Komp se upali, nema POST-a

poruka: 48
|
čitano: 5.825
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Jučer sam išao usisati prašinu, malo obrisati kućište. I poslije upalim PC (pod Moj PC), i desi se ovo iz naslova. Znači komp radi, nema POST-a. Neki put se čuju 3 beepa, što upućuje na RAM. Nakon toga probao još neznam koliko puta, ista stvar. Probao sam sve moguće kombinacije sa oba keksa RAMa koje imam(ovi pod Moj PC), clear CMOS, bateriju izvadio na pola sata i još par puta, obrisao kekse sa gumicom. Sve kablove sam odspojio i ponovno spojio. Jedino nisam ispuhao jer nemam s čim. Sutra sam mislio uzet kućište do posla pa tamo ispuhat. To mi se i u prošlosti znalo dešavat kada bi čisto komp. Uglavnom bi se riješilo brzo, ali dva puta nikako. Ovaj put i prije nekih godinu i pol kada je nesto slično bilo, ne sjećam se točno šta, pa sam na kraju uzeo drugu matičnu, ovu ASRock, i problem se bio riješio. Ovaj put stvarno neznam što je. Ima još netko neki savjet, jer ja neznam šta više napravit  

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2019 18:41 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

Znam da je glupo pitanje, al dal si spojio 8pin kabal od napajanja u grafičku? Jesi spojio monitor na dobar izlaz na grafičkoj?

14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Jesam, spojen je 8pinski, monitor je spojen preko DVI kabela 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

Jesi probao sa jednim RAM-om?

14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Jesam, probao svaki ram pojedinačno u svaki slot. Nekoliko puta se čulo 3 beepa. Sve mi smrdi da bi trebalo ram mijenjat. Ali neznam

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

Jesi gledao u uputstva od maticne za 3 beepa, mozda nema veze s RAM-om.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2019 20:07 (Juksi).
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

U uputstvima nema ništa o beep ovima, ali ne netu sam našo listu, i piše 
Basic memory 64K address check error za 3 beepa

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Dobio sam jednu ASRock ploču koja je isto imala 3 beepa, na kraju je ispalo da je BIOS corruptan. Sflešao sam najnoviji BIOS (pomoću Arduina) i ploča je oživjela, upravo pišem sa tog kompa.

Ako je BIOS DIP8 probaj utisnuti, možda nema dobar kontakt.

IT me iznevjeri
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 10:49 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a
Alkaline kaže...

Dobio sam jednu ASRock ploču koja je isto imala 3 beepa, na kraju je ispalo da je BIOS corruptan. Sflešao sam najnoviji BIOS (pomoću Arduina) i ploča živnula, upravo pišem sa tog kompa.

Ako je BIOS DIP8 probaj utisnuti, možda nema dobar kontakt.

 Kažeš da probam flashat isti BIOS opet? Nisam skužio ovo za BIOS DIP8

14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Misliš da ću moć flashat bios nekako ako nema posta i nemogu uć u bios? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Krivo si me shvatio. Probaj utisnuti sami flash čip na ploči. Možda krivo sjedi pa si ga usisavačem dodatno rasklimao.

Ne vjerujem da trebaš flashati BIOS jer je PC radio prije čišćenja ako sam dobro shvatio. I da, ne možeš flashati BIOS ako ploča ne radi, zato sam koristio Arduino.

IT me iznevjeri
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Mislim da je ovo bios chip, 2.60. Malo sam ga pritisnuo, ali mislim da dobro stoji

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2019 22:03 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Da. To je to. Jbg vrijedilo je probati.

Ostavi samo neophodno za POST (matična, napajanje, jedan keks memorije), ištekaj sve drugo i vidi da li se išta promjenilo.

IT me iznevjeri
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Probat ću sutra to i još nešto pa da vidimo

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

Usisavanje prašine zna izazvati statički elektricitet i uništiti komponentu tako da možeš očekivat svašta. 

Moguće da je memorija otišla al nemora biti stoga ponovo sve poskidaj i ponovo spiji, možda komp proradi.

Ubuduće nemoj usisavati nego ispuhuj ili kompresorom za zrak ili bocama s komprimiranim zrakom

***********
12 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a
nicky.sl kaže...

Ubuduće nemoj usisavati nego ispuhuj ili kompresorom za zrak ili bocama s komprimiranim zrakom

 Baš to htio komentirati... 

everyday i'm shuffling...
8 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a
To je neki yutube trend da se kompjuter usisava, vidim da sve velike face usisavaju svoje konfiguracije.... Slijedece ce valjda biti pranje u perilici...

Prije yutuba, kompjuter se ispuhivao,.eventualno za tvrdoglava mjesta mekani kist.....
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

OT: Kad već komentiramo pranje ...

 

Čovjek dodje sa kompom koji ne radi,i veli : " ... odpojio sam sve,pa sam ga četkicom i jarom oprao,jer je bilo prašine pun kufer,i ništa se nije vidlo na ploči od prašine ..."

 

Gledam ga,nevjerujem kaj čujem ...

 

Nastavi on : "... onda sam sve to isprao alkoholom,pa stavio van na sunce da se suši ..."

 

Mislim si ja WTF,nije ni čudo kaj ne radi,ali ajde da probamo ...

 

Spojim sve i vala radi,na kraju se uspostavilo da nije uštekao 4/8 pin na matičnu ...

 

@šakl01 - to sam htio pitati,da nije slučajno zaboravljen 4/8 pinski konektor na matičnu,ili da nije slučajno preko nekog adaptera spojen ...

 

Izvadi sve van,kako je netko već predložio,i na stolu MBO+napajanje+RAM i eventualno grafa ako treba,pa probaj upaliti ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Možda je do toga, ali znalo mi se ovako desit i kad sam sa zrakom ispuhivao

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

ispuhivanje kompresorom.. (znaju ljudi otići na benzinsku..) je veći stres-razdrmavanje, veći rizik, svi kontakti se protresu i hladni lemovi popuste slično kao da protresemo računalo. Na to treba dodati da se kod paljenja dolazi do max naprezanja elektronike, inicijalni puls.. i upravo tad može nešto crknuti. Spomenut je statički kod usisavanja.. to je praktički nevjerovatno, osim da netko plastikom trlja i tako nabije napon tj usisavač tad nije izvor nego prije sama osoba koja rukom nešto primi, no opet, to je zanemariv uzrok kvarova u odsnosu na kvrove koji se jednostavno dese jer se kad-tad desiti moraju.

-ne zaboraviti, kvar-crkavanje se može desiti bilo kad, neovisno o čišćenju kojeg sad sumnjičimo..

-druga stvar je što svaka komponenta mora biti ispravna, svaki kontatk-kabel, sva periferija npr usb.. pa sve do kućišta i frontpanela i kablovi koji do njih vode, i svaka komponenta je 100x veća šansa kao uzrok nego čišćenje usisavačem pa i to da netko jednostavno ne spoji cpu-power-12v ili vga.. ili da ih zamjeni jer su slični konektori 8pin..

-recimo moguće, neki komad metala-šaraf koji se čišćenjem zavukao pod mbo.. koji je možda stojao godinama i sad napravio problem, to je veća šansa nego statički kao uzrok kvara i to bi izazvalo konkreno pregaranje.. a po opisu, crkla je mbo ili napajanje (jer ispravna mbo kontrolira napajanje i ako nije ok ne pali..), drugi sumnjivac su kontakti, sve povaditi i spojiti.. u ovom slučaju, izvaditi mbo na stol, sve odspojiti.. i pratiti beepove, tj bez rama -beep, s ramom mora biti drugačiji itd.. ako nema razlike tad je crkla mbo i dalje je beskorisno nagađati što je bio uzrok.

 

+ kod svake probe, sve pogasiti i reset biosa..

+ kad se traži neispravno-kvar, ako nije očigledno, tad se ide redom, od nule, minimum za paljenje.. i tad se eliminacijom zaključi npr jel mbo ispravna...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 11:50 (ihush).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a
Kakav je fen za ispuhanje s jedno 30 cm udaljenosti? Sorry za offtopic.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a
Spacecraft kaže...
Kakav je fen za ispuhanje s jedno 30 cm udaljenosti? Sorry za offtopic.

 nikakav

***********
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Sad sam bio probavao sa MBO vani na stolu, na kutiji svojoj

Spojen samo CPU i HSF - 3 beepa, nema RAMa

Dodan keks rama (ili oba) - 5 beepova (još nisam siguran jel to nema GPU ili CPU error, negdje piše ovako negdje onako

Dodan GPU - nema beepova

I tu sam sad stao. Neznam di dalje. Neznam što dalje probati. Svaki put sam palio komp sa spajalicom na pwrbtn (dva pina) na matičnoj

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 16:24 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

probaj drugi pcix port.. ili vga ili mbo.. + napajanje.

da je cpu imao bi isti problem-beep neovisno o npr vga, dok napajanje može biti jer ide 75w kroz mbo + direktno na vga.. a to kontrolira mbo koja je izgleda ok (osim ako nije crko utor za vga..)

-kraće, dalje ne možeš osim možda posuditi napajanje (ili komponente cpu+ram+vga..) tj lakše ako imaš kojeg frenda probati na drugom pcju (uz rizik da vga uništi i drugu mbo i sl.. pa je servis pametnija opcija za stotinjak kuna vs veći kvar).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Probo drugi pcie slot, isto. Probat ću nać neki servis pa vidjet ako uspiju šta

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

probaj izvaditi matičnu iz kompa i staviti ju na stabilnu podlogu samo sa procesorom, hladnjakom i ramima. spoji samo struju za matičnu i upali ju sa kacavidom ili šrafcigerom tako da napraviš spoj na mjestu gdje spajaš konektore od power buttona. imao sam problem da mi se komp nije htio upaliti i počeo sam ga paliti od gole osnove i dodavao modul po modul na njega dok nisam ustanovio da mi se nije htio upaliti dok je bio spojen usb port sa vrha kućišta.

14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Već sam napisao, probao sam to. Izvadio je na stol i stavio na kutiju i isprobavao. Ovo iz iz prvog posta mi se dešava. Kad dodam GPU nema beepova više, prije toga budu 3 beepa da nema RAM, onda 5 da nema GPU. I pregledao sam CPU, izvadio, ponovno stavio, i cooler takodjer, sve mi se čini u redu, svi pinovi su ok

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 10:07 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

OK,napisao si da si stao,jel ima slike,jel radi komp,jel se vrti vent na procu,jel napajanje radi ???

 

Jel ima grafika na ploči možda ???

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se upali, nema POST-a

Svi ventovi rade, na kućištu, od procesora, od GPU. Napajanje radi, nema nikakvih čudnih zvukova. Nemam onboard GPU, jedino ovaj RX. Slike nema, jedino poruka "There is no signal coming from your computer..", i monitor ode u power save mode. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 10:13 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Komp se upali, nema POST-a

-vga.. (96%).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice