Laptop problem sa baterijom

poruka: 6
|
čitano: 3.825
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Laptop problem sa baterijom ASUS ROG G56JR

Pozdrav ekipa.

Laptop nije dugo radio i onda kad sam ga upalio baterija je imala 0%.

Stavim ga punit ono ništa i dalje 0%. kad izvadim bateriju 255% kaže da ima. Jeli problem stvarno u bateriji da kupim novu ili je do nečeg drugo.

 
 

Ako je bitno laptop je ASUS ROG G56JR

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.11.2019 17:26 (Nadimak_forumaša).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptop problem sa baterijom

Što kaže lampica baterije, puni ili ne puni?

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Laptop problem sa baterijom
Lampica svijetli kao da se puni

Na Google ima dosta teme o tome a nigdje rješenje

laptop battery 255 available kad ovo upišem u Google
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.11.2019 19:01 (Nadimak_forumaša).
16 godina
moderator
online
Re: Laptop problem sa baterijom

Ikona baterije je prekrižena. Kako se čini, to kad Windowsi za bateriju napišu "255% available" zapravo znači da prijenosnik, odnosno Windowsi, bateriju uopće ne prepoznaju. To je, čini se, bug u Windowsima "uveden" u nekoj novijoj verziji. Kad to piše vjerojatno je jedno od ovog u pitanju: baterija uopće nije spojena, baterija je defektna ili ostvaruje slab kontakt. U ovom trećem slučaju potrebno ju je izvaditi i ponovno staviti, a po potrebi i maknuti oksidaciju s kontakata.

 

Windowsi sami po sebi daju premalo informacija o bateriji. Stoga je treba provjeriti programom poput HWiFNO64. Kod tog programa u glavnom prozoru, s lijeve strane, klikneš na Smart Battery (vjerojatno je to zadnja stavka u listi) pa unutar toga na Battery #0. Ako nema Battery #0 ili nema ni Smart Battery, to znači da Windowsi doista ne prepoznaju bateriju. Ako ima, screenshotaj karakteristike baterije da vidimo o čemu se točno radi.

 

Stvar koja je tu bitna je Wear Level, parametar koji kaže koliko je baterija istrošena, odnosno islužena. Idealno bi bilo 0%, a 100% u osnovi znači da je baterija beskorisna. Taj parametar se izračuna iz parametara Designed Capacity (nominalni kapacitet baterije) i Full Charged Capacity (kapacitet do kojeg je prijenosnik posljednji put uspio napuniti bateriju, dakle reklo bi se trenutno stvarni kapacitet).

 

Tu ima još korisnih podataka: Current Capacity govori koliko je baterija trenutno napunjena, izražen u mWh i u postotku. To je isti postotak koji pokazuju i Windowsi, samo što u Windowsima nedostaje napunjenost izražena u mWh. Svakako su još korisni i napon (Current Voltage), a pogotovo brzina punjenja (Charge Rate). Ako je Charge Rate na 0 mW ili vrlo blizu nule (možebitno zbog odstupanja u mjerenju), to znači da se baterija ne puni.

 

A ako se baterija ne puni, to vjerojatno znači da je baterija defektna, jer da je strujni punjač defektan, računalo ne bi radilo bez baterije. Baterije propadaju s godinama korištenja, a postoji i opasnost od prevelikog ispražnjenja baterije ako predugo stoje, jer su baterijske ćelije u bateriji za prijenosnik spojene serijski, u jednu ili više serija. Elektronički sklop inače pazi da se to ne dogodi, ali ako je baterija predugo bila prazna, možda je upravo došlo do toga, odnosno do fatalnog oštećenja baterijskih ćelija. Drugim riječima, vjerojatno će trebati kupiti novu bateriju. Postojeću bateriju nemoj bacati u smeće - ne samo zbog ekologije, nego je možeš dati nekome malo elektronički potkovanijem, neka je uz veliki oprez otvori, izvadi baterijske ćelije (u pravilu formata 18650) te provjeri ima li koja koja je još uvijek ispravna. Ako je koja ispravna, može se iskoristiti u uređajima koji primaju Li-ionske baterije 18650.

7 godina
offline
Re: Laptop problem sa baterijom

Laptop je stajao u ladici skoro godinu dana bez paljenja pa je lako moguče da je baterija otišla.

Upalim ga bez baterije i unda dok je upaljen ubacim bateriju i pokaziva kao da puni oko 10 sekundi i onda stane kao da ne puni.

Mislio sam da možda nije do biosa da napravim update ali od toga niša jer update traži da je baterija spojena i ima minimun 20%, a u mene 0%

 

 

 

Originalnu nisam našao na ebay samo zamjenske Green Cell, a nisam siguran u njihovu kvalitetu. Naime baterija mi zbog prirode posla nije bitno da traje dugo ali posa sata mi je potrebno.

 

 

Možda sam malo dosadan ali me još zanima kad bi kupio novi laptop sa IPS ekranom gamenig oko 10 000 kn koji ima dobar ekran jer sam vidio u prijatelja HP omen razočara se kako probija pozadinsko osvjetljenje u kutovima kad se stavi crna pozadina. U mene toga nema a laptop stariji. To i je jedan od razloga zašto bi ovaj ostavio i kupio novu bateriju.

 

Ovako je mene Ovako je mene
 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.11.2019 15:01 (Nadimak_forumaša).
16 godina
moderator
online
Re: Laptop problem sa baterijom
Nadimak_forumaša kaže...

Laptop je stajao u ladici skoro godinu dana bez paljenja pa je lako moguče da je baterija otišla.

Upalim ga bez baterije i unda dok je upaljen ubacim bateriju i pokaziva kao da puni oko 10 sekundi i onda stane kao da ne puni.

Mislio sam da možda nije do biosa da napravim update ali od toga niša jer update traži da je baterija spojena i ima minimun 20%, a u mene 0%

Prema svemu sudeći, baterija ti je gotova, dakle morat ćeš kupiti novu. Već je valjda i pred godinu dana bila prilično istrošena (pretpostavljam da je ovaj podatak Full Chargeg Capacity iz vremena zadnjeg punog punjenja), znači na 28,5% nominalnog kapaciteta i vjerojatno se kroz tih godinu dana do kraja ispraznila, pri čemu su se nepovratno oštetile neke baterijske ćelije, zbog čega se baterija ni ne može napuniti.

 

Nadimak_forumaša kaže...
Originalnu nisam našao na ebay samo zamjenske Green Cell, a nisam siguran u njihovu kvalitetu. Naime baterija mi zbog prirode posla nije bitno da traje dugo ali posa sata mi je potrebno.

Ne mora biti originalna. Bitno je da je legitimnog kapaciteta, jer kineski proizvođači vole lažno deklarirati kapacitet baterije. Nažalost, ako netko nije izmjerio kapacitet baterije koja ti je potencijalno za kupovinu, kupuješ mačka u vreći - možda će biti dobra, možda će biti kilava. Ali s obzirom da ti treba pola sata - bolje i kilava baterija od nikakve.

 

Nadimak_forumaša kaže...
Možda sam malo dosadan ali me još zanima kad bi kupio novi laptop sa IPS ekranom gamenig oko 10 000 kn koji ima dobar ekran jer sam vidio u prijatelja HP omen razočara se kako probija pozadinsko osvjetljenje u kutovima kad se stavi crna pozadina. U mene toga nema a laptop stariji. To i je jedan od razloga zašto bi ovaj ostavio i kupio novu bateriju.

To će ti trebati netko drugi odgovoriti, netko kome je prošlo više IPS ekrana na prijenosnicima ispred očiju - možda da otvoriš temu u podforumu vezanom uz prijenosna računala.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice