Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.096.376
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
The_Fichek kaže...

LG OLED 48C11 ili 48A13LA, osim 2.1 HDMI-a, odnosno 120Hz te nesto manje svjetline na A modelu, ima li jos PRIMJETNIH razlika?

 

Razlika u cijeni je trenutno 900kn. Ne mislim na stand kaj se razlike tice, nego na sliku, ako je tko u praksi primjetio ili ima savjet..

 

 

 Imaš ovaj vikend 48C1 za 6300 kn na ekupi.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Mad Ant kaže...

 

Filmovi su inače u cca 24 frejma, što inače zna biti trzavo (telecine judder) i nije lijepo djeljivo sa 50 ili 100Hz, ali TV sa 120Hz (100Hz u EU) ima više mjesta za popeglati taj efekt (bez dodavanja sapunica efekta). Zato u recenzijama kažu da TV sa nativnim 100Hz panelom uspjeva maknuti trzanje iz 24p izvora. Tako da 100Hz ekran nije samo za igranje.

 

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

 

 

 Nema to uvijek veze na koliko je hz panel. Tv spusti refresh rate panela na 48hz kod gledanja 24hz sadržaja ako nije 120hz. Tako da je i 60hz panel dovoljan za judder free iskustvo.

 Ne uvijek, tj. ne na svemu, zavisi koji TV:

 

RTINGS Samsung Q60A:

Judder-Free 24p Yes
Judder-Free 24p via 60p No
Judder-Free 24p via 60i No
Judder-Free 24p via Native Apps Yes

"This TV can remove judder from 24p content and native apps, but not from 60p/i sources. To remove judder, leave Picture Clarity off."

 

RTINGS LG UP8000:

Judder-Free 24p Yes
Judder-Free 24p via 60p Yes
Judder-Free 24p via 60i Yes
Judder-Free 24p via Native Apps Yes

"Like the LG UN8500, this TV can remove judder from all sources, rare for a 60Hz TV. To remove judder, enable Cinema Screen."

10 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
stipest kaže...
The_Fichek kaže...

LG OLED 48C11 ili 48A13LA, osim 2.1 HDMI-a, odnosno 120Hz te nesto manje svjetline na A modelu, ima li jos PRIMJETNIH razlika?

 

Razlika u cijeni je trenutno 900kn. Ne mislim na stand kaj se razlike tice, nego na sliku, ako je tko u praksi primjetio ili ima savjet..

 

 

 Imaš ovaj vikend 48C1 za 6300 kn na ekupi.

Znam, zato i pitam, msm da cu uzet, samo uzimam jos hrpu stvari za stan pa pomalo ja to..

3 godine
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Dolazi mi uskoro kalibrator pa cemo izmjeriti i color gamut na Grundigu 55GFU7900B 55" IPS. Da onom s prezelenim gusterom

Iako sam ga vec na oko usporedio s kalibriranim monitorom koji ima Delta E od 0,7 i kontrastom od skoro 2600:1 onome sto u crnoj reproducira moj monitor se ovaj Grundig nemoze niti pribliziti!

No boje su mi na oko super pa ocekujem i solidne rezultate stay tuned!

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 21:13 (Boris grozni).
Moj PC  
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

 

2 VIDIM sjene od ogrlice
0 NE VIDIM sjene sve mi je crno
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 23:35 (Boris grozni).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Sve se normalno vidi. TV automatski pali HDR i postavke koje sam složio.
Ne znam zašto se ogrlica ne bi smjela vidjeti?!
Oko nje je prava crna.

LG C1 inače.
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

 

 Kakve sjene? Ako ti vidiš sjene od ogrlice na toj crnoj podlozi onda trebaš popiti još 2 tablete.

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
x360gamer kaže...
Sve se normalno vidi. TV automatski pali HDR i postavke koje sam složio.
Ne znam zašto se ogrlica ne bi smjela vidjeti?!
Oko nje je prava crna.

LG C1 inače.

 Ogrlica se vidi, pitao sam za sjene od svijetla koje baca ogrlican na platno na kojem stoje, znaci i kod tebe je full crno bez ikakvih detalja puno hvala!

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

 

 Kakve sjene? Ako ti vidiš sjene od ogrlice na toj crnoj podlozi onda trebaš popiti još 2 tablete.

Ok pricekat cemo jos nekoga, velim da se proba par modova s slikom! i bilo bi dobro da netko ima bas iskalibriran oled pa da vidim dali bi se onda vidjelo ista!

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 23:27 (Boris grozni).
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...
x360gamer kaže...
Sve se normalno vidi. TV automatski pali HDR i postavke koje sam složio.
Ne znam zašto se ogrlica ne bi smjela vidjeti?!
Oko nje je prava crna.

LG C1 inače.

 Ogrlica se vidi, pitao sam za sjene od svijetla koje baca ogrlican na platno na kojem stoje, znaci i kod tebe je full crno bez ikakvih detalja puno hvala!

 Ali nema detalja!!! To "platno" je crna boja. O čemu ti pričaš?? 

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Boris grozni kaže...
x360gamer kaže...
Sve se normalno vidi. TV automatski pali HDR i postavke koje sam složio.
Ne znam zašto se ogrlica ne bi smjela vidjeti?!
Oko nje je prava crna.

LG C1 inače.

 Ogrlica se vidi, pitao sam za sjene od svijetla koje baca ogrlican na platno na kojem stoje, znaci i kod tebe je full crno bez ikakvih detalja puno hvala!

 Ali nema detalja!!! To "platno" je crna boja. O čemu ti pričaš?? 

 pa gdje zuris, polako! vidjet cemo i ostale kaj vele! Full crno je tek na drugoj sceni s okruglom ogrlicom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 23:36 (Boris grozni).
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

 pa gdje zuris, polako! vidjet cemo i ostale kaj vele! Full crno je tek na drugoj sceni s okruglom ogrlicom.

 Ips monitor i ips mobitel nisu mogli prikazati tu "sjenu". Vidim sad o ćemu pričaš na Switch Oledu. Vidim sjenu. Tako sam potvrdio da je lcd smeće. 

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Boris grozni kaže...

 pa gdje zuris, polako! vidjet cemo i ostale kaj vele! Full crno je tek na drugoj sceni s okruglom ogrlicom.

 Ips monitor i ips mobitel nisu mogli prikazati tu "sjenu". Vidim sad o ćemu pričaš na Switch Oledu. Vidim sjenu. Tako sam potvrdio da je lcd smeće. 

 ok u kojem modu vidis sjenu, standard ili vivid(na switchu)? trenutno cu zanemariti ovo tvoje pljuvanje u svakom postu jer su mi potrebne  informacije prekorisne!

9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

 ok u kojem modu vidis sjenu, standard ili vivid(na switchu)? trenutno cu zanemariti ovo tvoje pljuvanje u svakom postu jer su mi potrebne  informacije prekorisne!

 I na vivid i standard. Oled ne zamračuje sve na #000000. Ako je boja 90% crna, onda takva bude i na oledu. Sjene, jako tamne scene i sl. izgledaju bolje na oledu jer on može prikazati razliku, a lcd teško. Na oledu vidiš jako tamne detalje koje se na lcd zaslonu stapaju u backlight bleed. Ne pljujem nego ne kužim tvoju mržnju prema oledu.

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Boris grozni kaže...

 ok u kojem modu vidis sjenu, standard ili vivid(na switchu)? trenutno cu zanemariti ovo tvoje pljuvanje u svakom postu jer su mi potrebne  informacije prekorisne!

 I na vivid i standard. Oled ne zamračuje sve na #000000. Ako je boja 90% crna, onda takva bude i na oledu. Sjene, jako tamne scene i sl. izgledaju bolje na oledu jer on može prikazati razliku, a lcd teško. Na oledu vidiš jako tamne detalje koje se na lcd zaslonu stapaju u backlight bleed. Ne pljujem nego ne kužim tvoju mržnju prema oledu.

 Polako velim, opet ti, x360gamer veli da mu je sve crno na c1 pricekajmo i druge!

14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Prilično sam siguran da si prvobitno pitao da se vidi ogrlica na linku, a ne sjene.
Zato je i uređivan post.

Ne znam zašto se netko trudi dokazati da je LCD bolji od OLEDa.
I sad ćete se svi prepucavati 3 stranice, a svaki će tupiti svoje.
Pa nismo djeca. Ja sam prezadovoljan C1, ne zato jer sam ga kupio i sad ga imam, nego zato jer po forumu i svim recenzijama je ostavio wow dojam. I takav ostavlja i 4 mjeseca mi nakon kupnje. Meni dosta.
Pogotovo jer nikad nisam mislio dati toliko za TV, ali nije mi žao mi kune. Jedino žaljenje je da nisam išao na veći.

A i ne može valjda cijeli svijet biti u krivu što se tiče OLEDa.

Kako god, ja ko da nisam ništa ni napisao. Pozdrav!
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
pqweasdyxc kaže...
Mad Ant kaže...

 

Filmovi su inače u cca 24 frejma, što inače zna biti trzavo (telecine judder) i nije lijepo djeljivo sa 50 ili 100Hz, ali TV sa 120Hz (100Hz u EU) ima više mjesta za popeglati taj efekt (bez dodavanja sapunica efekta). Zato u recenzijama kažu da TV sa nativnim 100Hz panelom uspjeva maknuti trzanje iz 24p izvora. Tako da 100Hz ekran nije samo za igranje.

 

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

 

 

 Nema to uvijek veze na koliko je hz panel. Tv spusti refresh rate panela na 48hz kod gledanja 24hz sadržaja ako nije 120hz. Tako da je i 60hz panel dovoljan za judder free iskustvo.

Zapravo ima jako puno veze, pricalo se ovdje dosta o tome.

 

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

 

Recimo micanje juddera na 60p signalu koji u sebi imaju zapravo 24p sliku (svi stream servisi tipa netflix) nece automatski raditi niti jedan tv koji nije 120hz. (Zanimljivo je da na odredjenim 60hz modelima to cak i radi kroz interni player ali ne i za vanjski signal).

 

Tehnicki gledano bi trebao i mogao, ali nece. Ocito 120hz klasifikacija stavlja taj panel u kategoriju tv-a sa boljim motion handlingom tako da tu vrijednost mozemo gledati kao optimalnu za judder-free iskustvo. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 10:06 (vRay).
9 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ekipa dijete mi je razbilo TV. Moja je krivica jer sam slušao savjet osobe koja mi je rekla da slobodno TV stavim na stalak i na element u dnevnoj i da "djecu to ne zanima, neće ni taknit TV". 

 

Uglavnom, trebam preporuku za novi, ovaj će sada ići na nosač i na zid, a element mičem tako da dijete nikako neće moći doći do novog TV-a (barem se nadam)

 

Dosad sam imao Samsung 55", sada bi uzeo možda opet 55", a možda čak i 65". S tim da bi ovoga puta možda uzeo LG, a ne Samsung. Bio sam prije koji dan u trgovini i malo gledao, i vidim da mi je od svih na LG nekako najživlja slika i najljepše boje. Barem mi je tako djelovalo. Ne bi išao preko 7000 kn, vjerujem da će se naći nešto u toj kategoriji. Znam da su OLEDi skuplji, ali to ću onda promašiti, uzet ću si takav TV kad djeca odrastu. TV primarno koristim za gledanje lokalne televezije, Netflixa, HBO, Amazon Prime. Gaming mi trenutno nije potreban, al možda za koju godinu bude i toga. Al kao što rekoh, nije prioritet.

 

Hvala svima na preporukama

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
pqweasdyxc kaže...
Mad Ant kaže...

 

Filmovi su inače u cca 24 frejma, što inače zna biti trzavo (telecine judder) i nije lijepo djeljivo sa 50 ili 100Hz, ali TV sa 120Hz (100Hz u EU) ima više mjesta za popeglati taj efekt (bez dodavanja sapunica efekta). Zato u recenzijama kažu da TV sa nativnim 100Hz panelom uspjeva maknuti trzanje iz 24p izvora. Tako da 100Hz ekran nije samo za igranje.

 

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

 

 

 Nema to uvijek veze na koliko je hz panel. Tv spusti refresh rate panela na 48hz kod gledanja 24hz sadržaja ako nije 120hz. Tako da je i 60hz panel dovoljan za judder free iskustvo.

 Ne uvijek, tj. ne na svemu, zavisi koji TV:

 

RTINGS Samsung Q60A:

Judder-Free 24p Yes
Judder-Free 24p via 60p No
Judder-Free 24p via 60i No
Judder-Free 24p via Native Apps Yes

"This TV can remove judder from 24p content and native apps, but not from 60p/i sources. To remove judder, leave Picture Clarity off."

 

RTINGS LG UP8000:

Judder-Free 24p Yes
Judder-Free 24p via 60p Yes
Judder-Free 24p via 60i Yes
Judder-Free 24p via Native Apps Yes

"Like the LG UN8500, this TV can remove judder from all sources, rare for a 60Hz TV. To remove judder, enable Cinema Screen."

Da, ovo je zanimljiva situacija.

4 godine
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Imam pitanje za znalce: Kupio bih Panasonic 4K UHD TX-49JX940E ali ne vidim nigdje podržava li h.265 hevc digitalni signal. Na stranicama Panasonica nema podataka, razgovarao sa korisničkom podrško njihovom, nemaju pojma. Tv sam našao jedino na E-Digitalu, cca 7.000 kn ali ni oni ne znaju podržava li naš h.265 hevc ili je za mađare a čini mi se da oni imaju h.264 AVC kao i Slovenci pa se ne usudim kupiti dok ne ne budem siguran.

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

Dolazi mi uskoro kalibrator pa cemo izmjeriti i color gamut na Grundigu 55GFU7900B 55" IPS. Da onom s prezelenim gusterom

Iako sam ga vec na oko usporedio s kalibriranim monitorom koji ima Delta E od 0,7 i kontrastom od skoro 2600:1 onome sto u crnoj reproducira moj monitor se ovaj Grundig nemoze niti pribliziti!

No boje su mi na oko super pa ocekujem i solidne rezultate stay tuned!

Kalibrator kao osoba ili uredjaj? U obe situacija me zanima koji tocno hardwer koristi, jer nagledao sam se "profesionalnih" recenzija sa osnovnim kolorimetrom od 200-300 eura koji je sam po sebi neprecizan.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

Ljudi, ne moze se gledati na "near black" nijanse bez zamracene prostorije. Ako netko pokusava "kalibrirati" ekran da vidi sve nijanse sive blizu crne po dnevnom svjetlu taj je luckast i vjerovatno ce potpuno unistiti sliku jer ce mu postavke game i brightnesa biti sulude.

 

Ukratko po dnevnom svjetlu ignoriraj near black preciznost po principu "daj sto das". Cak i ako oled mjeris po dnevnom svjetlu nije ni blizu 0.

 

Razlog tome je sto kad ambijentalno svjetlo "udari" u crni panel (koji ima potpuno iskljuceno svjetlo) on vise nije skroz crn.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 11:05 (vRay).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Cansee kaže...

Ekipa dijete mi je razbilo TV. Moja je krivica jer sam slušao savjet osobe koja mi je rekla da slobodno TV stavim na stalak i na element u dnevnoj i da "djecu to ne zanima, neće ni taknit TV". 

 

Uglavnom, trebam preporuku za novi, ovaj će sada ići na nosač i na zid, a element mičem tako da dijete nikako neće moći doći do novog TV-a (barem se nadam)

 

Dosad sam imao Samsung 55", sada bi uzeo možda opet 55", a možda čak i 65". S tim da bi ovoga puta možda uzeo LG, a ne Samsung. Bio sam prije koji dan u trgovini i malo gledao, i vidim da mi je od svih na LG nekako najživlja slika i najljepše boje. Barem mi je tako djelovalo. Ne bi išao preko 7000 kn, vjerujem da će se naći nešto u toj kategoriji. Znam da su OLEDi skuplji, ali to ću onda promašiti, uzet ću si takav TV kad djeca odrastu. TV primarno koristim za gledanje lokalne televezije, Netflixa, HBO, Amazon Prime. Gaming mi trenutno nije potreban, al možda za koju godinu bude i toga. Al kao što rekoh, nije prioritet.

 

Hvala svima na preporukama

 Šteta TV-a ali šta se može. Možda uopće ne kupovati novi (ako stari još nekako radi) da djete ne strga i novi. Jer inače, sada možeš dobiti LG OLED55A1 ispod 7000kn... ali radije pričekati da uzmeš C koji je 120Hz...

 

Mimo toga, imao si Samsung, nisi naveo model ali predpostavit ćemo relativno noviji, znači VA panel. Koji god bio model najvjerovatnije si imao uključene picture enhancements (kao i većina) te si najvjerovatnije navikao na takovu skoro fluorescentnu sliku. Nije da samo Samsung radi takove TV-e, ako na drugima prebaciš na "Vivid" mod to je to, iskrivi boje ali sve bliješti. Samo Samsung stavi jače pozadinsko osvjetljenje (uglavnom) da boje još više pršte, to im je uglavnom prednost.

 

U trgovini ti je LG izgledao sa jačim bojama jer su većinom IPS paneli koji imaju općenito jače izražene boje (čak i na jeftinijim modelima) ali pod normalno, ne u Vivid modu. Ali s druge strane IPS ima puno više probijanja pozadinskog osvjetljenja na crnoj (sivi blooming, light bleed), te i širi kut gledanja od VA prije nego se svjetlina/boje počnu mijenjati (VA do cca 25°, IPS cca 35-40° od centra). LG radi VA u 50", 60", 70", 82" i to samo neke modele. Tako da je pitanje da li često gledaš po noći sa manje svijetla, gdje se jače vidi blooming.

 

 

LG sa VA ima samo manje od 50" i veće od 70". Za 7000kn postoji LG 55NANO913PA (IPS, FALD, 120Hz, HDMI 2.1). FALD je full-array local dimming, tj. može paliti/gasiti ledice iza ekrana da smanji blooming i pojača kontrast (crnu):

 

https://www.svijet-medija.hr/art/televizor-lg-55nano913pa-led-uhd-4k-smart-tv-t2-hevcs2/103858?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

Taj model jest bolji zbog FALD-a, ima solidno svjetline (do 1000 nita), bolji procesor, HDMI 2.1 i 120Hz, bla, bla,, ali će u mraku imati primjetnog bloominga kao i svaki IPS. Zauzvrat će imati bolje boje pod normalno, širi kut gledanja te biti dovoljno svijetao po danu.

 

 

Za ostalo moraš napisati koji si model Samsunga imao da možemo naći ekvivalent...

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 11:24 (Mad Ant).
3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
vRay kaže...
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

Ljudi, ne moze se gledati na "near black" nijanse bez zamracene prostorije. Ako netko pokusava "kalibrirati" ekran da vidi sve nijanse sive blizu crne po dnevnom svjetlu taj je luckast i vjerovatno ce potpuno unistiti sliku jer ce mu postavke game i brightnesa biti sulude.

 

Ukratko po dnevnom svjetlu ignoriraj near black preciznost po principu "daj sto das". Cak i ako oled mjeris po dnevnom svjetlu nije ni blizu 0.

 

Razlog tome je sto kad ambijentalno svjetlo "udari" u crni panel (koji ima potpuno iskljuceno svjetlo) on vise nije skroz crn.

 Tko normalan gleda film u totalnom mraku da ne vidiš prst pred ocima? Ok zasto onda forumas vidi sjene na switchu s oled panelom? Evo i ja ih vidim na svom kalibriranom monitoru? Dignut je iso na mobu nevidi se ovak izrazeno no fino se sjene vide i da to stoji na necemu!

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...
vRay kaže...
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

Ljudi, ne moze se gledati na "near black" nijanse bez zamracene prostorije. Ako netko pokusava "kalibrirati" ekran da vidi sve nijanse sive blizu crne po dnevnom svjetlu taj je luckast i vjerovatno ce potpuno unistiti sliku jer ce mu postavke game i brightnesa biti sulude.

 

Ukratko po dnevnom svjetlu ignoriraj near black preciznost po principu "daj sto das". Cak i ako oled mjeris po dnevnom svjetlu nije ni blizu 0.

 

Razlog tome je sto kad ambijentalno svjetlo "udari" u crni panel (koji ima potpuno iskljuceno svjetlo) on vise nije skroz crn.

 Tko normalan gleda film u totalnom mraku da ne vidiš prst pred ocima? Ok zasto onda forumas vidi sjene na switchu s oled panelom? Evo i ja ih vidim na svom kalibriranom monitoru? Dignut je iso na mobu nevidi se ovak izrazeno no fino se sjene vide i da to stoji na necemu! 

 Ja ne znam jesi ti jednostavno neuk ili trolas? Evo bas sam isao pogledati spomenuti video.

 

Ne znam kuzis li se u tehniku pa ne razumijes da postoje dvije 4k verzije tog istog videa na youtubu?

 

Dakle, "iza" tog videa ti je HDR i SDR verzija u 4k kvaliteti. Ako imas HDR player on ce pokusati vrtiti HDR verziju na kojoj je vidljiva plava pozadina tj. nekakva gradacija, mada dosta losa sa dosta kompresije. SDR verzija je snimana na potpuno tamnoj podlozi, dakle potpuni drugi video / mastering i nema ni traga plavoj pozadini.

 

Jos da ponovimo ono sto nisi razumio, monitor / panel ne moze se kalibrirati sa near-backom za dnevno gledanje jer je sve pomaknuto gamom prema gore i ne moze se dobiti ista / slicna vidljivost kao u mraku jer nase oci to ne mogu prepoznati kad je osvjetljen ambient. Ako pak pokusas sa dizanjem brightnesa, game ili black levela doci ce do iskrivljenja slike, moguce posterizacije i potpunog gubitka preciznosti na kraju.

 

Ocito trolas ljude da se iscudjavaju nad slikom, pogotovo ovi koji to vrte na pc-u bez ukljucenog HDR moda.

 

Dakle pitanje je, samo trolas ili nisi znao za ove tehnicke detalje?

 

EDIT: 

Dodatno sam analizirao doslovno bit-pixel strukturu SDR videa. Definitivno SDR i HDR su odvojeni videji. I na SDR postoji mali tamni trag  nekakve plave nijanse tik okolo same ogrlice, ali u vrlo malom obliku tipa 10-tak pixela. Sama nijanse je toliko near-black da ako je vidis u tamnoj prostoriji je problem tj. ne bi je trebao vidjeti, a u svijetloj prostoriji nikako.

 

Onda se sam se isao igrati sa logikom ako to netko vidi da vidimo u cemu je stos sa TV-om. Jedino dizanje black level-a je ucinilo taj nevidljivi trag vidljivim. Dakle, ako dignes black level tv-a za 10-tak % skroz je vidljiv plavi trag u SDR verziji videa samo sto si onda i crnu digao upravo isto toliko jer ove nijanse su zapravo jako blizu crne. Dakle kako se cini ovaj troll ima "kalibriran" monitor na potpuno suludim postavkama i crna mu je vjerovatno na nesto tipa 0.9 niti ili sto vec. Uglavnom, volio bi cuti onoga tko je napravio tu "krasnu" kalibraciju.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 12:09 (vRay).
6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Cansee kaže...

Ekipa dijete mi je razbilo TV. Moja je krivica jer sam slušao savjet osobe koja mi je rekla da slobodno TV stavim na stalak i na element u dnevnoj i da "djecu to ne zanima, neće ni taknit TV". 

 

Uglavnom, trebam preporuku za novi, ovaj će sada ići na nosač i na zid, a element mičem tako da dijete nikako neće moći doći do novog TV-a (barem se nadam)

 

Dosad sam imao Samsung 55", sada bi uzeo možda opet 55", a možda čak i 65". S tim da bi ovoga puta možda uzeo LG, a ne Samsung. Bio sam prije koji dan u trgovini i malo gledao, i vidim da mi je od svih na LG nekako najživlja slika i najljepše boje. Barem mi je tako djelovalo. Ne bi išao preko 7000 kn, vjerujem da će se naći nešto u toj kategoriji. Znam da su OLEDi skuplji, ali to ću onda promašiti, uzet ću si takav TV kad djeca odrastu. TV primarno koristim za gledanje lokalne televezije, Netflixa, HBO, Amazon Prime. Gaming mi trenutno nije potreban, al možda za koju godinu bude i toga. Al kao što rekoh, nije prioritet.

 

Hvala svima na preporukama

 

Šteta.

Nije ni na nosaču TV nedostižan ako dijete  zna zamahnuti i hitnuti nešto u ekran tipa bočica/čaša... Valjda neće...

Ako ti nije prehitno čini mi se da zadnjih nekoliko tjedana i vikendom  svako malo bude nekakva akcija na LG olede i da bi se moglo naći oled 55" unutar budžeta. Tako smo mi prije 2 tjedna uzeli 55" LG OLEDB1 za 6999kn. Toplo preporučujem ako ti je bitna kvaliteta prikaza. Ako je ipak veća dijagonala bitnija onda preskoči oled.

Nakon Panasonic Viera plazme LED/LCD nisu dolazili u obzir.

S obzirom da uskoro izlaze novi modeli mislim da je za očekivati u neposrednoj budućnosti još pokoju lijepu akcijsku cijenu na televizore.

B1 je isto 120 Hz, HDMI 2.1 podržava na 2 od 4 ugrađena HDMI priključka, tako da može biti dovoljno i za jednu gaming konzolu i nekakav vanjski media box možda.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 12:16 (Maat).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ako si spreman dati do 7000 kn onda ti tu već spadaju 2021 modeli LG OLEDa s kojima teško da možeš pogriješiti. Ako se ne varam bilo je popusta na 2021 modele i moglo ih se naći za 7000 kn.
Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
3 godine
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Haha, vidim u nedostatku argumenata se nazivamo trolovima, ajde bok vidim rasprava nema smisla gledaj si u tu nerealno crnu bez ikakvih  detalja i sjena. Gama je kod mene na 2.2,(mogu namjestiti od 1.8-2.4) delta e na 0.7 neznam koji dio nisi razumio. Forumas na switchu koji ima fantastican oled vidi isto, gledo sam na Sony oledu ništa se ne vidi kakva mu je kalibracija i postavke neznam. Zato sam i pitao da netko pogleda video i javi jel vidi postolje i sjene od ogrlice neznam koliko tesko to moze biti. Kad budes radio na kalibriranom monitoru onda mozemo pricati o tome sto ti vidis a drugi ne.

Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
vRay kaže...
Boris grozni kaže...
vRay kaže...
Boris grozni kaže...

Bio bi zahvalan nekome tko ima neki Oled da mi veli dali vidi sjene od ogrlice na tom platnu?(29" sekunda) Molim da proba vise opcija slike!

Koliko sam shvatio to uopce na oledu nebi trebali vidjeti, tj bit ce totalno crnilo bez icega.

Ljudi, ne moze se gledati na "near black" nijanse bez zamracene prostorije. Ako netko pokusava "kalibrirati" ekran da vidi sve nijanse sive blizu crne po dnevnom svjetlu taj je luckast i vjerovatno ce potpuno unistiti sliku jer ce mu postavke game i brightnesa biti sulude.

 

Ukratko po dnevnom svjetlu ignoriraj near black preciznost po principu "daj sto das". Cak i ako oled mjeris po dnevnom svjetlu nije ni blizu 0.

 

Razlog tome je sto kad ambijentalno svjetlo "udari" u crni panel (koji ima potpuno iskljuceno svjetlo) on vise nije skroz crn.

 Tko normalan gleda film u totalnom mraku da ne vidiš prst pred ocima? Ok zasto onda forumas vidi sjene na switchu s oled panelom? Evo i ja ih vidim na svom kalibriranom monitoru? Dignut je iso na mobu nevidi se ovak izrazeno no fino se sjene vide i da to stoji na necemu! 

 Ja ne znam jesi ti jednostavno neuk ili trolas? Evo bas sam isao pogledati spomenuti video.

 

Ne znam kuzis li se u tehniku pa ne razumijes da postoje dvije 4k verzije tog istog videa na youtubu?

 

Dakle, "iza" tog videa ti je HDR i SDR verzija u 4k kvaliteti. Ako imas HDR player on ce pokusati vrtiti HDR verziju na kojoj je vidljiva plava pozadina tj. nekakva gradacija, mada dosta losa sa dosta kompresije. SDR verzija je snimana na potpuno tamnoj podlozi, dakle potpuni drugi video / mastering i nema ni traga plavoj pozadini.

 

Jos da ponovimo ono sto nisi razumio, monitor / panel ne moze se kalibrirati sa near-backom za dnevno gledanje jer je sve pomaknuto gamom prema gore i ne moze se dobiti ista / slicna vidljivost kao u mraku jer nase oci to ne mogu prepoznati kad je osvjetljen ambient. Ako pak pokusas sa dizanjem brightnesa, game ili black levela doci ce do iskrivljenja slike, moguce posterizacije i potpunog gubitka preciznosti na kraju.

 

Ocito trolas ljude da se iscudjavaju nad slikom, pogotovo ovi koji to vrte na pc-u bez ukljucenog HDR moda.

 

Dakle pitanje je, samo trolas ili nisi znao za ove tehnicke detalje?

 

EDIT: 

Dodatno sam analizirao doslovno bit-pixel strukturu SDR videa. Definitivno SDR i HDR su odvojeni videji. I na SDR postoji mali tamni trag  nekakve plave nijanse tik okolo same ogrlice, ali u vrlo malom obliku tipa 10-tak pixela. Sama nijanse je toliko near-black da ako je vidis u tamnoj prostoriji je problem tj. ne bi je trebao vidjeti, a u svijetloj prostoriji nikako.

 

Onda se sam se isao igrati sa logikom ako to netko vidi da vidimo u cemu je stos sa TV-om. Jedino dizanje black level-a je ucinilo taj nevidljivi trag vidljivim. Dakle, ako dignes black level tv-a za 10-tak % skroz je vidljiv plavi trag u SDR verziji videa samo sto si onda i crnu digao upravo isto toliko jer ove nijanse su zapravo jako blizu crne. Dakle kako se cini ovaj troll ima "kalibriran" monitor na potpuno suludim postavkama i crna mu je vjerovatno na nesto tipa 0.9 niti ili sto vec. Uglavnom, volio bi cuti onoga tko je napravio tu "krasnu" kalibraciju.

 

U biti cijela prica je jako edukativna i pokazuje sto netko moze raditi krivo u nedostatku iskustva ili razumjevanja procitanog.

 

Procitas negdje da kod kalibracije brightnesa moraju biti vidljivi neki paterni. 

 

To je ono iz kalibracije za pocetnike i uzrok tisucu problema jer ljudi sa ovim na umu gotovo iskljucivo potpuno zafrknu tv.

 

Bolje pustiti TV na nativnoj crnoj i imati black crash nego dirati black level parameter bez uredjaja koji ce potvrditi da dizanje black level-a nije diglo i crnu boju. Ako nije moguce dobiti vidljivo nijansu sa nativnom crnom onda je to nativno ogranicenje panela i nije nesto sto se moze rijesiti prakticno nikako.

 

Malo je panela zapravo koji imaju taj problem u realnom sadrzaju jer postoje referentne stvari koje moraju biti vidljive. Recimo na paternu sivih nijansi u tamnoj prostoriji dovoljno je da se vidi sve iznad RGB (12,12,12). Sve ispod ako je u "crashu" to je ok i ne bih smatrao problemom. Da bi ucinio detalje ispod rgb(10,10,10) vidljive nije moguce na panelima koji imaju duboku crnu uopce tj. njima je crna toliko tamna (blizu 0) da su i ove nijanse toliko tamne da ih ne mozes vidjeti ako su ispravno prikazane (one su tamo ali oko ih ne moze raspoznati).

 

Dakle, ako imas neki bezvezni ips panel i jos dodatno dignes brightness (black level) do te mjere da crna vise nije nativna cak ni za IPS vrlo vjerovatno ces vidjeti nijanse tipa rgb(4,4,4) ali to ti uopce ne ide u prilog tj. kod ispravne gama krivulje sa razumnom crnom bojom one uopce ne bi trebale biti vidljive, a to sto ih vidis je u principu znak hendikepa.

9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
Cansee kaže...

Ekipa dijete mi je razbilo TV. Moja je krivica jer sam slušao savjet osobe koja mi je rekla da slobodno TV stavim na stalak i na element u dnevnoj i da "djecu to ne zanima, neće ni taknit TV". 

 

Uglavnom, trebam preporuku za novi, ovaj će sada ići na nosač i na zid, a element mičem tako da dijete nikako neće moći doći do novog TV-a (barem se nadam)

 

Dosad sam imao Samsung 55", sada bi uzeo možda opet 55", a možda čak i 65". S tim da bi ovoga puta možda uzeo LG, a ne Samsung. Bio sam prije koji dan u trgovini i malo gledao, i vidim da mi je od svih na LG nekako najživlja slika i najljepše boje. Barem mi je tako djelovalo. Ne bi išao preko 7000 kn, vjerujem da će se naći nešto u toj kategoriji. Znam da su OLEDi skuplji, ali to ću onda promašiti, uzet ću si takav TV kad djeca odrastu. TV primarno koristim za gledanje lokalne televezije, Netflixa, HBO, Amazon Prime. Gaming mi trenutno nije potreban, al možda za koju godinu bude i toga. Al kao što rekoh, nije prioritet.

 

Hvala svima na preporukama

 Šteta TV-a ali šta se može. Možda uopće ne kupovati novi (ako stari još nekako radi) da djete ne strga i novi. Jer inače, sada možeš dobiti LG OLED55A1 ispod 7000kn... ali radije pričekati da uzmeš C koji je 120Hz...

 

Mimo toga, imao si Samsung, nisi naveo model ali predpostavit ćemo relativno noviji, znači VA panel. Koji god bio model najvjerovatnije si imao uključene picture enhancements (kao i većina) te si najvjerovatnije navikao na takovu skoro fluorescentnu sliku. Nije da samo Samsung radi takove TV-e, ako na drugima prebaciš na "Vivid" mod to je to, iskrivi boje ali sve bliješti. Samo Samsung stavi jače pozadinsko osvjetljenje (uglavnom) da boje još više pršte, to im je uglavnom prednost.

 

U trgovini ti je LG izgledao sa jačim bojama jer su većinom IPS paneli koji imaju općenito jače izražene boje (čak i na jeftinijim modelima) ali pod normalno, ne u Vivid modu. Ali s druge strane IPS ima puno više probijanja pozadinskog osvjetljenja na crnoj (sivi blooming, light bleed), te i širi kut gledanja od VA prije nego se svjetlina/boje počnu mijenjati (VA do cca 25°, IPS cca 35-40° od centra). LG radi VA u 50", 60", 70", 82" i to samo neke modele. Tako da je pitanje da li često gledaš po noći sa manje svijetla, gdje se jače vidi blooming.

 

 

LG sa VA ima samo manje od 50" i veće od 70". Za 7000kn postoji LG 55NANO913PA (IPS, FALD, 120Hz, HDMI 2.1). FALD je full-array local dimming, tj. može paliti/gasiti ledice iza ekrana da smanji blooming i pojača kontrast (crnu):

 

https://www.svijet-medija.hr/art/televizor-lg-55nano913pa-led-uhd-4k-smart-tv-t2-hevcs2/103858?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

Taj model jest bolji zbog FALD-a, ima solidno svjetline (do 1000 nita), bolji procesor, HDMI 2.1 i 120Hz, bla, bla,, ali će u mraku imati primjetnog bloominga kao i svaki IPS. Zauzvrat će imati bolje boje pod normalno, širi kut gledanja te biti dovoljno svijetao po danu.

 

 

Za ostalo moraš napisati koji si model Samsunga imao da možemo naći ekvivalent...

 

Našao sam model koji sam imao: QLED TV Samsung QE55Q6F Flat 2018

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice