Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.838.798
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav ekipa, evo ovako, imam dosta staru konfiguraciju iz 2011. i htio bih znati da li se išta tu da nadograditi na ovu matičnu i ako da, do kojeg maksimuma nekog i koje bi to bile komponente.

Budžet koliko god maksimalno stane na ovu maticnu koju imam trenutno, znam da je daleko od idealne.

 

Trenutne komponente:

MB: GA H55M-S2

Proc: i5 760 2.8GHz

GPU: AMD Radeon HD 6570 2GB

RAM: 4GB DDR3 2100MHz

Napajanje: 350W - ne mogu definirati

HDD: 1TB

 

Mozda nisam skroz sve nazive komponenti sto posto stavio, ali to je okvirno slika konfiguracije.

Da li se isplati nadogradit na ovakvu maticnu dalje da vrti neke igre poput gta 5 solidno, il da se bacim na kupovinu poptpuno novog računala? 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ekips kaže...

Pozdrav ekipa, evo ovako, imam dosta staru konfiguraciju iz 2011. i htio bih znati da li se išta tu da nadograditi na ovu matičnu i ako da, do kojeg maksimuma nekog i koje bi to bile komponente.

Budžet koliko god maksimalno stane na ovu maticnu koju imam trenutno, znam da je daleko od idealne.

 

Trenutne komponente:

MB: GA H55M-S2

Proc: i5 760 2.8GHz

GPU: AMD Radeon HD 6570 2GB

RAM: 4GB DDR3 2100MHz

Napajanje: 350W - ne mogu definirati

HDD: 1TB

 

Mozda nisam skroz sve nazive komponenti sto posto stavio, ali to je okvirno slika konfiguracije.

Da li se isplati nadogradit na ovakvu maticnu dalje da vrti neke igre poput gta 5 solidno, il da se bacim na kupovinu poptpuno novog računala? 

 

 Potpuno novo računalo, imaš dobre matične za cca 500kn za ryzen 2600, jednostavno ovo tvoje gore je pregazilo vrijeme, dolaze nove zahtjevnije igre, gta v odavno već nije mjerilo :)

5 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

To sam i pretpostavljao haha. Mislio sam da ima neke nade, al očito će morati uletit nova konfiguracija.

Hvala na odgovoru 

9 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Jesi siguran da ti je ram na 2100? OC guru? 

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

 Uzeo bi na ovu moju konfu procesor i5-4460 zanima me me oće li napajanje bit dovoljno jako ili cu trebat i novo napajanje. ?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.11.2018 22:34 (Maestro27).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Slobodno uzmi, napajanje je dovoljno dobro.

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Htio bih nadogradit samo grafičku pa da vidim šta bi mogao igrat pa makar i na low detaljima.

 KONFIGURACIJA

 

CPU: QuadCore Intel Core i7-870, 2,93 GHz

MB: Hewlett-Packard HP Compaq 8100 Elite CMT PC(Chipset na matičnoj ploči Intel Ibex Peak Q57)

GPU: nVIDIA Quadro 2000 1GB DDR5

RAM: 2X2 GB 1333 DDR3 + 1X4GB DDR3

Napajanje: 320w -ne mogu definirati

 

Grafičku bih ubacio ako je moguće neku od 4gb, cijena od 1000-1500kn. Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

 

 

- - -Space may be the final frontier, but it's made in the Hollywood basement - - -
 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ring4ping kaže...

Htio bih nadogradit samo grafičku pa da vidim šta bi mogao igrat pa makar i na low detaljima.

 KONFIGURACIJA

 

CPU: QuadCore Intel Core i7-870, 2,93 GHz

MB: Hewlett-Packard HP Compaq 8100 Elite CMT PC(Chipset na matičnoj ploči Intel Ibex Peak Q57)

GPU: nVIDIA Quadro 2000 1GB DDR5

RAM: 2X2 GB 1333 DDR3 + 1X4GB DDR3

Napajanje: 320w -ne mogu definirati

 

Grafičku bih ubacio ako je moguće neku od 4gb, cijena od 1000-1500kn. Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

 

 

 Uzmi na Njuškalu GTX1060 ili RX570/580, imaš ih po 1000-1100kn s garancijom.

Napajanje obavezno moraš promijeniti, te za ostatak novca uzmi SAMA ARMOR 550W 80PLUS GOLD.

5 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Poštovani,

 

molim Vas za savjet vezano uz kupovinu ssd hard diska.

Naime, na ovom forumu sam dobio savjet za kupovinom slijedeće konfiguracije:

1x Intel CPU Desktop Core i3-8100 (3.6GHz, 6MB, LGA1151) box 

1x ASRock H310M HDV, 1151 

1x Patriot Elite DDR4, 2666Mhz, 8GB HS 

1x Toshiba P300 1TB, 64MB, 7200rpm

1 x Kingston SSD 120GB A400 SATA3 2.5 SSD (7mm height) 

1x Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+,active,12 cm 

1x MS PHANTOM midi tower kućište

pa me zanima mogu li uzeti još jedan ovakav i je li problem ugraditi ga ako nisam pretjerano stručan? :-) https://www.mall.hr/ssd-diskovi/kingston-ssd-disk-a400-120gb-635cm-25-sata30-sa400s37120g

Hvala unaprijed.

Lijep pozdrav,

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ili moram uzeti novi od 256 gb ili više ako hoću nadogradit računalo?

Lp,

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pa jeftinije ti je onda uzeti 1 x 240GB SSD, nego 2 x 120GB.

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Tako je, uzmi veći SSD, jer igre već sada idu prema 100GB.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Texpi kaže...

Pa jeftinije ti je onda uzeti 1 x 240GB SSD, nego 2 x 120GB.

 Zapravo nije nego je prakticnije. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

vec imam 1x128 gb. :-) Gore navedenu konfiguraciju već posjedujem. Poprilično brzo mi se napuni tih 128 gb kad windowse stavim na ssd pa me zanima može li se kupnjom još jednog od 128 gb tako proširiti particija ili baš moram uzeti veći od 128 gb?

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 11:35 (Garrincha077).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Garrincha077 kaže...

vec imam 1x128 gb. :-) Gore navedenu konfiguraciju već posjedujem. Poprilično brzo mi se napuni tih 128 gb kad windowse stavim na ssd pa me zanima može li se kupnjom još jednog od 128 gb tako proširiti particija ili baš moram uzeti veći od 128 gb?

 To ti ovisi koliko ti treba i budget pa cemo preporuciti. 

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ne moras uzimati veci ako smatras da ti ne treba vise od dodatnih 120gb prostora.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

znači mogu na sistemskoj particiji imat 240 gb (2x120)?

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 13:43 (Garrincha077).
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Garrincha077 kaže...

znači mogu na sistemskoj particiji imat 240 gb (2x120)?

 Mozes *napraviti* RAID 0.

7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima. 
Prije 2 godine sam složio sljedeću konfiguraciju:

CPU: i5 6402p (2.8 ghz, quad core)
MBO: MSI h100m pro-d
GPU: Radeon Rx460 2gb (upgradeano*)
RAM: Kingston 8gb (ddr4)
PSU: Fortron Hyper 500w
SSD: Kingston 128gb UV400
HDD: Toshiba 1TB p300


PC je prvotno složen za pokretanje starijih igara i općenito ugodan rad. 
Mada je za takve stvari idealan, u međuvremenu su došli noviji naslovi, twitch streamanje itd.. 
Tako da već mjesecima osjećam da se CPU previše muči sa zadacima takvog tipa.

Prije par dana ovu radeonku zamijenio sam sa GeForce GTX1060 (3gb). 
Iako se odmah osjetila razlika, čak i uduplan FPS u igrama, CPU je i dalje problem. 

Ovaj koji imam u trenutku kupnje bio je oko 1500 kn, a sada vidim da mu je cijena čak i skočila na 1800-1900.  
Matična ploča se pretpostavljam još drži oko 400 kn.

Gledam napraviti nekakve zamjene što prije. Bi li se isplatilo pokušati prodati CPU+MBO (koliko bih mogao uhvatiti?) te uzeti nekakav AMD Ryzen + matičnu predviđenu njemu. 
Ili da potražim korišteni i7 koji ide na 1151 socket i zadržim svoju matičnu? 

Svakako bih pokušao prodati barem CPU. Dakle, potrebno mi je nešto za smooth gaming+streaming (trenutno koristim gpu za encoder, jer cpu teško podnosi streamanje, mada je kvaliteta streama uz cpu kao encoder neusporedivo bolja)

Ima li kakvih prijedloga? 

 

Napomena: i cpu i mbo imaju još po 11 mjeseci garancije*


Hvala!


Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

To sto mu cijena u trgovini divlja ne znaci puno... Za cpu + plocu mozes dobiti oko 1.000-1.100kn, na njuskalu vjr par sto vise ak ti se ceka.

Za streamanje bi ti Ryzen bio dobar izbor, ali Ryzen ti isto treba i brz ram pa nebi bilo lose da i njega prodas i uzmes neki 2x4 ili 1x8 od barem 3000MHz. Sto se proca i ploce tice Ryzen 1600 + neka b350 ploca te izadje nekih 1.800kn

7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...

To sto mu cijena u trgovini divlja ne znaci puno... 

 Pa dobro. Sigurno je bolje nego da pada. Računao sam da bih bar 1000kn uspio uhvatiti s obzirom na skoro godinu garancije što je preostalo i trenutno stanje na tržištu. 

Da, brat koristi Ryzen 1600x i išao bih na nešto takvo definitivno.
Za ono što mi trenutno treba duplo bolji proc, a jeftiniji od moga skoro 100€. 
Stvarno je tržište čudnjikavo. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 19:57 (birra).
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Stoji tako zato sto je nabavljeno dok je nesto vrijedilo i nije prodano, tko normalan ce dati 1.800kn za 4c/4t cpu koji je u rangu i3 8100 od 800-850kn (prije retardiranog rasta cijena intela).

Takodjer tko bi gledao taj i5 ili taj i3 8100 koji sada kosta koliko i ryzen 1600/2600 6c/12t, otkljucani su i idu na socket na koji ce uz updejt biosa ici i tek nadolazici procesori iz zen arhikteture.

Ugl 1.000-1.100kn je realna cijena (i to sada dok je trziste ovako, da je i3 8100 + h310 novi kombo jos uvijek 1.250kn ovo tvoje bi vrijedilo i manje), e sad koliko ces ti traziti je na tebi.

13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozz ljudi, kupnjom 4K televizora i Xbox ONE kontrolera moj komp je postao svojevrsna konzola. Sve igre mi rade i na 4K, ali na slabijim postavkama. Zamijenio bi postojeću GTX 970 sa GTX1070. Hoce li mi to biti značajan pomak ? Također me zanima hoce li moj I5 4460 biti bottleneck ? Ništa drugo nebi mijenjao. Eventualno proc za i7 iste generacije, ali pretpostavljam da bi onda morao uzimati i snažnije napajanje... ? Sve preporuke stručnjaka su dobrodošle ! 

 

Konfa je ova: 

Case: ZALMAN Z3
MBO: ASRock Z97 Anniversary
CPU: Intel i5 4460
Cooler: CM Hyper EVO 212
RAM: KINGSTON CL 11 12GB 1600 MHZ
GPU: ASUS STRIX GTX970
HDD:WD Caviar BLUE 1TB
SSD: Patriot Blast 240 GB
PSU: Fortron Raider S 550W, 80+ SILVER

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Pomak ces vidjeti sigurno, napajanje ne moras mjenjati ni ubslucaju upgradea na jaci CPU.

Prvo promjeni grafu, vidi kako sljaka sa trenutnim procesorom pa onda ako ne budes bio zadovoljan gledaj neki i7, ali mislim da ce biti ok jer na 4K vece opterecenje ide na GPU nego na CPU

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Imao sam dvije 970 u SLI na 2x8 brzinama, prakticki iste performanse kao 1070 sam imao.

Dakle 1070 ti je u usporedbi sa 970 puta dva. Ima i benchmark negdje na forumu tako da provjereno ;)

A CPU na 4K ti je taman. Jer opterecenje povećanjem rezolucije kao sto je kolega rekao ide na GPU. 

LP

everyday i'm shuffling...
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Imam stari komp socket 775, core to Quad 9300, gigabyte p35c-ds3r. Napajanje je staro godinu dana, 500w. Da li previše držat ssd plus 4 hard diska na tom kompu, mislim u smislu struje, da li je napajanje od 500w dovoljno. Ne znam točno koje je marke, al neko je solidno, daje preko 80+, zaboravio sam kako se to kaže, učinkovitost..

https://www.links.hr/hr/napajanje-500w-antec-vp500pc-es-atx-v2-3-120mm-vent-052703016
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

radit ce normalno

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Kupio sam seagate 2tb, pa reko da li je previše ako ostavim neko vrijeme 3 stara mehanička diska zajedno s ovim novim od 2tb i ssd diskom, znači sve ukupno 5 diskova. Srećom napajanje je relativno novo oko godinu dana i solidne kvalitete. Ok tnx na odgovoru. Nisam kupovao dugo neke komponente novije pa sam zaboravio kako se to računa. Ne znam kolko su kalkulatori za napajanja, tj. potrošnju struje na netu točni.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 21:44 (sage).
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Racunaj po 3.5" hdd max 10w tako da i da stavis jos 10 komada nema nikakvih problema ako ih imas gdje spojiti

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ima ploča p35c-ds3r gigabyte 6 intel konektora sata plus dva gigabyta sata konektora. Deset godina wd blue, bez ikakvih problema radi, jedino toshiba iz 2016, ima neke greške u komunikaciji sa pločom, gledano preko hdd sentinela. Uzeo sam ovaj disk,
https://www.ekupi.hr/SEAGATE-Barracuda-Guardian-2TB-ST2000DM008-tvrdi-disk-1316419.aspx

Još bi kupio ram ddr2 800mhz 2x4gb, al nemam pojma što bi bilo kompatibilno s tom pločom više. Sve što sam pronašao na njušci, nekako previše para.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice