Laptop ne pokreće s novim SSD-om

poruka: 20
|
čitano: 8.641
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Laptop se ne pokreće s novim SSD-om

Kupio sam novi SSD (UV500 120GB) kojim sam htio zamijenit stari HDD u laptopu. Htio sam stavit Windowse na njih pa sam umetnio i USB s instalacijom Win10. Kad se laptop upali samo prikaže onaj POST screen (samo logo Lenova) i ne da mi da uđem u BIOS ni u boot order i to tako stoji dok ga ne ugasim. Kad vratim HDD, sve radi normalno, i učita Windowse na HDD-u i pokreće instalaciju s USB-a (ako je umetnut, sve radi normalno i kad nije) i hoće u BIOS. Zadnja verzija BIOS-a je instalirana, probao i na drugom laptopu, ista stvar. Prekopao sam po netu, ali nisam pronašao ništa od pomoći. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se ne pokreće s novim SSD-om

Si isprobao ovo?

Btw ako si kopao po netu, vjv si i naišao na nesta, najbolje bi bilo napisat što si isprobao sve, ako ovo gore ne radi.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se ne pokreće s novim SSD-om
-Wolf- kaže...

Si isprobao ovo?

 

Pogledao sam link, no problem je što ja ne mogu ni instalirat Windowse na njemu jer čim ga ubacim, on ga izgleda prepozna kao storage drive (na oba laptopa). Probao sam i izvadit ga pa naređivat boot ordere, ali ništa ni od toga.

 

Btw ako si kopao po netu, vjv si i naišao na nesta, najbolje bi bilo napisat što si isprobao sve, ako ovo gore ne radi.

 

Velika većina rješenja što sam našao su u disk managementu ili u instalacijama Windowsa gdje se bira drive na kojem će oni biti. Ja s njima ne mogu ništa. Ono što sam pronašao, a da mogu je čačkanje po BIOS-u, stavljanje u AHCI mode, disejblanje security boota, stavljanje lozinki na BIOS kako bi se nešto treće otključalo. Naravno, ništa. Sad već jako sumnjam da mi možda sam SSD nije došao s nekom greškom.

7 godina
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

 

Pokreni live linux ( mint cinnamon 19.1 ) sa usb-a, i sa gpartedom prvo formiraj disk ( gpt ) a onda aplikacijom disks provjeri stanje tog ssd-a .

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop se ne pokreće s novim SSD-om

-osim što sve mora biti ispravno, mora biti i odgovarajuće (po želi/potrebi) podešeno, BIOS.

-hyber, fast, sec.boot, enkripcija, oenmogućeno bootanje s drugih medija uefi-legacy.. podesi BIOS. (u bios možeš i bez diska, ako u jednom slučaju možeš u drugom ne, tad je disk neispravan, kontakt, kontroler.. ili zaštita, odgovarajuće zaštićen laptop može biti jako siguran).

- pa do tog da ovisi koji laptop, npr lenovo serija ima dva buttona, drugi je za boot-paljenje i ulazak u bios.

-ovisno o potrebi-želji, tj kako je podešen bios, mora biti i install medij, tj mod gpt-mbr.. i mora biti ispravan, bootabilan. Ako je 'loš' može jedanko zablokirati, ako je loš usb port, .. itd. Ponekad je dovoljno ponovo napraviti usb-install medij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
bunker kaže...

 

Pokreni live linux ( mint cinnamon 19.1 ) sa usb-a, i sa gpartedom prvo formiraj disk ( gpt ) a onda aplikacijom disks provjeri stanje tog ssd-a .

 Ako je ssd u laptopu, laptop se samo upali do tog Lenovo logoa i ne želi ništa dalje, ne mogu ni ući u bios i boot order, niti u želi dalje u windowse. Na dva laptopa ista stvar. Tek kad ga izvadim, sve normalno radi (i windowsi s harda i bootable usb i bios). Mislim da mi ne vrijedi pokrenut linux s usba jer ssd mora bit izvađen, osim ako naravno nisam nešto krivo shvatio.

ihush kaže...

-osim što sve mora biti ispravno, mora biti i odgovarajuće (po želi/potrebi) podešeno, BIOS.

-hyber, fast, sec.boot, enkripcija, oenmogućeno bootanje s drugih medija uefi-legacy.. podesi BIOS. (u bios možeš i bez diska, ako u jednom slučaju možeš u drugom ne, tad je disk neispravan, kontakt, kontroler.. ili zaštita, odgovarajuće zaštićen laptop može biti jako siguran).

- pa do tog da ovisi koji laptop, npr lenovo serija ima dva buttona, drugi je za boot-paljenje i ulazak u bios.

-ovisno o potrebi-želji, tj kako je podešen bios, mora biti i install medij, tj mod gpt-mbr.. i mora biti ispravan, bootabilan. Ako je 'loš' može jedanko zablokirati, ako je loš usb port, .. itd. Ponekad je dovoljno ponovo napraviti usb-install medij.

 Sa ssdom unutra, kad stisnem taj button za bios/boot order uđe u neki loop gdje se opet samo upali do logoa pa restarta i unedogled. Mogu uslikati bios bez ssda sa svim postavljenim postavkama ako će ikako pomoći.

15 godina
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om

-već ti je predloženo.. probaj bez diska (hdd, ssd, usb..) .. i ako tad možeš u BIOS, ponoviš s npr USBom, ako tad možeš, dodaš SSD.. i tad dedukcijom/eliminacijom zaključiš gdje je problem. (čarobna kugla ne pomaže).

-kad uđeš u BIOS, umjesto slikanja.. idi redom opcijama-menijima, prvo učitaj default, reboot, opet u bios.. provjeriš sve, npr želiš li uefi-gpt ili mbr.. i ovisno o opcijama (dobar dio laptopa ne nudi skoro ništa.. npr imaš li uopće opciju uefi-legacy.. ili ide-ahci..) podesiš prema potrebi. SSD je preporuka na AHCI, ali i na IDE je zadovoljavajuće. Isključiti safeboot, win8 i sl opcije, isključiti fastboot, opet snimiti-rebootati.. i koristi F-tipku za quick/express (kako se već naziva) boot meni (ne bios order, nije isto).. ugl F8-12 ili esc za vrijeme paljenja-POSTa.. (i piše na ekranu, osim ako je u opciji biosa isključeno, zato se prođe sve u opcijama i vidi.. ili google+manual..).

-boot medij, ako napraviš novi, download s MSovih stranica korištenjem (novog!) mctoola, pratiš proceduru i kreira se usb koji ima oba boot moda (gpt+mbr uefi/legacy).. i tad taj medij u quick meniju vidiš na dva načina, .. ili ako je u jednom ili ako bios podržava samo jedan itd. itd..  ..pa do tog da koristiš Rufus ako nikako drugačije ne možeš nabosti kombinaciju.

-usb medij, kontroler, port-kontakti moraju biti ispravni, ponekad je sama snimka installer fileova loša, ponovo i možda radi.. + ovisno o generaciji izbjegava se port 3.0.. itd.

 

-svaki boot medij je 'isti', win, linux.. ali sve moguće opcije su ono što moraš znati, odabrati, napraviti kompatibilno.. da bi radilo, svaka greška i ne radi. To je razlika, sve 100% ispravno=radi ili samo jedna greška i ne radi. + moguć kvar i sl. pa i slučajnost, npr rebootaš i proradi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

 

Nisi me skonto:

 

-kreiraj live linux usb, mint cinnamon 19.1

-odspoji sve hdd iz laptopa

-upikni live linux usb i pokreni laptop te učitaj taj linux do desktopa, spoji se na net

-linux u sleep

-sada ukopčaj ssd, probudi linux, pokreni gparted, formiraj disk, provjeri ssd sa alatima koji su ti već u live linuxu

--ugasi laptop, ubaci usb install windowsa i prati upute na ekranu...

 

😀

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2018 17:51 (bunker).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
bunker kaže...

 

..

-sada ukopčaj ssd, ..

 ni ja te ne kontam :))

- hotswap na laptopu? onak, slim to none..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

 

Da.... Dobro si napomenuo...

 

Zaboravih u gornjim uputama napomenutu ( sad sam popravio )  da staviš live linux u sleep i onda uštekaš ssd i probudiš linux.. 

 

To ti je npr standardni postupak kod secure erasea ako naletiš da ssd ima frozen ili locked status, tada ti je to standardni postupak ( tool u sleep, odspojiš i opet spojiš ssd i probudiš secure tool... )

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2018 17:52 (bunker).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
bunker kaže...

 

Nisi me skonto:

 

-kreiraj live linux usb, mint cinnamon 19.1

-odspoji sve hdd iz laptopa

-upikni live linux usb i pokreni laptop te učitaj taj linux do desktopa, spoji se na net

-linux u sleep

-sada ukopčaj ssd, probudi linux, pokreni gparted, formiraj disk, provjeri ssd sa alatima koji su ti već u live linuxu

--ugasi laptop, ubaci usb install windowsa i prati upute na ekranu...

 

😀

 Evo, neki progress se vidi napokon. Morao sam ostaviti hdd unutra kad sam palio linux, onda sleep, iskopčao hdd, ukopčao ssd i probudio ga i onda ga je prepoznao. Stavio sam gpt partition, ntfs file system u gpartedu. Onda sam otišao u Disks i tamo checko i repairo ali nije ništa našlo. Ugasio, pokušao opet s instalacijom windowsa i ssdom, ali isto. Isključuje li to onda da ssd ima grešku?

Također sam pokušao i što je ihush rekao, ali nisam uspio ništa postići.

7 godina
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

 

Moram priznati da nisam točno pohvatao sve kaj navodiš, a u ovim stvarima moramo biti precizni da si neizazoveš neplaniranu štetu.

 

Znači, iz live linuxa vidiš ssd i možeš roštati po njemu ?

 

Kaj se desi kada pokušaš pokrenuti pc sa uštekanim ssd ( svi usb su tad prazni ) .?

 

 

Ako ti se pokreće live usb linux, onda nema razloga da se nepokrene usb za install windowsa  ukoliko je taj usb pravilno kreiran.

 

Ako iz live linuxa vidiš ssd, opet nema razloga da ga bios nevidi jer komunikacija ide preko ploče ( biosa ). 

Daj malo više detalja o onome kaj i kako radiš i koje greške baca. Može biti neka banalnost da nisi nekaj poklikal u biosu, a bome može biti i neki hardverski problemčić, no moraš biti jasan i precizan u opisu inače buš dobio neadekvatne upute i savjete ....

 

Ako ssd odprve vidiš u nekom drugom računalu, onda je to već pola rješenja...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.9.2018 10:27 (bunker).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

meni sve to zvuči kao pogrešne postavke BIOSa, gpt-mbr/sec. ... ili kvar (diska, kontrolera, kabel-kontakt..)..

-live stikići moraju donekle odgovarati generaciji računala, ako radi na jednom ne mora na svima. Installer ipak radi, ako je HW ispravan + postavke BIOSa.

-tak da nema potrebe bootati neki linux, jer isto mora biti moguće vidjeti (particiju..) installerom.. tj do tad je beskorisno ako ga vidimo pod linuxom ili miniPE liveom..

alternativno, ručni install (raspakiraš wim, dodaš boot i upališ računalo.. kao OEM-predinstall). .. ali ja bi prije toga želio biti siguran u postavke i ispravnost.. a ovo je nesigurno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

Znači, kad pokrenem taj live linux, a unutra je i hdd čekam dok dođe do desktopa. Pokrenem gparted i tu uredno stoji hdd, sve normalno. Suspendam linux, izvadim hdd i umjesto njega ubacim ssd, učita mi ga normalno isto (tad mogu raditi i partition [stavio sam gpt] i alocirat tu memoriju [tu sam ostavio unallocated space cijeli disk] i sve što ide s tim). Ako isto to napravim, a u laptopu nema hdd, znači taj sata je prazan, onda mi ne prepozna ssd nakon buđenja linuxa.

 

Zatim ugasim taj linux i izvadim usb, pokrenem ponovno laptop da pokušam u bios, neće. Zablokira na tom POST screenu i ne da mi ništa. Odnosno, na tom Lenovo laptopu postoji taj button kojim se ulazi u bios i boot order. Kad stisnem taj button (a ssd je unutra) tad se samo pojavi Lenovo logo i stoji minutu i restarta se i ponovno tako. Na Acerovom laptopu samo stoji logo i ne da ni f2 ni f12.

 

U bios postavkama sam naredio ahci controller mode i stavio uefi boot, disejblao secure boot. Probao sam i sve ostale kombinacije, ali svaki puta isti rezultat. Grešaka kao takvih nema (da mi sad negdje izbaci neki prozorčić s error porukom).

 

EDIT: Installer s windowsom valja jer ga normalno pokrene kad ssd nije u laptopu, znači kad stavim hdd. Pokušao i instalirati windowse do kraja na hddu, sve uspjelo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.9.2018 18:41 (valjo98).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
Sad sam se sjetio ubaciti ssd u pc koji ima sata2 sučelje. Očitao ga je odmah, uspio sam instalirati i windowse na njega. Vratim ga nazad u laptop, ništa.
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om

-ako nije kvar laptopa (kontroler ..) tad je pogrešna postavka ili loš BIOS (ponekad neke stvari sfušaju, ponekad plate kaznu zbog utjecaja wintela na 'slobodu' izbora).

-vratolomije sa zamjenom diska pod liveom su nepotrebne.. loše, tj kao što vidiš rezultat, nisi problem riješio installom na drugom računalu.. bios, možda treba novi ili pogrešna postavka (mada sad zvučim papagajski).. bez fastboota, bez secboota, bez win8 i sl. uegi-gpt fičera .. + laptopi imaju zaštitu-enkripciju (admin) .. možda je tu greška-bug.

-probaj u legacy-mbr modu (kompatibilnost).

-install medij bootaj uvjek kroz bootmeni, ne bootorder iz biosa, jer tad ne znaš koji je bootmod (ovisno ima li medij jedan ili oba). Moguće da samo zbog toga stoji.. jer installer mora vidjeti disk da bi ponudio instalaciju. (live ne mora vidjeti disk i može skpati taj detect kad naiđe na grešku-problem-zaštitu..).

 

-kad bi bio siguran da je bios i ostatak ispravno, .. možeš probati, ručni install.

na funkcionalnom računalu:

-diskpart, sve obrisati, select disk-broj, clean.

-kreiraš boot particiju, 500mb, os particiju ostatak.

-raspakiraš install.wim na os particiju (dism)

-kreiraš boot.

-ugradiš disk i upališ. Ispravan hw+bios (odgovarajuće postavke) i mora raditi. Ako ne radi tad treba otkriti kvar..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

Ekipa, ispričavam se što sam vas ovako ostavio da izvisite, stigao je faks pa nisam ni bio doma. U međuvremenu, laptop je uspješno riješen. Odnesen je kod jednog čovjeka koji ga također nije uspio sredit (rekao je da ga je ssd nešto zezao, nešto malo je proradio pa opet nije htio) i onda je zamijenio ssd koji je on imao s tim i radio je normalno. U svakom slučaju, puno vam hvala na pomoći!! (ako ništa drugo, dosta sam naučio iz ovoga )

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
ihush kaže...

tad je pogrešna postavka ili loš BIOS (ponekad neke stvari sfušaju, ponekad plate kaznu zbog utjecaja wintela na 'slobodu' izbora).

 

samo quick info.. imao sam 2 slučaja sa hp-ovim picekima i laptopima di neki brendovi ssd-ova jednostavno nisu radili..

kod jednog korisnika je samsung evo prestao raditi nakon bios update-a 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop ne pokreće s novim SSD-om
nine kaže...

samo quick info.. imao sam 2 slučaja sa hp-ovim picekima i laptopima di neki brendovi ssd-ova jednostavno nisu radili...

 

moguće da matična podržava isključivo B ili M key

 

https://en.wikipedia.org/wiki/M.2#Form_factors_and_keying

 

http://www.atpinc.com/Memory-insider/what-is-m.2-M-B-BM-key-socket-3

 

https://arstechnica.com/gadgets/2015/02/understanding-m-2-the-interface-that-will-speed-up-your-next-ssd/

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2018 22:53 (neprijatelj).
13 godina
online
Laptop ne pokreće s novim SSD-om

radilo se o SATA SSD-ovima..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice