Kako postati arhitekt?

poruka: 14
|
čitano: 28.436
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Kako postati arhitekt?

Prva sam godina Jezične gimnazije i želio bih postati arhitekt,

već sam se sad malo zeznio pa sam, pošto se u Jezičnoj može birati hoće li se kao početni program staviti fizika ili kemija, stavio fiziku

kao početni pa ju sad učim samo 2 godine a mislim da za arhitekta fizika puno znači.

Uglavnom me zanima što treba maturirati, gdje se može studirati, kakvi su uvjeti, mogućnost zapošljavanja itd.

Znam naravno da su potrebna neka znanja iz matematike i fizike ali to je to što se tiče moga znanja.

Kakva je uopće zarada arhitekata, kolika je potreba za njima danas itd., ugl sve što znate molim vas napišite.

Hvala

11 godina
neaktivan
offline
Kako postati arhitekt?
  • Potpuno nebitno koja srednja škola, bitan je broj bodova (bolje imati 5.0 u gimnaziji već u bilo kojoj drugoj školi) 
  • Potreba je mala, građevina nije ona industrija koja je bila u devedesetim 
  • Najbolje je studirati na najskupljem fakultetu kojeg si možeš priuštiti 
  • Plaća zavisi od radnog mjesta, države i tvojih sposobnosti i veza 

 

Koristimo domaće donje rublje (Galeb d.d.)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?

Znači, najbolje da se ohladim od te ideje ili? Hahaha

 

13 godina
offline
Re: Kako postati arhitekt?
bob_graditelj kaže...

Znači, najbolje da se ohladim od te ideje ili? Hahaha

 

 Naravno da ne. Ako je to sasvim sigurno tvoj životni poziv, ono u čemu se 101% pronalaziš i u čemu ćeš uživati radeći to u životu, nemaš se što premišljati.

Ovom forumu kronično nedostaje Vlada koji je uvijek podizao atmosferu nasmijavanjem i uveseljavanjem sviju svojim slikovitoživopisnojedinstvenim postovima.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?

Ma prijatelju, sve super,

ali evo zato sam i išao provjerit neke stvari ovdje da znam na čemu sam.

Razumijem da arhitektura i građevina uopće nisu na nekom nivou od prije 15-20 godina al opet mislim

da je ta građevina još kolko-tolko "na snazi" kod nas.

Ako ima još tko kakvu informaciju o arhitekturi kao zanimanju molim vas da napišete.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?
bob_graditelj kaže...

Znači, najbolje da se ohladim od te ideje ili? Hahaha

 

 Mi imamo diplomiranog arhitektu u firmi s plaćom od oko 4500 Kn, rad u AutoCADu, ArConu i sličnom softveru od 9 do 4.

 

Ništa posebno atraktivno, ali je posao. 

Koristimo domaće donje rublje (Galeb d.d.)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?

A rad na terenu?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?
bob_graditelj kaže...

A rad na terenu?

 Kakav rad na terenu? Arhitekti su nesposobni u tom polju. 

 

To obavljaju inženjeri građevine i geodeti po potrebi. 

Koristimo domaće donje rublje (Galeb d.d.)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?
Onjegin kaže...
bob_graditelj kaže...

A rad na terenu?

 Kakav rad na terenu? Arhitekti su nesposobni u tom polju. 

 

To obavljaju inženjeri građevine i geodeti po potrebi. 

 A ne znam, valjda su onda informacije na netu malo zastarjele.

Tipično hrvatski, valjda.. :)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?
bob_graditelj kaže...

 A ne znam, valjda su onda informacije na netu malo zastarjele.

Tipično hrvatski, valjda.. :)

 Prva si godina gimnazije, tko zna što će te zanimati 2020. kad budeš upisivao. 

Koristimo domaće donje rublje (Galeb d.d.)
11 godina
neaktivan
offline
Kako postati arhitekt?

Za upisati arhitekturu ti je potrebno znati crtati, percepciju prostora i opću kulturu. Poslije imaš samo prvu godinu matematiku (analitička geometrija), a fizike kao samostalnog predmeta nema i mislim da se i ne trazi na DM, bar za Arhitektonski u Zagrebu, ali je bitno znati barem osnove (konstrukcije, fizika zgrade). Osim mature moraš pisati i prijemni koji nosi 70% ukupnih bodova (20% DM i 10% ocjene) tako da ti ocjene nisu bas previše bitne. Fakultet nije težak, ali traži jako puno vremena i kontinuiran rad. Zaposlenje nakon faksa je relativna stvar, dok završiš postoji mogućnost da bude veća potražnja, a možda bude manja nego sada. Trenutna situacija nije baš bajna, sve više arhitekata odlazi u Njemačku ili Austriju jer ovdje nema posla. 

Evo i primjer testa opće kulture za 2015. Ako te još nešto zanima, pitaj.

5 godina
neaktivan
offline
Kako postati arhitekt?

Ja sam sada 3.razred ekonomije i zanima me mogu li ja sa ekonomijom upasti na arhitekturu?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako postati arhitekt?
Na završetku četverogodišnje srednje škole se polaže državna matura, po rezultatima se upisuje faks. Nema nikakvih zapreka da se stavi bilo koji faks na listu želja.

Inače, dečki, ne trebate imati nikakve predispozicije (znati crtati, programirati, ili percepciju) to su urbani mitovi. Da će vam biti lakše, hoće, ali ni bez toga nije nemoguće završiti. Uz to, sve te vještine se usvoje za vrijeme studiranja (govorim općenito za faksove)
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.12.2018 23:56 (Manzi).
16 godina
offline
Re: Kako postati arhitekt?

za pocetak bez crtanja ne mozes ni upisati arhitekturu.

da, mozes na faksu nauciti, ali nazalost neces proci prijemni (arhitektura ima prijemni) jer ce se ispred tebe naci 200-300 onih koji ipak nesto o crtanju znaju.

i da, posto si u ekonomskoj skoli, primi se povijesti i umjetnosti, na tome ces pisati krv (tesko gradivo cak i za dobre gimnazijalce)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.12.2018 3:28 (nixass).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice