Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

poruka: 35
|
čitano: 5.299
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Evo da pokusam u par crtica objasnit problem. Odlucio sam pokusati udahnuti malo zivota mom starom pc-u ugradnjom ssd-a. Isklonirao sam svoj stari HDD na novi SSD i Win 10 se dizu. Problem je sto mi SSD ne radi u SATA modu. U biosu sam promjenio na ahci ali problem je u driverima. Trebao bih instalirati drajvere za sata i tu sad nastaje problem. Instalacija drivera bi se trebala izvrsiti preko floppy-a stiskanjem F6 prilikom dizanja sistema.Floppy ja nemam niti sam ikad imao na pc-u. Maticna je Gigabyte P35C-DS3R i imam zadnji bios koji je uradjen za nju. Pokusao sam instalirati virtualni floppy i skinuo sam IamDisk. Na stranici od maticne sam skinuo drivere i oni su sad u kompjuteru spremljeni kao bootdisk32.exe. Tu sam zapeo jer ne znam kako da to otvorim preko F6 tipke prilikoim bootanja i instaliram drivere. Svaka pomoc je dobro dosla.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Čekaj, otkad si prebacio u BIOS-u SATA iz legacy moda u AHCI, diže li se OS?! Pretpostavljam da ne.

 

Koliko se sećam, kada sam izvodio istu akrobaciju, pre prebacivanja u AHCI u BIOS-u, trebalo je promeniti nešto u registryju, zatim restartovati komp i odmah promeniti SATA mod na AHCI i stvar je proradila iz prve. Ne sećam se da li sam prethodno instalirao SATA driver, ali verovatno jesam, ili je već bio instaliran. Mislim da bi to i ti trebalo da uradiš: vrati u BIOS-u legacy tj IDE mod, podigni Windows, instaliraj driver ako treba, promeni registry (probaću da nađem šta tačno) i onda ponovo promeni SATA mod u BIOS-u.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2019 21:37 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Dupli post, ali ako se ne varam ja sam radio ovako dok za Windows 10 vidim da sada preporučuju na više mesta ovaj način, pa ti bolje probaj ovu drugu metodu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Ako je prebačeno sa IDE na AHCI ili obrnuto nebitno, jednostavan trik..

Dovoljno je jednom ući u safe mode i nakon toga se win normalno pali :)

 

Znači pusti ga da se skrši sam 4-5 puta, recovery, advanced startup, f4-f5 koji je već safe mode, kad se upali samo restart nakon toga i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2019 22:53 (ivicask).
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

OS se digne ali je uvjek u IDE modu. Mjenjao sam kljuc u registriu sa 3 na 0 i ni to nije pomoglo. Problem i jeste u tom driveru koji ne mogu da instaliram. Trebao bih ga imat pripremljenog na floppyu i onda prilikom bootanja stiskat f6 da se udje u instalaciju drivera. Nemam floppy,pokusao sam sa virtualnim ali mi ne ide tako,valjda ne znam?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Vec sam i ranije nasao ovo sto si mi ti predlozio na internetu i pokusao ali nije uspjelo. Evo sad sam opet pokusao obje metode i opet nista. Sta got da uradim uvjek je u IDE modu. Vec sam lud od ovoga s tim se zezam bar 10 dana. Pokusao sam cak i onaj oporavak windowsa i sve je izgledalo kako treba,odradilo reinstalaciju sa nekoliko paljenja i gasenja i na kraju kad se sistem podigao na prvi pogled je na desktopu izgledalo sve ok ali sam onda vidio da ne rade ni mis ni tipkovnica. Morao sam ponovo formatirat disk i sa starog HDD-a ponovo klonirat OS na ovaj novi SSD. Po onome sto sam procitao na internetu ja moram nekako instalirati preko floppya dravere za ahci mod. Problem je sto ne znam kako to izvesti da se sve pripremi na virtualnom floppy-u i onda prilikom bootanja da se instalira taj driver. Ako se iko razumije u to bootanje sa virtualnog flopya molio bih pomoc. Ove ostale metode mi ocigledno ne mogu pomoci.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Probao sam i tu metodu da mu prekinem bootanje par puta za redom i onda kad sam usao recovery nije mi dopustio advanced startup. Vec ludim zbog ovoga polako.

16 godina
online
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Koji model SSD-a je u pitanju? Deluje da si probao si sve što ima smisla, ali ću biti vrlo iznenađen ako nešto na Win 10 mora da se radi sa floppyja.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

-sve si pobrljao.. pogrešno razumio. SATA je standard, kontroler, fizički format. SATA disk radi kao sata ili ne radi. Modovi-emulacije su ide-ahci-raid.. i nemaju skoro nikakve veze s sata ili starim pata formatom osim što je to sve disk, evolucija.

 

-F6 floppy, je iz vremena dos-xp.. do win7(vista). Do tad je jednini način dodavanja drivera bilo kroz disketu i to tipkom F6 u bootanju što je javilo installeru da uključi tu proceduru. Ili se pripremao odgovarajući CD u koji su se dodali driveri, tzv slipstrimanje.

-kasnije je dodan USB (nije postojao, da bi bootao s usba mora bios podržavati..) koji je to olakšao jer ima nativnu podršku za usb.

-driveri su potrebni za sve, za svaki komad hardwarea, za odgovarajući OS, + važno 32 ili 64bitni, to se ne miješa (većina drivera može raditi na raznim verzijama wina, mreža, ide..).

-installer ima neke/većinu potrebnih drivera, ako podesiš u ide mod, tad ne traži, čak može xp. Ako podesiš u ahci ili radi, tad ako installer nema taj driver (ima ga, to je ich9r i sl. standardni intel chipset) najnormalnije će prepoznati kontroler i ponuditi instalaciju. Ako ne prepozna, tad ne vidi disk i tad ne može instalirati. Tad ponudiš driver na npr usb-u, nema potrebe za floppyem. Ali, to nije win-exe-installer driver nego tzv F6-dos tj textualni (raspakirani) koji ima file nešto.inf u kojem je popis koji file se kamo kopira, dll-driver i svaki win to može iskoristiti ako je driver kompatibilan tj 32-64bitni (često je za oba) uz izuzetak da novi win traži noviji driver i odbija install necertificiranog drivera. Necertificiran driver moraš instalirati u tzv-safe-F7 modu.. koji dozvoljava upravo to. Driver nije certificiran jer nakon 5g proizvođač nema obavezu to održavati tj plaća MSu certifikaciju (ali driveri postoje praktički za sve, ako ne za tu konkretnu mbo tad za bilo koju drugu, čak drugi brand.. jer driver je isti, intelov, samo treba biti s podrškom za konkretan chipset, intel-ich-9 (ili 7-8-9-10, R-raid itd.).

-u win 10 jednostavno nema F6 tipke tj to je u trenutku bootanja, to je za dos-xp. U novijim win to ne treba jer možeš kad dođe taj trenutak učitati s bilo kojeg medija kao cd, dvd, usb, fdd.. jer je tako izmjenjena procedura i boot je sasvim drugačiji nego u davna vremena dok to nije postojalo.

-virtualni floppy i sl. su stvari koje mogu raditi u OSu, kad je instaliran, ne u ovom trenutku kad se instalira. Tad nemaš win i tad ne može raditi virtualac-emulator, tj možeš emulirati samo uređaje koje emulira/podržava bios.

 

-pošto si ti već instalirao win, sad čačkaš u win.. to ti dokazuje da si promašio, pogrešno razumio baš sve.

-win ne želi, ne dozvoljava promjenu, zaštita-licenca.. ali često može. Postavke u biosu za mod rada diska treba podesiti prije instalacije, ne mijenjati, to je pravilo. Hoće li se upaliti win nakon promjene je pitanje. (može ali ne mora.. ne zato jer to win ne bi mogao, nego jer neće..).

-ponovi, podesi bios, instaliraj win. Ako ne vidi disk-kontroler, tad trebaš driver. Driver je često upakiran u zip.. može se raspakirati (jer ga inače ne možeš koristiti) i potreban je samo oanj DOSovski-F6.. to je naziv.

-za tvoju mbo trebaš P35 i ICH9R chipset drivere (koje win10 ima.. pa to ne može biti razlog, osim ako si podesio raid mod i možda su izbačeni iz installera.. te generacije su preferirale raid, ahci je tad bio u počecima, poželjno je u AHCI modu ali ako ne možeš ok je i IDE ili RAID, razlika je u max brzini i važnije TRIM.. ali na starom kontroleru ni nemaš višu brzinu tako da je manje važno)

 

-ponovi instalaciju, obriši, podesi bios, poželjno imati driver pri ruci (na stikiću).. 99% da će sve proći i raditi, ovo kemijanje i čačkanje po reg je problem i gubljenje vremena (tj win bi bootao ako prepozna.. ako neće..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
SSD je Crucialmx500.. Vjerovatno je problem u mojoj starijoj maticnoj jer u podacima za nju piše da se mora drivere za ahci instalirat floppyem dok boota putem f6 tipke.
15 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Sinda71 kaže...
SSD je Crucialmx500.. Vjerovatno je problem u mojoj starijoj maticnoj jer u podacima za nju piše da se mora drivere za ahci instalirat floppyem dok boota putem f6 tipke.

 -u tim uputama, kad već čitaš, jel piše win10?.. zato te upute ne vrijede, drugo vrijeme, drugi win (xp).. i F6 više ne postoji tj to je dio boot-installa.

-za svaki hardware moraš imati odgovarajući driver da bi radilo. W10 ima većinu drivera i radi outofbox, samo kao izuzetak moraš poneki driver dodati a to danas nije preko floppya-F6 nego na bilo koji medj, kao usb.

-podesi bios.

-ne prati upute za pogrešan-stari os, to je slično ali nije isto.

-usb na toj generaciji gigabajtica ima problema, jer je tad uvođen standard, na nekim serijama ne radi boot-usb.. ali ako si instalirao tad tebi radi i tad ne moraš razmišljati o npr floppyu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Instalacija sata drivera preko floppy-a na Win 10

Joj od kad to nisam radio ;) SATA driveri u txt modu pa floppy ili integracija u OS ;)

Zar to i dalje vrijedi??????????' Zar od win 7 to ne treba raditi ili sam ja nesto pogresno zakljucio ;)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Točno ste vas dvoje rekli, od win7 svi novi OS imaju SATA drajvere, treba prije instlacije samo u opciji sata kontrolera sa IDE postaviti na AHCI , spremiti postavku i napraviti install.

 

edit: Danas je problem sa SATA jedino kad na noviju MBO (čipset) hoćeš instalirati npr. Win7 koji u svojoj instalaciji nema te drajvere jer tada nije postaojao ovaj novi čipset pa se mora pri instalaciji ubaciti da bi bilo OK.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 11:44 (AF139).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Mozda sam nesto pobrljao kao što ti kažeš jer nisam strucnjak za ovo. Da jesam vjerovatno ne bih trebao ni traziti ovdje pomoc. Kazes da je floppy iz vremena do win7 ali ocigledno moja maticna zahtjeva proceduru instalacije preko floppya. Ti si napisao da mogu bootati na win 10 preko USB-a driver ali kod mene to ne prolazi jer Bios to ne podrzava. Imam zadnju verziju Biosa instaliranu i ne vidim nacin kako da omogucim boot drivera s USB-a?U upravitelju uredjaja mi pokazuje da imam standard SATA AHCI kontroler. Nisam ja bas sve pogresno razumio. Imao sam instaliran WIN 10 i prije u IDE modu i onda sam promjenio stari HDD i stavio novi SSD i od tada imam problem ovog drivera. Jesi ti siguran da ce meni bootati driver i sa USB-a? Kao sto sam rekao u podatcima o maticnoj je jedino moguce driver instalirati preko floppy-a pa me strah da cu totalno zeznuti sve. Vidim da se dobro razumijes u ovu materiju pa bih te pitao znas li mozda zasto mi kad sam radio instalaciju na novo na kraju kad je sve kao bilo instalirano i na prvi pogled na desktopu sve ok nisu radili miš i tipkovnica? Pokusao sam i zicnu i bezicnu varijantu ali nije bilo uspjeha pa sam formatirao disk i ponovo klonirao OS sa starog HDD-a.

5 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

generalno klonranje sa HDD na SSD se ne preporucuje... Instaliraj cisti win 10 na ssd pa vidi da li sve radi. Radit ce sve 100%...

6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Pokusao sam i to ali nije htio da instalira novi WIN preko USB-a. Onda sam u onom oporavku izabrao opciju da mi instalira ponovo OS. Ona opcija kad ti ponudi da ti ostanu datoteke a da pobrise OS i programe. Kad je to uradio i podigao WIN 10 sve je na desktopu izgledalo ok ali nisu mi radili ni miš ni tipkovnica. Probao sam i zicni i bezicni,cak sam probao spojiti i preko onih starih jackova ali bez ikakvog uspjeha. Znaci bas nikako nisam mogao osposobiti ni misa ni tipkovnicu pa sam tu instalaciju izbrisao i ponovo klonirao os sa starog HDD-a na SSD. Prije toga sam u biosu stavio anchi mode ali nekim cudom i dalje radi u IDE modu iako u BIOSU stoji ahci i u upravitelju uredjaja je prepoznat novi ssd. Vec sam stvarno na izmaku snaga i zivaca. Prije nego sam se ovdje javio za pomoc 10 dana sam guglao i pokusavao rijesiti problem. Neki nacini koji su kod nekih djelovali kod mene nisu. Uvjeran sam da je problem u maticnoj. Kad bi se bar pojavio neko ko je ovo rijesio na nekoj maticnoj iz ove serije da mi napise sta da radim?

5 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Update biosa?

Ma mora to raditi. NEsto ti grijesis. Probaj reset to safe settings ili kako se vec zove. 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Imam zadnji Bios koji je za ovu maticnu. Bios F12 je zadnji,doduse izdan je prije 10 godina. Ne znam dali grijesim ali znam da sam svasta pokusavao,sve sto sam uspio izguglat na tu temu a i sve sto mi je ovdje preporuceno. Rezultat je uvjek isti,radi i dalje u IDE modu ili ne radi.

15 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Sinda71 kaže...

Pokusao sam i to ali nije htio da instalira novi WIN preko USB-a. Onda sam u onom oporavku izabrao opciju da mi instalira ponovo OS. Ona opcija kad ti ponudi da ti ostanu datoteke a da pobrise OS i programe. Kad je to uradio i podigao WIN 10 sve je na desktopu izgledalo ok ali nisu mi radili ni miš ni tipkovnica. Probao sam i zicni i bezicni,cak sam probao spojiti i preko onih starih jackova ali bez ikakvog uspjeha. Znaci bas nikako nisam mogao osposobiti ni misa ni tipkovnicu pa sam tu instalaciju izbrisao i ponovo klonirao os sa starog HDD-a na SSD. Prije toga sam u biosu stavio anchi mode ali nekim cudom i dalje radi u IDE modu iako u BIOSU stoji ahci i u upravitelju uredjaja je prepoznat novi ssd. Vec sam stvarno na izmaku snaga i zivaca. Prije nego sam se ovdje javio za pomoc 10 dana sam guglao i pokusavao rijesiti problem. Neki nacini koji su kod nekih djelovali kod mene nisu. Uvjeran sam da je problem u maticnoj. Kad bi se bar pojavio neko ko je ovo rijesio na nekoj maticnoj iz ove serije da mi napise sta da radim?

-serije gigabajtica iz tog vremena (uvođenje usb-boot medija..) imaju problem-bug-nešto.. identična mbo-chipset nrp asusa radi-boota, to je isključiv ''fičer'' giga.

-ali, (neprovjereno, jer ne mogu provjeriti..) ispravno napravljen medij u uefi-gpt + legacy-mbr modu boota, kao da im je uefiboot potreban mada je stara mbo u legacy modu.. u to vriejme je već mac imao uefi.. pa probaj napraviti ''pravi'' boot medij, ili se poigraj opcijama koje nudi rufus (upravo tome služi, kad treba kemijati..) npr gpt mod ili emulacija cd-fdd.. itd.

-to nema veze sa SATA diskom, samo s tim koji medij trebaš imati upotrebljiv u vrijeme boota.. ako neće usb, tad neki drugi.

-w10 ima potrebne drivere, to ti dokazuje trenutno stanje, radi, to znači da vidi i prepozna kontroler, da ne vidi tad ne bi ni mogao instalirati win.

-ako je driver specifičan, mada teoretski 'isiti'... revizija, R-H, ... svakakvih drivera ima i mada je ponekad isti driver dovoljno da nije nabrojan + gigabyte je imao po dva kontrolera, intelchipset + svoj gigaraid, to su dva različita chipa time i dva različita drivera..

-podesi bios u željeni ahci mod za sata disk, bootaj kao što si već.. ponovi, instaliraj clean. Ako vidiš disk, tad win ima driver i ne trebaš tražiti dalje, ako ne vidi, tad trebaš odgovarajući driver dati na bilo kojem dostupnom mediju.. može i sa hdd-a ali pošto je on na kontroleru imaš kvaka-22 problem (kokoš-jaje)..

-za razliku od win, možda je problem nešto deseto.. probaj npr bootati neki linux npr mint. Tako ćeš potvrditi da je PC ok, ispravan i odgovarajuće podešen, .. a medij i install lako napraviš ponovo, mctoolom ili rufusom, naravno skineš novi 'original' ISO s MSovih stranica, jer ako koristiš neki drugi tad je pitanje što je u njemu izmjenjeno, izbačeno i sl. Npr možeš slipstrimati driver i to se radilo u vrijeme xpa jer je lakše-brže nego disketa, u vrijeme w7 već nepotrebno, za w10 već zaboravljeno+nepotrebno.

-razlika, tzv DOS driver je 'običan' ''glupi'' text file info + sys-dll fileovi tj driver, ne neki install-setup-exe. U tom inf fielu su samo upute OSu koji file je što i dalje obavi installer.

-postojali su razni chipsetovi, u novijima je često izbačena RAID opcija i važniji je AHCI (za sve funkcije i brzinu SSDa).. pa je možda problem u tome, jer su tad defaultno postavke biosa bile za raid .. jer je tad raid bio brži-jači.. a ahci je kao i usb tek došao kasnije.

 

Zato ne može postojati neki driver na isntallu starijeg OSa kao XP jer nije postojao (osim naknadni slipstream).. i novij kao w10 ga vjerojatno ima .. ili je izbačen (poneki) ili samo pogrešno prepoznat, npr kod dos drivera trebaš točno znati koji je za tvoju mbo-chipset jer se nudi više njih, isto-slično.. ali ne radi, npr DO ili H serije chipa.

 

-evo gledam giga-- ima dva kontrolera, giga+intel, ovisi gdje spojiš disk trebaš odgovarajući driver, dok je F6 iz vremena XPa i kao uputa vrijedi za XP win, ne za w10.

-nema F6 drivera za intel chipset-kontroler (ono je win install, ne DOS..). i moraš ga potražiti negdje drugdje, druga mbo, intel stranica i sl.

-može isti driver (za gigaraid, xp-w7..), ali mora biti 32-64 bitni.. ako želiš 64bitni win, tad moraš imati 64bitni driver a u vrijeme XPa su 99% bili samo 32bitni.

-obrnuto, ako napraviš uefi-gpt boot medij, tad ne možeš instalirati 32bitnu win10, isključivo 64bitni win (wi7sp1x64 i noviji..).

 

npr prvi koji izbaci google intel ich9r f6 .. je za dh55 chipset (ali postoji šansa 80% da ima driver za tvoj kontroler.. jer su unutar jednog paketa drivera podržani razni chipsetovi kao za VGA..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 13:37 (ihush).
16 godina
online
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Sinda71 kaže...

Rezultat je uvjek isti,radi i dalje u IDE modu ili ne radi.

Što znači "ne radi"?

U BIOS-u uključiš AHCI, kreneš s instalacijom Win 10, gdje zapne točno?

13 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Sinda71 kaže...

Probao sam i tu metodu da mu prekinem bootanje par puta za redom i onda kad sam usao recovery nije mi dopustio advanced startup. Vec ludim zbog ovoga polako.

 Na novim win10 verzijama ti je neka dodatna opcija onako zadnji meni na popisu onda ti tek nudi advanced startup i safe mode, mora ići 100%, radio sam to nekoliko desetaka puta.

10 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Evo starija Gigabyte ploča (nema ni DDR3) normalno instalirana sa USB-a desetka  u SATA AHCI modu radi i SSD.

https://ibb.co/BcvzXY1

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 17:02 (AF139).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Nece uopce da instalira sa usb-a OS. A kad u windowsima odabrem opciju instaliranja novog OS-a on je odradi i sve kao izgleda ok ali ne rade ni mis ni tipkovnica.
10 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Neznamo da li si u BIOS-u mjenjao postavke za USB , trebalo bi raditi ako si kao što rekoh resetirati bios ( mostićem ili vađenjem baterije) pa kod starta ući odmah u BIOS (tipka Del) i snimiti optimizirane postavke , podesiti vrijeme i datum i ako nije ubaci za SATA mod AHCI. Redoslijed za boot podesiš kako ti treba

Problem može biti i ako su miš i tipkovnica bežični pa probaj sa žičnom PS2 ili USB ?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Da malo podvucem crtu da ne odgovara po nekoliko puta isto.Pokusao sam i sa bezicnim i zicnim misom i tipkovnicom i ne radi. Imam zadnju verziju BIOSA za ovu maticnu i kad bootam pc na pocetku boota mi odmah napise da ovaj Bios podrzava boot samo sa floppy-a i CD-a. Pokusao sam bootati sa nekoliko stickova i nece a isto tako nece ni sa DVD-a. Koliko vidim WIN 10 se ne moze bootati sa CD-a tako da imam problem sa novom instalacijom win 10. Sadasnja je nadogradjena sa win 7 kad je izasla 10-ka. Sad pitanje za vas iskusnije jer tako nesto nisam jos nikad pokusao. Dali ima sanse da omogucim boot sa USB-a ili DVD-a ako stavim neki

Bios od neke druge maticne? Ako to ne moze cini mi se da mi preostaju samo dvije opcije a to su ili vracanje na win 7 sto mi se bas i ne ide nazad jer sam se navikao na win 10 ili da kupujem noviju maticnu i procesor? U slucaju kupovine nove maticne i procesora cu vjeroatno imati problema sa digitalnom licencom jer kako sam shvatio ona je vezana na maticnu???.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 20:17 (Sinda71).
5 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

sad sam malo preletio tvoje poostove i imam pitanje na koje nisi odgovorio do sada. Kako si napravio taj bootabilan USB stick? Kako znas da je uopste bootabilan?. Skini windows 10 sa media creation toolom i izaberi da ti snimi napravi USB flash drive ya instalaciju i onda prilikom bootanja kompa pritisni F12 i pored HDD klikni na plus i iyaberi svoj usb flash drive ili USB HDD pa vidi ide li onda.....

 

 

P.S. Ni slucajno bios od druge maticne.....

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 20:25 (Posmatrač).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi
Na microsoftovoj stranici sam skinuo creation tool i sa njim napravio USB za instalaciju. Kad mi to nije proslo cak sam napravio i sa nekim drugim programom na drgom sticku i ni to nije proslo.
15 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

-svi win, osevi.. su ista stvar, ako ne možeš napraviti-bootati-instalirati w10, nećeš moći ni w7, linux itd.. sporedno koji medij, tj možeš s usb, cd, dvd, hdd.. svaki medij koji možeš kreirati-formatirati-kotistiti os može napraviti boot.. osim problem kapaciteta pa zato ne može w10-7-xp s npr diskete.

-imaš problem s mbo.. ili postavkama ili kvar komponenti, kontrolera, cd playera i sl.

-izrada boot medija nije baš laka stvar, tj ako nije 100% čitljiv, ne mora raditi, za razliku od običnog storagea koji može ispraviti grešku u radu, kod boota je ili-ili + par godina postoje dva bitna-različtia moda, uefi-gpt i legacy-mbr + ostale postavke biosa koje moghu imati utjecaj npr secboot-fastboot (ugasiti..), pa do tog da može biti neispravan npr RAM s istim simptomima-posljedicama ili pregrijavanje i sl.

 

-ako nemaš mogućnost bootanja na tom računalu, možeš install započeti na nekom drugom, pa u prvom rebootu ugasiti i prebaciti disk, nastaviti.. ili ručno, kreiranje particija, raspakiravanje osa-fileova (copy) i kreiranje boota, menija.. tj ono što inače napravi installer procedura to ručno napraviš na drugom funkcionalnom računalu, ali za to je potrebno znanje.. + pronađi temu kreiranje boota, nastavak bi bila tema raspakiravanje install-isoa (može i npr 7z...) tj kopiranje raspakiranog na željeni disk, malo spetljanije je kreirati boot.. i ms to ne želi olakšati običnim juzerima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 22:42 (ihush).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

Ihush ovo sto si ti napisao o rucnom raspakirivanju fileova je definitivno za mene visa matematika. Nije da sam bas totalni tudum za sve ovo jer vec desetak godina citam po raznim forumima i pokusavam uvjek rijesiti problem sam. Tako sam i ovaj put i tek nakon 10-ak dana sam se obratio za pomoc ovdje. Nasao sam veceras temu na tomshardveru o bootanju sa usb-a na mojoj maticnoj pa cu to sutra ako uhvatim vremena probati prouciti i sprovesti u djelo. Ako ne bude islo pojma nemam sta vda radim,vec mi je stvarno pun kufer ovog problema. Instalirao sam prije na ovu maticnu WIN 7 sa diska tako da uvjek imam tu mogucnost kao zadnju da se vratim na 7. Sumnjam da mi je nesto pogresno u postavkama mbo. Jucer sam skuzio da mi przilica ne radi ali ne vidim kakve to moglo imati veze sa bootanjem sa USB-a? Vidim samo da je za ovu generaciju maticnih jako puno upita po forumima u vezi instalacija od drivera do OS-a. Sumnjam da je neki kvar kontrolora ili necega jer je ovo S serija ultradurable a nije ni clocana i jako rijetko je koistena za igre.

15 godina
offline
Re: Instalacija sata drivera preko floppy-a na Wi

-sve gigabytice na p35 su imale taj boot-usb problem, BIOS. .. nema fixa. Iste mbo drugih brandova nemaju taj problem. Važno je kako napraviš boot-emulaciju a dalje ne mogu na 'suho' (bez računala na kojem bi testirao-potvrdio..).

edit: .. da, dobro mjesto su forumi ta te mbo, tamo će vjerojatno biti odgovarajuća metoda izrade. Ako uspije, .. :)

 

-u ISOu je instlall.wim noviji install.esd .. (treba konvertirati u .wim..) i tad dismom raspakiravanje-kopiranje na disk (file od 3gb na desetak..) to je win. ostalo je boot. Nakon raspakiravanja se disk ubode u željeno računalo .. i prvo paljenje = kao kupljeno računalo-oem.. dovršetak installacije. Lakši način je započeti (ubodeš disk u ispravno računalo) na drugom računalu započeti install do prvog reboota, tad ugasiš i nastaviš na svojem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 23:54 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice