Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.822.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Ima ploča p35c-ds3r gigabyte 6 intel konektora sata plus dva gigabyta sata konektora. Deset godina wd blue, bez ikakvih problema radi, jedino toshiba iz 2016, ima neke greške u komunikaciji sa pločom, gledano preko hdd sentinela. Uzeo sam ovaj disk,
https://www.ekupi.hr/SEAGATE-Barracuda-Guardian-2TB-ST2000DM008-tvrdi-disk-1316419.aspx

Još bi kupio ram ddr2 800mhz 2x4gb, al nemam pojma što bi bilo kompatibilno s tom pločom više. Sve što sam pronašao na njušci, nekako previše para.

 Chipset je star 10 godina, neznan što očekuješ, vrijeme je za nadogradnju...

Inače DDR2 od 4GB, good luck.. 

everyday i'm shuffling...
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ne očekujem baš ništa :), dok radi radi. Samo govorim da je ddr2 malo skup, a tolko star. Drugo baš zato što je chipset star, ima ddr2 koji je kompatibilan s tom pločom, al za 8gb ddr2 traže puno para. Inače komp za net sasvim ok, samo možda da ima malo više rama bilo bi ok.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.11.2018 14:46 (sage).
10 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Trazim neke dodatne savjete za konfu koju planiram uzeti krajem mjeseca , mozda uhvatim nesto na snizenju za black friday.

 

https://de.pcpartpicker.com/list/gsksxG

 

Znaci CPU i grafa ostaju obavezno. Sto se tice maticne tu sam mislio mozda x470, ali citajuci po netu recnezije i iskustva drugih, b450 tomahawk je odlicna. RAMI nemoraju biti g.skill ali da budu 3200mhz, mislim da za cijenu i kvalitetu G.skill ripjaws V su odlicni. E sad, prvenstevni build je bio sa NZXT H500 kutijom i EVGA SUPERNOVA G3 napajanjem, ali malo gledam dati 100 eur za napajanje i 100eur za kutiju je malo previse. Da napomenem da ce konfa biti iskljucivo za gaming na low/med postavkama i 144 fps+ uz mogucnost live streaminga, tak da tu se neckam da li da uškrtarim te eure na jeftinije napajanje i kutiju ili ne. sa HDD sam zadovoljan a SSD imam tak da mi ne treba. Cijelu konfu planiram uzeti na alzashop.com jer imaju free shipping i besplatno slaganje uz 3 godine garancije za svaku komponentu.

 

Sve skupa ce me izac oko 9600kn, tak da bi mogla bolja/skuplja kutija ili napajanje u tih 400kn ako je potrebno.

 

Ak sam fulo temu, ispricavam se

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2018 2:30 (freshyy).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
freshyy kaže...

Trazim neke dodatne savjete za konfu koju planiram uzeti krajem mjeseca , mozda uhvatim nesto na snizenju za black friday.

 

https://de.pcpartpicker.com/list/gsksxG

 

Znaci CPU i grafa ostaju obavezno. Sto se tice maticne tu sam mislio mozda x470, ali citajuci po netu recnezije i iskustva drugih, b450 tomahawk je odlicna. RAMI nemoraju biti g.skill ali da budu 3200mhz, mislim da za cijenu i kvalitetu G.skill ripjaws V su odlicni. E sad, prvenstevni build je bio sa NZXT H500 kutijom i EVGA SUPERNOVA G3 napajanjem, ali malo gledam dati 100 eur za napajanje i 100eur za kutiju je malo previse. Da napomenem da ce konfa biti iskljucivo za gaming na low/med postavkama i 144 fps+ uz mogucnost live streaminga, tak da tu se neckam da li da uškrtarim te eure na jeftinije napajanje i kutiju ili ne. sa HDD sam zadovoljan a SSD imam tak da mi ne treba. Cijelu konfu planiram uzeti na alzashop.com jer imaju free shipping i besplatno slaganje uz 3 godine garancije za svaku komponentu.

 

Sve skupa ce me izac oko 9600kn, tak da bi mogla bolja/skuplja kutija ili napajanje u tih 400kn ako je potrebno.

 

Ak sam fulo temu, ispricavam se

 Zlatno pravilo barem po meni je da nikada ali bas nikada ne treba stediti na napajanju. 

 

5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
freshyy kaže...

Trazim neke dodatne savjete za konfu koju planiram uzeti krajem mjeseca , mozda uhvatim nesto na snizenju za black friday.

 

https://de.pcpartpicker.com/list/gsksxG

 

Znaci CPU i grafa ostaju obavezno. Sto se tice maticne tu sam mislio mozda x470, ali citajuci po netu recnezije i iskustva drugih, b450 tomahawk je odlicna. RAMI nemoraju biti g.skill ali da budu 3200mhz, mislim da za cijenu i kvalitetu G.skill ripjaws V su odlicni. E sad, prvenstevni build je bio sa NZXT H500 kutijom i EVGA SUPERNOVA G3 napajanjem, ali malo gledam dati 100 eur za napajanje i 100eur za kutiju je malo previse. Da napomenem da ce konfa biti iskljucivo za gaming na low/med postavkama i 144 fps+ uz mogucnost live streaminga, tak da tu se neckam da li da uškrtarim te eure na jeftinije napajanje i kutiju ili ne. sa HDD sam zadovoljan a SSD imam tak da mi ne treba. Cijelu konfu planiram uzeti na alzashop.com jer imaju free shipping i besplatno slaganje uz 3 godine garancije za svaku komponentu.

 

Dao sam prije 10+ godina za PSU oko 100 € i za kuciste oko 150 €.

I dan danas i jedno i drugo je jos uvijek pokraj mene, a uredno se izmjenilo u medjuvremenu i nekoliko "konfiguracija" u kanti.

Sada gledam uloviti neki PSU, ako ce biti na akciji. Cisto radi mira, jer ipak je to starac sa 10+ godina. Neke stvari koje se mogu vuci godinama, na njih se uvijek isplati dati pokoju kunu/€ vise.

 

 

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
freshyy kaže...

...i EVGA SUPERNOVA G3 napajanjem

 pod prvo, nemoj štediti na napajanju

pod drugo, evga g3 nije tiho napajanje - ima zajebani hibridni mod (ono kad gasi vent dok nije opterećeno) u kojem svako malo zavrti vent na visoke okretaje i onda pomalo smanjuje, bez obzira u idle ili dok gejmaš

to ti znači da ćeš svakih par minuta čuti dosta čujni huuuu iz kućišta, što pogotovo u idle dok komp nije pod opterećenjem itekako diže živce

 

idi na seasonic focus plus radije, kvaliteta vrhunska i neće te zajebavat buka

5 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Još bi kupio ram ddr2 800mhz 2x4gb, al nemam pojma što bi bilo kompatibilno s tom pločom više. Sve što sam pronašao na njušci, nekako previše para.

4x2gb Crucial 800mhz DDR2 na ebayu platio oko 150 kn. Rade besprijekorno na gigabajtici EP35-DS3.

Ako uspijem isklopat link od sellera ću ti poslat.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Istina da, necu stedjeti na napajanju, uzecu seasonic focus 650w. a sto se tice kutije stavio sam NZXT S340 umjesto zalman kutije. neznam da li ima ikakve veze ali nece propast svijet sa 30 eur skupljom kutijom, tak da cu NZXT S340 uzet umjesto zalman.

7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Mislim se izmedu ryzen 1600x i ryzen 2600x.
U hrv najnize cijene oba procesora su razlika gotovo 100€, a performanse na stranu 2600x samo nekih 5-10%. 
Tako da najvjerojatnije idem na 1600x zbog omjera uloženo/dobiveno. 

Zanima me koju od jeftinijih am4 matičnih da uzmem? Budget je malo stisnut, a još i moram prodat svoj cpu (i5 6402p) + mbo (msi h110m pro-d)

I za kraj, hoće li 8gb rama (ddr4, 2133 mhz, kingston) biti dovoljno za ovog ryzena? Novi slot od 8gb lako stavim, ako je 2133 mhz ok.

Hvala.


Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Idi na 1600X ali racunaj da ti "x" verzija dolazi bez hladnjaka tako da ti je i to još dodatni trošak od 180-250kn, Ryzen bez "x" dolazi sa stock coolerom.
ASRock B350M Pro4, imaš ih za nekih 500-550kn.
Ryzen ti dosta ovisi o brzini RAM-a tako da bi ja taj RAM isto stavio na bubanj i uzeo neki od 3000MHz

7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...

Idi na 1600X ali racunaj da ti "x" verzija dolazi bez hladnjaka tako da ti je i to još dodatni trošak od 180-250kn, Ryzen bez "x" dolazi sa stock coolerom.
ASRock B350M Pro4, imaš ih za nekih 500-550kn.
Ryzen ti dosta ovisi o brzini RAM-a tako da bi ja taj RAM isto stavio na bubanj i uzeo neki od 3000MHz

Da, malo pratim you tube tutoriale i surfam pojedinosti o procesorima. Nisam neki overclocker fanatik, čisto želim ugodan rad sljedećih 2-3 godine.. 
Pa mi sad čak u kombinaciju dolazi i ryzen non-x serija. 
Za razliku od X, dolaze sa hladnjakom, jeftinije su, a performanse iako niže - ne pokazuje se neka ogromna razlika. 

Da je budget jači, ne bih se ni nećkao oko tih par stotina kn razlike, ali tako je kako je. 
Streaming i gaming je većinom sve što radim kad sam na PC-u, pa gledam kako solidno trgovati, a opet ne rasipati.




10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Planiram nadogradit svoj pc s rx 580 i amd ryzenom 7 1800x.

Zanima me koju da matičnu uzmem s obzirom da ova sadašnja nema am4 socket. 

Je li jedna od ove dvije dobre Matična ploča ASROCK AB350M, socket AM4, DDR4 ili Matična ploča ASUS PRIME B350M-K, socket AM4, DDR4, VGA, DVI . Ako nisu preporučite neku best buy.

I može preporuka za RAM, kakvi su Memorija A-DATA 8 GB DDR4, 2133 MHz, DIMM, CL15 2x ili Memorija CRUCIAL 16 GB DDR4, 2133 MHz, DIMM, CL15.

Ne znam što trebam gledati kad kupujem matičnu ili ram. Hvala na odgovorima.

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

x370 ... neces se proveselit sa b350 i ryzen7

 

2x8gb 3000mhz za memoriju ti je moj savjet

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2018 21:12 (Giopriest).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

ako se mislis izmedu ta dva imas i 1700x koji je nekih 200€ http://prntscr.com/llb3t5

 

ploca  http://prntscr.com/llb49z

ram http://prntscr.com/llb4s2

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2018 21:18 (Giopriest).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
birra kaže...

Mislim se izmedu ryzen 1600x i ryzen 2600x.
U hrv najnize cijene oba procesora su razlika gotovo 100€, a performanse na stranu 2600x samo nekih 5-10%. 
Tako da najvjerojatnije idem na 1600x zbog omjera uloženo/dobiveno. 

Zanima me koju od jeftinijih am4 matičnih da uzmem? Budget je malo stisnut, a još i moram prodat svoj cpu (i5 6402p) + mbo (msi h110m pro-d)

I za kraj, hoće li 8gb rama (ddr4, 2133 mhz, kingston) biti dovoljno za ovog ryzena? Novi slot od 8gb lako stavim, ako je 2133 mhz ok.

Hvala.


 

ibme74 kaže...

Idi na 1600X ali racunaj da ti "x" verzija dolazi bez hladnjaka tako da ti je i to još dodatni trošak od 180-250kn, Ryzen bez "x" dolazi sa stock coolerom.
ASRock B350M Pro4, imaš ih za nekih 500-550kn.
Ryzen ti dosta ovisi o brzini RAM-a tako da bi ja taj RAM isto stavio na bubanj i uzeo neki od 3000MHz

 Odes na obicnu 1600 bez x-a kao sto je ibme predlozio isto i clockas ga i bude skoro kao x verzija.

Ustedis neke solidne novce koje mozes uloziti na druge komponente.

 

Isto tako dosta rama nece raditi na full brzini sa prvom generacijom pa tu se malo raspitaj.

Ja sam bio malo brzoplet pa imam ram od 3000 mhz koji nece sa ryzen 1700 preko 2800 na stabilnom radu.

10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Je li važno koja je marka rama ili bilo koji 3000mhz će biti dobar, je li ovaj dobar APACER DDR4 3000Mhz Blade 2x8gb i možeš li mi preporučiti neku jeftiniju matičnu pošto sam uzak s budgetom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2018 23:08 (The_K).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
The_K kaže...

Je li važno koja je marka rama ili bilo koji 3000mhz će biti dobar, je li ovaj dobar APACER DDR4 3000Mhz Blade 2x8gb i možeš li mi preporučiti neku jeftiniju matičnu pošto sam uzak s budgetom.

 Ukoliko ides na ryzen prve generacije onda ja ne bih isao ispod ploce sa b350 cipsetom, mada ukoliko imas novce ja bih isao ba x370. Ja sam uzeo ryzen prve generacije i plocu sa x470 cipsetom, cisto da mi je mozda dogodine lakse ubosti neki 2700 ili cak i trecu generaciju ryzena.

 

Koliko sam ja uspio da procitam i prikupim podataka (nazalost malo pokasno) je da ram memorije bazirane na samsungovim modulima najbolje rade sa ryzen procesorima ali to sam negdje pokupio na nekim forumima pa se ne sjecam tacno gdje i ne bih mogao reci sa sigurnoscu da je validna pretpostavka. Najbolje ako imas nekoga da poznajes da vec ima ryzen setup da vidis koju memoriju ima i ako radi na full brzini upiknes istu.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
The_K kaže...

Planiram nadogradit svoj pc s rx 580 i amd ryzenom 7 1800x.

Zanima me koju da matičnu uzmem s obzirom da ova sadašnja nema am4 socket. 

Je li jedna od ove dvije dobre Matična ploča ASROCK AB350M, socket AM4, DDR4 ili Matična ploča ASUS PRIME B350M-K, socket AM4, DDR4, VGA, DVI . Ako nisu preporučite neku best buy.

I može preporuka za RAM, kakvi su Memorija A-DATA 8 GB DDR4, 2133 MHz, DIMM, CL15 2x ili Memorija CRUCIAL 16 GB DDR4, 2133 MHz, DIMM, CL15.

Ne znam što trebam gledati kad kupujem matičnu ili ram. Hvala na odgovorima.

 

 Ne znam koliko ti je 1800x bas toliko pametan potez jer je koliko sam uspio vdjeti osjetno skuplji od 1700 i 1700x a nije bas toliko bolji, tj. neces osjetiti toliko skok u performansama u odnosu na razliku u cijeni. 

Po meni je mozda bolji izbor 1700x ili cak i 1700 obicni i dobra ploca i onda clocknes npr 1700 i dobijes skoro identicne brzine i performanse.

 

Ne znam kakva je razlika u cijeni izmedju 1800x i 2700x ali ako nije velika ja bih prije isao na 2700x i neku solidnu plocu sa b450 cipsetom. Druga generacija ryzena je unaprijedjena sto se tice podrske za RAM memorije tako da tu ne bi trebao imati bilo kakvih problema sa bilo kojom na max brzinama.

 

Kod kupnje maticnih ploca najbitnije je da gledas koji je cipset, za ryzene imas A, B i X cipsete. A su najobicniji, nemas podrsku za overclock, B I X imaju s tim da je X kao ono premium cipset, obicno se ugradjuje i malo bolje i gamerske ploce, podrzava ja mislim i corssfire i sli dok B ne, te ima malo vecu podrsku u vidu vise PCI i USB-ova. Takodje ploce bazirane na X cipsetima obicno imaju malo bolju podrsku u vidu nadogradnje biosa i kasnije podrske za novije generacije procesora ali i to dosta zavisi od proizvodjaca i obicno cijene ploce, neke B ploce su skuplje i imat ce bolju podrsku od X ploca. 

Takodje po meni je bitno gledati koliko utora za RAM ploca ima, cisto radi nekog kasnijeg futureproofinga i nadogradnje.

Hladjenje ploce je pozeljno da je solidno ukoliko je malo jaca ploca, te raspored ostalih komponenti, da ne bude da je npr M2 utor smjesten na ruznome mjestu pa da ga blokira malo veca graficka ili nesh slicno. 

 

Uglavnom vecina ploca su solidno dizajnirane, na tebi je samo da se opredjelis koji cipset ces izabrati. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2018 23:47 (Dr. Vicko).
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
The_K kaže...

Je li važno koja je marka rama ili bilo koji 3000mhz će biti dobar, je li ovaj dobar APACER DDR4 3000Mhz Blade 2x8gb i možeš li mi preporučiti neku jeftiniju matičnu pošto sam uzak s budgetom.

 Cemu 2x8 RAM, ako si uzak sa budgetom ? Pa bolje kupiti kvalitetniju MBO i kvalitetniju memoriju od 8 giga, pa kasnije nadodati, ako zatreba.

Sto se tice podrskei  memorije, najbolje je da odes na stranice proizvodjaca maticne ploce i sam provjeris.

10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zato što mogu ugrabiti na akciji 16gb za 800 kuna

5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
The_K kaže...

Zato što mogu ugrabiti na akciji 16gb za 800 kuna

 Nemoj mi reci da si i ti jedan od onih koji racuna na BF "akciju" ?!?! Odoh spavati. Previse mi je ovoga za jedan dan. Sretno s akcijom.

8 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.11.2018 7:24 (Kizasce).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Kizasce kaže...

 nije ti ploca kompatibilna, treba ti 2011-3 socet za taj proc. a posto viddim da se nadas da ces kupit taj procesor u hgspotu po toj cijeni onda probaj bolje kupit onog ryzena al ne nadaj se previse da nije navlakusa

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Kizasce kaže...

 

Daj ti napisi sta sve imas (tocne modele svega) i koliko para imas za te tri komponente

8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...
Kizasce kaže...

 

Daj ti napisi sta sve imas (tocne modele svega) i koliko para imas za te tri komponente

 

8 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

nez 3k  kuna,mozda do 4k.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav. Razmisljam o nadogradnji konfiguracije iz "moj PC". Nebi mijenjao GPU nego proc i MBO + RAM naravno.

 

1) Dali da idem na i5 8400 sa nekom budget MBO i kojom?

2) Ryzen u istom cjenovnom rangu ko ovaj intel? Koliko vidim izgleda da za Ryzena treba dobar RAM što utječe na cijenu pa sam malo skeptičan a i već sam godinama na intelu pa mi je to nekako prva opcija.
3) Da si uzmem neki dobar cooler i kloknem ovog uz možda još 8GB RAM pa pričekam 2019 da vidim što tržište nudi?
PC se koristi primarno za gaming CSGO, Rainbow six siege, GTA5 i Battlefield zbog kojeg bi najviše i išao na upgrade.
Unaprijed Hvala

 

battlelog: TheAssistantPimp
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Kolko bi ti novaca potrosio prvo nam to reci

10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pa s obzirom da sam naveo komponente tipa i5 8400 + MBO i RAM i ryzen u tom cijenovnom rangu možemo računati na 3,5k kuna otprilike. Igram 1080p sve (osim CSGO), Ne patim od toga da sve držim na max detaljima i monitor je 60HZ

battlelog: TheAssistantPimp
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.11.2018 11:20 (BareVL).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

S obzirom na cijene intela ne isplati se uzimat intel.

 

Ryzen 5 2600

Asrock b450m pro4

Corsair vengeance 2x8gb lpx 3000mhz

 

Ukupno 3,181.50hrk

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice