Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.049
|
čitano: 2.777.789
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Poz 

 

Zelio bi od samsunga 850 pro napravit vanjski disk, koji ce mi sluzit iskljucivo  kao pohrana podataka.

(nisam isao na hdd jer itako vise manje svi crknu nakon 7,8 godina,a mislim da bi ssd treba trajat vjecno pogotovo kad ima jako malo pisanja  kad sluzi samo za pohranu)

 

tri pitanja?

 

1

cuo sam da eksterna kucista smanjuju brzinu,dali ce se brzina  isto smanjiti ako uzmem samo sata/usb 3 adapter kabel?

 

 

2

Jeli mi treba neki posebni program za to ustelat,ili je dovoljo samo upiknut kabelu u port i sve radi samo od sebe kao i kod obicnog usb-a?

 

 

3

Hoce li komp gledan na moj disk kao na klasicni usb tj dali cu moc kliknut eject prije nego sta istekam kabel?

Ako nece imat opciju eject,kako mogu sigurno  istekat kabel bez da ne izgubim podatke?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 18:09 (Jovice).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

a mislim da bi ssd treba trajat vjecno

Misliš krivo, nema tu pravila, sve se kvari, zato postoji backup i nema zime.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

pa upravo tako, ssd mi je jedan od back upa

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

pa upravo tako, ssd mi je jedan od back upa

Preskupo i nepotrebno za tu namjenu, ako je to kopija, onda se nemaš što brinuti ako crkne.

Uzmi klasični disk za male novce i gotovo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 18:58 (Valentin17).
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

,

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 19:21 (Jovice).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...
Jovice kaže...

pa upravo tako, ssd mi je jedan od back upa

Preskupo i nepotrebno za tu namjenu, ako je to kopija, onda se nemaš što brinuti ako crkne.

Uzmi klasični disk za male novce i gotovo.

 ak idem na hdd kaj mi je bolje uzet interni+adapter sata/usb3.0 ili externi disk ,koji je kvalitetniji  ili je to sve isti kura..?

 ja imam laptop...

koj brand?HGST?

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 19:27 (Jovice).
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

Kupi si vanjski disk, gledaj da ima USB 3.0.

Gledaj onoga koji ima dužu garanciju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 19:36 (Valentin17).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...
Jovice kaže...

Kupi si vanjski disk, gledaj da ima USB 3.0.

Gledaj onoga koji ima dužu garanciju.

 Sta nije kao pravilo da su interni diskovi napravljeni od  kvalitetnijih komponenti od ovih vanjskih?

Ista stvar kao sta je interni ssd puno pouzdaniji od bilo kojeg vanjskog ssd-a ili pak usb-a..

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Patrick_cro kaže...
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.

 sta kazes na ovaj ili imas sta bolje?

 

https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-hgst-touro-mobile-usb-30-1tb-5400-maxi-ponuda/HTOLMU3EA10001ABB/product/

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 19:57 (Jovice).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...
Patrick_cro kaže...
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.

 sta kazes na ovaj ili imas sta bolje?

 

https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-hgst-touro-mobile-usb-30-1tb-5400-maxi-ponuda/HTOLMU3EA10001ABB/product/

 

 

 

 Sad ti je čovjek napisao da gledaš garanciju. A ovaj nudi: Garancija proizvoda: 24. Gledaj nešto što ima 60 mjeseci tj. 5 godina. Niti to ti nije apsolutna garancija, jer i eksterni diskovi krepavaju, a to će ti bez puno krzmanja priznati svaki trgovac.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 20:24 (ridealong).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
Jovice kaže...
Patrick_cro kaže...
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.

 sta kazes na ovaj ili imas sta bolje?

 

https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-hgst-touro-mobile-usb-30-1tb-5400-maxi-ponuda/HTOLMU3EA10001ABB/product/

 

 

 

 Sad ti je čovjek napisao da gledaš garanciju. A ovaj nudi: Garancija proizvoda: 24. Gledaj nešto što ima 60 mjeseci tj. 5 godina. Niti to ti nije apsolutna garancija, jer i eksterni diskovi krepavaju, a to će ti bez puno krzmanja priznati svaki trgovac.

 pa ne postoji od 5 godina vanjski disk!

 

ako vanjski krepavaju, onda mozda bolje da uzmem interni  + kabel sata/usb3?

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...
ridealong kaže...
Jovice kaže...
Patrick_cro kaže...
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.

 sta kazes na ovaj ili imas sta bolje?

 

https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-hgst-touro-mobile-usb-30-1tb-5400-maxi-ponuda/HTOLMU3EA10001ABB/product/

 

 

 

 Sad ti je čovjek napisao da gledaš garanciju. A ovaj nudi: Garancija proizvoda: 24. Gledaj nešto što ima 60 mjeseci tj. 5 godina. Niti to ti nije apsolutna garancija, jer i eksterni diskovi krepavaju, a to će ti bez puno krzmanja priznati svaki trgovac.

 pa ne postoji od 5 godina vanjski disk!

 

ako vanjski krepavaju, onda mozda bolje da uzmem interni  + kabel sata/usb3?

 Ima ih. Ako ne možeš naći 5 godina, traži 3 godine. Traži što dužu garanciju koju nađeš.

 

Ne znam što da uzmeš. Svi diskovi krepavaju:

"Jedna iznimno važna stvar kad su u pitanju diskovi, a zapravo i druga oprema jest – ako disk preživi prvih nekoliko mjeseci rada, prvih pola godine, onda je vjerojatnije da će i dugo poživjeti. Naime, za očekivati je da će se u prvim danima, tjednima, mjesecima rada ispoljiti nedostaci u izradi, uslijed kojih se počnu pojavljivati pokvareni sektori, crkne elektronika i sl., pa se za one diskove koji prežive to razdoblje može pretpostaviti da nisu imali (takve) nedostatke u izradi. U svakom slučaju – radite backup pa ste mirni, što god da se dogodilo s diskom." (https://www.bug.hr/savjeti/moze-li-update-windowsa-ubiti-disk-2283)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
Jovice kaže...
ridealong kaže...
Jovice kaže...
Patrick_cro kaže...
Sad dok rikne tesko ces izvuci podatke van, dok kod hdd je puno veca vjerojatnost da ces spasiti podatke. Za backup najbolje neki raid ili napravis par kopija na različitim diskovima, sve ovisi koliko love mislis izdvojiti.

 sta kazes na ovaj ili imas sta bolje?

 

https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-hgst-touro-mobile-usb-30-1tb-5400-maxi-ponuda/HTOLMU3EA10001ABB/product/

 

 

 

 Sad ti je čovjek napisao da gledaš garanciju. A ovaj nudi: Garancija proizvoda: 24. Gledaj nešto što ima 60 mjeseci tj. 5 godina. Niti to ti nije apsolutna garancija, jer i eksterni diskovi krepavaju, a to će ti bez puno krzmanja priznati svaki trgovac.

 pa ne postoji od 5 godina vanjski disk!

 

ako vanjski krepavaju, onda mozda bolje da uzmem interni  + kabel sata/usb3?

 Ima ih. Ako ne možeš naći 5 godina, traži 3 godine. Traži što dužu garanciju koju nađeš.

 

Ne znam što da uzmeš. Svi diskovi krepavaju:

"Jedna iznimno važna stvar kad su u pitanju diskovi, a zapravo i druga oprema jest – ako disk preživi prvih nekoliko mjeseci rada, prvih pola godine, onda je vjerojatnije da će i dugo poživjeti. Naime, za očekivati je da će se u prvim danima, tjednima, mjesecima rada ispoljiti nedostaci u izradi, uslijed kojih se počnu pojavljivati pokvareni sektori, crkne elektronika i sl., pa se za one diskove koji prežive to razdoblje može pretpostaviti da nisu imali (takve) nedostatke u izradi. U svakom slučaju – radite backup pa ste mirni, što god da se dogodilo s diskom." (https://www.bug.hr/savjeti/moze-li-update-windowsa-ubiti-disk-2283)

disk koji bi korstio za backup prakticki uopce nebi radio,99% vremena bi stajao u ormaricu,ako bi tako crknuo onda je stvarno cjela ta tehnologija za kurac..

inace meni su gotovi svi hdd nakon jedno 6.,7 godina poceli stekat..

 

ja i dalje mislim da jedan samsung 850 pro (10 godina garnacije 600TBW)nadzivi svaki hdd,iako steta je takvu pilu drzat u ormaru kao backup i ne iskoristit njegove performance

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 21:11 (Jovice).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

 

ja i dalje mislim da jedan samsung 850 pro (10 godina garnacije 600TBW)nadzivi svaki hdd,iako steta je takvu pilu drzat u ormaru kao backup i ne iskoristit njegove performance

 Krepavali su mi diskovi, krepao mi je i SSD po prvi put. Ono što ti je važno držiš na više mjesta tj. LOCKSS = Lots of Copies Keep Stuff Safe. Dokumente ključne za tvoj život printaš na papir. I tako dalje...

 

Može li SSD nadživjeti HDD stajanjem u ormaru... Ne znam, nisam imao niti jedan dovoljno dugo. Znam da mi je već nekoliko USB stickova krepalo, od toga jedan stick nakon samo pola sata korištenja od trenutka kupnje, pa povuci paralelu s SSD-om koji je srodna tehnologija.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
Jovice kaže...

 

ja i dalje mislim da jedan samsung 850 pro (10 godina garnacije 600TBW)nadzivi svaki hdd,iako steta je takvu pilu drzat u ormaru kao backup i ne iskoristit njegove performance

 Krepavali su mi diskovi, krepao mi je i SSD po prvi put. Ono što ti je važno držiš na više mjesta tj. LOCKSS = Lots of Copies Keep Stuff Safe. Dokumente ključne za tvoj život printaš na papir. I tako dalje...

 

Može li SSD nadživjeti HDD stajanjem u ormaru... Ne znam, nisam imao niti jedan dovoljno dugo. Znam da mi je već nekoliko USB stickova krepalo, od toga jedan stick nakon samo pola sata korištenja od trenutka kupnje, pa povuci paralelu s SSD-om koji je srodna tehnologija.

 ssd je rađen od puno kvalitetnijh komponenti od usb-a tako da kroz rikavanje usb-a nebi povlacio diretknu paralelu sa ssd-om iako su oba flash tehnologija ,ako gledas kroz  garancije ssd-i imaju znatno duze garanacije od hdd-a,vjerovatno to isto nesto govori.  mislim da ne postoji hdd koji ima 10god garanciju...

proizvođaci nebi nudili duge garancije na nesto u sta nisu sigurni da moze izdrzat toliko godina..

 

a sa druge strane ssd sa takvim performansama je stvarno steta drzat u ormaru i preskup je za tu svrhu..

 

a kod hdd je problem ako mi slucjano jednom padne iz ruke gotovo je ..

 

koji je ssd je tebi riknuo?

 

 

 

usporedba:

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 7:33 (Jovice).
6 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

M-disc je najpouzdanije rjesenje ali je  neprakticno za upotrebu...

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

 

koji je ssd je tebi riknuo?

 Pisao sam o tome. Samsung EVO 840 od 250GB. Imao je 3 godine garancije i krepao je malo nakon tog roka.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
Jovice kaže...

 

koji je ssd je tebi riknuo?

 Pisao sam o tome. Samsung EVO 840 od 250GB. Imao je 3 godine garancije i krepao je malo nakon tog roka.

 Sta se dogodilo ili stavi broj stranice di si pisao o tom?

 

Jesi uspio vratit koje podatke ili je sve otislo u kurac?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 18:51 (Jovice).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...
ridealong kaže...
Jovice kaže...

 

koji je ssd je tebi riknuo?

 Pisao sam o tome. Samsung EVO 840 od 250GB. Imao je 3 godine garancije i krepao je malo nakon tog roka.

 Sta se dogodilo ili stavi broj stranice di si pisao o tom?

 

Jesi uspio vratit koje podatke ili je sve otislo u kurac?

 Ovdje imaš izvornu poruku: https://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/50123.aspx?page=284&jumpto=5539956&sort=asc&view=flat

 

Nisam uspio vratit podatke s njega. Pokušat ću, ali mi za to treba mir i nešto slobodnog vremena.

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
Jovice kaže...
ridealong kaže...
Jovice kaže...

 

koji je ssd je tebi riknuo?

 Pisao sam o tome. Samsung EVO 840 od 250GB. Imao je 3 godine garancije i krepao je malo nakon tog roka.

 Sta se dogodilo ili stavi broj stranice di si pisao o tom?

 

Jesi uspio vratit koje podatke ili je sve otislo u kurac?

 Ovdje imaš izvornu poruku: https://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/50123.aspx?page=284&jumpto=5539956&sort=asc&view=flat

 

Nisam uspio vratit podatke s njega. Pokušat ću, ali mi za to treba mir i nešto slobodnog vremena.

 

izvadi ga i spoji sa sata/usb kabelom,tad ce komp na njega gledat kao klasicni usb.usb inace kad rikne bude read only i onda mozes kopirat podatke.

 

mozda to pali i kod ssda?ili nemozes vise ni citat sa njega?

 

na koji nacin mislis povratit podatke sa  ssda?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 20:39 (Jovice).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Jovice kaže...

 

izvadi ga i spoji sa sata/usb kabelom,tad ce komp na njega gledat kao klasicni usb.usb inace kad rikne bude read only i onda mozes kopirat podatke.

 

mozda to pali i kod ssda?ili nemozes vise ni citat sa njega?

 

na koji nacin mislis povratit podatke sa  ssda?

 Proguglaj malo što su sve ljudi raditi s krepanim SSD-ovima. Niti s USB stickovima nije ovako kako si napisao.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Ima li velike razlike u performansama izmedju 120GB i 250GB verzije Sasmung 850 EVO?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Jedino u kapacitetu

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Almin94 kaže...

Ima li velike razlike u performansama izmedju 120GB i 250GB verzije Sasmung 850 EVO?

 Ima ako radis sekvencijalna pisanja sa vecim datotekam, na manjem modelu pada brzina ispod 150MB nakon write buffera

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...
Almin94 kaže...

Ima li velike razlike u performansama izmedju 120GB i 250GB verzije Sasmung 850 EVO?

 Ima ako radis sekvencijalna pisanja sa vecim datotekam, na manjem modelu pada brzina ispod 150MB nakon write buffera

 Taj info mi treba. Sjecam se da ima neki 'problem' prilikom writea 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Tak je. Premda bi 64 layer to trebao dosta poboljsati ali jos samsung nije izdao nove modele.

14 godina
offline
Re: Koji SSD?

Momci, planiran uzet 250 GB SSD. Preferiram M.2, ali dolazi i klasični u obzir. Cijena do 1100 kuna. 960 EVO ili nešto drugo?

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Za 200kn vise uzmes evo 850 od 500gb.

Ako ti je puno uzmi sata od 250gb za nekih 700 i kusur kuna i vozi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 3:16 (ibme74).
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
ibme74 kaže...

Za 200kn vise uzmes evo 850 od 500gb.

Ako ti je puno uzmi sata od 250gb za nekih 700 i kusur kuna i vozi.

 Kolika je razlika u performansama između evo 850 i evo 960? Nije mi bitan kapacitet, glavno da nije ispod 250.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice