Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.313
|
čitano: 14.082.884
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Wontay kaže...

Točno tako a uz to ide i kvalitetan set komponenti, između ostaloga i procesor koji se nigdje ne spominje a koji je zadužen za sav prikaz na ekranu i sve to zaokružuje tv u cjelinu. I onda ta cjelina ima cijenu. Zato je Sony iznad Samsunga a Samsung iznad Philipsa i Grundiga. 

 

I tu nije mjerodavan HD ili 4k, treba pustit sd programe ili iptv i tek tada se vidi koliko je neki tv očajno loš.

 

 

Eh, uzmi u obzir da Sony koristi anemične Mediatek procesore a to je jedna od razloga zašto im 4K@120Hz nikada nije mogao raditi kako spada na X900h modelu. Možda je taj chip i razlog zašto primjerice Sony u A80J OLED-u ne podržava Dolby Vision u 120 Hz, kao niti ALLM (u 120Hz) kao niti HGiG i zašto ima problema sa procesiranjem pokretne slike u igranju (navodno se javlja dropanje frame-ova). S druge strane, unatoč takvom procesoru Sony ima bolji motion handling u video sadržaju, ali su u gamingu u totalnom zaostatku za LG-em.

 

SD sadržaj, odnosno zemaljski programi, općenito postaju sve manje relevantni. Osim sporta, novije generacije gledaju sve manje klasični TV. Moja djeca se izbezume kad gledaju TV programe (jednom u par mjeseci) i traže me da "preskočim reklame" i svaki put im objašnjavam da se to ne može na takvim programima. Imam youtube premium pa tamo nikada ne gledaju reklame. U našoj kući praktički gori isključivo Netflix, HBO GO (zbog crtića na hrvatskom), Youtube i Plex za downloadane filmove i serije. Nekoć sam imao i Amazon Prime Video ali sam ga otkazao zbog nedostatka sadržaja (imali su ravno 2 serije koje su me zanimale). Kada Disney+ dođe u Hrvatsku na ljeto ove godine, vjerojatno uzimam i pretplatu na to, ako ništa onda zbog IMAX Enhanced verzija filmova.

 

Napraviti da SD zemaljski programi izgledaju impresivno nije u ničijem fokusu. Primarni fokus svih top brendova je 4K i HDR sadržaj. Sve ostalo je daleko manje bitno. Nitko ne ostavlja 10 000+ kuna za TV jer želi na prvom mjestu gledati "Dobro jutro Hrvatska" u 480p i slično smeće.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 21:03 (greysaint0).
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Naravno da je cilj 4k ali toga kod nas nema. Velika većina gleda neki iptv servis , A1, Max tv , opti , Total ili još gore, satelit ili  neki ilegalni iptv stream, ne zaboravimo evo tv. Dodaj tome sve one koji imaju samo dvb-t.  Tek nakon toga ide Netflix.

 

A svaki od navedenih sadržaja definitivno bolje izgleda na boljem tv-u.  Nadam se da Disney stvarno dolazi u HR.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 22:16 (Wontay).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

I kad se vec prica o crnoj na oledu, nije tu samo bitan prikaz crne, bitno je ono sto proizlazi i toga, veliki kontrast, najbitniji parametar kvalitete prikaza, iz kontrasta sve ide dalje, on je baza, bez njega nema ni pravilnog prikaza boja, boje nisu pravilno zasicene pogotovo kod tamnijih nijansi. Bez dobrog kontrasta se ne moze ispravno prikazati slika koja sadrzi i jako svijetle i jako tamne elemente.

I to je razlog zasto oled ima tako dobru sliku, ima odlican kontrast.

Zapravo kontrast je usko vezan za crnu boju tj. za razliku u svijetlu izmedju peek white panela i crne boje. U biti contrast ratio dobijes kad podjelis maksimalnu svjetlost bijele boje sa minimalnim svjetlom panela (crna).

 

Samsung je kritizirao LG da lazno reklamira svoje panele sa beskonacnim kontrastom sto je zapravo i istina jer kod OLED-a crna nije skroz 0 cd/m2 (pa se dijeli sa 0 i dobiva beskonacan kontrast) vec negdje na 0.0005 sto cini kontrast negdje oko par milijardi. :)

 

VA paneli imaju crnu negdje na 0.02-0.08 ovisno i razini maksimalnog svjetla. Dakle, zbog pozadinskog osvjetljenja kao sto raste razina svijetla maksimalne bijele raste i razina svijetla crne boje i sto vise dizes svjetlo (luminance) crna djeluje sve ispranije. Zato u tamnoj prostoriji se preporuca gledati na ~100 niti jer dobijes "najdublju" crnu koju panel moze prikazati.

 

IPS paneli imaju crnu na 0.125+. Zato i ovi paneli imaju osjetni manji kontrast od recimo VA panela.

 

Postoje i opcije "laznog" kontrasta (dynamic contrast) gdje TV kompresira sve nijanse blizu crne i svodi ih na najtamnije nijanse stvarajuci dojam velikog kontrasta gdje ostali svjetli tonovi dobivaju na izrazaju. To je zapravo komercijalni trik i nikako ga ne koristiti jer se gube nijanse sive blizu crne i neke scene u mraku se pretvore u veliku crnu plohu.

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Hej ljudi,

Izignorirali ste me, sto razumijem, jer sam padobranac koji dodje samo kad nesto treba. :)

 

Da pojednostavim pitanje:

Imate 6.000kn za novi TV na kojem se gledaju filmovi sa 3m. Koji bi uzeli?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...

Hej ljudi,

Izignorirali ste me, sto razumijem, jer sam padobranac koji dodje samo kad nesto treba. :)

 

Da pojednostavim pitanje:

Imate 6.000kn za novi TV na kojem se gledaju filmovi sa 3m. Koji bi uzeli?

 

Jel ti bitna veličina ekrana? Za te novce možeš jeftiniji 65 inchni, ili skuplji 55 inchni s nešto (malo) boljom slikom. Moraš sam odlučiti što ti je bitnije, dijagonala ili prikaz slike.

 

 

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Jel ti bitna veličina ekrana? Za te novce možeš jeftiniji 65 inchni, ili skuplji 55 inchni s nešto (malo) boljom slikom. Moraš sam odlučiti što ti je bitnije, dijagonala ili prikaz slike.

 

 

Trenutno imam 7 godina star 48'' Grundig pa ce svaki biti ogromni upgrade.

U proslom postu sam napisao da bi volio da je novi 65'' ali ako bi slika bila vidljivo losija nego na 55 onda radje 55. Ako se razlike traze tako da moras gledati jedan kraj drugog da bi ih skuzio, onda def 65

 

Zato sam napisao da je gledanje sa 3metra pa da vidim kako forum razmislja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 10:01 (congo).
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
sstrmi kaže...

 Glupost je da je QLED samo marketinški trik, jer uz dodatni filter qled prikazuje osjetno veci spektar boja i najcesce ima vecu svjetlinu od obicnog LED. Ogromna je razlika i najbolje da se uvneriš uživo ako imaš priliku. Da taj hisense je trenutno best buy TV iako je lani bilo puno boljih ponuda za te novce. Cijene su napunpane trenutno pa kupuj samo ako je sila.  U realnim uvjetima/ everyday use veca je razlika između LED-QLED nego QLED-OLED. Tako da definitivno minimum QLED preporucam.

 

Hrvatska
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Havo kaže...

 

Kolika je razlika izmedju tog 65AU9072 i QLED Q60A kojem je trenutno najniza cijena 6.389kn, ali nije mi zurba, mogu pricekat jos koju akciju, mozda se jos priblizi 6k.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Bubabug kaže...
sstrmi kaže...

 Glupost je da je QLED samo marketinški trik, jer uz dodatni filter qled prikazuje osjetno veci spektar boja i najcesce ima vecu svjetlinu od obicnog LED. Ogromna je razlika i najbolje da se uvneriš uživo ako imaš priliku. Da taj hisense je trenutno best buy TV iako je lani bilo puno boljih ponuda za te novce. Cijene su napunpane trenutno pa kupuj samo ako je sila.  U realnim uvjetima/ everyday use veca je razlika između LED-QLED nego QLED-OLED. Tako da definitivno minimum QLED preporucam.

 

Vrlo diskutabilno?

 

LED-QLED

Recimo razlika izmedju q60 i samsung 8 serije. Q60 ima nesto veci color gamut, ali nije bas vidljivo spektakularna razlika.

Po meni jedino top serija qleda (q90+) ima znacajan skok u kvaliteti slike u usporedbi sa ne qled modelima. 

 

QLED-OLED

Sa druge strane ako promatras usporedbu q60 i prakticno bilo koja oled izvedbe dolazi do dramaticnog skoka u kvaliteti slike. Tako da to potpuno negira i tvoj drugi argument qled-oled usporedbe.

 

Mislim da si potpuno promasio poantu posta.

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Jel ti bitna veličina ekrana? Za te novce možeš jeftiniji 65 inchni, ili skuplji 55 inchni s nešto (malo) boljom slikom. Moraš sam odlučiti što ti je bitnije, dijagonala ili prikaz slike.

 

 

Trenutno imam 7 godina star 48'' Grundig pa ce svaki biti ogromni upgrade.

U proslom postu sam napisao da bi volio da je novi 65'' ali ako bi slika bila vidljivo losija nego na 55 onda radje 55. Ako se razlike traze tako da moras gledati jedan kraj drugog da bi ih skuzio, onda def 65

 

Zato sam napisao da je gledanje sa 3metra pa da vidim kako forum razmislja.

 55" oled. iz licnog iskustva....

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Posmatrač kaže...

 55" oled. iz licnog iskustva....

Najniza cijena koju trenutno nalazim je 6.600kn za LG OLED55A13. Mogu se strpiti neko vrijeme za bolju akciju, valjda ih bude i po 6k.

 

Ok, tenks, uzet cu u obzir definitivno

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...
Posmatrač kaže...

 55" oled. iz licnog iskustva....

Najniza cijena koju trenutno nalazim je 6.600kn za LG OLED55A13. Mogu se strpiti neko vrijeme za bolju akciju, valjda ih bude i po 6k.

 

Ok, tenks, uzet cu u obzir definitivno

 Ja sam u istoj situaciji kao i ti. Gledanje sa 3,5m i uzeo 55"c1.... Slika je perverzija.... Idi na oled. NE kupuje se tv svaki dan......

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Bubabug kaže...
Glupost je da je QLED samo marketinški trik, jer uz dodatni filter qled prikazuje osjetno veci spektar boja i najcesce ima vecu svjetlinu od obicnog LED. Ogromna je razlika i najbolje da se uvneriš uživo ako imaš priliku. Da taj hisense je trenutno best buy TV iako je lani bilo puno boljih ponuda za te novce. Cijene su napunpane trenutno pa kupuj samo ako je sila.  U realnim uvjetima/ everyday use veca je razlika između LED-QLED nego QLED-OLED. Tako da definitivno minimum QLED preporucam.

 

 Markentinški trik je u tome da je to IPS panel, a imenom bune ljude koji misle da je to OLED.

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Posmatrač kaže...
Ja sam u istoj situaciji kao i ti. Gledanje sa 3,5m i uzeo 55"c1.... Slika je perverzija.... Idi na oled. NE kupuje se tv svaki dan......

 

Sad sam se sjetio da sam u startu odustao od OLED tva jer sam citao da puno lakse i brze gubi piksele od LED i ostalih.

Jel to jos drzi vodu ili je to stvar prvih generacija pa je sad bolje?

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...
Posmatrač kaže...
Ja sam u istoj situaciji kao i ti. Gledanje sa 3,5m i uzeo 55"c1.... Slika je perverzija.... Idi na oled. NE kupuje se tv svaki dan......

 

Sad sam se sjetio da sam u startu odustao od OLED tva jer sam citao da puno lakse i brze gubi piksele od LED i ostalih.

Jel to jos drzi vodu ili je to stvar prvih generacija pa je sad bolje?

 I ja sam to mislio pa sam onda malo istrazivao i vjerovatnoca burn ina je kod normalnog kucnog koristenja skoro nikakva plus lg oledi imaju nekoliko tehnologija koje to sprecavaju tako da ja o tome uopste ne razmisljam. A sa druge strane  nikad vise nisam gledao tv nego sad.... Nekad se uhvatim da po sat vremena gludam 4k hdr pejzaze na youtube.... 

Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...
Havo kaže...

 

Kolika je razlika izmedju tog 65AU9072 i QLED Q60A kojem je trenutno najniza cijena 6.389kn, ali nije mi zurba, mogu pricekat jos koju akciju, mozda se jos priblizi 6k.

 

Mislim razlika između tvojeg starog Grundiga i AU9xxx ili Q60 biti će ti kao nebo i zemlja, ali između ova dva modela razlike i nisu tako ogromne. Možda nešto više je Q60 bolji za HDR.

 

Što se tiče OLED-a jer vidim da si pitao, pa to je posve drugačija tehnologija, po danu nećeš nešto vidjeti ogromnu razliku (mislim da je samo kontrast bolji, ali i to ovisi o kvaliteti sadržaja), ali po noći je nemjerljivo.

 

Tako da moraš si staviti na papir što su ti prioriteti pa prema tome znati u kojem smjeru gledati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 13:12 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Evo ja jučer kupio Sony A83J 55". U odnosu na prošlu TV Sony sony kd49xd7005, ova nova mi je dosta tamnija slika i bezličnije boje. Inače nisam tip koji svako toliko čačka po postavkama slike, već volim jednom nešto podesiti i da to bude za stalno. Ima li tko kakvu preporuku za podešenje ovog Tv-a ili sličnog? 

 

Npr. također primjetim da kada upalim PS5 on automatski prebaci u gaming picture mode, koji također ima puno lošije boje i osvijetljenje u odnosu na standard picture mode. Po defaultu mi je standard najbolji ali i dalje je nekako sve tamno i bezlično. Vivid je svijetliji ali ne paše svugdje.

 
0 0 hvala 0
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
snake44 kaže...

Evo ja jučer kupio Sony A83J 55". U odnosu na prošlu TV Sony sony kd49xd7005, ova nova mi je dosta tamnija slika i bezličnije boje. Inače nisam tip koji svako toliko čačka po postavkama slike, već volim jednom nešto podesiti i da to bude za stalno. Ima li tko kakvu preporuku za podešenje ovog Tv-a ili sličnog? 

 

Npr. također primjetim da kada upalim PS5 on automatski prebaci u gaming picture mode, koji također ima puno lošije boje i osvijetljenje u odnosu na standard picture mode. Po defaultu mi je standard najbolji ali i dalje je nekako sve tamno i bezlično. Vivid je svijetliji ali ne paše svugdje.

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/a80j-oled/settings

 

 

pomaže?

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
snake44 kaže...

Evo ja jučer kupio Sony A83J 55". U odnosu na prošlu TV Sony sony kd49xd7005, ova nova mi je dosta tamnija slika i bezličnije boje. Inače nisam tip koji svako toliko čačka po postavkama slike, već volim jednom nešto podesiti i da to bude za stalno. Ima li tko kakvu preporuku za podešenje ovog Tv-a ili sličnog? 

 

Npr. također primjetim da kada upalim PS5 on automatski prebaci u gaming picture mode, koji također ima puno lošije boje i osvijetljenje u odnosu na standard picture mode. Po defaultu mi je standard najbolji ali i dalje je nekako sve tamno i bezlično. Vivid je svijetliji ali ne paše svugdje.

 

Za početak ću ti citirati jednu rečenicu koju sam pročitao na (mislim) AVSforums: "LED is like looking at a TV. OLED is like looking through the window". Specifičnost OLED televizora, pogotovo u HDR sadržaju je da ne pokazuju izvještačene boje pretjeranog zasićenja nego da boje izgledaju daleko "realnije" nego što je to slučaj na (obično) LED televizorima. LED televizori su obično out of the box postavljeni u razno razne vivid modove (makar se mod slike u kojem si ne zove nužno vivid).

 

Dat ću ti jedan primjer - Q80T i QN90A, oba vrhunska QLED modela od Samsunga, u Game Modu su imali uključene sve moguće enhancemente, od sharpeninga, pa preko contrast enchancera, native color gamut, itd. itd. Naravno da to izgleda izrazito impresivno, ali boje su totalno nerealno kričave. Nekima je to super gledati ali to nećeš naći na OLED televizorima. Većina ih je out of the box namještena da daje ugodnu, prirodnu sliku. Npr. LG C1 ima kompletno u Game Optimizer modu onemogućen "Contrast Enchancer" i cijeli mod se može odmah koristiti i izgleda predivno i prirodno. Jedino što po potrebi se može promijeniti je staviti Color Temperature na Warm40 da se dobije nešto bliže referentnoj, D65 vrijednosti. Ako preferiraš "hladniju" sliku možeš ostaviti sve na default vrijednostima i bit će super. Apsolutno sve igre izgledaju odlično, pogotovo me impresioniralo kako dobro izgleda Horizon Zero Dawn - igra koja je izgledala užasno kričavo na Samsungu, čak i kad sam koristio vrijednosti koje je preporučio Vincent Teoh. Na C1 je na defaultnim vrijednostima izgledala tako dobro i prirodno, doslovce kao da gledaš prizor "kroz prozor" (na toj igri sam shvatio što je lik koji je napisao tu rečenicu mislio pod time).

 

Dosad si imao LED TV koji je vjerojatno bio na tragu ovoga što sam napisao za Samsung i naviknuo si se na nerealne boje. Sad si dobio vrhunski TV koji ti pokazuje kako stvari zaista izgledaju pa ti to izgleda ružnjikavo jer si navikao na neonski spektakl boja.

 

Moja preporuka je da nađeš na Internetu (Youtube, Reddit i AVSforums) postavke koje ti odgovaraju, malo si prilagodi svome ukusu i da si daš vremena da se navikneš. Ako baš želiš jake boje, uvijek možeš staviti Color Gamut (ili Color Space, kako god se ta postavka već zove kod Sonya) na Native umjesto Auto i/ili da digneš postavku "Color" na više vrijednosti.

 

Koliko znam A80J ne podržava HGIG ali u svakome slučaju uključi da ti TV radi Tone Mapping (ne znam da li je Sony već doveo onu Auto HDR opciju na svoje TV-e). Na youtube-u imaš hrpu videa sa postavkama, evo ti jedna ovdje. Lik tvrdi da se na ovaj način dobivaju živahne boje:

 

 

Da li ove postavke išta valjaju ne znam, probaj. Lik mi se čini ok. Napominjem da ovo nisu postavke za Game Mode.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
greysaint0 kaže...
snake44 kaže...

Evo ja jučer kupio Sony A83J 55". U odnosu na prošlu TV Sony sony kd49xd7005, ova nova mi je dosta tamnija slika i bezličnije boje. Inače nisam tip koji svako toliko čačka po postavkama slike, već volim jednom nešto podesiti i da to bude za stalno. Ima li tko kakvu preporuku za podešenje ovog Tv-a ili sličnog? 

 

Npr. također primjetim da kada upalim PS5 on automatski prebaci u gaming picture mode, koji također ima puno lošije boje i osvijetljenje u odnosu na standard picture mode. Po defaultu mi je standard najbolji ali i dalje je nekako sve tamno i bezlično. Vivid je svijetliji ali ne paše svugdje.

 

Za početak ću ti citirati jednu rečenicu koju sam pročitao na (mislim) AVSforums: "LED is like looking at a TV. OLED is like looking through the window". Specifičnost OLED televizora, pogotovo u HDR sadržaju je da ne pokazuju izvještačene boje pretjeranog zasićenja nego da boje izgledaju daleko "realnije" nego što je to slučaj na (obično) LED televizorima. LED televizori su obično out of the box postavljeni u razno razne vivid modove (makar se mod slike u kojem si ne zove nužno vivid).

 

Dat ću ti jedan primjer - Q80T i QN90A, oba vrhunska QLED modela od Samsunga, u Game Modu su imali uključene sve moguće enhancemente, od sharpeninga, pa preko contrast enchancera, native color gamut, itd. itd. Naravno da to izgleda izrazito impresivno, ali boje su totalno nerealno kričave. Nekima je to super gledati ali to nećeš naći na OLED televizorima. Većina ih je out of the box namještena da daje ugodnu, prirodnu sliku. Npr. LG C1 ima kompletno u Game Optimizer modu onemogućen "Contrast Enchancer" i cijeli mod se može odmah koristiti i izgleda predivno i prirodno. Jedino što po potrebi se može promijeniti je staviti Color Temperature na Warm40 da se dobije nešto bliže referentnoj, D65 vrijednosti. Ako preferiraš "hladniju" sliku možeš ostaviti sve na default vrijednostima i bit će super. Apsolutno sve igre izgledaju odlično, pogotovo me impresioniralo kako dobro izgleda Horizon Zero Dawn - igra koja je izgledala užasno kričavo na Samsungu, čak i kad sam koristio vrijednosti koje je preporučio Vincent Teoh. Na C1 je na defaultnim vrijednostima izgledala tako dobro i prirodno, doslovce kao da gledaš prizor "kroz prozor" (na toj igri sam shvatio što je lik koji je napisao tu rečenicu mislio pod time).

 

Dosad si imao LED TV koji je vjerojatno bio na tragu ovoga što sam napisao za Samsung i naviknuo si se na nerealne boje. Sad si dobio vrhunski TV koji ti pokazuje kako stvari zaista izgledaju pa ti to izgleda ružnjikavo jer si navikao na neonski spektakl boja.

 

Moja preporuka je da nađeš na Internetu (Youtube, Reddit i AVSforums) postavke koje ti odgovaraju, malo si prilagodi svome ukusu i da si daš vremena da se navikneš. Ako baš želiš jake boje, uvijek možeš staviti Color Gamut (ili Color Space, kako god se ta postavka već zove kod Sonya) na Native umjesto Auto i/ili da digneš postavku "Color" na više vrijednosti.

 

Koliko znam A80J ne podržava HGIG ali u svakome slučaju uključi da ti TV radi Tone Mapping (ne znam da li je Sony već doveo onu Auto HDR opciju na svoje TV-e). Na youtube-u imaš hrpu videa sa postavkama, evo ti jedna ovdje. Lik tvrdi da se na ovaj način dobivaju živahne boje:

 

 

Da li ove postavke išta valjaju ne znam, probaj. Lik mi se čini ok. Napominjem da ovo nisu postavke za Game Mode.

 

hvala na objašnjenju. Probao sam ono što je čovjek iznad poslao i sad je bolje. Volim da sve bude kako spada samo mi se neda ta štelanja nikad radit 

14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Danas sam opet uživo vidio Philips 55PUS78 . Mislim da je to najgori prikaz slike koji sam ikad vidio i da taj tv treba zabraniti zakonom.  

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
snake44 kaže...

 

hvala na objašnjenju. Probao sam ono što je čovjek iznad poslao i sad je bolje. Volim da sve bude kako spada samo mi se neda ta štelanja nikad radit 

 

Nema frke, samo ti napominjem da bi na svakom TV-u trebao imati odvojeno postavljno sljedeće:

 

- Dolby Vision (to možeš postaviti na npr. Netflixu, ima hrpa DV sadržaja, otvori bilo koji)

- običan HDR10 (ovo možeš postaviti na Youtube HDR videima - YT ne podržava DV i sav HDR sadržaj će ti pokazivati kao HDR10 bez obzira što piše)

- SDR (ovo možeš opet na Netflixu, otvori samo neku seriju na kojoj piše samo "HD" ili "4K" bez da pored stoji Dolby Vision ili HDR natpis)

- Game Mode (ovo namještaš naravno na konzoli)

 

Ne možeš baš koristiti "one size fits all" postavke za sve 4 stvari. Eventualno za HDR10 i Dolby Vision postavke mogu izgledati identično, ali definitivno nisu iste za HDR i SDR. Game Mode se uvijek mora odvojeno štelati. Učini si uslugu i kad se igraš koristi isključivo game mode jer će ti u protivnom latencije biti 5-10 puta veće, a to ćeš vjerojatno osjetiti pri igranju.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
greysaint0 kaže...
snake44 kaže...

Evo ja jučer kupio Sony A83J 55". U odnosu na prošlu TV Sony sony kd49xd7005, ova nova mi je dosta tamnija slika i bezličnije boje. Inače nisam tip koji svako toliko čačka po postavkama slike, već volim jednom nešto podesiti i da to bude za stalno. Ima li tko kakvu preporuku za podešenje ovog Tv-a ili sličnog? 

 

Npr. također primjetim da kada upalim PS5 on automatski prebaci u gaming picture mode, koji također ima puno lošije boje i osvijetljenje u odnosu na standard picture mode. Po defaultu mi je standard najbolji ali i dalje je nekako sve tamno i bezlično. Vivid je svijetliji ali ne paše svugdje.

 

Za početak ću ti citirati jednu rečenicu koju sam pročitao na (mislim) AVSforums: "LED is like looking at a TV. OLED is like looking through the window". Specifičnost OLED televizora, pogotovo u HDR sadržaju je da ne pokazuju izvještačene boje pretjeranog zasićenja nego da boje izgledaju daleko "realnije" nego što je to slučaj na (obično) LED televizorima. LED televizori su obično out of the box postavljeni u razno razne vivid modove (makar se mod slike u kojem si ne zove nužno vivid).

 

Dat ću ti jedan primjer - Q80T i QN90A, oba vrhunska QLED modela od Samsunga, u Game Modu su imali uključene sve moguće enhancemente, od sharpeninga, pa preko contrast enchancera, native color gamut, itd. itd. Naravno da to izgleda izrazito impresivno, ali boje su totalno nerealno kričave. Nekima je to super gledati ali to nećeš naći na OLED televizorima. Većina ih je out of the box namještena da daje ugodnu, prirodnu sliku. Npr. LG C1 ima kompletno u Game Optimizer modu onemogućen "Contrast Enchancer" i cijeli mod se može odmah koristiti i izgleda predivno i prirodno. Jedino što po potrebi se može promijeniti je staviti Color Temperature na Warm40 da se dobije nešto bliže referentnoj, D65 vrijednosti. Ako preferiraš "hladniju" sliku možeš ostaviti sve na default vrijednostima i bit će super. Apsolutno sve igre izgledaju odlično, pogotovo me impresioniralo kako dobro izgleda Horizon Zero Dawn - igra koja je izgledala užasno kričavo na Samsungu, čak i kad sam koristio vrijednosti koje je preporučio Vincent Teoh. Na C1 je na defaultnim vrijednostima izgledala tako dobro i prirodno, doslovce kao da gledaš prizor "kroz prozor" (na toj igri sam shvatio što je lik koji je napisao tu rečenicu mislio pod time).

 

Dosad si imao LED TV koji je vjerojatno bio na tragu ovoga što sam napisao za Samsung i naviknuo si se na nerealne boje. Sad si dobio vrhunski TV koji ti pokazuje kako stvari zaista izgledaju pa ti to izgleda ružnjikavo jer si navikao na neonski spektakl boja.

 

Moja preporuka je da nađeš na Internetu (Youtube, Reddit i AVSforums) postavke koje ti odgovaraju, malo si prilagodi svome ukusu i da si daš vremena da se navikneš. Ako baš želiš jake boje, uvijek možeš staviti Color Gamut (ili Color Space, kako god se ta postavka već zove kod Sonya) na Native umjesto Auto i/ili da digneš postavku "Color" na više vrijednosti.

 

Koliko znam A80J ne podržava HGIG ali u svakome slučaju uključi da ti TV radi Tone Mapping (ne znam da li je Sony već doveo onu Auto HDR opciju na svoje TV-e). Na youtube-u imaš hrpu videa sa postavkama, evo ti jedna ovdje. Lik tvrdi da se na ovaj način dobivaju živahne boje:

 

 

Da li ove postavke išta valjaju ne znam, probaj. Lik mi se čini ok. Napominjem da ovo nisu postavke za Game Mode.

Black level na off, dynamic contrast na off. Photoshopiranje video slike je nepozeljno. Upscaling stavi radije na auto nego na 20 i to koristi iskljucivo za SDR.

14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav, 

 

kupio na kraju qe65q95t pa da li mi netko može reći kakve postavke je najbolje staviti? 

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Iste kao i za Q80/90T:



To je za konzole. Za filmove mozes uvijek filmmaker mod ili movie. Iskreno vise se ne sjecam kako sam tocno podesio.

Sto se tice postavki za konzole, za pocetak prekopiraj ove pa ako ti se ne svida mozes ih tweakati po svom ukusu.
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ima neki razlog zašto se o ovom tv-u ne piše ništa?
https://hisense.co.uk/tvs/all-tvs/a9g/

Ima ga u Elipsu, čini mi se da je cijena oko 6500 kn za 55”, a pošto se radi o Oled-u cijena je top.
Zanimljivo nema ga na webu…
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
zvone07 kaže...
Ima neki razlog zašto se o ovom tv-u ne piše ništa?
https://hisense.co.uk/tvs/all-tvs/a9g/

Ima ga u Elipsu, čini mi se da je cijena oko 6500 kn za 55”, a pošto se radi o Oled-u cijena je top.
Zanimljivo nema ga na webu…

Bas cu ga kalibrirati kroz mjesec dana i mene isto zanima. Posto je to ipak LG panel ocekujem da ce biti odlican sto se tice kvalitete slike pa moguce i best buy opcija. Daju 5 godina garancije tako da se ne treba brinuti previse oko kvalitete komponenti.

 

Prognoziram da je najlosija komponenta TV-a interni softver i OS. A posto je uvijek najbolja opcija imati firetv uredjaj nakacan u TV i ignorirati OS tva u potpunosti onda to i nije velik problem. Jedini OS / TV koji bi koristio bez firetv sticka su sony android implementacije, koje su jako dobre i jedino sto im nedostaje je DTS support.

10 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Na crni petak odem u dućan sa namjerom da uzmem Hisense jer mi se po uporednim specifikacijama učinio best by (low cost klasa). Međutim razočarala me slika i opći dojam u usporedbi sa LG 55UP78003LB. I tako kupih navedeni.


Nakon mjesec dana upotrebe mogu reći da mi uopće nije žao izbora.

 

U široj obitelji gledam Grunding (2019.) i JVC (2017.) i objektivno je reći da ovaj LG ima nemjerljivo bolju sliku. Posebno me oduševljeva kut gledanja i auto adaptacija slike s obzirom na osvjetljenost prostorije iako mi je uključen eco mode. Također je značajno poboljšanje zvuka, a o magic remote daljincu ne moram ni govoriti. Brzina odziva, browser i količina aplikacija su bitno bolje. 

Nisam uber poznavatelj tv tehnologija i nekakav zahtjevni user pa da mogu bolje recenzirati, ali loša konzola (dosta je klimava pa je tv blago naprijed nagnut) bi se mogla navesti kao jedan nedostatak.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
zvone07 kaže...
Ima neki razlog zašto se o ovom tv-u ne piše ništa?
https://hisense.co.uk/tvs/all-tvs/a9g/

Ima ga u Elipsu, čini mi se da je cijena oko 6500 kn za 55”, a pošto se radi o Oled-u cijena je top.
Zanimljivo nema ga na webu…

 

Jer je taj TV bio 1400 kn jeftiniji prije malo više od mjesec dana. I to sa produljenim jamstvom na 2+3.

 

Opet Elipso dere naivne.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice