NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikacije

poruka: 11
|
čitano: 4.507
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
NAS + 3x PC + Video nadzor Konfiguracija

Pozdrav ljudi, 

 

volio bi da malo započnemo diskusiju na temu malo kompletnijeg i ozbiljnijeg manjeg sistema koji bi htio da oformim kod sebe u firmi. Pošto generalno prolazim kroz izvijesnu tranziciju sa poslovanjem, analogno sa tim moram da unaprijedim i kompjuterski sistem.

 

Temu sam smjestio ovdje pošto mi je bilo logično, a prekomplikovano za već postojeće teme. Ako ne odgovara, nek moderator interveniše.

 

Osnovna djelatnost je obrada drveta zasnovana na petoosnoj CNC mašini. Trenutna računarska infrastruktura ne postoji. Budžet još nije skrojen, prvo želim da vidim gdje uopšte stojim sa ovakvom investicijom. Otvoren sam za sve prijedloge konfiguracije, komponenti i generalnih savjeta, obzirom da sam pomalo ispao iz kompjuterskih tokova u zadnje vrijeme usljed vlastite struke :/

 

Potrebne su mi sledeće osnovne cjeline:

 

1. NAS ili server stanica

 

Dakle treba mi osnovna mrežna početna tačka i tu najviše razmišljam o NAS sistemu tipa Synology DS918+ sa 4x 2TB Seagate IronWolf NAS diskovima

 

Ideja je da njega postavim na izolovano i sigurno mjesto, te da mu svi eksterni članovi pristupaju preko mreže (isti WiFi za osnovne članove) ili interneta (za eksterne korisnike). Da li je to dovoljno brzo za realtime rad ili je bolje da ih spojim mrežnim kablom? Bolje bi mi naravno štimalo preko rutera da se svi spajaju.

Takođe plan je da 2 diska u Mirroru budu namjenjena osnovnom smještaju podataka kao radni disk, a da druga 2 budu (vjerovatno opet u Mirroru?) zadužena za video nadzor.

Takođe mi je neophodno da mogu ograničiti pristup različitim korsnicima određenim podatcima na disku (Windows 10), ali to kontam da nije problem :/....

 

Posebno me zanima dio oko konfiguracije NASa, kako to funkcioniše, mogu li ga koristiti kao Dropbox npr. pa da sa eksternim uređajima (teleofn, tablet) mogu pristupati fajlovima i radnim nalozima, kako ograničiti pristup korisnicima različitim folderima i sl.

 

2. Video nadzor rješenje

 

Ovdje nemam neku posebnu ideju niti mnogo pojma šta mi treba. Treba mi uglavnom 12 ili 16 HD kamera (1080p) da pokrivaju sve objekte, po mogućnosti barem 6 sa Night Visionom. Obzirom da već imam NAS, kako sam ja skontao ne treba mi ništa više od opreme. Naravno želio bih minimalno 5 dana snimka u kešu i Realtime pristup kamerama putem telefona. Kamere bi imale električni kabl fiksno, a i mrežni ako je neophodno. Iako kontam da možda ti ide i preko WiFi mreže?

 

3. 2x CAD/CAM PC Konfiguracija

 

I naravno glavni dio, 3 računara za CAD/CAM modelovanje te sve ostale biro poslove i manipulaciju dokumentima. Pošto nisam u toku sa aktuelnim komponentama, napisaću otprilike šta mislim da mi treba i šta su mi dileme.

 

Procesor i ploča: Intel i7 sa barem 4 jezgre i odgovarajuća ploča

Hlađenje: trebalo bi vjerovatno neki malo bolji ventilator/hladnjak ugraditi?

Grafika: Nvidia 1080 - kontam da je to dovoljna grafika....ili ima neka optimalnija kartica za slične svrhe (Quadro?)

RAM: 16gb

SSD: 256GB

HDD: ovdje nisam siguran da li mi uošte treba HDD pošto je ideja da svi podaci budu na NASu i da ništa ne treba da se snima lokalno. Nisam siguran da li je to u praksi baš moguće?

Napajanje: 550W ili više?

Kućište: neka workstation varijanta, malo ozbiljnije normalno uljudno kućište

Monitor: e tu nisam nikako načisto šta mi zapravo treba....da li bi recimo 27incni HD monitor bio dovoljan ili bi trebao tražiti nešto bolje? Šta je trenutno best buy varijanta - Dell ili?

CD/DVD jedinica

Periferije ću već sam skontati :)

Sistem: W10

 

4. 1x PC Biro konfiguracija

 

I još jedna PC normalnija konfiguracija za knjigovodstvo, dakle neka sredina bez 3D kapaciteta, samo da mogu preko nje da pristupe određenim folderima na NASu i pogonim Office i knjigovodstveni program.

 

5. Mrežna komponenta

 

Obzirom da se radi o prilično velikom sistemu kakav bi mi ruter trebao, pretpostavljam da moj trenutni (obični mali kući ruter od internet provajdera) neće biti dovoljan, a dodatno mi treba i pojačivač signala obzirom da će NAS, 3D sektor, knjigovodstvo i kamere biti u krugu od otprilike 150 metara u 3 različita objekta. 

 

_______________________________________________________

 

 

Nadam se da nisam previše udavio pričom, tek ulazim u cijelu stvar, pa je prilično obimno.
Ako imate neku susgestiju za samo jedan dio sistema pišite slobodno, pa ćemo na kraju sastaviti već nešto :)

Pozdrav Goran....

 

 
2 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor Konfiguracija
Goran Stealth kaže...

1. NAS ili server stanica

 

Dakle treba mi osnovna mrežna početna tačka i tu najviše razmišljam o NAS sistemu tipa Synology DS918+ sa 4x 2TB Seagate IronWolf NAS diskovima

 

 

2. Video nadzor rješenje

 

Ovdje nemam neku posebnu ideju niti mnogo pojma šta mi treba. Treba mi uglavnom 12 ili 16 HD kamera (1080p) da pokrivaju sve objekte, po mogućnosti barem 6 sa Night Visionom. Obzirom da već imam NAS, kako sam ja skontao ne treba mi ništa više od opreme. Naravno želio bih minimalno 5 dana snimka u kešu i Realtime pristup kamerama putem telefona. Kamere bi imale električni kabl fiksno, a i mrežni ako je neophodno. Iako kontam da možda ti ide i preko WiFi mreže?

 

3. 2x CAD/CAM PC Konfiguracija

 

I naravno glavni dio, 3 računara za CAD/CAM modelovanje te sve ostale biro poslove i manipulaciju dokumentima. Pošto nisam u toku sa aktuelnim komponentama, napisaću otprilike šta mislim da mi treba i šta su mi dileme.

 

Procesor i ploča: Intel i7 sa barem 4 jezgre i odgovarajuća ploča

Hlađenje: trebalo bi vjerovatno neki malo bolji ventilator/hladnjak ugraditi?

Grafika: Nvidia 1080 - kontam da je to dovoljna grafika....ili ima neka optimalnija kartica za slične svrhe (Quadro?)

RAM: 16gb

SSD: 256GB

HDD: ovdje nisam siguran da li mi uošte treba HDD pošto je ideja da svi podaci budu na NASu i da ništa ne treba da se snima lokalno. Nisam siguran da li je to u praksi baš moguće?

Napajanje: 550W ili više?

Kućište: neka workstation varijanta, malo ozbiljnije normalno uljudno kućište

Monitor: e tu nisam nikako načisto šta mi zapravo treba....da li bi recimo 27incni HD monitor bio dovoljan ili bi trebao tražiti nešto bolje? Šta je trenutno best buy varijanta - Dell ili?

CD/DVD jedinica

Periferije ću već sam skontati :)

Sistem: W10

 

4. 1x PC Biro konfiguracija

 

I još jedna PC normalnija konfiguracija za knjigovodstvo, dakle neka sredina bez 3D kapaciteta, samo da mogu preko nje da pristupe određenim folderima na NASu i pogonim Office i knjigovodstveni program.

 

5. Mrežna komponenta

 

Obzirom da se radi o prilično velikom sistemu kakav bi mi ruter trebao, pretpostavljam da moj trenutni (obični mali kući ruter od internet provajdera) neće biti dovoljan, a dodatno mi treba i pojačivač signala obzirom da će NAS, 3D sektor, knjigovodstvo i kamere biti u krugu od otprilike 150 metara u 3 različita objekta. 

 

_______________________________________________________

 

 

Nadam se da nisam previše udavio pričom, tek ulazim u cijelu stvar, pa je prilično obimno.
Ako imate neku susgestiju za samo jedan dio sistema pišite slobodno, pa ćemo na kraju sastaviti već nešto :)

Pozdrav Goran....

 

1. jako dobar izbor ..... da moze se pristupit od bilo gdje i evo ti linka kako napravit https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/General/How_to_make_Synology_NAS_accessible_over_the_Internet

2. koliko znam to dosta ovisi o softveru ... lako moguce da 2tb hdd za video nece bit dosta za 5 dana ... isto tako software zavisno o broju kamera ima minimum hardware potrebu (graficka) i siguran sam da ces trebat server za 16 camera 1080p i to dosta dobar ... ipak si rekao da ce ti trebat 12-16 kamera i to 1080p  za ovu rubriku mozda neko ispod jos pomogne.. iskreno mislim da ti je NVR solucija najbolja  http://prntscr.com/j4x5zy

3. http://prntscr.com/j4wdkx  ja bim ti savjetovao threadripper  16jezgri/32 threada

   http://prntscr.com/j4wian  i7  6jezgri/12 threada  .... samoo ukoliko planiras OC i iskoristit maksimum iz njega (i sumnjam da ces ic na to)

   http://prntscr.com/j4wnyk   i7 6jezgri/12 threada  bez OC mogucnosti

 

   sta se tice monitora preporucujem 3440:1440  .... sta veca rezolucije vise prostora za rad imas na ekranu  (takav sam i stavio .... ako nezelis ovaj ali i dalje zelis 3440:1440 izbjegavaj zakrivljene ekrane ... odlicni su za gaming i multimediju ali smece za ozbiljan rad)

4. http://prntscr.com/j4x7ph

   

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 21:31 (Giopriest).
11 godina
neaktivan
offline
NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikacije

Drago mi je da si se uključio u raspravu.....

 

1.

Vezano za tačku 1, tu sam sad prispio u manje više neku nedoumicu, pošto sam uveo u igru i konkretne Cloud sisteme. Čini mi se da bi to bilo takođe dobro rješenje, a dosta jednostavnije za implementaciju.

 

Primjera radi:

 

- Dropbox Business za tri člana košta po godini 3x15x12=540 E

 

Prednosti:

- Jednostavan setap i kontrola sadržaja, pristupa i dijeljenja

- Neograničen prostor (u paketu od 15E - Advanced čini mi se)

- Direktan Backup svih podataka u Cloudu + brz lokalni pristup za sve članove (ovo mi se posebno dopada, nisam siguran dali to Synology radi baš tako dobro)

- Konstantno sinhronizovanje svih podataka

 

Mane:

- Dugoročno koštanje usluge (540E x 10 godina = 5.400E)

- Upitna implementacija video nadzora sa Dropboxom (NVR neophodan :/)

_____________________________________________________________

 

- Synology DS918+ sa 4x 2TB Seagate IronWolf NAS diskovima

 

Prednosti:

- InHouse sistem

- Bolja kontrola pristupa (ovdje nisam 100% siguran da je ovo uopšte tačno :/)

- Moguća implementacija video nadzora - iako to košta dodatno po svakoj kameri!!!!

- Cijena cijele kompozicije na duži period je manja: Početna aparatura sa 4x 2TB diskovima = oko 800E + dodatne licence za kamere i eventualni zamjenski diskovi ili diskovi za proširenje ne bi smjelo da prebaci 2.000E na 10 godina. Pod uslovom da to sve bude ferceralo kako valja i da izdrži toliko :/ + Online Backup nije tu računat.....

 

Mane:

- Problematičan setap i svakodnevno korištenje (imam jedan projekat gdje imam pristup Synology serveru i nisam najsrećniji baš sa svim tim fazonima preko browsera)

- Ograničen prostor

- Potreban dodatni Online Backup plan (ili bi u najmanju ruku bilo pametno)
_____________________________________________________________

Tako da sve ukupno nisam siguran šta je bolje (glatkije) rješenje......na 10 godina jesta razlika u parama, al nije sad neka toliko strašna, tako da bi mi dobro došla lična iskustva i preporuke koji je sistem produktivniji.

2.

Tu je uvijek otvorena mogućnosti potpuno nezavisnog sistema sa NVRom i onda instalacija programa na sve kompjutere/telefone koji moraju da imaju uvid u stvari. Skupo mi ono sa licencama za kamere kos Synology-ja...

Jel ovaj Reolink neka provjerena marka ili tu dolaze u obzir i kinezi i ostala kompanija?

 

3. 

Varijanta 1 - Jel ovaj novi AMD stvarno bolji od Intela ili je bolje ne rizikovati? Gledano 

Varijanta 2 - OC mi ne treba, cilj je jednostavna konfiguracija

Varijanta 3 - Kolika je realna razlika između ove varijante i varijante 1 pored same cijene? Plus pretpostavljam da je i nivo buke dosta primjetan obzirom da prvi ima vodeno hlađenje?

 

Monitor:

- Rezolucija ok, to je svakako najvažnije obzirom da se radi CAD.

- Da mi nije 34 inča preglomazno?

- Zakrivljeni svakako ne dolaze u obzir....

- Kakve su varijante za dual monitor setup? To mi se možda čini i kao najbolje rješenje, jer je rad značajno olakšan :/ Jel moguće kombinovati 27 + 24 inča zajedno? To mi nekako optimalno zvuči, ako ne već 2x 27...?

 

4. 

Tu smo manje više jasni....

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikacije

Malo sam se dodatno informisao na sledeće teme:

 

Monitor:

- 34 Ultrawide mnogi preporučuju kao bolje rješenje nego dupli monitor, tako da je to sasvim moguća opcija takođe. Jel ovaj ProLite XUB34 neka best buy varijanta pretpostavljam?

 

Generalni setap kompjutera:

- Obzirom da će program za modelovanje biti isporučen sa samo dvije licence (1 na samoj mašini i druga na glavnom kompu u birou) razmišljam da je možda nepotrebno uzimati dva jaka kompa (CAD CAM konfiguracije), već da bi uz pomoć Remote Desktopa mogao koristiti glavni komp po potrebi eksterno, pa bi setap izgledao ovako:

 

1x komp na mašini (on dolazi sa mašinom svakako)

1x CAD CAM konfiguracija

2x Biro konfiguracija sa kojih bi se po potrebi moglo putem Remote Desktopa pristupati glavnoj CAD CAM konfiguraciji za potrebe upravljanja CNC programom

 

Osnovna pretpostavka je da je vremenski menadžment ispoštovan i da nikad nisu 2 korisnika istovremeno na istom kompu, što ne bi trebao biti problem.

 

Koliko je Remote Desktop funkcionalan i da li je to realna varijanta?

Kakvu konfiguraciju traži Remote? On bi trebao da koristi kapacitete matičnog računara za svoje funkcije ako se ne varam?

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci

razlika u multitaskingu i renderingu je ogromna ..... 50% + zavisi od programa do programa .... 8700 kompjuter vidi kao 12 jezgreni procesor ......  ovaj threadripper vidi kao 32 jezgreni procesor

 

ProLite XUB34 ... sam ga koristim i jako sam zadovoljan ... 3440x1440 60hz sa 10bit prikazom boja  .... problem je sta nema jako puno 34" modela a da nisu zakrivljeni ekrani .... 34" ultra wide  ti je iste visine kao 27" monitor ... stvar je u sirini ... doslovno kao 1 i pol 27" monitor u sirini  .... znaci jako puno kada se radi u cad programima di svaki prostor na ekranu je bitan

 

i dalje mislim da ti je NVR rijesenje nabolje ... Reolink sam stavio kao primjer ... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 16:19 (Giopriest).
11 godina
neaktivan
offline
NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikacije

Nakon kraće pauze, tema oko računara je opet aktuelna.

 

Morao sam napraviti neke kompromise, ali sam se opet potrudio određene segmente održati na nivou.

 

Ovo je prijedlog za glavni računar, pa bacite koji komentar, da se nisam negdje očigledno zajebao ili da nešto bitno ne nedostaje, iako mi se čini da ne bi smjelo. Cijene su sa uračunatim porezom, koji treba da se izbije.....dakle -20ak posto na sve ovo.....nisam se pravilno registrovao, pa mi bilo mrsko :/

 

Što se servera tiče, čini mi se da će odluka ipak pasti na Dropbox for Bussines paket za početak sa tri licence, pa ćemo vidjeti kako će dalje ići i pokazati se jbg....

 

Konfiguracija_1_2018-05-20

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.5.2018 13:58 (Goran Stealth).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci

da kriva ploca z170 nemoze primit 8700k ... sa tim hladnjakom neces ni moc oc taj K tako da nema ni previse smisla ... moj savjet ti je uzet  ryzen 7 2700x koji dolazi sa adekvatnim hladnjakom vec i ima 2 jezgre odnosno 4 threada vise i bolji je za produktivnost  i x470 plocu za iskoristit amdov turbo boost ... radi sve cim ga se prikopca ... isto tako nemoj uzet to smece od napajanje za takav kompjuter ... evo stavio sam seasonic focus 650w gold sa 10 godina garancije isto tako stavio sam malo bolji i brzi memory kit

 

te 4 zamjene bi izgledale ovako

 

http://prntscr.com/jka27l

 

 

zasto 2 kucista ?

 

 

ili uzet z370 plocu ... ali posto ionako neces oc sa tim hladnjakom mozes uzet i h370 i i7 8700 bez k

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.5.2018 17:59 (Giopriest).
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci

Ići ću onda na Ryzena i MSI ploču...

 

Napajanje nisam nešto ni zagledao, hvala na savjetu, usvojeno, kako i RAM :)

 

Kućište sam prvo rendom izabrao (Fractal), pa sam zatim malo istražio koje ima ugrađene filtere, da malo smanjim količinu prašine koja će se uvlačiti u sistem, pošto će vrlo vjerovatno biti u okruženju sa velikom koncentracijom sitne prašine, te sam stoga ipak ubacio CM umjesto Fractala koji onda otpada. Znam da nije neka značajna razlika, ali mi je savjest barem malo mirnija :)

 

Apropo "prašenja" kućišta, obzirom na navedene okolnosti, pretpostavljam da bi neki redovni ciklični proces čišćenja (mjesečno, tromjesečno?) bio poželjan. Da li ima nešto na šta posebno treba obratiti pažnju ili je dovoljno jednostavno kompresorskim zrakom izduvati komponente (zrak će biti suv)?

 

 

I još jedna stvar koju sam propustio je UPS i prednaponska zaštita. Tu sam dodao APC PS UPS sa ugrađenom zaštitom. Kontam da je to ok varijanta i da svakako ne može da škodi :/

6 godina
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci
Goran Stealth kaže...

Ići ću onda na Ryzena i MSI ploču...

 

Napajanje nisam nešto ni zagledao, hvala na savjetu, usvojeno, kako i RAM :)

 

Kućište sam prvo rendom izabrao (Fractal), pa sam zatim malo istražio koje ima ugrađene filtere, da malo smanjim količinu prašine koja će se uvlačiti u sistem, pošto će vrlo vjerovatno biti u okruženju sa velikom koncentracijom sitne prašine, te sam stoga ipak ubacio CM umjesto Fractala koji onda otpada. Znam da nije neka značajna razlika, ali mi je savjest barem malo mirnija :)

 

Apropo "prašenja" kućišta, obzirom na navedene okolnosti, pretpostavljam da bi neki redovni ciklični proces čišćenja (mjesečno, tromjesečno?) bio poželjan. Da li ima nešto na šta posebno treba obratiti pažnju ili je dovoljno jednostavno kompresorskim zrakom izduvati komponente (zrak će biti suv)?

 

 

I još jedna stvar koju sam propustio je UPS i prednaponska zaštita. Tu sam dodao APC PS UPS sa ugrađenom zaštitom. Kontam da je to ok varijanta i da svakako ne može da škodi :/

 Zbog čega si odustao od server, ima li firma Web-page , ako nema , server bi bio elegantniji za hostat web stranicu firme i  dijeljenje datoteka između računala .... (po meni je server bolje rješenja uvijek, samo software treba postaviti netko tko se razumi jer si inače lagana meta za krađu podataka)

Trust nobody, become the best !
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci

Pa potrebno mi je maksimalno "elegantno" rješenje koje će jednostavno funkcionisati, bez mnogo mog učešća u "održavanju.

 

Pa sam tako skontao da Dropbox radi brže i više stvari odjednom dok sam server i mreže ne poznajem baš dovoljno i to mi je pomalo hendikep odmah u startu.

 

Dropbox:

 

- neograničen prostor (manje bitno trenutno)

- lokalna kopija željenih podataka za brz pristup

- menadžment pristupa različitih korisnika, kontrola dijeljenja podataka

- brz pristup bez obzira na lokaciju - dobra internet sinhronizacija

- automatski cloud backup

 

Kako sve ovo postići sa serverom ili NASom ja baš i nisam siguran......ako imaš volje za predložiti scenario, piši pa ćemo razmatrati....

 

 

P.S. Komponente za kompjutere će do kraja sedmice biti naručene :))

10 godina
neaktivan
offline
Re: NAS + 3x PC + Video nadzor + ostale komplikaci

Za toliki broj kamera koji si naveo preprucam Synology NVR koji u sebi ima podosta licenci za Surv.station. Koliko bi platio licence za synology NAS uzmes cijeli NVR sa gotovim licencama. 

Sto se kamera tice reolink je super a ima i jos nekih (poput Unifi) koje su sper a nisu skupe.. za 100eur danas mozes nac kvalitetnu kameru. I za kraj, preporucam da budu PoE (bez strujnog kabela, napajanje putem ethernet kabla). I ne moram ni reci, zaboravi WiFi. Samo kabel :)

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice