Matična ploča spaljena

poruka: 6
|
čitano: 3.147
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Matična ploča spaljena

Bok!
Imam (imao sam....) slijedeću konfiguraciju:

AMD FX-8150 - 3.6GHz - Turbo speed 4.2 GHz

Scythe Katana 3

Asrock 99FX Extreme

Sapphire dual X- R9 280X 3G GDDR5 - 384bit - 1020MHz boost

Kingston 8GB (2x4GB)

FSP Forton Raider 550W (silver 80+)

Uglavnom, uzeo sam polovno računalo prije nešto manje od dva mjeseca i od početka su mi igre imale problema sa trzanjem, štekanjem, kako god to nazvati....(Far cry 4, Far Cry Primal, Fallout 4...), a po konfiguraciji mislim da nisam trebao imati nikakvih problema.

Pogotovo ne na nekim medium video postavkama...

Prije par dana dok sam igrao Far Cry 4 ugasio se komp. Da budem precizniji, nešto se spržilo i izašao je dim...odnesao sam komp na servis da mi kažu što je sve otišlo i zašto. Oni kažu da je otišla matična ploča, ali nisu znali reći zašto. Mene sad zanima nekoliko stvari...

Zašto sam imao problema sa igricama, da li radi neispravne matične ploče, ili je grafička uzrokovala probleme i na kraju spržila matičnu? Bilo bi mi glupo sada kupovati novu matičnu koju će onda neispravna grafička spržit ponovo.

A to stvara novo pitanje...ako uzimam novu matičnu, koja bi mi bila za preporuku s obzirom da na oglasima ne mogu naći ovu istu?

Upomoć! :)
Hvala!

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Matična ploča spaljena

Valjda je bio problem u naponskoj regulaciji na matičnoj pa se je cpu dowclockao svako malo pa je zato trzuckalo. 

6 godina
neaktivan
offline
Matična ploča spaljena

Hvala! Nadam se da je to bio problem. Može li onda neka preporuka za neku matičnu koja bi bila dobra za navedeni procesor?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matična ploča spaljena

-pogrešno misliš.. tj da je novo tad bi neko vrijeme mogao očekivati 'normalan' rad.. a ovo je polovno.

-ovo je ''na granici'' i vjerojatno te throtlanjem uspozoravalo da nešto trebaš srediti, sad je crkla mbo (nije jasno, što s ostalim, sve ostalo može biti jednako crknuto ili ispravno o tome tad ovisi što ćeš kupiti).

-mbo stabilizira napone, sama vga u ovom slučaju vuče do 300w, ostatak računala do 200w i starenjem napajanje uz toleranciju-deklaraciju 80% upravo tako radi problemem mbo-vrm.. do jednog trebna kad mbo pregori. Što je uzrok? Sve starenjem gubi efikasnost, nisu sve komponente identične, neka može deset godina, neka crkne drugi dan.. vga ne mora biti uzrok, ali je najveći potrošač i najviše optereti napajanje-mbo.. ali jednako može biti uzrok usb (pogotovo kad ga ljudi koriste za punjače..).

šbb-kbb.. da je npr napajanje novo ili +600w.. možda nikad nebi bilo kvara, a možda je neki tranzistor jednostavno otišao, možda pregrijavanje (koje dodatno smanji efikasnost-otpor..)..

 

što god bilo uzrok, sad je kasno. Sad više ne možeš znati, samo nagađati. ugl računaj da ti uz normalne speficikacije-tolerancije starenjem ide +10% više na struju/toplinu. MBO ako uzmeš mora biti za cpu 125tdp, ostalo je samo stvar logike-kompatibilnosti (ram, utor, ..) izbor između najjeftinje i najskuplje kao i brandova je tvoj (btw, ASR je jeftikaner brand, upravo zbog jeftikaner VRMa, regulacije napona.. ono što skuplji imaju, da je isto tad bi bila ista cijena-brand-naziv..). Teoretski je sve isto, praktično vidiš rezultat. Trebao si prije na vrijeme reagirati kad si vidio probleme u performansama u odnosu na očekivano, pratiti opterećenje npr hwmonitorom.. i spriječiti kvar, ako se moglo.. kao što ima slučajeva kad baš ništa ne možeš.

Primjer, novo računalo, pogotovo za gaming i top modeli.. često se OCaju (uz dizanje clocka često i dizanje napona), to može raditi neko vrijeme.. a onda počnu problemi i tad možda radi ok kad se clockovi vrate na default a možda ostano posljedice. Tad neki prodaju računalo.. 'dok je vrijeme'.. a do tad je 'baš super radilo i nije se kvarilo'.. su rečenice koje obično uz to idu.

Za one koji ga kupe, može se reći da nemaju sreće, .. ili da su naivni. Razlika novo+garancija je povezana s rizikom i cijenom. Stvari se previše kvare da bi ikome smjeli vjerovati, pogotovo kad netko ima 'zvjer' za gaming (recimo jača vga kao ova, top modeli, malo koja da je jača u trenutku prodaje. Isti kriterij da netko prodaje ferrarija i kaže da je vozio 60-90.. da ga je čuvao.. a kupling već visi i nabada brzine..).

 

btw-2, nisu to igrice, nego igre. Industrija igara je velika-ozbiljna, ne treba deminutivčiće.. ili nisi imao problema s npr tetrisom, nego app koja optereti resurse, ram, cpu, vga.. prema requirementsima. Igre traže puno resursa i istovremeno radi sve na max nasuprot idlanja kad ništa ne radi, igrice s tim nemaju veze. Zašto se baš u igri problem pojavi? Pa zato jer igra koristi npr VGA do jaja, dok word, tetris i sl. ne koriste toliko, kao što takva konfiguracija ni nje za te appse ('igrice'), tad ne vuče toliko struje i sl. Jednako kao kad vozi prazan ili pun teretnjak, treba više snage za teret nego prazan.. Može umjesto igre uzrok biti npr mining, malware, neki treći soft. Može biti driver ili pogrešno podešen powermanagment, OC, pa čak i bugovit HW.. možda je uzrok kvara npr problem sa strujom, udar groma (nema nikakve veze s PCjem osim što PC crkne..) itd..

- kao kod npr auta, treba 'slušati' zvukove, vidjeti upozorenja, osjetiti da nešto nije OK.. ignoriranje problema ga ne rješava i nikad se sam od sebe ne popravi, može se samo pokvarti a tad je pitanje veće-manje štete.

-što je računalo jače, tj pojedina komponenta jer pc je hrpa dijelova, to je veće opterećenje kad se to stvarno koristi, formula 1 ima bolje gume od fiće, inače bi u prvom zavoju izletila. Jednako je s napajanjem, mbo.. i upravo tad se optereti, tad raste temperatura, tad treba robustnost i mala zaliha koja starenjem pada.. Napajanje koje po deklaraciji daje 550w starenjem gubi, 10, 20.. do 30% (mada je ovo deklarirano kao 80%, -20%..) ok, recimo da je to točno, 550 -20% .. 440w, sama vga do 300, .. i što s ostatkom tad? Nije isto imaš li jedan ili više diskova (svaki 10-15w) modula rama, spojenih uređaja na usb (jer i oni rade na struju a stuja dolazi iz? .. prolazi kroz?.. i upravo zato crkne mbo jer više ne može kompenzirati napone). Ako to usporedimo s gumama na autu, tad je možda trebalo zamjeniti napajanje.. i možda kvara nikad ne bi bilo, ovako si izletio u prvom zavoju f1..

 

zašto ova priča? ako kupiš mbo, ako ništa ne provjeriš.. npr napon, postavke pwrmanagera, postavke biosa/OC/napone.. (nešto što bi objasnilo uzork i ne otkloniš ga), tad će se opet desiti isto, možda nakon par mjeseci.. kao i to da nakon crkavanja svaka komponenta može biti rizik, npr vga-ram-cpu i tad možda u prvom paljenju spržiš novu mbo.. možda treba i novo napajanje (mada možda ovo radi ok, nrp za neki manje zahtjevan pc..).. -to su možda-ako-... nagađanja i realni rizici, pa razmisli. Ponekad je isplatljivije to dati-platiti servisu npr kao kupnja-ugradnja mbo.. tad su rizici njihovi, stotinjak kuna možda uštedi daleko više.

-sretno. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Matična ploča spaljena

Hvala na ovako opširnom odgovoru, stvarno je truda i vremena uloženo i osjećam se malo pametniji sada :)
Nemam nekog izbora, moram sam kupiti MB, jer na servisu mi govore da nemaju MB za taj procesor, pa da bi morao uzet novu MB s procesorom...meni je to malo čudno, ali ok...našao sam jednu koju mislim uzet (ASUS Crosshair V Formula- Thunderbolt, AM3+ (plus)), nadam se da će bit ok....samo onda još jedno pitanje...znači, ja sad to složim i želim provjeriti da li je problem zapravo u napajanju, ili negdje drugdje...kako to mogu napraviti?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matična ploča spaljena

-električari to rade univerzalnim mjernim uređajem... ili soft, u BIOSu, hwmonitor i sl.

-problemi starenja-opterećena nisu 'konkretna' stvar,  može sve biti ok neko vrijeme, pa kad se zagrije (napajanje, chipset..) pad.. tako da mjerenja nisu laka, ali, hw monotor može pratiti cijelo vrijeme rad-napone/temperature i sl. i pro.ver. ima opciju logova (ako se pc smrzne-resetira) i tad vidiš u zapisu stanje.. ne mora biti napajanje krivac. Ako se stvar ponovi samo je sumnjivo, ako se ne ponovi tad je zadovoljavajuće ali sutra može crknuti (bilo koja komponenta) jer to je tako.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice