Hard disk error

poruka: 15
|
čitano: 11.480
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

pozdrav,imam problem s hard diskom...radi se WD caviar blue 640 GB 16 MB,7200 okr/min...naime primjetio sam već duže vrijeme da mi hrza malo glasnije..ali nisam se obazirao pošto su mi na forumu rekli da je to kod nekih diskova normalna pojava..i međutim igram ja igram i odjednom usred igre komp zatrokira i sustav se ide restartati i izbaci :

 

Hard disk error,press any key to restart..probao sam 100 put restartati ali isto...

 

disk je star 5 mjeseci a ima garanciju 3 godine u Linksa...

 

što da radim ?

velika hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

Provjeri ima li bad sectora.

Bolje džaba lezat,nego dzaba radit! xD
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.10.2011 17:40 (donator_bubrega).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hard disk error

Probaj s USB sticka ili CD-a bootati neku live distribuciju linuxa, da pokušaš pristupiti tom disku i spasiti podatke (barem neke) i testirati gsmartcontrolom da vidiš stvarno stanje diska (SMART parametre i slično).

 

Nakon toga, iskoristi garanciju...

KaeR
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

Kaer možeš li mi detaljnije objasniti kako spasiti podatke..??

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hard disk error

Bootaš neki linux, i u linuxu probaš kopirati važne datoteke s ovog neispravnog diska na drugi, pa koliko uspije... ako uopće budeš mogao ičemu pristupiti (ovisi koliko je oštećen disk).

KaeR
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk error
KaeR kaže...

Bootaš neki linux, i u linuxu probaš kopirati važne datoteke s ovog neispravnog diska na drugi, pa koliko uspije... ako uopće budeš mogao ičemu pristupiti (ovisi koliko je oštećen disk).

uzmes damn small linux ili puppy linux, bootas ga s cd-a, kopiras podatke na vanjski disk i skeniraj ga nekim bootabilnim cd-om za skeniranje harda (sorry neznam nijedan{#})

Ko da me briga za potpis...
16 godina
offline
Re: Hard disk error
hdoz kaže...

Kaer možeš li mi detaljnije objasniti kako spasiti podatke..??

Treba ti Live DVD kao Linux Mint, on je vrlo lagan za korištenje ili upotrebu. Skini DVD verziju i zaprži ga na DVD opcijom Burn ISO iz nekog programa za prženje. Kao primjer pogledaj video na trečem linku, i kako se to radi u odličnom alatu za prženje ImgBurn.{#}

 

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=261

 

http://www.snapfiles.com/get/ImgBurn.html

 

http://tinypic.com/m/dlhwf8/2

 

Kad zapržiš Linux Mint na DVD na nekom drugom kompu, onda ubaci DVD u svoj komp pa Restartaj windowse.Linux Mint Live DVD diže se automatski, znači samo pričekaj dok DVD odradi svoj posao. Kad se pojavi Linux Mint Desktop, onda otvori My Computer i onda lijevo u Izborniku imaš prikazano kao na dolnjem videu. Pošto ja imam tri particije, zato vidiš ovakav raspored 74GB/C particija pa onda dva puta Local Disc. Kod tebe bi trebalo bit više toga Lijevo u Izborniku, pod uvjetom da disk/USB Stick nije skroz krepal jer ga onda Mint neče nit vidit.

 

 

Eto tu je ovaj krači video, ovako Linux vidi jedan normalan disk sa više particija.Dakle pod Devices samo treba pronači podatke na particijama, pa onda to fino prekopiraš i eto nema nikakvih problema.

 

https://drive.google.com/file/d/0BzFrxTwtpH4Fc2FqSC1VbkFhYnM/view?usp=sharing

 

Ako Linux Mint vidi disk ili particije na disku, onda jednostavno prekopiraš podatke, dakle na neki drugi disk spojen na matičnu ploču ili na veči USB Stick kaj drugo.

 

Samo kopiranje podataka s tvog smrdanog diska je vrlo lako, ko u Windowsima pronađeš određeni folder ili neke datoteke koje ti trebaju pa Desni klik i Copy. Onda odeš na drugi ispravan disk koji si spojil na komp, prvo ga označiš Lijevo u Izborniku i onda izabereš gdje na tom disku ili u koji folder očeš podatke prebacit, te zatim Desni klik i Paste podaci se kopiraju na isti način kao u Windowsima.

 

Kad radiš u ovakvom Live CD/DVD okruženju, stvari idu malo sporije znači bez žurbe i samo polako. Kad završiš prebacivanje podataka, onda pozatvaraj prozore pa klikni u dolnjem desnom kutu ekrana na ikonu osobe, pa sad klikni Power Off pa na kraju Restart. Pričekaj dok se se Linux Mint ugasi, kad završi izbacit če automatski DVD iz ladice. Nakon toga izvadi DVD iz snimača ili pržilice, pa udari Enter na tipkovnici i to je to.{#}

 

 

 

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 22:38 (rambox).
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

rambox hvala ali moram nabaviti vanjski disk p ću se dalje javiti na ovoj temi....zanima me dali je isplativo probati staviti nove windowse ili da ipak iskoristim garanciju...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

evo rješio sam problem tako što sam ponovo uštekao i ištekao sata kabel...upućuje li to rješavanje problema na kvar matične ploče ili sl????????

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hard disk error
hdoz kaže...

evo rješio sam problem tako što sam ponovo uštekao i ištekao sata kabel...upućuje li to rješavanje problema na kvar matične ploče ili sl????????

Teško je reč ne mora bit do matične uopče, več se Sata kabel malo olabavil samo kak to je pitanje hm uglavnom pa sam si rekel da ti je disk odjednom počel bučit ili rondat u zadnje vrjeme jel. Ak je takva situacije onda to nema veze s ničim drugim, več samo s diskom on je problematičan dakle spašavaj sad bitne podatke dok možeš jer se disku ne može vjerovat i to je to.{#}

 

Usput sad dok komp opet radi preskeniraj disk s Hd Tune, tj Error Scan ostavi prek noči nek odradi pa buš videl jel imaš možda Bad Sectors ili crvene kockice u tabeli.{#}

 

http://www.hdtune.com/

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.10.2011 0:10 (rambox).
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

dakle ,da glasnije se čuje..igrao sam igru i samo je bljesnulo odjednom na ekranu,komp se išao restartati i nakon milion restartanja pisalo je i dalje hard disk error...i ja prespojim sata kabel bez greške winsi se za sek dižu..samo me strah da nije do SATA portova na matičnoj..ali nova je pa bi me čudilo...

 

možeš li pojasniti detaljnije da li se to skida posebno za svaki disk ili kako ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hard disk error

Pomoc neki dan sam obrisao jedno 40Gb filmova s diska i sad mi izbacuje svako malo ovaj error, neznam da li to ima veze s tim ili je slucajno. Uglavnom sta mi je ciniti ?

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
16 godina
neaktivan
offline
Hard disk error

skini HD Tune, otvori karticu SMART i daj screenshot. da ga napraviš, stisneš onu malu plavu disketu gore desno

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hard disk error
Val kaže...

skini HD Tune, otvori karticu SMART i daj screenshot. da ga napraviš, stisneš onu malu plavu disketu gore desno

Gdje je smart kartica ?

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Hard disk error
tony THE Noob kaže...
Val kaže...

skini HD Tune, otvori karticu SMART i daj screenshot. da ga napraviš, stisneš onu malu plavu disketu gore desno

Gdje je smart kartica ?

  Upravo si na SMART kartici odnosn slika pokazuje SMART atribute koje eto..iz nekih razloga vendor tog programa je odlucio taj tab nazvati Health

 

 

[edit]

 

BTW

 

Stanje sa tim diskom je kriticno i zato backup svega i nabava novog diska. Ili backup svakog dana i nadati se da ovaj nece pregorjeti sve dok HDD-i ne pojeftine

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2011 1:50 (Lazarus Long).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice