Ploca ne prepoznaje nvme SSD

poruka: 13
|
čitano: 2.285
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Znaci ploca je Asrock b550m pro4, ssd je kingston a2000 1tb. Znaci disk uopce ne vidim u biosu, nema ga niti u boot optionsu niti u storage configurationu. Sata mode je stavljen u ACHI(probo sam i RAID). CSM sam probo upalit i stavit PXE OpRom policy i storage policy na uefi only isto tako sam probo i sa CSM-om ugasenim. Windowsi su slozeni sa rufusom GPT za uefi, probo sa dva razlicita usb sticka. Kad dodem do izbora diska za instalaciju ne postoji nista, to je jedini disk upiknut u plocu. Eto je nemam vise ideja pa ako ima netko pametniji.

 

EDIT: cak sam i BIOS updato na zadnju verziju ali nema pomoci

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2020 19:25 (R4zOR229).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Probaj UEFI bez CSM-a i Secure Boota..

 

i otkopčaj sve SATA diskove!

 

za instalaciju na najbrži disk ti ne trebaju, a uz to ti mogu izmiješati boot sektore (ako sad imaš Windowse na SATA disku)...

 

lako ih nakon instalacije pospojiš

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Probano je i to vec, diskova osim ovog uopce nemam. Samo ja taj disk u PC-u, na njemu niceg nema jel je novi i disk i ostale komponente.

12 godina
offline
Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Diskpart ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Nisam probo jel kao sto sam napiso nemogu windowse uopce instalirat jel ga ne prepoznaje...sanse da cu ga tako vidjet ako ga windows installer ni uefi ne vide su minimalne pa cu to da puknem drugi disk i onda ga prek windowsa trazit ostavit ko zadnju soluciju.

12 godina
offline
Ploca ne prepoznaje nvme SSD

imam B450 Pro4, nije mi mogao naci disk jer nije imao dobar kontakt. probaj ga izvaditi i ponovno umetnuti.

Pretpostavljam da si ga stavio u port ispod procesora Ultra M2

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Sumnjam probo sam vec u obadva slota i na jednom nista, mislim budem jos jednom probo al tesko da mogu tolko puta stavit da lose sjedne.

8 godina
offline
Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Možda glupo pitanje ali u kojem je slotu? Obicno je jedan PCI Express a drugi SATA, tvoj NVME ide u ovaj prvi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD
MGloc kaže...

Diskpart ? 

 Evo probo sam sad i to i disk managment u windowsima al ga uopce ne vidi

Nuclear_Phoenix kaže...

Možda glupo pitanje ali u kojem je slotu? Obicno je jedan PCI Express a drugi SATA, tvoj NVME ide u ovaj prvi.

 Probana obadva niti jedan ne radi, i jedan i drugi bi trebali podrzavati pcie ssdove.

 

EDIT: Probo i ubuntu za svaki slucaj, nula bodova isto ga ne vidi

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2020 23:49 (R4zOR229).
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD

-previše petljanja .. .tj trebaš znati-razumjeti značenje što je kontroler, bios, što je ssd, što je m2, sata ili nvme.. a to se ne radi tako da ubodeš nešto u neki slot, nego znaš. (točka).

-npr, možda je mbo neispravna (m2 kontroler), možda je samo onemogućeno, neki sata portovi dijele resurse s m2.. i sve potrebno piše u RTFMu.

-možda je m2 drive neispravan tj možda je sata možda je nvme ovisi što si kupio a moguće da ga je već netko koristio-skurio i dobio si recimo crknut.. itd.

 

-pravila, kad nemaš dovoljno informacija tad kreneš s osnovnim, npr ne možeš vidjeti boto disk u biosu kao bootabilan dok disk ne foramtiraš i postaviš boot, tj tek tad je moguć boot, ne prije tj svi diskovi su storage a samo kreiran za boot može bootati, posebna oznaka ovisno o gpt-mbr aktivna primarna particija tj konkretan sektor. Ako to ne postoji tad ti bios u bootemniju ne nudi, .. jer nema što ponuditi.

-odspojiš sve druge diskove, reset biosa, nakon čitanja manuala spojiš u odgovarajući port .. i ako je ispravno tad mora raditi, ako ne radi tad imaš kvar. To nema veze s ostalim diskovima, osom itd.

-ovisi o mogućnosti biosa-kontrolera.. tj da bi disk bio bootabilan bios mora nativno podržavati kontroler, tj nuditi boot s tog kontrolera (neovisno fdd-cd-sata-usb.. i m2 sata-ili-nvme..).

-ako je nvme tad možda dijeli resurse s nekim pciex portom, npr s vga... tj možda samo treba reset biosa da prerasporedi irq-portove jer nije isto kad već nešto postoji i kad je zauzeto kao ip u mreži-dhcp..

-uvjek kod promjene hw-a isključiti npr fastboot, jer upravo to preskače, ne detektira i tad je rezultat kao da uređaja nema... i tek ulazom u bios + save&exit se novo stanje prijavi i korsiti.. tj ovisi kako koja mbo-automatika to radi pa neke nakon x-reboot promašaja naprave automatski reset.. a juzer i dalje ne zna što je trebao napraviti da radi iz prve.

 

-tj što zna što se može desiti ako čačkaš, jer možda je disk bio ispravan, možda neispravan. ako je bio ispravan možda je crkao spajanjem u pogrešan port ili statički.. itd. i sve se može pokvariti bilo kad sam što s novim ipak računamo da neće baš sad.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD
ihush kaže...

-previše petljanja .. .tj trebaš znati-razumjeti značenje što je kontroler, bios, što je ssd, što je m2, sata ili nvme.. a to se ne radi tako da ubodeš nešto u neki slot, nego znaš. (točka).

-npr, možda je mbo neispravna (m2 kontroler), možda je samo onemogućeno, neki sata portovi dijele resurse s m2.. i sve potrebno piše u RTFMu.

-možda je m2 drive neispravan tj možda je sata možda je nvme ovisi što si kupio a moguće da ga je već netko koristio-skurio i dobio si recimo crknut.. itd.

 

Možda da to i ja znam, ali budući da nemam drugu ploču i disk da isprobam mogu samo ovo radit. Sata portovi 5 i 6 dijele resurse sa drugim m.2 slotom ali nebitno kao što sam napiso već više puta ništa nije spojeno osim tog diska. I disk je m.2 nvme ne m.2 sata.

 

-pravila, kad nemaš dovoljno informacija tad kreneš s osnovnim, npr ne možeš vidjeti boto disk u biosu kao bootabilan dok disk ne foramtiraš i postaviš boot, tj tek tad je moguć boot, ne prije tj svi diskovi su storage a samo kreiran za boot može bootati, posebna oznaka ovisno o gpt-mbr aktivna primarna particija tj konkretan sektor. Ako to ne postoji tad ti bios u bootemniju ne nudi, .. jer nema što ponuditi.

možes bit će tamo ko ahci device, ali opet nebitno kad ga nevidim u storage configurationu piše da nema ništa u tom slotu

-odspojiš sve druge diskove, reset biosa, nakon čitanja manuala spojiš u odgovarajući port .. i ako je ispravno tad mora raditi, ako ne radi tad imaš kvar. To nema veze s ostalim diskovima, osom itd.

kao što sam već pet puta valjda napiso nemam ništa drugo spojeno, porta imam dva u koja fizički mogu uštekat nemam kaj fulat i jedan i drugi podržavaju nvme jedan x4 drugi sam na x2 znači na oba bi tehnički trebo radit samo na jednom ne na full brzini

-ovisi o mogućnosti biosa-kontrolera.. tj da bi disk bio bootabilan bios mora nativno podržavati kontroler, tj nuditi boot s tog kontrolera (neovisno fdd-cd-sata-usb.. i m2 sata-ili-nvme..).

to nigdje ne piše pa mogu pogađat a budući da je rijeć o b550 ploči teško da ne podržava ali opet nebitno jel ga ni iz windowsa nisam vidio a tamo bi se pojavio neovisno o tome dali podržava boot ili ne

-ako je nvme tad možda dijeli resurse s nekim pciex portom, npr s vga... tj možda samo treba reset biosa da prerasporedi irq-portove jer nije isto kad već nešto postoji i kad je zauzeto kao ip u mreži-dhcp..

ne dijeli dapače x4 lana nemogu uopće dirat imam x16 ostalih samo za rasporedit kak oću

-uvjek kod promjene hw-a isključiti npr fastboot, jer upravo to preskače, ne detektira i tad je rezultat kao da uređaja nema... i tek ulazom u bios + save&exit se novo stanje prijavi i korsiti.. tj ovisi kako koja mbo-automatika to radi pa neke nakon x-reboot promašaja naprave automatski reset.. a juzer i dalje ne zna što je trebao napraviti da radi iz prve.

fastboot je cijelo vrijeme isključen

 

-tj što zna što se može desiti ako čačkaš, jer možda je disk bio ispravan, možda neispravan. ako je bio ispravan možda je crkao spajanjem u pogrešan port ili statički.. itd. i sve se može pokvariti bilo kad sam što s novim ipak računamo da neće baš sad.

a možda su u šumi, daj mi objasni kak bi ja to spojio u krivi port? fizički ga nigdje drugdje nemogu nagurat da oću

 

15 godina
offline
Re: Ploca ne prepoznaje nvme SSD
R4zOR229 kaže...
ihush kaže...

-previše petljanja .. .tj trebaš znati-razumjeti značenje što je kontroler, bios, što je ssd, što je m2, sata ili nvme.. a to se ne radi tako da ubodeš nešto u neki slot, nego znaš. (točka).

-npr, možda je mbo neispravna (m2 kontroler), možda je samo onemogućeno, neki sata portovi dijele resurse s m2.. i sve potrebno piše u RTFMu.

-možda je m2 drive neispravan tj možda je sata možda je nvme ovisi što si kupio a moguće da ga je već netko koristio-skurio i dobio si recimo crknut.. itd.

 

Možda da to i ja znam, ali budući da nemam drugu ploču i disk da isprobam mogu samo ovo radit. Sata portovi 5 i 6 dijele resurse sa drugim m.2 slotom ali nebitno kao što sam napiso već više puta ništa nije spojeno osim tog diska. I disk je m.2 nvme ne m.2 sata.

 

-pravila, kad nemaš dovoljno informacija tad kreneš s osnovnim, npr ne možeš vidjeti boto disk u biosu kao bootabilan dok disk ne foramtiraš i postaviš boot, tj tek tad je moguć boot, ne prije tj svi diskovi su storage a samo kreiran za boot može bootati, posebna oznaka ovisno o gpt-mbr aktivna primarna particija tj konkretan sektor. Ako to ne postoji tad ti bios u bootemniju ne nudi, .. jer nema što ponuditi.

možes bit će tamo ko ahci device, ali opet nebitno kad ga nevidim u storage configurationu piše da nema ništa u tom slotu

-odspojiš sve druge diskove, reset biosa, nakon čitanja manuala spojiš u odgovarajući port .. i ako je ispravno tad mora raditi, ako ne radi tad imaš kvar. To nema veze s ostalim diskovima, osom itd.

kao što sam već pet puta valjda napiso nemam ništa drugo spojeno, porta imam dva u koja fizički mogu uštekat nemam kaj fulat i jedan i drugi podržavaju nvme jedan x4 drugi sam na x2 znači na oba bi tehnički trebo radit samo na jednom ne na full brzini

-ovisi o mogućnosti biosa-kontrolera.. tj da bi disk bio bootabilan bios mora nativno podržavati kontroler, tj nuditi boot s tog kontrolera (neovisno fdd-cd-sata-usb.. i m2 sata-ili-nvme..).

to nigdje ne piše pa mogu pogađat a budući da je rijeć o b550 ploči teško da ne podržava ali opet nebitno jel ga ni iz windowsa nisam vidio a tamo bi se pojavio neovisno o tome dali podržava boot ili ne

-ako je nvme tad možda dijeli resurse s nekim pciex portom, npr s vga... tj možda samo treba reset biosa da prerasporedi irq-portove jer nije isto kad već nešto postoji i kad je zauzeto kao ip u mreži-dhcp..

ne dijeli dapače x4 lana nemogu uopće dirat imam x16 ostalih samo za rasporedit kak oću

-uvjek kod promjene hw-a isključiti npr fastboot, jer upravo to preskače, ne detektira i tad je rezultat kao da uređaja nema... i tek ulazom u bios + save&exit se novo stanje prijavi i korsiti.. tj ovisi kako koja mbo-automatika to radi pa neke nakon x-reboot promašaja naprave automatski reset.. a juzer i dalje ne zna što je trebao napraviti da radi iz prve.

fastboot je cijelo vrijeme isključen

 

-tj što zna što se može desiti ako čačkaš, jer možda je disk bio ispravan, možda neispravan. ako je bio ispravan možda je crkao spajanjem u pogrešan port ili statički.. itd. i sve se može pokvariti bilo kad sam što s novim ipak računamo da neće baš sad.

a možda su u šumi, daj mi objasni kak bi ja to spojio u krivi port? fizički ga nigdje drugdje nemogu nagurat da oću

 

 -ljut si? kul.. sigurno su u šumici.

-ponovimo, npr kažeš da je fastboot cijelo vrijeme isključen. Kad to kažeš? -tek sad kao odgovor na jedan od mogućih razloga. Ljut, zbog čega.. možda sam ja kriv za problem? :)

-spominješ tako CMS, pxe-optrom.. znaš li što je pxe? Veze s tvojim problemom nema, tj kao i čačkanje po ahci-raid opciji itd. To govori da ne znaš, ne razumiješ kako što radi i da ne daješ potrebne info kako bi se možda našao kvalitetniji odgovor, odnosno, ili ti je neispravna mbo ili nvme disk.

-kažeš kako bi fizički.. ljudi uspiju svašta, dok su m2 utori isti-slični, odnosno postoje e-b-m-a.. tj možeš i pogrešno. Što više nešto s komponentom radiš možeš biti uzrok problema npr statičkim slektricitetom. Ili naprosto nemaš sreće dok crknuta komponenta ne može proraditi.

-spomeneš da si probao i ubuntu.. naravno, ne radi, jer to nije stvar osa nego hw-lowlevel i bios.

-sve to što (ne)spomeneš i što probaš govri da nemaš dovoljno iskustva i tad pokušavaš bilo što.. a tad je moguć i problem. Možda si sam uzrokovao kvar, možda je već bilo neispravno.

 

-što god bilo, ili je mbo ili nvme disk neispravan, vjerojatno disk. Ne možeš znati jel već bio crknut kupljen ili si petljanjem uzrokovao kvar, no jamstvo-reklamacija i vjerojatno dobiješ novi.

-kad je nešto novo (brzo) na tržištu, tad često trgovci-distributeri to testiraju-reklamiraju, šalju na recenzije.. i desi se da komponenta crkne, čak i da oni to znaju (i namjerno prodaju neispravno računajući da imaju vremena za zamjenu tj dok stigne nova pošiljka..), zato je važno kod kupnje pogledati stanje ambalaže, otvarano je bolje zaobići (za sve top komponente, jer su 'zanimljive' i upravo njih svi 'siluju'. Ostale normalne komponente nisu tako zanimljive i s njima je manje takvih problema).

-prije reklamacije je poželjno provjeriti na drugom računalu s odgovarajućim m2 utorom.. i tad znaš gdje je problem. To vjerojanto ne možeš (jer bi već probao) pa reklamiraš i vidiš odgovor servisa-trgovca.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Ploca ne prepoznaje nvme SSD

Poigraj se ovim postavkama u biosu:

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice