Posao sa diplomom ne-IT faksa

poruka: 12
|
čitano: 5.946
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Posao sa diplomom ne-IT faksa

Pozdrav,

 

radim već neko vrijeme u jednoj IT firmi, programer sam (.NET/Oracle). To mi je prvi posao u IT-ju, dobio sam ga na temelju samostalnog stečenog znanja i nekih poznanstava.

Imam diplomu jednog našeg tehničkog faksa, ali nije IT/Elektrotehničkog smjera. Redovito pratim IT i stalno učim nešto novo, trudim se biti u toku sa tehnologijama koje koristimo na poslu ili su srodne tim tehnologijama.

Zanimalo me kakva je trenutno situacija na tržištu rada za ovakve poput mene - kako se gleda ekipa poput mene sa relevantnim iskustvom ali bez relevantnog obrazovanja?

Da li bi mi bilo dobro upisati neki izvanredni studij?

 

lp

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa

@PunchyTinkerton

 

Frende, čim si ti razbijaš glavu....Ako si se već profilirao u ICT-u, onda samo deri po tome, ako si samouk, onda još bolje. imaš diplomu, odnosno imaš visoke škole...Samo budala bi te od manager neke co. držala po strani, jerbo eto nemaš diplomu, a znaš posao raditi...

Ne određuju tebe kao programera, diplome ili titule, nego tvoje znanje, koje si eto stekao mimo ili uzgredno sa visokim školama ili edukacijama...

 

Ako baš želiš, da upiši nekaj izvanredno, tipa FOI, TVZ ili pak neki privatni faks, možda dobiješ bolji temelj, možda budeš znao više matematike, fizike kaj ti je znam, al' ionako se i bez takvih edukacija kakve ti tražiš može rokati na najjače u ICT-u....

 

O.K., uvijek je dobro imati stručno vodstvo kada učiš nekaj novo....tipa neku tehnologiju ili neko okruženje...tipa, želi se razvijatu u smjeru game dev, pa odeš upisati tečaj u Machini, pa tamo dobiješ konkretno znanje i tako to...upoznaš ekipu oko zajednice game dev, uđeš u te vode i tome slično.....to da....ali, po meni samo rokaj u onome smjeru koji te najviše zanima i kaj ti najviše ide....

Može možda ganjati cetrtifikate, al'  probaj razmišljati da bolje naučiš jedan strnai jezik ili više njih,te da malo odeš lutati negdje vani, vidiš da je ovo tu gdje jesmo jednostavno rupa....

 

Suerte!

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
7 godina
offline
Posao sa diplomom ne-IT faksa

Nisam se još javljao na poslove, tako da nemam predodžbu kako firme reagiraju na prijave poput moje. U svakom slučaju će mi biti gorko iskustvo ako se ispostavi da na n prijava dobijem jedva koji poziv. Ne znam ni koji bi response rate bio zadovoljavajuć, 70% ?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa

@PunchyTinkerton

 

Gle, kak' gledaju? Vrlo jednostavno...žele čovjeka koji bi najbolje odgovara njihovim kriterijima. Imaju pretežito nekog pshihologa ove veće firme, te ovisno o svoje vlatitom nahođenju kao firma biraju kandidate...

Pratiš oglase, te jednostavno se na njih javljaš....ne moraš se brinuti, ako baš ne odgovaraš svim traženim uvjetima, slobodno ti šalji svoje prijave, molbe itd, a neka druga strana bira ovisno o svojim željama....šalji, dakako i otvorene molbe, stvaraj kontakte u ICT branši, profiliraj se, napravi svoj neki mali projekt.....

 

Zakaj bi bilo gorko iskustvo??? Pa, tebra svako iskustvo te čini jačim, ako se tako postaviš prema tome, te općenito tako prema životu.

Razmišljaj kao pobjednik, pa buš i bio pobjednik....nitko ne voli luzeri, osim samih luzera....

 

Pusti ti postotak, on je ionako varijabilan....te, ovisi o mnogo faktora(ovisno o tvojem znanju, kaj točno traži poslodavac....), i tako to...na kaj se više oglasa javiš, to su veće šanse da te pozovu na testiranje, razgovor i tako to....

 

Nemaš se čega plašiti, a same prijave te ništa ne koštaju, samo rokaj frende!!!

Suerte!!

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
11 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa
PunchyTinkerton kaže...

Nisam se još javljao na poslove, tako da nemam predodžbu kako firme reagiraju na prijave poput moje. U svakom slučaju će mi biti gorko iskustvo ako se ispostavi da na n prijava dobijem jedva koji poziv. Ne znam ni koji bi response rate bio zadovoljavajuć, 70% ?

 

1. Izradiš i staviš na Github ili neku sličnu stranicu par nekakvih manjih i potencijalno korisnih alata za branšu koja te zanima i u kojoj tražiš posao.

2. Dobro napisan CV i nekakav "online" profil tipa LinkedIn.

 

Ako ti netko ne odgovori pozitivno, to može imati i gomilu razloga koji nemaju veze s time jesi li im interesantan ili ne.

Barem dva puta sam dobio odbijenice od tvrtki gdje sam se uklapao 100% po CV-u, kasnije se ispostavilo da sam imao sreće što nisam završio tamo.

 

Tvrtke u RH trenutno nisu baš u poziciji da previše biraju kod zapošljavanja programera.

Iskoristi to.

7 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa
Znaci danas radit u itu danas moze svatko ko ima volje za ucit uz toliko hrpu besplatne online edukacije il ne ?
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa

@qwertzu

 

Gle, ista ti je analogija sa igranjem nogometa. To svatko može igrati. Sada je samo na tebi dal' buš ti igrao sa dečkima na školskom ili buš igrao u Real Madridu. 

Vrlo jednostavno.

E, da razvojni put developera je ipak nešto kraći od onoga koji mora proći nogometaš da bi došao u lige petice.

 

U ICT vrlo su jednostavno postavljene stvari. Znaš, upadaš!

Ak' ne znaš, onda dobiješ povratnu informaciju, da će zadržati tvoj CV u arhivi u slučaju potrebe, te ti žele puno sreće u daljnjoj potrazi za poslom.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
7 godina
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa
razmisljam da se pocnem bavit programiranjem al me strah ono za poso jel bi uspio od toga da zivim jer vidim da za sve poslove traze diplome
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Posao sa diplomom ne-IT faksa

Traze diplomu ili ekvivalentno znanje programiranja uspored te diplome, znaci 3-4godine samostalnog ucenja, a mozda i manje.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa
ivanzu kaže...

Traze diplomu ili ekvivalentno znanje programiranja uspored te diplome, znaci 3-4godine samostalnog ucenja, a mozda i manje.

 

To traze danas jer je takav deficit kvalificirane radne snage da samo moras demonstrirat znanje i upadas. Medjutim nema nikakve garancije da ce to bit tako u buducnosti. Po meni je bolje utuc 3 godine bar u prvostupanjsku diplomu nekog vezanog faksa nego 3 godine samostalno uciti jer gledajuci dugorocno ovakvo stanje se nemre nastaviti. Trenutno je programiranje cista manufaktura, rucni rad i zbog toga skupo svima (sto je dobro za programere, ali lose za sve sve koji ih trebaju). Velike tvrtke poput Microsofta i Google-a vec godinama rade na sustavima koji su sposobni "sami" programirati, odn. barem uz puno manji programerski input. Kad to udje u prakticnu upotrebu, dogodit ce se prijelaz ko u industrijskoj revoluciji - trebat ce daleko manje "prasinara" za isti posao, a to ce prije svega eliminirati ove "priucene" a zatim i one s diplomama koji se nisu znacajno specijalizirali. I to uopce nije tako daleko kao sto neki misle, Microsoft je prosle godine demonstrirao sustav koji je već sposoban generirati potpuno funkcionalan i dosta kompliciran kod prema danim naputcima, koristeci "isjecke" iz open source koda na internetu. Slobodna procjena je 10tak (ili manje) godina dok to ne postane uobicajeni alat u produkciji. 

7 godina
offline
Posao sa diplomom ne-IT faksa

Daj link, baš me interesira šta je MS napravio.

 

Inače, skeptičan sam prema nestanku posla programera. Vidim kakav je moj posao iz dana u dan, od komunikacije sa customerom koji živi u oblacima do rada na code baseu koji je... svakav.

Najbolje je rekao jedan od odgovora u linku: https://www.quora.com/Could-artificially-intelligent-computers-replace-programmers-in-the-future

 

"Software development, on the other hand, won't be automated out of existence. Hand-waving media types occasionally like to talk about how someday computers will understand you describing what you want in "plain English", and produce a solution. Even if we assume that were feasible, I'm not worried; most people can't accurately describe their problem, let alone its solution, in plain English."

 

Uostalom, AI industrija svako toliko godina doživi krah, ubrzo će i ovaj val završiti kad se ispostavi da nisu u stanju isporučiti obećano.

https://en.wikipedia.org/wiki/AI_winter

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Posao sa diplomom ne-IT faksa
PunchyTinkerton kaže...

Daj link, baš me interesira šta je MS napravio.

 

 

https://www.newscientist.com/article/mg23331144-500-ai-learns-to-write-its-own-code-by-stealing-from-other-programs/

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice