Windows/Linux Problemi

poruka: 12
|
čitano: 1.273
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Windows/Linux Problemi

Prvotno sam na laptop skinuo Windows 10. Bavim se programiranjem i uvidio koliko je Linux superiorniji. Odlučio sam skinuti Linux Ubuntu. Instalirao sam ga i sada kada upalim laptop me pita što da otvorim, redom:

1. Ubuntu

2. Windows Boot Manager

3.Advanced Ubuntu Options

4.BIOS

 

 

 

Kako da maknem ovo Windows Boot Manager(kada uđem u njega samo kaže da treba popraviti Windows) i da mi se automatski loada Ubuntu?

Why?
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Windows/Linux Problemi

Itko?

Why?
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows/Linux Problemi

-obriši i napravi pravi install (pravilno)..

-prvi korak je podesiti BIOS (kako?, ovisi što želiš, koji os-oseve, kompatibilnost, uefi/gpt.. ili legacy-mbr + sec/fast i sl.)

-jedan bootmanager, ne dva (win-ili-grub..) od w8 win podržava ostale OSeve i nije loš, poželjno prebaciti u legacy-w7 mod. Do tad je pravilo bilo, prvo win (osevi) pa na kraju linux-grub koji sve uredno doda u meni, sad je svejedno (redosljed i bootmanager).

 

btw, nepotreban je dio o superiornosti nekog OSa, besmisleno.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows/Linux Problemi
THErealPiVeNzI kaže...

Prvotno sam na laptop skinuo Windows 10. Bavim se programiranjem i uvidio koliko je Linux superiorniji. Odlučio sam skinuti Linux Ubuntu. Instalirao sam ga i sada kada upalim laptop me pita što da otvorim, redom:

1. Ubuntu

2. Windows Boot Manager

3.Advanced Ubuntu Options

4.BIOS

 

 

 

Kako da maknem ovo Windows Boot Manager(kada uđem u njega samo kaže da treba popraviti Windows) i da mi se automatski loada Ubuntu?

A vidi, možeš ovako.

Dakle, budući veliš da ti je prije instalacije Ubunta gore bio Windows 10, onda pretpostavljam da je to bio UEFI bootabilni Windows 10, a sada ti je također Ubuntu bootabilni UEFI sistem?

Ako je tomu tako, onda ti je sljedeće za učiniti!

Dakle, nakon što se logiraš u Ubuntu, otvoriš Terminal te unutr njega pokreneš sljedeću naredbu:

 

sudo efibootmgr -v

 

P.S.

Ako ti efibootmgr nije instaliran, jednostavno ga instaliraš sa:

 

sudo apt-get efibootmgr

 

te potom pokreneš gore navedenu naredbu.

 

Ista će ti dati ispis svih trenutno aktivnih UEFI boot particija:

 

to izgleda nekako poput ovoga:

 

BootCurrent: 0001
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0000,0001,0002,0003
Boot0000* Windows Boot Manager    ************************************************************************************************
Boot0001* ubuntu    ******************************************************************************************************************
Boot0002* ubuntu    ******************************************************************************************************************
Boot0003* UEFI: **********************************************************************************************************************

 

E sada, također unutar istog terminala pokreneš istu naredbu ali u sljedećem obliku!

 

sudo efibootmgr -b 0000 -B  <- s ovom naredbom sam izbrisao gore navedenu Boot0000* Windows Boot Manager particiju

sudo efibootmgr -b 0001 -B  <- s ovom naredbom sam izbrisao gore navedenu Boot0001- ubuntu particiju

 

Nadam se da si shvatio, dakle poslije -b ti dolati 000 i broj particije te potom -B

 

E, sada si izbrisao link, dakle nije gotovo!

 

Ergo, unutar Teminala unsesš sudo -i te svoj password.

 

Sada si root

 

Opet uneseš cd /

 

Sada si u root-u diska.

 

opet uneseš cd /boot/efi/EFI

 

napraviš ls

 

Vidjeti ćeš neto poput ovoga:

 

Boot   Microsoft  Ubuntu

 

Budući ti želiš maknuti Microsoft, nakon što si gornjom naredbom maknuo Boot0000* Windows Boot Manager link, sada obrišeš Microsoft direktorij.

 

To opet učiniš sa rm -r Microsoft

 

Budući si root, ne trebaš pisati sudo ispred, jel'

 

E sada, kada si to učinio, izađeš iz svega, ugasiš stroj i nema više windows boot managera!

 

Tadaaaa!

6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows/Linux Problemi

Oprosti, nisam iskusan što se tice terminala i Linuxa općenito. Imam neko osnovno znanje(namjeravam nauciti više). Zapnem kod ovoga cd/, što to točno znači.

Why?
10 godina
offline
Re: Windows/Linux Problemi

...pojma nemam o tim boot menagerima i linuksu ali još od DOS-a taj cd\  je značio da se vratiš npr u C:\  iz nekog c:\xxx\yyyyy\zzz  direktorija da ne pišeš triput cd..

14 godina
offline
Re: Windows/Linux Problemi
THErealPiVeNzI kaže...

Oprosti, nisam iskusan što se tice terminala i Linuxa općenito. Imam neko osnovno znanje(namjeravam nauciti više). Zapnem kod ovoga cd/, što to točno znači.

Uh!

 

Dakle, moraš napraviti distinkciju između cd/ i cd /   !!!

 

To nije isto (kod linuxa je izuzetno važno-bitno paziti na velika i mala slova, razmake, interpunkcijske znakove te tako samo za primjer direktorij "auto" i "Auto" su dva različita direktorija, nisu isti)!

 

Ti si napisao cd/ dakle kod tebe nema razmaka između cd i forward slasha (znak /), a mora biti!

 

Zbog toga si i zapeo na samom početku!

 

Inače, ako se želiš baviti linuxom, programiranjem na linux platformi, onda je topla preporuka krenuti od terminala!

 

Ovako, krenuo si u neko rudimentarno podešavanje sistema, a da si zapeo na običnoj naredbi koja te vodi izravno u root diska tj. da ne moraš pisati cd nešto, pa opet cd nešo, pa opet cd nešto ti u Terminalu samo upišeš cd / i eto te u rootu!

 

Mislim, nemoj misliti da ti ja tu nešto dociram, govorim ti s visoka ili nešto tomu slično već ti ovo sve kažem-govorim zbog tvoga dobra jer nije svatko dobronamjeran, a onda će te isprdati da ti se sve zgadi i da ne želiš više nikada ništa pitati.

 

Isto tako, kako si u prvom postu napisao, a potom bio odmah "ispravljen" da nije bilo potrebe govoriti o boljoj ili lošijoj platformi za "programiranje", to ti je jedan blagi primjer onoga o čemu govorim tj, ispadaš nadobudan!

 

Hoću reći, samo polako, odi na net, imaš hrpu kratkih tutrijala za osnovni rad u terminalu, dapače imaš i android aplikaciju samo za to tako da zbilja nije problem sam sebe neto malo naučiti, ako se hoće naravno!

 

Eto, samo polako i strpljivo!

6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows/Linux Problemi

Hvala na savjetima!(Koji su najbolji resursi ili izvori iz kojih mogu naučiti Linux komande)

 

Inače kada pokrenem naredbu sudo efibootmgr -v ispišu mi se sljedeci podatci: 

BootCurrent: 0002
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0002,2001,2002,2003
Boot0002* ubuntu HD(1,GPT,7f534c39-552e-4479-8106-990c56b5f805,0x800,0x100000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot2001* EFI USB Device RC
Boot2002* EFI DVD/CDROM RC
Boot2003* EFI Network RC

 

Koje particije treba tocno brisati da ne bi izbrisao nesto sto ne bi trebao?

 

 

 

Why?
5 godina
neaktivan
offline
Windows/Linux Problemi

nisam bas u toku ali ti zelis maknuti windows iz gruba kojeg si reinstalirao ubuntuem?

ako je tako onda moras formatirati windowsove boot particije pa ponovo instalirati grub i rec mu di ti je efi particija. ovako ti se instalirao vjerojatno na postojecu efi particiju gdje se potpisao windows pa ti efibootmgr ne izlista windows kao zasebnu efi particiju jer se radi o jednoj.

ako razumijem sta zelis, sta to jednostavno ne maknes iz grub.cfg i cao...ostat ce ti ubuntu i bios entry... svejedno ti i ovako automatski pokrece ubuntu nakon 30 ili kolko sekundi jer je prvi. to isto mozes smanjiti u grub.cfg

 

nano /etc/default/grub

 

obrises windows od :

}

do

}

s tim da } prije windowsa ne diras, a zadnji } poslije windowsa obrises....

 

}

menuentry windows bla bla bla

bla bla bla

}

 

obrises sve zuto i samnjis si tih 30 sekundi ako hoces, to je timeout negdje na pocetku file-a (nemoj staviti ispod 5 sec..reda radi)

sejvas i pokrenes:

update-grub

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 23:06 (overhead).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows/Linux Problemi

Nisam bas shvatio, ako mozes malo pojasniti naredbe koje trebam unijeti. (totalni sam noob sto se tice linuxa)

Why?
14 godina
offline
Re: Windows/Linux Problemi
THErealPiVeNzI kaže...

Hvala na savjetima!(Koji su najbolji resursi ili izvori iz kojih mogu naučiti Linux komande)

 

Inače kada pokrenem naredbu sudo efibootmgr -v ispišu mi se sljedeci podatci: 

BootCurrent: 0002
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0002,2001,2002,2003
Boot0002* ubuntu HD(1,GPT,7f534c39-552e-4479-8106-990c56b5f805,0x800,0x100000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot2001* EFI USB Device RC
Boot2002* EFI DVD/CDROM RC
Boot2003* EFI Network RC

 

Koje particije treba tocno brisati da ne bi izbrisao nesto sto ne bi trebao?

 

 

 

Koliko ja vidim, ti ovdje imaš samo linux tj. ubuntu.

Onda ti je jedino ostala opcija da ti je unutar /boot/efi/EFI direktorija ostao Microsoft uefi boot te ga zbog toga imaš prilikom boot-a (dakle govorim o samom BIOS-u matične ploče gdje ga vidiš kao stavku, koliko sam shvatio, jel tako).

Vidjeti ćeš to tako da odeš u taj direktorij i ako tamo nađeš direktorij "Microsoft", obriši ga!

 

Nakon toga možeš kao što ti je kolega rekao pokrenuti dotičnu naredbu za update GRUB-a, možda je smo propustio da to moraš izvesti sa sudo, dakle naredba ti treba izgledati ovako:

 

sudo update-grub

 

Eto, ako si to sve napravio, onda bi ti to trebalo biti to!

 

P.S.

Budući se programiranjem baviš od godine 9-te, onda ti sve ovo i ne bi trebao biti problem, zar ne?!

6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows/Linux Problemi

Hvala na savjetima! Evo konačno sam sve podesio.

 

 

Ne vidim čemu provociranje, kao što sam rekao to programiranje u tim godinama je se odvijalo samo i isključivo na "igricama" poput HourOfCode i Scratch. Ne smatram se nesto posebnim, već sam mladić koji samo želi učiti nove stvari. Još jednom hvala na savjetima i svako dobro.

Why?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice