Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 383.984
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Defa.psd kaže...

 

LOL normalno da ti blinka samo default stanje kad očitavaš ulaz iz Seriala IZVAN loopa i to točno jednom! Znači, očitaš ga samo jednom, i to odmah nakon pokretanja, slično kao da ga očitavaš u setupu.

 

Preporučio bih ti da prvo usvojiš osnove programiranja, jer sve ovo što radiš se u prvom redu tiče programiranja, a tek onda Arduina ili elektronike - fale ti osnove osnova. Znači, prvo prođi neki tutorijal za C++, pa se onda baci na Arduino.

 

Ovu tvoju situaciju bi bilo smislenije riješiti s jednodimenzionalnim poljem ledica, npr.

const byte brojLedica = 4;

byte ledice[brojLedica] = {3, 4, 5, 6}; // pinovi za ledice, s tim da bi ti prva ledica bila default, odnosno ledica s indeksom 0

 

I onda to provučeš kroz setup tako da im postaviš output u petlji.

for (byte i = 0; i < brojLedica; i++) {
  pinMode(ledice[i], OUTPUT);
}


prije loopa DEKLARIRAŠ aktivnu ledicu:

byte aktivnaLedica = 0; // rekli smo da će ti defaultna ledica biti ona u indeksu 0


UNUTAR loopa učitavaš vrijednost koju je korisnik upisao.

if (Serial.available()) {
  aktivnaLedica = Serial.parseInt();
  Serial.read(); // da makne Enter iz serijskog ulaza
  
  // provjeriš da nije korisnik upisao neku problematičnu vrijednost - ako je, aktivnu ledicu prebaciš u defaultnu
  if (aktivnaLedica >= brojLedica) aktivnaLedica = 0;
}

 

Napomena: ovo iznad podrazumijeva da korisnik unosi brojeve od 0 do 3. Ako bi htio da unosi brojeve od 1 do 4, onda bi kod učitavanja stavio aktivnaLedica = Serial.parseInt() - 1;

 

Također primijeti da sam varijabli aktivnaLedica stavio tip byte - znači tip koji ne može biti negativan. Ako bi za tu varijablu koristio tip int, onda bi trebao provjeravati i za negativne brojeve, znači da netko ne bi slučano upisao recimo -1.

 

I onda pališ i gasiš aktivnu ledicu:

Serial.print("Kod");
Serial.println(aktivnaLedica);

digitalWrite(ledice[aktivnaLedica], HIGH);
delay(1000);

digitalWrite(ledice[aktivnaLedica], LOW);
delay(1000);

 

Iako... Delayeve bi trebalo izbjegavati jer blokiranju procesor (kroz to vrijeme se ništa drugo ne radi, osim eventualno provjerava za interrupte) i umjesto toga trebao bi uzimati trenutno vrijeme i gledati je li prošlo x milisekundi od početka aktivnosti kojoj ograničavaš trajanje, ali o tom potom - prvo savladaj ove stvari.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 22:17 (mbaksa).
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
 
CroNk3r kaže...
I da napomenem jos 4 komada stizu  (3+ovaj di sam trazio zamjenski)

Svakako javi čiji USB čip imaju gore.

 

 Svi su CH.

:D
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
mbaksa kaže...
 
CroNk3r kaže...
I da napomenem jos 4 komada stizu  (3+ovaj di sam trazio zamjenski)

Svakako javi čiji USB čip imaju gore.

 

 Svi su CH.

Super.  Lijepo si je FTDI pucao u nogu.  Zakon mi je to kako se probila ta firma koja proizvodi te CH čipove - ne krivotvorenjem, nego je jednostavno ponudila dobar proizvod po vrlo privlačnoj cijeni, za razliku od preskupih FTDI čipova.

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
CroNk3r kaže...
mbaksa kaže...
 
CroNk3r kaže...
I da napomenem jos 4 komada stizu  (3+ovaj di sam trazio zamjenski)

Svakako javi čiji USB čip imaju gore.

 

 Svi su CH.

Super.  Lijepo si je FTDI pucao u nogu.  Zakon mi je to kako se probila ta firma koja proizvodi te CH čipove - ne krivotvorenjem, nego je jednostavno ponudila dobar proizvod po vrlo privlačnoj cijeni, za razliku od preskupih FTDI čipova.

 Ocito je prodavac shvatio da bi ja da sam opet dobio ftdi koji ne radi trazio novi, tako da mu je bolje bilo poslati CH koji je ispravan a FTDI probati nekome drugome uvalit, btw iskoristit cu ja i ftdi, samo cu ga programirat s USBasp, za neki jednostavniji projekt ce biti ok(neki koji se nece puno trebati mjenjati)

 

EDIT: dal zna mozda netko dal postoji neki adapter koji nano pretvara u uno? da mogu samo pristekat shield za sd karticu namjenjen za uno?

:D
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2015 21:04 (CroNk3r).
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
EDIT: dal zna mozda netko dal postoji neki adapter koji nano pretvara u uno? da mogu samo pristekat shield za sd karticu namjenjen za uno?

Ovako nešto? Samo bi onda zalemio muške header konektore s donje strane i upiknuo nano->uno pločicu u shield s gornje strane.

12 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozdrav Ljudi ovako imam problem sa kodom koji sam našao na internetu, kod radi na arduinu ali problem je kad ga hoću uploadat na attiny13.Pošto se slabo razumijem u programiranju jel mi može netko riješiti ovaj problem bio bi mu jako zahvalan. PS radi se  o kontroli led trake pomoću daljinskog upravljača.

 

 #include <IRremote.h>
#define irPin 3
IRrecv irrecv(irPin);
decode_results results;

#define diodePin 6
int brightness = 0;

void setup() {
Serial.begin(9600);
irrecv.enableIRIn();

pinMode(diodePin, OUTPUT);
}

void loop() {
if (irrecv.decode(&results)) {

switch (results.value) {
case 0xE0984BB6:
if(brightness < 255) {brightness = brightness+5;}
Serial.println(brightness);
analogWrite(diodePin, brightness);
break;

case 0x371A3C86:
if(brightness > 0) {brightness = brightness-5;}
Serial.println(brightness);
analogWrite(diodePin, brightness);
break;
}
irrecv.resume();
}
}

ivan
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.7.2015 22:07 (Ivek xe4500).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Koliko vidim, ATTiny13 nema serijsku (UART) komunikaciju, znači obriši (ili zakomentiraj) sve linije koje počinju sa Serial.

12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Također, AtTiny13 ima samo jedan 8 bitni Timer (Timer1), trebalo bi u IRremote library-u prepraviti "par" linija koda, ili proguglati, možda vec postoji prepravljeni library.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Probao sam obrisao sam sve linije koje počinju sa Serial al neradi. Budem jos proguglao pa javim ako šta uspijem,Svejedno hvala vam na  pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.7.2015 22:34 (Ivek xe4500).
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Ivek xe4500 kaže...

Probao sam obrisao sam sve linije koje počinju sa Serial al neradi.

Nitko ti ne može pomoći riješiti stvari ako ćeš napisati samo da ne radi. 

13 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Ja sam isplanirao napraviti jedan IR remote sa Pro Mini-em ili Nanom,ali WiFi verziju kako bi mogao paliti klimu i namještati temperaturu preko neta.

Naravno mislim koristiti IRremote library i ESP8266.

Najviše me muči dio sa slanjem podataka PHP-om na wifi arduino,pa bi molio koji savjet.

Hvala
robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
robimarko kaže...
Ja sam isplanirao napraviti jedan IR remote sa Pro Mini-em ili Nanom,ali WiFi verziju kako bi mogao paliti klimu i namještati temperaturu preko neta.

Zanimljiva ideja.

 

robimarko kaže...
Naravno mislim koristiti IRremote library i ESP8266.

Najviše me muči dio sa slanjem podataka PHP-om na wifi arduino,pa bi molio koji savjet.

To možda gledaš s krive strane. Možda se čini kao pretapanje iz šupljeg u prazno, no - ne šalješ podatke Arduinu preko PHP-a, nego Arduino dohvaća podatke s Interneta, s adrese čiji je sadržaj generiran PHP-om. Znači, moraš si napraviti skriptu koja će umjesto klasične web-stranice vraćati tekst koji ćeš lako parsirati Arduinom. Možeš npr. staviti neki znak koji će ti označavati naredbu ili parametar pa ići do znaka = i onda znaš da ti je ono s lijeve strane naziv parametra, a ono s desne strane vrijednost. Ili, što mi je upravo palo na pamet, vratiti podatke u JSON obliku - izgleda da postoji JSON biblioteka za Arduino pa eto - dekodiranje je već netko riješio umjesto tebe.

13 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Mislim da sam previše zagrizao sam WiFi verzijom,tu stvar dodatno komplicira to što mi je jedini pogodan položaj za Arduino IR blaster odmah ispod klime gdje mi je sada daljinski,a utičnica je naravno 3 metra dalje.

I još ESP8266 radi na 3.3V i može povući dosta struje.

Prvo ću napraviti verziju koja je USB-om spojena na komp ili još bolje Pi koji će vrtiti Apache i PHP server.

U biti ideja mi je da PHP-om pošaljem na određeni COM port naredbu na koju će Arduino IR ledicom poslati određenu kombinaciju kao i klasični daljinski i to je to.
robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
robimarko kaže...
Mislim da sam previše zagrizao sam WiFi verzijom,

Oprašta ti se.  I ja sam isto zagrizao za WiFi, s kontrolerom za akvarij. Prvo sam mislio iskoristiti mali OLED ekrančić i tipkice (eventualno uz joystick), onda sam probao Bluetooth i vidio kako je jednostavno koristiti ga (samo što onda treba isprogramirati i aplikaciju za smartfon), ali WiFi me ipak najviše vuče, baš zato što bih ga onda mogao koristiti s bilo kojeg uređaja, pa i preko Interneta ako treba (iako vjerojatno neću - mislim da će biti samo u lokalnoj mreži, odnosno smartfonom ili računalom spajat ću se direktno na WiFi, bar ispočetka).

 

robimarko kaže...
tu stvar dodatno komplicira to što mi je jedini pogodan položaj za Arduino IR blaster odmah ispod klime gdje mi je sada daljinski,a utičnica je naravno 3 metra dalje.

Ništa te ne sprečava da imaš 5 metarnu žicu. Ili još i dulju.  Ako bi ti napon bio preniski (pretpostavljam da si mislio koristiti 5V USB adapter), jednostavno uzmeš 9 ili 12V adapter i regulator napona.

 

robimarko kaže...
I još ESP8266 radi na 3.3V i može povući dosta struje.

Da, ja sam ga probao napajati preko Arduina Pro Microa spojenog preko USB-a - nije išlo, napon je previše pao. Onda 9V adapter i regulator i - radi.

 

robimarko kaže...
Prvo ću napraviti verziju koja je USB-om spojena na komp ili još bolje Pi koji će vrtiti Apache i PHP server.

Nisam te tu skužio - na komp si mislio spajati sve ili samo Arduino ili samo WiFi modul?

 

robimarko kaže...
U biti ideja mi je da PHP-om pošaljem na određeni COM port naredbu na koju će Arduino IR ledicom poslati određenu kombinaciju kao i klasični daljinski i to je to.

Aha... Misliš, prvo ćeš napraviti verziju bez WiFi-a, ne? Može i tako. Pa kad funkcionira, riješio si pola posla pa ga onda "samo" moraš spojiti na Internet putem WiFi-a.

13 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

robimarko kaže...
Prvo ću napraviti verziju koja je USB-om spojena na komp ili još bolje Pi koji će vrtiti Apache i PHP server.

Nisam te tu skužio - na komp si mislio spajati sve ili samo Arduino ili samo WiFi modul?

 

 Za početak će Arduino biti spojen direktno na komp ili čak mislim da ću ga na Pi spojiti pa da izbacim PC totalno.

A kasnije dodam Wifi ako je baš potreban

robimarko@gmail.com
12 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Moja dva novija MIDI kontrolera. Ceylon je baziran na Pro Miniju + AU-123 MIDI čipu, Tannin 2 na ATmega32u4. Oba su bazirana na OpenDeck MIDI platformi.


Video sa starijim verzijama oba kontrolera:

 

Source kod:

https://github.com/paradajz/OpenDeck

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.7.2015 22:24 (paradajz).
 
4 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
paradajz kaže...

Moja dva novija MIDI kontrolera. Ceylon je baziran na Pro Miniju + AU-123 MIDI čipu, Tannin 2 na ATmega32u4. Oba su bazirana na OpenDeck MIDI platformi.

Uopće je suvišno išta komentirati.  Al dobro - kontroleri su ti izvrsni i lijepo je vidjeti da netko napravi fakat konkretne stvari, za razliku od nas većine koji samo brljavimo.

 

BTW što to znači da je Tannin 2 baziran na ATmega32u4? Ta tvoja OpenDeck platforma omogućava kompjuteru da Arduino vidi kao hardverski MIDI kontroler ili što? Ili koristiš virtualne MIDI portove? Osobno sam s ATmega32u4 koristio samo arcore - s njim mogu slati MIDI naredbe kompjuteru preko USB-a, direktno, no pod Windowsima ne funkcionira MIDI output (tj. MIDI input u Arduino s arcore platformom) - žuti uskličnik je u Device Manageru (pod Mac OS-om funkcionira i MIDI input u Arduino s arcoreom).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
paradajz kaže...

Moja dva novija MIDI kontrolera. Ceylon je baziran na Pro Miniju + AU-123 MIDI čipu, Tannin 2 na ATmega32u4. Oba su bazirana na OpenDeck MIDI platformi.

Uopće je suvišno išta komentirati.  Al dobro - kontroleri su ti izvrsni i lijepo je vidjeti da netko napravi fakat konkretne stvari, za razliku od nas većine koji samo brljavimo.

 

BTW što to znači da je Tannin 2 baziran na ATmega32u4? Ta tvoja OpenDeck platforma omogućava kompjuteru da Arduino vidi kao hardverski MIDI kontroler ili što? Ili koristiš virtualne MIDI portove? Osobno sam s ATmega32u4 koristio samo arcore - s njim mogu slati MIDI naredbe kompjuteru preko USB-a, direktno, no pod Windowsima ne funkcionira MIDI output (tj. MIDI input u Arduino s arcore platformom) - žuti uskličnik je u Device Manageru (pod Mac OS-om funkcionira i MIDI input u Arduino s arcoreom).

 

Ovo za Tannin znači da se na njemu nalazi kod za Teensy 2.0 (baziran na 32u4) za koji postoji implementiran USB MIDI framework tako da ga komp vidi stvarno kao MIDI uređaj. Na Ceylonu je to riješeno tako da su RX/TX pinovi spojeni na AU-123 USB MIDI čip pa ga komp opet vidi kao USB MIDI uređaj - uglavnom sve funkcionira kao pravi USB MIDI bez virtualnih portova. 

 

Što se tiče OpenDeck platforme - ona je recimo srednji sloj cijelog sustava. Najniži sloj je Ownduino (na mom GitHubu isto) - to je u biti moja implementacija Arduino frameworka bez suvišnih stvari koje mi ne trebaju (trenutno je online kod samo za ATmega328 - za 32u4 još nije). Onda ide taj OpenDeck sloj koji obrađuje podatke s tipaka, potova, enkodera, LEDica, pressure senzora itd. i prima ili šalje MIDI. Unutra je također implementiran moj MIDI System Exclusive protokol koji mi omogućuje da konfiguriram cijeli kontroler preko MIDIja bez programiranja (note za tipke, CC-ovi za potove ili ostale analogne stvari, MIDI kanali, start-up animacije itd.). Trenutno je ta konfiguracija moguća samo kucanjem stringova u SysEx editor - ovo će biti riješeno preko GUI-ja u browseru uskoro (Chrome Web MIDI). Video s primjerom konfiguracije:

 

 

Zadnji sloj je taj USB MIDI framework, s time da imam implementiran i hardverski MIDI, tako da imam obje opcije.

 

I hvala! :D

 

EDIT: Na tom videu s konfiguracijom sam još uvijek koristio virtualni MIDI kabel + serial2MIDI konverziju (starija verzija kontrolera).

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.7.2015 0:40 (paradajz).
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
paradajz kaže...
Ovo za Tannin znači da se na njemu nalazi kod za Teensy 2.0 (baziran na 32u4) za koji postoji implementiran USB MIDI framework tako da ga komp vidi stvarno kao MIDI uređaj.

Aha, sad je sve jasno. I sam sam mislio to probati, čak sam i instalirao Teensy platformu, ali na kraju nisam probao.  Mislim da me odbilo to što Teensy ne može istovremeno biti HID (tipkovnica/miš) i MIDI uređaj - barem sam si ja to tako protumačio - a to je nešto što mi olakšava život - ne moraš u softveru mapirati MIDI naredbe, nego iskoristiš tipkovničke kratice ako ti to za nešto više odgovara. Arcore zadržava HID i još ti daje MIDI, ali velim - MIDI In u Arduino pod Windowsima nažalost ne radi. Da radi, bila bi to fantastična platforma - ovak je ni vrit ni mimo, a autor nije baš nešto aktivan.

 

paradajz kaže...
Na Ceylonu je to riješeno tako da su RX/TX pinovi spojeni na AU-123 USB MIDI čip pa ga komp opet vidi kao USB MIDI uređaj - uglavnom sve funkcionira kao pravi USB MIDI bez virtualnih portova. 

S tim sam već bio upoznat.  I sam sam prije razmišljao da naručim taj čip nakon što sam vidio tvoje postove. Ali onda sam naletio na arcore.

 

paradajz kaže...
Što se tiče OpenDeck platforme - ona je recimo srednji sloj cijelog sustava. Najniži sloj je Ownduino (na mom GitHubu isto) - to je u biti moja implementacija Arduino frameworka bez suvišnih stvari koje mi ne trebaju (trenutno je online kod samo za ATmega328 - za 32u4 još nije). Onda ide taj OpenDeck sloj koji obrađuje podatke s tipaka, potova, enkodera, LEDica, pressure senzora itd. i prima ili šalje MIDI. Unutra je također implementiran moj MIDI System Exclusive protokol koji mi omogućuje da konfiguriram cijeli kontroler preko MIDIja bez programiranja (note za tipke, CC-ovi za potove ili ostale analogne stvari, MIDI kanali, start-up animacije itd.). Trenutno je ta konfiguracija moguća samo kucanjem stringova u SysEx editor - ovo će biti riješeno preko GUI-ja u browseru uskoro (Chrome Web MIDI).

Fora. Možda se jednog dana prihvatim proučavanja toga. SysEx bi mi potencijalno mogao biti koristan, ali nemam se vremena sad tome posvetiti.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

 

paradajz kaže...
Što se tiče OpenDeck platforme - ona je recimo srednji sloj cijelog sustava. Najniži sloj je Ownduino (na mom GitHubu isto) - to je u biti moja implementacija Arduino frameworka bez suvišnih stvari koje mi ne trebaju (trenutno je online kod samo za ATmega328 - za 32u4 još nije). Onda ide taj OpenDeck sloj koji obrađuje podatke s tipaka, potova, enkodera, LEDica, pressure senzora itd. i prima ili šalje MIDI. Unutra je također implementiran moj MIDI System Exclusive protokol koji mi omogućuje da konfiguriram cijeli kontroler preko MIDIja bez programiranja (note za tipke, CC-ovi za potove ili ostale analogne stvari, MIDI kanali, start-up animacije itd.). Trenutno je ta konfiguracija moguća samo kucanjem stringova u SysEx editor - ovo će biti riješeno preko GUI-ja u browseru uskoro (Chrome Web MIDI).

Fora. Možda se jednog dana prihvatim proučavanja toga. SysEx bi mi potencijalno mogao biti koristan, ali nemam se vremena sad tome posvetiti.

 

Imaš dosta detalja o tom SysEx-u na mom blogu ako te bude zanimalo, pa pogledaj.

https://shanteacontrols.wordpress.com/

 

Cilj svega toga je napraviti platformu kao Livid Brain, s obzirom na to da praktički nema alternative za tako nešto (barem ne ozbiljnije).

http://lividinstruments.com/products/builder/

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
paradajz kaže...
Imaš dosta detalja o tom SysEx-u na mom blogu ako te bude zanimalo, pa pogledaj.

Jednog dana, valjda. MIDI me zapravo zanima radi upravljanja Adobeovim Premiereom, a nisam siguran koliko mi se isplati dublje ulaziti u to (osnovnu funkcionalnost imam, a to je kontrola glasnoće pet kanala, a sve drugo mi je manje važno i ostavljam si za budućnost, ili pak nikad), kad vremena nikad dosta za obaviti sve što bi čovjek želio.

 

paradajz kaže...
Cilj svega toga je napraviti platformu kao Livid Brain, s obzirom na to da praktički nema alternative za tako nešto (barem ne ozbiljnije).

Arduino FTW.  Jesu ti se možda javili ljudi koji su na tvojoj platformi napravili neki kontroler?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
paradajz kaže...
Cilj svega toga je napraviti platformu kao Livid Brain, s obzirom na to da praktički nema alternative za tako nešto (barem ne ozbiljnije).

Arduino FTW.  Jesu ti se možda javili ljudi koji su na tvojoj platformi napravili neki kontroler?

 

Nisu još jer je stvar još uvijek u razvoju i trenutno je korisna samo meni. Međutim, svi moji kontroleri su bazirani na istoj toj platformi - svaki vrti isti softver i isti hardver. Napravio sam dva kontrolera po narudžbi za DJe u ZG (attachment) - rade više od godinu dana bez ikakvih problema (također OpenDeck baza). :)

 

 

Sensimidia Sensimidia
Anandamidi Anandamidi
12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Za pocetnike jeli mi bolje uzeti arduino ili croduino (u crod dobijem i osnovne komponente za pocetnike(otpori,led,vodici...))
Suba
16 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Uzmi za pocetak arduino uno s ebaya... gledaj da je kopija originala (dakle atmel usb-serial, a ne ch340 ili slicni). Uzmi verziju s dip28 atmega328p jer sve da je uspijes spalit lako zaminis sam cip i vozi. Smd varijantu bez hot air nema sanse.
Ostali elementi su uvrh glave su takodjer jako jeftini.
Ako zelis, imas velike kitove npr. na banggood za malo love s kojima se mozes igrat.
Prednost Una pred Croduinom je i podrska za shieldove a koje mozes koristit i s cro ali samo uz njihov adapter pa imas trokatnicu u startu...
Ako te jos nesto zanima slobodno pitaj...
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Imam malo drugačiji stav od kolege wifija, što ne znači da kažem da je ovo što je napisao pogrešno. Samo je u pitanju drugi pogled.

 

Osobno imam dobar dio (osim ovih ultra-novih i hi-end) varijanti Arduina uključujući i Croduino (jel ima fejk FTDI čip? imaju li nove verzije fejk FTDI čip?) i na kraju se sve to svelo na korištenje samo Pro Micro, Pro Mini i Nano. Znači, ne ploče, nego breadboard Arduino module. Zašto? Pa puno jednostavnije je raditi s njima (uz to što su daleko manji), jer ih upikneš u breadboard(ove) i onda ti ne bježe po stolu (a i za svaki pin onda imaš 2-3 rupe, a ne samo jednu kao na standardnoj ploči), te za dio toga ne moraš koristiti dugačke jumper žice, nego si napraviš žice koje budu išle po samom breadboardu. Dakle, mislim da je puno bolje kupiti Nano ili Pro Micro (početnicima preporučam Nano, jer se kod Pro Micro povremeno zna zeznuti bootloader prilikom reprogramiranja; Pro Micro je bolji za korištenje OLED ekrančića jer ima više memorije - to je u osnovi mikro verzija Leonarda) i recimo 3 ona breadboarda s 830 rupa. Na kraju krajeva, cijena Nanoa je smiješna - košta tek malo više od samog 328p čipa! Spominjani Arduino moduli imaju još jednu prednost - a to je da, kad završiš projekt na breadboardu i preseliš ga na trajne rupičaste (FR4) pločice, samo zalemiš headere za Nano (ili Pro Mini ili Pro Micro, odnosno što već koristiš) i to je to - kad ga treba reprogramirati, izvadiš van, reprogramiraš i vratiš u projekt (ili doneseš već reprogramirani modul i zamijeniš).

 

Koje bi bile prednosti obične Arduino ploče tipa Uno? Mogućnost promjene procesorskog čipa, a taj čip košta trećinu cijene kompletne ploče (ili 2/3 Nanoa)? Em ih nije baš tako jednostavno uništiti. Shieldovi? U teoriji super ideja, u praksi bezveze - na kraju završiš s nepotrebno velikim sendvičem. Da, neki shieldovi mislim da nemaju alternative (TFT kolor ekran), ali to je prije iznimka nego pravilo.

 

Uglavnom, s Arduino pločama (Uno, Leonardo) ima smisla ići jedino ako ti baš treba mogućnost korištenja nekog konkretnog shielda (u pravilu ti ne treba) ili ako osoba pristupa problemu tako da gleda - aha, crnu žicu moram upiknuti u treću rupu s lijeve strane u gornjem redu, isto kao što je na slici u tutorijalu (a onda je bolje da se uopće ostavi svega ).

 

Eto, tako da je moj prijedlog - kupiti 2 x Nano i Pro Micro, bar tri ona velika breadboarda koji se mogu spojiti u jedan (te možda koji manji), po 100 komada 10k i 1k otpornika (+ eventualno onaj set s milijardnom otpornika različitih vrijednosti), diode, 2 seta jumper žica, barem 1 I2C OLED ekrančić, 100 gumbića, 10 prekidača, potenciometri, ledice, set kondenzatora, tranzistori, MOSFET-i, moduli s relejevimaa, regulatori napona za 5 i 3.3V, te specifične stvari koje ti trebaju za projekte - znači željeni senzori, servo, elektromotor s driverom. I imati pri ruci nekakav 9 ili 12V adapter o par ampera (ovisi za što će se koristiti), uz DC konektor, za korištenje s motorima ili gladnijim komponentama poput Bluetooth ili WiFi modula.

 

Može se kupiti i neki gotov kit, možda se totalnom početniku čini da će mu to lakše biti svladati, no to se brzo preraste pa onda završiš s dosta komponenti koje ni nećeš koristiti (ili ćeš ih koristiti samo jednom, dok ne uvidiš da ti ne pašu) i nećeš imati komponente koje ćeš koristiti.

 

Osobno sam počeo s Croduinovim setom za početnike zbog brzine dostave i jer sam htio podržati naše gore list. Sad ni ne znam gdje mi je Croduino, a druge ploče su sve u jednoj kutijici i čekaju bolja vremena (osim jednog UNO-a kojeg sam privremeno iskoristio za prženje bootloadera na Pro Micro).  Vani su Pro Micro i Nano.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2015 12:46 (mbaksa).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

 (početnicima preporučam Nano, jer se kod Pro Micro povremeno zna zeznuti bootloader prilikom reprogramiranja

 

Zanimljivo, kako ti je to uspjelo? Zadnjih godinu i pol sam koristio samo tu verziju i nikad mi se to nije dogodilo.

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
paradajz kaže...
mbaksa kaže...

 (početnicima preporučam Nano, jer se kod Pro Micro povremeno zna zeznuti bootloader prilikom reprogramiranja

 

Zanimljivo, kako ti je to uspjelo? Zadnjih godinu i pol sam koristio samo tu verziju i nikad mi se to nije dogodilo.

Stisneš na upload i piše Uploading... i nikako da se uploada. Odspojiš, spojiš ponovno, opet stisneš na upload i... Ništa. Ostane stara verzija programa na pločici. Prvi put kad se to dogodilo mislio sam da sam na neki način uništio pločicu, a da nisam znao kako. Uglavnom, spojiš na drugi Arduino kojeg isprogramiraš kao Arduino as ISP, zapržiš bootloader, vratiš i - ko nov. Sad s ovim kontrolerom za akvarij to mi se dogodilo dva ili tri puta unutar tjedan-dva.

 

Koji je razlog tom problemu, ne znam. U par navrata mi se činilo da to ima neke veze sa serijskom komunikacijom preko USB-a. Ono, ako ti pločica kod početka uploadanja zatrpava serijski port podacima. Nešto se dogodi i nakon toga bootloader više ne čeka na naredbe za programiranje preko USB-a nego odmah pokreće postojeći program.

 

Uglavnom, ako ti se jednom dogodi da više nećeš moći uploadati program, znaš (otprilike) koji je razlog i kako riješiti problem. Ako ti se ne dogodi - još bolje.

 

BTW nisam jedini kome se tako nešto dogodilo - evo primjer.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2015 15:13 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

ekipa, kako sa 4x4 keypadom upisati zeljeni broj sa vise znamenaka, jedino mi je uspjelo sa jednom znamenkom i to sa ovim kodom:

int GetNumber()
{
int num = 0;
char key1 = keypad.getKey();
switch (key1)
{
case NO_KEY:
break;

case '0': case '1': case '2': case '3': case '4':
case '5': case '6': case '7': case '8': case '9':
lcd.print(key1);
break;

case '#':
return num;
break;

case '*':
num = 0;
lcd.clear();
}
}

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
weedeveryday420 kaže...

ekipa, kako sa 4x4 keypadom upisati zeljeni broj sa vise znamenaka, jedino mi je uspjelo sa jednom znamenkom i to sa ovim kodom:

Ti želiš samo da ti se na ekran ispišu upisane znamenke ili zapravo želiš znati upisani broj? Ako je ovo drugo u pitanju - pa nigdje ne spremaš dotad upisane znamenke! Imaj jedno polje (array) u koje ćeš upisivati znamenke ili pak int ili long varijablu koju ćeš uvećavati za zadnju upisanu znamenku (tj. prije uvećavanja postojeću ćeš varijablu množiti s deset pa onda uvećati za novu znamenku).

 

Također - vrtiš ti tu GetNumber funkciju više puta? Jer ako je ne vrtiš, upisivanje više znamenki bi graničilo s paranormalnom pojavom. 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 16:52 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Hoću upisati znamenke, zatim da se ispišu na ekran i potom ih koristiti u sljedećem dijelu programa.
ova get number funkcija mi je poslužila samo za ispis broja s jednom znamenkom, ali nemam nikakve ideje kako da mi ispiše brojeve sa više znamenaka. 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice