Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

poruka: 1.001
|
čitano: 245.397
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Provjera ispravnosti diska

Potrebni programi:

Hard Disk Sentinel

HD Tune

 

Pokrenete Hard Disk Sentinel i odmah u njemu vidite opis zdravlja diska kao na slici:

Sentinel Sentinel
Unutar programa također imate i mogućnost provođenja raznraznih detaljnih testova (površine diska itd).

 

 

Pokrenete HD Tune te u njemu pogledate pod Health:

HD Tune Health HD Tune Health
Ukoliko ima kakvo upozorenje, nije dobro.

Ako je upozorenje samo na CRC Error - zamijenite SATA kabel.

Ostati će upozorenje, no broj ne bi trebao rasti.

 

U  HD Tune prođite Error Scan:

Error scan Error scan
Ukoliko ima crvenih kvadratića - disk ima Bad sektore.

 

 

Ako Hard Disk Sentinel pokazuje loše stanje diska, ako se u HD Tune pod Health nešto crveni ili ako disk ima Bad Sektora - disk je neispravan. U tom slučaju preporuča se izrada redovitog backupa (da ne ostanete bez važnih podataka) i smanjeno korištenje oštećenog diska. Na neispravnom disku ne treba čuvati važne podatke te ga treba što prije zamijeniti.

 

 

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2013 9:47 (191x7).
Moj PC  
41 0 hvala 36
13 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Dobro da je netko stavio sve ovo na jedno mjesto, da ne moramo svakome posebno objašanjavati postupak.

 

BRAVO!{#}

Generic XOR2 70 ccm, Motorforce Sport 70 ccm kit ,Tec racing radilica,Malossi Multivar, Dell'orto 19mm,LeoVince ZX,Malossi red sponge,Žute opruge, Kevlar remen, vrištećih 12500 rpm ,max.brzina:105km/h
 
7 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

kolega moze objasnjenje za ovaj problem ili ja nesto dobro ne vidim! ovo sam tek neki dan primjetio!LP

hd tune svi testovi super produ bez ikakvih problema..

hd tune sve 5 hd tune sve 5
hd sentinel mi u meniju izbacuje ovu gresku s bad sectorima...?{#}

za isti hard disk od wd120gb! LP! tx{#}

 

evo link na full size sentinel ss

http://img829.imageshack.us/img829/6262/d6zt.jpg

||| Intel Core™ i7 inside |||
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 0:46 (Stjepanj).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

probaj na hd tune staviti pod unit da bude mB, a ne gB.

[url]http://ogame.org?refId=110+110631[/url]
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Za početak u HD Tune odradi normalno skeniranje, a ne Quick scan.

Quick scan ničemu ne služi.

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
XXX-Man kaže...

Za početak u HD Tune odradi normalno skeniranje, a ne Quick scan.

Quick scan ničemu ne služi.

ma jesam! to sam samo stavio ss od quick-a!

sad radim ovo gore sto je kolega predlozio!

i pod health mi ovo pise:

?tko ce sve znati:) ?tko ce sve znati:)

||| Intel Core™ i7 inside |||
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 1:20 (Stjepanj).
16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Tu ti je neispravan kabel, al bome i disk je dobio. Imaš bad sektore (disk?) i crc errore (kabel?). Žao mi je.

 

Btw 2.5 HD Tune je prastar, novi je puno pouzdaniji. Testiraj s 5.50 ili koji već jeste najnoviji.

 

Preporučam staviti i SpeedFan te u njemu proći in-depth online analysis.

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 1:42 (191x7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

mozete mi objasnit sto znace ova dva errora?

i jos jedno pitanje, nakon koristenja ova dva programa, hard disk u kompjuteru je izgubio jednu  particiju na kojoj sam drzao sve podatke? ugl sad imam samo C disk
kod instalacije windowsa mi prikaze da je ta particija tu, i pise da ima 16 od 80 gb slobodno ( znaci podaci su jos tu?) ali kad instaliram win ponovo opet mi je nema u my computeru nit mogu doci do podataka na disku? moze li se to rijesiti kako? 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

evo i ova dva errora sa eksternog harda

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

hard mi je usporio kod gašenja i paljenja i još je odradio sam od sebe provjeru diska prilikom jednog paljenja, nažalost nisam bio tu kad je završio...no, po preporuci sam skinuo ove programe i evo rezultata

jel to finito s ovim diskom

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

evo, odradio i scan grešaka

rezultat:

 

HD Tune Pro: ST3320613AS Error Scan

Scanned data   : 319 gB
Damaged Blocks : 0.0 %
Elapsed Time   : 59:57

 

 

ali to me ne tješi baš obzirom na ono ranije

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
goran24 kaže...

evo i ova dva errora sa eksternog harda

Hard disk baci u smeće, kupi si novi i bit će oke, a ove šta tebi crveno znači da imaš bad sectori i to uzrokuje sporost i nema lijeka da se popravit ali se on polako širi i otkazat če jedan dan rad.

Nenad
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
goran24 kaže...

mozete mi objasnit sto znace ova dva errora?

i jos jedno pitanje, nakon koristenja ova dva programa, hard disk u kompjuteru je izgubio jednu  particiju na kojoj sam drzao sve podatke? ugl sad imam samo C disk
kod instalacije windowsa mi prikaze da je ta particija tu, i pise da ima 16 od 80 gb slobodno ( znaci podaci su jos tu?) ali kad instaliram win ponovo opet mi je nema u my computeru nit mogu doci do podataka na disku? moze li se to rijesiti kako? 

Znači da na disku ima neispravnih sektora i da nije uspjelo relociranje istih.

 

Particija ti je nestala, nez bog programa već zbog neispravnosti diska - pokreni Disk Management od Windowsa i dodijeli slovo particiji pa će biti vidljiva.

 

goran24 kaže...

evo i ova dva errora sa eksternog harda

Disk je pri kraju, pređi punu provjeru s HDTune (Error scan) i s Scandiskom od Windowsa.

 

picajzla0707 kaže...

hard mi je usporio kod gašenja i paljenja i još je odradio sam od sebe provjeru diska prilikom jednog paljenja, nažalost nisam bio tu kad je završio...no, po preporuci sam skinuo ove programe i evo rezultata

jel to finito s ovim diskom

 

Da, disk ti je pri kraju svog vijeka. Uzrok vjerojatno neispravan SATA kabel + fluktuacije napona na naponskom konektoru diska (ili od lošeg napajanja ili od npr nestanaka struje ili se kabel malo ištekao).

Nema bad sektora, ali svejedno nije na njemu preporučivo čuvati bitne podatke.

I da, pregrijava se ili se pregrijao više puta.

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2013 10:56 (191x7).
14 godina
odjavljen
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pozdrav svima, dakle sumnjam u neispravnost HDD-a, prilažem SS iz HD Tunea, dok Disk Sentinel javlja da je stanje diska PERFECT, plus primjetio sam da disk zna u radu stvarati zvukove koji mi na prvi mah zvuče kao naglo pomicanje glava, riječ je o 5 godina starom Fujitsu HD-u. Mijenjati ili ne?

Screenshoot Screenshoot
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
alankish kaže...

Pozdrav svima, dakle sumnjam u neispravnost HDD-a, prilažem SS iz HD Tunea, dok Disk Sentinel javlja da je stanje diska PERFECT, plus primjetio sam da disk zna u radu stvarati zvukove koji mi na prvi mah zvuče kao naglo pomicanje glava, riječ je o 5 godina starom Fujitsu HD-u. Mijenjati ili ne?

Kako izgleda error scan u HDTune?

Twitter: @191x7
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Stjepanj kaže...
XXX-Man kaže...

Za početak u HD Tune odradi normalno skeniranje, a ne Quick scan.

Quick scan ničemu ne služi.

ma jesam! to sam samo stavio ss od quick-a!

sad radim ovo gore sto je kolega predlozio!

i pod health mi ovo pise:

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

||| Intel Core™ i7 inside |||
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2013 22:39 (Stjepanj).
14 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Stjepanj kaže...

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

Plač

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Stjepanj kaže...

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

Žao mi je. Samo valja napomenuti da je i HDTune pod Health (SMART status) pokazivao upozorenja.

Twitter: @191x7
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...
Stjepanj kaže...

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

Žao mi je. Samo valja napomenuti da je i HDTune pod Health (SMART status) pokazivao upozorenja.

sva sreca nisam riskiro s podacima{#} u zadnji cas sam ih prebacio!(.)(.) !{#}

||| Intel Core™ i7 inside |||
14 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

O boze, moj star Hard disk 250GB(ima oko 6god) uskoro ce krepati za par dana {#}

 

Moram sada kopirati sve moje podatke na drugi disk

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Prema testovime je sve u redu, no zvuk naglog pomicanja glave, pretpostavljam, me brine. SS-ovi govore više.

 

 

HD TUNE ERROR SCAN HD TUNE ERROR SCAN
DISK SENTINEL OVERVIEW DISK SENTINEL OVERVIEW
DISK SENTINEL SMART DATA DISK SENTINEL SMART DATA
12 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Meni ovo nikako nije jasno. HD Tune Pro 5.50 Error Scan na full i kaže 0 sektora Demaged. (slika je malo prije nekog je završio, ali zelen je i taj zadnji kvadratić)

 

A pogledajte ostale slike???

 

Može to netko objasnit?

Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2013 1:38 (PC - stručnjak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Da cropaš slike pa da se nešto i vidi na njima vjerojatno bi ti netko objasnio...

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
12 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Evo sređeno. 

Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
alankish kaže...

Prema testovime je sve u redu, no zvuk naglog pomicanja glave, pretpostavljam, me brine. SS-ovi govore više.

 

 

Stavi si i SpeedFan pa u njemu pogledaj duboku online analizu (S.M.A.R.T. tab). Moguće da ti je disk samo glasan i ništa više.

 

PC - stručnjak kaže...

Meni ovo nikako nije jasno. HD Tune Pro 5.50 Error Scan na full i kaže 0 sektora Demaged. (slika je malo prije nekog je završio, ali zelen je i taj zadnji kvadratić)

 

A pogledajte ostale slike???

 

Može to netko objasnit?

Error scan ti ne pronalazi ništa pošto su svi bad sektori izostavljeni prilikom zadnjeg punog formatiranja tako da ih u biti ni ne provjerava. S.M.A.R.T. status ti pokazuje koliko je bad sektora i pokušaja premještanja bilo - a kod tvojih diskova stanje je loše, jako loše.

Twitter: @191x7
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...

Error scan ti ne pronalazi ništa pošto su svi bad sektori izostavljeni prilikom zadnjeg punog formatiranja tako da ih u biti ni ne provjerava. S.M.A.R.T. status ti pokazuje koliko je bad sektora i pokušaja premještanja bilo - a kod tvojih diskova stanje je loše, jako loše.

Ma taj disk sam izvadio iz laptopa koji sam servisiro jer nevalja, tamo sam ugradio novi, a ovaj sebi strpo u komp tako za torrente i neke podatke koji se ne trebaju čuvati, no promatram malo stanje i uvijek je isti broj bad sektora, nema da se što mijenja (povećava). Prvo što mi je bilo palo na pamet je da napravim low format, pa onda valjda zbog toga i jesu izostavljeni.

 

No mene zanima, ti sektori sad su "izolirani" ili što već, pa bi onda s preostalime trebalo radit normalno barem za ovu namjenu koju sam naveo gore. Jer disk je najvjerojatnije oštečen padom laptopa, dakle mehaničko oštečenje bi reko, pa je onda oštečen samo taj dio i nema problema oko toga da če se broj bad sektora povečavati?

Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
PC - stručnjak kaže...

Ma taj disk sam izvadio iz laptopa koji sam servisiro jer nevalja, tamo sam ugradio novi, a ovaj sebi strpo u komp tako za torrente i neke podatke koji se ne trebaju čuvati, no promatram malo stanje i uvijek je isti broj bad sektora, nema da se što mijenja (povećava). Prvo što mi je bilo palo na pamet je da napravim low format, pa onda valjda zbog toga i jesu izostavljeni.

 

No mene zanima, ti sektori sad su "izolirani" ili što već, pa bi onda s preostalime trebalo radit normalno barem za ovu namjenu koju sam naveo gore. Jer disk je najvjerojatnije oštečen padom laptopa, dakle mehaničko oštečenje bi reko, pa je onda oštečen samo taj dio i nema problema oko toga da če se broj bad sektora povečavati?

Ako broj bad sektora ne raste, onda je uredu za tako nebitne podatke i to, samo što brzine čitanja i pisanja sigurno nisu nešto...

Twitter: @191x7
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...

Ako broj bad sektora ne raste, onda je uredu za tako nebitne podatke i to, samo što brzine čitanja i pisanja sigurno nisu nešto...

A evo ovako to izgleda kad testiram, neznam pa nije nešto ni loše za disk iz laptopa?

Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
PC - stručnjak kaže...

A evo ovako to izgleda kad testiram, neznam pa nije nešto ni loše za disk iz laptopa?

Da, djeluje uredno. :)

Twitter: @191x7
15 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Je li moguće da je na mome brojač vrisnuo?
imam HDD-ove stare 5-6 godina pa imaju 7-8 puta manje start/stop-ova. Isključeno je gašenje hard diska dok je korisnik neaktivan. Riječ je o hardu u laptopu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice