My passport problem

poruka: 41
|
čitano: 2.993
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Sučajno sam na usb hub priključio ne odgovaralujći strujni adapter, a u njemu mi je bio ukjučen my passport externi hdd, sad mi mypassport ne reagira i može li mi netko pomoć kako izvući podatke s njega.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
My passport problem

Izvadi hard iz kućišta, ispoji ga direktno u komp ...

 

Naravno isključi struju ...

 

I naravno moli da hard nije dobio po piksi,nego samo elektronika kućišta ...

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.3.2020 18:00 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: My passport problem
Pretpostavit cu da je u pitanju noviji wd passport kojem je usb zalemljen... Postoje test pointovi na pcb gdje se moze zalemit sata port pa tako izvuc podatke ako je samo usb dio nastrada... isto tako postoji mogucnost prebacivanja elektronike s ispravnog diska na taj pod uvjetom da tvoj ima diskretni eeprom i da je prezivia pa ga je moguce prelemit sa tog na novu elektroniku.
U svakom slucaju nadam se da nije nista osobito bitno jer inace ti je najbolje recovery prepustit nekome ko se time bavi...
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem

Izleda nema sata priljučka. Može li se nekako stavit u drugo externo kućište?

16 godina
neaktivan
offline
Re: My passport problem
nope... famozni wd u svojoj mudrosti je odlucia zrtvovat 5mm plocice kako bi ima najmanje diskove i tako iskomplicira zivot svima kad im se nesto dogodi s diskom.
zato je najbolje 2.5 eksterne uzimat od "livih" proizvodjaca koji koriste svoja kucista i tudje diskove iznutra jer bar znas da postoji usb-sata adapter unutra.

uglavnom podaci su ti na sigurnom, ploce su na mistu... problem je samo kako do njih, a tu mislim da ti uredno moze pomoc neki recovery servis...

btw na 5v ulazu bi triba bit i mali smd fuse pa mozes provjerit jeli on vodi ako imas multimetar
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Inače radi se ovome My passportu:

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

kad ubacim ovaj disk  piše mi:

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: My passport problem

Da, dobro ti je kolega rekao, vjerovatno je izgorila smd TVS dioda, i sad radi kratki spoj da zaštiti disk i napajanje.

Laki popravak ako imaš koga da zna popravit, i ako je samo to.

 

Kruha i igala...
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem

A  gdje nalazi ta dioda?

7 godina
offline
Re: My passport problem

Unutra na disku najvjerovatnije.

 

Kruha i igala...
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Izvadio sam disk iz kućišta, a nigdje ne vidim nikavu diodu.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
My passport problem

Daj slikaj tu elektroniku ...

 

Probaj malo bolju sliku okinuti ...

 

Pa stavi tu ...

Moj PC  
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Evo slika elektronike:

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: My passport problem
Tribas torx pa skinit elektroniku... sve bitno je s druge strane plocice...
ako imas multimetar (a triba bi ako mislis ista dalje) mozes popratit vod od 5v pina na usb do smd fusea...
Iza njega triba povirit i jeli kakav kondenzator probia prema masi jer inace nula bodova...
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

A ništa s obzirom da nisam elektroničar, a i nemam nekoga tko bi to znao odradit, jedino sam mislio da postoji neko jednostanije rješenje.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: My passport problem

Ako možeš odšarafiti elektroniku, onda možeš diodu izvaditi i bez lemilice, otrgneš ju kombinirkama, pređda bude malo teže išla jer se stopila s pločicom, ali ide.

Nakon toga možeš hard normalno koristiti, ali nemaš više zaštitu dok ne staviš drugu diodu.

 

Kruha i igala...
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem

Nemam odgovarajućeg odvijača da skinem elektroniku.

7 godina
offline
Re: My passport problem

Probaj potražiti neki ravni s tankom špicom, možda paše točno u dvije špice 

Ili ako ne paše pobrusiš ga malo da paše taman.

Čak i neki inbus možda paše, ako je taman da sjedne u par čoškova.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: My passport problem
fer-de-lance kaže...

Probaj potražiti neki ravni s tankom špicom, možda paše točno u dvije špice 

Ili ako ne paše pobrusiš ga malo da paše taman.

Čak i neki inbus možda paše, ako je taman da sjedne u par čoškova.

 

 -ako želi otvarati 'hi-teč' uređaj, barem nek pribavi alat.. ovako će samo razglodati šarafe i stvoriti novi problem što je po murphyju vjerojatnije nego happyend.

-juzer nema adekvatnog/minimuma znanja, nema alata.. čak se ne zna što je sve crklo i npr banalno ako je disk kriptiran uzaludno.. i samo je pitanje koliko su važni podaci koje želi 'spasiti' (ili do kraja uništiti) odnosno rizik svakog pogrešnog koraka ..

-moja preporuka, stati.

**

Prije svakog koraka mora znati posljedice ili dati onom tko to zna. Ako pak podaci nisu toliko važni može se 'igrati'. Najgore je što početnik ne zna sve korake nego na ćoravo krene jedan po jedan i u nekom trenu povratka nema. npr da sad rašarafi disk, što tad? kako-gdje će nešto kopirati, ima li odgovarajuću lemilicu i multimetar kao i dio koji bi zamijenio.. ili tad ostavi rašarafljeno dok to nabavi? Majstor zna što ga čeka kad otvori neki dio i zna sve korake do cilja no ne mora svaki put uspjeti a kolika je tad šansa da će početnik na online tečaju (ova tema) to uspjeti ili ako ima toliko sreće treba igrati loto no po kvaru reklo bi se da sreće nema više od prosjeka. :)

-tj, ako su podaci važni, ako ih se ne želi izgubiti, tad ne treba čačkanjem-pokušajima možda uništiti svaku šansu. Svaki dio koji prođe kao šaraf da samo dovodi do idućeg koraka za koji nije spreman a tek kad sve to zna i može tad je možda moguće spasiti nešto tj prije bilo kojeg popravka treba znati sve pa i što je konkretan kvar, što je crklo a ne na ćoravo isporbavati.. ili podaci nisu toliko važni, tad se može učiti ali rekao bi da ovo nije juzer koji to želi naučiti nego samo spasiti disk-podatke odnosno, ovisi što želi spasiti, disk ili podatke na disku (jer novi disk nije preskupa stvar dok su podaci ako su osobni njegov kriterij i time njegova vrijednost koju on mora sam znati..).

-da wd nije promjenio konektor bilo bi relativno lako spojiti disk na drugo kućište ili u računalo i to može biti kriterij kod kupnje vanjskog diska tj za sve moguće probleme korisnici bi prije trebali znati što se sve može desiti i koji je tad problem npr ako koriste enkripciju podataka i time onemoguće čitanje bez interne elektronike-chipa u disku.. dobili su 'sigurnost' od krađe kao jamesbond ali i problem kad se kvar desi uz problem ako im je netko ukrao (ispravan) disk možda neovisno o zaštiti uspije doći do podataka, dok majstor koji može popraviti disk i doći do podataka u ovom slučaju dođe do zida-enkripcije i tad se dalje ne može. Zato umjesto korištenja soft-enkripcije disk treba čuvati, ne dati fizički da ga netko uzme-ukrade i to je 'sigurnije' nego korisštenje soft-zaštite koja u ovakvom slučaju stvori dodatni problem. Znaju li to korsinici prije kunje-korištenja? 90% ne.. a bilo bi bolje da znaju. :) pa možda ovaj post nekome pomogne za buduće slučajeve, nije ništa što bi pomoglo trenutnom juzeru u rješavanju problema osim da ''stane'' ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

sad nisam baš siguran i da su šarafi u pitanju, jer sam pokušao sa velikom kolekcijom odvijača, kao da su neke nitne.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: My passport problem

Teško je reći ovak sa slike, ali izgledaju kao torx šarafi.
Pogledaj iz blizine, trebali bi ovak izgledati (samo je glava malo manja u odnosu na utor, pa utor zauzima skoro cijelu površinu):

 

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: My passport problem

Još nisam vidio disk bez šarafa, ali u pravilu ti šarafi imaju finiji navoj i zaštićeni su sredstvom protiv odvijanja zbog vibracija, pa je onda potreban velik moment za popustiti ih. S običnim šarafcigerom ćeš ih teško popustiti - ili ćeš oštetiti šaraf ili će ti proletiti šarafciger, pa ćeš zarezati po pločici.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: My passport problem
kezol kaže...

A ništa s obzirom da nisam elektroničar, a i nemam nekoga tko bi to znao odradit, jedino sam mislio da postoji neko jednostanije rješenje.

 nazalost, ne postoje jednostavna rjesenja, bar ne kad je wd u pitanju. 

mogu ti samo preporucit da, ukoliko podaci ipak nisu nesto od zivotne vaznosti, barem pronadjes nekoga tko ima osnovne alate za baratanje s ovim: torxove, pincete, lemilo, multimetar. svakako bi pomoglo osnovno znanje elektronike tako da osoba moze popratit vodove. 

ako je pak disk pun bitnih podataka, onda je u ovom stanju (uz uvjet ispravnog eeproma) trivijalan za recovery nekom specijaliziranom recovery servisu, i bolje da ostane takav. 

 

sam trebas odlucit, vrijedi li to sto je na disku dovoljno da ulozis lovu u njega, jer inace je danas puno jeftinije kupit drugi disk, pa i opremu za igranje s ovim, nego tipicni recovery... 

 

 

14 godina
offline
My passport problem

torx 6 mu treba. PCB s druge strane izgleda otprilike ovako, tu su dvije diode u blizini 5V ulaza. Naravno, to ništa ne znači dok se točno ne vidi njegova pločica. 


Moj PC  
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Može li netko reći? Koje su te diode?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: My passport problem
kezol kaže...

Može li netko reći? Koje su te diode?

Diode bi trebale biti označene slovom D.

 

Sa slike se inače jedva nešto vidi. Probaj uslikati pod jačom kućnom rasvjetom bez korištenja blica na mobitelu (ili idealno - pofotkaj po danu, u blagom hladu). Ujedno, sliku u punoj rezoluciji uploadaj na neki cloud tipa Google Drive ili Dropbox da ljudi vide detalje na njoj.

4 godine
neaktivan
offline
My passport problem

Našao sam na internetu ovaj isti model PCB-a kao kod mene.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2020 9:57 (kezol).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: My passport problem

-isti? nije.. + čak i da je identično na izgled, ne mora raditi (dovoljno da je drugi chip-firmware, drugi kapacitet ili enkripcija-key..).

-jel problem u pločici (elektronika) ili u samom disku .. dok to ne otkriješ-potvrdiš nema koristi od traženja dijelova tj popravlja se kad znaš kvar, ne kad ne znaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem
ihush kaže...

-isti? nije.. + čak i da je identično na izgled, ne mora raditi (dovoljno da je drugi chip-firmware, drugi kapacitet ili enkripcija-key..).

-jel problem u pločici (elektronika) ili u samom disku .. dok to ne otkriješ-potvrdiš nema koristi od traženja dijelova tj popravlja se kad znaš kvar, ne kad ne znaš.

Ne tražim dijelove,već da mi netko pokaže kako izgleda ta dioda.

15 godina
offline
Re: My passport problem

-zaboravi na diodu.. ona je samo 'osigurač' koji je predviđen da crkne kad dođe do strujnog udara, pošto nisi elektroničar to nije nešto što možeš sam. Tj opet se vrtimo oko pitanja koliko su ti važni podaci.. tebi, ne meni i koliko želiš spasiti disk ili sadržaj (možda ne možeš oboje + ako si sad odlučio to naučiti, pogrešan trenutak mada je svaki dovoljno dobar za početi no ne s podacima koji su ti važni..).

-ako su važni, ne diraj (dok nisi 100% siguran) ako nisu važni možeš učiti ali i realno očekivati da nećeš uspjeti na prvom 'online tečaju' ..

-to da je problem u pločici-elektronika je vrlo dobra pretpostavka.. ali ipak samo pretpostavka, dok to 'majstor' ne potvrdi. Ako je pločica ispravna? Ako je problem u disku? Što ćeš tad s diodicom i lemilicom? Posljedice i važnost podataka?

 

edit.. ja ne bi dirao, nisam 'profi' elektroničar čak ni amater s lemilicom, ako su mi podaci važni, mada imam dovoljno iskustva, alata, znanja da to mogu barem probati.. slikovito ja bi imao šanse 2%.. ti manje od 1% ako me razumiješ :)

 

edit.2:

** prijedlog? .. kupi identičan disk, ako možeš, ako želiš pokušati spašavanje podataka i pri tome ne uništiti nešto više.. i tad s novog-ispravnog staviš PCB.. upališ i vidiš rezultat koji može biti: radi ili ne ali nisi ništa dodatno pokvario.

 

edit:.. ili, potraži (google/ebay..) ''adapter'' za spajanje na takav wd-disk na normallan sata port, ne znam postoji li ali iz iskustva na ebayu postoji svaka zamisliva kombinacija adaptrera, kinezi rade baš sve (čak i besmislene kombinacije kablova-konektora..) i tad možda spojiš disk bez pločice na računalo-sata port.. tj ako je disk ispravan i ako su podaci čitljivi tako bi riješio da je neki ''normalan'' konektor diska kao na starijim modelima ili drugim brandovima (klasičan sata port). Ako su podaci kriptirani, tad ti jedino tvoja postojeća pločica spašava podatke tj firmware-soft-key u chipu.. i to ako je korištena enkripcija diska, ako je na nivou osa ili biosa, tad moraš biti na konkretnom računalu itd..

(zato enkripciju ne treba koristiti ako nema stvarne potrebe).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2020 13:52 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice