Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.767.281
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Koji SSD?

uzeo bi dobar SSD od 400 Gb, cijena okvirno do 80eur plus minus 10 eur... sta je naaaj u tom rangu ? hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
dadotb kaže...

uzeo bi dobar SSD od 400 Gb, cijena okvirno do 80eur plus minus 10 eur... sta je naaaj u tom rangu ? hvala 

 

Pa uzmi 1Tb za te pare klik

Ako nemaš m.2 na ploči onda klik

12 godina
offline
Koji SSD?

KC3000 1tb ili ima bolje za istu lovu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji SSD?
Pozdrav, koji je bolji od ova dva, te da li imaju dram cashe, tj hoce li usporiti poslije nekog vremena kao sistemski disk.
Kingston 500GB NV1 M.2 2280 NVMe SSD
Kingston SSD 500GB NV2 M.2 NVMe; SNV2S/500G
Hvala
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.12.2022 21:01 (xfire975).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Ovisi što ti je bitnije, oba su nekakav entry level ... NV1 je PCI-E 3.0, NV2 PCI-E 4.0 iako mu tolika propusnost ni ne treba, ali ima veću izdržljivost (broj zapisivanja).

Generalno, ako možeš uzmi veći, 1TB, obično sa kapacitetom rastu i brzine i izdržljivost.

Crucial P3+ je povoljne cijene a bar je nešto brži.

 

2 godine
offline
Re: Koji SSD?
xfire975 kaže...
Pozdrav, koji je bolji od ova dva, te da li imaju dram cashe, tj hoce li usporiti poslije nekog vremena kao sistemski disk.
Kingston 500GB NV1 M.2 2280 NVMe SSD
Kingston SSD 500GB NV2 M.2 NVMe; SNV2S/500G
Hvala

 Kingston 500GB NV2 M.2 2280 NVMe SSD, kupio sam dva komada i napunio oba na 50%. Brzina im je pala sa 1700 na 400 MB/s, čim sam ga ispraznio brzine se vratile na 2100/1700, reklamirao, servis odobrio povrat novaca za oba dva. Samsungu brzina ne pada i na 90% popunjenosti. Razlika nebo i zemlja.

 

Za 40-50 kn gore radije Samsunga.

https://www.nabava.net/ssd-disk/samsung-980-980-evo-mz-v8v500bw-ssd-500gb-cijena-m2-nvme-159891701

11 godina
offline
Koji SSD?

danas uzeo kingston renegade 1tb pcie 4.0 ssd, zamijenio je prastari intel 520 od 120gb

intel je i dalje na 98% healtha, radi ko urica, no u zadnje vrijeme počelo je ponestajati mjesta, tako da intel van, kingston unutra

 

brzine su dolje, pored je nešto stariji kingston a2000 pcie 3.0 u donjem slotu, s tim da je renegade pun nekih 11%, a a2000 47%

zasad nisam vidio da se previše grije ili da trokira, doduše stavio sam na njega asusov hladnjak od matične

 

klonirao sam os sa starog intela 120gb na novi nvme 1tb ssd acronis programom koji dođe uz novi ssd, recovery particiju sam stavio na nekih 35gb, c je ostao na 111gb, neiskorišteno nekih 800gb

kasnije raširio particiju c na 900gb sa partition wizardom i sve fercera savršeno

 

jedno pitanje - ukoliko kojim slučajem cicikrepne novi renegade ssd, jel acronis ostavio na starom ssd-u instalaciju windoza u butabilnom stanju?

odnosno, ako izvadim renegade i vratim stari intel, hoće li se windoze normalno butat, naravno u stanju u kojem su ostale na starom ssd-u prije zamjene? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Odlične brzine, konačno da se i PCI-E 4.0 iskoristi :).

Da, "cloning" alati ne diraju izvorni disk.

 

 

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...

danas uzeo kingston renegade 1tb pcie 4.0 ssd, zamijenio je prastari intel 520 od 120gb

intel je i dalje na 98% healtha, radi ko urica, no u zadnje vrijeme počelo je ponestajati mjesta, tako da intel van, kingston unutra

 

brzine su dolje, pored je nešto stariji kingston a2000 pcie 3.0 u donjem slotu, s tim da je renegade pun nekih 11%, a a2000 47%

zasad nisam vidio da se previše grije ili da trokira, doduše stavio sam na njega asusov hladnjak od matične

 

klonirao sam os sa starog intela 120gb na novi nvme 1tb ssd acronis programom koji dođe uz novi ssd, recovery particiju sam stavio na nekih 35gb, c je ostao na 111gb, neiskorišteno nekih 800gb

kasnije raširio particiju c na 900gb sa partition wizardom i sve fercera savršeno

 

jedno pitanje - ukoliko kojim slučajem cicikrepne novi renegade ssd, jel acronis ostavio na starom ssd-u instalaciju windoza u butabilnom stanju?

odnosno, ako izvadim renegade i vratim stari intel, hoće li se windoze normalno butat, naravno u stanju u kojem su ostale na starom ssd-u prije zamjene? 

 Izvrsne brzine novog SSD-a. Da, kloniranje sve obavi kako treba i možeš vratiti stari SSD i nastaviti raditi jer je to bio izvor za klona.

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?
Frka85
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Ograničen si na SATA modele, dovoljan će biti i neki "slabiji", Kingston A400 ili Crucial BX serija.

Za slike, nadam se da imaš još neku kopiju ... ako ne, onda kopirati a ne samo prebaciti.

 

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
stručnjak kaže...
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?

 Nikako koristiti SSD kao jedini backup. Nije to HDD. SSD samo krepa i gotovo, bez ikakvih upozorenja. Radije nabavi neki jeftini HDD, pa na njega kopiraj (dakle, još jedna kopija) sve što ti je bitno.

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?

 Nikako koristiti SSD kao jedini backup. Nije to HDD. SSD samo krepa i gotovo, bez ikakvih upozorenja. Radije nabavi neki jeftini HDD, pa na njega kopiraj (dakle, još jedna kopija) sve što ti je bitno.

 Imam ovaj HDD od 1TB i njega ću koristiti za slike a kupiti ću dva SSD za windowse i ostale stvai. Nije me briga maš za nekom turbo brzinom, koji god bio biti će bolji od hard diska. Može li link :)

Frka85
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
stručnjak kaže...
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?

 Nikako koristiti SSD kao jedini backup. Nije to HDD. SSD samo krepa i gotovo, bez ikakvih upozorenja. Radije nabavi neki jeftini HDD, pa na njega kopiraj (dakle, još jedna kopija) sve što ti je bitno.

 Imam ovaj HDD od 1TB i njega ću koristiti za slike a kupiti ću dva SSD za windowse i ostale stvai. Nije me briga maš za nekom turbo brzinom, koji god bio biti će bolji od hard diska. Može li link :)

 www.youtube.com i pogledaj recenzije SSD-ova. Što god da odabereš, gledaj da ima što dulje jamstvo.

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?

 Nikako koristiti SSD kao jedini backup. Nije to HDD. SSD samo krepa i gotovo, bez ikakvih upozorenja. Radije nabavi neki jeftini HDD, pa na njega kopiraj (dakle, još jedna kopija) sve što ti je bitno.

 Imam ovaj HDD od 1TB i njega ću koristiti za slike a kupiti ću dva SSD za windowse i ostale stvai. Nije me briga maš za nekom turbo brzinom, koji god bio biti će bolji od hard diska. Može li link :)

 www.youtube.com i pogledaj recenzije SSD-ova. Što god da odabereš, gledaj da ima što dulje jamstvo.

 Što kažete na OVAJ, gledam recenzije ali su sve stare. Ima li ovaj SSD DRAM cache, recenzije kažu da nema.

Frka85
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
stručnjak kaže...
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
zelenapaprika kaže...
stručnjak kaže...
Za ovu moju kantu pod MOJ PC koji SSD uzeti, jedan samo za windows do 200Gb, a drugi za igre moze do 1Tb.
PS. Sada koristim hard disk star 10ak godina...posto na njemu drzim slike dali je bolje uzeti ssd pa prebaciti na njega ili ostavit na hardu?

 Nikako koristiti SSD kao jedini backup. Nije to HDD. SSD samo krepa i gotovo, bez ikakvih upozorenja. Radije nabavi neki jeftini HDD, pa na njega kopiraj (dakle, još jedna kopija) sve što ti je bitno.

 Imam ovaj HDD od 1TB i njega ću koristiti za slike a kupiti ću dva SSD za windowse i ostale stvai. Nije me briga maš za nekom turbo brzinom, koji god bio biti će bolji od hard diska. Može li link :)

 www.youtube.com i pogledaj recenzije SSD-ova. Što god da odabereš, gledaj da ima što dulje jamstvo.

 Što kažete na OVAJ, gledam recenzije ali su sve stare. Ima li ovaj SSD DRAM cache, recenzije kažu da nema.

 Stare recenzije? Sve unutar jedne godine je itekako ok. Kako koji model razvikane firme izađe, tu je recenzija. Ali prvo moraš raščistiti sam sa sobom koja vrsta SSD-a ti treba i po fizičkom modelu (2.5" ili m.2) i po namjeni, jer se SSD-ovi razlikuju po mogućnostima, neki su za nezahtjevno korištenje, imaju manju brzinu čitanja i pisanja, manji broj ukupnih zapisa dok ne krepaju, dok su drugi SSD-ovi za kreativce, gejmere i slične koji od SSD-a traže vrh. A to košta. I nekih nema na našem tržištu. Novi top modeli su WD black 850x (stari model je bez x) i Samsung 990 Pro, ali to su top, ponavljam, top modeli. Nekih modela iz tiih recenzija nema na našem tržištu. I trebaš vidjeti koju podršku imaš na PC-u ili u laptopu za koju generaciju SSD-ova (Pcie 3.0 ili 4.0)

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...

Samsung ima nekih problema sa health na 980pro i 990pro

Često im se to događa. Moje zadnje iskustvo je bilo sa 870 Evo 500 GB SATA modelom, bad sektori se počeli pojavljivati niotkuda, jedan došao do 19 bad sektora, jedan ulovio jednoga.

Nadogradnja firmwarea riješila problem i dalje se nije širilo od toga. Tu krivim i sebe jer sam trebao odmah nakon instalacije sustava nadograditi firmware.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

kolegi je nedavno crknuo samsung 860 ili 850 od 500gb, nisam siguran, a još mu je služio samo za instalaciju igara

a intel 520 od 120 gb koji smo uzeli obojica u isto vrijeme, stariji par godina i non stop u upotrebi rade bez greške

samsung je uvijek bio kurvanjska firma koja prodaje muda pod bubrege kad god može 

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...
samsung je uvijek bio kurvanjska firma koja prodaje muda pod bubrege kad god može 

Svi se sjećamo kako su na 970 Evo Plus model stavljali jeftiniju memoriju.

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...

kolegi je nedavno crknuo samsung 860 ili 850 od 500gb, nisam siguran, a još mu je služio samo za instalaciju igara

a intel 520 od 120 gb koji smo uzeli obojica u isto vrijeme, stariji par godina i non stop u upotrebi rade bez greške

samsung je uvijek bio kurvanjska firma koja prodaje muda pod bubrege kad god može 

 Krepao Samsung, prešao sam na Crucial. Za sada nikakvih problema.

14 godina
offline
Koji SSD?

Samsung evo 840 120 gb iz 2013. star deset godina, glavni disk na kojem su windowsi cijelo to vrijeme, 8521 paljenje, 38162 radna sata

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
forumaš kaže...

Samsung evo 840 120 gb iz 2013. star deset godina, glavni disk na kojem su windowsi cijelo to vrijeme, 8521 paljenje, 38162 radna sata

 Takav sam ja kupio krajem 2014. i poprilično ga gazio. 

Pa je završio kod kuma, a nedavno je dobio i trećeg vlasnika koji sad na njemu vrti Vista OS na trećem računalu.

Imao je taj SSD i paprenu cijenu, ako se dobro sjećam izašao me nekih 800 Kn u Instaru,

al' tad su cijene SSD-a i inače bile paprene.

To je nepoderiv SSD.

Tigar Krezumica
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2023 12:43 (fromcelltohell).
14 godina
offline
Koji SSD?

Imam tri samsunga i to radi ko mercedes  200D

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
forumaš kaže...

Samsung evo 840 120 gb iz 2013. star deset godina, glavni disk na kojem su windowsi cijelo to vrijeme, 8521 paljenje, 38162 radna sata

Mislim da imam četiri ili pet komanda, imam i dva 850 Evo modela. Rade svi redom kako treba. Na slici je još jedan 870 Evo 500 GB model i počeo je padati lagano.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2023 18:48 (Valentin17).
12 godina
offline
Koji SSD?

Kod mene kingson a2000 1tb, 13500 radnih sati i 98% health.

 

imao sam samsung 840 i 850 i oba su radila top. 850 jos uvijek kod maloga u pc kao sistemski. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Od ukupnog broja radnih sati je važnija količina zapisanog, to najviše troši SSD ... nešto intenzivno kao baze podataka ili Chia rudarenje potrošit će ga i za puno manje radnih sati, dok sa nekom "cold" arhivom koja se jednom zapiše i samo čita, teoretski može trajati vječno.

 

11 godina
online
Koji SSD?

Imam Samsung 980 PRO 1TB  na 99% star oko godinu dana, zapisano 9TB.

Čitam da najviše problema ima 980 PRO 2TB na kojem je OS, kod mene nije.

Imam i ADATA SU650 250GB sata SSD na 92% star oko 4 godine.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Od ukupnog broja radnih sati je važnija količina zapisanog, to najviše troši SSD ... nešto intenzivno kao baze podataka ili Chia rudarenje potrošit će ga i za puno manje radnih sati, dok sa nekom "cold" arhivom koja se jednom zapiše i samo čita, teoretski može trajati vječno.

 

 19tb 

 

11 godina
offline
Koji SSD?

Planiram si uzeti dodatni disk za laptop (Lenovo Legion 7 Slim), vjerojatno 2TB da budem miran. Nekako sam sve izbor na:
Samsung 970 Evo Plus 185€
Adata SX8200 Pro 170€
Crucial P3 135€

Trenutno naginjem na taj Crucial jer mislim da mi se ne isplati davati toliko više za ne nužno toliko meni bolje. Ima li smisla se ipak isprsiti malo za neki od tih skupljih? Možda postoji i neka bolja opcija, otvoren sam za sve.

Performanse mi nisu presudne, sve će to biti dovoljno dobro, ali bitno mi je da traje ako ima neke razlike bitne.

Ako ima tko kakav koristan savjet rado ću poslušati.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice