RAID 0, da ili ipak ne?

poruka: 39
|
čitano: 19.850
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Pozdrav,

 

Zanima me koliko bih mogao dobiti na performansama 2x WD Blue 500GB AAKX u RAID 0 polje. Napravio bih dva RAID polja, jedan za SISTEM a drugi za STORAGE.

 

Ukoliko imate nešto nalik ovim zahtjevima(može i običan raid0), molim Vas postajete slike iz HD tune ili nekog drugog bencha, ili joše bolje ako imate bez raid-a i sa raid-om.

 

 

Da ne bude zabune posjetio sam i temu HD tune benchmark i ostale na forumu, mene zanima bez i sa SHORT stroke-a tj. performanse na cijelom disku.

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?

Kod mene su 2 WD6401AALS (Caviar Black od 640GB) spojeni na SATA 2 na matičnoj ploči Gigabyte GA-790XTA-UD4 (AMD 790X + SB750 Chipset).

 

 

1. WD6401AALS 1. WD6401AALS
2. WD6401AALS 2. WD6401AALS
RAID0 2xWD6401AALS RAID0 2xWD6401AALS
Short stroke (40GB) na RAID0 2xWD6401AALS Short stroke (40GB) na RAID0 2xWD6401AALS
Short stroke (300GB) na RAID0 2xWD6401AALS Short stroke (300GB) na RAID0 2xWD6401AALS
14 godina
protjeran
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?

Kod 2 diska u RAID 0 poljudobivaju se vidljive preformanse na tvom mjestu bi kupio SSD pa njega za sistem jer su brzi a i imaš za kupit neke za manje od 1000 kn a dobre. A ova dva WD složiš u RAID 0 i dobivaš vrhunske preformanse za jedne mehaniče diskove u RAID 0 polju.

13 godina
neaktivan
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Nestaje li SMART status diskova u RAID 0 polju? Postoji li neki drugi program koji bi eventualno upozorio na mogući kvar diskova.

 

Postoje li recovery tools za spašavanje podataka sa oštećenih diskova u RAID-u?

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2011 21:58 (Wuk19).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

Nestaje li SMART status diskova u RAID 0 polju? Postoji li neki drugi program koji bi eventualno upozorio na mogući kvar diskova.

 

Postoje li recovery tools za spašavanje podataka sa oštećenih diskova u RAID-u?

 

Hvala

O SMARTu se brine kontroler i softver.
Spašavanje podataka sa RAID 0 sustava je moguće no izuzetno komplicirano. Kada se slaže RAID polje, obavezno se slaže i sustav za backup, jer su ti šanse od krepavanja diskova dvostruko veće.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
13 godina
neaktivan
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Kako napraviti RAID 0 polje na 2x 500GB diska, tako da na njemu napravimo dva RAID 0 polja odnosno RAID unutar RAID-a, te kako to izvesti na AMD-ovom chipsetu(southbridge 700), tj. da radi po principu 100GB za Sistem(1. RAID polje), 2x 420GB za Storage(2. RAID polje).

 

 

Koliki utjecaj na performase ima update drivera od chipseta?


 

Radi se o dva WD 500GB AAKX diska.

 

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2011 16:24 (Wuk19).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

Kako napraviti RAID 0 polje na 2x 500GB diska, tako da na njemu napravimo dva RAID 0 polja odnosno RAID unutar RAID-a, te kako to izvesti na AMD-ovom chipsetu(southbridge 700), tj. da radi po principu 100GB za Sistem(1. RAID polje), 2x 420GB za Storage(2. RAID polje).

 

 

Koliki utjecaj na performase ima update drivera od chipseta?


 

Radi se o dva WD 500GB AAKX diska.

 

 

Hvala

Ne rade se dva fizička polja, već jedno fizičko polje (array) s dva logička polja (LUN).

Provjeri u opcijama RAID kontrolera kako se to radi.

16 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

Kako napraviti RAID 0 polje na 2x 500GB diska, tako da na njemu napravimo dva RAID 0 polja odnosno RAID unutar RAID-a, te kako to izvesti na AMD-ovom chipsetu(southbridge 700), tj. da radi po principu 100GB za Sistem(1. RAID polje), 2x 420GB za Storage(2. RAID polje).

Radi se jedno RAID polje od dva diska koji se windowsima prikazuje kao jedan HDD, koji particioniraš po volji.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Father_Dougal kaže...
Wuk19 kaže...

Kako napraviti RAID 0 polje na 2x 500GB diska, tako da na njemu napravimo dva RAID 0 polja odnosno RAID unutar RAID-a, te kako to izvesti na AMD-ovom chipsetu(southbridge 700), tj. da radi po principu 100GB za Sistem(1. RAID polje), 2x 420GB za Storage(2. RAID polje).

Radi se jedno RAID polje od dva diska koji se windowsima prikazuje kao jedan HDD, koji particioniraš po volji.

Sve to stoji, samo naime nekolicina koja je radila te recimo virtualne RAID unutar RAID polja, dobivala je bolje performanse na System disku, kao da su radili SHORT STROKE, a u biti nisu radili.

16 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

Sve to stoji, samo naime nekolicina koja je radila te recimo virtualne RAID unutar RAID polja, dobivala je bolje performanse na System disku, kao da su radili SHORT STROKE, a u biti nisu radili.

Ne postoji virtualni RAID unutar polja. Polje gradiš sa diskovima. Za RAID 0 i 1 barem 2 diska, RAID 5 barem 3 diska. Kada se polja buildaju, ona se sustavu prikazuju kao jedan HDD. Ti možeš više polja staviti u novo polje, ako želiš, no to kućni korisnici ne rade, jer nema potrebe za time... recimo, dva RAID 0 polja u jedno RAID 1 polje.

Kada napraviš polje, i kada se to polje prikaže kao disk sustavu, ti sa njime radiš sve što sa diskom radiš. Particioniraš, formatiraš, instaliraš sustav, kopiraš fajlove.

Najbitnije u cijeloj priči je imati dobar kontroler - za mirroring to i nije nužno, no za striping jest, a pogotovo ako radiš i parity. Tada MORAŠ imati dobar kontroler. Za RAID 5 dobar kontroler (pričam za home korisnika) nije bitan jedino u slučaju ako je u pitanju nekakav storage, gdje se samo pospremaju fajlovi, bez naknadne manipulacije.

 

Morao sam odguglati da vidim što je short stroke, a kad sam vidio, zavrtio sam glavom i ugasio tab. Besmisleno. Čemu utuči novce na veliki disk da bi koristio 1/10 kapaciteta? :)

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?

Kontroler je potpuno nepotreban za mene, za servere itd. DA(kada bi cijenom parirali jeftino imao bih ga).

 

 

Ono što je mene zaintrigriralo jest ova poruka od forumaša Jurky-a u ovoj temi http://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/hd-tune-benchmark/42554.aspx?page=1 u 23 mislim post-u.

 

 

Običan RAID 0(softwerski ili hardwerski) znam, ali ova druga, gore navedena opcija mi nije poznata.

16 godina
online
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

Kontroler je potpuno nepotreban za mene, za servere itd. DA(kada bi cijenom parirali jeftino imao bih ga).

 

 

Ono što je mene zaintrigriralo jest ova poruka od forumaša Jurky-a u ovoj temi http://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/hd-tune-benchmark/42554.aspx?page=1 u 23 mislim post-u.

 

 

Običan RAID 0(softwerski ili hardwerski) znam, ali ova druga, gore navedena opcija mi nije poznata.

Tu opciju (short-stroking) ćeš dobiti na dva načina: kreiranjem dva logička polja (LUN) na jednom RAID polju (array) što se radi na kontroleru (čime će se RAID polje vidjeti kao dva fizička diska u OS-u), ili kreiranjem dvije particije na jednom polju i jednom disku.

Radi se o "ograničavanju kretanja" aktuatora glave, čime se smanjuje vrijeme pristupa podacima. Što je LUN (disk)/particija manja, to je access time te particije ili diska veći. No to vrijedi samo kad se koristi samo ta particija / disk, odnosno samo u slučaju da aktuator ne šeće previše.

15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

-RAID 0:

- je vrlo dobar za performanse (čitanje-pisanje) skoro dvorstuko, dok seek ostaje kao za pojedini disk. Poerformanse u soft RAIDu ovise i o snazi systema-CPUa.

- postoje mišljenja, bez konačnog zaključka o veličini stripa tj. prema prosječnom korištenju - veličini podatka, dali je potreban manji ili veći. U pravilu se uzima 128 (osvisno o kontroleru može biti 32, 64..).

- teoretski je rizik gubitka podataka drvostruko veći (statistika, x2 HDDa) ... ali; primjer ako su podtci na dva diska van RAIDa, ako se pokvari jedan disk ovisno o vrsti kvara podatci se mogu spasiti... kod RAIDa je samo ograničenje u izboru alata (upravo zbog rekonstrukcije RAID polja), pa po tome nije nikakva razlika u slučaju kvara. Bitni podatci ionako moraju bit backupirani, spašavanje podataka u ili izvan RAIDa mi nije nikad predstavljalo bitniju razliku (ali ovisiš o izboru alata, pa možemo reči i vremena i potrebnog većeg HDDa za spašavanje-kopiranje, u tvom slučaju bi trebao imati disk od 1.2TB za spašavanje, ali ponavljam, i da je to jedan disk u slučaju kvara imaš isti problem...).

- s RAIDom ovisiš o driveru, za windowse to nije problem, za ostale OSove bi mogao biti. Kao i u slučaju spašavanja podataka večina LiveCDova otpada. Hardware RAID kontroler nema takvih problema ali je cijena visoka (isplatljiviji SSD).

-Neki kontroleri (nisam siguran dali svi) dozvoljavaju kreiranje više RAID polja, jednako kao i s particijama. Možeš napraviti jedan manji raid s manjim stripe-sizeom za OS, drugi veći za podatke... po teoriji bi to trebalo biti optimalnije. U praksi nije bitno. Čak je moguće napraviti 1+0 na paru diskova (umjesto na x4=2+2), no po meni je to besmilseno i ako je potrebno (recimo sigurnost i robustnost) tad se ide na RAID5 s nekoliko (4+) HDDova + 1 ili 2 spare HDDa i sl. i opet backup..

 

Za korist-brzinu u prosječnom radu recimo kod paljenja OSa, nešto je sporija inicijalizacija ipak i tu malo ubrzanje daje podjednak rezultat između RAIDa i bez.

Kod učitavanja većih podataka (da, i igre - leveli {#}) osjeti se željeno (x2) ubrzanje. No kad zbrojiš rizike pitanje dali je potrebno .. jer, sličan rezultat možeš dobiti i bez RAIDa, tj da je OS na jednom a igra na drugom HDDu.. tad mogu istovremeno raditi, što daje ipak neko ubrzanje (ali nemaš ograničenja i problema recimo za LiveCD..).

 

Ako imaš (malo) sreće, nikad ti disk neće crknuti... ako nemaš sreće (pogađaš) što god napravio izgubit ćeš podatke, pa onda barem uživaj u brzini dok traje {#}

Odluku donesi prema tomu koliko često ti se do sad kvario OS da si morao raditi (re)install. Ako si do sad recimo jednom ili više puta godišnje morao gaziti OS, tad isto to možeš očekivati i u RAIDu, ali i par problema više koje s tim idu.. (u tom slučaju odustani od RAIDa).

 

Eh, i jedna sitnica, intel-chipset je OK, nvidia i sl. su prečesto 'škart' za kontroler. Kad se koristi RAID ne radi se OC, jer kontroler postane najnestabilnija komponenta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...

 

Ono što je mene zaintrigriralo jest ova poruka od forumaša Jurky-a u ovoj temi  http://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/hd-tune-benchmark/42554.aspx?page=1  u 23 mislim post-u.

 

 

Kod pravljenja RAID polja možeš odrediti i njegovu veličinu - želiš li da zauzima cjelokupni kapacitet diskova ili samo jedan njihov dio.

Ovdje sam imao dva diska od 640GB i na njima napravio jedinstveno RAID 0 polje od 1279GB.

Na slijedećim slikama možeš vidjeti rezultate kada sam na ta dva ista diska napravio dva RAID 0 polja od 314 i 963 GB. To sam učinio tako što sam kod pravljenja prvog RAID polja odabrao da ne zauzme maksimalni kapacitet diskova, nego samo 314GB, a nakon što sam završio s pravljenjem tog 1. polja, na slobodnom prostoru sam napravio drugo RAID 0 polje od 963GB.

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
klimama kaže...
Wuk19 kaže...

 

Ono što je mene zaintrigriralo jest ova poruka od forumaša Jurky-a u ovoj temi http://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/hd-tune-benchmark/42554.aspx?page=1  u 23 mislim post-u.

 

 

Kod pravljenja RAID polja možeš odrediti i njegovu veličinu - želiš li da zauzima cjelokupni kapacitet diskova ili samo jedan njihov dio.

Ovdje sam imao dva diska od 640GB i na njima napravio jedinstveno RAID 0 polje od 1279GB.

Na slijedećim slikama možeš vidjeti rezultate kada sam na ta dva ista diska napravio dva RAID 0 polja od 314 i 963 GB. To sam učinio tako što sam kod pravljenja prvog RAID polja odabrao da ne zauzme maksimalni kapacitet diskova, nego samo 314GB, a nakon što sam završio s pravljenjem tog 1. polja, na slobodnom prostoru sam napravio drugo RAID 0 polje od 963GB.

 

 

To je najvjerojatnije Jurky napravio, na neki način particirao RAID polje. Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2011 22:13 (Wuk19).
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
ihush kaže...

 

Za korist-brzinu u prosječnom radu recimo kod paljenja OSa, nešto je sporija inicijalizacija ipak i tu malo ubrzanje daje podjednak rezultat između RAIDa i bez.

Kod učitavanja većih podataka (da, i igre - leveli {#}) osjeti se željeno (x2) ubrzanje. No kad zbrojiš rizike pitanje dali je potrebno .. jer, sličan rezultat možeš dobiti i bez RAIDa, tj da je OS na jednom a igra na drugom HDDu.. tad mogu istovremeno raditi, što daje ipak neko ubrzanje (ali nemaš ograničenja i problema recimo za LiveCD..).

 

 

Eh, i jedna sitnica, intel-chipset je OK, nvidia i sl. su prečesto 'škart' za kontroler. Kad se koristi RAID ne radi se OC, jer kontroler postane najnestabilnija komponenta.

 

 

 

 

Da slažem s gore obrisanim citatom, međutim pošto nisam radio RAID polje nikada, ovo što je citirano nisam znao(o OC). Nadam se da nije slučaj sa AMD-ovim SB.

 

Što se tiče prvog citata, dokle god se zapisuje na početku HDD, pristupno vrijeme je manje, ali kada se približi kraju, druga priča.
Ne mogu reći da radim raid polje iz potrebe, jednostavno iz znatiželje.
Unazad par godina, rijetko tko je znao za raid(ni ja), ni matične s raid kontrolerom nisu postojale, a i cijena HDD nije bila pristupačna kao danas. Tada je raid bio današnji ssd.
Što se tiče SSD-a, ukoliko se nebavite poslom i da je zbilja potrebno, oni su promašena investicija po pitanju: Uloženo DOBIVENO
Sparivanjem 2xHDD u raid 0 dobivamo iste sekvencijalne brzine jednog prosječnog SSD-a, ne i pristupno vrijeme.
Možeš li navest alate za spašavanje  iz raid-a
Hvala

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2011 22:47 (Wuk19).
14 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
ihush kaže...

 

Eh, i jedna sitnica, intel-chipset je OK, nvidia i sl. su prečesto 'škart' za kontroler. Kad se koristi RAID ne radi se OC, jer kontroler postane najnestabilnija komponenta.

U zadnjih par godina ni jedan sistem mi nije radio na stocku niti minute, a sa RAID-om nikakvih problema.... jedino gdje sam uocio problem sa RAID-om jest prilikom dobivanja veceg maksimalnog bclk-a na x58 i p55 platformama (220+BCLK) kada se dize PCI-E bclk preko 115MHz da se RAID zblesira, ali isto se desavalo i sa single diskom sam na 117+MHz..., medjutim ta postavka se dize samo prilikom izvlacenja samog maksimuma iz ploce i procesora.

 

Inace intelov kontroler je prava milina za kucni RAID, evo promjenio do sad vise ploca i intel platformi i podaci su kao i konfiguriran RAID su ostali sacuvani prilikom promjene ploce ili platforme, samo se usteka i sve radi kao od prvog dana.

 

Sad povecanje performansi kod RAID-a se krece od 0-100%, neki prosjek je oko 10-20% u nekom normalnom radu i okruzenju.

 

Mane koji neki navode kao veca mogucnost gubitka podataka su u najmanju ruku bezpredmetne, jer kome su bitni podaci radi backup imao RAID 0 ili Single Disk.

 

SS diskova u Raidu se isplati samo dok se tjekom rada krecete na SS polju, cim pocmete ceprkati po drugom dijelu te ekstra performanse se gube.

 

Ni jedan RAID obicnih HDD-ova nece imati bolje performanse od Single SSD-a. Tako da savjetujem umjesto RAID-a za sistem uzeti bilokakvi SSD od minimum 60GB koji sad vise nisu toliko "skupi" kao prije.

Google is your friend
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Wuk19 kaže...
..Možeš li navest alate za spašavanje  iz raid-a

 

 - RAID reconstructor. ... i nadaj se da ti neće trebati, naravno i neki LiveCD / MiniPe...

Jurky kaže...
ihush kaže...

 

Eh, i jedna sitnica, intel-chipset je OK, nvidia i sl. su prečesto 'škart' za kontroler. Kad se koristi RAID ne radi se OC, jer kontroler postane najnestabilnija komponenta.

U zadnjih par godina ni jedan sistem mi nije radio na stocku niti minute, a sa RAID-om nikakvih problema.... jedino gdje sam uocio problem sa RAID-om jest prilikom dobivanja veceg maksimalnog bclk-a na x58 i p55 platformama (220+BCLK) kada se dize PCI-E bclk preko 115MHz da se RAID zblesira, ali isto se desavalo i sa single diskom sam na 117+MHz..., medjutim ta postavka se dize samo prilikom izvlacenja samog maksimuma iz ploce i procesora.

 

Inace intelov kontroler je prava milina ..

 -slažem se. Samo pojašnjenje (zbog autora i ostalih koji naiđu, kao upozorenje)... npr intel CPU se strandardno može OCati +25% (sigurno) AMD +15%, dok recimo periferija može izdržati cca 10-15% (zbog množitelja PCI .. taj prag je obično na (PCI std=33, granica 37MHz x množitelj) 114 ili 117... što je kod gornjeg primjera i vidljivo.

Uz to što Jurky koristi vrhunsku MBO (x58) VRM i sve ostalo je robustnije i bolje hlađenje i zna dovoljno za optimalan-stabilan OC. Zato savjet početnicima da ne pretjeruju... pogotovo na drugim ne-intel chipsetovima.

-Kod OCa kontrolera, postane važna i duljina-kvaliteta SATA kabla... radije izbjegnite nestabilnost, brzina nije sve u životu ili ovako, fićo je fićo, Porsche je gušt .. :))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

U potpunosti se slažem da za svakodnevni rad ne treba pretjeravati sa OC, bolje je da radi mrvu sporije a stabilno, nego mrvu brze a da se mislis kad ce ti se pojavit plavi ekran pred ocima....

 

AMD mi je stvarno nepoznanica sto se tice RAID-a i OC, ali koliko sam vidio okolo, Intel daje ukupno bolji paket i nekako se sve pari jednostavnije i ucinkovitije ali i skuplje. Osobno uvjek uzimam najbolju maticnu plocu i na njoj ne stedim ni centa, te sam siguran da kad nesto postavim kako spada da ce sluziti stabilno i bez problema cak i na malo vecim brzinama nego je uobicajeno.

 

Ali ni nikakvi OC nece donijeti radosti korisniku u svakodnevnom radu kao jedan posteni SSD...

 

Google is your friend
Moj PC  
2 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Naravno da prilikom max OC-a dolazi do nestabilnosti.

 

Iz tvoga napisanoga(da ne valja OC kod raid-a), zaključilo se da bilo kakav OC dovodi do nestabilnosti, što mi je bilo čudno i nepoznato.

 

 

Slažem se da RAID bolje vrti na INTEL chipsetu, sami pogled na korisničko sučelje prilikom postavljanja raida ukazuje na kvalitetu.

Intel se je pozabavio s time više nego ostali, primjer AHCI mode na HDD.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2011 14:47 (Wuk19).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Evo kako to izgleda kod mene... AMD chipset, 2x Samsung F3 500GB.

RAID0 polje u pogonu već 3,5 mjeseca i nisam primjetio nikakve probleme za sad... kuc, kuc, kuc, u drvo. Pad performansi zavisi naravno koliko je disk tj. RAID polje nakrcano, (defragmentacija i ostali bullshit)...

Ja sam i više nego zadovoljan. CPU je normalno klokan i nema nikakvih nuspojava po RAID polju.

 

(C:) System (C:) System
(C:) i (D:) particija (C:) i (D:) particija
(C:), (D:), (E:), cijelo RAID0 polje (C:), (D:), (E:), cijelo RAID0 polje
(C:) System (C:) System
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?

evo ja sam jucer stavio dva samsunga spinpointa f3 u raid0 i meni se rezultat jako svidja.dvoumio sam se dali uzeti neki jeftiniji ssd ili dva f3 od 500gb i za sada mi nije zao sto sam se odlucio za raid polje.max brzina citanja u hd tune mi je oko 270mb/s 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 0:56 (Blue2).
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Blue2 kaže...

evo ja sam jucer stavio dva samsunga spinpointa f3 u raid0 i meni se rezultat jako svidja.dvoumio sam se dali uzeti neki jeftiniji ssd ili dva f3 od 500gb i za sada mi nije zao sto sam se odlucio za raid polje.max brzina citanja u hd tune mi je oko 270mb/s 

OK, ali najbitnija stavka SSD-a je access time(pristupno vrijeme).

12 godina
online
RAID 0, da ili ipak ne?

@ihus: Imao jako overclockiranog E8400 na 4.2Ghz i RAID0 polje sa WD diskovima. Nikad problema, sve super radilo.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Operation Flashpoint fan
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

2 jednaka hdd-a spojiš u RAID 0 za npr. sistemski disk. Da li možeš dodati još jedan, ali van RAID-a (klasični SATA 2 HDD) za npr. storage?

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Micek kaže...

2 jednaka hdd-a spojiš u RAID 0 za npr. sistemski disk. Da li možeš dodati još jedan, ali van RAID-a (klasični SATA 2 HDD) za npr. storage?

  Naravno da možeš.

Sapienti sat.
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Ranko Kukumar kaže...

@ihus: Imao jako overclockiranog E8400 na 4.2Ghz i RAID0 polje sa WD diskovima. Nikad problema, sve super radilo.

-ono je 'samo' upozorenje, kod kvalitetne ploče koja nudi lock za pci to nije problem. Jednako kao i znanje korisnika i problemi koji se mogu očekivati... npr kod max.OCa se često koristi jedan DIMM. itd. Slično pravilo je za RAID, pogotovo ako ti je važnija stabilnost (podatci-radni PC), OC nije tema nego RAID, mada u kontekstu brzine logično povezano.

Jednako kao što na nekoj kombinaciji neki CPU može potegnuti 4.2, drugi možda nemože, Prescott bi bio termoelektrana... previše faktora.

Tako da nemože bit pravilo, ali imaš pravo. {#}

Micek kaže...

2 jednaka hdd-a spojiš u RAID 0 za npr. sistemski disk. Da li možeš dodati još jedan, ali van RAID-a (klasični SATA 2 HDD) za npr. storage?

 - može. U pravilu možeš spojiti diskova koliko imaš konektora, sve kombinacije bi trebale raditi. ... osim kad ne rade. Recimo pad napona, bugovit chipset...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Mene je nedavno zezalo RAID0 polje...

Bacalo mi je BSOD svako toliko, u idle-u, loadu, totalno bez pravila. Lud sam već bio. Nakon BSOD-a, neće ni Windowse bootat, pa uspije nakon 10-og pokušaja... Na kraju sam detektirao da je problem bio u neispravnom SATA kablu...

Iako, ukoliko nemaš neke jako bitne podatke, preporučam RAID0, jer stvarno se osjeti veća brzina pri svakodnevnom radu, a ovakvi problemi, vjerujem da su rijetki..

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Iz osobnog iskustva mogu reći da se klonite raid 0.

Prije dvije i po godine za rođendan sam si složio komp s dva hitachijeva diska u raid 0.

Dobre, ako ne i odlične petformanse i sasvim solidan kapacitet sam imao male novce.

Sve je to fino radilo skoro točno dvije godine kod mi u raid biosu nije prvo žutim slovima počelo pisati SMART error pa naon par restartova disc fail.

Da, oko 10k fotografija (neke su stare i po 8 godina) i parsto giga ostalih gluposti nisam mogao otvoriti.

Raid polje mi nije moglo bootati. Za sreču, live cd mi je prepoznao raid polje te sam napravio backup.

Onda sam kupio 4 Caviara Black 640GB, kučište za diskove koje pretvara 3 3.15'' baya u 5 mjesta za diskove (hot swapable).

Petformanse čitanja su oko 200Mb/s, buka je popriličo velika ali barem spavam mirno.

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Katana kaže...

Iz osobnog iskustva mogu reći da se klonite raid 0.

Prije dvije i po godine za rođendan sam si složio komp s dva hitachijeva diska u raid 0.

Dobre, ako ne i odlične petformanse i sasvim solidan kapacitet sam imao male novce.

Sve je to fino radilo skoro točno dvije godine kod mi u raid biosu nije prvo žutim slovima počelo pisati SMART error pa naon par restartova disc fail.

Da, oko 10k fotografija (neke su stare i po 8 godina) i parsto giga ostalih gluposti nisam mogao otvoriti.

Raid polje mi nije moglo bootati. Za sreču, live cd mi je prepoznao raid polje te sam napravio backup.

Znaš kako ide priča - ako nemašbackup, onda ti podaci na disku nisu važni. Odnosno, barem se tako prema njima ponašaš, pa se ni ne nemaš pravo žaliti ako ostaneš bez njih. {#} Također, da nisi imao RAID 0 nego dva odvojena diska, također bi ti se nešto slično dogodilo, samo što bi imao neokrznute podatke na jednom od diskova.

 

Katana kaže...
Onda sam kupio 4 Caviara Black 640GB, kučište za diskove koje pretvara 3 3.15'' baya u 5 mjesta za diskove (hot swapable).

Petformanse čitanja su oko 200Mb/s, buka je popriličo velika ali barem spavam mirno.

A što ako dođe virus? I pobrište ti pola datoteka? Badava ti onda RAID. Uvijek se treba imati backup.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice