Przenje CD-a,podaci veci od originala?

poruka: 26
|
čitano: 5.171
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Zasto pri przenju CD/DVD ,kopirani podatak na CD-u zauzima vise mjesta nego njegov original?

 

Primjer,file ima 15 MB, kad ga preprzimo na novi CD,na CD-u pise used space : 50 MB

 

Zasto je CD uzeo 50 MB kad  original file ima samo 15MB? znaci zauzima preko 3 puta vise mjesta na CD

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:34 (Jovice).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Ovisi kako przis, ako nisi finalizirao disk onda se stvara dodatan sloj da mozes kasnije dodavati jos fileova na cd, vjerojatno je u tome caka, nisam nikad kad gledao na to jer uvijek sam popunio diskove ili finalizirao odmah. Ako odjednom przis na njega onda stane koliko i pise na mediju, ako ides par puta onda se uvijek stvara jedan sloj kao granica, da mozes i dalje na njega prziti.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 1:19 (Patrick_cro).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Patrick_cro kaže...

Ovisi kako przis, ako nisi finalizirao disk onda se stvara dodatan sloj da mozes kasnije dodavati jos fileova na cd, vjerojatno je u tome caka, nisam nikad kad gledao na to jer uvijek sam popunio diskove ili finalizirao odmah. Ako odjednom przis na njega onda stane koliko i pise na mediju, ako ides par puta onda se uvijek stvara jedan sloj kao granica, da mozes i dalje na njega prziti.

 onda najbolje sve u sutu sprzit

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:37 (Jovice).
16 godina
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Neznam koliko ti je uopce isplativo drzati podatke na Bluray diskovima, jer za dobar Bluray disk od 25(23.3gb) moraš izdvojiti minimalno 15kn, mislim da ti je bolji izbor neki Nas za sigurnost podataka.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Patrick_cro kaže...
Neznam koliko ti je uopce isplativo drzati podatke na Bluray diskovima, jer za dobar Bluray disk od 25(23.3gb) moraš izdvojiti minimalno 15kn, mislim da ti je bolji izbor neki Nas za sigurnost podataka.

 ja imam uvrh glave jedno 200GB podataka koji su mi bitni.

 

uzmem Mdisc 100GB pakiranje od 5 komada(500GB sveukupno) dođe 478kn

 

http://www.verbatim-europe.co.uk/en/prod/mdisc-lifetime-archival-bdxl-100gb--5-pack-jewel-case-43834/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:38 (Jovice).
15 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

-externi hdd duplo veće/brže/pouzdanije.. i jeftinije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
ihush kaže...

-externi hdd duplo veće/brže/pouzdanije.. i jeftinije.

 to vec imam,interni hdd u encloseru od 1TB,jednostavno brzo veliko plus mozes vratit vecinu podataka i kad crkne...imao san viska internog pa nisam morao kupovat externi a i rekli su mi da su interni "kvalitetniji"

bas sam neki dan skinuo easeus data recovery wisard ,izvuko sam sa hdd-a oko 300GB spasenih podataka,hdd je bio obirsan i formatiran..

 

Mdisc imam vise iz neke moje znatizelje,zanima me dali ce stvarno trajat nekih 20godina,zapisat cu na njih datum pa jednog dana ako budem ziv,saznat cu...

 

Sta ti mislis da je to sve samo marketing,tj da ce ko i DVD krepat i prije 10god?

7 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Ni na jedan optički disk novijeg datuma ne računaj.

6 mjeseci maksimalno i to je to.

Bez obzira kako ga pohraniš.

A te marketinške fore zaboravi.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 14:55 (fer-de-lance).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
fer-de-lance kaže...

Ni na jedan optički disk novijeg datuma ne računaj.

6 mjeseci maksimalno i to je to.

Bez obzira kako ga pohraniš.

A te marketinške fore zaboravi.

 

 

 

 zasto tako mislis?sta bas su tolko sranje?

 

kako su ovi stari CD-i trajali i po 20godina,bolja kvaliteta CD-a?

 

 

al ako cemo pricat o godinama apsolutni svaki hdd crkne unutar 7,8 godina..mozda ovi koji stoje u ormaru sam za arhivu ne...

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 15:07 (Jovice).
7 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

100%.

Kvalitetni optički diskovi koje možeš kupiti u dućanu su svi šrot i ni jedan ne valja.

Jedino ako možeš nabaviti neki profi koji ima i odgovarajući zaštitni premaz.

Ali takve ako i nabaviš koštaju daleko previše, a ionak kad ti bude trebalo i optički uređaj ti bude u banani a ne budeš mogao drugi nabavit za manje od 500€ sigurno.

Nabavi par hdd-ova ako si tak paranoičan i svaki skladišti u idealnim uvjetima na različitim lokacijama pa ti vjerovatnost kvara sva 3 odjednom bude toliko mala da je zanemariva.

I vakumiraj ih i skladišti u Faradeyevim kavezima.

 

I googlaj malo pojam cloud storage 👍

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 15:14 (fer-de-lance).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
fer-de-lance kaže...

100%.

Kvalitetni optički diskovi koje možeš kupiti u dućanu su svi šrot i ni jedan ne valja.

Jedino ako možeš nabaviti neki profi koji ima i odgovarajući zaštitni premaz.

Ali takve ako i nabaviš koštaju daleko previše, a ionak kad ti bude trebalo i optički uređaj ti bude u banani a ne budeš mogao drugi nabavit za manje od 500€ sigurno.

Nabavi par hdd-ova ako si tak paranoičan i svaki skladišti u idealnim uvjetima na različitim lokacijama pa ti vjerovatnost kvara sva 3 odjednom bude toliko mala da je zanemariva.

I vakumiraj ih i skladišti u Faradeyevim kavezima.

 

I googlaj malo pojam cloud storage 👍

 cloud ne dolazi u obzir vise...imam ga cisto zato da mogu imat  pristup nevaznim podacima ako mi zatreba a nisam doma...cloud je ranjiv sa vise strana,ako virus dođe na mobitel i pocne brisat podatke ,podaci se sinhronizacijom automatski brisu na svim ostalim kompovima ...a naravno virus ne brise sve odjednom,nego svako malo skine neki file ,tako da ni ne kuzis da podaci nestaju...ja sam to slucajno skuzio kad sam iso u odpat,a ono tamo 200 slika i videa koja ja sigurno nisam obrisao....i kad prođe 60 dana,trajno su izgubljeni..

 google mi je uspio vrati neke podatke unazad 60dana a sve prije tog trajno je izgubljeno

 

BILO KAKVA ARHIVA NE SMIJE IMAT NIKAKVE VEZE SA JEBENIM INTERNETOM,VANJSKA POHRANA I DOMA U LADICU/ORMAR.

 

 profi opticki disk?

 

pa ne postoji trenutacno nista skuplje i "bolje" od Mdisc-a..?

 

http://www.verbatim-europe.co.uk/en/cat/mdisc-archival-media/

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 15:35 (Jovice).
7 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Nikad ne znaš kaj oni zapravo uvaljuju.

Prije je Taiyo Yuden bio bog i batina, koristili ih svi jači brandovi uključujući i Verbatim.

Danas kupuješ mačka u vreći.

Badava njima svi zaštitni slojevi ako sam medij ne valja.

Zato i kažem da je bolje uzeti par hdd-ova koji su na dobrom glasu i kvalitetno ih skladištiti.

Btw, jel postoje još kakve mogućnosti pohrane velikog kapaciteta na magnentne trake?

Njih bi trebalo biti lako zaštititi.

 

EDIT: pravo rješenje:

https://www.extremetech.com/extreme/134427-a-paper-based-backup-solution-not-as-stupid-as-it-sounds

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 15:43 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Ako se ne varam Sony ima magnetne trake koje mogu pohraniti 185TB ali su skupe a i magnetna traka bas ne ulijeva povjerenje da se nece slomiti ili rastegnuti s godinama. Mislim da je Bluray sta se tice tehnologije najbolji za ocuvanje podataka na duze vrijeme ako ga se pravilno skladista i sa njim bih ja uskladistio jednu br przilicu za svaki slucaj. Najjeftiniji način je jos uvijek hdd storage i normalno par kopija podataka na različitim hdd za maximalnu sigurnost.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Samo kaj kolega ne kuži da je redundancija jedini pravilni backup.

 

 

 

Kruha i igala...
15 godina
online
Przenje CD-a,podaci veci od originala?

backup!

:) kratka i jasna rečenica...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Patrick_cro kaže...
Ako se ne varam Sony ima magnetne trake koje mogu pohraniti 185TB ali su skupe a i magnetna traka bas ne ulijeva povjerenje da se nece slomiti ili rastegnuti s godinama. Mislim da je Bluray sta se tice tehnologije najbolji za ocuvanje podataka na duze vrijeme ako ga se pravilno skladista i sa njim bih ja uskladistio jednu br przilicu za svaki slucaj. Najjeftiniji način je jos uvijek hdd storage i normalno par kopija podataka na različitim hdd za maximalnu sigurnost.

 bitno je da je sloj na koji se zapisuju podaci inorganic,otporan na oksidaciju..

organic sloj podlozan je oksidaciji zato svi CD,DVD-i odu u kurac nakon par godina...

 

 

 

 

16 godina
offline
Przenje CD-a,podaci veci od originala?

M disk je ok sta se tice tehnologije ali po meni i dalje preskupo i normalno ako ga ne skladistis dobro badava ti ta skupa pohrana, po meni hdd je najbolje i najjeftinije rjesenje. Ja imam kopije na par hdd i imam nas u raid 5 ako se ne varam, ako i ode nesto imam na drugom hdd i ako hdd crkne necu se previse opterecivati nego cu samo kupiti drugi hdd i opet napraviti kopiju, a sansa da crknu 2 hdd odjenom je jako mala. Pogotovo ako ih nemas istodobno ukljucena. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
Patrick_cro kaže...

M disk je ok sta se tice tehnologije ali po meni i dalje preskupo i normalno ako ga ne skladistis dobro badava ti ta skupa pohrana, po meni hdd je najbolje i najjeftinije rjesenje. Ja imam kopije na par hdd i imam nas u raid 5 ako se ne varam, ako i ode nesto imam na drugom hdd i ako hdd crkne necu se previse opterecivati nego cu samo kupiti drugi hdd i opet napraviti kopiju, a sansa da crknu 2 hdd odjenom je jako mala. Pogotovo ako ih nemas istodobno ukljucena. 

 danas sam sprzio 39GB slika ,videa ,pdf na Mdisc od 100GB

 

 

foldere u kojima ima puno slika jako sporo otvara.

przilica je LG slim vanjska USB 2.0

 

 

Jeli tome razlog spori usb 2.0 kabel ili "sporo" citanje Mdisca (6X max) na ovoj przilici ?

 

 

http://www.lg.com/hr/blu-ray-snimac-citac/lg-BP55EB40

 

 

przenje 39GB je trajalo 45minuta to  je prosjek brzine pisanja  cca 14 MB /s

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 19:50 (Jovice).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
fer-de-lance kaže...

Nabavi par hdd-ova ako si tak paranoičan i svaki skladišti u idealnim uvjetima na različitim lokacijama pa ti vjerovatnost kvara sva 3 odjednom bude toliko mala da je zanemariva.

I vakumiraj ih i skladišti u Faradeyevim kavezima.

Da vakumira diskove? Možda da ih stavi u pećnicu da se podaci sigurno zapeču na ploče!?

 

Proizvođači diskova propisuju minimalni tlak na kojem diskovi mogu raditi (oko 720 hPa), te na kojem se mogu sigurno pohraniti (oko 220 hPa).

 

Staviti u antistatičku vrećicu, te zatvoriti u obloženu hermetički zatvorenu kutiju zajedno sa jednom ili dvije vrećice silica gela.

 

Inače, može poslužiti i dječja pelena - upija vlagu i predstavlja mehaničku zaštitu od udaranja u stijenke kutije.

 

fer-de-lance kaže...

Samo kaj kolega ne kuži da je redundancija jedini pravilni backup.

Po mogućnoosti na različitim tektonskim pločama.

 

Jovice kaže...

cloud ne dolazi u obzir vise...

Cloud s automatskom sinkronizacijom je odličan za radne foldere. Za arhivu koristiš ručnu sinkronizaciju enkriptiranog imagea.

 

Jovice kaže...

foldere u kojima ima puno slika jako sporo otvara.

przilica je LG slim vanjska USB 2.0

Inače, većina filesistema ne voli previše fileova po folderu, pa OS-u treba dok učita indeks. Ako pri tom pokušava napraviti i thumbove, onda ga zakolje (pogotovo ako je spor random access, kao kod optičkog medija).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 20:25 (MrBlc).
6 godina
neaktivan
offline
Przenje CD-a,podaci veci od originala?

"pc run into problem"

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:39 (Jovice).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

To je najvjerojatnije HW error (kvar, pregrijavanje, loše napajanje, pretjeran OC) ili problem s driverom (USB driver, chipset driver).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
MrBlc kaže...

To je najvjerojatnije HW error (kvar, pregrijavanje, loše napajanje, pretjeran OC) ili problem s driverom (USB driver, chipset driver).

 zelis rec da sa przilicom nesto ne stima?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:40 (Jovice).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

Pržilica ne bi trebala uzrokovati WHEA errore, iako je vjerojatno moguće. Trebalo bi analizirati memory dump za naći više detalja, ali može biti nešto s driverima ili s matičnom/procesorom/ramom.

 

Moguće da mu folder s puno fileova uzrokuje neko specifično opterečenje koje trigga error na drugoj komponenti ili da driver zblesa. 

 

Najlakše je testirati pržilicu na drugom računalu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
MrBlc kaže...

Pržilica ne bi trebala uzrokovati WHEA errore, iako je vjerojatno moguće. Trebalo bi analizirati memory dump za naći više detalja, ali može biti nešto s driverima ili s matičnom/procesorom/ramom.

 

Moguće da mu folder s puno fileova uzrokuje neko specifično opterečenje koje trigga error na drugoj komponenti ili da driver zblesa. 

 

Najlakše je testirati pržilicu na drugom računalu.

 ne mogu vise uopce otvarat foldere na mdiscu stalno ulazi u taj "run in problem".

 

kad otvaram slike sa CD-R ili DVD-R sve radi ispravno

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 17:40 (Jovice).
7 godina
online
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?
MrBlc kaže...
fer-de-lance kaže...

Nabavi par hdd-ova ako si tak paranoičan i svaki skladišti u idealnim uvjetima na različitim lokacijama pa ti vjerovatnost kvara sva 3 odjednom bude toliko mala da je zanemariva.

I vakumiraj ih i skladišti u Faradeyevim kavezima.

Da vakumira diskove? Možda da ih stavi u pećnicu da se podaci sigurno zapeču na ploče!?

 

Proizvođači diskova propisuju minimalni tlak na kojem diskovi mogu raditi (oko 720 hPa), te na kojem se mogu sigurno pohraniti (oko 220 hPa).

 

Staviti u antistatičku vrećicu, te zatvoriti u obloženu hermetički zatvorenu kutiju zajedno sa jednom ili dvije vrećice silica gela.

 

Inače, može poslužiti i dječja pelena - upija vlagu i predstavlja mehaničku zaštitu od udaranja u stijenke kutije.

 

 

 /sarcasm off

 

I inače me nitko ne kuži...

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 23:44 (fer-de-lance).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Przenje CD-a,podaci veci od originala?

rjeseno

greska greska
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 15:13 (Jovice).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice