Missing operation system

poruka: 12
|
čitano: 3.904
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Ovako, prica ide 2 dana unazad kad sam se malo zajebavao sa particijama i od shrinkao jednu veliku na dvije manje. Malo sam prckao po gpartedu i slicno, jutros sam probao upaliti racunalo no javlja mi gresku MIssing operation system, sumnjam da je stvar u hardverskom problemu na hard disku, sad sam racunalo pokrenuo sa live usb ubuntom, moza li kakvo rijesenje neki windows repair (korisim win7 tj. koristio sam dosad) nisam na bas na ti sa ovim particijama i gluparijama, hvala unaprijed

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

ok zanima me samo kako da formatiram C disk na kojem mi je win7, i da ponovo instliram isti.

 

:/D ne zelim formatirati jer su mi podaci na njemu.  jel postoji kakav live boot cd za formatiranje ili.....

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Missing operation system

Bootaj s DVD-a W7 i formatiraj particiju na koju ćeš instalirati W7. Nikakav live boot CD ti ne treba.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Jesam ali kad ga bootam win7 mi ne nalazi nikakav disk,dok bootam linux sa usb bez problema

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Missing operation system
joannain kaže...

Jesam ali kad ga bootam win7 mi ne nalazi nikakav disk,dok bootam linux sa usb bez problema

- što linux vidi? Geparted? Što vidiš u BIOSu od HDDa?

-ako HDDa nema, tad je crko ili provjeri konektore, možda je kvar kontrolera-MBO.. možda samo disejblan u biosu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2014 12:35 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

U gpartedu imam /dev/sd1 992kb

/Dev/sda2 10gb ntfs, 

/Dev/sd3 2gb ntfs,

/Dev/sd4 25gb ext2 newvolume

Unallocated 195 gb

 

 

Ocito sam sjebo u partiicijama dok sam se glupirao, znaci kako da sad formatiram ovo sve da si ponovo instaliram win7, i dvije particije C: od 40gb i ostalo D za podatke

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Missing operation system
joannain kaže...

U gpartedu imam /dev/sd1 992kb

/Dev/sda2 10gb ntfs, 

/Dev/sd3 2gb ntfs,

/Dev/sd4 25gb ext2 newvolume

Unallocated 195 gb

 

 

Ocito sam sjebo u partiicijama dok sam se glupirao, znaci kako da sad formatiram ovo sve da si ponovo instaliram win7, i dvije particije C: od 40gb i ostalo D za podatke

- slova ne postoje, ne razmišljaj o C...

- ne formatiranje, nego brisanje (svih) particija. Svaki install (svakog OSa) kreira potrebne particije i formatira ih u svoj FS (mada možeš i gpartedom kerirati NTFS.. ne snalaziš se dovoljno pa je šansa za jednak problem). Dovoljno je sve particije obrisati (jer neke posebne particije win manager ne može..). Tako se kreiraju npr recovery-hidden particije.

- win7 (od viste..) kreira jednu primarnu-aktivnu tj boot particiju, uobičajeno 100-350MB, možeš je napraviti u gpartedu. To ovisi što planiraš instalirati, ako je samo win - obavi to s win.

- nakon tog se kreira druga particija, ali je praktičnije kreiranje extended (logical) koja nema ograničenja kao obična ako trebaš više od ukupno 4 particije. Za multibooot je praktički obavezna i tad ima smisla kreiranje gpartedom jer win install ne nudi upciju (osim u CMDu diskpart..).

- particija (bilo koja) na koju se instalira Win će pod win imati dodjeljno slovo C: pravo stanje je ovo u gpartedu sda-- extended part tad vidiš kao broj iznad 4, sda5, sda6.. Svi juzeri koji razmišljaju o slovu, obično pogriješe. Labela, path, veličina.. su ono po čemu trebaš razlikovati. Slovo (osim C: jer se dodjeljuje za vrijeme installa i ne može se mijenjati) je pod win proizvoljno za svaku dodatnu particiju i može se mijenjati npr D: možeš promijeniti u H:, X: ili ukloniti i tad particija nije dostupna ... dok su a: i b: floppy.

 

ako planiraš multiboot:

-obriši sve.

-kreiraj primarnu aktivnu boot 500MB, FS NTFS

-kreiraj extended ostatak diska.

-u extended kreiraj za win7 npr 40-60 kao minimum ili 100+.. (tu nema pravila jer ovisi o tvojem planu, želji, potrebama i HDD kapacitetu).

-ako planiraš linux, možeš kreirati npr SWAP od npr 2GB (kao prvu ext ili kao primarnu), svaka linux distra će automatski koristiti. Swap se postavlja što bliže početku diska zbog performansi (ako je uopće potreban).

-može i neka linux particija npr ext3 za linux, 10-20GB ili ...

-pošto svaki install može za sebe krirati potrebne particije, dovoljno je samo krirati extended i ostaviti unallocated.. po potrebi tad kriraš što želiš, redosljedom kojeg želiš. Plan je obično na kraju ostaviti dio za storage koji ćeš dohvaćati iz raznih OSeva, uobičajeno FS NTFS, sve distre imaju i ntfs reader pošto je u ovoj kombinaciji boot pod ntfs bit će automatski uljučen u linux install (ili ako je ext tad pod win moraš instalirati driver).

-uobičajen redosljed je prvo win, pa linux zbog GRUBa. Ako se bilo što desi s boot managerom, rješavaš ga installom odgovarajućeg OSa, win-njegovim DVDom, grub linuxovim, ako bi prvo instalirao linux win bi ga pregazio, tad to popraviš reinstallom gruba...

 

Pošto (koliko vidim) nemaš probleme s podatcima-backupom, poigraj se malo instalacijama napravi to par puta. Dobar je i npr Suse defaultne postavke za particije, pa nakon tih par proba napraviš 'savršene' particije za svoje potrebe.

(i tad nabaviš drugi disk koji sve to promijeni){#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2014 17:23 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Znaci obrisem particije u gpartedu no opet kad bootam win7 sa diska mi load driver ne pronalazi nijednu particiju, mislim da bih trebao formatirati u drugi format jer sam se prethodno igrao s tim i nesto shebo.

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Evo sad mi win7 nalazi disk ali i dalje mi izbacuje winows cannot be instaled to this disk. A ne mogu ga niti formatirati

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Formatirao sam parriciju u ext2 win mi ne prepoznaje, niti ntfs. Ne znam koji format da stavim

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Missing operation system
joannain kaže...

Formatirao sam parriciju u ext2 win mi ne prepoznaje, niti ntfs. Ne znam koji format da stavim

Kao što je kolega rekao, obriši sve particije i ostavi disk takav, bez kreiranja particija, ili, AKO već moraš formatirati, formatiraj u FAT32, te prilikom instalacije izbriši tu particiju i kreiraj novu kroz Windows setup.

 

napomena: ext(broj) je Linux particije datotečni sistem iWindows ih nativno ne prepoznaje niti može raditi s njima

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2014 17:17 (WackyZG).
13 godina
neaktivan
offline
Missing operation system

Hvala ekipa, zahebao me gparted sa opcijom apply lol ;)

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice