Fizika matura 2018 6. zadatak

poruka: 17
|
čitano: 9.024
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Fizika matura 2018 6. zadatak

Zašto su promijenili rješenje 6. zadatka sa A na C. To je onaj sa kružnim procesom. Evo i slika.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak
Patak007 kaže...

Zašto su promijenili rješenje 6. zadatka sa A na C. To je onaj sa kružnim procesom. Evo i slika.

 Moguće da su mislili koliko rada obavi plin pri ekspanziji, ali to je loše napisan zadatak. Kad se kazetu zadatku rad u križnom procesu onda prvo pomislis na ukupni rad, a ne na rad pojedinačnih dijelova procesa. 

 

Ja sam napisao 800J i planiram se žaliti na ovo.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Pozorno čitaj: Koliki rad obavi PLIN? W=p(v2-v1). Dakle treba biti pažljiv , ne pita se koliki je UKUPAN RAD , a iz grafa se vidi da adijabatski dio rada ne postoji, dakle preostaje ti jedino gornja crta na grafu .

9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak
bokbokbok kaže...

Pozorno čitaj: Koliki rad obavi PLIN? W=p(v2-v1). Dakle treba biti pažljiv , ne pita se koliki je UKUPAN RAD , a iz grafa se vidi da adijabatski dio rada ne postoji, dakle preostaje ti jedino gornja crta na grafu .

 To je kružni proces nekog plina. Plin prvo obavlja rad pa se na plinu obavlja rad, plin je sredstvo u oba slučaja. Prvo plin obavi 1600J rada, a nakon toga se na plinu obavi 800J radi što ima negativni predznak. Rad plina je površina između i iznosi 800J. Zadatak je dvoznačan i iz njega se nikako ne može shvatiti da treba izračunati rad samo pri ekspanziji, a da kompresiju plina treba zanemariti. Plin je obavio rad od 1600 i od -800J.

 

To je kružni proces i treba ga gledati u cjelini, a ne samo dijelove koje si netko zamisli, a ne napiše to tako.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.6.2018 21:35 (JozoBozo121).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak
bokbokbok kaže...

Pozorno čitaj: Koliki rad obavi PLIN? W=p(v2-v1). 

 Ovo što si tu napisao je točno, ali samo u slučaju da je na gradu prikazan izobarni proces što nije pokazano već promjena tlaka postoji. Kružni proces je onaj koji počinje i završava u istoj točki.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Po logici: Koliki rad Plin obavi? W=p(v2-v1) možemo reći da je plin obavio rad od 1600J i od -800J. I kada se to zbroji dobije se 800J. 

Razumijem ih donekle. Htjeli su provjeriti znanje maturanata da vide dali rade samo po šabloni ili uistinu znaju srž zadatka, ali ovo je stvarno jadno.

Vježbaš doma rješavajući zadatke, mučiš da naučiš svo to gradivo, sve to kako bi mogao upasti na faks koji želiš da onda kad napišeš ispit vidiš da nije ocjenjeno tvoje znanje iz fizike nego

tvoja interpretacija zadatka koja se ocjenjuje na interpretaciji par profesora koji ni sami nisu sigurni koje je rješenje pa ga mijenjaju kako im dođe. To što su oni tek kasnije ispravili pogrešku vidljiv je znak da su, sami profesori koji su zaduženi za te ispite, krivo protumačili zadatak.

Ja iskreno ne vidim nikakvo drugo rješenje nego da priznaju oba odgovora. Priznavajući samo jedan ili drugi odgovor samo bi govorilo o njima kakvi su licemjeri. Kažnjavajući naše krive interpretacije dok oni prolaze nekažnjeno za njihovu pogrešku. Ovo nema veze sa znanjem iz fizike. Ovo je propali pokušaj u stvaranju zadatka od strane profesora koji su ga osmislili i maturanti plaćaju punu cijenu te pogreške.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.6.2018 4:12 (programer111).
12 godina
neaktivan
offline
Fizika matura 2018 6. zadatak

Ovaj zadatak je igra rijeci i ja bih vam preporucio da se zalite jer je ocito i sastavljac ispitnog pitanja "krivo" rjesio.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Ja sam shvatio to ovako : plin je obavio rad od 1600J a NAD njim je obavljen rad od 800J , Rad suatava je 800J ali Rad plina je 1600J . OVO o čemu vi pričate je koristan rad ali rad uložen je 1600 i to je rad plina. To je kao kad bi čovjek guaro kutiju nekom silom po nekom putu, nije onda kutija obavila rad nego čovjek(vanjska sila).Isto tako nije plin obavio rad nego mi koji smo uložili energiju da mu smanjimo volumen. KLJUČNA razlika je između rada SUSTAVA i rada plina, jer ne sastoji se sustav samo od plina.A ti predznaci psotoje samo da bi se zadovoljio drugi zakon termodinamike , nije plin doslovno obavio rad od -800J.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak
bokbokbok kaže...

...

 Za mene je plin uvijek sredstvo i bitan mi je samo predznak i tim nacin rješavanja sam uvijek dobivao točne odgovore. S obzirom da sam pitao profesoricu fizike koja ima muža fizičara i sina fizičara i dobio sam odgovor da je točno 800J. I ja stojim iza 800J jer se iz teksta zadatka to može tako shvatiti

 Ali isto tako se može shvatiti i da rješenje treba biti 1600J, tako da bi jedino ispravno bilo da se oba odgovora priznaju.

 

U međuvremenu sam i poslao mail NCVVO-u.

 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Ček malo , šta se već mogu slati prigovori? Imam i ja prigovora , npr. u onom zadatku sa količinom naboju u koja prođe željeznom petljom nisam stavljao onaj mali (i) u formulama , stavio sam U=IR umjesto Ui=IiR. 

I unom zadatku sa silom otpora zida nisam naznačio da je W=F*S nego sam uvrstio odmah kao F*s=Ek1-Ek2 , a nisam pisao ove formule pojedinačno. Kolko uopće prolaze ti prigovori , jel oni mare za to?

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Službeno prigovori budu kad dođu rezultati, a sad sam poslao na opću NCVVO adresu, tu se prigovori ne šalju, ali s obzirom da znam da je već dosta ljudi poslalo mail da vide da je zadatak dvosmislen onda sam i ja.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
5 godina
neaktivan
offline
Fizika matura 2018 6. zadatak

Narode,jel meni moze itko objasnit zasto je 10.zadatak tocno A,a ne B

U 16. zadatku je tocno C,a ne A??Zasto nitko ne vrvi oko tih zadataka??

14 godina
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak
BoomInUrFace kaže...

Narode,jel meni moze itko objasnit zasto je 10.zadatak tocno A,a ne B

U 16. zadatku je tocno C,a ne A??Zasto nitko ne vrvi oko tih zadataka??

 zato jer su lagani zadatci.

 

konkretno u 10., kada prerezes zicu otpora R na 4 dijela svaki dio ima otpor R/4. Kada spojis paralelno ta 4 dijela ukupan otpor iznosi R/16.

 

a 16., koliko ja znam, konveksno zrcalo može dati samo virtualnu i uspravnu sliku

5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

A jest jest.Hvala!

5 godina
neaktivan
offline
Fizika matura 2018 6. zadatak

https://www.srednja.hr/matura/vijesti-matura/ncvvo-se-ocitovao-izmjenama-rjesenja-iz-biologije-fizike-maturanti-procitajte-sto-vam-porucuju/

Izgleda da su odlučili priznati samo C. kao točan odgovor, braneći se kako su to bili samo privremeni ključevi za odgovore i naveli su da će maturanti se moći potužiti ako misle da je nešto krivo. 

OK. Mogu razumjeti da su to privremeni ključevi, ali ako netko bolje pogleda vidjet će kako i novi "ispravljeni" ključevi za odgovore imaju par pogrešaka. U 29. zadatku kada uvrstimo da je g=9.81m/s2 Trebali bi doći rješenje l=0.99396 m=> l=0.994 m, a tamo piše l=0.995 m. U 31. zadatku piše da je rješenje p2=201776 Pa, a ako bi se probao riješiti zadatak postupkom navedenim u rješenjima dobije se da je p2=201776.7222 Pa=>p2=201777 Pa.

Možda se čini da su to malene pogreške, ali ovo su pogreške u zaokruživanju rezultata. Ako su stvarno uzeli vremena da prođu kroz sve zadatke vidjeli bi ove pogreške i ispravili ih. 

Provjerite sami za sebe. Zadatke i rješenja možete naći na ovom linku:https://www.ncvvo.hr/drzavna-matura-2017-2018-ljetni-rok/

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2018 2:31 (programer111).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika matura 2018 6. zadatak

Razlika između 201776.7222 i 201777 je manja od jednog promila. Stvarno je potpuno nebitno je si li napisao 201776 ili 201777 pascala. 

 

Za ovo s njihalom je malo veća razlika, gotovo 1%.

 

Što će se priznati će se vidjeti tek kad krenu rokovi za žalbe.

 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2018 11:49 (JozoBozo121).
14 godina
offline
Fizika matura 2018 6. zadatak

koliko se sjećam svoje mature (a bila je pred 5 godina), ima neki postotak oko kojeg priznavaju rješenja, možda je 1% tak da ne brinite na točno zaokruživanje

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice