Excel - izvlačenje podataka iz tablice

poruka: 14
|
čitano: 22.288
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Excel - izvlačenje podataka iz tablice

Trebao bih izdvojiti neke podatke iz tablice u posebnu čeliju i to one podatke koji zadovoljavaju određene uvjete.

Npr. imam tablicu s sljedečim stupcima: Datum, Osoba, Kava, Čaj, Mlijeko, Pizza, Tjestenina, Juha i Potrošnja. Iz te tablice trebam izvući koliko je određena osoba potrošila na piće, a koliko na hranu u određenom periodu. Hrana i piće sadrže samo "1" (kupio) i "0" (nije kupio).

Složio sam si pivot tablicu pomoću koje dobijem ono što mi treba (slika u privitku), ali sve podatke iz nje ručno prebacujem u čelije za daljnju obradu.

 

Zanima me mogu li nekako napraviti formulu koja bi mi dohvatila iznos koji je Joža potrošio na hranu, a Helena na kavu i pizzu?

 

pivot pivot
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
markonio kaže...

ali sve podatke iz nje ručno prebacujem u čelije za daljnju obradu. 

 

 Dosta si nejasan, da si postavio izvornu datoteku možda bi bilo jasnije.

Zašto ne dodaš stupce "hrana" i "piće" pa ih uvrstiš u Pivot tablicu?

btw: Također možeš izvući u Pivotu i kavu ili pizzu

 

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 21:41 (IvanC).
15 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice

Kako je to sinoč izgledalo razumljivo...

U Sheet1 je tablica u koju moram upisati podatke, u Sheet2 je tablica iz koje izvlačim podatke, a u Sheet3 je pivot tablica koja mi olakšava izvlačenje podataka.
Idjeja je da Excel to sve radi automatikom. Za sada radim ručno...
Moja ideja je nekakva funkcija koja bi dohvačala podatke prema kriterijima koje joj ja zadam. Npr. u Sheet1, čelija B7, upiši zbroj "Potrošnja" iz Sheet2, ako je "Osoba" = "Joža", "Kava" = "1" i "Datum" = "od 01.09.2010 do 30.09.2010".

Moram napomenuti da sam u ponedjeljak bio "uredski" poznavatelj Excela. Jednostavne računske operacije i iscrtavanje grafova...

Postoji mogućnost da sam na totalno krivom putu.
U ovih 5 dana sam pročitao toliko tekstova i tutorijala da je izgleda došlo do overloada.

 

Link na radni file:
http://www.filefront.com/17367443/radni2.xlsx

Sheet1 Sheet1
Sheet2 Sheet2
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2010 12:51 (markonio).
16 godina
neaktivan
offline
Excel - izvlačenje podataka iz tablice

a kako računaš potrošnju?

koliko iznosi 1 za kavu, a koliko 1 za tjesteninu?

 

 

evo nešto na brzinu...

formula za rujan:

=SUMIF(Sheet2!$B$2:$B$7;Sheet1!$A7;Sheet2!C$2:C$7) -> ovo ide u ćeliju B7

formula za listopad:

=SUMIF(Sheet2!$B$8:$B$19;Sheet1!$A7;Sheet2!C$8:IC19) -> ovo ide u ćeliju H7

 

i u prilogu je slika popunjene tablice.

ako zelis da Excel samostalno pregledava mjesec i da ne pazis na podrucje koje oznacavas (jer Excel pazi) onda ti treba ili array funkcija ili VBA makro (meni osobno draza verzija), tj. custom funkcija kreirana u VBA jeziku.

Slika sa izračunatim podacima u prvom listu Slika sa izračunatim podacima u prvom listu
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2010 21:55 (sasa).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
markonio kaže...

Npr. u Sheet1, čelija B7, upiši zbroj "Potrošnja" iz Sheet2, ako je "Osoba" = "Joža", "Kava" = "1" i "Datum" = "od 01.09.2010 do 30.09.2010".

 Ja bi to riješio sa IF i VLOOKUP funkcijom (kada si već tako organizirao podatke), mada ima još rješenja.

pogledaj file (ako sam te dobro razumio, obrati pažnju na imenovane podatke u određenim rasponima)

 

http://www.sendspace.com/file/pxhytu

 

[edit]: vidim tek sada da je @sasa isto odgovorio (dakle biraj načine ;-)

 

@sasa, mislim da njega zanima kolika je potrošnja za određenu osobu za taj dan (mada nisam siguran)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2010 21:59 (IvanC).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
IvanC kaže...
markonio kaže...

Npr. u Sheet1, čelija B7, upiši zbroj "Potrošnja" iz Sheet2, ako je "Osoba" = "Joža", "Kava" = "1" i "Datum" = "od 01.09.2010 do 30.09.2010".

 Ja bi to riješio sa IF i VLOOKUP funkcijom (kada si već tako organizirao podatke), mada ima još rješenja.

pogledaj file (ako sam te dobro razumio, obrati pažnju na imenovane podatke u određenim rasponima)

 

http://www.sendspace.com/file/pxhytu

 

[edit]: vidim tek sada da je @sasa isto odgovorio (dakle biraj načine ;-)

vlookup ce ti pronaci samo prvo pojavljivanje jože u listopadu.

tako da mu teže pomaže... a i još mora zbrajati pa će malo teže "prolaziti" kroz listu sa IF.

14 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
sasa kaže...

vlookup ce ti pronaci samo prvo pojavljivanje jože u listopadu.

Ma da i ja sada vidim da se u jednom mjesecu pojavljuje dvaput Joža (mada mislim da mu se potkrala greška vezana uz datum)

Koliko sam ja shvatio imena se ne dupliciraju. ?

 

No dobro neka sam iskoristi što mu je najbolje ;-)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
sasa kaže...

a kako računaš potrošnju?

koliko iznosi 1 za kavu, a koliko 1 za tjesteninu?

Tablica koju sam dao, je samo primjer. Kako nesmijem staviti originalnu tablicu, ovo je bilo najbliže čega sam se sjetio.

Tablica je iz vanjskog izvora (dobijem ju i moram izvuči korisne informacije iz nje)

Isnosi variraju, osobe se ponavljaju i do 30-ak puta u danu...

 

Dečki, hvala na pokušajima pomoći. Za sada ni jedan vaš pokušaj ne radi kako sam zamislio, ali mi je dao materijala za razmišljanje i pokušaje...

Ako/kada dođem do riješenja, znat ćete.

 

P.S. Svakom po jedno HVALA za trud...

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2010 20:43 (markonio).
15 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
Mislim da sam na dobrom putu da riješim ovaj svoj izazov.
Naravno, kad riješiš jedan problem, pojavi se drugi. Koristeći funkciju GETPIVOTDATA, pojavljuje mi se greška #REF! (jer nema podatka u pivotu, namjerno).
Jel' postoji mogućnost da se umjesto greške ispisuje broj 0 kako bi se mogle vršiti matematičke operacije?
14 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
markonio kaže...
Naravno, kad riješiš jedan problem, pojavi se drugi. Koristeći funkciju GETPIVOTDATA, pojavljuje mi se greška #REF! (jer nema podatka u pivotu, namjerno).

Greška se vjerojatno pojavljuje jer ne zadovoljava uvjete.

Pogledaj malo više podataka za GETPIVOTDATA a probleme probaj rješavati sa IF ili ISERROR

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
RE: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
IvanC kaže...

Greška se vjerojatno pojavljuje jer ne zadovoljava uvjete.

Pogledaj malo više podataka za GETPIVOTDATA a probleme probaj rješavati sa IF ili ISERROR

Tako je. Greška se javlja jer ja napišem =GETPIVOTDATA("Ukupno";siječanj!$A$3;"Naziv";"Perica"), a Perica se ne pojavljuje u (pivot) tablici.

Kako je poanta automatizirati cijeli postupak pomoču makroa, moram zadati i formulu za "Pericu". Kako njega nema u tablici, excel javlja #REF!. Prva ideja je bila da se taj #REF! zamjeni s 0, međutim to sa IF ili ISERROR ne daje zadovoljavajuće rezutate.

Zadnja ideja, koja mi je upravo pala na pamet, je dodavanje kontrolnog redka u tablicu iz koje se radi pivot i prilagođavanje svega ostalog

5 godina
neaktivan
offline
Excel - izvlačenje podataka iz tablice

Trebao bih u excelu uspoređivat rezultate u određenom periodu. Npr. imam podatke o prodanoj količinu za cijelu prošlu godinu po mjesecima i ove godine do 8. mjeseca. Trebam usporedit rezultate za prvih 8 mjeseci ove i prošle godine. Hoću da mi to excel radi automatski, odnosno kada ja u čeliju Reporting period upišem mjesec da mi se zbrajaju rezultati iz 2017. do tog mjeseca (vidi sliku)

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel - izvlačenje podataka iz tablice
TMatko kaže...

 kada ja u čeliju Reporting period upišem mjesec da mi se zbrajaju rezultati iz 2017. do tog mjeseca (vidi sliku)

 

 

 

 

 =SUMIF(A4:L4;"<"&B1;A5:L5)

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - izvlačenje podataka iz tablice

Super, hvala na pomoći

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice