Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.824.696
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Hehe za igre kao fortnite i vidim da mi se ram gusi u fortnitu. Znaci mogu uzet 2x4gb ddr 1333 mhz?

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Preporuka da probaš vidjeti s prodavačem da isprobaš rame kod njega. DDR3 na 775 pločama su dosta osjetljivi, pitanje je koja će ispravno raditi. Najsigurnije ak uspiješ naći neku koja je na support listi

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Aha znaci najsigurnije odnjet svoj pc

14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Gledao sam Tech Yes City video gdje testira ddr2 vs ddr3 na takvoj kombo maticnoj, nije bilo razlike u performansama tako da ti se ne isplati mijenjat sve, rađe nadokupi jos 4gb ddr2 ako je bas to opcija iako nisam siguran da taj procesor moze dat zadovoljavajuce rezultate u fortniteu pa kolko god rama da ima

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ako sad ima 2x2 GB rama znači da su mu svi utori zauzeti na ploči. Tako da ako već kupuje, jeftinije mu je kupiti rabljeni DDR3. A da li je isplativ, to stoji...

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

A imam 2x2gb ddr2 al iz nekog razloga radi ma 333mhz, tak da duplo vise gb i 1000 vise ghz mora pomoc :p

 

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Nadograđuje se komp jer je FX 8300 ogroman bottleneck u Battlefield V. Budget 3500-4000 Kn. Samo novo.

Trebao sam nadograditi prije godinu dana, no onda sam čekao Ryzen refresh pa u međuvremenu ostao bez posla...

 

Dio budgeta što je trebao za komp otišao je (neočekvano) u naočale jer se nije računalo da će koštati 5100...

I sada dvojba; Ryzen 5 1600X 1200 Kn ili Ryzen 7 1700X 1660 Kn. Ryzen 5 2600 je taman između, a nije znatno jači od 1600X.

Ploča ide MSI B450 Gaming Pro Carbon. Ram je 16GB DDR4 3200 CL16 G.Skill Ripjaws V (ili neki bolji iz ADM a da paše u budget?).

Uvjeren sam da je 1700X bolji za streamanje na Twitch i slično, ipak je dvije jezgre / četiri threada više.

No razlika u cijeni je taman jedan M.2 256GB PCI-E Adata (trenutno na akciji u jednoj lokalnoj trgovini) koji mi nije nužno potreban.

Što od komponenti imam (kejs, napajanje, diskovi, hladnjak, ...) pogledajte pod "Moj PC".

 

 

1 Ryzen 5 1600X
3 Ryzen 7 1700X
Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Može preporuka za tipkovnicu koja ima osvjetljenje tipki, da nije bezlična, a da je kvalitetna.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Može preporuka za tipkovnicu koja ima osvjetljenje tipki, da nije bezlična, a da je kvalitetna.

 
Ovdje:

https://www.bug.hr/forum/topic/periferija/savjetnik-odabir-odgovarajuce-tipkovnice/149072.aspx?page=116

everyday i'm shuffling...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Texpi kaže...

Ako sad ima 2x2 GB rama znači da su mu svi utori zauzeti na ploči. Tako da ako već kupuje, jeftinije mu je kupiti rabljeni DDR3. A da li je isplativ, to stoji...

 Kad sam guglao njegovu ploču pisalo je da ima 4 slota...ako sam nes fulo ispricavam se.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
NistaNeznam kaže...

A imam 2x2gb ddr2 al iz nekog razloga radi ma 333mhz, tak da duplo vise gb i 1000 vise ghz mora pomoc :p

 

 DDR znaci double data rate, znaci te brojeve koje vidis moras mnozit sa dva, tvoj ram je na 666mhz, za svaki ram pise tako prepolovljeno

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
pacijent007 kaže...
Texpi kaže...

Ako sad ima 2x2 GB rama znači da su mu svi utori zauzeti na ploči. Tako da ako već kupuje, jeftinije mu je kupiti rabljeni DDR3. A da li je isplativ, to stoji...

 Kad sam guglao njegovu ploču pisalo je da ima 4 slota...ako sam nes fulo ispricavam se.

 Dva slota za DDR2 i dva za DDR3... Valjda...

Nisam ja ništa prčko.
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Da, 2 su slota za DDR2 i 2 su za DDR3, zato se i zove combo.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ako u sva 4 slota stavi ddr2, trebalo bi normalno raditi iako su 2 slota za ddr3? 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Striko2009 kaže...

ako u sva 4 slota stavi ddr2, trebalo bi normalno raditi iako su 2 slota za ddr3? 

 Pa ne možeš staviti DDR2 u DDR3 slot.

Nisam ja ništa prčko.
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

imas pravo, zaboravio sam na raspored i razliku ddr2 i ddr3 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
pacijent007 kaže...
NistaNeznam kaže...

A imam 2x2gb ddr2 al iz nekog razloga radi ma 333mhz, tak da duplo vise gb i 1000 vise ghz mora pomoc :p

 

 DDR znaci double data rate, znaci te brojeve koje vidis moras mnozit sa dva, tvoj ram je na 666mhz, za svaki ram pise tako prepolovljeno

 Dobro da ste te rekli inace bi se osramotio i pitao covjeka zasto nepise 1333 za ddr3 xd Znaci mora pisat 666.5 ako je 1333mhz?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
NistaNeznam kaže...
pacijent007 kaže...
NistaNeznam kaže...

A imam 2x2gb ddr2 al iz nekog razloga radi ma 333mhz, tak da duplo vise gb i 1000 vise ghz mora pomoc :p

 

 DDR znaci double data rate, znaci te brojeve koje vidis moras mnozit sa dva, tvoj ram je na 666mhz, za svaki ram pise tako prepolovljeno

 Dobro da ste te rekli inace bi se osramotio i pitao covjeka zasto nepise 1333 za ddr3 xd Znaci mora pisat 666.5 ako je 1333mhz?

 Da, pisat ce ti 667mhz 

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
NistaNeznam kaže...

 Dobro da ste te rekli inace bi se osramotio i pitao covjeka zasto nepise 1333 za ddr3 xd Znaci mora pisat 666.5 ako je 1333mhz?

 pa moraš opravdat nick, makar i nakon pet godina na forumu 

16 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima, molim malu pomoć oko nadogradnje računala. Trenutno imam i5 6600k, 8gb ram ddr4, Fortron Raider S 750W napajanje, Gigabyte GA-Z170-HD3P i r9 380 grafičku. 

Promijenio bih grafiču na bolje, pa vas molim preporuku što kupiti a da nije overkill za ostale komponente. Igram sportske (fifa, nba), utrke i far cry.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.12.2018 15:17 (kimi).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Koje je to napajanje od 750W? Nije isto da li je neko generičko ili je Seasonic Prime 750 Titanium. 

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Uzmi GTX1060 ili RX580, ali ako imaš novca uzmi GTX1070, to je pravi pomak.

Na Njuškalu se daju naći u pola cijene s garancijom.

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
191x7 kaže...

Nadograđuje se komp jer je FX 8300 ogroman bottleneck u Battlefield V. Budget 3500-4000 Kn. Samo novo.

Trebao sam nadograditi prije godinu dana, no onda sam čekao Ryzen refresh pa u međuvremenu ostao bez posla...

 

Dio budgeta što je trebao za komp otišao je (neočekvano) u naočale jer se nije računalo da će koštati 5100...

I sada dvojba; Ryzen 5 1600X 1200 Kn ili Ryzen 7 1700X 1660 Kn. Ryzen 5 2600 je taman između, a nije znatno jači od 1600X.

Ploča ide MSI B450 Gaming Pro Carbon. Ram je 16GB DDR4 3200 CL16 G.Skill Ripjaws V (ili neki bolji iz ADM a da paše u budget?).

Uvjeren sam da je 1700X bolji za streamanje na Twitch i slično, ipak je dvije jezgre / četiri threada više.

No razlika u cijeni je taman jedan M.2 256GB PCI-E Adata (trenutno na akciji u jednoj lokalnoj trgovini) koji mi nije nužno potreban.

Što od komponenti imam (kejs, napajanje, diskovi, hladnjak, ...) pogledajte pod "Moj PC".

 

 

 Posto si na budzetu i svaka kuna ti je vazna ja bih ti predlozio trecu opciju koju nisi bas naveo, a koja ti je mozda najisplativija od svih.

 

Upiknes sebi obicni ryzen 1600, sa njegovim stock hladnjakom ga mozes dignuti na nekih 3,6 Ghz sigurno i dobijes fakticki ryzen 1600x, a ustedis sebi koju kunu koju mozes uloziti u rame, ssd ili bolju plocu.
Naravno to je pod uslovom da ces raditi OC. 

Ryzen 1600 ti ima 6 jezgri i 12 thredova i bit ce sasvim dovoljan za igranje i stream.

 

Isto tako ukoliko se mozes uklopiti i uzeti obicni ryzen 1700 i sa njim uraditi OC i dobiti pocesor koji je u paru sa 1700x.

 

Naravno ovo vrijedi ukoliko ne planiras raditi OC x ryzena.

 

 

0 Uzeti ryzen 1600 i OC-at
1 Uzeti 1600x stock
0 Uzeti 1700x
2 Uzeti 1700 i OC-at
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dr. Vicko kaže...

 Posto si na budzetu i svaka kuna ti je vazna ja bih ti predlozio trecu opciju koju nisi bas naveo, a koja ti je mozda najisplativija od svih.

 

Upiknes sebi obicni ryzen 1600, sa njegovim stock hladnjakom ga mozes dignuti na nekih 3,6 Ghz sigurno i dobijes fakticki ryzen 1600x, a ustedis sebi koju kunu koju mozes uloziti u rame, ssd ili bolju plocu.
Naravno to je pod uslovom da ces raditi OC. 

Ryzen 1600 ti ima 6 jezgri i 12 thredova i bit ce sasvim dovoljan za igranje i stream.

 

Isto tako ukoliko se mozes uklopiti i uzeti obicni ryzen 1700 i sa njim uraditi OC i dobiti pocesor koji je u paru sa 1700x.

 

Naravno ovo vrijedi ukoliko ne planiras raditi OC x ryzena.

 

 

Ryzen 1600 me izađe skuplje nego 1600X a solidan hladnjak već imam. LC-CC-120 i imam AM4 bracket koji sam dobio od LC-a poštom.

Ploču sam morao prebaciti na Gigabyte Aorus X470 Gaming Ultimate jer doslovno nigdje nema dobre ploče ispod 1500 Kn (npr MSI B450 Gaming Carbon AC, X470 Carbon AC, ...) iako svugdje piše da je dostupna. Morati ću istrpiti lošiji VRM, ali što je tu je barem je Intel LAN i ALC1120 zvuk.

RAM stiže HyperX Fury 3200 CL16 crni. Na kraju sve uzimam u lokalnoj trgovini za 200-400 Kn više (ukupno) jer sam danas zvao više trgovina (ADM, Telebit, ...) i u svakoj su mi digli živce. Neću ja nikog molit da mi proda tri komponente za 4000 Kn, idijoti, doslovno nezainteresirani.

Stiže mi sve u petak. MSI B450 Carbon i Ryzena 5 2600 bih morao tjednima čekati, a to si ne mogu priuštiti jer mi je godišnji do slijedećeg petka (još 8 dana!).

Twitter: @191x7
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
191x7 kaže...

Stiže mi sve u petak. MSI B450 Carbon i Ryzena 5 2600 bih morao tjednima čekati, a to si ne mogu priuštiti jer mi je godišnji do slijedećeg petka (još 8 dana!).

 Ne znam zasto ne mozes pricekati, ali da ja kupujem ovih dana, ja bi ipak uzeo konkretno to. Ne znam cemu cekanje od nekoliko tjedana ?!?!?! Ako nista lakse ces se rijesiti 2600 ryzena, nego 1600x kada dodje vrijeme.

No, neces puno izgubiti niti s onime sto si odlucio. Sve su to varijacije na temu.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 0:27 (SamoPitam3).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
SamoPitam3 kaže...
191x7 kaže...

Stiže mi sve u petak. MSI B450 Carbon i Ryzena 5 2600 bih morao tjednima čekati, a to si ne mogu priuštiti jer mi je godišnji do slijedećeg petka (još 8 dana!).

 Ne znam zasto ne mozes pricekati, ali da ja kupujem ovih dana, ja bi ipak uzeo konkretno to. Ne znam cemu cekanje od nekoliko tjedana ?!?!?! Ako nista lakse ces se rijesiti 2600 ryzena, nego 1600x kada dodje vrijeme.

No, neces puno izgubiti niti s onime sto si odlucio. Sve su to varijacije na temu.

 

Ne mogu čekati jer sam na godišnjem pa bih iskoristio vrijeme za backup svega, rastavljanje, transplantaciju, cable management, instalaciju friških Windowsa i svega ostalog, optimiziranje, benchmarking i još da stignem i nešto odigrati. Dok nisam na godišnjem ne mogu koristiti dostavu jer mi u vrijeme dostave nikoga nema doma. Dostava na posao nije opcija kao ni dostava susjedima ili takvo nešto.

 

Čemu čekanje od nekoliko tjedana? Pa prvo da trgovine dobiju komponente (kažu iz Njemačke!), pa da pošalju, pa da s dostavom nekako dogovorim dostavu itd. Npr ako mi pošalju slijedeći četvrtak ili petak (13. ili 14. 12.), kod mene može biti tek drugi ponedjeljak ili srijedu a na godišnjem sam još tjedan i onda bi mi trebalo par tjedana da sve riješim mic po mic dok se ne bi uvelo u red da sve šljaka kao trenutni komp...

Jednostavno hoću da sve riješim do početka slijedećeg tjedna i da mogu do četvrtka odigrati malo "Battlefielda V" na novom stroju. Dok radim preko tjedna skoro ni ne stignem igrati, a i vikendom baš i nemam puno vremena. Dok sam imao 15-20 godina manje bilo je lakše i za tokom tjedna i za vikende...

 

Da sam znao da će mi pouzdane trgovine toliko zakomplicirati stvari, naručio bih sve prije 2-3 tjedna pa bi mi možda sada stiglo. Kao da smo se vratili u 2008. ako ne i gore.

 

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 0:41 (191x7).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
NistaNeznam kaže...

Pozdrav ljudi, imam jedan pc sa jako starim ramom i htio bi ga nadogradit. Malo sam proučavao al nisam siguran jel mogu ram koji želim pa bi trebao savjet.

Ovo je moj pc: Cpu-intel core 2 quad 9550 2.83ghz

            gpu-amd radeon r7 250 1gb oc edition

            matična-gigabyte G41M-Combo(socket 775)

            ram- 2x2gb ddr2 (piše da radi na 333mhz)

 

Mene zanima mogu li ja u taj pc staviti (dvije) 2x4gb ddr3 1333mhz ram pločice? Isto me zanima što moram gledati kod kupovanja rama preko njuškala, znači rabljeni.(pitao bi da mi pokaže na svom ili mojem pc-u dal radi)(treba li još što osim toga gledati)

 

Unaprijed hvala

 Nabavio sam 2x4gb ram od gskil ripjawa i rade odlicno. Nema više laga u fortniteu. Sada me samo jedno zanima. Ram je 1333 mhz al kada sam pokrenuo pc bilo je na 1066. Gledao sam u biosu mogu podesit na 1333 ali imam 2 opcije koje mi daju 1333 sada neznam koju trebam stavit. Evo dati cu link od videao što sam snimio pa mi molim vas recito koju opciju da stavim. TNX

Link-  

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 12:39 (NistaNeznam).
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Možda taj Q9550 ili ploča spuštaju RAM na 1066 MHz... Gledao sam na cpu-world.com ali ne piše koji DDR3 procesor podržava... Pričekaj savjet iskusnjara...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Stavi bilo koji na 1333, ako bude nekih problema stavi na drugi i nemas broge

10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
pacijent007 kaže...

Stavi bilo koji na 1333, ako bude nekih problema stavi na drugi i nemas broge

 Aha znači tak se to radi. Ak pc neće raditi sam promjenim. Ok za sada mi je na opciji A pošto je 266 a ne 200mhz ko c. Valjda to znači da če brže raditi?:P

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice