Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.765.767
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Koji SSD?
matej402 kaže...

Bok svima,

 

izgleda da mi je crko SSD (ocrz 120gb)...komp ne prepoznaje opce hard i nemrem ga naci u boot menu. ne kuzim se opce u hardove, da li da probam hard na drugom kompu ili se mogu pozdraviti s njime? isplati li se nositi nekom na pregled(sluzio samo za OS i programe)? drugi hard koji imam u kompu je vidiljiv u boot menu

 

ako je gecrk, molim vas neku preporuku za kvaliteta i pouzdan SSD 240+ GB. cijena 400-700kn

Jesi probao promjeniti sata kabel?

Jesi probao ukoocati u drugi SATA port?

Probaj i na drugom racunalo just in case.

 

Sto se preporuke tice klik

10 godina
offline
Koji SSD?

Pitanje za znalce, prešao bih u potponosti na m.2 pohranu. nvme mi je još uvijek skup sport tako da bih za sada išao na m2 sata. E sad malo me zbunjuje kompatibilnost slotova na mojoj ploči radi se o asrock ab350pro, ovako piše na službenoj stranici:

- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2242/2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s) (with Summit Ridge, Raven Ridge and Pinnacle Ridge) or Gen3 x2 (16 Gb/s) (with A-Series APU and Athlon 2xxGE series APU)**
- 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module**

 

Znači li to da u oba slota mogu staviti po jedan m2 sata ssd ili u prvi slot idu samo nvme ssd-ovi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji SSD?

Zadnje dvije ploče koje sam gledao su u uputama imale tablicu u kojoj su bile nacrtane sve moguće m.2 i SSD kombinacije.

Pogledaj, možda i tvoja ima nešto takvo.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.2.2019 15:44 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
Koji SSD?

BX500 nakon cca mjesec dana health na 0%

bemti tehnologiju 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

Intenso tvrdi disk 2,5" SSD disk TOP 256 GB,

 

Kingston SSD disk A400 240GB,

 

WD SSD disk Green SATA3 6,35 cm (2,5") 240 GB

 

Koji od ova 3? SSD bi bio iskljucivo za instalaciju igara...

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
markymark099 kaže...

Pitanje za znalce, prešao bih u potponosti na m.2 pohranu. nvme mi je još uvijek skup sport tako da bih za sada išao na m2 sata. E sad malo me zbunjuje kompatibilnost slotova na mojoj ploči radi se o asrock ab350pro, ovako piše na službenoj stranici:

- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2242/2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s) (with Summit Ridge, Raven Ridge and Pinnacle Ridge) or Gen3 x2 (16 Gb/s) (with A-Series APU and Athlon 2xxGE series APU)**
- 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module**

 

Znači li to da u oba slota mogu staviti po jedan m2 sata ssd ili u prvi slot idu samo nvme ssd-ovi?

1. slot (M2_1) ti podrzava samo PCIe M.2 diskove, bandwidth (x4 ili x2) ovisi o procesoru, ovaj slot djeli bandwidth s PCIE4 utorom (to je ovaj drugi x16 utor za graficku, koji zapravo radi na x4) - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

2. slot (M2_2) ti podrzava samo SATA M.2 diskove, ovaj slot djeli bandwidth s SATA3_3 utorom - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

 

 

e sad bas i nema smisla prelazit sa 2,5" SATA SSD-a na M.2 SATA SSD, jer razlike u performansama nema.

 

to je i dalje SATA disk, samo drugi form factor.

 

jedina "prednost" je sto M.2 sarafis direkt na MBO te imas 2 kabela manje u kucistu. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 21:00 (nathan.fake).
14 godina
offline
Re: Koji SSD?

Pozdrav, treba mi preporuka jefitnog ssd-a, pod jeftino mislim do 300kn

CRUCIAL BX500 240gb je best buy, bar po onome sto sam procitao u zadnjih par stranica, ili se varam? 

Hvala unaprijed

11 godina
online
Re: Koji SSD?

Yup

10 godina
offline
Re: Koji SSD?
nathan.fake kaže...
markymark099 kaže...

Pitanje za znalce, prešao bih u potponosti na m.2 pohranu. nvme mi je još uvijek skup sport tako da bih za sada išao na m2 sata. E sad malo me zbunjuje kompatibilnost slotova na mojoj ploči radi se o asrock ab350pro, ovako piše na službenoj stranici:

- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2242/2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s) (with Summit Ridge, Raven Ridge and Pinnacle Ridge) or Gen3 x2 (16 Gb/s) (with A-Series APU and Athlon 2xxGE series APU)**
- 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module**

 

Znači li to da u oba slota mogu staviti po jedan m2 sata ssd ili u prvi slot idu samo nvme ssd-ovi?

1. slot (M2_1) ti podrzava samo PCIe M.2 diskove, bandwidth (x4 ili x2) ovisi o procesoru, ovaj slot djeli bandwidth s PCIE4 utorom (to je ovaj drugi x16 utor za graficku, koji zapravo radi na x4) - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

2. slot (M2_2) ti podrzava samo SATA M.2 diskove, ovaj slot djeli bandwidth s SATA3_3 utorom - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

 

 

e sad bas i nema smisla prelazit sa 2,5" SATA SSD-a na M.2 SATA SSD, jer razlike u performansama nema.

 

to je i dalje SATA disk, samo drugi form factor.

 

jedina "prednost" je sto M.2 sarafis direkt na MBO te imas 2 kabela manje u kucistu. 

 ma znam da nema nikakve razlike, stvar je u tome da sam imao jedan hdd i jedan 2.5 ssd. Sad nedavno mi je krepao hdd i ne pada mi na pamet više ići na klasične tvrde diskove kad su cijene ssd-ova sve povoljnije.

tak da sam mislio ovaj 2.5 ssd ubaciti u laptop a u komp ću ubaciti samo m.2, za početak vjerojatno m.2 sata od 500gb a kasnije ću onda piknuti neki nvme.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
markymark099 kaže...
nathan.fake kaže...
markymark099 kaže...

Pitanje za znalce, prešao bih u potponosti na m.2 pohranu. nvme mi je još uvijek skup sport tako da bih za sada išao na m2 sata. E sad malo me zbunjuje kompatibilnost slotova na mojoj ploči radi se o asrock ab350pro, ovako piše na službenoj stranici:

- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2242/2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s) (with Summit Ridge, Raven Ridge and Pinnacle Ridge) or Gen3 x2 (16 Gb/s) (with A-Series APU and Athlon 2xxGE series APU)**
- 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module**

 

Znači li to da u oba slota mogu staviti po jedan m2 sata ssd ili u prvi slot idu samo nvme ssd-ovi?

1. slot (M2_1) ti podrzava samo PCIe M.2 diskove, bandwidth (x4 ili x2) ovisi o procesoru, ovaj slot djeli bandwidth s PCIE4 utorom (to je ovaj drugi x16 utor za graficku, koji zapravo radi na x4) - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

2. slot (M2_2) ti podrzava samo SATA M.2 diskove, ovaj slot djeli bandwidth s SATA3_3 utorom - ako ustekas M.2 taj utor nece imat funkciju.

 

 

 

e sad bas i nema smisla prelazit sa 2,5" SATA SSD-a na M.2 SATA SSD, jer razlike u performansama nema.

 

to je i dalje SATA disk, samo drugi form factor.

 

jedina "prednost" je sto M.2 sarafis direkt na MBO te imas 2 kabela manje u kucistu. 

 ma znam da nema nikakve razlike, stvar je u tome da sam imao jedan hdd i jedan 2.5 ssd. Sad nedavno mi je krepao hdd i ne pada mi na pamet više ići na klasične tvrde diskove kad su cijene ssd-ova sve povoljnije.

tak da sam mislio ovaj 2.5 ssd ubaciti u laptop a u komp ću ubaciti samo m.2, za početak vjerojatno m.2 sata od 500gb a kasnije ću onda piknuti neki nvme.

sve 5, no samo sto je M.2 u pravilu skuplji od identicnog 2,5" SATA SSD-a. nije puno, ali opet je... a razlike nema.

 

u slucaju nekakve "havarije", 2,5" mozes spojit na bilo koju MBO (ili na jeftinu i svuda dostupnu usb "ladicu") te napravit data recovery.. kod M.2 se moras natezat i kemijat..

 

poanta mi je da M.2 SATA na desktopu nema bas smisla.. jer u kucistu imas i vise nego dovoljno mjesta za diskove i kablove... laptopi su druga stvar.

 

 

M.2 PCIe (NVMe) je druga prica... tu opet mozemo pricat o isplativosti..

 

vec sam piso tu na forumu, preso sam sa Samsung 830 128 GB (SATA) na Samsung 960 Evo 250GB (PCIe), razliku gotovo da ne osjetim... malo brzi je, ali to nije ono WOW kolko je brzi (na papiru bi trebo bit 5-6x brzi) 

 

u praksi "brzinu" PCIe diska ne mogu iskoristit, jer mi je uvijek drugi (mehanicki) disk bottleneck... ako se ne bavis necim sto zahtjeva brzi inport/export podataka - nema potrebe.

13 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav ekipa.

Uzeo sam polovni/novi 970 Evo međutim nema m2 šarafića.
Nisam ni u kutiji od matične dobio jer je isto polovna.

Ima li itko iz Zagreba navedeni šarafić?
Plaćam kavu na području Trešnjevke (dođem bajkom, nije frka).


Ne naručuje mi se i ne čeka mi se s ebaya za nešto što košta 2 lipe doslovno.
Hvala unaprijed!!! 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2019 23:28 (sudy_freak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

Pogledaj u dućanu Vijci Kranjec.

Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
DiRT kaže...

Pogledaj u dućanu Vijci Kranjec.

To sam vidio u jednoj drugoj temi, ali pokušat ću ako se nitko ne javi u međuvremenu.

Hvala na preporuci

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
10 godina
offline
Koji SSD?

Molio bih preporuku SSD od 1TB. Po mogućnosti SAMSUNG al otvoren i za druge.

 

Također, da li da uzmem  SATA ili M2? Ovo s M2 i NVME mi baš nijne jasno pa ko može me netko prosvijetliti. Zar to nije jedno te isto? I jesu li toliko bolji od SATA? 

 

Jel to mogu uopće stavit na svoju MB (vidi pod moj komp)?

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji SSD?

samo uzmi NVMe M.2 SSD, ploča ti podržava 2280 format (80 mm dužine), PCIe X4 brzine...

 

nažalost malo je skuplji od SATA 82,5") iako ima puno manje lektronike i nema kućište...

 

brži jesu, ne tako brži od SATA SSDova u odnosu na klasični HDD ali jesu, brži su...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Azmo kaže...

Molio bih preporuku SSD od 1TB. Po mogućnosti SAMSUNG al otvoren i za druge.

 

Također, da li da uzmem  SATA ili M2? Ovo s M2 i NVME mi baš nijne jasno pa ko može me netko prosvijetliti. Zar to nije jedno te isto? I jesu li toliko bolji od SATA? 

 

Jel to mogu uopće stavit na svoju MB (vidi pod moj komp)? - 2 x M.2 Socket 3 connectors (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe x4/x2/x1 SSD support)

 

Hvala!

Ako ćeš uzimati toliki kapacitet, onda 2.5" SATA jer je osjetno jeftiniji.
U every-day usage scenariju nećeš primijetiti neku pretjeranu razliku.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
10 godina
offline
Koji SSD?

Hvala obojici. Ma čitam malo i piše da su ti M2 do 4 puta brži. Ali da kolikos e to osjeti, ne znam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji SSD?
Azmo kaže...

Hvala obojici. Ma čitam malo i piše da su ti M2 do 4 puta brži. Ali da kolikos e to osjeti, ne znam.

 Ti M2 su mi malo misterij. On se samo upikne u slot ko RAM? Jel ima možda još kakav konekor za njih da ne uzmem krivi?

 

I kažu da se JAKO zagrijavaju. Ono 100 celzijevaca???

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Azmo kaže...
Azmo kaže...

Hvala obojici. Ma čitam malo i piše da su ti M2 do 4 puta brži. Ali da kolikos e to osjeti, ne znam.

 Ti M2 su mi malo misterij. On se samo upikne u slot ko RAM? Jel ima možda još kakav konekor za njih da ne uzmem krivi?

 

I kažu da se JAKO zagrijavaju. Ono 100 celzijevaca???

Samo ga ubodeš, i pričvrstiš malim m2 šarafićem.

Zagrijavaju se da, 60-100 ovisno o proizvođaču.
Recimo moj 970 Evo u idle-u je na oko 50°C.

nVME kažu da tako radi, pa nije pametno stavljati nikakve heat spreadere na njih.
Ali tako visoke temperature postižu samo kod kopiranja ogromno ogromnih fajlova, 100+ GB kad taj transfer dugo traje.
Onda se hlade.

Dobar video

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
11 godina
offline
Koji SSD?

Sudy bome ti je dobra tempica.  Moj adata sx8200pro idla na nekih 28..31 c

razorblade
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Sudy bome ti je dobra tempica.  Moj adata sx8200pro idla na nekih 28..31 c

Jesi stavljao ikakve heat spreadere?


Gigabyte je na tvojoj ploči pametno stavio m2 slot odmah ispod grafičke da ga ventovi s grafičke koliko toliko hlade. Što je super.
Jel ti grafička ima 0 RPM fans dok je ispod određene temperature?

 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
11 godina
offline
Koji SSD?

Pale se tek nakon 50 ili 60c na grafi...a ssd ima svoj neki tanki limic koji naljepis nancipove..to sam stavio..bas cu danas vidjet do.koliko ide ali mislim da je u gamanju isao do oko 40::45 c

razorblade
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

je li BX500 i dalje trenutno best buy? zanima me nesto od 240 GB za basic koristenje

 ili dodati jos 50ak kn i otici na Intel 545s?

 

0 Kingston A400 M2
3 Cruical BX500
0 Intel 545s
Anything that can be connected, will be connected.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2019 23:07 (definho).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

 Nijedan po tim napuhanim cijenama

 

Crucial P1 je QlC NAND koji je najlošiji jer im brzina pada nakon SLC kesiranja na hdd brzine ili manje ali ako neces puno velikih zapisa raditi bit ce ok jer ima veliki SLC kesing, ima jos nedostataka ali to vise u videu, recimo 1TB model moze do 48GB zapisivati jako dobro a nakon toga je vrlo loš. Ovisi jos i o popunjenosti ssd-a podacima.

 

Ako trebas 1TB onda si pogledaj intel 660p po ok cijeni, isto QLC NAND

https://www.centro.hr/intel-ssd-660p-series-1-0tb-m-2-80mm-pcie-3-0-x4-3d2-qlc-retail-box-single-pack.aspx

 

i jedan edukativni video od Linusa da si pogledas

10 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ako nije kasno, i ako me nevara sjećanje, ne dobija se s ssdom nikad saraf, već u kutiji od matične

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
LordNIbbler kaže...

Ako nije kasno, i ako me nevara sjećanje, ne dobija se s ssdom nikad saraf, već u kutiji od matične

Ma prijatelju, nikad nije kasno. Hvala 


Našao sam u "Vijci Kranjec" na Vukovarskoj u Zagrebu.
Imaju doduše M2 koji je 0,7mm duži.
Ovaj koji sam kupio je M2x4mm.

 

Cijelih 33 lipa hahaha

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
12 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

kupio sam rabljenu konfiguraciju koja će mi služiti za svakodnevni fortnite/apex od nekoliko sati te svakodnevnu upotrebu (surfanje, multimedija, tu i tamo nešto u photoshopu i sl.). konfiguracija je sljedeća:

 

i5 6400 4x 2,7 ghz
Crucial Dimm Kit 8gb (2x4) DDR4-2133
Gigabyte GA - B150 - HD3P
Sapphire Radeon R9 380 Nitro OC

 

 

dakle, treba mi hardisk. mislim da je dobar izbor neki ssd od od 250 giga ili eventualno 500 s obzirom na to za što mislim koristiti komp ili se varam? koji bi bio bestbuy, a da ga moja matična podržava? u to se fakat ne kužim iako sam pogledao na stranici od matične:

 

  1. 1 x M.2 Socket 3 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe x4/x2/x1 SSD support)
  2. 1 x SATA Express connector
    * Not compatible with regular SATA devices.
  3. 6 x SATA 6Gb/s connectors
    * Refer to "1-7 Internal Connectors," for the supported configurations with the M.2, SATA Express, SATA connectors, and PCI slots.

 

OVDJE su još dodatno neke support liste.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2019 11:11 (parve69).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

ok, hvala. e sad je pitanje je li ok ići na sata3, odnosno kupim li nvme, hoću li osjetiti kakvu značajnu razliku u svakodnevnom radu s obzirom na ono što sam naveo da ću korsititi komp (gameanje od nekoliko sati, svakodnevno surfanje i multimedija tu i tamo photoshop, indesign i slično) i dugoročno u smislu izdržljivosti?

 

i ak nije bed, može ista preporuka i za duplo veći kapacitet. moram dobro sve iskalkulirat jer je budžet ograničen, a treba još uzeti i monitor i ssd.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2019 11:18 (parve69).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice