živjeti i raditi. Dok sam bio mlad nije mi padalo na pamet jer sam imao dobar posao i love koliko mi je u tom momentu bilo dosta za normalan život, kasnije i kad bi mi se smučila mikropolitička situacija u gradu, nepotizmi, pogodovanja hdz pojedincima itd., doveo sam se u obiteljsku situaciju da je vrlo teško, gotovo nemoguće otići van.

Zadnjih pet godina sam s bolesnim djetetom imao putešestvije po doktorima, pretragama i inim institucijama ove države i proveo sve to ili u autu ili na poslu, gdje mi je, pazi čuda, privatnik dao bez problema da radim poslijepodnevima, dok sam jutrima bio s malim u zagrebu, skakao sam iz kredita u kredit, sa nezaposlenom ženom kući skoro sve to vrijeme, kojoj je jedini cilj u životu tih 5 godina bilo to dijete i vježbe s njim, potrošio 350.000kn u tih pet godina, nadizao se kredita, 3 trenutno, i opet se ne žalim i opet ne želim ići van.

Živim u iznimno mirnoj sredini, a sve mi je blizu, autom naravno, živim u maloj kućici, u uličici di dnevno prođu dva, tri auta, gdje se djeca svako poslijepodne bezbrižno igraju svega čega se sjete na cesti, i čak sam prije 4 mjeseca dao otkaz i otišao na posao za 2000kn manju plaću mjesečno, ali sa full stress posla gdje je radno vrijeme bilo klizno i odgovarao sam za 110 ljudi i kompletnu proizvodnju gazdama, otišao sam na posao u malu firmicu vodit skladište i isporuke, bez ikakvog stresa i sa radnim vremenom od 7h dnevno. Mentalni preporod, i mom djetetu pogotovo jer sam sad kući u 14.05 ili u 17.05h svaki dan, bez sekunde prekovremenih, a ne u 22.30, pa onda opet odi u noćnu popravi kad neš krepa, digni se u 2 ujutro, lezi u pol 4 i odi opet radit od pet.

Eto, da ne mislite da su samo hdzovci i uhljebi u državnim firmama sretni i zadovoljni životom u Hr. Meni je ovdje super, na svom sam, u svoja 4 zida, nikom ništa ne fali u životu, dijete mi je ozdravilo 99%, do posla sam za 5-10min, ti krediti će se ako bude zdravlja otplatit ko i svi do sad, obitelj nam je sva tu u krugu 10km, frendovi većinom tu, osim one nekolicine koji su otišli van. Kad žena opet nađe normalan posao da imamo 2 plaće u kući, to će bit 'pjesma', jer s dvije normalne plaće u Hr onaj tko nema stambenog kredita ili neke želje za pustim novim autima od nekih nenormalnih cifri, može se sasvim normalno živjeti.

Poanta mog piskaranja je da ovisi šta tko želi u životu, i kak si postavi prioritete, tak mu bude/tak mu je, i da se ovdje u Hr može lijepo živjeti i bez stranačke iskaznice u džepu ili nečijeg 'guranja' u leđa. A i eto, neka vam tu u temi, fala Bogu ima vas po vani, ekipa kaže o stilu života vani, vs život kod nas u stilu 'kako ćemo, lako ćemo'.

14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
MEGATAMA kaže...
forumaš kaže...
Poljska je duže u EU, nisu imali rat, potres i privatizacijsku otimačinu.

I ekipu sa punim prtljaznikom paradajza i pasteta da im potkapaju turizam 😅

 Gušt je to, teško opisati koliiki 🤣

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
volegradele kaže...
Zivot u Splitu je postao poprilicno skup..postali smo zrtve vlastitog uspijeha u turizmu..naravno oni koji rentaju vise apartmana ili imaju top restorane..njih i nije bas toliko briga!

Uvik poludim kad odem na teren i marendam u Metkovicu za 50 kn u ST ispod 70-80kn nema sanse!
A tek u Imotskom cevapi 7ica mjesana 28 kn u ST 44…pivi u gradu ispod 30-35 kn mos nac samo na izabranim mjestima…

Jebeno kako god okrenes…mogu zamislit kako je average jou u nas..

@Megatama
Prosa sam liso s upozorenjem..mislim da je 300 kn…ispravak 1000 kn…majketi mile

 1000kn!!!??????

Woow nisu normalni....

14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
volegradele kaže...
Zivot u Splitu je postao poprilicno skup..postali smo zrtve vlastitog uspijeha u turizmu..naravno oni koji rentaju vise apartmana ili imaju top restorane..njih i nije bas toliko briga!

Uvik poludim kad odem na teren i marendam u Metkovicu za 50 kn u ST ispod 70-80kn nema sanse!
A tek u Imotskom cevapi 7ica mjesana 28 kn u ST 44…pivi u gradu ispod 30-35 kn mos nac samo na izabranim mjestima…

Jebeno kako god okrenes…mogu zamislit kako je average jou u nas..

@Megatama
Prosa sam liso s upozorenjem..mislim da je 300 kn…ispravak 1000 kn…majketi mile

 Evo baš bio na klopi, centar Omiša. Pivo 35 ALI crno Karlovačko pola litre flaširano 22 kn, pogodi koje sam naručio...meni su sva piva dobra a ono jeftinije još bolje...ćevapi na plaži 50 kn, noge u moru dok jefeš. Apartman imam istu cijenu već trideset godina 24 eura za dan, vlasnici neugodno povisiti jer smo sad već praktički prijatelji, mi se ne bunimo. Imam ja para za puno skuplje, ali zašto se osječati pokradeno.

Poanta, tko se zna snaći ni u wc- u nebo odtao gladan 😂

16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Da, kao sto kolega Jopis rece - nije nuzno otici vanka da bi se uspjelo (ili barem dostojanstveno zivjelo). I definitivno nije vani trava zelenija (to nakon 7 godina mogu potvrditi). Ja bih ipak svakome tko je mlad i radi u IT-u preporucio da ode vani na barem godinu-dvije ako moze. Veliko je to iskustvo i mnoga ti se vrata time mogu otvoriti. Pogotovo sada kada je remote rad postao prakticki standardna stvar. Vise cete cijeniti sebe a samim time ce vas i potencijalni poslodavci cijeniti vise. A isto tako - da shvatite da rad vani nije nikakav bauk. Nema rada od jutra do mraka (osim ako bas zelis), nema prekovremenih i zivota na pasteti. Da ne bi bilo zabune - postoje ljudi koji se apsolutno ubijaju u poslu. Jedna poznanica radi u skladistu koje sam spomenuo u jednom od proslih postova. Zenska udara prekovremene nemilice i tjedna placa joj je cca 1000 eura (neto). Da, ako se hoces baciti na glavu i zaraditi pare - moze se i to bez obzira sto nisi u IT-u.

 

Isto tako moram jos jednom napomenuti da kvaliteta zivota nas koji smo vani uglavnom nije nista losija nego ekipe u HR. Cak stovise, rekao bih da u Irskoj zivim znatno opustenije i lezernije nego kad sam ovdje preko ljeta. Imamo ekipe s kojima se druzimo, izlazi se (iako to bas ne volim), zivimo u prekrasnom i mirnom naselju. Ide se na izlete po Irskoj a barem jednom godisnje skocimo negdje vanka na par dana. Plus cijelo ljeto u HR. Nismo mi "oni" gastarbajteri koji samo trpaju lovu u carapu i zive kao crkveni misevi (iako ima i takvih, nazalost).

Nemojte pricati o work-life balance ako ne pricate iz vlastitog iskustva. Nemojte pricati o kvaliteti smjestaja ako nije neposredno iskustvo. Nemojte pricati o kvaliteti hrane ako jedino znate kupiti u Sparu nesto polu-gotovo i to podgrijati.

Ja sam tamo evo vec prakticki 7 godina i ja se tamo ne osjecam kao stranac. Naprotiv - meni je ovdje u HR cudno kad dodjem. Tamo sam opusten i osjecam se totalno kod kuce. Kad se vracam za Irsku ja kazem da idem nazad kuci. Jer tako i je. Nama je sada tamo dom.

Ja sam u medjuvremenu postao vrlo kritican prema Irskoj i nemam sta skrivati. Iznio sam masu toga losega u zadnjih par mjeseci. Ali ne dam da se pausalno donose zakljucci od strane ljudi koji ne znaju kako je - ili da netko na osnovu svog iskustva generalizira o svemu i svacemu. Pa nije nigdje savrseno, ne? Poanta je da ljudi procitaju i dobro i lose pa da odvagnu jel nesto ima smisla za njih ili ne. Susjeda je prije par mjeseci u Dublinu isla na hitnu. Cekala je vise od 20 sati. Moja zena je isla 2 puta u zadnjih 6 mjeseci (problemi sa zelucem). Oba puta je cekala cca sat vremena. Generalno se u Irskoj ceka uzasno puno u bolnicama (cak i na hitnoj) i to treba istaknuti. Ali jebi ga - ne ceka se bas svaki puta toliko.

Budimo objektivni i razumni jer drugi ce cijeniti tocne informacije (bez obzira kako nepovoljne ili nepovoljne bile). Uz malu ogradu: ako mi itko napise bilo sta dobro za irske vozace - bit ce kartona

Freak Show Inc.
 
17 0 hvala 7
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ko još može reć da dobro voze? Pa svi voze na krivoj strani 😆
14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

to jebem Engleze, jer su naj u svemu (tako oni misle)....

 

uvijek im velim: we drive on RIGHT side of the road!!

 

i onda me tupo gledaju i vel: yes, you do...

 

a ja: and that is correct one!

 

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Kod mene se vrti dvanaesta godina u Austriji i nikad sretniji. Docepal sam se firme gdi mislim ostat do penzije. Placa je x3 kolko bi imal u HR plus imam sluzbeni auto a ne vozim se nigdi nego na posel i s posla. Posto sam u Grazu i domovina nije daleko, mogu svaki vikend u Vž ako se nekaj slavi i to fino na racun firme sa sluzbenim autom.

HRT gledam samo kad veceram i to Lovca na prvom. Kad upalim Dnevnik odma se zbediram i gasim TV.

Ljudi su jako slicni nasima, znaci vole popit i pojest a kuhinja je ko da jedem doma jer sam sa sjevera. Clan sam dobrovoljnog vatrogasnog u selu i imam vise nego dovoljno prijatelja. Djeca odrastaju tu gdi jesmo i imaju vise nego bi trebali imat. Kupili smo kucu, imamo neki auto kaj smo kupili neki put i recimo da smo set for life.
Jednog dana budem imal penziju x2 koliko su mi bila primanja u RH i plan je kupit drugu nekretninu u Vž da mogu biti tu i tam po potrebi. Ono starci stare i trebalo im bude pomagat pod stare dane, ako prije ne umru od raka ili neke druge gadarije (puse od stoljeca sedmog).

Razlog odlaska je politicka i socijalna situacija u RH. Hrpa krkana koji u realnom sektoru ne bi bili u stanju radit ko smetlari vlada i krade na veliko. Narod bleji u nevjerici i redovno ne izlazi na izbore. Znaci svi nest seru i kritiziraju a kad pitas za koga si glasal odgovor je u pravilu = nisam bio na izborima. Reko da se ne borim sa vjetrenjacama idem negdi gdi mi bude bolje.

Jedva cekam 1.1.2023 da uvedu Euro i maknu granicne kontrole da mogu komotnije putovat kad mi se vikendom javi ekipa da se negdi loce i grilla. Do onda sam tu gdi jesam i locem/grillam s lokalcima :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 15:31 (NEW_MAN).
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Meni je ok u HR, a neke stvari polako idu na bolje. Ne zamaram se sa javnim sektorom ni nemam nešto dodira sa njime osim s poreznom upravom koja je do sada bila maksimalno korektna i izlazila je uvijek u susret. Isto vrijedi i za lokalne gradske urede. Jedino me smeta gdje živim (u zgradi iznad trga) pa gledam kako polako negdj kuću ubosti da imam mir.
A mogu birati gdje bi mogao van, od Irske, UK, Danske, Belgije, Austrije itd. I u Ameriku su me zvali nebrojeno puta prijatelji, koji mogu bez problema srediti zelenu kartu. Ali ne da mi se seliti i privikavati na novo okruženje i sve što ide s tim.
Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Da, kao sto kolega Jopis rece - nije nuzno otici vanka da bi se uspjelo (ili barem dostojanstveno zivjelo). I definitivno nije vani trava zelenija (to nakon 7 godina mogu potvrditi). Ja bih ipak svakome tko je mlad i radi u IT-u preporucio da ode vani na barem godinu-dvije ako moze. Veliko je to iskustvo i mnoga ti se vrata time mogu otvoriti. Pogotovo sada kada je remote rad postao prakticki standardna stvar. Vise cete cijeniti sebe a samim time ce vas i potencijalni poslodavci cijeniti vise. A isto tako - da shvatite da rad vani nije nikakav bauk. Nema rada od jutra do mraka (osim ako bas zelis), nema prekovremenih i zivota na pasteti. Da ne bi bilo zabune - postoje ljudi koji se apsolutno ubijaju u poslu. Jedna poznanica radi u skladistu koje sam spomenuo u jednom od proslih postova. Zenska udara prekovremene nemilice i tjedna placa joj je cca 1000 eura (neto). Da, ako se hoces baciti na glavu i zaraditi pare - moze se i to bez obzira sto nisi u IT-u.

 

Isto tako moram jos jednom napomenuti da kvaliteta zivota nas koji smo vani uglavnom nije nista losija nego ekipe u HR. Cak stovise, rekao bih da u Irskoj zivim znatno opustenije i lezernije nego kad sam ovdje preko ljeta. Imamo ekipe s kojima se druzimo, izlazi se (iako to bas ne volim), zivimo u prekrasnom i mirnom naselju. Ide se na izlete po Irskoj a barem jednom godisnje skocimo negdje vanka na par dana. Plus cijelo ljeto u HR. Nismo mi "oni" gastarbajteri koji samo trpaju lovu u carapu i zive kao crkveni misevi (iako ima i takvih, nazalost).

Nemojte pricati o work-life balance ako ne pricate iz vlastitog iskustva. Nemojte pricati o kvaliteti smjestaja ako nije neposredno iskustvo. Nemojte pricati o kvaliteti hrane ako jedino znate kupiti u Sparu nesto polu-gotovo i to podgrijati.

Ja sam tamo evo vec prakticki 7 godina i ja se tamo ne osjecam kao stranac. Naprotiv - meni je ovdje u HR cudno kad dodjem. Tamo sam opusten i osjecam se totalno kod kuce. Kad se vracam za Irsku ja kazem da idem nazad kuci. Jer tako i je. Nama je sada tamo dom.

Ja sam u medjuvremenu postao vrlo kritican prema Irskoj i nemam sta skrivati. Iznio sam masu toga losega u zadnjih par mjeseci. Ali ne dam da se pausalno donose zakljucci od strane ljudi koji ne znaju kako je - ili da netko na osnovu svog iskustva generalizira o svemu i svacemu. Pa nije nigdje savrseno, ne? Poanta je da ljudi procitaju i dobro i lose pa da odvagnu jel nesto ima smisla za njih ili ne. Susjeda je prije par mjeseci u Dublinu isla na hitnu. Cekala je vise od 20 sati. Moja zena je isla 2 puta u zadnjih 6 mjeseci (problemi sa zelucem). Oba puta je cekala cca sat vremena. Generalno se u Irskoj ceka uzasno puno u bolnicama (cak i na hitnoj) i to treba istaknuti. Ali jebi ga - ne ceka se bas svaki puta toliko.

Budimo objektivni i razumni jer drugi ce cijeniti tocne informacije (bez obzira kako nepovoljne ili nepovoljne bile). Uz malu ogradu: ako mi itko napise bilo sta dobro za irske vozace - bit ce kartona

Oni kojima je super u RH, oni ni ne pomišljaju na odlazak, tako da je izjava kako nije nužno otići van da bi se uspjelo točna, ali ne možeš ju aplicirati na sve. Ja da sam ostao u RH bi bio beskućnik danas, bez karikiranja. S financijske strane gledano, zadnjih godina u RH se istitrala ekipa. Ostaju oni dubokog džepa. Iako slučbene statistike s jedne strane govore o maloj kupovnoj moći, potrošnja goriva ne pada bez obzira na cijenu, stanovi su svi unaprijed rasprodani prije nego prva lopata zemlje bude iskopana na gradilištu, itd... Dakle ima se unatoč žalopojkama "joj, sve je skupo".

 

Ako vani nije trava zelenija, koji kurac stotine tisuća hrvata radi vani? Zašto si ti vani, ako ti je bolje (ili isto) u RH?

 

O kvaliteti života ne možeš pametovat, jer je to individualna stvar koja ovisi o bezbroj faktora. Ulogu igra sama država u koju odeš, zatim jesi li otišao sam (i ako jesi, s koliko godina) ili si otišao s obitelji. Na kraju krajeva, ne uspiju svi vani. Dio onih koji nije uspio se ne vraća nazad. Većinom oni kojima je bitno što selo misli.

Već sam prije napisao, ima ljudi kojima sami život ne odgovara do te mjere da kažu "nije ovo za mene" i vrate se. To su dobro situirani ljudi, s dobrim poslovima, sve posloženo, ali im jednostavno život u novoj okolini ne leži.

 

Smještaj je pakao svuda gdje je "dobro", jer je enormna potražnja. Još ako si piknuo zemlju gdje ima puk kurac nacionalista, neće ti biti lako naći stan. Tu isto dobar dio Rvata okreće glavu kad se susretnu s diskriminacijom i tvrde da je nema, dok bi se u RH pobili oko običnog parkinga ili trube u prometu. Vani se gutaju govanca

 

Kvaliteta prehrane ne ovisi o tome ideš li u jebeni Spar po polugotovu hranu. Neke nama uobičajene namirnice ćeš teško ili nikako nabaviti u nekim državama. Probaj u skandinaviji kupit blitvu. Ima, kod turčina. U 99% situacija je toliko gnjila da ju ni kuhat ne moraš. U mesnici se nekad moraš pol sata objašnjavat s njima da ti prodaju koljenicu. Kad veliš da planiraš juhu s tim napravit, samo izbeče oči. Negdje nema teletine, jer im nije isplativo klat tele dok ne naraste. S druge strane, u Italiji ili Španjolskoj ćeš uživat u hrani (bio, živio, znam), ali po pitanju životnog standarda općenito, tanko ćeš srat. To što ti uživaš u Irskoj ne znači da je svima tako. Ja bi u Irsku došao samo da mi netko ponudi €250+k plaće i pitanje koliko bi izdržao, dok ti onaniraš koliko ti je dobro.

Irci su takvi da se lako sprijateljiš s njima, ali nisu svi ko Irci! Obzirom da je Irska prepuna domaće ekipe, lako nađeš i nekog iz RH. To nije isto u ostalim državama.

 

Zdravstvo je kurcu svugdje (samo je pitanje u kojoj mjeri), ali u bogatijim državama je standardni paket beneficija na poslu i privatno zdravstveno osiguranje. Ja sam ga koristio i to super funkcionira. Nazoveš osiguranje i kažeš "dajte mi listu klinika u kojima pokrivate liječenje". Dobiš listu i biraj gdje želiš ići, nema čekanja dužeg od tjedan dana i sve pokriveno. Sumnjam da su Irske tvrtke to implementirale.

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
NEW_MAN kaže...


Jeda cekam 1.1.2023 da uvedu Euro i maknu ganicne kontrole da mogu komotnije putovat kad mi se vikendom javi ekipa da se negdi loce i grilla. Do onda sam tu gdi jesam i locem/grillam s lokalcima :)

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

 Uvjeren sam da ljudi i sad znaju podjeliti svoju plaću sa 7.5 i svjesni su koliko je to eura. Neće se ništa posebno dogoditi.

Nadglednik dina
14 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

a dok krene "zaokruživanje":

 

litra ulja 18,99, pa ispadne: 18,99/7,5345n= 2,52 ojra, pa će biti 2,59

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Meni paše, imame 15 kila viška pa ću manje jest. Pripremio sam se za krizu zaokruživanja jer sam se odavno zaokružio 😂
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Stric_Jura kaže...

a dok krene "zaokruživanje":

 

litra ulja 18,99, pa ispadne: 18,99/7,5345n= 2,52 ojra, pa će biti 2,59

 

 

 -kakve veze ima zaokruživanje kad su cijene otišle duplo.. onak, sve muči 0,99 lipa dok su kune (euri) nevažni u cijeni.

-zaokruživanje nema veze ni sa čime, tj trgovac može kad poželi promijeniti cijenu, višu-nižu.. dok je 'zapad' u trenutku kad su oni mijenjali imali stabilne cijene pa je to svaki trgovac 'zaokružio' na viši iznos.. sad je stanje divlje, rastu cijene svega, energenata, 100-200-500%... ne promili, ne zaokruživanje, tj zaokruži kako god želiš, sporedno, nisu važne lipe-centi, važna je znamenka ispred decimale.

 

-što bi rekli, pogrešno drvo ili od drveća ne vidjeti šumu.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...
NEW_MAN kaže...


Jeda cekam 1.1.2023 da uvedu Euro i maknu ganicne kontrole da mogu komotnije putovat kad mi se vikendom javi ekipa da se negdi loce i grilla. Do onda sam tu gdi jesam i locem/grillam s lokalcima :)

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

To je glupost. Ako samo 10% zaposlenih ima preko 11.5k plaću, tko kupuje sve te nekretnine? 50% nekretnina na RH tržištu se kupuje gotovinom.

Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

 

Nitko nema love, a svi dobro žive

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Entry Point kaže...
bruno11 kaže...

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

 Uvjeren sam da ljudi i sad znaju podjeliti svoju plaću sa 7.5 i svjesni su koliko je to eura. Neće se ništa posebno dogoditi.

 Ha čuj, psihologija.. jedno je kad netko izračuna... a drugo kad će stvarno dobiti ispis plaće s troznamenkastim brojem...

Stric_Jura kaže...

a dok krene "zaokruživanje":

litra ulja 18,99, pa ispadne: 18,99/7,5345n= 2,52 ojra, pa će biti 2,59

 EDIT: 2,99 :D

 

Ako imamo black friday akcije na kojima je izmišljena ogromna početna cijena i onda "spušteno" na cijenu veću od prošlog tjedna, onda me tih nekoliko centi uopće neće čuditi, zapravo, bit ću iznenađen ako se to NE dogodi. i to za relativno velike cifre (veće od 20-30 centi po proizvodu).

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 14:28 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...
bruno11 kaže...
NEW_MAN kaže...


Jeda cekam 1.1.2023 da uvedu Euro i maknu ganicne kontrole da mogu komotnije putovat kad mi se vikendom javi ekipa da se negdi loce i grilla. Do onda sam tu gdi jesam i locem/grillam s lokalcima :)

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

To je glupost. Ako samo 10% zaposlenih ima preko 11.5k plaću, tko kupuje sve te nekretnine? 50% nekretnina na RH tržištu se kupuje gotovinom.

Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

Nitko nema love, a svi dobro žive

 Nikad nisam čuo  tu brojku.

Ali ako je istina da je medijan oko 6000 kn, tj pola ljudi ima manje plaće od toga, onda me ne bi baš previše čudilo da tih "ostalih" 40% do ovih 90, spada u tih 5500 kn više...

 

A odkud lova? Ne znam, možda 60-70% ljudi u HR žive s kreditima?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...

To je glupost. Ako samo 10% zaposlenih ima preko 11.5k plaću, tko kupuje sve te nekretnine? 50% nekretnina na RH tržištu se kupuje gotovinom.

Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

Od roditelja. Broj stanovnistva ne raste, vecina ne kupuje prvu nekretninu vec proda staru i kupi "novu". Jako je mali broj onih koji nista nisu nasljedili a imaju dovoljno da kupe stan, i to jos kesom.  #izsupljeguprazno

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 14:36 (SupremeCommander).
14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Nije sve tak crno, štednja raste a 85% ima vlastitu nekretninu.

https://www.google.com/amp/s/m.vecernji.hr/amp/vijesti/jesu-li-hrvati-siromasni-s-220-milijardi-kuna-ustedevine-1466962

Da je u globalu dobro, i nije. Penzije su pre male ako si odradio četrdeset godina, poduzetnički mentalitet se svodi na turizam, sve smo stariji i ima nas sve manje.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...
bruno11 kaže...
NEW_MAN kaže...


Jeda cekam 1.1.2023 da uvedu Euro i maknu ganicne kontrole da mogu komotnije putovat kad mi se vikendom javi ekipa da se negdi loce i grilla. Do onda sam tu gdi jesam i locem/grillam s lokalcima :)

 Bit će još veće veselje kad se krene isplaćivati plaća u eurima. Čitam na Indexu prije par dana da samo 10% najplaćenijih u HR ima preko 11.5k kuna mjesečno neto. U mojoj firmi u Beču čistačica ima 1.5k € neto x14 plaća godišnje. 

To je glupost. Ako samo 10% zaposlenih ima preko 11.5k plaću, tko kupuje sve te nekretnine? 50% nekretnina na RH tržištu se kupuje gotovinom.

Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

 

Nitko nema love, a svi dobro žive

ako ne znaš, ja ću ti odgovoriti.. kupuju oni koji već imaju 10 nekretnina.. pa bilo je i kad su krenuli APN krediti.. ekipa se žalila što kredit mora biti bar 15 godina da bi mogli dobiti subvenciju, jer imaju love pa su htjeli uzeti na par godina radi subvencije, a ostalo iskeširati da se ne moraju zamarati

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Iznos plaća je iz Indexovog članka napisanog po statistici DZS. Slika u prilogu.

A stanove kupuju oni koji ih već imaju masu, moj bivši najmodavca ih je imao 8, svaki mjesec stanarina u kešu na ruke, i u par novogradnji rezervirane stanove.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
SupremeCommander kaže...
neutrino kaže...

To je glupost. Ako samo 10% zaposlenih ima preko 11.5k plaću, tko kupuje sve te nekretnine? 50% nekretnina na RH tržištu se kupuje gotovinom.

Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

Od roditelja. Broj stanovnistva ne raste, vecina ne kupuje prvu nekretninu vec proda staru i kupi "novu". Jako je mali broj onih koji nista nisu nasljedili a imaju dovoljno da kupe stan, i to jos kesom.  #izsupljeguprazno

 

A tko kupuje staru nekretninu u toj bajci? Mora se prodat da bi se dobila lova za novu. Tko je kupio staru?? Imaj na umu da se u svim gradovim gradi sve u 16 i sve je prodano prije nego prvi bager dože na livadu.

 

Daj mi objasni tu matematiku.

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...
Iznos plaća je iz Indexovog članka napisanog po statistici DZS. Slika u prilogu.

A stanove kupuju oni koji ih već imaju masu, moj bivši najmodavca ih je imao 8, svaki mjesec stanarina u kešu na ruke, i u par novogradnji rezervirane stanove.

Konačno smo došli do toga da je službena plaća apsolutno beskorisni broj, jer većina ima ilegalne prihode koji su enormni.

Ja ih znam gomilu takvih, ali kad ja to napišem, onda ja serem kvake.

 

Ako je taj najmodavac svaki stan rentao za €500, mjesečno u džep uđe €4000. I neka radi u nekoj firmi za 8000kn, to je skromnih 38000kn. Eto odgovora zašto je Hrvatima nebitna cijena goriva, ulja i bilo čega. Zato nitko ni ne prosvjeduje

 

A statistika kaže "jao što je loše"... yeah, right....

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...
bruno11 kaže...
Iznos plaća je iz Indexovog članka napisanog po statistici DZS. Slika u prilogu.

A stanove kupuju oni koji ih već imaju masu, moj bivši najmodavca ih je imao 8, svaki mjesec stanarina u kešu na ruke, i u par novogradnji rezervirane stanove.

Konačno smo došli do toga da je službena plaća apsolutno beskorisni broj, jer većina ima ilegalne prihode koji su enormni.

Ja ih znam gomilu takvih, ali kad ja to napišem, onda ja serem kvake.

 

Ako je taj najmodavac svaki stan rentao za €500, mjesečno u džep uđe €4000. I neka radi u nekoj firmi za 8000kn, to je skromnih 38000kn. Eto odgovora zašto je Hrvatima nebitna cijena goriva, ulja i bilo čega. Zato nitko ni ne prosvjeduje

 

A statistika kaže "jao što je loše"... yeah, right....

Aj pitaj ovih 8 koji rentaju stan kod ovog lika kako je njima.

Na osnovu jednog covjeka koji posjeduje 8 stanova ti zakljucujes da Hrvati dobro zive, ima smisla.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 15:19 (emerik).
14 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...

 S financijske strane gledano, zadnjih godina u RH se istitrala ekipa. Ostaju oni dubokog džepa. Iako slučbene statistike s jedne strane govore o maloj kupovnoj moći, potrošnja goriva ne pada bez obzira na cijenu, stanovi su svi unaprijed rasprodani prije nego prva lopata zemlje bude iskopana na gradilištu, itd... Dakle ima se unatoč žalopojkama "joj, sve je skupo".

 U Zagrebu naravno kad su rasprodani kad ih dosta malo gradi trenutno u odnosu na potražnju. A "ima" se kad za stan ljudi dignu kredit na 20-30 godina i kupe ga.

 

neutrino kaže...
Imaj na umu da se u svim gradovim gradi sve u 16 i sve je prodano prije nego prvi bager dože na livadu

 Ne znam za ostale gradove, ali u Zagrebu se sigurno ne gradi sve u 16. Pametuješ o osnovama matematike, ali ne iznosiš nikakve konkretne brojek već samo vlastiti osjećaj (gradi se sve u 16, ljudi kupe odmah, itd.)

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 21:11 (captain_soap_McTawish).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice