Problem s kompom - zamrzne se

poruka: 10
|
čitano: 825
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Problem s kompom - zamrzne se

Pozdrav ekipa!

Imam jedan problem. Frend mi je jučer donio komp koji se zamrzne nakon nekog vremena. 99% slučajeva se to dogodi kad igra igrice a ponekad mu se znalo desit i bez toga. Skinuo sam speccy i temperature su normalne pod opterećenjem i bez. Napravio sam dijagnostiku memorije i on nije našao nikakvih problema. Instalirao sam na friško windowse  i skinuo sve potrebne drivere i ni to nije riješilo problem. Stavio sam drugu grtafičku i dalje isto. Izvadio sam van module i stavio jedan svoj kingmax 4gb i dalje isto.

Problem je u tom je u tome što je komp star 5 godina i od prvog  danas se javlja taj pr ali ne mogu nikako dokazat.Odnešen je u servis u Austriji i oni su popravljali matičnu. Nakon toga radio je tjedan dana normalno i dalje se dešava isto. Bio je u servisu u Linksu i još negdje i nisu mogli naći problem.

Provjerio san disk i on je ok..nema bad sectora.

Komponente:

Matična: Asrock 990FX Extreme9

Procesor: AMD FX-9590

Memorija: G.Skill DDR3 2400MHZ (2X8GB)

Grafička AMD Radeon r9 200 Series

SSD: Samsung 840 EVO 250GB

Napajanje:Strike-X 1100W

 

Još jedna opaska. Kad idem na original stranicu od asrock matične pa pod memory support nema nigdje modula od 16gb a matična kao prihvaća 64gb. Ima par njih od 8gb ali recim o taj koji je unutra nije naveden.

 

Moje mišljenje je da je i dalje u problem u matičnoj ali ne mogu to dokazat to. Bilo kakvo mišljene,prijedlog bi dobro došao. Nažalost nemam drugu matičnu da sprobam i to.

Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Problem s kompom - zamrzne se

Updejtati BIOS ???

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se


Najjednostavniji ti je način dio po dio mjenjati i onda detaljno testirati nakon svake zamjene.

No kako veliš da nemaš rezervnih ( i 101% ispravnih ) dijelova, onda ti nema druge nego prouciti detaljne specifikacije svih komponenti pa u nekom dijagnostickom softveru vidjeti ima li odstupanja u realnih parametara vs tvornickih specifikacija.

A mozes i odnijeti nekome tko ima opremljeniji servis i platiti dijagnostiku.



8 godina
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se
nbdy32 kaže...

Updejtati BIOS ???

 to jedino nisam napravio niti se usudim jer komp nije moj i nisam nikad radio..

8 godina
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se
13 godina
online
Re: Problem s kompom - zamrzne se
AngeL_FreaK kaže...

Baš me zanima kakve su temp. VRMa na toj ploči s tim procesorom.

Probaj ručno postaviti napon procesora, možda je napon prenizak ili previsok, malo baci pogled u google koji je odgovarajući napon za taj procesor.

AngeL_FreaK kaže...

 koji da skinem?

Instant Flash skini, ploča ima svoju uputu i tamo sve piše, prouči ako ne znaš.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.8.2019 15:58 (Valentin17).
7 godina
protjeran
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se
AngeL_FreaK kaže...

 

Zadnji naravno.

 

Kakav je hladnjak na tom procesoru? Ispod vodenog hladnjenja nije ni preporuceno hladiti taj procesor.

Ploca je dovoljno dobra za njega, napajanje isto tako nebi trebalo biti problem,

ali prostranost i provjetrenost kucista, te hladnjenje na procesoru - to je upitno.

 

U servisu su uglavnom industrijski uvjeti pod klimom od 25°C i 15-20% vlage,

dok kod njega u stanu stanje sigurno nije tako. OK, u Austriji je puno hladnije nego u HR

(makar i u AT moze biti vruce, ovisno koja pokrajina, sto si blize SLO, to je toplije)

 

Ja bi gledao hladjenje koje je, ako nije vodeno, sa bar 2x 120mm blokom minimum,

sto veci to bolji, a ako je vodeno, provjeriti pumpu na bloku, dali radi ili ne.

 

Inace, takav hardware kupuje netko tko se kuzi i hardware, a ne pocetnik koji trazi pomoc na forumu i od servisa.

Vjerujem da je konfu kupio polovno, ili do sad nije imao problema, jer su to vec lagano stare komponente.

 

840 EVO isto ima tvornicku gresku - on moze zezati. SATA kablove obavezno sve pobacati i kupiti nove,

jer ako oni rade CRC greske u prijenosu, tesko je provjeriti a zajebavati se s testiranjem nema smisla.

 

R9 2xx je isto kao HD7xxx serija, doslovno rebrand. Pretpostavljam nesto tipa R9 280/X/HD7970/7950,

takodjer treba provjeriti hladnjenje, ventilatore, cistocu, pastu itd.

 

Memorija od G.Skilla radi relativno OK sa AMD/ASRock konfiguracijama. Ako prolazi memtest86+, OK je.

Ako ne, provjeriti koji modul zeza, ako ne i oba. A ako oba zezaju a pojedinacno svaka radi OK,

onda memorijski kontroler, ploca, kanali, DIMM ulazi itd, svasta moze biti. Ili jednostavno nekompatibilnost.

 

Puno je toga sto bi na toj konfiguraciji moglo poci po zlu. S obzirom da ste obojica pocetnici,

sretno. Makar bi vam brze i bezbolnije bilo platiti nekog da vam to rijesi, pravi servis, ne zajebanti iz turske.

 

I ako je radilo 7 dana - vratit se u servis koji je "popravljao plocu", nek ponovno poprave besplatno,

jer kod te ploce nema sta popravljati - kondezatori su suhi, nece iscurit, pa da se mora re-capati,

a sve drugo je ionako zalemljeno - cisto sumnjam da imaju 990FX chipset za prelemit.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se
AngeL_FreaK kaže...

Pozdrav ekipa!

Imam jedan problem. Frend mi je jučer donio komp koji se zamrzne nakon nekog vremena. 99% slučajeva se to dogodi kad igra igrice a ponekad mu se znalo desit i bez toga. Skinuo sam speccy i temperature su normalne pod opterećenjem i bez. Napravio sam dijagnostiku memorije i on nije našao nikakvih problema. Instalirao sam na friško windowse  i skinuo sve potrebne drivere i ni to nije riješilo problem. Stavio sam drugu grtafičku i dalje isto. Izvadio sam van module i stavio jedan svoj kingmax 4gb i dalje isto.

Problem je u tom je u tome što je komp star 5 godina i od prvog  danas se javlja taj pr ali ne mogu nikako dokazat.Odnešen je u servis u Austriji i oni su popravljali matičnu. Nakon toga radio je tjedan dana normalno i dalje se dešava isto. Bio je u servisu u Linksu i još negdje i nisu mogli naći problem.

Provjerio san disk i on je ok..nema bad sectora.

Komponente:

Matična: Asrock 990FX Extreme9

Procesor: AMD FX-9590

Memorija: G.Skill DDR3 2400MHZ (2X8GB)

Grafička AMD Radeon r9 200 Series

SSD: Samsung 840 EVO 250GB

Napajanje:Strike-X 1100W

 

Još jedna opaska. Kad idem na original stranicu od asrock matične pa pod memory support nema nigdje modula od 16gb a matična kao prihvaća 64gb. Ima par njih od 8gb ali recim o taj koji je unutra nije naveden.

 

Moje mišljenje je da je i dalje u problem u matičnoj ali ne mogu to dokazat to. Bilo kakvo mišljene,prijedlog bi dobro došao. Nažalost nemam drugu matičnu da sprobam i to.

Hvala unaprijed.

 Gasi ti se jer Northbridge od te ploče ne može podnijet taj procesor bez ogromnog dizanja temperature.

Stavi jedan ventilator da izravno puše u njega sa otvorenim kucištem i odvrti neki GPU/CPU stress test... gledaj temperature.

pa ga makni i usporedi bez ventilatora. Hoće ti se crashat ili ne.

to ti je problem garant. znaci gledaj temperature od chipova ,ne od procesora

DeaathDealer
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.8.2019 20:25 (MasterOdisasteR).
8 godina
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se

Evo slike ispod s hladnjakom i ventilatorom..izgleda mi sve ok..komp nije on metnuo skupa nego u trgovini gdje je kupio..pošto je to bilo pred 5 godina i još k tome u AT garancije više nema. S kompom je problem od prvog dana..znači zamrzne se nakon nekog vremena i tako stoji..jedino restart može pomoći. Kućište ima 5 dodatnih ventilatora + taj ventilator na hladnjaku na procesoru što se vidi na slici.Stavio sam sad preko noći drugo napajanje da probam testirat (Corsair RM 1000i) i komp radi vec 15 sati pod opterećenjem. Prije bi na full riknuo nakon 5-6 h max. Jel moguće da je napajanje problem?

btw. testiram sa OCCT programom.

8 godina
offline
Re: Problem s kompom - zamrzne se

A moguće je,otvori napajanje,pa vidi ima li koji napuhani kondenzator ...

 

Stavi sliku ...

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice