Otvaranje firme - PC servis?

poruka: 13
|
čitano: 11.665
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme - PC servis?

Da li se se itko od vas upustio u samostalno otvaranje firme (jedna samozaposlena osoba), tj. PC servisa namijenjenog manjim-kućnim tj. neposlovnim korisnicima, i kakva su iskustva?

 

Da li ste u nekom većem gradu ili u nekom mjestu? Koliko prometa uspijete mjesečno napraviti, ide li situacija iz godine u godinu na bolje ili na gore?

 

Da li radite u svom prostoru ili radite na terenu, za čim više postoji potreba?

 

Da li je porast prodaje smartphonea doveo do pada prodaje računala pa samim time i do potrebe za servisiranjem računala?

 

Da li ste na udaru razno-raznih BSA i ostalih inspekcija?

Kako postupate u slučaju kada netko traži da mu se stave Windowsi na komp, a nema licencu za njih? Kako uopće provjerite da li netko ima ili nema licencu za neki softver, da li tražite račun na uvid ili to rješavate na neki drugi način? Kako sebe zaštiti u takvim situacijama?

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 21:55 (50w755c).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?

Ne zanam što pokošavaš na ovakav način postići ali pitati koliko netko ima prometa mjesečno ne znači da ćeš i ti toliko imati, ide li nekome na bolje ili na gore ne znači da će i tebi tako ići.

Kao ni to je li netko u većem gradu ili manjem mjestu, bitno je gdje si ti ili gdje misliš raditi, koliko su najmovi prostora tamo, koliki su doprinosi, neki gradovi imaju porez na obrt neki ne...

Idi u obrtničku komoru, vidi koliki će ti biti mjesečni troškovi "samo što postojiš", raspitaj se za cijene najmova istraži u relevantnim institucijama sve detaljnije i sve to stavi na papir pa vidi sam da li ti se isplati.

Napravi poslovni plan, vidi svaki i najmanji trošak koji ćeš imati od računa u banci do davanja specifičnih za tvoj grad mjesto, a dokle god pitaš ovakva pitanaj najbolje da ne otvaraš ništa. Nećeš ovdje dobiti odgovore koje trebaš, odnosno upravo si ga dobio, u svakom slučaju želim ti sreću u poslu.

15 godina
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
Posao servisa racunala za malu firmu nije isplativ ako ces se baviti samo malim korisnicima.

Dosta veci postotak je mladih sto sami znaju rijesiti dobar dio problema. Stariji koji ne znaju ce uhvatiti nekog mladjeg da rijesi problem i tek ako nemaju koga ce odvest uredjaj tamo gdje su ga kupili. Treca opcija je u nezavisni servis.

Jedino ako servis kao takav uspije sklopiti odrzavanje sa nekom firmom,onda se tu moze nesto izvuc...


Koliko god to bio nekakav posao iz snova nama ovdje,to je i dalje relativno neisplativ posao,te se mora imati plan prije osnivanja firme
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
50w755c kaže...

..

 

Da li ste na udaru razno-raznih BSA i ostalih inspekcija?

Kako postupate u slučaju kada netko traži da mu se stave Windowsi na komp, a nema licencu za njih? Kako uopće provjerite da li netko ima ili nema licencu za neki softver, da li tražite račun na uvid ili to rješavate na neki drugi način? Kako sebe zaštiti u takvim situacijama?

 -nije to za tebe.. mjesečna davanja .. s druge strane, svaki posao je ok, probaj.

 

-servisiranje nema veze sa softwareom.. možeš mirno instalirati npr win10, hoće li korisnik aktivirati, nije tvoja stvar... no ako se nešto 'desi' tad ćeš nadrapati tj morat ćeš objašnjavati svašta. Imaš alternativu (linux..). Problem sa komercijalnim softom, ne smiješ biti distributer ako nisi distributer.. tj može korisnik sam nešto skinuti-instalirati.. ali kad to radi netko treći tad je distribucija, kazneno djelo ako se tako protumači (pa i za soft koji je inače free..).

-sve je stvar računa, ako nešto naplatiš (kao stavku) tad si to isporučio, ako naplatiš posao, tad je to ok, ako naplatiš win, tad nije.. mada je isti posao u oba slučaja.

-nikad ne crackaj, ne dilaj.. i tad si možda miran. Možeš prodavati samo ono što je tvoje (posao-znanje-ruke..).

 

+ za bilo koji servis.. zakasnio si par desetljeća, tj vidi elektro i sl ... dok je zlatno doba PC-HWa prošlo. Za usporedbu, mobitet-tablet.. dobiješ za 1kn.. izvan garancije je popravak neisplativ, hoće li to uskoro biti i za PC?.. par puta naplatiti krpanje PCja.. korisnik izračuna da mu je jeftinije kupiti novi itd.. a sve što radiš kao firma mora biti knjiženo, porezi.. većina nakon godine zatovri. Ako planiraš raditi fušerski, tad čemu firma.. (trošak). Ako radiš s malim (kućnim) korisnicima tad ti 'pdv' ne treba.. ako radiš s firmama tad je stvar cijene.. no prije nego u to kreneš već moraš imati klijente inaće ćeš otići u minus.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 23:06 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?

Što hoćeš reći, da softver koji je free smije za sebe instalirati samo ta osoba koja ga koristi, a ako ga instalira netko treći toj osobi da je to prekršaj? Koja je tu logika? Da li postoji netko u HR tko je stvarno i osuđen za taj strašni kriminalno-teroristički čin?

Linux kao alternativa u praksi kod običnih korisnika ne postoji jer to nitko tj. gotovo nitko ne koristi kao desktop os, to ti je valjda jasno. Oni koji ga i koriste su napredni korisnici a oni sami znaju toliko da sami održavaju sustav.

 

Tvrdiš da bi sve bilo legalno servis smije instalirati samo Win bez bilo kakvog dodatnog besplatnog softvera? Da li se zaista servisi toga i drže u praksi?

 

Na računu bi bio iskazan samo rad, ne bi bio iskazan softver.

Pravno gledano me zanima kolike jesu kazne za firmu a kolike za vlasnika, koji su tu zakoni prekršeni, koje je to djelo, u slučaju kad se naplati samo rad bez softvera, ukoliko se stavi nekome Win i nelegalno ga aktivira? Ako i instaliram win bez aktivacije, kako ja mogu dokazati da ga nisam aktvirao ako ga sam vlasnik kasnije aktivira?

 

Jedna paralela... Kada fotokopiraone kopiraju knjige, kakva je tu pravno gledano razlika u odnosu na instaliranje kopije windowsa i nelegalno aktiviranje? Jedni kopiraju knjige, drugi softver, ukratko obadvoje kopiraju i krše zakon. Od pc servisa svi odgovaraju, a kopiraone recimo sve rade i nikad se nijedna valjda nije zatvorila? Što mi je promaklo?

 

Što ti znači "zakasnio si par desetljeća, tj vidi elektro i sl " - kakav elektro?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2018 16:51 (50w755c).
11 godina
online
Re: Otvaranje firme - PC servis?
50w755c kaže...

Da li se se itko od vas upustio u samostalno otvaranje firme...

 vidi gle, umjesto da se tu natežeš oko gluposti, ako misliš nešto raditi - javi se u hzz

imaš potpore za samozapošljavanje - link, bespovratno dobiješ 55.000 kuna i dobiješ hrpu informacija, plus ti pomognu napraviti poslovni plan

probaj tamo proći sve što trebaš, ako skužiš da to ipak nije za tebe, neće te ništa koštati da odustaneš i u zadnjem koraku, a ostat će ti dragocjeno iskustvo kako se doista kreće u biznis

7 godina
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
50w755c kaže...

 

Jedna paralela... Kada fotokopiraone kopiraju knjige, kakva je tu pravno gledano razlika u odnosu na instaliranje kopije windowsa i nelegalno aktiviranje? Jedni kopiraju knjige, drugi softver, ukratko obadvoje kopiraju i krše zakon. Od pc servisa svi odgovaraju, a kopiraone recimo sve rade i nikad se nijedna valjda nije zatvorila? Što mi je promaklo?

 

Što ti znači "zakasnio si par desetljeća, tj vidi elektro i sl " - kakav elektro?

 

Varaš se, itekako znaju naj*bat ovi u fotokopiraonicama, pogotovo ako kod sebe drže neke copyrighted materijal (bila jedna kraj faksa gdje sam studirao).

Vlasnik autorskih prava za jednu knjigu ih je prvo upozorio i prestali su, ali nakon nekog vremena su opet i onda ih tužio.

Gazda kopiraonice zatvorio firmu, ne znam kaj je poslije bilo.

Inače se to ne događa zato kaj ne mogu ništa naći kod njih; čovjek dofura knjigu, oni kopiraju, čovjek odnese i to je to.

Onda je to samo riječ protiv riječi.

A problem je kad ti netko uleti i glumi normalnog klijenta, i ti mu poinstaliraš softver i onda ispadne ta je iz te i te agencije pa odeš guliti krumpir napaljenim gay zatvorenicima (sagnut, naravno...).

 

A ovo da si zakasnio ti je isto dobro rekao; nema tu više kruha (propao budeš instant osim ukoliko imaš rođu u upravi pa ti pogađa biznise).

Danas možeš uventualno nekome u ulici biti "sused koji sve zna" pa im nekaj napraviš i nadaš se da ne budu smatrali da si ih oderao (pod to njima spada sve više od 50 kuna).

A da ne pričamo koliko bi samo mušterija morao imati samo da osnovna davanja platiš....

 

 

 

Kruha i igala...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
picajzla0707 kaže...
50w755c kaže...

Da li se se itko od vas upustio u samostalno otvaranje firme...

 vidi gle, umjesto da se tu natežeš oko gluposti, ako misliš nešto raditi - javi se u hzz

imaš potpore za samozapošljavanje - link, bespovratno dobiješ 55.000 kuna i dobiješ hrpu informacija, plus ti pomognu napraviti poslovni plan

probaj tamo proći sve što trebaš, ako skužiš da to ipak nije za tebe, neće te ništa koštati da odustaneš i u zadnjem koraku, a ostat će ti dragocjeno iskustvo kako se doista kreće u biznis

 Neće on ništa otvorit a ako i otvori propast će u roku odmah i imati još dug koj će trebati platiti. Već mu je rečeno i za poslovni plan i upućen je na relevantne institucije gdje može dobiti najkonkretnije odgovore. 

Ako si toliko lijen da odeš pitati gdje bi trebao pitati, pitaj nekog obrtnika iz susjedstva samo onako ugrubo da dobiješ sliku što je to obrtnik jer očito ni o tome nemaš pravu sliku. Pitaj kojiko dođe izrada pečata (znaš to moraš imati), računovodstvo (znaš neko ti i to treba obavit - osim ako sam znaš sve uredno voditi i izračunati pa predati u poreznu na kraju godine), doprinos komori i sve što ti je već napisano i sve o čemu ćeš biti informiran ako odeš na pravo mjesto gdje ćeš besplatno dobiti sve te informacije. Slobodno sad i dalje piskaraj po forumu i postavljaj pitanja iz kojih se vidi da ti nisi za ovo.

Ako si toliko lijen da odeš osobno pitati imaš i broj udruženja obrtnika pa nazovi, mogu ti i telefonski dati osnovne informacije.

Poduzetnik mora biti poduzetan a ti trenutno nisi sposoban ni da poduzmeš prave korake da se na pravom mjestu raspitaš o poduzetništvu.

12 godina
offline
Otvaranje firme - PC servis?

Ne znam stvarno tko još nosi PC u servis. Kao prvo, PC se sve manje koristi, ovaj "normalan" puk što se ne razumije u IT ionako prelazi na mobitele ili tablete, a ovi koji koriste PC najčešće znaju i sami popraviti te stvari koje ti misliš raditi (zamijena hardvera, reinstalacija OS-a i sl). 
Jedini potencijalni klijenti su firme koje imaju puno računala, a sad kako doći do njih... Netko je već rekao, kao i sve kod nas, neki tetak/stric koji će to srediti, inače ništa.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
50w755c kaže...

Da li se se itko od vas upustio u samostalno otvaranje firme (jedna samozaposlena osoba), tj. PC servisa namijenjenog manjim-kućnim tj. neposlovnim korisnicima, i kakva su iskustva?

 

Da li ste u nekom većem gradu ili u nekom mjestu? Koliko prometa uspijete mjesečno napraviti, ide li situacija iz godine u godinu na bolje ili na gore?

 

Da li radite u svom prostoru ili radite na terenu, za čim više postoji potreba?

 

Da li je porast prodaje smartphonea doveo do pada prodaje računala pa samim time i do potrebe za servisiranjem računala?

 

Da li ste na udaru razno-raznih BSA i ostalih inspekcija?

Kako postupate u slučaju kada netko traži da mu se stave Windowsi na komp, a nema licencu za njih? Kako uopće provjerite da li netko ima ili nema licencu za neki softver, da li tražite račun na uvid ili to rješavate na neki drugi način? Kako sebe zaštiti u takvim situacijama?

 Evo ti iz prve ruke. Ja sam do prije koje godine imao isto iskustvo. Doduše, nisam bio lud da sam ciljano otvarao samo servis, vidim da su kolege s foruma dali sasvim jasno pojašnjenje zašto to ne raditi. Uglavnom, načelno sam otvarao IT tvrtku s ciljem razvoja softwera, neki projekti su trebali biti izrađeni, neka radna snaga mi je bila obećana, ja sam bio mlad i naivan, long story short propalo. No u tim zadnjim kricima "otvorio" sam servis u stilu da samo dao do znanja ljudima da se firma čak i time bavi (prilikom otvaranja jesam naveo djelatnosti servisa čisto ono, za svaki slučaj). Izradio sam cijeli marketing koliko sam mogao sa to malo kapitala kojega sam imao (u one dane kada je hzz davao 25k) poput brošura, FB kampanja i sl. I da znaš koji sam output proizveo? Unutar 6 mjeseci postojanja servisa, minus svi ljudi koji su došli na konto poznanstva jer je to isto kao i fuš, svega troje! 3 klijenta, mušterije, kupca što god. Svega 3! Ovo je na razini grada od 100,000 stanovnika. I nije da sam se ponašao previše iznenađenim. Morao sam to napraviti jer kada ti brod tone ipak je dužnost kapetana probat ako ne spriječiti barem usporiti potonuće, umanjiti štetu. Sve što su drugovi tu napisali je istina. Malo tko nosi PC u servis. Većina starijeg stanovništva ima dovoljno unučadi i rodbine koji se koliko-toliko razumiju u osnove. Tako da PC servis je sam po sebi - depriciran.

Ono što se recimo provjereno isplati (pod uvjetom da znaš što radiš) je otvoriti servis za mobitele. Primarno zamjena stakla a nakon toga i ostali poslovi. No imaj na umu da samo aparatus s kojim to radiš a moraš ga kupiti ti nije baš jeftina igračkica dođe cca. 50.000kn. Ovo znam jer je kolega vlasnik takvog servisa. Nema pretjerano puno ulaganja no to malo što ima nije sitniš. Još uz prilog činjenice poslovnog prostora, režija, poreza na dobit, članarine HGK, naknade za šume i turističke zajednice, knjigovodstveni servis, doprinosi na plaću od min. 1000kn (ti kao direktor ne možeš imati radnički minimalac već direktorski koji ti iznosi 5047,65kn bruto), a ako uzmeš pare od biroa onda se obvezuješ na redovnu isplatu svoje pune bruto plaće na minimalno godinu dana.

 

Evo ti jedna blitz računica. Pretpostavimo da nemaš vlastiti poslovni prostor nego da bi išao u najam. Ne znam odakle si niti gdje planiraš otvoriti stoga ću, čisto radi argumenta (ironija) staviti najnižu cijenu koju mogu smisliti.

Trošak najma PP-a:          1.000,00kn

Porez na dobit:           min     20,00kn

Doprinos na plaću:     min 1.000,00kn

Knjigovodstvo:           min   500,00kn

Režije:                        min    500,00kn (med.)

HGK:                                       42,00kn

Žiro račun i ostalo:    min      80,00kn

__________________________________________________

Total:                        3.142,00kn/mj. == 37.704,00kn/god.

 

Ponavljam, ovo je neki minimum pretpostavljeno da nemaš vlastiti prostor. I imaj na umu da ima tu još dodatnih spontanih troškova tipa godišnje financijsko izvješće koje predaješ tj. knigovodstvo predaje fini, ili ti GFI, većina ga naplati cca. 500kn + PDV. I da, ako ti treba licenca za fiskalnu blagajnu, coltni još 300kn FINI za nabavku iste. Ali da, treba i imati fiskal. Nisu skupi, ja sam koristio jedan skromni sa odličnim GUI-em za 50kn/mj bez UO. No eto ti opet jedan novi redovni rashod koji ti sada digne računicu za skoro 1000kn/god. 

 

Hoćemo sada prijeći na nabavku strojeva, alata te sitnog inventara i materijala? Ipak treba ured opremiti, od osobnog računala, printer-kopirke pa do stolova i ormara i na kraju elektro oprema koju neću ni početi nabrajati.

 

Svi su ti dobro rekli samo bez previše detalja. Mani se čorava posla, ako imaš vještina i znanja te volje za radom u ICT domeni, fala qurcu imaš toliko prostora za zaposlit se sa solidnom početnom plaćom (4500kn+) i polako napredovati i raditi na sebi. A da ne pričamo o prilikama van granica RH. Firmu trebaš otvarati kada posao traži tebe, a ne ti posao.

 

Ako imaš još kojih pitanja ili nejasnoća slobodno pitaj. No vjerujem da je ovo pretty open and shut case.

 

 

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
7 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme - PC servis?

Hvala svima na mišljenjima, pogotovo pbandov na svim detaljima. Koji je onda konačni zaključak, da se umjesto servisa PC-a prebaci na servis smartphonea?

 

pbandov, jesi radio oglašavanje i preko adsensea? jesi radio samo u svom prostoru ili i terenski, možda je lokacija prostora bila loša? stvarno mi je nevjerojatno da je stanje toliko loše da u 6 mjeseci si uspio obaviti tek 3 servisa.

 

Ono što mi ostaje nepoznanica u cijeloj priči je gdje se onda servisiraju svi ti prodani PC-jevi. Danas se globalno proda isti broj PC-a kao i prije 10 godina, iako je u tom periodu prvo bilo povećanje pa smanjenje. Ako netko ima podatke za HR nek stavi, ali pretpostavimo da je kretanje prodaje i kod nas slično.

https://www.statista.com/chart/12578/global-pc-shipments/

 

I da li mi netko može objasniti kako npr. onaj lik iz pc hitne sluzbe opstaje (ako uopće još radi) :-)

 

fer-de-lance kaže...

Varaš se, itekako znaju naj*bat ovi u fotokopiraonicama, pogotovo ako kod sebe drže neke copyrighted materijal (bila jedna kraj faksa gdje sam studirao).

Vlasnik autorskih prava za jednu knjigu ih je prvo upozorio i prestali su, ali nakon nekog vremena su opet i onda ih tužio.

Gazda kopiraonice zatvorio firmu, ne znam kaj je poslije bilo.

Inače se to ne događa zato kaj ne mogu ništa naći kod njih; čovjek dofura knjigu, oni kopiraju, čovjek odnese i to je to.

Onda je to samo riječ protiv riječi.


 

 

 

Ne razumijem kako misliš da nemogu ništa naći u kopiraonama.

Posjeti malo kopiraone koje su locirane oko fakulteta, ima ih brdo, i mnoge imaju knjige s tih fakulteta skenirane u pdf-u, dovoljno je reći samo naziv knjige i naprave ti kopiju. Kakva je tu pravna regulativa neznam, da li plate poneku kaznu neznam, ali znam da mnoge od njih rade godinama na istim lokacijama i da ih nitko ne zatvara, a ako i plate neku kaznu očito im se isplati.

 

summus kaže...

 Neće on ništa otvorit a ako i otvori propast će u roku odmah i imati još dug koj će trebati platiti. Već mu je rečeno i za poslovni plan i upućen je na relevantne institucije gdje može dobiti najkonkretnije odgovore. 

Ako si toliko lijen da odeš pitati gdje bi trebao pitati, pitaj nekog obrtnika iz susjedstva samo onako ugrubo da dobiješ sliku što je to obrtnik jer očito ni o tome nemaš pravu sliku. Pitaj kojiko dođe izrada pečata (znaš to moraš imati), računovodstvo (znaš neko ti i to treba obavit - osim ako sam znaš sve uredno voditi i izračunati pa predati u poreznu na kraju godine), doprinos komori i sve što ti je već napisano i sve o čemu ćeš biti informiran ako odeš na pravo mjesto gdje ćeš besplatno dobiti sve te informacije. Slobodno sad i dalje piskaraj po forumu i postavljaj pitanja iz kojih se vidi da ti nisi za ovo.

Ako si toliko lijen da odeš osobno pitati imaš i broj udruženja obrtnika pa nazovi, mogu ti i telefonski dati osnovne informacije.

Poduzetnik mora biti poduzetan a ti trenutno nisi sposoban ni da poduzmeš prave korake da se na pravom mjestu raspitaš o poduzetništvu.

 

Daj me nemoj zajebavat, državne institucije koje daju relevantne informacije. Haha. Više ja njima dam relevantnih informacija nego one meni. Tamo nažalost većinom rade totalno neupućeni ljudi i možeš biti sretan ako od njih ne dobiješ nikakvu informaciju, jer se često dogodi da daju potpuno krive informacije. Okrećeš stvari naopačke, upravo ja se pokušavam informirati na razne strane, uključujući i ovdje od ljudi koji možda s tim imaju iskustva, i ja sam lijen?

Odkud ti znaš da se ja nisam informirao o potencijalnim troškovima poslovanja i ostalim troškovima, davanjima porezima i ostalom? Mene ovdje više zanima dobiti informaciju o tome da li ima posla tj. o prihodima, a ne o troškovima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2018 16:49 (50w755c).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otvaranje firme - PC servis?
50w755c kaže...
Ono što mi ostaje nepoznanica u cijeloj priči je gdje se onda servisiraju svi ti prodani PC-jevi. Danas se globalno proda isti broj PC-a kao i prije 10 godina, iako je u tom periodu prvo bilo povećanje pa smanjenje. Ako netko ima podatke za HR nek stavi, ali pretpostavimo da je kretanje prodaje i kod nas slično.

https://www.statista.com/chart/12578/global-pc-shipments/

 

 Velika vecina su racunala kupljena za vece kompanije koja imaju vlastitu IT podrsku.

 

Osobno, ne bih ulazio u to.

Samostalan servis, bez da je dodatak nekom vecem poslu - prodaja, usluge itd, nema smisla. Cak i kod takvih kombinacija servis mora biti komplementaran ostalim ulugama kako ne bi bio trosak u hladnom pogonu.

 

Zasto nema buducnosti - prodaja desktopa je manja jer realno nema potrebe za ucestalijim nadogradnjama racunala - pogotovo u manjim firmama koje su u biti i jedino trziste na kojem mozes dobiti potrebnu masu. Kako sam vec rekao, vece kompanije imaju vlastitu IT podrsku (ili je dobivaju od dobavljaca - sto je u RH jako bitno) dok kucni korisnici donose i posao ali i komplikacije. Win10 jest service i sasvim dobro radi i na 5 generacija starom hardveru.

 

Laptopi su od ove godine, a govorimo o najprodavanijoj kategoriji - uredski do 5000kn, skoro u potpunosti presli na tesko popravljivu ili totalno not-serviceable/nepopravljivu izradu. Tu govorim o zalemljenom RAM-u i bateriji kao i to da su isti u unibody kucistima koja je tesko otvarati. Diskovi isto krecu prema tom trendu. Sve vise modela dolazi sa predinstaliranim WIN, ali tebi najbitniji trend je da je vecina distributera odlucila dati 2+godisnje jamstvo, najcesce 3, ali ponekad cak i 5.

 

Vecina posla ce biti komplikacije kod Win10 updatea, ili dijagnostika kvara koji je nepopravljiv. Od harverskog posla eventualno zamjena diska - na koji ces potrosit vise radnih sati + proprietary tool.

Asus i Lenovo prelaze na zalemljeni RAM, Acer je kod mainstream modela jedini proizvodjac koji jos uvijek nudi zasebne poklopce za RAM i disk.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
10 godina
online
Otvaranje firme - PC servis?

Bilo kakav servis ti je sranje.

 

Ako se kužiš u mrežu, pa ideš na postavljanje AD, routera, wi-fi, itd...

Održavanje toga i onda usputno tu i tamo koji komp nadogradit, eventualno zamjenit maticnu kad krepa, ili cak pokoji kondenzator ak imas zivaca... 

Al to je sve više il manje iz hobija.

 

Ovo ako mislis samo servis za kompove.. Evo da te pitam... recimo neko ti dođe sa stari(ji)m lenovo laptopom, punokrvni i7, 2gen.. 4gb rama, msata od 16gb i 1tb hdd. I sad hoce jos 4 gb rama i zamjenit msata sa 256gb i migrirat boot particiju na SSD. i kazes sam sebi.. super to je 3 sata posla.. lakih 600kn. Nabaviš memoriju i disk... i postaviš sve to.. al on ne prolazi logo od lenova.. ne moze uci u bios. I onda tako tupo satima pokusavas srediti problem.

Na kraju zakljucis da msata ne radi kak bi trebala, jer kad izvadis novi msata disk sve se uredno boota. Napravis update biosa, svih mogucih firmware-a... dalje ne radi. I na kraju kupujes 2.5" SSD, i 12.7mm ladicu koja ide tam di je DVD.

Izgubio si 10 sati, kolko na diagnostiku, zajebavanjua, googlanja... pokusavanja ovog i onog.. I napokon svi dijelovi stigli, ugradis sve... SSD na mjestu DVD-a radi dobro.. migriras OS, HDD postavs kao D disk, eventualno prebacis desktop i documents foldere na D.

Sve skupa si izgubio efektivno 12 sati. Mozes li stranci naplatiti 12 sati, 2400kn minimalno? poslat ce te u PM. Naplatiti ćeš 3 sata... od tog ćeš imat 600kn MINUS cijenu msata diska s kojim tak i onak nemres nista. Dakle na nuli si.

I jos ce stranka srat sto sad nemre DVD koristiti, makar ga zapravo i ne koristi.

 

To nece bit svaki slucaj, ali biti ce ih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice